Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εκεί που ήμουν έτοιμος να ψάξω τρόπο για downgrade πηγαίνω στον κοτσοβολο και βάζω το p30 pro που έχει εκεί δίπλα στο δικό μου. 9.1.0.260 εκείνο 10.0.0.195 το δικό μου. Ανοίγω κάμερες και συγκρίνω. Η είμαι χαζός η δεν υπάρχει καμία διαφορά. Όλα τα έβλεπα ίδια και σε λίγες περιπτώσεις αντικειμένων το δικό μου ήταν καλύτερο στα μάτια μου. Στη selfie είδα διαφορές με τη συσκευή του καταστήματος να έχει πιο έντονα χρώματα από την δική μου. Όλα αυτά σε αντικείμενα πάντα. Φυσικά δεν μπόρεσα να τσεκαρω νυχτερινή λήψη.

 

Άρα καλά τα λέει ο φίλος παραπάνω ότι πλέον πάνε σε πιο ρεαλιστικά χρώματα.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

νεος κατοχος του P90 PRO και θελω να ρωτησω δυο πραγματα,αγορασα το θεμα του p40 με 0,56 ευρω επειδη μου αρεσε,αν κανω επαναφορα των εργοστασιακων ρυθμισεων το εχασα το θεμα και αν το θελω θα πρπει παλι να το αγορασω;

μπορω να βρω καπου το θεμα του mate 20 pro ?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό το Σεπτέμβριο. Δε θυμάμαι σε ποια έκδοση ήταν το κινητό κι επίσης δε θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά ξεκίνησαν οι διαφορές στην κάμερα.

Δε με ενοχλεί καθόλου η αλλαγή στα χρώματα.

Η βασική διαφορά προς το χειρότερο είναι στο ζουμ, που υποτίθεται ότι είναι και ένα απ' τα ατού του τηλεφώνου. Θυμάμαι πάντως πολύ καλά οτι απ'το 1x μέχρι το 10x η ευκρίνεια στις λήψεις ήταν εκπληκτική. Αντίθετα η wide νυχτερινή λήψη (απο 0,9x και κάτω) ήταν στην ουσία μια άχρηστη φωτογραφία.

Το τελευταίο έχει διορθωθεί. Οι wide νυχτερινές είναι πολύ decent πλέον.

Το ζουμ απο 1,1x-10x το έχουν καταστρέψει. Δε μπορεί να μην το έχετε εντοπίσει κ άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό το Σεπτέμβριο. Δε θυμάμαι σε ποια έκδοση ήταν το κινητό κι επίσης δε θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά ξεκίνησαν οι διαφορές στην κάμερα.

Δε με ενοχλεί καθόλου η αλλαγή στα χρώματα.

Η βασική διαφορά προς το χειρότερο είναι στο ζουμ, που υποτίθεται ότι είναι και ένα απ' τα ατού του τηλεφώνου. Θυμάμαι πάντως πολύ καλά οτι απ'το 1x μέχρι το 10x η ευκρίνεια στις λήψεις ήταν εκπληκτική. Αντίθετα η wide νυχτερινή λήψη (απο 0,9x και κάτω) ήταν στην ουσία μια άχρηστη φωτογραφία.

Το τελευταίο έχει διορθωθεί. Οι wide νυχτερινές είναι πολύ decent πλέον.

Το ζουμ απο 1,1x-10x το έχουν καταστρέψει. Δε μπορεί να μην το έχετε εντοπίσει κ άλλοι...

 

P30 pro vs iPhone xs

 

2x zoom

 

2x zoom

 

μέρα μεσημέρι

2x zoom, 100% crop

 

Μαντέψτε ποιο είναι ποιο

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ στο κινητό μας είναι ψηφιακό έως το Χ5... Μάλιστα από το 5 έως το 10 είναι πολύ καλύτερο από ότι από το 1 έως το 5 γιατί μπαίνει εκτός από το ζουμ στο παιχνίδι και ο κύριος φακός αλλά και ο αισθητήρας βάθους.. Έχω τύχει σε κινητό μου να έχω φωτογραφίες τοπίων με πολύ έντονα χρώματα και τρελό hdr.. Και σε επόμενη έκδοση να έρχεται πιο κοντά στην πραγματικότητα το κινητό και ξενέρωνα και γύρισα σε παλιά έκδοση.. Στο p30 pro τα πράγματα είναι κ8α χαρά ακόμη στα δικά μου μάτια.. Για το αληθοφανές κιολας γιατί λόγω αισθητήρα το βράδυ τονιζε τα κίτρινα πολύ τώρα είναι πολύ καλύτερα αν και όχι ίσως τόσο έντονα φωτισμένα ίσως για αυτό στο p40pro + έβαλε και αισθητήρα χρωματικού ελέγχου.. Και κάπως έτσι σε επόμενες αναβαθμίσεις η Αi mode αφού θα μάθει αρκετα καλά πόσο έντονα θα είναι τα χρώματα στην πραγματικότητα σε κάποια από τα Ίδη πολλ; σενάρια που υποστηρίζει θα φέρνει ακόμη πιο πίστα χρώματα... Είναι σαν να αποφασίζει η Sammy να χαληλωσει την οξύτητα και το μπλε του ουρανού να μας το κάνει γαλάζιο όπως είναι στην πραγματικότητα, πόσοι φαν της θα την κατηγορήσουν?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ στο κινητό μας είναι ψηφιακό έως το Χ5... Μάλιστα από το 5 έως το 10 είναι πολύ καλύτερο από ότι από το 1 έως το 5 γιατί μπαίνει εκτός από το ζουμ στο παιχνίδι και ο κύριος φακός αλλά και ο αισθητήρας βάθους.. Έχω τύχει σε κινητό μου να έχω φωτογραφίες τοπίων με πολύ έντονα χρώματα και τρελό hdr.. Και σε επόμενη έκδοση να έρχεται πιο κοντά στην πραγματικότητα το κινητό και ξενέρωνα και γύρισα σε παλιά έκδοση.. Στο p30 pro τα πράγματα είναι κ8α χαρά ακόμη στα δικά μου μάτια.. Για το αληθοφανές κιολας γιατί λόγω αισθητήρα το βράδυ τονιζε τα κίτρινα πολύ τώρα είναι πολύ καλύτερα αν και όχι ίσως τόσο έντονα φωτισμένα ίσως για αυτό στο p40pro + έβαλε και αισθητήρα χρωματικού ελέγχου.. Και κάπως έτσι σε επόμενες αναβαθμίσεις η Αi mode αφού θα μάθει αρκετα καλά πόσο έντονα θα είναι τα χρώματα στην πραγματικότητα σε κάποια από τα Ίδη πολλ; σενάρια που υποστηρίζει θα φέρνει ακόμη πιο πίστα χρώματα... Είναι σαν να αποφασίζει η Sammy να χαληλωσει την οξύτητα και το μπλε του ουρανού να μας το κάνει γαλάζιο όπως είναι στην πραγματικότητα, πόσοι φαν της θα την κατηγορήσουν?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είχα την εντύπωση πως μέχρι το x5 είναι οπτικό και από 5 εως 10 είναι συνδυασμός οπτικου- ψηφιακού.

Αν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις ο οπτικός μπαίνει μόνο από 5 έως 10 μαζί με κύριο και βάθους;

Επίσης μέχρι x10 που έχω δει τραβηγμένες δικές μου φώτο σε υπολογιστή το ζουμ προσφέρει απίστευτη λεπτομέρεια και βάθος.

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι από 1.1 έως 4.9 είναι καθαρά ψηφιακό όπως σε όλα τα παλιότερα τηλέφωνα... Από το 5 που μπαίνει στο παιχνίδι ο τηλεφακός και έως το 10 με την βοήθεια των δεδομένων των άλλων δύο φακών έχει πολύ καλό αποτέλεσμα υβριδικό βέβαια..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ναι από 1.1 έως 4.9 είναι καθαρά ψηφιακό όπως σε όλα τα παλιότερα τηλέφωνα... Από το 5 που μπαίνει στο παιχνίδι ο τηλεφακός και έως το 10 με την βοήθεια των δεδομένων των άλλων δύο φακών έχει πολύ καλό αποτέλεσμα υβριδικό βέβαια..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Optical zoom είναι έως το 5x. Μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες αναφορικά με το zoom στο review του dxo.Ειναι αρκετά μεγάλο το κομμάτι που αφιερώνει στο τρόπο που ζουμαρει το κινητό. Το θέμα με την αναβάθμιση της κάμερας είναι ότι θα ήταν χρήσιμο να μπορούσαν 2 χρήστες να συγκρίνουν τις εκδόσεις 9.260 και 10.195 σε μέρα,night mode και ζουμ προκειμένου να βγουν κάποια συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα κάποιες φώτο επάνω ενδεικτικές της κατάστασης στο #2681

Κανένας έως τώρα δεν είπε ποια φώτο είναι ποιου κινητού

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα κάποιες φώτο επάνω ενδεικτικές της κατάστασης στο #2681

Κανένας έως τώρα δεν είπε ποια φώτο είναι ποιου κινητού

 

Δεν ξέρω αλλά θα σου πω τι θα ήθελα.

Από το πρώτο σετ την αριστερή από το 2ο σετ τη δεξιά.

 

Μετά από downgrade έχω να πω τα εξής.

Ήταν ωραίο κατά την κλήση το πως έδειχνε τη φώτο του συνομιλητή.

Τρέχει πιο άνετα το κινητό από ότι στη 10αρα. Διαχειρίζεται πολύ καλύτερα τη μνήμη.

Η διαχείριση της μπαταρίας μου φαίνεται καλυτερη.

Τα εικονίδια στη μπάρα ειδοποιήσεων μου αρέσουν καλύτερα από τα τεράστια στρογγυλά της 10αρας που θυμίζουν Samsung.

Night mode έχει κανονικά και οι εφαρμογές τρίτων έχουν και αυτές όπως και το playstore.δικο τους.

 

Στις ρυθμίσεις όντως γίνεται αχταρμάς. Στη 10αρα έχει φέρει τεραστια τάξη.

Για φωτογραφίες ακόμα δεν ξέρω θα επανέλθω.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά θα σου πω τι θα ήθελα.

Από το πρώτο σετ την αριστερή από το 2ο σετ τη δεξιά.

 

 

Βγάζει μάτι ότι είναι οι καλύτερες

Και όμως είναι αυτές από το iPhone.

 

Τις ανέβασα όχι για να θίξω κάποιον, εξάλλου δική μου αγορασμένη συσκευή είναι, αλλά για να δούμε λίγο τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Σούπερ ντουπερ καμεροκινητο με φοβερό υβριδικό ζουμ κλπ;;;;

Εγώ άλλα βλέπω και πλέον έχω κατασταλλαξει ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι ένα showcase της Huawei "κοιτάξτε τι μπορούμε να κάνουμε"

Ναι τραβάει μετά το 5x ζουμ καθαρές φώτο σε σχέση με άλλα "συμβατικά" κινητά,όμως αν είναι να βγάζει αστείες φωτογραφίες στο 2x και 3x που Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ ΤΩΝ ΦΏΤΟ βγαίνουν σε αυτά τα range, τότε τι να το κάνω;;

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει μάτι ότι είναι οι καλύτερες

Και όμως είναι αυτές από το iPhone.

 

Τις ανέβασα όχι για να θίξω κάποιον, εξάλλου δική μου αγορασμένη συσκευή είναι, αλλά για να δούμε λίγο τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Σούπερ ντουπερ καμεροκινητο με φοβερό υβριδικό ζουμ κλπ;;;;

Εγώ άλλα βλέπω και πλέον έχω κατασταλλαξει ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι ένα showcase της Huawei "κοιτάξτε τι μπορούμε να κάνουμε"

Ναι τραβάει μετά το 5x ζουμ καθαρές φώτο σε σχέση με άλλα "συμβατικά" κινητά,όμως αν είναι να βγάζει αστείες φωτογραφίες στο 2x και 3x που Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ ΤΩΝ ΦΏΤΟ βγαίνουν σε αυτά τα range, τότε τι να το κάνω;;

 

Μαλλον εισαι σε λαθος νημα

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471041

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει μάτι ότι είναι οι καλύτερες

Και όμως είναι αυτές από το iPhone.

 

Τις ανέβασα όχι για να θίξω κάποιον, εξάλλου δική μου αγορασμένη συσκευή είναι, αλλά για να δούμε λίγο τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Σούπερ ντουπερ καμεροκινητο με φοβερό υβριδικό ζουμ κλπ;;;;

Εγώ άλλα βλέπω και πλέον έχω κατασταλλαξει ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι ένα showcase της Huawei "κοιτάξτε τι μπορούμε να κάνουμε"

Ναι τραβάει μετά το 5x ζουμ καθαρές φώτο σε σχέση με άλλα "συμβατικά" κινητά,όμως αν είναι να βγάζει αστείες φωτογραφίες στο 2x και 3x που Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ ΤΩΝ ΦΏΤΟ βγαίνουν σε αυτά τα range, τότε τι να το κάνω;;

Κοίτα λοιπόν τι πραγματικά συμβαίνει:

 

Το iPhone εχει 2x optical zoom. Το p30 pro μεχρι το 4.9x κανει απλα crop την εικονα. Είναι λογικό το 2x zoom να είναι καλύτερο στο iphone. Βάλε απο 5x και ανω να δεις το χαος. Εγώ συμφωνώ το ότι δεν ειναι βολικό αν θες να ζοομαρεις να πηγαίνεις κατευθείαν στο 5x. Αν θέλεις η εταιρεία δου δινει επιλογές με το απλο p30 και mate 20 pro με 3x optical. Για μένα η τέλεια συσκευή θα πρέπει να εχει 3x optical και 10x optical με διαφορετικούς φακους.

Edited by le_bron
Link to comment
Share on other sites

Σορυ ρε φιλε αλλα το iPhone εχει 2x optical zoom. Το p30 pro μεχρι το 4.9x κανει απλα crop την εικονα. Είναι λογικό το 2x zoom να είναι καλύτερο στο iphone. Βάλε απο 5x και ανω να δεις το χαος.

 

 

Σιγά μη βάλω και 30x.

Εξήγησα ότι η πλειονότητα των zoom φώτο βγαίνει σε 2x και 3x range. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι κατασκευαστες έχουν 2x τηλεφακο γιατί ξέρουν ότι είναι ο πιο χρήσιμος. Το ότι πρέπει να βάλω άνω των 5x για να μη βγει βοθρος η φωτογραφία είναι τουλάχιστον αστείο και το καταλαβαίνει και το πιο σκληρό fanboy (η όχι;)

 

Επιλογή της εταιρείας είναι να βάζει ψηφιακό ζουμ. Το απλό p30 έχει κανονικό τηλεφακο αν δεν απατώμαι 3x για να σπάσει αυτό το χάσμα από το 1x έως το 5x.

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη βάλω και 30x.

Εξήγησα ότι η πλειονότητα των zoom φώτο βγαίνει σε 2x και 3x range. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι κατασκευαστες έχουν 2x τηλεφακο γιατί ξέρουν ότι είναι ο πιο χρήσιμος. Το ότι πρέπει να βάλω άνω των 5x για να μη βγει βοθρος η φωτογραφία είναι τουλάχιστον αστείο και το καταλαβαίνει και το πιο σκληρό fanboy (η όχι;)

Όχι. Αν θες 3x παρε το mate 20 pro. Επίσης με αισθητήρα 40mp είναι άχρηστο να βαλεις 2x zoom. Βγάλε μία raw φωτογραφία στα 40mp και καντην crop.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λοιπόν τι πραγματικά συμβαίνει:

 

Το iPhone εχει 2x optical zoom. Το p30 pro μεχρι το 4.9x κανει απλα crop την εικονα. Είναι λογικό το 2x zoom να είναι καλύτερο στο iphone. Βάλε απο 5x και ανω να δεις το χαος. Εγώ συμφωνώ το ότι δεν ειναι βολικό αν θες να ζοομαρεις να πηγαίνεις κατευθείαν στο 5x. Αν θέλεις η εταιρεία δου δινει επιλογές με το απλο p30 και mate 20 pro με 3x optical. Για μένα η τέλεια συσκευή θα πρέπει να εχει 3x optical και 10x optical με διαφορετικούς φακους.

 

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις ως τέλεια συσκευή εφάρμοσε στο p40 pro plus.

Έβαλε δύο φακούς με οπτικό ζουμ.

Ένα 3x και άλλο ένα βελτιωμένο 5x έως 10x.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις ως τέλεια συσκευή εφάρμοσε στο p40 pro plus.

Έβαλε δύο φακούς με οπτικό ζουμ.

Ένα 3x και άλλο ένα βελτιωμένο 5x έως 10x.

 

Ακριβώς αυτο. Αν ειχε και gms θα ήταν η τέλεια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν θες 3x παρε το mate 20 pro. Επίσης με αισθητήρα 40mp είναι άχρηστο να βαλεις 2x zoom. Βγάλε μία raw φωτογραφία στα 40mp και καντην crop.

 

Συμφωνώ. Έχω προσπαθήσει με το παλιό να βγάλω κάτι με 2χ ζουμ και ήταν αμελητέο οπότε συνέχιζα με ψηφιακό.

 

Εδώ βγάζεις είτε κανονική είτε πας στο 5χ που είναι πραγματικά αρκετη η απόσταση που καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως έχετε καταλάβει με ενδιαφέρει η συσκευή p30 pro αλλά όπως έγραψα στο νήμα του p40 pro απλά δεν θέλω να μακρηγορήσω πήγα στο mediamark στο Ρέντη Κ την είδαμε με τον κουμπάρο μου που δουλεύει ερασιτεχνικά πάνω στην φωτογραφία. Λοιπόν επειδή εμένα όπως έχω αναφέρει με ενδιαφέρει η φωτογραφία στα πρόσωπα Κ όχι να τραβάω κτήρια Κ λουλούδια το p40 pro χωρίς υπερβολές είναι μονόδρομος απλά κορυφή απίστευτη λεπτομέρεια Κ ευκρίνεια στα πρόσωπα, που δυστυχώς κάναμε άπειρες λήψεις με πολλά κινητά όπως Κ στο p 30 pro που διαπίστωσα παστελιασμα. Οντως ο φωτισμός είναι δύσκολος σε αυτά τα μαγαζιά αλλά το p40 λες Κ έκανε μαγικά. Όσο για τα google apps ο πωλητής μας έπεισε ότι πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα Κ δουλεύουν όλα σωστά.οπως διαπίστωσα όταν μας έδωσε Κ δουλέψαμε την προσωπική του συσκευή. ( αυτό βέβαια θα το δείξει ο χρόνος )
Link to comment
Share on other sites

Στο 5x ακριβώς τι πιάνει ψηφιακό ή οπτικό;

Δείτε το review στο dxo . Εξηγεί το θέμα του ζουμ γιατί ο καθένας λέει κάτι άλλο....

https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/

 

Οπτικό είναι μέχρι το 5x

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το review στο dxo . Εξηγεί το θέμα του ζουμ γιατί ο καθένας λέει κάτι άλλο....

https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/

 

Οπτικό είναι μέχρι το 5x

 

Πως κανει οπτικο ζοομ ρε φίλε χρησιμοποιόντας μία κάμερα με fixed focal length? Θα μας τρελάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...