Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πρώτη για προμο της ίδιας της εταιρίας!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

πότε ήρθε Ελλάδα το καινούργιο d-max;; :confused:

ασε τις φωτογραφίες και πες 2 λόγια για το αμάξι :lol::D

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Χθες το φέρανε στο συνεργείο να το δούμε .

Βαλε σε μια άκρη ενα land rover συνχρονο με ολη την ηλεκτρονική τεχνολογία και στην άλλη ενα pick up του 2007 .

Μεχρι πέρσι τα dmax ήταν κοντά στην πλευρά του αγροτικού του 07 , αυτο έκανε τρομερό άλμα και πλησίασε το land rover .

Κουβαλάει υπερβολική τεχνολογία .

Κινητήρας 1.9 με dpf και adblue .

Μη σε ξεγαλα το 1.9 , το προηγούμενο εκανε τα πάντα , καλύτερα και απο το 3.2 ford σε εργασίες .

Εχουν εργάτες διαφορικά και σαμσανια , το αμάξι δεν σταματάει στο βολάν και στα άλογα που βγάζει εκει .

Link to comment
Share on other sites

Τι adblue γιατί το αναφέρεις?

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Το dmax τόσα χρόνια δεν ειχε , και δεν ειναι ιδιαίτερο , ειναι κακο , οπως και το dpf egr κ.α .

Καλο για το περιβάλλον κακο για το αμαξι και την τσέπη .

Για αυτο στο Κάιρο και γενικά εκτός Ευρώπης εχει γκρι ουρανό και σε εμας φαίνεται γαλάζιος .

Για αυτο και οταν βγάλουν θεμα και πεις για χιλιάρικα στον πελάτη κλαίει/τσαντιζετε σαν παιδί που του πήρανε το παγωτό απο τα χέρια .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκθεσιακές όπως πάντα

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

@georgerapp πολύ ωραιές, πώς κράτησες χρώμα μόνο στους κάβους, το κάνει το τηλέφωνο ή κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας?

 

@guy_fawkes: πολύ ωραία στη Χερόνησο :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα του photoshop express ειναι. Εχει απιστευτες λειτουργιες.Κανει παπαδες η εφαρμογη με δυο τρια πραγματα που θα πειραξεις. Δεν θα βγω off topic γιατι το θεμα αφορα τα Sony αλλιως θα ανεβαζα. Γινεσαι καλλιτεχνης παντως,αρκει τα καδρα που φωτογραφιζεις να ειναι τυπικα καλα!!!

 

Φαντασου οτι εχω σκαλιξει φωτο που εχω βγαλει και η μια μου αρεσε τοσο,που την εκτυπωσα σε μουσαμα και την τελαρωσα για να την βαλω στο δωματιο.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ph express , δίνει πόνο !!!

Εκτός απο τα φίλτρα και στις ρυθμίσεις σου αλλάζει την φωτογραφία πολύ προς το καλύτερο .

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω.. εγώ δουλεύω το SNAPSEED.

έχω εντυπωσιαστεί πάντως απο την κάμερα του Xperia 5 II ειδικά στο BURST Mode ειναι σχεδόν DSLR !!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω.. εγώ δουλεύω το SNAPSEED.

έχω εντυπωσιαστεί πάντως απο την κάμερα του Xperia 5 II ειδικά στο BURST Mode ειναι σχεδόν DSLR !!

 

Απλά τα 20 fps χρειάζονται καλό φωτισμό ιδίως σε παιδιά και οτιδήποτε κινούμενο.

Επίσης έχει διαφορά φωτογραφία με πρόσωπο με AF και χωρίς AF.

Με af ανοίγει τις σκιές ενώ με κλειστό αυξάνει την λεπτομέρεια.

Προσωπικά σε καλό φωτισμό το βάζω στο off.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όπου απαιτείται να το βάζετε λοιπόν , οταν κινείται το θεμα και ειδικά μπρος πίσω γιατί έχετε μεγάλο αισθητήρα με βάθος πεδίου και θα χάνετε φοκους απο το ζωντανό προφανώς αντικείμενο που θέλετε να βγάλετε.

Σε ενήλικες που θα κάτσουν ήσυχοι και θα ποζάρουν και σε σταθερα πλάνα βγάζετε το off .

Για αυτό λεει η sony ειναι για δράση/παιδια/κατοικίδια .

Link to comment
Share on other sites

Pro mode και auto για ευκολία.

Το af θα δεις ότι στοχεύει με ένα μικρό τετραγωνάκι στο μάτι.

Το έχει δεξιά και κάτω την επιλογή, δίπλα στην επιλογή jpeg,raw, κτλ.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

sony xz1

 

PSX-20201018-134535.jpg

PSX-20201018-134700.jpg

PSX-20201018-134107.jpg

PSX-20201018-134258.jpg

PSX-20201018-134208.jpg

 

σε bw εκατσε η μπιλια αυτη την φορα .

 

υ.γ για τους νεους φιλους με τα τουμπανα πλεον οτι βλεπετε απο εμενα εχει edit , ειτε βγαζει ματι ειτε οχι .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το δοκίμασα σήμερα το PRO δεν έβγαλα πολύ άκρη... ριπή δεν βρήκα πως βγάζει (τα 20 καρέ)

Το AF ειναι enabled οταν έχει γίνει πορτοκαλί το κουμπάκι του εκει μέση-δεξιά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το δοκίμασα σήμερα το PRO δεν έβγαλα πολύ άκρη... ριπή δεν βρήκα πως βγάζει (τα 20 καρέ)

Το AF ειναι enabled οταν έχει γίνει πορτοκαλί το κουμπάκι του εκει μέση-δεξιά;

 

πάμε

vpavic_4092_20200707_0065.jpg

1)δεξιά και κάτω έχει ένα ανθρωπάκι που γράφει af on, αν πατήσεις εκεί το απενεργοποιείς ή το ενεργοποιείς, για να δουλέψει χρειάζεται πρόσωπο η ζώο.

 

2)Στην πάνω σειρά και λίγο αριστερά έχει ένα τετράγωνο,εκεί αν το πατήσεις θα βρεις επιλογή για 20 fps ή 10 fps

 

3)Για να βγάλεις άρτια αποτελέσματα σε κινούμενες πάντα καταστάσεις θα πρέπει όταν ενεργοποιείς τα 20 fps να κλικάρεις και το διπλανό που γράφει af-c

Αν θες landscapes τότε το έχεις στο af-s

 

λίγο practice θέλει και θα εκλαγείτε με τα αποτελέσματα.

Έχω τραβήξει τα παιδιά μου ενώ τρέχουνε και χοροπηδάνε και βγήκανε φωτογραφίες που μόνο από κινητό δεν φαίνεται ότι τραβηχτήκαν.

Μάρτυρας μου ο georgerapp:lol:

 

εδώ και μερικά tips απο την SONY

ότι άλλο χρειαστείς πες μου

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ εγώ ελεγα το κουμπι το μεγάλο που λέει ΑF-ON κάπου στην μέση δεξια, τι κάνει ?

 

Πάντως εχω μείνει ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ με την ριπή... έχει κάνει απίστευτη δουλειά η Sony στην κάμερα όταν υπάρχει φώς.

Στις βραδινές τα Ηuawei P-series και το Pixel είναι πιο μπροστά, ίσως στο μέλλον με κανα F/W να το φτιάξει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ έχει πιο φυσικά χρώματα το Sony.

Δοκίμασε νυχτερινή με P καί HDR on

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το AF-ON το μεγάλο λειτουργεί όταν ΔΕΝ είσαι στο auto καί είναι σαν να πατάς το κουμπί μέχρι την μέση για να λοκαρει.

Πιο πολύ χρησιμοποιείται όταν βάζεις το κινητό σε τρίποδο καί δεν θέλεις να πατήσεις το κουμπί για να λοκαρει καί νά τραβήξει.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

thanks guy.

ολο και περισσότερο μου αρέσει όσο πάει, η Sony αποδεικνύει τι γ@μω τις εταιρείες ειναι αμα έχουν κέφια τα Τζαπόνια ..

λίγο τα γράμματα να συνηθίσω, ειναι μικρούλικα πανάθεμα :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην ριπή να φανταστείς εφερα σήμερα την Fuji μου Χ-Τ30 για πλάκα.

Σε πληροφορώ το 5ii στάθηκε αξιοπρεπώς!

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην ριπή να φανταστείς εφερα σήμερα την Fuji μου Χ-Τ30 για πλάκα.

Σε πληροφορώ το 5ii στάθηκε αξιοπρεπώς!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω!

Έχω τραβήξει φωτό που κανένα κινητό δεν μπορεί!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

SONY Xperia 1ii

όλες AUTO

24mm

ACtC-3eZJqW6Wc4hcsbryNKWaFDZf4iFXrDXT6zK_oqV-dWMukHC0WFySCdB63NBhlgPLY1jMNCI09DstvIDHpt1-Caj4k2hWj8cRoWVJOZyDfHU8c5X62Qc8N7QshRiodIbr10WUESZDC2h8gwr11vKptRlLg=w1204-h903-no?authuser=0

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipNjoDTWFpy9yKHwmU1NT7emvIbvB7kS413SVznq?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

16mm

ACtC-3cFjZpXzJJswx0oYD2BccCiliS5c6xoHY61_zBRjCJJXsg8ITMw8E7YOy8IHdGdkxwlNu6wbquKZR73Gau8MBh-XIPkzQZL6s4uoTGPILaWew3IDlg-e8tvz-Fd_dyGI1nOrhRu00FLB2YV85LXs-T8oQ=w1204-h903-no?authuser=0

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipPV7M9RiZiC2g7fnTjJcco94TtztzdqoBUZTLhn?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

24mm

ACtC-3eSol8x4x03LY1qea1KcsFYD84ePy-k3Lgma1J-8NJv8rYiYgfvPgRwniLI_l9Pb9SKlDwlzOMA1Uio5f3oAjyxSZ2HxffS5IrRLQg1EXoZ5NaczwGX-AWiYdLSxg-2gp8gYPAJAMurw0EbLj_zR19WDA=w1204-h903-no?authuser=0

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipMbqu4lHV9uaWQqUVLsYvbzYiyQLCj9oqd5Pj9h?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

16mm

ACtC-3di3YmIXm-RX8Ow7-QsuAIYL-8QQTU-bkdZX0LeXejPXvsh3_QUP4TvZ3XIkL43cmadu6dYom-a875AqknMZhKYt6SgwPCkz5k6h5brn_ua3qJPGRbfjjqDZkAwe21jIwc-tJ6qWpn0sNaoSwkZQJjNbQ=w1204-h903-no?authuser=0

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipMuKzfZrOv-5OWgYixN3mUanY7IzuBXjaViqBhE?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

24mm

ACtC-3eywCQwXFvPP6cBlsAz8IHWjOMDmhavTUUqUucpPmCr-8vPQGkdEByfO688KljGMtGiN4bNOGKxk9iKZm5pWneBNstAFGW6CGkrzTnZz4E8UXpNndop5xJAY-616jmx837FTCwMbzE_RuyZ78SGD76lvg=w1204-h903-no?authuser=0

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipMPFVlXLWOzI5urPDhl1uKoHCbLSZUkmKO6i5x8?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

70mm

ACtC-3cea_WOR_HgWXpxpu-aRH3g3VuU3yg8spDqkQZEu9RvbRYMIfoCkTqkFm8tAemmk6X_nyhQj-Uc8rMJ1_qXeUYpAe9Va4rvp6BLaaEfqoWMR0CY7yxykIPihBywIwZZBIV6H1jFOiOx0oiHlQLeAoDi5g=w1204-h903-no?authuser=0

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipMpTASi6OzTQan959Bn9u5dBdu5wV3U64lHZT8q?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

 

24mm

ACtC-3cPqmL5b9WLuJRmu8MnNhyaIxfB7Ou1y_kWYVGuGUxgDGpqPAo79l0ziL8zxiNfAMT67yiyYRcjifdQ3JVn_OiUoBtiv_W-tLDb8lALyzz8AEo8zIo4FwZhR5b8PO973yJswo5wmFRlpDzc7_T1ClJZSg=w1204-h903-no

https://photos.google.com/share/AF1QipOu6o-MvMdNBG_7kicIJ2D4ba5OZAFCasPp1-lafH8uPJDbH1xCOLkjfH4605pTcw/photo/AF1QipPqQHzMVIcLSubffnvwzEkJffSRTKEG8RQ44bfa?key=eWxzc056ajV2ejVaSklwNkkzVzdjQngyX0tvaS1n

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Xperia 5 II ( με πολύ λίγο φώς λόγω κακοκαιρίας, μέσα σε δάσος)

Σε auto mode με ριπή. Μιλάμε ΡΑΒΕΙ το εργαλείο...

 

DSC_0011_BURST20201028135541322-scaled.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...