Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά φίλοι μου, εύχομαι σε όλους σας υγεία πάνω από όλα για να τα λέμε και κατά δεύτερον οι επιθυμίες να γίνουν πραγματικότητα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και απο εμενα! Οι φωτο στο xz3 ψιλο απαραδεκτες. Με την παραμικρή κινηση υπαρχει θολωμα. Δεν μπορω να καταλάβω πως τα εκανε η σονυ τόσο χαλια σε αυτον τον τομεα. Ελπίζω με Android 10 να βελτιωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Θες να μας βάλεις ένα δείγμα γιατί εδώ μέσα όπως βλέπεις μιλάνε οι φωτογραφίες μας και όχι τα λόγια.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έβαλες την πανόραμα, ξέρεις τι κολπάκι μπορείς να κάνεις με αυτό?

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τύπου καθρεφτισμα, ίδιο πρόσωπο για παράδειγμα αριστερα και δεξιά της φωτογραφίας χωρίς photoshop

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ααααα !!!!

Το εχω δει που το κάνουν , βασικα οχι μόνο καθρεπτισμα αλλά γενικά οτι θες .

Δηλαδη να τραβήξεις τον φιλο σου να δινει κατι στον εαυτο τού.

Το έχω προσπαθήσει αλλα δε μου βγήκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκε στην κόρη μου αλλά όχι το καλύτερο παράδειγμα μιας και δεν γίνεται ένα τετράχρονο να κάτσει σταθερά

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας βάλεις ένα δείγμα γιατί εδώ μέσα όπως βλέπεις μιλάνε οι φωτογραφίες μας και όχι τα λόγια.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

PSX_20200103_162825

Οπου υπαρχει η παραμικρη κινηση μου χαλαει την φωτο. Ειχα χρονια να το παθω αυτο με ναυαρχιδα.

Η φωτο cropped για να δειξω το προβλημα.

Edited by morfeas-dsl-
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για να παρει κινηση σε κλειστρο 1/50 που ειναι οκ για indoor φωτογραφια παει να πει οτι η κοπελα κουνουσε τα χερια της αρκετα γρηγορα (σε καποιον ρυθμο τραγουδιου ισως ) .

εαν το software επρεπε να λαβει υποψην αυτη την κινηση θα ανεβαζε και αλλο το κλειστρο και θα ειχες παρα πολυ θορυβο πλεον με iso κοντα στα 800 .

εκει θα διαμαρτυροσουν για την κακη ποιοτητα .

δεν υπερασπιζομαι την συσκευη , ξερω τι κανει απο πρωτο χερι και ξερω οτι ποναει σε κακο φωτισμο , αλλα η φαση αυτη ειναι τρικλοποδι , θες παγο παντου; - ψηλο iso , θες αξιοπρεπη εικονα; - κινηση στην κοπελια που κινουταν γρηγορα.

οι πιο νεες συσκευες αλλα και αντιστοιχες τοτε δεν επηρεαζονταν τοσο απο το iso , οποτε αυτες που το γνωριζουν αυτο θα σου ειχαν ενα 1/100 κλειστρο με υψηλο iso και θα ησουν χαρουμενος .

αμεσο παραδειγμα του mak το sony 5 δεν νιωθει ουτε τα 800 στο iso .

η σειρα xz αρχιζε να χαλαει την εικονα απο τα 250 και ανω .

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αυτό που λέει ο Γιώργος και το συγκεκριμένο φαινόμενο παρατηρείται και σε s9 που είναι άμεσα συγκρίσιμα μοντέλα.

Μία λύση υπό αυτές τις συνθήκες είναι να τραβήξεις με ριπή.

Είδα και το άλμπουμ σου και δεν πρόσεξα στα άλλα μοντέλα που είχες να έχεις φωτογραφίες σε τόσο δύσκολες συνθήκες.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα κλείστρου , οποια συσκευή πήγαινε εκει θα ειχες τα χέρια σε κίνηση.

Τρέξιμο χώροι κ.α σε εσωτερικό χωρο με τις κίτρινες λάμπες ενος σαλονιού για να πάρεις καλή ακίνητη ποιοτική φωτογραφία θες κάμερα , και αυτη με καλο φακο με μεγαλο διάφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε σε όλα Το xperia 1 & 5 που έχει eye af ίσως να τα πηγαίνει καλύτερα σε αυτόν τον τομέα.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλα το eye δε παίζει ρόλο εδώ.

Αυτό θα διάλεγε εναν ανθρωπο και θα εκανε φοκους στα μάτια του.

Ισως και να μη παίζει καλα σε παρέες , πιο πολύ για πορτρέτο κάνει , εναν άνθρωπο .

Αλλα να μη περνούμε και την θέση της συσκευής μόνο.

Και ο φιλος δεν έχει άδικο τελείως.

Εγω ειμαι ο πρώτος που σε προηγούμενα ποστ λεω ποσο μαπα ειναι το μαμα software.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κρινσμε την φωτογραφία για την οποία παραπονέθηκε ο άνθρωπος, δεν κατηγορησαμε κανέναν.

Φωτογραφιες πολύ καλές μπορείς να βγάλεις από τα ΧΖ1, ΧΖ3 αλλά θέλει δουλειά από manual κάτι που δεν είναι διαθετημενοι όλοι να κάνουν.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αυτό που λέει ο Γιώργος και το συγκεκριμένο φαινόμενο παρατηρείται και σε s9 που είναι άμεσα συγκρίσιμα μοντέλα.

Μία λύση υπό αυτές τις συνθήκες είναι να τραβήξεις με ριπή.

Είδα και το άλμπουμ σου και δεν πρόσεξα στα άλλα μοντέλα που είχες να έχεις φωτογραφίες σε τόσο δύσκολες συνθήκες.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν εχω ανεβασει φωτογραφιες. Δυο εχω απο παλια με ενα 1020 νομίζω που ειχα τοτε.

Δυστυχως το manual δε το γνωριζω τόσο ώστε να κανω τις ρυθμισεις. Παντως η κινηση ηταν αργη, οχι λογο τραγουδιού. Εβγαλα φωτογραφίες σε γενέθλια, και σχεδον το 70% ειχε αυτό το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό πάντως

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Επισης εξαιρετικά αδυναμο φλας και το bokeh μου δουλευει με επιτυχία μονο σε αντικείμενα, οχι με ανθρώπους. Θεωρώ ο φακος αδικείται πολυ απο το λογισμικο. Καπου διαβασα ότι εχει ιδιο firmware η καμερα με το xz2 και ότι καααποτε θα αναβαθμιστεί. Αυτο που μου αρεσε ειναι οτι κανει καλή σταθεροποίηση το βίντεο. Η αίσθηση που σου μενει απο το κινητο στις selfie ειναι πολυ καλη. Μετα γυριζεις στην πισω καμερα και λες ε; Δειτε και αναλυτικά το dxomark.

 

Υγ. Εαν το βράδυ μειωσω την αναλυση των mp βελτιώνεται και η φωτογραφία. Ελπίζω με Android 10 και τα νεα api, να βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια θέματα δεν έχω το dxo mark και πρώτο να βγάλει κάποιο sony ούτε που του δίνω σημασία.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για του λόγου του αληθές μπορείς να πατήσεις σε μια φωτογραφία μου και να δεις το δημόσιο άλμπουμ μου

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εδώ περπατάνε,ΔΕΝ τρέχουν,απλά περπατάνε,ήταν 2 λήψεις,αποφάσισα να κρατήσω αυτή.

ywEHbd5zo0ZYzHU6SNCoBUfYjEw01BVcTAW2byxDW2mDxciGLZe2lAyTQV_Ez8Elbl5_Hn6c1uSHAKurMc0dpRdWSk1LMpVHza5ZHcz35vlar8wrQeP7ai8POqfaeK2OtVZz5UVKcx6UNWSM79NOmM0ke1ek9pfmJrpMI76eXn8oX65G3E3MyTPBQiIH8kAica7UwyQ2C0J8aF_bMkCOln1b5UsJPkvvAfJ7xPlYZCOxCOu_t_i2UAFDOKMiNwizW-svYvL-OsfeE6X2ath2t7p3yBmW1jsdPRcYlWkcZ0l4hmhUnQZkFajejtnYK3gI8tAyiq54VZi8eZE5OEq8TmyGc5mcvd33XU_ZAW5rr25W2i870plyPAj9Bfc_x6HdPN8JRNfNj__EOZxGL4SvNycCnhZRHcHy6A66LjsYyUg3Xryz8OnxoHb51mMRcX8WrCl_INBa7U2nUX7F1ISelVp-Mly5o1jxL2VEDckUwhgDAMQYyahLNH6DDUGo25IfT0vYaZtqPDXNSv7A1AOtzexx3oXrrLYgVZL-JTF-nGfxcsIMxWaDZ4AX7DH9wb3qrWyS1A0Py_TymIRa8Hh2yFLEGBMVpT2MHf-mxR0accjpyYLwkDN4UGlAkG9UyMIlXcdpTCM7tGr815bS-ZhBdgBgoToxaQaGM2eW42pmN4wHQhNZS0yQVRoPrczyJVeAjGPwEIuGaLwFWpjeZ8LUcHFycmjTK7giCn-YNOi_pgmCkCOf=w1325-h994-no

 

και εδώ μια μόνο λήψη

-jTzb9Po5uDTsM48r1kfqI24_1PK_cdzRnZFZf8KYOJvx0reRwHm1FnkyFkyBc4BXN7pCbs3aI7Kn9BtwmlBAGVTTFqxf-SPyCHzIl64OwpfiivWNasfBGxxyuQKN_bTVXooL7b1z-5yj6FJ2bEJ1DBkhRK4Zbx91_wLqKf6q161xeHnrEitwyV0F3uAlkKvgj6fEtzs9V9om-MC-oZKe4r1Msk3KaZ-zPdJG8Sh32QJkSKPM9Q9dilDLfDfO4ePZdEvpjSIUTRek-uTDe6iTztsIe2ioCBZgeswu816_hwyA3_HlIIctpmPtUtcmJQmLtKI1sbaJV7YETbEFagTpWjEr8TluK7ebQ9ZTi4mtMwxLnHh1j_TajpxVAee_kEnQdB0esDv9dPwqBquPmADymVLwyMATQl5xqrsuGoRxToh0LAVqduq5ywvxQcrTOzy1BnOSaxy5bbXPtlnXEbZx1mqjU_d8qzpd2EvHVIBp091uuHN0zxjm-Ix1xduUK0ZIhXYveBO0fccCko6sfnr0RMfOe4VuCF7iI35FxWePGJx28rS0vtmKNeEtmejhIRRKSuuG_a6PPMfRyJZAHYGFaWaqyUWmtp93alf-jglXIwBdO8EpVR9TmJG_W8agVCjAVGgYbr0MSpkKttZAkZub-DJynhd50_yymxvww8ad-dtC0PvpJMdBr3UFx55wKlBixAit9Owi_bEbsI2RYbYlxANt6_5MKYL0BysnKif0Zg5bWBW=w1325-h994-no

όλες στο auto

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

bonus

DZ0i9h9TcH4X6anpQyG91fQ75RfWCfzpyDubv-Xo8RUeOn4LOmLRzBd65sPWkNB-gLTRzjJVs5jG4lf8I3D-hBglyYa82NjKBac9LTiaOyTUjNwhystuctZkccpTM2UEEwawwXmUhdUglwYKq3OzCLjRQwdjB5tgNjCgjrfqEg6-0hfibvO4CKdbb2jxosrCNKYw_OsfCHDdBgeDp9pOk14VHToiFMb4H-DXAzl3ESOVGj7ptqb_XotLkztsf8jRuZIwbtwxMOKDzB9ceUkXiqshc1UxB3OE4dtKx9_3RLqWUBDCg1gBjjb5nyr5_UVYF_31l4OwdyC-ZYKxwJCK2oQw8wpLPP3GGBqWAmxa8vx4-iZWU8D4Om8Al8NlKBrS-fqytKOcnHlHdKw8-80ZcOsUMb4_E8hFqCIr3fMVGHyPWAwWNmYWWpt00UvVunb2yZV0E9xRqtP90TqOaRUC7cvODYlmc3Luc9bXV78tGnamI7EGghRBWyYwoukR9hSECfqiC-2P0jp-FhE8QwxGY5Hse4Cw8E7v03yOfZdhLNUgAkI7rCevgF5SgZg5U2elzTAV3lpL1DxTKDT4F-BMMLbG6LGDyp4G4pFthlTraillFIJHw2JMv6Tac_hLw410iG8g7qY-HZubTvrWEqVlxVJnUysL7b29TRTRFlJkHM8J1AuqDAStvJPB4ZvINop6GeAzKyrA2zUshblzdXpWQedIrkYtaxd5RIpgQBWAHKogbGJb=w1766-h994-no

https://photos.google.com/share/AF1QipOLZsGEA1h4puDlmrtBsfEv6MuJMwoCjFKoZ87POK7jMNSQ9oni0_zGk6SoZ-AYgg/photo/AF1QipM-IGTBMpq3MByEpY4RVVXx_ncEUz8NlbbEx78S?key=T1hYSHcxQ0FnM3hid0owQ3pmczBMSzgxNWxFc29B

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στα ποδια πχ στην πρωτη φαινεται το blurring .

Στη δευτερη βλεπεις κατι που δειχνει στο dxomark οτι εκανε ψηφιακο λαθος θολωμα στο δεντρο μπροστα απο τα ποδηλατα.

Η τριτη εμενα μου αρεσει, δεν ξερω αν τις λειπει κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...