Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Ειμαι και εγω ενας απο αυτους που δοκιμασαν να κανουν αναβαθμιση στο κ750 πριν λιγες μερες χωρις ομως αποτελεσμα,εφτανε μεχρι ενα σημειο και οταν ελεγε να συνδεσω το κινητο με το pc δε ξεκινουσε η διαδικασια της αναβαθμισης.Τελικα εχει λυθει το προβλημα που υπηρχε? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα την αναβάθμιση μέσω του υπολογιστή σήμερα.. κανένα πρόβλημα, όλα λειτούργησαν άψογα. Ενα μικρό πρόβλημα αντιμετώπισα με το USB καλώδιο (δεν το αναγνώριζε, νομίζω όμως ότι φταίει το καλώδιο γιατί δεν κάνει καλή επαφή), αλλά μετά από βάλε/βγάλε 3-4 φορές όλα πήγαν καλά.
Link to comment
Share on other sites

να προσπαθήσω να ξάνα-περάσω το νέο λογισμικό (δεδομένου οτι τώρα διορθώθηκε η αναβάθμιση)...? θα γίνει τίποτα? :(
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι δοκίμασε,

εγώ είχα τα γνωστά προβλήματα,

εκανα την αναβάθμιση και ένα master reset και το κινητό μου είναι άψογο...

και η κάμερα πολύ βελτιωμένη.

 

Υ.Γ. διαβάστε τα προηγούμενα posts για να μην ρωτάτε συνέχεια τα ίδια πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πηγα σε εξουσιοδοτημενο και εκανα την αναβαθμιση και ολα οκ κανενα προβλημα κανενα κολλημα και το Video τελειο και παλι οπως με την R1A.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers που αναφέρεις. Θα τους βρείς εδώ.

Για να κάνεις την εγκατάσταση πατάς το c πάνω από το 3 και συνδέεις το καλώδιο στο κινητό. Μόλις το συνδέσεις θα σου βρουν τα windows μια συσκευή flash και θα ζητήσουν τους drivers. Τους εγκαθιστάς και είσαι έτοιμος για αναβάθμιση.

Στην αναβάθμιση του κινητού μου ούτε το παραπάνω δεν μπορεί να γίνει,θα το΄@#μησω το pc,θα το διαλύσω!!! :mad: :mad: Τι έχω βγάλει drivers,τι έχω βάλει,τι έχω αλλάξει θύρες,τι επαννεκινήσεις ξανά τα ίδια και τα ίδια,δεν μπορεί να βρεί νέα συσκευή και να τους εγκαταστήσει,συνέχεια ανοίγει το κινητό.Την πρώτη φορά που εγκατέστησα το pc suite - όταν αγόρασα το κινητό- τότε βρήκε νέα συσκευή και εγκατέστησε τους drivers απο το cd.Μήπως να του χώσω μια καρφωτή μπουνιά να δει τις βίδες του και τα ηλεκτρονικά του ανάποδα?

Link to comment
Share on other sites

Στην αναβάθμιση του κινητού μου ούτε το παραπάνω δεν μπορεί να γίνει,θα το΄@#μησω το pc,θα το διαλύσω!!! :mad: :mad: Τι έχω βγάλει drivers,τι έχω βάλει,τι έχω αλλάξει θύρες,τι επαννεκινήσεις ξανά τα ίδια και τα ίδια,δεν μπορεί να βρεί νέα συσκευή και να τους εγκαταστήσει,συνέχεια ανοίγει το κινητό.Την πρώτη φορά που εγκατέστησα το pc suite - όταν αγόρασα το κινητό- τότε βρήκε νέα συσκευή και εγκατέστησε τους drivers απο το cd.Μήπως να του χώσω μια καρφωτή μπουνιά να δει τις βίδες του και τα ηλεκτρονικά του ανάποδα?

 

Βάλε το κινητό σε άλλη θύρα USB...

 

εγκατέστησε όλους τους οδηγούς από το CD κανονικά...

 

μετά βγάλε το βύσμα από το κινητό, κλείστο, περίμενε 20 δευτερόλεπτα (μη βαριέσαι!), κράτα το C πατημένο και σύνδεσε το καλωδιάκι :) Θα σου βγάλει found new hardware (εκτός και αν το κινητό σου - ή τα windows - έχει πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Σε ποίο εξουσιοδοτημένο πήγες και σε πόση ώρα το πήρες?Δωρεάν φυσικά?

Το πηγα πειραια στην omnitech στην λαμπρακη το πηρα σε 3 ωρες και η αναβαθμιση δωρεαν φυσικα εντος εγγυησης με την αποδειξη. ;)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κινητό σε άλλη θύρα USB...

 

εγκατέστησε όλους τους οδηγούς από το CD κανονικά...

 

μετά βγάλε το βύσμα από το κινητό, κλείστο, περίμενε 20 δευτερόλεπτα (μη βαριέσαι!), κράτα το C πατημένο και σύνδεσε το καλωδιάκι :) Θα σου βγάλει found new hardware (εκτός και αν το κινητό σου - ή τα windows - έχει πρόβλημα).

 

Αναφέρομαι μόνο στην εγκατάσταση των usb drivers καθώς δεν μπορει να ξεκινήσει ο wizard,τον ξεκινώ χειροκίνητα και δεν δέχεται τους drivers,έχω αλλάξει και όλες τις θύρες.Το pc suite πρέπει να είναι εγκατεστημένο πρίν την εγκατάσταση των drivers?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι το Κ750 είναι το "testing ground" και σ'αυτό δοκιμάζονται

όλα μέχρι να επιλυθούν τα διάφορα προβλήματα.Εγώ έκανα προ ολίγου στο

W800 την αναβάθμιση σε R1N035 (είναι πλέον διαθέσιμη) χωρίς πρόβλημα.

Το βίντεο σίγουρα καλύτερο (bitrate 180 kbits/sec ενώ προηγουμένως ήταν

γύρω στα 70 kbits/sec).Μέχρι τώρα φαίνεται ότι όλα λειτουργούν στο τηλέφωνο

κανονικά.Αλλαγές ταχύτητας δεν παρατήρησα.Για ποιότητα φωτο θα δω αύριο.

(Συγγνώμην για το off-topic).

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι μόνο στην εγκατάσταση των usb drivers καθώς δεν μπορει να ξεκινήσει ο wizard,τον ξεκινώ χειροκίνητα και δεν δέχεται τους drivers,έχω αλλάξει και όλες τις θύρες.Το pc suite πρέπει να είναι εγκατεστημένο πρίν την εγκατάσταση των drivers?

 

και εγώ για αυτό μιλάω :) Για να βγει ο wizard πρέπει πρώτα να τελειώσες με την εγκατάσταση του PC Suite και των κανονικών drivers, να κλεισεις το κινητό, να βγάλεις το καλώδιο, να περιμένεις 20 δευτερόλεπτα, να πατήσεις και να κρατήσεις το "C" (με το κινητό κλειστό!) και να βάλεις το καλώδιο USB.

 

Άν τα κάνεις όλα σωστά θα σου βγει το 'found new hardware' (με το κινητο κλειστό ;)). Αν θυμαμαι καλά το κινητό ανοίγει μόνο του μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην εκτελείτε master reset εάν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Σοβαροί λόγοι μπορεί να είναι:

1. Ανεξήγητα κολλήματα. Δεν διορθώνονται πάντα !

2. Προβληματική πλοήγηση στα μενού (αργές αποκρίσεις πλήκτρων κλπ). Δεν γνωρίζω σίγουρα αν διορθώνονται !

3. Επιθυμία επαναφοράς όλων των ρυθμίσεων στις αρχικές με παράλληλη διαγραφή όλων των μη προστατευμένων αρχείων του τηλεφώνου σας (Όχι της κάρτας μνήμης).

 

Πάντως από την εμπειρία μου δεν χρειάζεται να προβείτε σε μια τέτοια ενέργεια σχεδόν ποτέ. Τις περισσότερες φορές ένα απλό κλείσιμο της συσκευής για μερικά λεπτά και επανέναρξη "ξαναφορτώνει" το λειτουργικό που βρίσκεται φλασαρισμένο στην συσκευή μας διορθώνοντας πλήθος προβλημάτων ενώ δεν κινδυνεύουν και τα αρχεία μας. Αν το λειτουργικό έχει πρόβλημα, όταν ξαναφορτωθεί είτε με master reset ή κλείσιμο-αναμονή-επανεκκίνηση θα έχει πάλι πρόβλημα οπότε η μόνη ασφαλής λύση είναι το φλασάρισμα με το ίδιο ή αναβαθμισμένο λειτουργικό (μέσω SEUS ή από service point).

Σε κάθε περίπτωση κρατάτε πάντα αντίγραφα των αρχείων σας σε υπολογιστή για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.!

 

 

 

φιλε μου αν κοιταξεις κανα δυο σελιδες πριν το δικο μου μονο με 2 master reset εστρωσε το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν κοιταξεις κανα δυο σελιδες πριν το δικο μου μονο με 2 master reset εστρωσε το τηλεφωνο.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Δεν είπα να μην χρησιμοποιείτε το master reset ΠΟΤΕ!. Απλά το master reset δεν είναι πανάκεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του K750i και επειδή το βασικό ερώτημα είναι σχετικό με την αναβάθμιση θέτω εδώ τις τελευταίες απορίες μου πρίν την αγορά του...

 

1) Τι θα γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κατά την διάρκεια της αναβάθμισης? Πάει το τηλέφωνο?

 

2) Το πορτάκι της κάμερας είναι στιβαρό μετά απο αρκετή χρήση ή χαλαρώνει?

 

3) Η SonyEricsson παρέχει δωρεάν αναβάθμιση εκτός εγγύησης όπως παλιά

η Ericsson?

 

4) Το Εξωτερικό flash της SonyEricsson (ΜΧΕ-60) βελτιώνει (πρακτικά) την ήδη φοβερή λήψη φωτογραφιών (απο ότι έχω δει) την νύχτα?

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

1) Τι θα γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κατά την διάρκεια της αναβάθμισης? Πάει το τηλέφωνο?

 

2) Το πορτάκι της κάμερας είναι στιβαρό μετά απο αρκετή χρήση ή χαλαρώνει?

 

1) Αν και δεν ειμαι και πολυ expert στις αναβαθμισεις(1 φορα εκανα ολη κι ολη), μπορεις να την ξανα κανεις. Το πολυ πολυ το πας σε ενα service center και στο φτιαχνουν αυτοι.

 

2) Εμενα μετα απο 2 μηνες χρησης περιπου ειναι σε τελεια κατασταση :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του K750i και επειδή το βασικό ερώτημα είναι σχετικό με την αναβάθμιση θέτω εδώ τις τελευταίες απορίες μου πρίν την αγορά του...

 

1) Τι θα γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κατά την διάρκεια της αναβάθμισης? Πάει το τηλέφωνο?

 

2) Το πορτάκι της κάμερας είναι στιβαρό μετά απο αρκετή χρήση ή χαλαρώνει?

 

3) Η SonyEricsson παρέχει δωρεάν αναβάθμιση εκτός εγγύησης όπως παλιά

η Ericsson?

 

4) Το Εξωτερικό flash της SonyEricsson (ΜΧΕ-60) βελτιώνει (πρακτικά) την ήδη φοβερή λήψη φωτογραφιών (απο ότι έχω δει) την νύχτα?

 

Δημήτρης

 

1. Μάλλον θα χρειαστείς ασφαλή αποκατάσταση η αν αποτύχει service SE. Θα είσαι πραγαμτικά πολύ άτυχος αν συμβεί. (μμμ βέβαια με την απεργία της ΔΕΗ ποτέ δεν ξέρεις!!!)

2. Εμένα μετά από 4 μήνες και καμιά 500αριά φωτογραφίες είναι όπως το πρωτοαγόρασα

3. Νομίζω πως όχι αλλά τι το θές? Το SEUS να είναι καλά!

4. Όσοι το έχουν λένε πως είναι εξαιρετικό. Έχει την ίδια βελτίωση που έχει το φλας σε μια οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή, τουλάχιστον μέχρι 5 m απόσταση. Για παραπάνω δεν σου εγγυώμαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε μπερδεψει τα threads λιγακι. Οπως ειχα ρωτησει στο αλλο, εχω την (!@!#@$) VL εκδοση του κ750 και καποιος ειπε πως ΔΕΝ εχει βγει αναβαθμιση για αυτη. Θυμιζω οτι εχω τα γνωστα προβληματα (κολλημα στην οθονη screensaver ρολογιου, αφαιρεση μπαταριας για να δουλεψει παλι κτλ κτλ κτλ κτλ). Σε περιπτωση που οντως ΔΕΝ υπαρχει αναβαθμιση και εστω φιλοτιμηθουν στην SE(service) να μου δωσουν αλλη συσκευη η whatever, υπαρχει καποιο καταστημα στην Θεσσαλονικη το οποιο να αφαιρει τα της VL και να βαζει το OS το κανονικο της SE οπως το davinci στην Αθηνα?

 

Τα σεβη μου και παρακαλω σε μια εγγυρη απαντηση καθως μαλλον θα το παω για service αυριο πρωι.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε μπερδεψει τα threads λιγακι. Οπως ειχα ρωτησει στο αλλο, εχω την (!@!#@$) VL εκδοση του κ750 και καποιος ειπε πως ΔΕΝ εχει βγει αναβαθμιση για αυτη. Θυμιζω οτι εχω τα γνωστα προβληματα (κολλημα στην οθονη screensaver ρολογιου, αφαιρεση μπαταριας για να δουλεψει παλι κτλ κτλ κτλ κτλ). Σε περιπτωση που οντως ΔΕΝ υπαρχει αναβαθμιση και εστω φιλοτιμηθουν στην SE(service) να μου δωσουν αλλη συσκευη η whatever, υπαρχει καποιο καταστημα στην Θεσσαλονικη το οποιο να αφαιρει τα της VL και να βαζει το OS το κανονικο της SE οπως το davinci στην Αθηνα?

 

Τα σεβη μου και παρακαλω σε μια εγγυρη απαντηση καθως μαλλον θα το παω για service αυριο πρωι.

Δεν έχει βγει αναβάθμιση για τα vl. Για τα προβλήματα που έχεις θα πρέπει να επισκευτείς κάποιο SE service.

Εννοείς το 9volto στην Αθήνα. Στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει ανάλογο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

κατ' αρχάς να ευχαριστήσω πολλούς εδώ μέσα για τα replies που δίνουν σε όσους έχουν απορίες για το updating κτλ...

 

Πείτε μου κάτι και μένα αν μπορείτε, γιατί προέρχομαι από Siemens (που στα updates αν μη τι άλλο ήταν τρομερή εταιρία) και έχω μπλεχτεί με όσα διαβάζω:

 

Το δικό μου K750i, που αγόρασα σήμερα από UK, ΔΕΝ έχει Ελληνικά (αναμενόμενο). Εγώ θέλω να έχει, όμως. (αναμενόμενο?).

 

Απ' ότι κατάλαβα λόγω κάποιων DCA κτλ κτλ, ΔΕΝ μπορώ να το πάω στην σελίδα της SE και να το κάνω να έχει ελληνικά κάπως (ναι?).

 

Οπότε, ΠΩΣ μπορώ να του περάσω έκδοση με Ελληνικά?

 

Πρόκειται για κινητό unbranded, unlocked, etc, με έκδοση -L, και υποθέτω πρέπει τώρα να βάλω την -Ν με ελληνικά...κάπως.

 

Αν το κάνω από DaVinci, τι πρέπει να κάνω για να έχει ελληνικά μετά την αναβάθμιση?

 

Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια / πρόταση / link, ευπρόσδεκτα φυσικά!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση, σας είμαι υπόχρεος.

 

-Γιάννης

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από xamurabi

Για τους φίλους που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν το Davinci επαναλαμβάνω : Τσεκάρετε το ΕΜΕΑ3. Μετά το "κατέβασμα" των αρχείων στο PC σας πρέπει στον υποφάκελλο <Flashes> να έχετε τρία αρχεία το files.ini, το K750i_R1L002_FS_EMEA3.DVT (είναι το FS) και το K750i_R1L002_MAIN_EU_EMEA.DVT (είναι το Main). Τα υπόλοιπα είναι γνωστά (finalization και επιλογή CDA 102337/3 - EMEA3 προσοχή στο τελευταίο . Είπαμε ΕΜΕΑ3!!!)

Μετά την επιτυχή αναβάθμιση έχετε ένα K750i όπως θα το αγοράζατε από την Ελλάδα σκέτο, νέτο,. Το επόμενο βήμα αναβάθμισης μέσω SEUS είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και σε ένα κανονικό Ελληνικό Κ750i.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

κατ' αρχάς να ευχαριστήσω πολλούς εδώ μέσα για τα replies που δίνουν σε όσους έχουν απορίες για το updating κτλ...

 

Πείτε μου κάτι και μένα αν μπορείτε, γιατί προέρχομαι από Siemens (που στα updates αν μη τι άλλο ήταν τρομερή εταιρία) και έχω μπλεχτεί με όσα διαβάζω:

 

Το δικό μου K750i, που αγόρασα σήμερα από UK, ΔΕΝ έχει Ελληνικά (αναμενόμενο). Εγώ θέλω να έχει, όμως. (αναμενόμενο?).

 

Απ' ότι κατάλαβα λόγω κάποιων DCA κτλ κτλ, ΔΕΝ μπορώ να το πάω στην σελίδα της SE και να το κάνω να έχει ελληνικά κάπως (ναι?).

 

Οπότε, ΠΩΣ μπορώ να του περάσω έκδοση με Ελληνικά?

 

Πρόκειται για κινητό unbranded, unlocked, etc, με έκδοση -L, και υποθέτω πρέπει τώρα να βάλω την -Ν με ελληνικά...κάπως.

 

Αν το κάνω από DaVinci, τι πρέπει να κάνω για να έχει ελληνικά μετά την αναβάθμιση?

 

Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια / πρόταση / link, ευπρόσδεκτα φυσικά!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση, σας είμαι υπόχρεος.

 

-Γιάννης

 

Του περνάς Ελληνικά και κάνεις ταυτόχρονα και αναβάθμιση είτε μέσω 9volto είτε Davinci.

Για το 9volto πρέπει να τους ρωτήσεις για λεπτομέρεις (βρίσκονται στον Πειραιά)

Για το Davinci δες εδώ απλά για την R1N035 χρησιμοποίησε τα αντίστοιχα Main και FS αρχεία που μόλις βγήκαν στον server του Davinci και το ίδιο CDA που αναφέρω.

Καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

:(

 

Δυστυχώς ανακάλυψα ότι το Davinci program δεν λειτουργεί με το firewall της σχολής που μας έχουν στις συνδέσεις εδώ, και δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα :cry:

 

Θα ψάξω να βρω κάποια μη-firewalled γραμμή διαθέσιμη για να το κάνω από εκεί...Ευχαριστώ πάντως!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...