Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Μήπως έκανες "master reset" μετά την αναβαθμιση ??

 

Έκανα γιατί δεν μου έβγαζε ελληνικά. Ίσος να φταίει αυτό ε? δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Άρα δεν σβήνετε τίποτα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά,

 

Έκανα και εγώ επιτέλους χθες την αναβάθμιση του k750 μου σε λογισμικό R1N035. Όλα πήγαν καλά όπως και με την προηγούμενη.

 

Όλα λειτουργούν ΟΚ στο κινητό και μόνο ένα πράγμα έχει "χαλάσει". Όταν μου έρχεται πλέον SMS αντί να εμφανίζεται το μικρό "φακελάκι" στο status bar που βρίσκεται στην πάνω μεριά της οθόνης και ταυτόχρονα να έρχεται full screen η ειδοποίηση (ώστε με ένα απλό κλικ να κάνεις read το message) .. μετά την αναβάθμιση φαίνεται μόνο το μικρό φακελάκι..

 

Πρέπει πλέον να πηγαίνω menu->messaging->inbox κτλ κτλ για να διαβάσω τα μηνύματα... Κανείς άλλος που αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα?

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Έκανα και εγώ επιτέλους χθες την αναβάθμιση του k750 μου σε λογισμικό R1N035. Όλα πήγαν καλά όπως και με την προηγούμενη.

 

Όλα λειτουργούν ΟΚ στο κινητό και μόνο ένα πράγμα έχει "χαλάσει". Όταν μου έρχεται πλέον SMS αντί να εμφανίζεται το μικρό "φακελάκι" στο status bar που βρίσκεται στην πάνω μεριά της οθόνης και ταυτόχρονα να έρχεται full screen η ειδοποίηση (ώστε με ένα απλό κλικ να κάνεις read το message) .. μετά την αναβάθμιση φαίνεται μόνο το μικρό φακελάκι..

 

Πρέπει πλέον να πηγαίνω menu->messaging->inbox κτλ κτλ για να διαβάσω τα μηνύματα... Κανείς άλλος που αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα?

 

Δημήτρης

 

Έχει απαντηθεί. Κάνε ένα master reset.

Link to comment
Share on other sites

Paidia kati to opoio den to aexei antimetwpish kapios meta thn anabathmish kai to antimetopisa egw..Nai ekana to lahos ki egw kai perasa thn aggliki version alla ok den exw problima..H mpantaria krata poli perissotero ontws,,to exw dei kai egw,,Alla egw den exw entash akoustikou dynati..Diladi isa isa pou kaouw to nsinomilith..Kata tala ok..An xreiazete master reset pio apo ta dyo prepi na kanw..reset settings h reset all????
mess with the best die like the rest
Link to comment
Share on other sites

Με οδηγίες που διάβασα στο συγκεκριμένο thread έβγαλα και εγώ το VFlive (μέσω davinci) και αναβάθμισα το firmware σε R1N :)

 

Μην αρχίσω να γκρινιάζω και εγώ για τη voda και τα live κινητά της που (το κυριότερο μειονέκτημά τους για μένα) δε σου επιτρέπουν την online αναβάθμιση που προσφέρει ο εκάστοτε κατασκευαστής... Απλά να σας εφιστήσω την προσοχή στο ότι κατά την αναβάθμιση-unbranding του κινητού χάθηκαν contacts, καταχωρήσεις ημερολογίου, sms κτλ... Είχα διαβάσει σε κάποια posts ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά όσοι το επιχειρήσουν καλό θα ήταν να κάνουν ένα backup των δεδομένων τους!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισαν (αυθαιρετα) πως πρεπει να αντικατασταθει ολοκληρη η πλακετα (ετσι ακριβως ειπαν) επειδη το κινητο δεν δεχεται format. Φυσικα, οι πλακετες θα ερθουν την επομενη βδομαδα (ειπατε κατι?) και οπως ειπε ¨το κινητο μου θα ειναι οπως ακριβως το αγορασα με το τελευταιο λογισμικο¨. Εννοειται οτι το κουμπι της καμερας που απο μονο του ξεθωριασε (και γαμωτο δεν βγαζω συχνα φωτογραφιες ωστε να δικαιολογησει κατι τετοιο), δεν το αλλαζουν παρα μονο με 30 euros.

 

Ελπιζω μεχρι να βγει το w900, να εχω το κινητο μου πισω... τι να πω.. (σαρκασμος φυσικα..)

 

Απιστευτη ταλαιπωρια, και ανοητο κοστος μας φορτωνουν επιπλεον (το χρονικο κοστος) καθως για καποιους το κινητο ειναι και εργαλειο...

 

Ελλας το μεγαλειο σου.

 

 

Agapite ipnos den eisai o monos!!!epatha kai egw akrivws to idio kainourio kinito kai eixa psithei na tou kano update!!!!Na doume pote tha paroume ta kinita mas piso!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Agapite ipnos den eisai o monos!!!epatha kai egw akrivws to idio kainourio kinito kai eixa psithei na tou kano update!!!!Na doume pote tha paroume ta kinita mas piso!!!!!

 

 

 

Για αυτο πρεπει να κανουμε κατι και να "εκμεταλευτουμε" την δυναμη αυτου εδω του forum: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=86871

 

Διαφορετικα προτεινω μια μαζικη διαδηλωση εξω απο τα γραφεια του Υπουργειου Τουρισμου. Με ενα ταξιδι στην Χαβαη, ξεχναω ολο αυτο το δραμα που περναω εδω και 20κατι ημερες :cool:

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται master reset. To master reset δεν είναι απάντηση σε όλα. Anyway, thanx for the reply
Προφανώς δεν είναι απάντηση σε όλα τα προβλήματα, το master reset.

Στην περιπτωσή σου όμως, θα δείς οτι θα λύσει το πρόβλημά σου (Τουλάχιστον αυτό είπαν 3-4 φίλοι εδώ μέσα πριν λίγο καιρό).

Από την άλλη, αν ψάξεις λίγο στα προηγούμενα post μου θα δείς ότι είμαι "πολέμιος" του master reset ως πανάκεια "δια πάσαν νόσον και πάσαν μ@λ@κί@ν". Καλή επιτυχία.!

editΕναλλακτικά μπορείς, αν έχεις την συνήθεια να μην κλείνεις ποτέ το τηλέφωνό σου, να κάνεις OFF-ON, περιμένοντας τουλάχιστον 20". Με αυτό πολλά προβλήματα βρίσκουν λύση ως εκ θαύματος.!!

pedia epidei exo xasei tin mpala pite mou ti pezei me tin R1N etsi periliptika gia na 3ero leei pio poly apo R1A ??
Η R1A ήταν από τις πρώτες εκδόσεις. Είχε σχετικά χαμηλότερες επιδόσεις απόκρισης των μενου, java κλπ, μερικά bugs (κολλήματα) αλλά πολύ καλή κάμερα και βίντεο.

Η R1L διώρθωνε αρκετά (κολλήματα κλπ). αλλά τα έκανε μαντάρα με το βίντεο.

Η R1N είναι η ποιο ισορροπημένη, κατά την άποψή μου έκδοση, με αυξημένη ταχύτητα σε απόκριση μενού, που επανέφερε στην αρχική της κατάσταση το βιντεο ενώ το τηλέφωνο μου που την "φορά" δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά, ενώ με την R1L ... :X !!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ακόμη ευτυχισμένος χρήστης R1N.

Ούτε ένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, το video δε είναι άπαιχτο. Καμμία σχέση με R1L.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την R1N καταστράφικα! Πάρα πολλα bugs! Με την R1L δεν είχα κανένα πρόβλημα εκτός από το βιντεο. H R1A ήταν η καλύτερη για εμένα, ούτε ένα κόλημα...
Link to comment
Share on other sites

αρκετά συχνά (κάθε μια με δυο μέρες...) "κολλάει" στην οθόνη που δείχνει το ρολόι... :cry: συμβαίνει και σε άλλους αυτό? σήμερα κόλλησε το πρωί και δεν χτύπησε και το ξυπνητήρι!! :mad:

έχω κάνει αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λογισμικού...

απογοήτευση... και χωρίς Ελληνικά και με κολλήματα... γκρρρρρρρρ......

(Α! να αναφέρω και τα restart που αποφασίζει να κάνει κάθε τόσο!)

http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

@maevius

Ολοκληρώθηκε σωστά η αναβάθμιση;

Γιατι δεν έχεις Ελληνικά; Μηπως δεν έκανες αυτό που έχει ειπωθεί άπειρες φορες εδώ μέσα και διορθώνει το πρόβλημά σου; (Master Reset???)

Πάντως μόλις ολοκληρωθεί η αναβάθμιση κανονικα σε ρωτάει για τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

@maevius

Ολοκληρώθηκε σωστά η αναβάθμιση;

Γιατι δεν έχεις Ελληνικά; Μηπως δεν έκανες αυτό που έχει ειπωθεί άπειρες φορες εδώ μέσα και διορθώνει το πρόβλημά σου; (Master Reset???)

Πάντως μόλις ολοκληρωθεί η αναβάθμιση κανονικα σε ρωτάει για τα Ελληνικά.

 

έκανα την αναβάθμιση πριν καιρό και τα Ελληνικά δεν εμφανίστηκαν σαν επιλογή, παρόλα αυτά master reset δεν έχω κάνει...

δεν νομίζω να προσθέτει χαρακτηριστικά απο το πουθενά η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων!

μπορεί και να έχω λάθος... θα το δοκιμάσω, απλά βαριέμαι πολύ τη διαδικασία της εισαγωγής των ρυθμίσεων...κλπ...

http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

αρκετά συχνά (κάθε μια με δυο μέρες...) "κολλάει" στην οθόνη που δείχνει το ρολόι... :cry: συμβαίνει και σε άλλους αυτό? σήμερα κόλλησε το πρωί και δεν χτύπησε και το ξυπνητήρι!! :mad:

έχω κάνει αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λογισμικού...

απογοήτευση... και χωρίς Ελληνικά και με κολλήματα... γκρρρρρρρρ......

(Α! να αναφέρω και τα restart που αποφασίζει να κάνει κάθε τόσο!)

 

 

ΤΟ κινητο μου ειχε την πρωτη εκδοση. Και φυσικα ειχε αυτο το περιφημο προβλημα με το κολλημα στην οθονη αναμονης. Ο τεχνικος ειπε οτι θα χρειαζοταν αναβαθμιση και master reset η format οπως το ειπε χαρακτηριστικα... Δεν ξερω τι σημαινει αυτο πρακτικα οταν κανεις απο μονος σου την αναβαθμιση (περιπτωση σου). Ελπιζω να βοηθησει αυτο καπως.

 

Δυσtυχως το κινητο μου ειναι ακομη για service οποτε δεν γνωριζω αν πετυχε η απλα ετυχε.. :X

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ κινητο μου ειχε την πρωτη εκδοση. Και φυσικα ειχε αυτο το περιφημο προβλημα με το κολλημα στην οθονη αναμονης. Ο τεχνικος ειπε οτι θα χρειαζοταν αναβαθμιση και master reset η format οπως το ειπε χαρακτηριστικα... Δεν ξερω τι σημαινει αυτο πρακτικα οταν κανεις απο μονος σου την αναβαθμιση (περιπτωση σου). Ελπιζω να βοηθησει αυτο καπως.

 

Δυσtυχως το κινητο μου ειναι ακομη για service οποτε δεν γνωριζω αν πετυχε η απλα ετυχε.. :X

Σαρπραααααάϊζ!! δεν περίμενα με το Master Reset να εμφανιστεί η επιλογή της γλώσσας!! :cool: και όμως αληθεύει :O ..μου έκανε μεγάλη εντύπωση, τέλος πάντων, ακόμα δεν έχω δει κάποιο κόλλημα.. ελπίζω να μην ξανακάνει το κόλλημα στην οθόνη αναμονής με το ρολόι (είναι εκνευριστικό να βλέπεις και πόση ώρα έχει κολλήσει!! :p )

http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σαρπραααααάϊζ!! δεν περίμενα με το Master Reset να εμφανιστεί η επιλογή της γλώσσας!! :cool: και όμως αληθεύει :O ..μου έκανε μεγάλη εντύπωση, τέλος πάντων, ακόμα δεν έχω δει κάποιο κόλλημα.. ελπίζω να μην ξανακάνει το κόλλημα στην οθόνη αναμονής με το ρολόι (είναι εκνευριστικό να βλέπεις και πόση ώρα έχει κολλήσει!! :p )

 

Χαιρομαι που βοηθησα :) Σε λιγο προτεινω να φωναξουμε τον Χριστοδουλο να κανει εξορκισμους στα κινητα μας :cool:

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι on line με Davinci να κανω αναπαντητη. Εκει που είναι όλα οκ μου βγάζει το εξής: Detected SonyEricsson: K750/D750/W800.

Status Ok, OTP Close, CID36, PAF1

IMEI: 356551-00-κτλ.

CID ignoring feature not available with DCU60 and miniUSB cables.

Use service cable for this target.

Execution Time - 00:00:50

Done!

Τι είναι αυτό? Και βέβαια δεν προχώρησε σε αναβάθμιση. Οσο το συντομοτερο ας με βοηθήσει pls. οποιος εχει κανει update απο κεί

Kαι στο τέλος αναφέρει....

You must use CID36 Flash Files For this phone!

Press button - "Get Files From Web" and download free firmware

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα και εγω να κανω αναβάθμιση το 750 μου αλλα στο τελικό στάδιο μου βγάζει "Σφάλμα επικοινωνίας με την συσκευή". και φυσικά δεν κανεί την αναβάθμιση. Ξέρει κανεις τι συμβαίνει? help!!! (δεν ειναι vodafone live)
Link to comment
Share on other sites

agpite file nikodim.den thelo na se taraxo alla to idio provlima eixa kai egw.etsi loipon to kinito mou to esteila sto service kai mou eipan (meta apo mia vdomada) oti thelei allagi plaketas kai to kinito mou twra einai athina kai edw kai ena mina dn exw kinito giati exoun eleipsi plaketas!!!!

 

Theleis akoma na kaneis anavathmisi sto kinito sou?

 

Filika,Manos

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάνο, ευχαριστω για την απάντηση. Το κινητο μου δουλευει κανονικά κατα τα άλλα, μόνο στην αναβάθμιση μου το κάνει αυτό. Το ίδιο συνέβη και σε εσένα? Το καλύπτει η εγγύηση αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα και εγω να κανω αναβάθμιση το 750 μου αλλα στο τελικό στάδιο μου βγάζει "Σφάλμα επικοινωνίας με την συσκευή". και φυσικά δεν κανεί την αναβάθμιση. Ξέρει κανεις τι συμβαίνει? help!!! (δεν ειναι vodafone live)

 

Εμένα μου έβγαζε αυτό το μήνυμα στο 45-50% περίπου και μετά δεν δούλευε η κάμερα... Τελικά έφταιγε η Java της Sun, αφού το έβαλα σε μηχάνημα με το Virtual Machine της Μ$ και το έκανε κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω κατι και εγω ειμαι κατοχος ενος k750 οχι vodafone live οπως παω λοιπον να κανω την αναβαθμιση και εκει που παει να ξεκινησει την αναβαθμιση μου βγαζει μια εντολη <<Fatal exception occurred, program will exit>> και σταματαει εκει και δεν ξεκιναει καν η αναβαθμιση εχετε να μου προτεινετε κατι μια λυση τι μπορω να κανω εκτος απο το να το παω σε service center?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...