Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα σήμερα στη ΜΟΒΙΤΕL για αναβάθμιση του K750i μου και μου είπαν πως χρειάζονται 3-4 μέρες!!! Είναι καλά οι άνθρωποι? Στη ΝΟΚΙΑ η αναβάθμιση γίνεται σε 1 έως 1,5 ώρα κι αυτοί θέλουν 4 μέρες? Γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο κατάστημα που κάνει 1-2 ώρες στη Θεσσαλονίκη κοντά στην Καλαμαριά? Η on line αναβάθμιση δε γίνεται με τον δικό μου υπολογιστή.

κανείς?????????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

gatopardos εχεις δίκιο, το θέμα ήταν οτι όταν διαβασα τα ποστ των παιδιών θυμόμουνα οτι καποτε ειχα μπορέσει να δω τα βίντεο σε φουλσκριν αλλά είχα ξεχάσει πώς το έκανα, κι επειδή τη στιγμή που έγραφα την απάντησή μου το μόνο που έβρησκα ήταν η οριζόντια προεπισκόπηση λέω... μάλλον θα θυμάμαι λάθος. Να φανταστείς ότι πίστευα οτι το ήξερα καλά το εργαλείο :)
Link to comment
Share on other sites

KALHSPERA RE PAIDIA EXW TO 6600 NOKIA KAI LEW NA PARW TO K750i TH LETE EINAI KALO? AKOYW GIA PROBLIMATA EINAI ONTOS ETSI?

 

Κάνε μία γύρα σε forum άλλων συσκευών να συγκρίνεις τα προβλήματα της καθε μιας. Εγω δε το εχω κανει γιατι δεν ειμαι στο ψαξιμο, αλλα στην θέση σου θα λαμβανα σοβαρα υποψιν οσα γράφουν οι χρήστες στα forum. Δεν υπαρχει καπνος χωρις φωτια.

Link to comment
Share on other sites

κανένας Θεσσαλονικιός δε γνωρίζει κάποιο sony ericsson service?

 

Φίλε μου αν και είμαι από Αθήνα έχω να σου προτείνω μια λύση.

Γιατί δεν πας σε κάποιο internet cafe παρέα με καλώδια cd drivers κ.α. και να κάνεις από εκεί το update;

Βρες και κάποιο που θα έχει DSL γραμμή (που λογικά όλα θα έχουν) και έστι στο 40λεπτο θα είσαι κομπλέ!

http://img371.imageshack.us/img371/8670/abarth8pf.jpg

click me....

Link to comment
Share on other sites

κανένας Θεσσαλονικιός δε γνωρίζει κάποιο sony ericsson service?

 

στη δωδεκανήσου έχει ένα, αριθμό δεν θυμάμαι, στο οποίο πέρσυ που πήγαινα το κ700 μου έκαναν αναβάθμιση μέσα σε 20-25 λεπτά. Για άλλα service ψάξε στην ελληνική σελίδα της ericsson

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .γινεται και στα vl κινητα να δουμε τα βιντεο σε full screen ?

.αν ναι πως;κανω πανω το joystick αλλα δεν βρισκω τη φραση 'ολα τα βιντεο'

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

gatopardos εχεις δίκιο, το θέμα ήταν οτι όταν διαβασα τα ποστ των παιδιών θυμόμουνα οτι καποτε ειχα μπορέσει να δω τα βίντεο σε φουλσκριν αλλά είχα ξεχάσει πώς το έκανα, κι επειδή τη στιγμή που έγραφα την απάντησή μου το μόνο που έβρησκα ήταν η οριζόντια προεπισκόπηση λέω... μάλλον θα θυμάμαι λάθος. Να φανταστείς ότι πίστευα οτι το ήξερα καλά το εργαλείο :)

 

file ksesalonikie, akrivos idia periptosi kai ego.. mas evale gialia o filos o gatopardos..:O

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

όταν σ'ένα Κ750 με firmware R1AA008 του βγάλεις τη μπαταρία και τη ξαναβάλεις και με το άνοιγμα χαλάσουν κάποιες ρυθμίσεις, για παράδειγμα των shortcuts, τι φταίει γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

όταν σ'ένα Κ750 με firmware R1AA008 του βγάλεις τη μπαταρία και τη ξαναβάλεις και με το άνοιγμα χαλάσουν κάποιες ρυθμίσεις, για παράδειγμα των shortcuts, τι φταίει γι'αυτό?

Μάλλον η ατυχία σου.......Συμβαίνουν αυτά,ξαναρύθμισε το και μην βγάζεις την μπαταρία συχνά.......

Link to comment
Share on other sites

simera mou epese to kinito katw. ok , ektos apo tis gratzounies , pou dn egine kai tpt :P. stamatise na douleuei kai i camera. anoigw to portaki kai sinexizei na mou leei " anoi3te to kalima tou fakou". 3erete mipws mporw na kanw tpt? i prepei na to paw kapou?
Link to comment
Share on other sites

simera mou epese to kinito katw. ok , ektos apo tis gratzounies , pou dn egine kai tpt :P. stamatise na douleuei kai i camera. anoigw to portaki kai sinexizei na mou leei " anoi3te to kalima tou fakou". 3erete mipws mporw na kanw tpt? i prepei na to paw kapou?

δεν το πας σε ενα sony ericsson service για να του δωσουν μια φροντιδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re pedia, poli skoni re gamwto!!!

 

kai na fadastite oti mono stin tsepi twn jeans mou to vazo..

 

analamvani to service tis se katharismo? poso pai kai mia kainourgia mamisia prosopsi na tous po na tin alaxoun??

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

pros filo KSESALONIKIO: telika oi rithmisis pou ixes dosi gia to psp Video 9 me profile k750i ine oi kaliteres dinates gia to kin mas?? katelixes se aftes? aftes xrisimopiis i exis kati kalitero na protinis??

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

re pedia, poli skoni re gamwto!!!

 

kai na fadastite oti mono stin tsepi twn jeans mou to vazo..

 

analamvani to service tis se katharismo? poso pai kai mia kainourgia mamisia prosopsi na tous po na tin alaxoun??

 

Πάρε ένα πενάκι κιθάρας, ένα πολύ μαλακό πινέλο ζωγραφικής και ένα κατσαβίδι torque no 6.

 

βγάλε μπαταρία, ξεβίδωσε τις δύο κάτω βίδες μόνο, βγάλε την MS DUO, κράτα το κινητό με την οθόνη προς τα πάνω και βάλε την πένα (έως 0,3 cm μέσα όχι παραπάνω) κάτω αριστερά απο το βύσμα φόρτισης σε οριζόντια θέση, αφού το βοηθήσεις να κάνει ένα μικρό άνοιγμα απο το κενό της memory card. Σιγά σιγά φέρε την πένα 45 μοίρες προς τα πάνω, σύρτην προς τα δεξιά έως και λίγο πάνω απο το κουμπί της κάμερας (μέχρι την μέση περίπου της οθόνης.Μετά ξεκίνα απο την αριστερή πλευρά του κινητού έως πάλι την μέση της οθόνης.

 

Τώρα το μπροστινό καπάκι συγκρατείται μόνο στην πάνω πλευρά και δεν βγαίνει με το πενάκι (όταν το βγάλεις θα καταλάβεις γιατί). Αφού σηκώσεις περί τις 30 μοίρες το καπάκι απο το κινητό, κούνα το με μικρές διαδρομές δεξιά -αριστερά μαλακά και συνέχισε να ανασηκώνεις το καπάκι προς τα πάνω μέχρι να ξεκουμπώσει. Θα κάνει ένα μικρό τάκ και θα βγεί. Μετά απο καμμιά 15 ανοίγματα, το πάνω μέρος θα στρώσει και θα ξεκουμπώνει πολύ εύκολα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχει πρόβλημα να χαλαρώσει όταν το κλείσεις.Κανένα πρόβλημα...

 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα καθαρισμού.

 

Ενα μικρό tip. Για να μην τρελαθείς όπως είχα πάθει εγώ (με το που το ξαναέκλεινα, έβλεπα πάλι μερικές σκόνες) σήκωσε ελαφρά της πλακέτα του πληκτρολογίου και καθάρισε απο κάτω ειδικά γύρω από το joystick. Θα πάθεις πλάκα με το τι σκόνη θα δείς απο κάτω. Αν δεν καθαρίσεις αυτό το σημείο, με το που το κλείσεις θα δείς πάλι σκόνες ( απο τα "τακ" που κάνει στο κούμπωμα το καπάκι ή μετά απο ένα μικρό πέσιμο ή τράνταγμα)

 

Προσοχή όπως σίγουρα θα έχεις διαβάσει και στο περιβόητο link να μην βγάλεις τις "χρυσές" επαφές που βρίσκονται κάτω απο την πλακέτα του πληκτρολογίου μία αριστερά πάνω και μία δεξιά κάτω.

 

Κάντο καλύτερα μόνος σου. Εχω δει 2 κινητά που έχουν γυρίσει απο service (το ένα vodafone) και τα σημάδια απο τα κατσαβίδια τύπου ωρολογοποιού στα πλαινά απο το καπάκι, είναι τραγικά....

 

Την πρώτη φορά άργησα να το ανοίξω. Τώρα, σε 3 λεπτά μπορώ να ολοκληρώσω έναν καθαρισμό

 

P.S. Το πενάκι να είναι GIBSON ;)

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

pros filo KSESALONIKIO: telika oi rithmisis pou ixes dosi gia to psp Video 9 me profile k750i ine oi kaliteres dinates gia to kin mas?? katelixes se aftes? aftes xrisimopiis i exis kati kalitero na protinis??

 

οι ρυθμίσεις αυτές είναι σύμφωνα με τι ρυθμίσεις που είχε το demo video του κινητού, δεν έκανα άλλα πειράματα. Το μόνο που ξέρω ειναι οτι δεν μπορείς να μεγαλώσεις την αναλυση, σε όλα τα υπολοιπα δοκίμασε και πες μας

Link to comment
Share on other sites

και ένα κατσαβίδι torque no 6.

 

file silvester ok, tha to palepso.. elpizo na min vgalo monos mou ta matia mou.. aliws to kovo na sto stelno paketo gia enan katharismo mias kai ise exprert pia..:p

 

ti idous katsavidi ine afto pou les? pou mporo na to vro??

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμίσεις αυτές είναι σύμφωνα με τι ρυθμίσεις που είχε το demo video του κινητού, δεν έκανα άλλα πειράματα. Το μόνο που ξέρω ειναι οτι δεν μπορείς να μεγαλώσεις την αναλυση, σε όλα τα υπολοιπα δοκίμασε και πες μας

 

xeris giati sto leo??? epidi exo kai to sony ericsson mobile maker pou metatrepi se 3gp ta video kai den ime sigouros gia to an ine kalitera ta mp4 tou psp apo ta adistixa 3gp..

 

pados k esi, an vris kanena veltistopiimeno profile, stilto..:cool:

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

file silvester ok, tha to palepso.. elpizo na min vgalo monos mou ta matia mou.. aliws to kovo na sto stelno paketo gia enan katharismo mias kai ise exprert pia..:p

 

ti idous katsavidi ine afto pou les? pou mporo na to vro??

 

Ξέρω ότι θέλει πολύ "ψυχική δύναμη" να αποφασίσει κάποιος να ξεκοιλιάσει το ωραίο του και πανάκριβο κινητό. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Είναι όλα μελετημένα. Η πένα προστατεύει τις ευαίσθητες ηλεκτρικές ταινίες που ενώνουν διάφορα επιμέρους υλικά πχ το κουμπί της κάμερας αν σαν ξεφύγει λίγο παραπάνω απο 0,3 cm ενώ το κατσαβίδι μπορεί να σταθεί μοιραίο. Επίσης δεν αφήνει σημάδια στο πλαστικό καπάκι.

 

Η ακριβής ονομασία του κατσαβιδιού είναι "T-6 Torx Screwdriver" και είναι ένα κατσαβίδι για τις βίδες σαν αστέρι που είναι κάτω κάτω στο πίσω μέρος του κινητού. Τα περισότερα κινητά αν όχι όλα που έχουν βίδες σαν αστέρι (Torx) είναι Νο 6 (Τ-6). Οπότε καλό θα ήταν το κατσαβίδι να είναι λίγο καλής ποιότητος μιας και θα το έχετε για πολύ καιρό. Υπάρχουν απο 1 € έως και 5 € περίπου . Συνιστώ ένα FACOM ή ένα CHROM VANADIUM ή κάτι αντίστοχο που είναι πολύ ποιοτικά, μιας και ένα κατσαβίδι όχι καλής ποιότητος, μπορεί με τον καιρό να χαλάσει (κλωτσήσει) το κεφάλι απο τις βίδες. Μπορείτε να το βρείτε παντού όπου πουλάνε κατσαβίδια

 

Οταν θα βιδώσετε στο τέλος ξανά τις βίδες, δεν χρειάζεται να βάλετε όλη σας την δύναμη στο σφίξιμο. Με το που σταματήσουν να βιδώνουν, ένα χιλιοστό της μοίρας σφίξιμο είναι αρκετό. Αλλιώς απο τα πολλά άνοιξε κλείσε, θα χαλάσετε το πλαστικό σπίρωμα και δεν θα βιδώνουν πλέον

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Sylvester, μήπως να σου τα φέρουμε έναντι αμοιβής;:lol: Είσαι και μακρυά βρε συ!!!

 

Ανεβαίνω συχνά Αθήνα...Εσύ κερνάς μόνο τον καφέ:)

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

1ον:Ρε παίδες μου έχει σπάσει τα νεύρα το κινητό. Έχει γεμίσει ένας τόνος σκόνης μέσα στο joystick και κολλάει συνέχεια. Να αγοράσω απο το cnn.cn καινούργια joystick και να το βάλω μόνος μου ή να το πάω στο service της SE?

2ον:Μετέτρεψα μερικά video clip που έχω σε mp4 μέσω των Nero Recode2 kai PSP και τα έβαλα στο κινητό αλλά χάνουν πολύ καρέ ρε παιδιά. Στη αρχή νόμιζα οτι μπορεί να είναι λόγω του ότι ήταν σχεδόν fullarismeni η εσ.μνήμη του κινητού. Την άδειασα αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα διάφορα framerate αλλά τπτ. Έχει εμφανιστεί και σε άλλον το ίδιο πρόβλημα? Τί να κάνω

 

Υ.Γ. Κάποιος ρώτησε που βρίσκετε το service point της SE στην Θεσσαλονίκη. Είναι στην Δωδεκανήσου 36 νομίζω. Στο Βαρδάρη. Είναι ο πλάγιος δρόμος που κατεβαίνει στην Τσιμισκή.

Link to comment
Share on other sites

1ον:Ρε παίδες μου έχει σπάσει τα νεύρα το κινητό. Έχει γεμίσει ένας τόνος σκόνης μέσα στο joystick και κολλάει συνέχεια. Να αγοράσω απο το cnn.cn καινούργια joystick και να το βάλω μόνος μου ή να το πάω στο service της SE?

2ον:Μετέτρεψα μερικά video clip που έχω σε mp4 μέσω των Nero Recode2 kai PSP και τα έβαλα στο κινητό αλλά χάνουν πολύ καρέ ρε παιδιά. Στη αρχή νόμιζα οτι μπορεί να είναι λόγω του ότι ήταν σχεδόν fullarismeni η εσ.μνήμη του κινητού. Την άδειασα αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα διάφορα framerate αλλά τπτ. Έχει εμφανιστεί και σε άλλον το ίδιο πρόβλημα? Τί να κάνω

 

Υ.Γ. Κάποιος ρώτησε που βρίσκετε το service point της SE στην Θεσσαλονίκη. Είναι στην Δωδεκανήσου 36 νομίζω. Στο Βαρδάρη. Είναι ο πλάγιος δρόμος που κατεβαίνει στην Τσιμισκή.

Λάθος. Δωδεκανήσου 23 2ος όροφος. τηλ 2310 500500

Link to comment
Share on other sites

Μετέτρεψα μερικά video clip που έχω σε mp4 μέσω των Nero Recode2 kai PSP και τα έβαλα στο κινητό αλλά χάνουν πολύ καρέ ρε παιδιά. Στη αρχή νόμιζα οτι μπορεί να είναι λόγω του ότι ήταν σχεδόν fullarismeni η εσ.μνήμη του κινητού. Την άδειασα αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα διάφορα framerate αλλά τπτ. Έχει εμφανιστεί και σε άλλον το ίδιο πρόβλημα? Τί να κάνω

 

Κάποιο λάθος έχεις κάνει. Στο Nero Recode επέλεξε profile: mobile, και θα κανονίσει τα fps και τις ρυθμίσεις μόνο του. Εσύ επέλεξε μόνο kbps για ήχο και video.

Πρώτη φορά βλέπω να έχει κάποιος αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...