Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες εγώ που έχω πάρει κινητά από amazon που δεν γράφει ποτέ imei μου δέχτηκαν την ημερομηνία αγοράς από την απόδειξη και όχι από κατασκευή. Βέβαια για αλλαγή ακουστικών πήγα αλλά δε νομίζω για κάτι πιο σοβαρό να έχουν άλλη πολιτική

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ που έχω πάρει κινητά από amazon που δεν γράφει ποτέ imei μου δέχτηκαν την ημερομηνία αγοράς από την απόδειξη και όχι από κατασκευή. Βέβαια για αλλαγή ακουστικών πήγα αλλά δε νομίζω για κάτι πιο σοβαρό να έχουν άλλη πολιτική

 

Θα τους καλέσω Δευτέρα πρωί εκεί στη sammy να δω τι θα μου πουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες εγώ που έχω πάρει κινητά από amazon που δεν γράφει ποτέ imei μου δέχτηκαν την ημερομηνία αγοράς από την απόδειξη και όχι από κατασκευή. Βέβαια για αλλαγή ακουστικών πήγα αλλά δε νομίζω για κάτι πιο σοβαρό να έχουν άλλη πολιτική

 

Θα τους καλέσω Δευτέρα πρωί εκεί στη Sammmy να δω τι θα μου πουν...

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασεις απευθειας απο amazon μπορουν να δουν κατευθειαν την παραγγελια σου απο τον λογαριασμο σου με βαση τον αριθμο αυτης. Το ιδιο πχ φανταζομαι θα ισχυει και στην περιπτωση της Oneplus.

 

Οταν ομως το καταστημα σου κοψει αποδειξη που δεν εχει πανω το imei και σου τυχει κατι και πας το κινητο με αυτη την αποδειξη στην Smartec(εστω οτι προτιμησεις να το πας κατευθειαν εσυ απο το να το δωσεις στο καταστημα να το παει αυτο ή οτι το καταστημα αυτο κλεισει),η Smartec που θα ξερει σε ποιο κινητο εχει κοπει η αποδειξη?

 

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα για καταστημα/πωλητη που πουλαει τοσο ακριβα προιοντα εν ετη 2019.

Link to comment
Share on other sites

Από eglobalcentral.eu , που πήρα κινητά, δεν είχαν ποτέ το imei, προφανώς η απόδειξη ήταν το gmail της παραγγελίας.

(Όταν πούλησα ένα από αυτά, μετά από 1 βδομάδα μου λέει ο αγοραστής, θέλω την απόδειξη Να έχει και το imei...).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν ειχα πρόβλημα με το αν εγραφε επανω τo imei η απόδειξη. Παντα το περνουσαν στην εγγύηση. Υπάρχει νομος που λέει ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν δεν γραφει επανω η απόδειξη το imei?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτησω μιας και δυσκολευομαι νσ το βρω;

Προφανως ολοι ξερετε ως το ξυπνητηρι της συσκευσης δε λειτουργει οταν ειναι κλειστη οπως και σε ολα τα σαμσουνγκ.

Υπαρχει καποια εφαρμογη που κανει προγραμματισμενη εκκινηση της συσκευης σε ωρα που θελουμε εμεις ωστε να χτυπαει μετα το ξυπνητηρι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν ειχα πρόβλημα με το αν εγραφε επανω τo imei η απόδειξη. Παντα το περνουσαν στην εγγύηση. Υπάρχει νομος που λέει ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν δεν γραφει επανω η απόδειξη το imei?

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος εγκεκριμένος νόμος γι'αυτό, αλλά πιστεύω πως είναι λογικό να αναγράφεται το ΙΜΕΙ επάνω στην απόδειξη.

Π.χ. η απόδειξη του Πλαισίου μου γράφει κανονικά το IMEI στην απόδειξη ώστε να πιστοποιήσω ότι το συγκεκριμένο κινητό έρχεται με την συγκεκριμένη απόδειξη αγοράς.

Τροφή για σκέψη: Αν μετά από δύο χρόνια που θα λήξει η εγγυησή μου θα μπορώ να "δανειστώ" την απόδειξη από κάποιον που είναι ακόμη σε εγγύηση (χωρίς αναγραφόμενο ΙΜΕΙ) και να μου το περάσουν δίχως να με ελέγξουν;;;;

Δεν νομίζω...

Εντάξει, μπορεί να το περάσουν βάση την ημερομηνία κατασκευής... αλλά... αν εγώ αγοράσω ένα S10 μετά από δύο χρόνια από μια αποθήκη που τα είχε stock από την πρώτη μέρα παραγωγής τους και η απόδειξη δεν γράφει το ΙΜΕΙ, τότε θα είμαι εκτός εγγύησης;

Μάλλον το συγκεκριμένο θέμα θέλει λίγο ψάξιμο.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος εγκεκριμένος νόμος γι'αυτό, αλλά πιστεύω πως είναι λογικό να αναγράφεται το ΙΜΕΙ επάνω στην απόδειξη.

Π.χ. η απόδειξη του Πλαισίου μου γράφει κανονικά το IMEI στην απόδειξη ώστε να πιστοποιήσω ότι το συγκεκριμένο κινητό έρχεται με την συγκεκριμένη απόδειξη αγοράς.

Τροφή για σκέψη: Αν μετά από δύο χρόνια που θα λήξει η εγγυησή μου θα μπορώ να "δανειστώ" την απόδειξη από κάποιον που είναι ακόμη σε εγγύηση (χωρίς αναγραφόμενο ΙΜΕΙ) και να μου το περάσουν δίχως να με ελέγξουν;;;;

Δεν νομίζω...

Εντάξει, μπορεί να το περάσουν βάση την ημερομηνία κατασκευής... αλλά... αν εγώ αγοράσω ένα S10 μετά από δύο χρόνια από μια αποθήκη που τα είχε stock από την πρώτη μέρα παραγωγής τους και η απόδειξη δεν γράφει το ΙΜΕΙ, τότε θα είμαι εκτός εγγύησης;

Μάλλον το συγκεκριμένο θέμα θέλει λίγο ψάξιμο.

Γι'αυτό στην αποδείξει γράφουν το serial number σε ότι ηλεκτρικό αγοράζουμε για να ταυτοποιηθεί ότι είναι η απόδειξη πραγματικά για αυτή την συσκευή πχ τηλεόραση ένας SSD ή ένα tablet στα κινητά αναγράφει το ΙΜΕΙ.

Άμα ήταν να μην γράφουν τίποτα στις αποδείξεις τότε θα βρίσκαμε μια τυχαία απόδειξη με το ίδιο προϊόν και θα είχαμε εγγύηση 3 4 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασεις απευθειας απο amazon μπορουν να δουν κατευθειαν την παραγγελια σου απο τον λογαριασμο σου με βαση τον αριθμο αυτης. Το ιδιο πχ φανταζομαι θα ισχυει και στην περιπτωση της Oneplus.

 

Οταν ομως το καταστημα σου κοψει αποδειξη που δεν εχει πανω το imei και σου τυχει κατι και πας το κινητο με αυτη την αποδειξη στην Smartec(εστω οτι προτιμησεις να το πας κατευθειαν εσυ απο το να το δωσεις στο καταστημα να το παει αυτο ή οτι το καταστημα αυτο κλεισει),η Smartec που θα ξερει σε ποιο κινητο εχει κοπει η αποδειξη?

 

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα για καταστημα/πωλητη που πουλαει τοσο ακριβα προιοντα εν ετη 2019.

 

Αυτό με την παραγγελία κλπ δεν ισχύει που λες.. Εκτός ότι το ξέρω, η παραγγελία κλπ είναι προσωπικά δεδομένα που δεν νομίζω να έχουν πρόσβαση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωθηκε κατι στην καμερα?

 

κάτι έξτρα δεν προστέθηκε με μια γρήγορη ματιά.. έγραφε βελτιώθηκε η σταθερότητα της κάμερας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα ότι έρχεται βελτίωση σε κάμερα και WiFi θα δείξει...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την παραγγελία κλπ δεν ισχύει που λες.. Εκτός ότι το ξέρω, η παραγγελία κλπ είναι προσωπικά δεδομένα που δεν νομίζω να έχουν πρόσβαση

 

Οταν αγορασεις το S10+ απο amazon και σου βγαλει θεμα και μιλησεις με αυτο,δεν σου ζητανε στην αρχη αριθμο παραγγελιας πριν σου πουνε να τους το στειλεις το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την παραγγελία κλπ δεν ισχύει που λες.. Εκτός ότι το ξέρω, η παραγγελία κλπ είναι προσωπικά δεδομένα που δεν νομίζω να έχουν πρόσβαση

Σύμφωνω... Απλα λεω υπάρχει νομος;;; εγω τοσα χρόνια δεν ειχα πρόβλημα χωρίς imei.... γτ προφανώς δεν υπάρχει νομος...

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Οταν αγορασεις το S10+ απο amazon και σου βγαλει θεμα και μιλησεις με αυτο,δεν σου ζητανε στην αρχη αριθμο παραγγελιας πριν σου πουνε να τους το στειλεις το κινητο?

 

Για να καταλάβεις. Είχα πάρει 2 σ7 και πήγα με την λάθος απόδειξη να αλλάξω ακουστικά και δεν μου είπαν τίποτα.. Τα πέρασαν στο sn του κινητού.. Δεν ρώτησα από τηλ, επί τόπου πήγα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνω... Απλα λεω υπάρχει νομος;;; εγω τοσα χρόνια δεν ειχα πρόβλημα χωρίς imei.... γτ προφανώς δεν υπάρχει νομος...

 

Όχι άλλα λογικό θα ήταν να ζητάνε imei για διασταύρωση συσκευής με απόδειξη. Το βρίσκω πολύ λογικό

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μου ήρθε και εμένα το update 1 july αγορασμένο από Πλαίσιο s10+ can code:EUR.Για να δούμε σε γκρουπ του fb διάβασα απο κάποιον χρήστη βελτίωση στην μπαταρία.

8ALA4Fs

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνω... Απλα λεω υπάρχει νομος;;; εγω τοσα χρόνια δεν ειχα πρόβλημα χωρίς imei.... γτ προφανώς δεν υπάρχει νομος...

 

Η σωστη διαδικασια ουτως ή αλλως για το rma σε περιπτωση προβληματος ειναι να πας την συσκευη απο τον πωλητη που το αγορασες(καταστημα)με την αποδειξη αγορας και αυτος μετα αναλαμβανει να στειλει το κινητο στο service για επισκευη.

 

Αρα ο πωλητης και να μην αναγραφει πανω το imei ειναι εν μερη καλυμμένος.

 

Το να αναγραφεται πανω το imei στην αποδειξη,πιο πολυ για δικη μας διευκολυνση ειναι οπως στην μεταπωληση(που αν δεν φαινεται καπου το imei αντε να βγαλεις ακρη),αν θελουμε για να γλυτωσουμε χρονο να παμε την συσκευη οι ιδιοι στο service και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ενημέρωση χειροκίνητη.

Σχετικά με το imei, s/n πρέπει να γράφονται.

Όταν το mate 20 plus είχε το γνωστό πρόβλημα με την οθόνη, από το plaisio, μου συνέστησαν να το στείλω απευθείας στην αντιπροσωπεία, και όχι σε αυτούς,,, χάσιμο χρόνου, και μάλιστα μου το τόνισαν σε 2 τηλεφωνικές κλήσεις.

Όταν ένα router tp- link, χάλασε, από την αντιπροσωπεία μου συνέστησαν το αντίθετο, να το στείλω στο μαγαζί Αθήνα,, δεν το δεχοντουσαν,, και έκατσα και έψαξα !!!! να βρω την απόδειξη, το έστειλα στο κατάστημα,,, και μου έδωσαν καινούριο,,, εντός εγγύησης.

Επειδή παλιά αγόραζα συσκευές, και μετά τις πουλούσα, από τα κινεζομαγαζα δεν είχαν το imei στο Gmail.

Όταν ένα από αυτά το πούλησα, ο αγοραστής μετά από μια βδομάδα μου είπε: θέλω την αποδείξη να γράφει το imei...

Αναγκαστικά του έστειλα screenshot από την πληρωμή από το pay pal.

Επειδή εδώ στο καφενείο, συχνάζουν τελωνειακοί, ένας από αυτούς μου είπε ,, κάνεις λαθρεμπόριο κινητών κλπ, κλπ, αγόραζα παλιά συσκευές, αλλά όλες με το Gmail παραγγελία,, και περίμενα να μπουκαρουν στο σπίτι.

Συμπέρασμα,, αν η απόδειξη δεν έχει ούτε s/n, ούτε imei, στην ακραία περίπτωση, μπορεί να κατηγορηθεί για λαθρεμπόριο, παράνομη είσοδο του κινητού στην Ελλάδα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

κάτι έξτρα δεν προστέθηκε με μια γρήγορη ματιά.. έγραφε βελτιώθηκε η σταθερότητα της κάμερας

 

Οκ ευχαριστω, δεν εχω βεβαια κανενα παραπονο απο τις καμερες σε ολες τια συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Θα τους καλέσω Δευτέρα πρωί εκεί στη sammy να δω τι θα μου πουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Θα τους καλέσω Δευτέρα πρωί εκεί στη Sammmy να δω τι θα μου πουν...

Έβγαλες άκρη τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε.. Μίλησα με τη samsung μου είπε να επικοινωνήσω με το κατάστημα, πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και μου έστειλαν τη φόρμα της απόδειξης σε μορφή excel να την τυπώσω με συμπληρωμένο το imei αλλά μόνο το 1 όχι και τα 2 Επειδή είναι δικαρτο.. πρέπει μήπως να γράφει και τα 2 η μόνο το 1 είναι οκ ;
Link to comment
Share on other sites

Ένταξη είσαι, δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

Έλεγξε η συσκευή, και το κουτί

συσκευασίας ανν είναι το ίδιο imei.

Και screenshot με official τρόπο.

Κατεβάστε αυτό:

 

http://imgur.com/nSY05f1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...