Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νικολα μπορει ο Καθενας να το διαπιστωσει μονος του.

Και επαναλαμβανω γιατι ελαβα ενα pm απο φιλο που δεν καταλαβε τι εγραψα.

Το βαζουμε στη βασικη φορτιση.

Το σβηνουμε...

Το βαζουμε στο φορτιστη σβηστο.

Αναγκαστικα το συστημα ειναι ρυθμισμενο να δουλευει σβηστο στη γρηγορη.

Φτανει πχ.40-45%.

Εκεινη την στιγμη ενω φορτιζει παταμε το κουμπι ενεργοποιησης.

Μολις μπει στην κεντρικη επιφανεια εργασιας κοιταξτε απλα...

Γραφει 45%....Μπα:p

Δεν χανετε κατι να δοκιμασει ο καθενας...

 

Αν εχω καταλαβει καλα αυτο που θες να πεις ειναι οτι οι χωρητικότητες ολων των μπαταριων ισχυουν σε συγκεκριμενα volt (νομιζω 3.7). Οταν η συσκευη καταναλωνει περισσοτερα τοτε η πραγματικη χωρητικοτητα μειωνεται. Γι'αυτο π.χ οταν εχεις ενα powerbank 10.000Mah και φορτιζεις μια συσκευη των 2.000 mah με quick charge, που σου τραβαει περισσοτερα volt, δεν θα την φορτισεις 5 φορες που επρεπε κανονικα αλλα λιγοτερες.

 

Και αυτο που λες δεν ισχυει. Π.χ φορτιζω την συσκευη μου κλειστη και οταν την ανοιγω δειχνει ακριβως το ιδιο ποσοστο. Δεν νομιζω καποιος που φορτιζει αργα δηλαδη θα εχει 30% περισσοτερη μπαταρια σε βαρια χρηση απο καποιον που φορτιζει γρηγορα... Αν η συσκευη καταναλωνει περισσοτερα volt τοτε η πραγματικη χωρητικοτητα της θα μειωθει οπως και να εχει.

 

Επισης στο quick charge π.χ που εχω στην συσκευη μου, μετα απο καποιο ποσοστο η φορτιση πεφτει σχεδον στο κανονικο mode ετσι ωστε να μην καταπονει την μπαταρια. Αυτην την στιγμη δηλαδη, παρολο που το κινητο μου λεει charging fast, φορτιζει με 9.2 watt απο τα 18 που ειναι το max.

 

Γενικα μην τρελαίνεσται με τις μπαταριες. Μεχρι να πεσει η αποδοση τους τοσο ωστε να το καταλαβουμε, πιθανοτατα θα εχουμε αλλαξει κινητο.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ξεκουρασω λιγο τα χερια μου. Το S10+ μου φαινεται λιγο πιο φαρδυ στο χερι απο το S9+. Αξιζει να παω απο S9+ σε S10?

 

Αξιζει να πας για το σκοπό που λες...

Απλα θα δεις διαφορά στις κάμερες λόγω wide angle κ στην λίγο καλύτερη οθόνη μπαταρία λογικά θα είναι τα ίδια αφού έχουν τα ίδια μιλιαμπερ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστα μετρημενα στα δαχτυλα ειναι τα power bank που εχουν πραγματικα mAh Ολα εχουν την μιση ενεργεια απο οτι αναγραφεται.

Την συσκευη την βλεπεις να ειναι στο 100% οταν την ενεργοποιεις γιατι εφτασε στο τερμα της.Το πως φορτιστηκε ειναι αλλο καπελο.

Οκ παμε παρακατω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θελω να ξεκουρασω λιγο τα χερια μου. Το S10+ μου φαινεται λιγο πιο φαρδυ στο χερι απο το S9+. Αξιζει να παω απο S9+ σε S10?

 

Μα γιατι δεν τα δοκιμαζεις σε ενα καταστημα να δεις πιο ειναι καλυτερο για σενα ?

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστα μετρημενα στα δαχτυλα ειναι τα power bank που εχουν πραγματικα mAh Ολα εχουν την μιση ενεργεια απο οτι αναγραφεται.

Την συσκευη την βλεπεις να ειναι στο 100% οταν την ενεργοποιεις γιατι εφτασε στο τερμα της.Το πως φορτιστηκε ειναι αλλο καπελο.

Οκ παμε παρακατω.

 

Οχι.

 

Μπορει να φαινεται οτι εχουν μικροτερη χωρητικότητα απ'οτι λενε γιατι σχεδον ποτε δεν φορτιζουμε συσκευες στα 3.7V. Κινητα και tablet π.χ ειναι στα 5V τουλαχιστον. Σε αυτην την περιπτωση ενα power bank που ειναι 10.000mah θα εχει πραγματικη χωριτικοτητα 8.500 π.χ. Αν φορτιζεις με γρηγορη φορτιση που μπορει να φτασει στα 9V η και παραπανω, το power bank θα παει στο μισο γιατι ετσι λειτουργει το συστημα. Και σου εξηγησα τον λογο, ειναι θεμα φυσικης.

 

Αν δοκιμασεις να φορτισεις συσκευη που τραβαει 3.7V αυστηρα τοτε θα δεις οτι η αποδοση του power bank θα ειναι αυτη που λεει η εταιρεια με πολυ μικρη αποκλιση. Αντε να ειναι 9.500mah αντι για 10.000 για παραδειγμα.

 

Μιλαω βεβαια για προιοντα απο σοβαρες εταιρεις. Οχι κανενα no name που οντως εκει μπορει να πεφτει το δουλεμα συννεφο και να σου λενε οτι εχεις 10.000mah και τα πραγματικα να ειναι 6.000.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Οχι.

 

Μπορει να φαινεται οτι εχουν μικροτερη χωρητικότητα απ'οτι λενε γιατι σχεδον ποτε δεν φορτιζουμε συσκευες στα 3.7V. Κινητα και tablet π.χ ειναι στα 5V τουλαχιστον. Σε αυτην την περιπτωση ενα power bank που ειναι 10.000mah θα εχει πραγματικη χωριτικοτητα 8.500 π.χ. Αν φορτιζεις με γρηγορη φορτιση που μπορει να φτασει στα 9V η και παραπανω, το power bank θα παει στο μισο γιατι ετσι λειτουργει το συστημα. Και σου εξηγησα τον λογο, ειναι θεμα φυσικης.

 

Μιλαω βεβαια για προιοντα απο σοβαρες εταιρεις. Οχι κανενα no name που οντως εκει μπορει να πεφτει το δουλεμα συννεφο.

 

Περα απο Varta δεν εχω βρει και το συγκεκριμενο ειναι πανακριβο.

Επισης να δεχθω αυτα που λες οκ.

Στην πραξη ομως εγω οταν πεφτει κατω του 50% εχω σταθερα 3/4 σε σχεση απο οσο ειχα πανω απο 50%.

Δηλαδη μεχρι 50% εχω 4.30 περιπου ωρες σοτ

Κατω απο 50% εχω 3.30 περιπου εως το 5%.

Δηλαδη απωλεια 1 ωρα.

 

Οσα S9 και + απο φιλες -φιλους εγω δουλεψει εχουν απωλεια 3/4 δηλαδη μεχρι 50% 4 ωρες κατω του 50% 1.30 ωρες με γρηγορη φορτιση.

Και αε ολες τις συακευες που εχουν περασει απο τα χερια μου παντα.

 

Και για την ακριβεια το υπολοιπο 22% θα με βγαλει εως και μια μιαμιση ωρα.

54517290_2186890844908310_1215129415785119744_o.jpg?_nc_cat=104&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=33723dafb3cabb1c33c0d7c70ebb1322&oe=5D03FA1C

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Περα απο Varta δεν εχω βρει και το συγκεκριμενο ειναι πανακριβο.

Επισης να δεχθω αυτα που λες οκ.

Στην πραξη ομως εγω οταν πεφτει κατω του 50% εχω σταθερα 3/4 σε σχεση απο οσο ειχα πανω απο 50%.

Δηλαδη μεχρι 50% εχω 4.30 περιπου ωρες σοτ

Κατω απο 50% εχω 3.30 περιπου εως το 5%.

Δηλαδη απωλεια 1 ωρα.

 

Οσα S9 και + απο φιλες -φιλους εγω δουλεψει εχουν απωλεια 3/4 δηλαδη μεχρι 50% 4 ωρες κατω του 50% 1.30 ωρες με γρηγορη φορτιση.

Και αε ολες τις συακευες που εχουν περασει απο τα χερια μου παντα.

 

Δεν ειμαι ειδικος στις μπαταριες αλλα αυτο ισως εχει να κανει στο οτι δεν εχουν την ιδια γραμμικη αποδοση σε ολο το ευρος τους. Που μου φαινεται και λογικο. Αυτο το εχω δει και γω στην προηγουμενη συσκευη μου που δεν υποστηριζε γρηγορη φορτιση. Επεφτε πολυ πιο γρηγορα μετα απο καποιο σημειο. Δεν εχει σχεση με την φορτιση δηλαδη.

 

Αυτο που ειναι σχεδον σιγουρο και το λεει και η λογικη ειναι οτι με την γρηγορη φορτιση καταπονείς περισσοτερο την μπαταρια. Αλλα οπως ειπα μεχρι να δεις πτωση της αποδοσης της μαλλον θα εχεις αλλαξει συσεκευη.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα. Αλλα ειμαι καπου ενδιάμεσα. Ναι μεν το S10+ εχει την χορταστική οθόνη αλλα το S10 ειναι ωραιο κομψο.

Νταξει δεν εχουν και μεγαλη διαφορα .Εαν εισαι του ενος χεριου πας σε μικροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος στις μπαταριες αλλα αυτο ισως εχει να κανει στο οτι δεν εχουν την ιδια γραμμικη αποδοση σε ολο το ευρος τους. Που μου φαινεται και λογικο. Αυτο το εχω δει και γω στην προηγουμενη συσκευη μου που δεν υποστηριζε γρηγορη φορτιση. Δεν εχει σχεση με την φορτιση δηλαδη.

 

Αυτο που ειναι σχεδον σιγουρο και το λεει και η λογικη ειναι οτι με την γρηγορη φορτιση καταπονείς περισσοτερο την μπαταρια. Αλλα οπως ειπα μεχρι να δεις πτωση της αποδοσης της μαλλον θα εχεις αλλαξει συσεκευη.

 

Βρε χρυσε μου δεν ειναι το ζητημα που λες χμμ που σωατα το λες βεβαια οτι καποια στιγμη θα αλλαξεις συακευη το θεμα ειναι οτι η καλη φορτιση να ξερεις οπως λες οτι εχεις σωστη γραμμικη αποδοση οταν φευγεις απο το σπιτι σου να εισαι free ναι οκ ειναι λυση να κουβαλας powerbank αλλα το να ξερεις οτι θα εργαστεις επανω στην συσκευη χωρις να εχεις το νου σου τα αξεσουαρ ειναι μια απελευθερωση πως να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε χρυσε μου δεν ειναι το ζητημα που λες χμμ που σωατα το λες βεβαια οτι καποια στιγμη θα αλλαξεις συακευη το θεμα ειναι οτι η καλη φορτιση να ξερεις οπως λες οτι εχεις σωστη γραμμικη αποδοση οταν φευγεις απο το σπιτι σου να εισαι free ναι οκ ειναι λυση να κουβαλας powerbank αλλα το να ξερεις οτι θα εργαστεις επανω στην συσκευη χωρις να εχεις το νου σου τα αξεσουαρ ειναι μια απελευθερωση πως να το κανουμε.

 

Αυτο που λεω ειναι οτι δεν ισχυει αυτο που ειπες στο πρωτο σου post. Δεν εχει σχεση το πως φορτιζεις το κινητο σου. Δεν ξερω τι εχεις δει στην δικια σου συσκευη και στους φιλους σου αλλα την ιδια αποδοση θα εχεις. Παμε παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

Βρε χρυσε μου δεν ειναι το ζητημα που λες χμμ που σωατα το λες βεβαια οτι καποια στιγμη θα αλλαξεις συακευη το θεμα ειναι οτι η καλη φορτιση να ξερεις οπως λες οτι εχεις σωστη γραμμικη αποδοση οταν φευγεις απο το σπιτι σου να εισαι free ναι οκ ειναι λυση να κουβαλας powerbank αλλα το να ξερεις οτι θα εργαστεις επανω στην συσκευη χωρις να εχεις το νου σου τα αξεσουαρ ειναι μια απελευθερωση πως να το κανουμε.
Η γραμμική απόδοση που αναφέρει ο φίλος όπως το καταλαβαίνω εγώ δεν έχει να κάνει με την αργή ή γρήγορη φόρτιση αλλά με την σχεδίαση και απόδοση των μπαταριών. Δεν έχουν γραμμική απόδοση λόγο της φύσης τους.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμική απόδοση που αναφέρει ο φίλος όπως το καταλαβαίνω εγώ δεν έχει να κάνει με την αργή ή γρήγορη φόρτιση αλλά με την σχεδίαση και απόδοση των μπαταριών. Δεν έχουν γραμμική απόδοση λόγο της φύσης τους.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβως.

 

Οι οποιες διαφορες παρατηρουνται, οσον αφορα την αποδοση, με αργη και γρηγορη φορτιση νομιζω περισσοτερο placebo ειναι παρα πραγματικες. Αν καποιος ειναι εξειδικευμένος πανω στο θεμα μπορει να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

 

Οι οποιες διαφορες παρατηρουνται, οσον αφορα την αποδοση, με αργη και γρηγορη φορτιση νομιζω περισσοτερο placebo ειναι παρα πραγματικες. Αν καποιος ειναι εξειδικευμένος πανω στο θεμα μπορει να μας πει.

Κατά την γνώμη μου δεν παίζει να υπάρχει διαφορά, placebo καραμπινάτο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να παρουμε μια σωστη απαντηαη.

Γιατι σε πολλα νηματα υπαρχουν διαμαρτυριες.

Παρατηρητικα οπως εγω και μερικοι αλλοι ειναι ικανοποιημενοι αλλα στο μεγαλυτερο ποσοστο του συνολου υπαρχει μια απογοητευση.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κανείς αν γίνει αγορά του s10+ από Vodafone αν θα έχει φορτωμένες εφαρμογές της εταιρείας ή θα είναι ίδιο με πχ public ή πλαίσιο?

Ευχαριστώ!

 

Το ίδιο με τα άλλα είναι, δεν έχει καμία επιπλέον εφαρμογή. Και εγώ από Vodafone το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια τα παιδιά που το αγόρασαν κατι σημαντικό notification led υπάρχει αν ναι που το έχει

 

Για την ωρα δεν υπάρχει led για τις ειδοποιήσεις.

Αλλοι λένε οτι θα ενεργοποιηθεί το led γυρω απ τις καμερες, αλλοι λένε οχι....

Επειδη ειναι θεμα για πολλους, πιστεύω οτι η samsung θα υλοποίησει την επιθυμία των χρηστων, γτ η συντριπτική πλειοψηφία θελει led.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το mate κερδίζει στις νυχτερινές φώτο κ χάνει στο θέμα βίντεο... Γιατί στο dxmark τα έχουν βγάλει ισοπαλία;;;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι άμπαλοι.

 

Μωρέ και γω ξέρω ότι δεν γίνεται να τους έχεις τυφλή εμπιστοσύνη αλλά μου κάνει εντύπωση σε πράγματα που κάνουν μπαμ είτε νυχτερινές φώτο. Είτε στο βίντεο να δίνουν την ίδια βαθμολογία...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εδώ παρέα τα έχω σήμερα...f8f41d7dc5ffcdbdf33a854b5604b291.jpg

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...