Jump to content

Έχετε βάλει κεραία κινητής τηλεφωνίας στο σπίτι σας;


 Κοινοποίηση

Θα δεχόσασταν να τοποθετηθεί κεραία στο σπίτι σας;  

221 members have voted

  1. 1. Θα δεχόσασταν να τοποθετηθεί κεραία στο σπίτι σας;

    • Ναι
      35
    • Ίσως, ανάλογα με τα ανταλλάγματα
      66
    • Όχι
      120


Recommended Posts

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.2.2960/1316; en; U; ssr))

 

To les monos sou,an kalif8oun swsta... S w s t a = me asfaleia gia ton an8rwpo. O geitonas mou vlepei εf8igrama kai omoepipeda ti keraia se apostasi <20m. Αntidiametrika,iparxei toixos... An esy afto les swsto,paw paso... Kali synexia.

 

Ρε φίλε πριν μπει μια κεραία ξέρεις τι μελέτη γίνεται; Για να μπει ο σταθμός πρέπει να τηρεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ εκτός και αν πέφτει λάδωμα επομένως δε γίνεται τίποτα(αλλά μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις)

Ομοεπίπεδα βλέπει το πιάτο; Είναι δυνατόν; Δε θα έφθανε αλλιώς το link στον προορισμό του:O Δε νομίζω,είναι η ιδέα του.

Κανένας δεν είπε ότι θα σωθούμε αν βάλουμε παντού κεραίες απλά ότι γενικότερα η εκπομπή των κεραιών και των κινητών θα μειωθεί ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ πυκνώσουν τα δίκτυα.Αν ήσουν Βόλο και το κινητό σου εξέπεμπε συνέχεια μα ΣΥΝΕΧΕΙΑ 2W και να μην μπορούσες να επικοινωνήσεις τότε θα σε έβλεπα τι θα γνώμη θα είχες για τις κεραίες και για το αν χρειάζονται.Και πια...στην Ελλάδα είμαστε,δεν έχουμε και τόσο πυκνά δίκτυα,μη φοβάστε...:cool:Απλά πρέπει να πυκνώσουν .-

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.2.2960/1316; en; U; ssr))

 

Όταν λέω ομοεπίπεδα, γνωρίζω καλά γιατί το λέω. Και επέτρεψε μου να γνωρίζω ότι οι περιπτώσεις όπου πέφτει το λαδώμα που αναφέρεις δεν είναι ελάχιστες και μεμονωμένες. Αντίθετα είναι παρά πολλές. Θεωρώ περιττό να σου υπενθυμίσω ότι η ελλάδα είναι η χώρα με το copyright του λαδώματος...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.2.2960/1316; en; U; ssr))

 

Όταν λέω ομοεπίπεδα, γνωρίζω καλά γιατί το λέω. Και επέτρεψε μου να γνωρίζω ότι οι περιπτώσεις όπου πέφτει το λαδώμα που αναφέρεις δεν είναι ελάχιστες και μεμονωμένες. Αντίθετα είναι παρά πολλές. Θεωρώ περιττό να σου υπενθυμίσω ότι η ελλάδα είναι η χώρα με το copyright του λαδώματος...

θέλω να το δω:lol: Μα είναι δυνατόν να βάλουν κάποιο link με αυτόν τον τρόπο; όχι τίποτα άλλο,δε θα περάσει και εκεί που θέλουν ΟΤΙ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΟΥΝ! Επομένως μάλλον άκυρο είναι αυτό που λες.Και δε νομίζω να παίζουν σε αυτές τις συχνότητες επαγγελματίες μηχανικοί με αντανακλάσεις:O

Το λάδωμα πέφτει για να αποφευχθεί το κόστος χρόνου της περιβαντολλογικής μελέτης,όχι πως οι τεχνικοί θα πάρουν εκδίκηση από τους γείτονες ψήνοντάς τους...έλεος!

Αν δεν έχει γίνει τότε μπορεί ο κάθενας να κάνει ασφαλιστικά μέτρα πέρα από το λάδωμα.έχει δικαίωμα ο ενδιαφερόμενος να πάει να ζητήσει την περιβαντολλογική μελέτη της κεραίας:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εγώ πάντως είμαι υπέρ της τοποθέτησης κεραιών και για αυτό δέχτηκα τη πρόταση που μου είχε κάνει η Vodafone και εδώ και 4 χρόνια έχουν βάλει κεραία σε ένα κτήριο που έχω στην Ε.Ο Αθηνών-Κορίνθου!

 

Δυστυχώς όμως αντιμετοπίζω προβλήματα με το δήμο (θα προτιμούσα να μην αναφέρω ποιον) ο οποίος αποφάσισε να σταματήσει η λειτουργία κεραιών στη περιοχή. Ήδη εδώ και ένα μήνα κλιμάκιο της πλεοδομίας έκανε κάποιες περίεργες επισκέψεις και προχθές με πήραν από το αστυνομικό τμήμα να μου πουν πως η κεραία δεν έχει άδεια και πως ο δήμος θέλει να ξηλωθεί... Μάλιστα ο υπαστυνόμος με τον οποίο μίλησα μου είπε πως ο δήμος σκοπεύει να μου κάνει μήνυση, λες και φταίω εγώ που το μόνο που έκανα ήταν να νοικιάσω τη ταράτσα σε μία εταιρία που έχει άδεια λειτουργίας και ανάπτυξης δικτύου από το κράτος, ΕΛΕΟΣ!!! (αν και δεν πιστεύω ότι τελικά θα μου κάνουν, έτσι και τολμήσουν, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει...) Έτσι τις τελευταίες μέρες τρέχω να συνεννοούμαι με το νομικό τμήμα της Vodafone να δούμε τι θα γίνει. Η πλάκα είναι πως όταν τον ρώτησα γιατί δεν ξηλώνουν και τη τεράστια και ακάλυπτη κεραία της Cosmote που βρίσκεται σε κτήριο του ΟΤΕ, ο κύριος υπαστυνόμος τα έχασε και άρχισε να μου λέει πως τον κατηγορώ πως δεν κάνει καλά την δουλειά του... Βέβαια το θέμα από ότι έμαθα παλεύεται οπότε μάλλον δεν θα τα καταφέρουν!

 

 

παντος μην ξεχνας οτι τα κινητα ανηκουν στη μπαντα των μικροκυματων!:wacko:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

παντος μην ξεχνας οτι τα κινητα ανηκουν στη μπαντα των μικροκυματων!:wacko:

Το GSM900 δεν ανήκει σε αυτή τη μπάντα.

( http://en.wikipedia.org/wiki/Microwave )

 

Αλλά και πάλι τι νόημα έχει αυτό που λές; Τα κινητά δεν είναι φούρνοι μικροκυμάτων...

Link to comment
Share on other sites

re paidia kata tyxi brika ayto forum k kata tyxi ayti ti psifoforia,, thelo na po oti parolo tis epistimonikes tekmirioseis den pavei na yparxei kosmos kollimenos k prokatylimenos me tis kerees kinitis,, diabasa se proigoumenes selides mia polu kali tekmiriosi enos filou gia ilektromagnitiki aktinobolia kai symfono oxi mono mazi toy alla kai me osous alloys exoun sosti tekmiriosi gia to thema, mesa apo metrisieis kyrios, erxomai na seimfoniso oti tha ebaza keraia kinitis gia oloys toys logous poy proanaferoyn k oi ypoloipoi. parepimptontos telionontas eimai ilektrologos tei kai exo doulepsei se topothetisi kereon kinitis mias sygekrimenis eterias se para polla meri poy den fantazeste...afiste thn texnologia na proxorisei,,, aytoi poy tin proothoun exoun k ekoinoi kinito kai paidia,,,, ta symperasmata dika sas!!!! thanks
Link to comment
Share on other sites

re paidia kata tyxi brika ayto forum k kata tyxi ayti ti psifoforia,, thelo na po oti parolo tis epistimonikes tekmirioseis den pavei na yparxei kosmos kollimenos k prokatylimenos me tis kerees kinitis,, diabasa se proigoumenes selides mia polu kali tekmiriosi enos filou gia ilektromagnitiki aktinobolia kai symfono oxi mono mazi toy alla kai me osous alloys exoun sosti tekmiriosi gia to thema, mesa apo metrisieis kyrios, erxomai na seimfoniso oti tha ebaza keraia kinitis gia oloys toys logous poy proanaferoyn k oi ypoloipoi. parepimptontos telionontas eimai ilektrologos tei kai exo doulepsei se topothetisi kereon kinitis mias sygekrimenis eterias se para polla meri poy den fantazeste...afiste thn texnologia na proxorisei,,, aytoi poy tin proothoun exoun k ekoinoi kinito kai paidia,,,, ta symperasmata dika sas!!!! thanks

 

 

Πλάκα κάνεις? Δεν τα πιστεύω εγώ αυτά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα κτίρια του ΟΤΕ συνήθως είναι γεμάτα κεραίες κιν. τηλεφωνίας,λογικά της Cosmote. Οι περισσότεροι φορείς αντιδρούν στην τοποθέτηση κεραιών σε απόσταση μικρότερη των 300μ. απο σχολεία.

Καλύτερα ψάξε εδώ:

http://www.dsi.gr/antennas/panattikh.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα κτίρια του ΟΤΕ συνήθως είναι γεμάτα κεραίες κιν. τηλεφωνίας,λογικά της Cosmote. Οι περισσότεροι φορείς αντιδρούν στην τοποθέτηση κεραιών σε απόσταση μικρότερη των 300μ. απο σχολεία.

Καλύτερα ψάξε εδώ:

http://www.dsi.gr/antennas/panattikh.htm

XAXAXAXAXA! Αυτό το site μου έχει προκαλέσει πολύ γέλιο και στο παρελθόν! Για μένα, είναι γελίοι! Είναι δυνατόν να πηγαίνουν με στολή ραδιενέργειας στη κεραία;

(Εδώ στη 3η Λυκείου είμαι και ξέρουμε καλά από τη Φυσική ότι η ραδιενέργεια ανήκει στις ακτίνες X και Γ!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στολή ραδιενέργειας αλλά φόρμα εργασίας απο ειδικό υλικό (naptex),η οποία συγκαταλέγεται στον προστατευτικό ρουχισμό για Η/Μ πεδία που υποχρεούνται να φορούν σε πολλές περιπτώσεις οι επαγγελματικά εκτεθειμένοι,στο εξωτερικό βέβαια.

Ο άνθρωπος στη φωτογραφία δεν είναι κάποιος τρελλάρας,αλλά συντηρητής εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια κοντινη μου περιοχη η κεραια της Κοτε ειναι πολυ κοντα σε σχολεια και σε αποσταση περιπου 300 μετρων στο κεντρο της πολης...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια!

 

πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση... καθότι δε γνωριζω και πολλα, εχω να ρωτησω τα εξης:

1) η πολυκατοικια που μενω ειναι η ψηλοτερη της περιοχης (9οροφοι+μαγαζια στο ισογειο). οι υπολοιπες στην περιοχη ειναι 5-6 οροφους. παιζει να μας εβαλαν καμμια κεραια στην ταρατσα χωρις να μας το πουν? (η περιοχη που μενω θεωρουταν παραδοσιακα απο αυτες με το πολυ κακο σημα, και τωρα τελευταια βελτιωθηκε)

2) επειδη εχω θεα στις ταρατσες απο τις πολυκατοικιες ολης της περιοχης, δε μου λεει καποιος πως μοιαζει μια κεραια, να ριξω μια ματια μηπως και εντοπισω κατι? (δε μοιαζει με την κεραια της TV. υποθετω?)

 

υ.γ. ναι, το ξερω οτι ειμαι ασχετη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση... καθότι δε γνωριζω και πολλα, εχω να ρωτησω τα εξης:

1) η πολυκατοικια που μενω ειναι η ψηλοτερη της περιοχης (9οροφοι+μαγαζια στο ισογειο). οι υπολοιπες στην περιοχη ειναι 5-6 οροφους. παιζει να μας εβαλαν καμμια κεραια στην ταρατσα χωρις να μας το πουν? (η περιοχη που μενω θεωρουταν παραδοσιακα απο αυτες με το πολυ κακο σημα, και τωρα τελευταια βελτιωθηκε)

2) επειδη εχω θεα στις ταρατσες απο τις πολυκατοικιες ολης της περιοχης, δε μου λεει καποιος πως μοιαζει μια κεραια, να ριξω μια ματια μηπως και εντοπισω κατι? (δε μοιαζει με την κεραια της TV. υποθετω?)

 

υ.γ. ναι, το ξερω οτι ειμαι ασχετη

Καλά και θες να βγει για να ψήνεσαι με το κινητό;

 

Μια χαρά είσαι έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση... καθότι δε γνωριζω και πολλα, εχω να ρωτησω τα εξης:

1) η πολυκατοικια που μενω ειναι η ψηλοτερη της περιοχης (9οροφοι+μαγαζια στο ισογειο). οι υπολοιπες στην περιοχη ειναι 5-6 οροφους. παιζει να μας εβαλαν καμμια κεραια στην ταρατσα χωρις να μας το πουν? (η περιοχη που μενω θεωρουταν παραδοσιακα απο αυτες με το πολυ κακο σημα, και τωρα τελευταια βελτιωθηκε)

2) επειδη εχω θεα στις ταρατσες απο τις πολυκατοικιες ολης της περιοχης, δε μου λεει καποιος πως μοιαζει μια κεραια, να ριξω μια ματια μηπως και εντοπισω κατι? (δε μοιαζει με την κεραια της TV. υποθετω?)

 

υ.γ. ναι, το ξερω οτι ειμαι ασχετη

 

Αν μπήκε στην ταράτσα από πάνω το πιο πιθανό είναι να μην βελτιώνονταν ιδιαίτερα το σήμα στην πολυκατοικία...αφού πάντως βελτιώθηκε το σήμα (άρα όταν μιλάς το κινητό ζορίζεται λιγότερο δηλαδή εκπέμπει λιγότερη ακτινοβολία) τότε είναι καλύτερα (αυτό εννοούσε μάλλον ο kostas_pav)

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον... :confused:

 

εθεσα 2 απλες (για οσους γνωριζουν) ερωτησεις

τωρα απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα, δε μπορω να καταλαβω

:confused:

Link to comment
Share on other sites

εθεσα 2 απλες (για οσους γνωριζουν) ερωτησεις

τωρα απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα, δε μπορω να καταλαβω

:confused:

 

http://kyttariki.biol.uoa.gr/MOBILE-PHONES/ERMHS-MARGARITIS-teliko7-07-07-05.htm

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση... καθότι δε γνωριζω και πολλα, εχω να ρωτησω τα εξης:

1) η πολυκατοικια που μενω ειναι η ψηλοτερη της περιοχης (9οροφοι+μαγαζια στο ισογειο). οι υπολοιπες στην περιοχη ειναι 5-6 οροφους. παιζει να μας εβαλαν καμμια κεραια στην ταρατσα χωρις να μας το πουν? (η περιοχη που μενω θεωρουταν παραδοσιακα απο αυτες με το πολυ κακο σημα, και τωρα τελευταια βελτιωθηκε)

2) επειδη εχω θεα στις ταρατσες απο τις πολυκατοικιες ολης της περιοχης, δε μου λεει καποιος πως μοιαζει μια κεραια, να ριξω μια ματια μηπως και εντοπισω κατι? (δε μοιαζει με την κεραια της TV. υποθετω?)

 

υ.γ. ναι, το ξερω οτι ειμαι ασχετη

 

Γεια σου Μαρία.Αρχικά,θα πρέπει να πω ότι οι κεραίες μπαίνουν με την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη και με το αζημίωτο φυσικά.Άρα,αν έχει μπει,το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης,ή ο διαχειριστής.Τώρα,όσον αφορά την αναγνωρισιμότητα των κεραιών,είναι τέλεια καμουφλαρισμένες,συνήθως μοιάζουν με μία πολύ ψηλή καμινάδα,ένα μεγάλο όρθιο μπουρί,και κοντά σ"αυτό είναι και τα μηχανήματα εκπομπής-λήψης μέσα σε κάποιο μεταλλικό κουτί,ή μέσα σε κάποιο δωματιάκι.Τελικά,αν όντως θέλεις να το ψάξεις και υπάρχουν βάσιμες υποψίες, υπάρχει η ΕΕΤΤ(εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών/ταχυδρομείων),κάνε μία καταγγελία/ερώτηση σχετικά με την ύπαρξη κεραίας και ζήτα έναν έλεγχο.Αυτά.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο, τις κρύβουν και μέσα σε ''ηλιακούς'' θερμοσίφωνες, επίσης υπάρχει και το σύστημα με μια πλεξίδα καλώδια ημικυκλικό που λες ότι και καλά περισσέυει, χρησιμευει στην εκπομπή ενώ τα μηχανήματα είναι κάπου μέσα όπως είπε κ ο φίλος robocop.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα...

Απ'ότι βλέπω επαναφέρω ένα θέμα 4 χρόνια μετά...

Μου έκανε πρόταση η Vodafone να βρεθούμε να συζητησουμε γιατί ενδιαφέρετε να βάλει στην ταράτσα μου κεραία της. Είμαι απ'τους ανθρώπους που απάντησαν ναι, γιατί και εγώ πιστεύω πως όσες περισσότερες κεραίες υπάρχουν, τόσο λιγότερη είναι η ακτινοβολία τους κτλ κτλ (Δε χρειάζεται πιστεύω να παραθέτω απαντήσεις τεκμηρίωσης των τελευταίων 14 σελίδων).

Ήθελα να με ενημερώσετε αυτοί που γνωρίζεται για το θέμα, και κυρίως απ'αυτούς που τοποθέτησαν, που θα πρέπει να εστιάσω στις συζητήσεις... Γίνεται συμφωνητικό ενοικίασης του χώρου, όπως παραδοσιακά νοικιάζεις ένα χώρο; Και περίπου τι τιμές παίζουν για μια τέτοια ενοικίαση;

 

Btw, πέρασαν όπως είπα και στην αρχή 4 χρόνια από τη τελευταία απάντηση.. Γνωρίζει κάποιος σε αυτά τα χρόνια αν άλλαξαν τα πράγματα; Οι έρευνες και τα αποτελέσματα για τις ακτινοβολίες;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

1200-1800 προσεφερε σε γνωστο η voda για κεραια,αναλογα ισχυος

 

ουσιαστικά αυτος απλά ειπε-ζητησε στη εξυπηρετηση και αυτοι αμεσως εδειξαν ενδιαφερον:)

 

εμ αν ζεις κατω απο την κεραια μου ελεγε ο γνωστος ,εσενα δεν σε πιανει τιποτα..,

τωρα οι γειτονες θα ψιλοτρεμουν ολη μερα ,πονοκεφαλους κλπ κ δεν θα ξερουν το γιατι,

ακομα κ αν ειναι μικρη κεραια..

 

ομως ο γνωστος μενει μονος,μακρια απο αλλα σπιτια..

 

μην σκεφτεσαι για μεγαλης ισχυος καιρεες...ειναι ψηλες κ τα παιδακια θα τις αναγνωριζουν:lol:κ τις νιωθει ο κοσμος,οποτε κ οι τυφλοι θα σε καταλαβουν..

αυτο και σκεφτομενος κ την υγεια των γειτονων παρε αποφαση..

 

γενικα καλο να υπαρχουν πολλες καιρεες αλλά τωρα υπαρχουν λιγες κ για αυτο ισχυρες,οποτε πολυ κακες για υγεια γειτονων..

βαλε μικρη οσο κ αν επιμενουν ,οση διαφορα χρηματων κ να εχει..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...