Jump to content

Έχετε βάλει κεραία κινητής τηλεφωνίας στο σπίτι σας;


 Κοινοποίηση

Θα δεχόσασταν να τοποθετηθεί κεραία στο σπίτι σας;  

221 members have voted

  1. 1. Θα δεχόσασταν να τοποθετηθεί κεραία στο σπίτι σας;

    • Ναι
      35
    • Ίσως, ανάλογα με τα ανταλλάγματα
      66
    • Όχι
      120


Recommended Posts

υγ:καποιος συνεργαζεται με τη voda ακομη και οταν εχει αναλαβει να τυπωνει τα καπελακια της!:X

Καλά λέω ότι ο τρόπος σου μόνο γελοίος μπορεί να χαρακτηριστεί! Μακαρι να τύπωνα τα καπελάκια της, τουλάχιστον αυτό δεν θα μου έτρωγε τόσο χρόνο και θα μπορούσα να κάνω τις διακοπές μου ανενόχλητος φορώντας καπελάκια της Vodafone για να μην πάθω και καμιά ηλίαση.:heat: Όσο για σένα, απορώ πως γίνεται να δουλεύεις εσύ΄και ο αδερφός σου σε τέτοια εταιρία και να μην ξέρεις πως ηοι κεραίες που βρίσκονται πάνω στα κτίρια των εταιριών δεν εκπέμπουν σήμα αλλά υπάρχουν για να εξυπηρετήσουν το μεταγωγικό κομμάτι του δικτύου. Απορώ, δεν μπορείς να τις ξεχωρισεις?:whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά μη μαλώνετε,έλεος...συζητάμε.

καταρχάς αν μιλάμε για μια υπερκατευθυντική κεραία για p2p σύνδεση αν δεν μπαίνεις ανάμεσα της δεν έχεις και πρόβλημα κανένα.Μιλάμε για μετάδοση από σημείο σε σημείο(τα μικροκυμματικά links εννοώντας) που βοηθούν στο δίκτυο κορμού και δεν έχουν σχέση με τα δίκτυα gsm/3g.Αν πράγματι αυτή η κεραία που ανέφερες mvagustagm2000 είναι από το ΜΤΧ της cosmote δε το συζητώ,ακόμα και 3 cm να πας κάτω από το link τίποτα δε δέχεσαι,είναι τα πιο ακίνδυνα κομμάτια του δικτύου(εκτός αν είπαμε,μπεις ανάμεσα τότε πραγματικά ψήνεσαι σε φούρνο μικροκυμμάτων...)

Η κάθε κερία που βλέπεις πάνω σε κτίριο ΟΤΕ/Cosmote, Vodafone ή ΤΙΜ δεν σημαίνει ότι είναι κεραίa που εκπέμπει σήμα GSM ή 3G. Αλλά οι υπερβολές και οι ανακρίβειες εδώ μέσα...

αυτός είναι κανόνας αλλά εσύ μιλάς για εξαιρέσεις...εδώ μιλάμε για micro σε ταμπέλες καταστημάτων των εταιριών,αν είναι δικά τους τα κτίρια δε το συζητώ:!:

 

και να πατε να τα πειτε σε δυο κακομοιρους υπαλληλους που τους τρεχουν σε νευρολογους απο την υπερβολικη εκθεση σε πηγες ακτινοβολιας...

ειναι τυχαιο μηπως? και οι δυο?

αυτό μάλιστα,με προβλημάτισε...:!: Δε θα ήθελα να σε πιέσω να μας πεις γιατί δεν αποκαλύφθηκε τόσο μεγάλο σκάνδαλο αλλά μου κάνει εντύπωση αυτοί οι δύο υπάλληλοι να μην έχουν βγει στα κανάλια...είναι παράξενο γιατί αν μιλάμε για νευρολογική επίδραση Η/Μ ακτινοβολίας χαμηλής συχνότητας στον άνθρωπο ίσως να υπάρχει γενικότερο πρόβλημα,από ραδιόφωνα,τηλεοράσης..

 

Οι εγκατάσεις της ΔΕΗ είναι αλλού παπά ευαγγέλιο...Μεταφέρουν MW:!: όχι κάποια κακόμοιρα W μέσω Η/Μ ακτινοβολίας.Επιπλέον στις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που δημιουργείται είναι πολύ μεγαλύτερης έντασης,επομένως και εμβέλειας για αυτό ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνει έξω από πόλεις...

και μη ξεχνάτε ότι τα όρια που έχουμε στην Ελλάδα για Η/Μ ακτονοβολία είναι τα αυστηρότερα στην Ε.Ε.:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι σκανδαλο ρε παιδια?

νομιζετε οτι οι πρωτοι ειναι ή οι τελευταιοι?

τεχνικοι ειναι οι ανθρωποι!ενα λυκειο και ενα τεε με πολυ δυσκολια βγαλανε!αντε στη καλυτερη ηλεκτρολογοι!

εχετε τη πεποιθηση οτι ξερουν ολοι αυτα που ξερεις εσυ!

αυτοι φτανουν μπροστα στις κεραιες και αφουν κανουν τη δουλεια τους πινουν και ενα καφεδακι κανουν και δυο τσιγαρα κτλ...

τι νομιζεις? ολοι οι τεχνικοι ειναι βιολογοι?

και για το φιλο νωριτερα που αναφερει ως γελοιο το τροπο μου του αναφερω οτι μαθηματικος ειμαι και οχι ειδικος σε ακτινοβολιες και μοριακος βιολογος και και ογκολογος οτι αλλο θεωρει οτι ειναι εκεινος!

και στο κατω-κατω απλα επιμενω στο παραδειγμα της συνεργασιας που ανεφερα!!!:X

επιφυλακτικος ειμαι και τιποτε περισσοτερο.

δε σου λεω οτι πεθαινουν αλλα εχουν πονοκεφαλους, ειναι λιγο πιο νευρικοι εξαντλουνται ευκολα κ.τ.λ.!

δε μπορω να το πω πιο ξεκαθαρα φιλε μου!

αν εσυ εχεις βγαλει σχολη επικοινωνιων και ξερεις οτι ειναι ακινδυνα τι να σου πω?

μαθηματικος ειμαι, το ξαναλεω!

ξερω γιατρους, βιολογους, φυσικους και ενα καρο αλλο κοσμο που ειναι πιστευουν οτι οι κεραιες βλαπτουν!

εγω δε γουσταρω να την εχω στο κεφαλι μου!!!

και ουτε σε αποσταση 150μετρων απο ενα νοσοκομειο φισκα σε ασθενεις ολων των ηλικιων και απο ενα νοσοκομειο γεματο καρκινοπαθεις!

απλα δε γουσταρω!τερμα!

αν εσυ γουσταρεις, να ζητησεις απο το συνεργατη σου τη voda να σου βαλουν μια στο αμαξι σου και μια στο κεφαλι σου για να μη σου τελειωνει η μπαταρια και να μη καιγεται το αυτι σου και να εξυπηρετεις και τους γυρω σου στη χρηση 3g υπηρεσιων!ελπιζω να σε πληρωσουν καλα!:rolleyes:

και μετα να πας και διακοπες και να εισαι μονιμα στη δουλεψη τους!

αν πιστευετε οτι τις βαζουν σε καμιναδες για ομορφια τοτε απλα γελιεστε και λυπαμαι πολυ για αυτο!

αν πιστευετε οτι οσες κεραιες μπαινουν ειναι νομιμες και παλι γελιεστε και μαλιστα πολυ!

και οσον αφορα αυτο με τη δεη, τωρα γνωριζουμε τις επιπτωσεις!τοτε ηξερε κανεις κατι ή ολοι χαιρομασταν που ειχαμε ρευμα?

και ξανατονιζω, ειμαι φοιτητης σε μια σχολη ασχετη με ολα αυτα!

δε γνωριζω απο takeovernet και αλλα...!

ειμαι απλα επιφυλακτικος!

και οσο αφορα τη δουλεια μου εκει σε ενημερωνω οτι απλα κανω δουλεια γραφειου και απεχω πολυ απο το τεχνικο τμημα της υποθεσης!

 

υγ1:εχετε δει ποτε κανεναν εργατη στη ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη του περαματος να παραπονιεται για τα επιβλαβη για την υγεια του χημικα που χρησιμοποιει (διαλυτες κ.λ.π. ...)???

τι σας κανει να πιστευετε οτι ειναι οι μονοι?

υγ2:η δημοσκοπηση πανω δε μας λεει τιποτε?η πλειοψηφια δε σημαινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

τι σκανδαλο ρε παιδια?

νομιζετε οτι οι πρωτοι ειναι ή οι τελευταιοι?

τεχνικοι ειναι οι ανθρωποι!ενα λυκειο και ενα τεε με πολυ δυσκολια βγαλανε!αντε στη καλυτερη ηλεκτρολογοι!

εχετε τη πεποιθηση οτι ξερουν ολοι αυτα που ξερεις εσυ!

αυτοι φτανουν μπροστα στις κεραιες και αφουν κανουν τη δουλεια τους πινουν και ενα καφεδακι κανουν και δυο τσιγαρα κτλ...

Κοίτα,αν τα νευρολογικά τους προβλήματα είναι εξακριβωμένα και οφείλονται λόγω επίδρασης Η/Μ ακτονοβολίας στον εγκέφαλο τότε μπορούην να το προχωρήσουν,δε νομίζω όμως ότι ένας πονοκέφαλος ή ημικρανείες οφείλονται σε αυτό.άνθρωποι είμαστε,μέσα στο άγχος μερικοί είναι πιο ευάλωτοι.Το άγχος εξαντλεί,δημιουργεί πονοκεφάλους δηλαδή τα συμπτώματα που ανέφερες.

 

δε σου λεω οτι πεθαινουν αλλα εχουν πονοκεφαλους, ειναι λιγο πιο νευρικοι εξαντλουνται ευκολα κ.τ.λ.!

δε μπορω να το πω πιο ξεκαθαρα φιλε μου!

αν εσυ εχεις βγαλει σχολη επικοινωνιων και ξερεις οτι ειναι ακινδυνα τι να σου πω?

μαθηματικος ειμαι, το ξαναλεω!

επειδή το έχω συζητήσει άπειρες φορές με τη ξαδέλφη μου που είναι ψυχίατρος τελικά αυτό που προκαλλεί αυτά που λες είναι ο φόβος...;)

ξερω γιατρους, βιολογους, φυσικους και ενα καρο αλλο κοσμο που ειναι πιστευουν οτι οι κεραιες βλαπτουν!

εγω δε γουσταρω να την εχω στο κεφαλι μου!!!

και ουτε σε αποσταση 150μετρων απο ενα νοσοκομειο φισκα σε ασθενεις ολων των ηλικιων και απο ενα νοσοκομειο γεματο καρκινοπαθεις!

εγώ πάλι μόνο μία βιολόγο ξέρω που ήταν κάθετη στο θέμα των κεραιών και μόλις τη ρώτησα πόση ενέργεια μπορεί να ιονίσει ένα κύτταρο δεν κατάλαβε την ερώτησή μου.Δεν είναι ακτίνες Χ βρε παιδιά όλα τα ηλεκτρομαγνητικά κύμματα.Και βέβαια δεν έχει αποδειχθεί ότι αυτή η ακτινοβολία τόσο χαμηλής συχνότητας δε προκαλλεί βλάβει και κατά τη γνώμη μου,ούτε πρόκειται...

όσον αφορά το νοσοκομείο για εμένα αποτελεί μία εξαίρεση.Αλλά τέτοια χρήση που γίνεται μέσα σε αυτό είναι πολύ καλύτερα να υπάρχουν ακόμη και micro cell μέσα:O

 

αν πιστευετε οτι τις βαζουν σε καμιναδες για ομορφια τοτε απλα γελιεστε και λυπαμαι πολυ για αυτο!

αν πιστευετε οτι οσες κεραιες μπαινουν ειναι νομιμες και παλι γελιεστε και μαλιστα πολυ!

εγώ πάλι ξέρω τη λογική μερικών τεχνικών της ΤΙΜ.φύλαγε τη κεραία για να μη στη σπάσουν:!:

και οσον αφορα αυτο με τη δεη, τωρα γνωριζουμε τις επιπτωσεις!τοτε ηξερε κανεις κατι ή ολοι χαιρομασταν που ειχαμε ρευμα?

Αν η ιατρική βρίσκεται ακόμη 20 χρόνια πίσω και δε μπορεί να προβλέψει την επίδραση της Η/Μ ακτινοβολίας πάνω μας τότε είμαστε γενικότερα για κλάματα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τι σκανδαλο ρε παιδια?

νομιζετε οτι οι πρωτοι ειναι ή οι τελευταιοι?

τεχνικοι ειναι οι ανθρωποι!ενα λυκειο και ενα τεε με πολυ δυσκολια βγαλανε!αντε στη καλυτερη ηλεκτρολογοι!

εχετε τη πεποιθηση οτι ξερουν ολοι αυτα που ξερεις εσυ!

αυτοι φτανουν μπροστα στις κεραιες και αφουν κανουν τη δουλεια τους πινουν και ενα καφεδακι κανουν και δυο τσιγαρα κτλ...

τι νομιζεις? ολοι οι τεχνικοι ειναι βιολογοι?

και για το φιλο νωριτερα που αναφερει ως γελοιο το τροπο μου του αναφερω οτι μαθηματικος ειμαι και οχι ειδικος σε ακτινοβολιες και μοριακος βιολογος και και ογκολογος οτι αλλο θεωρει οτι ειναι εκεινος!

και στο κατω-κατω απλα επιμενω στο παραδειγμα της συνεργασιας που ανεφερα!!!:X

επιφυλακτικος ειμαι και τιποτε περισσοτερο.

δε σου λεω οτι πεθαινουν αλλα εχουν πονοκεφαλους, ειναι λιγο πιο νευρικοι εξαντλουνται ευκολα κ.τ.λ.!

δε μπορω να το πω πιο ξεκαθαρα φιλε μου!

αν εσυ εχεις βγαλει σχολη επικοινωνιων και ξερεις οτι ειναι ακινδυνα τι να σου πω?

μαθηματικος ειμαι, το ξαναλεω!

ξερω γιατρους, βιολογους, φυσικους και ενα καρο αλλο κοσμο που ειναι πιστευουν οτι οι κεραιες βλαπτουν!

εγω δε γουσταρω να την εχω στο κεφαλι μου!!!

και ουτε σε αποσταση 150μετρων απο ενα νοσοκομειο φισκα σε ασθενεις ολων των ηλικιων και απο ενα νοσοκομειο γεματο καρκινοπαθεις!

απλα δε γουσταρω!τερμα!

αν εσυ γουσταρεις, να ζητησεις απο το συνεργατη σου τη voda να σου βαλουν μια στο αμαξι σου και μια στο κεφαλι σου για να μη σου τελειωνει η μπαταρια και να μη καιγεται το αυτι σου και να εξυπηρετεις και τους γυρω σου στη χρηση 3g υπηρεσιων!ελπιζω να σε πληρωσουν καλα!:rolleyes:

και μετα να πας και διακοπες και να εισαι μονιμα στη δουλεψη τους!

αν πιστευετε οτι τις βαζουν σε καμιναδες για ομορφια τοτε απλα γελιεστε και λυπαμαι πολυ για αυτο!

αν πιστευετε οτι οσες κεραιες μπαινουν ειναι νομιμες και παλι γελιεστε και μαλιστα πολυ!

και οσον αφορα αυτο με τη δεη, τωρα γνωριζουμε τις επιπτωσεις!τοτε ηξερε κανεις κατι ή ολοι χαιρομασταν που ειχαμε ρευμα?

και ξανατονιζω, ειμαι φοιτητης σε μια σχολη ασχετη με ολα αυτα!

δε γνωριζω απο takeovernet και αλλα...!

ειμαι απλα επιφυλακτικος!

και οσο αφορα τη δουλεια μου εκει σε ενημερωνω οτι απλα κανω δουλεια γραφειου και απεχω πολυ απο το τεχνικο τμημα της υποθεσης!

 

υγ1:εχετε δει ποτε κανεναν εργατη στη ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη του περαματος να παραπονιεται για τα επιβλαβη για την υγεια του χημικα που χρησιμοποιει (διαλυτες κ.λ.π. ...)???

τι σας κανει να πιστευετε οτι ειναι οι μονοι?

υγ2:η δημοσκοπηση πανω δε μας λεει τιποτε?η πλειοψηφια δε σημαινει κατι?

Κοίταξε να δεις κάτι, αυτή είναι η γώμη σου και δεν μπορώ να στην αλλάξω (και ούτε με ενδιαφέρει). Αυτό που με ενοχλεί είναι η λογική ''Έχω κινητό, μιλάω με αυτό και στέλνω μηνύματα (πράγματα που για να γίνουν χρειάζεσαι σήμα), πολύ πιθανό να νευριάσω αν για κάποιο λόγο το κινητό μου δεν λειτουργεί (π.χ δεν έχω σήμα) αλλά κεραίες να βρίσκονται κοντά μου δεν θέλω'' Πως μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο, μόνο εσύ το ξέρεις. Επειδή όμως από ότι φαίνεται δεν ξέρεις, απαρνήσου την κινητή τηλεφωνία, μην ξαναχρησιμοποιήσεις ποτέ κινητό και μέτα φώναζε για τις κεραίες. Διαφορτετικά χάνεις και το δίκιο σου (αν έχεις)! Εγώ δεν είμαι απόλυτος, μπορεί τελικά μακροπρόθεσμα να αποδειχθεί ότι όντως οι κεραίες βλάπτουν την υγεία, προς το παρόν όμως αυτό δεν έχει αποδειχθεί. Τουλάχιστον αυτή είναι η θέση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και άλλων κορυφαίων οργανισμών και πανεπιστημιακών ιδρυμάτων. Τέλος δεν χρειάζεται ούτε να ειρωνεύεσαι αυτούς που απλά έχουν μια διαφορετική άποψη ούτε να εκνευρίζεσαι τόσο πολύ (τουλάχιστον αυτό δείχνεις).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις κάτι, αυτή είναι η γώμη σου και δεν μπορώ να στην αλλάξω (και ούτε με ενδιαφέρει). Αυτό που με ενοχλεί είναι η λογική ''Έχω κινητό, μιλάω με αυτό και στέλνω μηνύματα (πράγματα που για να γίνουν χρειάζεσαι σήμα), πολύ πιθανό να νευριάσω αν για κάποιο λόγο το κινητό μου δεν λειτουργεί (π.χ δεν έχω σήμα) αλλά κεραίες να βρίσκονται κοντά μου δεν θέλω'' Πως μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο, μόνο εσύ το ξέρεις. Επειδή όμως από ότι φαίνεται δεν ξέρεις, απαρνήσου την κινητή τηλεφωνία, μην ξαναχρησιμοποιήσεις ποτέ κινητό και μέτα φώναζε για τις κεραίες. Διαφορτετικά χάνεις και το δίκιο σου (αν έχεις)! Εγώ δεν είμαι απόλυτος, μπορεί τελικά μακροπρόθεσμα να αποδειχθεί ότι όντως οι κεραίες βλάπτουν την υγεία, προς το παρόν όμως αυτό δεν έχει αποδειχθεί. Τουλάχιστον αυτή είναι η θέση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και άλλων κορυφαίων οργανισμών και πανεπιστημιακών ιδρυμάτων. Τέλος δεν χρειάζεται ούτε να ειρωνεύεσαι αυτούς που απλά έχουν μια διαφορετική άποψη ούτε να εκνευρίζεσαι τόσο πολύ (τουλάχιστον αυτό δείχνεις).

 

δεν εκνευριστηκα!

πιο πολυ νομιζω αρπαχτηκες εσυ!

ουτε εγω ειμαι απολυτος!τουλαχιστον αν φανηκε κατι τετοιο ειναι δικο μου λαθος!

απλα εχω τις αποψεις μου και εσυ τις δικες σου!

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα κατα λαθος ναι ομως η απαντηση μου ειναι οχι και δεν προκειται και ποτε να βαλω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα κατα λαθος ναι ομως η απαντηση μου ειναι οχι και δεν προκειται και ποτε να βαλω.

 

και εγω μαζι σου!:!:

θελεις να μας πεις το γιατι εσυ δε θα εβαζες?:confused:

για να μη νιωθω μονος!:O

και φυσικα για να γινεται συζητηση!:O

Link to comment
Share on other sites

και εγω μαζι σου!:!:

θελεις να μας πεις το γιατι εσυ δε θα εβαζες?:confused:

για να μη νιωθω μονος!:O

και φυσικα για να γινεται συζητηση!:O

 

δεν είσαι μόνος σου, ούτε εγώ θα έβαζα και ας είχα και λιγότερο σήμα... απλά απο φόβο!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εκνευριστηκα!

πιο πολυ νομιζω αρπαχτηκες εσυ!

ουτε εγω ειμαι απολυτος!τουλαχιστον αν φανηκε κατι τετοιο ειναι δικο μου λαθος!

απλα εχω τις αποψεις μου και εσυ τις δικες σου!

 

den mporo na katalavo tin isteria sou edo kai toses selides...

toulaxiston min les oti spoudazeis mathimatikos ginese rezili...

oso gia tous gelious dimarxous apo simferon kanoun toso samata gia tis kerees kai trexoun kai to kopadi ta provata apo piso (kali ora o 22xronos mathimatikos mas) kai velazoun ta kakomoira..giafto afto to mpaxalo pou legete ellada den prokeite na paei mprosta ...

kali sas nixta

Link to comment
Share on other sites

den mporo na katalavo tin isteria sou edo kai toses selides...

toulaxiston min les oti spoudazeis mathimatikos ginese rezili...

oso gia tous gelious dimarxous apo simferon kanoun toso samata gia tis kerees kai trexoun kai to kopadi ta provata apo piso (kali ora o 22xronos mathimatikos mas) kai velazoun ta kakomoira..giafto afto to mpaxalo pou legete ellada den prokeite na paei mprosta ...

kali sas nixta

 

χαιρετισματα:!: αλλα απεχω πολυ απο τα κοπαδια των δημαρχων και των πολιτικων και ολων οσων εχουν συμφεροντα!

το τι σπουδαζω το αναφερω καθαρα και μονο για να δειξω οτι δεν ειμαι ο καταλληλος γνωστης ουτε της τεχνολογιας αλλα ουτε και της επιδρασης της πανω στον ανθρωπο!

το αν νομιζεις οτι γινομαι ρεζιλι ειναι δικος σου λογαριασμος.

εγω ξεκαθαριζω τη θεση μου!

αν ειναι να πεις κατι, πες κατι ουσιωδες και μη γραφεις ανοησιες για να κανεις το πρωτο σου post(να τα εκατοστησεις...)!

ευχαριστω!

υ.γ.1:εδω γινεται συζητηση!καταλαβε το!αν εγω ξεφυγα λιγο, ζητω συγνωμη απο τους αλλους χρηστες αλλα οχι απο εσενα!

υ.γ.2:κατι ατομα σαν εσενα ζηταει η "ελλαδιτσα" για να παει μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι μόνος σου, ούτε εγώ θα έβαζα και ας είχα και λιγότερο σήμα... απλά απο φόβο!!!

Φόβος... Μεγάλη δύναμη... Ειδικά αν την συνδυάσεις με την αμάθεια ή ακόμα χειρότερα με την ημιμάθεια έχει καταστροφικές συνέπειες πάνω στον άνθρωπο. Το 90% αυτών που έχουν απάντήσει όχι στη δημοσκόπηση απάντησε επειδή απλά φοβάται και όχι επειδή έχει πραγματικά στοιχεία που δείχνουν πως οι κεραίες βλάπτουν την υγεία...

Link to comment
Share on other sites

Φόβος... Μεγάλη δύναμη... Ειδικά αν την συνδυάσεις με την αμάθεια ή ακόμα χειρότερα με την ημιμάθεια έχει καταστροφικές συνέπειες πάνω στον άνθρωπο. Το 90% αυτών που έχουν απάντήσει όχι στη δημοσκόπηση απάντησε επειδή απλά φοβάται και όχι επειδή έχει πραγματικά στοιχεία που δείχνουν πως οι κεραίες βλάπτουν την υγεία...

 

αυτο αποτελει αποτελεσμα καποιας στατιστικης ερευνας ή απλα ετσι νομιζεις?:blink:

Link to comment
Share on other sites

αυτο αποτελει αποτελεσμα καποιας στατιστικης ερευνας ή απλα ετσι νομιζεις?:blink:

Υφίσταται από την αρχαιότητα. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στην ιστορία! ;)

 

Μήπως όμως βγαίνουμε off-topic... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Υφίσταται από την αρχαιότητα. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στην ιστορία! ;)

 

Μήπως όμως βγαίνουμε off-topic... :whistle:

 

βγαινουμε οντως!!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φόβος... Μεγάλη δύναμη... Ειδικά αν την συνδυάσεις με την αμάθεια ή ακόμα χειρότερα με την ημιμάθεια έχει καταστροφικές συνέπειες πάνω στον άνθρωπο. Το 90% αυτών που έχουν απάντήσει όχι στη δημοσκόπηση απάντησε επειδή απλά φοβάται και όχι επειδή έχει πραγματικά στοιχεία που δείχνουν πως οι κεραίες βλάπτουν την υγεία...

 

δεν θα διαφωνήσω για αυτο που λες, οντως δεν εχω ιδιαιτερη γνωση οσον αφορα τις κεραιες και ουτε καιγομαι να μαθω, αλλα και 1/1000 να υπαρχει μια πιθανότητα δεν θα το εκανα με τιποτα!!! και εξαλλου θα ξερουμε με σιγουρια αν επηρεαζει η οχι πολλα χρονια αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνήσω για αυτο που λες, οντως δεν εχω ιδιαιτερη γνωση οσον αφορα τις κεραιες και ουτε καιγομαι να μαθω, αλλα και 1/1000 να υπαρχει μια πιθανότητα δεν θα το εκανα με τιποτα!!! και εξαλλου θα ξερουμε με σιγουρια αν επηρεαζει η οχι πολλα χρονια αργοτερα

μα όσες πιθανότητες έχει να σου προκαλέσει ζημιά η κεραία έχει το κινητό,αν όμως έχεις κινητό και όχι κεραία κοντά σου μάλλον προτιμότερο είναι το κλείσεις.σε περιοχές που έχεις υψηλή στάθμη σήματος το κινητό σου εκπέμπει ελάχιστα;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και επειδη, ακουγεται και αναφερεται πολυ τακτικα εδω σε αυτο το θεμα οι εννοιες "ημιμαθεια" και "αγνοια" και

"τρομος" και πολλα αλλα, θελω να αναφερω ενα περιστατικο και οποιος ξερει ας μου δωσει μια σαφη οσο και

λογικη απαντηση.

περυσι το καλοκαιρι ημουν για διακοπες στη κεφαλλονια (εξαιρετικη, οσοι μπορειτε να πατε!!!) και ειχα βρεθει σε ενα

απο τα πολυ γνωστα γραφικα χωρια της!αν μπορειτε να το φανταστειτε, ηταν αρκετα μικρο χωριο με πολυ χαμηλα σπιτια

σε σχετικα μικρες αποστασεις μεταξυ τους ετσι ωστε σχεδον το αυτοκινητο μου δε περνουσε απο τα δρομακια του χωριου!

οσοι ειστε ετοιμοι να ρωτησετε πως λεγεται το χωριο, απλα ενημερωνω οτι δε θυμαμαι!

σε ενα απο τα λιγοστα αυτα σπιτια και σε κεντρικο σημειο του χωριου, υπηρχε εγκατεστημενη στη ταρατσα του σπιτιου

ενα πολυ μεγαλο συστημα που αποτελουνταν απο ενα μεγαλο πολυ τυμπανο (μη ξεκινησετε να μου λετε overthenet

κ.λ.π. γιατι απο το ενα αυτι θα μπει και απο το αλλο θα βγει και επειδη δε με νοιαζει πως λεγεται αλλα κυριως επειδη

δε θελω να καταληξω εκει...), απο αυτα που πολυ δυσκολα θα δεις ακαλυπτα και σε μικρο υψομετρο σε μεγαλες πολεις

και διπλα της μια οριζοντια μακροστενη κατασκευη (ομοιως, δε με νοιαζει πως λεγεται) υπολογισιμου υψους και παλι

απο αυτες που δε βλεπεις ευκολα ακαλυπτες!

το ο,τι ηταν κεραιες -απλα- δε το συζηταω (το αναφερω γιατι υπαρχει περιπτωση να πεταχτει κανεις εδω και να πει οτι ηταν

θερμοσιφωνας (μη επιβλαβης για την υγεια μας...) και να με αφησει κοκκαλο... :-})!

το ερωτημα μου ειναι το εξης:

γιατι αυτες οι κεραιες -σε ενα χωριο 15-20 κατοικων το χειμωνα- δεν ειναι καμουφλαρισμενες ετσι ωστε να μη χαλανε τη

μοναδικη αισθητικη του χωριου που οπως ολοι καταλαβαινετε δεν μπορει να συγκριθει με αυτη της σιχαμενης μας πολης?

μηπως επειδη οι γιαγιαδες και οι παππουδες οντως τις θεωρουν μεγαλους θερμοσιφωνες και κοιμουνται ησυχοι?

μηπως γιατι κανεις απλα δε ξερει τι ειναι οποτε δεν ασχολειται περισσοτερο?

και μη μου πει κανεις τωρα για θεματα αισθητικης γιατι απλα θα ξεκινησουμε παλι να κοροϊδευομαστε!

λοιπον? ;-}

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει διαβάζει εδώ http://www.rwf.gr/episode1-new.php?id=179

και εδώ τις συνεντεύξεις των ειδικών επιστημόνων http://www.rwf.gr/interviews_senaria-new.php?id=179&interview=1

 

και τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

και επειδη, ακουγεται και αναφερεται πολυ τακτικα εδω σε αυτο το θεμα οι εννοιες "ημιμαθεια" και "αγνοια" και

"τρομος" και πολλα αλλα, θελω να αναφερω ενα περιστατικο και οποιος ξερει ας μου δωσει μια σαφη οσο και

λογικη απαντηση.

περυσι το καλοκαιρι ημουν για διακοπες στη κεφαλλονια (εξαιρετικη, οσοι μπορειτε να πατε!!!) και ειχα βρεθει σε ενα

απο τα πολυ γνωστα γραφικα χωρια της!αν μπορειτε να το φανταστειτε, ηταν αρκετα μικρο χωριο με πολυ χαμηλα σπιτια

σε σχετικα μικρες αποστασεις μεταξυ τους ετσι ωστε σχεδον το αυτοκινητο μου δε περνουσε απο τα δρομακια του χωριου!

οσοι ειστε ετοιμοι να ρωτησετε πως λεγεται το χωριο, απλα ενημερωνω οτι δε θυμαμαι!

σε ενα απο τα λιγοστα αυτα σπιτια και σε κεντρικο σημειο του χωριου, υπηρχε εγκατεστημενη στη ταρατσα του σπιτιου

ενα πολυ μεγαλο συστημα που αποτελουνταν απο ενα μεγαλο πολυ τυμπανο (μη ξεκινησετε να μου λετε overthenet

κ.λ.π. γιατι απο το ενα αυτι θα μπει και απο το αλλο θα βγει και επειδη δε με νοιαζει πως λεγεται αλλα κυριως επειδη

δε θελω να καταληξω εκει...), απο αυτα που πολυ δυσκολα θα δεις ακαλυπτα και σε μικρο υψομετρο σε μεγαλες πολεις

και διπλα της μια οριζοντια μακροστενη κατασκευη (ομοιως, δε με νοιαζει πως λεγεται) υπολογισιμου υψους και παλι

απο αυτες που δε βλεπεις ευκολα ακαλυπτες!

το ο,τι ηταν κεραιες -απλα- δε το συζηταω (το αναφερω γιατι υπαρχει περιπτωση να πεταχτει κανεις εδω και να πει οτι ηταν

θερμοσιφωνας (μη επιβλαβης για την υγεια μας...) και να με αφησει κοκκαλο... :-})!

το ερωτημα μου ειναι το εξης:

γιατι αυτες οι κεραιες -σε ενα χωριο 15-20 κατοικων το χειμωνα- δεν ειναι καμουφλαρισμενες ετσι ωστε να μη χαλανε τη

μοναδικη αισθητικη του χωριου που οπως ολοι καταλαβαινετε δεν μπορει να συγκριθει με αυτη της σιχαμενης μας πολης?

μηπως επειδη οι γιαγιαδες και οι παππουδες οντως τις θεωρουν μεγαλους θερμοσιφωνες και κοιμουνται ησυχοι?

μηπως γιατι κανεις απλα δε ξερει τι ειναι οποτε δεν ασχολειται περισσοτερο?

και μη μου πει κανεις τωρα για θεματα αισθητικης γιατι απλα θα ξεκινησουμε παλι να κοροϊδευομαστε!

λοιπον? ;-}

Είσαι σίγουρος ότι ήταν κεραία κινητής? Γιατί και σστο χωριό από όπου κατάγεται ένας φίλος μου στη Πελοπόννησο υπάρχει κάτι παρόμοιο που είναι η του ΟΤΕ και υπάρχει για διασύνδεση του χωριού με το κέντρο του ΟΤΕ στην Τρίπολη. Αυτό σίγουρα δεν είναι βλαβερό για την υγεία μιας και δεν εκπέμπει σήμα. Θα συμφωνήσω βέβαια για την αισθητική υποβάθμιση. Αλλά εγώ αναρωτιέμαι αφού ότι και αν σου πει κάποιος πάνω στο θέμα το οποίο δεν καταλαβαίνεις ή με το οποίο δεν συμφωνείς από το ένα αυτί θα μπει και από το άλλο θα βγει γιατί μπαίνεις στη διαδικασία να συζητήσεις? Δεν έχει νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι ήταν κεραία κινητής? Γιατί και σστο χωριό από όπου κατάγεται ένας φίλος μου στη Πελοπόννησο υπάρχει κάτι παρόμοιο που είναι η του ΟΤΕ και υπάρχει για διασύνδεση του χωριού με το κέντρο του ΟΤΕ στην Τρίπολη. Αυτό σίγουρα δεν είναι βλαβερό για την υγεία μιας και δεν εκπέμπει σήμα. Θα συμφωνήσω βέβαια για την αισθητική υποβάθμιση. Αλλά εγώ αναρωτιέμαι αφού ότι και αν σου πει κάποιος πάνω στο θέμα το οποίο δεν καταλαβαίνεις ή με το οποίο δεν συμφωνείς από το ένα αυτί θα μπει και από το άλλο θα βγει γιατί μπαίνεις στη διαδικασία να συζητήσεις? Δεν έχει νόημα...

 

ολα τα παιρνω στα σοβαρα, απλα δε μπορω να απομνημονευω εννοιες σαν αυτες που αναφερατε παλαιοτερα!

και νομιζω οτι εδω γινεται μια απο τις σοβαροτερες συζητησεις του forum!

:D

κεραιες ηταν, ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παιρνω στα σοβαρα, απλα δε μπορω να απομνημονευω εννοιες σαν αυτες που αναφερατε παλαιοτερα!

και νομιζω οτι εδω γινεται μια απο τις σοβαροτερες συζητησεις του forum!

:D

κεραιες ηταν, ειμαι σιγουρος!

Κεραία σίγουρα ήταν, ήταν όμως κεραία κινητής τηλεφωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει διαβάζει εδώ http://www.rwf.gr/episode1-new.php?id=179

και εδώ τις συνεντεύξεις των ειδικών επιστημόνων http://www.rwf.gr/interviews_senaria-new.php?id=179&interview=1

 

και τα συμπεράσματα δικά σας...

Διάβασα τις συνεντεύξεις των καθηγητών και είδα ότι οι σταθμοί βάσεις είναι οι πιο αβλαβής. Ειδικά, μέσα σε κατοικιμένες περιοχές γιατί λειτουργούν ΠΑΝΤΑ πολύ χαμηλότερα από τα όρια εκπομπής.

 

 

EDIT:

Ενημερωτικά σχετικά με τους σταθμούς βάσεις μπορείτε όλοι σας να δείτε live (δηλαδή μέχρι και πριν 2 μέρες περίπου) μετρήσεις του Ε.Μ.Π. σε συνεργασία με τη Vodafone.

 

http://hermes.physics.auth.gr/gr/info.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...