Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ click έχει όλες τις αντλίες θερμότητας που είναι επιλέξιμες για το εξοικονομώ κατ'οίκον. Ποιά προτείνετε?

 

Εδώ click θα βρείτε ένα κείμενο της Greenpeace για το πρόγραμμα

 

με κλειστα ματια θα ελεγα χαμ.θερμοκρασιων παντα.Ειναι πιο οικονομικες σε χρηση και θα κανεις γρηγορα αποσβεση το επιπλέον κοστος αγορας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρόνια πολλά με υγεία...

Σκέφτομαι για ένα inverter ψυξη/θερμανση/αφυγρανση. ..ο χώρος είναι περίπου 35 τ.μ.

Τώρα το budget τι να πω ότι δίνεις παίρνεις αλλά έλεγα περιπου 500 ευρω. .

Δλδ πρέπει να σκάσω χιλιαρικο για ένα αξιόπιστο κ να χει απόδοση?

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ click έχει όλες τις αντλίες θερμότητας που είναι επιλέξιμες για το εξοικονομώ κατ'οίκον. Ποιά προτείνετε?

 

Εδώ click θα βρείτε ένα κείμενο της Greenpeace για το πρόγραμμα

 

Όπως σου είπαν παραπάνω, πήγαινε σε έναν μηχανολόγο να σου κάνει μελέτη απωλειών και διαστασιολόγιση αντλίας και μετά με αυτά δεδομένα πηγαίνεις και παίρνεις προσφορές για μηχάνημα σωστής ισχύος. Μην κάνεις το λάθος να πας πρώτα σε έμπορο γιατί θα καταλήξεις ή με μεγαλύτερο μηχάνημα που θα το πληρώσεις παραπάνω, ή με μικρότερο που δε θα σου αρκεί και θα χουν παει στο βρόντο τα λεφτά σου. Η σωστή σειρά είναι Μελέτη από ανεξάρτητο μηχανολόγο -> προσφορές -> επιλογή εταιρίας/μοντέλου

Μια σωστή δουλειά θα δεις πως είχε γίνει και στο μέλος Cptbill από δω μέσα, που είχε ανεβάσει και site για το όλο πρότζεκτ. Η μελέτη έγινε σωστά όπως και η όλη διαδικασία εγκατάστασης με αποτέλεσμα οι καταναλώσεις του να φαίνονται από άλλο πλανήτη (20€ το μήνα για 24ωρη θερμανση το φετεινό Δεκέμβρη).. Περισσότερα δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5063434#post5063434

κι εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5112785#post5112785

 

Παίδες χρόνια πολλά με υγεία...

Σκέφτομαι για ένα inverter ψυξη/θερμανση/αφυγρανση. ..ο χώρος είναι περίπου 35 τ.μ.

Τώρα το budget τι να πω ότι δίνεις παίρνεις αλλά έλεγα περιπου 500 ευρω. .

Δλδ πρέπει να σκάσω χιλιαρικο για ένα αξιόπιστο κ να χει απόδοση?

 

Χρόνια πολλά. Σχετικά με το ερώτημά σου, τα τετραγωνικά δυστυχώς δε λένε και πολλά.. Αν ο χώρος σου έχει καλές μονώσεις (κατασκευή μετα το 2010) μπορεί να αρκεί και ένα 9άρι.

Αν μπάζει από παντού μπορεί να χρειάζεται να δεις και 18άρι ή 24άρι.. Πες λίγα παραπάνω.. κυρίως πόσα και τι είδους κουφώματα έχεις, αν ο χώρος βράζει το καλοκαίρι κι είναι παγάκι το χειμώνα κλπ.. Επίσης και η περιοχή παίζει μεγάλο ρόλο

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μονοκατοικία με κεραμοσκεπη. ..τον χειμώνα καίω πετρέλαιο αλλά θέλω να το μειώσω...κ η περιοχή που μένω έχει πολύ υγρασία. .

Το θέμα είναι το καλοκαίρι βράζει ο τόπος. .

Αν είναι να πάρω κάτι κ να μην αποδώσει ας ανεβάσουμε λίγο το budget. ..

Αλλά περισσότερο το θέλω για το καλοκαίρι. ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μονοκατοικία με κεραμοσκεπη. ..τον χειμώνα καίω πετρέλαιο αλλά θέλω να το μειώσω...κ η περιοχή που μένω έχει πολύ υγρασία. .

Το θέμα είναι το καλοκαίρι βράζει ο τόπος. .

Αν είναι να πάρω κάτι κ να μην αποδώσει ας ανεβάσουμε λίγο το budget. ..

Αλλά περισσότερο το θέλω για το καλοκαίρι. ..

Αν θες να ανεβασεις το μπατζετ κανε θερμομονωση .Θα πιασουν σιγουρα τοπο τα χρηματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ανεβασεις το μπατζετ κανε θερμομονωση .Θα πιασουν σιγουρα τοπο τα χρηματα.

 

Ναι δίκαιο έχεις αλλά το νοικιάζω. ..Οπότε καταλαβαινεις. .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Θελω να αγορασω ενα aircondition 9αρι και ψαχνομαι λιγο αυτες τις μερες. Εχω βρει τα παρακατω :

α) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119346-panasonic-ue9pke#prettyPhoto

β) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/114425-fujitsu-asyg09llcb

γ) http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/130980-morris-dcin27104

Στον Κοτσοβολο μου πλασαραν πολυ το Panasonic. Μου ειπαν οτι εχει αρκετα υψηλη αποδοση με αρκετα χαμηλη καταναλωση. Κατα ποσο ειναι εμπιστη η Panasonic στα κλιματιστικα ? Η Fujitsu απ οσο γνωριζω ειναι εγγυηση στα κλιματιστικα. Να το προτιμησω ?

Θα μπορουσατε να με βοηθησετε οσοι γνωριζετε μερικα πραγματα παραπανω για τα κλιματιστικα ?

Ευχαριστω ! :)

Link to comment
Share on other sites

Η Panasonic έχει καλό όνομα στα κλιματιστικά. Πέρα από αυτό το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει χαμηλότερο εσωτερικό θόρυβο και μεγαλύτερη εγγύηση από τα άλλα δύο. Είδες για Mitsubishi?
Link to comment
Share on other sites

Ένα inverter celcia 12btu που έχει στα leroy merlin στα 300 + κάτι αξίζει?

ψυξη 11.498 btu

θερμανση 10.645 btu

καταναλωση 1110w ψυξη

1160 θερμανση

eer cop 5.4/3.4

 

σταθμη ηχου 54db

 

τιμη 319 κ ενα κουπονι που εχω 10% εκπτωση αρα 290 ευρω...

βλεπετε κατι κακο στα χαρακτηριστηκα του?γιατι εγω δεν το κατεχω...το θελω για 25 με 30 τμ...

 

παιδια κανεις?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ένα inverter celcia 12btu που έχει στα leroy merlin στα 300 + κάτι αξίζει?

ψυξη 11.498 btu

θερμανση 10.645 btu

καταναλωση 1110w ψυξη

1160 θερμανση

eer cop 5.4/3.4

 

σταθμη ηχου 54db

 

τιμη 319 κ ενα κουπονι που εχω 10% εκπτωση αρα 290 ευρω...

βλεπετε κατι κακο στα χαρακτηριστηκα του?γιατι εγω δεν το κατεχω...το θελω για 25 με 30 τμ...

ta watt δεν είναι καταναλωση ,βατωρες μαλλον.Το κοπ που αναφερει είναι εξωπραγματικο σε τετοια τιμη.εγω θα το αποεφευγα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το 3.4 είναι για την θέρμανση η ψύξη?

Το θέλω περισσότερο για ψύξη. ..

το eer είναι για την ψυξη.Αλλα μαλλον δεν με καταλαβες.

Οι τιμες που αναφέρονται δεν μου φαινονται και σοι.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

το eer είναι για την ψυξη.Αλλα μαλλον δεν με καταλαβες.

Οι τιμες που αναφέρονται δεν μου φαινονται και σοι.

 

Κακημερα...

Τι εννοείς ότι είναι πολύ φθηνά?

Για ψύξη καλό είναι?

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

Κακημερα...

Τι εννοείς ότι είναι πολύ φθηνά?

Για ψύξη καλό είναι?

 

Όχι κακημερα:p

Καλημέρα.

Εννοώ ότι για τόσο φτηνό είναι παρά πολύ καλό .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και κυρίως τους γνώστες!

 

Το κλιματιστικό μου Panasonic CS-PW9CKE έκαψε για δεύτερη εβδομάδα την πλακέτα της εσωτερικής μονάδας του με την επανεγκατάστασή του στο νέο σπίτι που μετακόμισα (την πρώτη φορά δεν είχε κουνηθεί από τη θέση του, υποψιαστήκαμε αυξομείωση τάσης).... Ο τεχνικός μου είπε πριν λίγο οτι δεν υπάρχει καινούργια ή μετασκευασμένη σε 2-3 τεχνικές εταιρίες που συνεργάζεται- δηλαδή να πετάξω μηχάνημα 650+ ευρώ.....

Έκανα και πολλαπλά search στο google και δεν βρήκα τίποτα, λες και ψάχνω για ανύπαρκτο μοντέλο... Αν κάποιος συμφορουμήτης γνωρίζει κάποιο τεχνικό που θα μπορούσα να ρωτήσω θα εκτιμνούσα την πληροφορία έστω και με ΡΜ.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι παλιό το συγκεκριμένο μοντέλο. Αν σκεφτείς πως η τρέχουσα γενιά είναι η PKE και η προηγούμενη η NKE. Πόσα χρόνια το έχεις;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μην την πατήσουμε όπως ο φίλος μας με την αυξομείωσης τάσης κ τέτοια. ..?
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μην την πατήσουμε όπως ο φίλος μας με την αυξομείωσης τάσης κ τέτοια. ..?

Μπριζα ασφαλείας.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Σε χώρο δύσκολο (50-55 τετραγωνικών) με ύψος μεγαλύτερο του κλασικού, ψάχνω για 24άρι inverter.

Το budget είναι γύρω στα 1100 €.

Τι λύσεις έχουμε?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι παλιό το συγκεκριμένο μοντέλο. Αν σκεφτείς πως η τρέχουσα γενιά είναι η PKE και η προηγούμενη η NKE. Πόσα χρόνια το έχεις;

 

είναι μοντέλο του 09/2004 αλλά έχει δουλέψει πάρα πολύ λίγο, σαν να λέμε 1 μήνα το χρόνο.... είναι 10ετίας αλλά δεν το λες και παμπάλαιο αφού υποτίθεται οτι τα ακριβά επώνυμα τα αγοράζεις για να σου κρατήσουν τουλάχιστον 10 χρόνια..... Το αδελφάκι του το 12άρι, με περισσότρες ώρες λειτουργίας και δεν είχε κανένα πρόβλημα (φτου φτου μη το ματιάσω και ξεμείνω τελείως!).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι το λογικό για εμάς τους καταναλωτές. Οι εταιρείες έχουν άλλη άποψη. Πάντως στα ίδια χρήματα που έδωσες τότε, παίρνεις εξαιρετικά πιο αποδοτική συσκευή τώρα. Ίσως αμα συνυπολογίσεις την αυξημένη κατανάλωση του παλαιού μοντέλου, το γεγονός ότι τα περισσότερα νέα δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή και από 2 έως 5 χρόνια στα υπόλοιπα, ίσως θα σε συνέφερε να το αντικαταστήσεις. Εκτός και αν βρεθεί κάπου το ανταλλακτικό σε πολύ χαμηλή τιμή.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...