Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oτι αρέσει σε σένα και ταιριάζει στον χώρο σου . Η κατανάλωση είναι κάτι σχετικό,έχει αναφερθεί και πιο πίσω,και όλοι διαφημίζουν τα προιόντα τους σαν καλύτερα.Διάβασε για επιλογές κάποια προηγούμενα ,και κοίταξε να τα δείς και αν γίνεται και σε λειτουργία κάπου ή απο κατάστημα κλιματισμου. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Oτι αρέσει σε σένα και ταιριάζει στον χώρο σου . Η κατανάλωση είναι κάτι σχετικό,έχει αναφερθεί και πιο πίσω,και όλοι διαφημίζουν τα προιόντα τους σαν καλύτερα.Διάβασε για επιλογές κάποια προηγούμενα ,και κοίταξε να τα δείς και αν γίνεται και σε λειτουργία κάπου ή απο κατάστημα κλιματισμου.

 

οκ... ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να πάρω δύο νέα κλιματιστικά... ένα 9ρι για το υπνοδωμάτιο και ένα 12ρι για το σαλόνι.

Είμαι μεταξύ των Gree Cozy, Gree Change τα οποία έχουν το R410a και Inventor Aria με το νέο R32

Η αλήθεια είναι πως κλίνω προς τα Inventor αλλά είμαι λίγο άσχετος και θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια...

 

Η Gree είναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού και έχει αξιόπιστα μοντέλα . Η Inventor είναι ελληνική εταιρία όπου και αυτή επίσης είναι εξίσου αξιόπιστη και value for money . Αυτή την στιγμή στην αγορά της Ελλάδας είναι πιο value for money απο την Gree. Το Aria είναι καινούριο συγκριτικά με cozy και change. Το Aria συγκριτικά με τα άλλα 2 έχει καλύτερους συντελεστές απόδοσης (άρα πιο οικονομικό σε λειτουργία) με διαφορά πιο αθόρυβο μηχάνημα και λίγες παραπάνω λειτουργίες . Ειδικά για υπνοδωμάτιο μόνο και μόνο για τα επίπεδα θορύβου θα σου πρότεινα Aria .

Τόσο το cozy όσο και το Aria τα γνωρίζω σαν μηχανήματα μιας και το ένα το έχουμε στο χώρο εργασίας και το άλλο το έχω εγκαταστήσει σπίτι μου . Το Aria το προτιμώ περισσότερο για αυτά που προσφέρει σε καταναλωση θόρυβο και έξτρα φίλτρα και λειτουργίες .

 

Aν το οικονομικό είναι θέμα τότε βάλε Aria στο υπνοδωμάτιο λόγο χαμηλών επιέδων θορύβου και κάποιο Gree στο σαλόνι (αν και κατώτερα τα 2 Gree). Aν δεν υπάρχει θέμα οικονομικού τότε χτύπα 2 Aria .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ... εσύ πιο θα πρότεινες ; Με ενδιαφέρει περισσότερο η χαμηλή κατανάλωση...

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που θέλω να πάρω νέα κλιματιστικά....

Από πλευράς χαρακτηριστικών, κλίνω προς τα Αρια...

 

Αφου σε ενδιαφέρει η χαμηλή κατανάλωση τότε το Aria είναι με διαφορά οικονομικότερο ειδικά στην ψύξη. Σύγκρινε τους συντελεστες SCOP SEER σε κάθε μηχάνημα και θα καταλάβεις (για SCOP κοιτάζεις θερμή ζώνη ). Συμβουλή ΜΟΝΟ απο τα sites των αντιπροσωπειών διότι στα sites των καταστημάτων τα λάθη είναι συχνό φαινόμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Συγκριση μηχανημάτων σχετικά με την καταναλωση τους μπορεί να γίνει πριν την αγορά σε ποιοτικό και όχι ποσοτικό επίπεδο (εκτός και αν γνωρίζεις τις αναγκες σε ψυκτικά και θερμικά φορτία του χόρου) . Μπορείς να συγκρίνεις 2 μηχανήματα στα ίδια περίπου ονομαστικά btu βλέποντας τους συντελεστές SCOP SEER ΜΟΝΟ απο τα sites των αντιπροσωπειών τους- κατασκευαστών τους .

Κάποιες εταιρίες κλιματισμού δίνουν κατόπιν εντολής και τα διαγράμματα COP-Ambient temp-Heat capacity (ή κάτι ανάλογο) για καλύτερη σύγκριση .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Η Gree είναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού και έχει αξιόπιστα μοντέλα . Η Inventor είναι ελληνική εταιρία όπου και αυτή επίσης είναι εξίσου αξιόπιστη και value for money . Αυτή την στιγμή στην αγορά της Ελλάδας είναι πιο value for money απο την Gree. Το Aria είναι καινούριο συγκριτικά με cozy και change. Το Aria συγκριτικά με τα άλλα 2 έχει καλύτερους συντελεστές απόδοσης (άρα πιο οικονομικό σε λειτουργία) με διαφορά πιο αθόρυβο μηχάνημα και λίγες παραπάνω λειτουργίες . Ειδικά για υπνοδωμάτιο μόνο και μόνο για τα επίπεδα θορύβου θα σου πρότεινα Aria .

Τόσο το cozy όσο και το Aria τα γνωρίζω σαν μηχανήματα μιας και το ένα το έχουμε στο χώρο εργασίας και το άλλο το έχω εγκαταστήσει σπίτι μου . Το Aria το προτιμώ περισσότερο για αυτά που προσφέρει σε καταναλωση θόρυβο και έξτρα φίλτρα και λειτουργίες .

 

Aν το οικονομικό είναι θέμα τότε βάλε Aria στο υπνοδωμάτιο λόγο χαμηλών επιέδων θορύβου και κάποιο Gree στο σαλόνι (αν και κατώτερα τα 2 Gree). Aν δεν υπάρχει θέμα οικονομικού τότε χτύπα 2 Aria .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αφου σε ενδιαφέρει η χαμηλή κατανάλωση τότε το Aria είναι με διαφορά οικονομικότερο ειδικά στην ψύξη. Σύγκρινε τους συντελεστες SCOP SEER σε κάθε μηχάνημα και θα καταλάβεις (για SCOP κοιτάζεις θερμή ζώνη ). Συμβουλή ΜΟΝΟ απο τα sites των αντιπροσωπειών διότι στα sites των καταστημάτων τα λάθη είναι συχνό φαινόμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Συγκριση μηχανημάτων σχετικά με την καταναλωση τους μπορεί να γίνει πριν την αγορά σε ποιοτικό και όχι ποσοτικό επίπεδο (εκτός και αν γνωρίζεις τις αναγκες σε ψυκτικά και θερμικά φορτία του χόρου) . Μπορείς να συγκρίνεις 2 μηχανήματα στα ίδια περίπου ονομαστικά btu βλέποντας τους συντελεστές SCOP SEER ΜΟΝΟ απο τα sites των αντιπροσωπειών τους- κατασκευαστών τους .

Κάποιες εταιρίες κλιματισμού δίνουν κατόπιν εντολής και τα διαγράμματα COP-Ambient temp-Heat capacity (ή κάτι ανάλογο) για καλύτερη σύγκριση .

 

Ευχαριστώ πολύ !!!!

Τα χρήματα μαζί με την απεγκατάσταση των παλιών και την εγκατάσταση των νέων βγαίνουν σχεδόν τα ίδια, οπότε πήρα τα δύο ΑRIA.

Και πάλι ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δυτική Αττική σαλόνι 25τμ με μονώσεις και διπλά τζάμια, αλλά με τζάκι (ανοιχτό) και ανοιχτό διάδρομο θέλω να βάλω κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση.

Έχω υπολογίσει με online calculators οτι θέλω 12άρι (άλλοι μου λένε 14αρι) και αγορά από Κωτσο για δόσεις και είμαι μεταξύ αυτών

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149820-toyotomi-izuru-trn-trg-535zr?cmicc=skroutz

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121845-mitsubishi-msz-hj35va-smart

 

Το ένα ειναι Α+++ το άλλο όχι, αν και νομίζω οτι το toyo ειναι φασον κίνα, ισχύει το ιδιο και για το Mitsu ?

Έχουμε κάποια καλύτερη λύση ? Θέλω περισσότερα btu ?

Link to comment
Share on other sites

Στα πολυ μεγαλα κρυα δουλευει καλοριφερ, οποτε εκει θα ειμαι οκ και το 18αρι ειναι too much. Ποιο απ'τα δυο ομως που προτεινα πιο πριν ?
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να γραψω την καταμετρηση που εκανα για μηνα φεβρουαριο με τις ρυθμισεις που μου προτεινε ο digitaltech :) ... ειχα το κλιματιστικο στο Heat, το fan στο Auto και θερμοκρασια στους 21 σταθερα , ανοιχτο το κλιματιστικο απο το πρωι (10:00) μεχρι 12 το βραδυ που το εκλεινα , η καταμετρηση ειναι 175,4Kwh :D:D για φεβρουαριο... καμμια σχεση με Ιανουαριο που ηταν 475Kwh , ειχαμε βεβαια πιο πολυ κρυο ( Βορεια Ελλαδα -11 ) αλλα και σαν καινουριος χρηστης κλιματιστικου εκανα τραγικο λαθος να το εχω σε λαθος θερμοκρασια - λαθος σκαλα λειτουργιας με αποτελεσμα να καψω πολλες κιλοβατωρες τις οποιες φυσικα θα πληρωσω ... digitaltech και παλι σ ευχαριστω :respect: :respect: για την πολυτιμη βοηθεια προς την χρηση του κλιματιστικου :thanks: :thanks:
my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

:superman::respect:

Επανερχομαι για να γραψω την καταμετρηση που εκανα για μηνα φεβρουαριο με τις ρυθμισεις που μου προτεινε ο digitaltech :) ... ειχα το κλιματιστικο στο Heat, το fan στο Auto και θερμοκρασια στους 21 σταθερα , ανοιχτο το κλιματιστικο απο το πρωι (10:00) μεχρι 12 το βραδυ που το εκλεινα , η καταμετρηση ειναι 175,4Kwh :D:D για φεβρουαριο... καμμια σχεση με Ιανουαριο που ηταν 475Kwh , ειχαμε βεβαια πιο πολυ κρυο ( Βορεια Ελλαδα -11 ) αλλα και σαν καινουριος χρηστης κλιματιστικου εκανα τραγικο λαθος να το εχω σε λαθος θερμοκρασια - λαθος σκαλα λειτουργιας με αποτελεσμα να καψω πολλες κιλοβατωρες τις οποιες φυσικα θα πληρωσω ... digitaltech και παλι σ ευχαριστω :respect: :respect: για την πολυτιμη βοηθεια προς την χρηση του κλιματιστικου :thanks: :thanks:

 

Το σημαντικο ειναι να κανουμε εξυπνη χρηση των μοναδων τεχνητου κλιματοσ ή αλλιωσ κλιματιστικων , σημαντικο ειναι να την χρησιμοποιουμαι στη βελτιστη ρυθμιση με αυτο το τροπο θα εχουμε το μεγιστο αποτελεσμα με το μικροτερο κοστος.

Ευχαριστουμε ολοι Danai για τη δοκιμη που μοιραστηκες μαζι μας.:innocent::respect::

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

... ειχα το κλιματιστικο στο Heat, το fan στο Auto και θερμοκρασια στους 21 σταθερα , ανοιχτο το κλιματιστικο απο το πρωι (10:00) μεχρι 12 το βραδυ που το εκλεινα , η καταμετρηση ειναι 175,4Kwh για φεβρουαριο... καμμια σχεση με Ιανουαριο που ηταν 475Kwh , ειχαμε βεβαια πιο πολυ κρυο ( Βορεια Ελλαδα -11 ) αλλα και σαν καινουριος χρηστης κλιματιστικου εκανα τραγικο λαθος να το εχω σε λαθος θερμοκρασια - λαθος σκαλα λειτουργιας με αποτελεσμα να καψω πολλες κιλοβατωρες τις οποιες φυσικα θα πληρωσω ..

Αν ρωτήσεις σε κατάστημα κλιματισμού που γνωρίζουν το μηχάνημα σου και δεν πουλάνε απλά,θα μάθεις ότι είναι απο στοκ από τα πρώτα της σειράς,με κάποια προβλήματα,επιπλέον καταργημένo για παράδειγμα,και οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι από τις συνήθης στα κλιματιστικά και αναφέρονται και διαφημιστικά.Οι ρυθμίσεις αφορούν τον λόγο που υπάρχουν οι οδηγίες χρήσης,επειδή ο κατασκευαστής γνωρίζει καλύτερα απο οποιοδήποτε τρίτο.Γι'αυτό το μηχάνημα σου έχει και ρύθμιση λειτουργίας για πιο οικονομία,και αναφέρεται επίσης και στις παρτίδες με συνοπτικές οδηγίες ,αν δεν πρόσεξες ή δεν σου είπε τεχνικός για ευκολία του.Για απορίες περιγραφής οδηγιών ,στην υποστήριξη της εταιρίας,όπως και οποιοδήποτε θέμα τι διαφημίζουν,και τι ισχύει.

Καλημέρα σας,Δυτική Αττική σαλόνι 25τμ με μονώσεις και διπλά τζάμια, αλλά με τζάκι (ανοιχτό) και ανοιχτό διάδρομο θέλω να βάλω κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση.Έχω υπολογίσει με online calculators οτι θέλω 12άρι (άλλοι μου λένε 14αρι) και αγορά από Κωτσο για δόσεις και είμαι μεταξύ αυτώνhttp://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149820-toyotomi-izuru-trn-trg-535zr?cmicc=skroutzhttp://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121845-mitsubishi-msz-hj35va-smart Το ένα ειναι Α+++ το άλλο όχι, αν και νομίζω οτι το toyo ειναι φασον κίνα, ισχύει το ιδιο και για το Mitsu ?Έχουμε κάποια καλύτερη λύση ? Θέλω περισσότερα btu ?

Και τα δύο είναι ,μέτρια μηχανήματα .Το Mitsubishi καλύτερη κατασκευή,ακόμα κατασκευής Ταιλάνδης από βασικό εργοστάσιο της εταιρίας .Τι ταιριάζει στον χώρο σε ισχύ θα το στο πει τεχνικός επιτόπου .Λόγω τζακιου θές κάτι με λιγότερο κόστος σε φίλτρα ,σε αυτό το Mitsublishi έχει τα βασικά φίλτρα.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

για χώρο 30 τμ χρειάζομαι ενα κλιματιστικό μονο για θερμανση.θελω να ειναι πραγματικα αποδοτικο καθως θα ειναι το μοναδικο μεσον θερμανσεως.εχω δει αυτο-mitsubishi msz\muz fh35ve.ειναι καλό?καποια αλλη προταση?δινω μεχρι 1200 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

:superman::respect:

 

Το σημαντικο ειναι να κανουμε εξυπνη χρηση των μοναδων τεχνητου κλιματοσ ή αλλιωσ κλιματιστικων , σημαντικο ειναι να την χρησιμοποιουμαι στη βελτιστη ρυθμιση με αυτο το τροπο θα εχουμε το μεγιστο αποτελεσμα με το μικροτερο κοστος.

Ευχαριστουμε ολοι Danai για τη δοκιμη που μοιραστηκες μαζι μας.:innocent::respect::

 

 

:up::up::D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ρωτήσεις σε κατάστημα κλιματισμού που γνωρίζουν το μηχάνημα σου και δεν πουλάνε απλά,θα μάθεις ότι είναι απο στοκ από τα πρώτα της σειράς,με κάποια προβλήματα,επιπλέον καταργημένo για παράδειγμα,και οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι από τις συνήθης στα κλιματιστικά και αναφέρονται και διαφημιστικά.Οι ρυθμίσεις αφορούν τον λόγο που υπάρχουν οι οδηγίες χρήσης,επειδή ο κατασκευαστής γνωρίζει καλύτερα απο οποιοδήποτε τρίτο.Γι'αυτό το μηχάνημα σου έχει και ρύθμιση λειτουργίας για πιο οικονομία,και αναφέρεται επίσης και στις παρτίδες με συνοπτικές οδηγίες ,αν δεν πρόσεξες ή δεν σου είπε τεχνικός για ευκολία του.Για απορίες περιγραφής οδηγιών ,στην υποστήριξη της εταιρίας,όπως και οποιοδήποτε θέμα τι διαφημίζουν,και τι ισχύει.

 

Και τα δύο είναι ,μέτρια μηχανήματα .Το Mitsubishi καλύτερη κατασκευή,ακόμα κατασκευής Ταιλάνδης από βασικό εργοστάσιο της εταιρίας .Τι ταιριάζει στον χώρο σε ισχύ θα το στο πει τεχνικός επιτόπου .Λόγω τζακιου θές κάτι με λιγότερο κόστος σε φίλτρα ,σε αυτό το Mitsublishi έχει τα βασικά φίλτρα.

 

Gary δυστυχως οι οδηγιες χρησης δεν μιλανε για οικονομια στο ρευμα ...το μονο που λενε ειναι ο τροπος λειτουργιας για ζεστη και κρυο χωρις ομως αναλυση λειτουργιας Heat - fan - Auto - θερμοκρασια ...αυτο πιστευω οτι μπερδευει πολλους γι αυτο ολοι ψαχνουμε σε Forum (οπως εδω) μηπως βρουμε σωστο τροπο λειτουργιας και οικονομιας απο ηδη χρηστες κλιματιστικου... θεωρω οτι αυτο θα επρεπε να το κοιταξουν οι εταιριες οταν βγαζουν το manual ενος κλιματιστικου και να μας τονιζουν με ποιον τροπο θα εχουμε οικονομια και οχι να γραφει απλα "πατηστε το κουμπι eco και θα εχετε οικονομια" οχι κυριοι των κλιματιστικων δεν εχουμε οικονομια ετσι και το εκανα εγω τον μηνα Ιανουαριο και ειχα καταναλωση 475Kwh σ ενα μηνα...για μενα ο τροπος που μου εδειξε ο digitaltech ηταν σωστος και ειχα μεγαλη διαφορα σε κιλοβατωρες και τον ευχαριστω γι αυτο :) :)

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Τα φορουμ δεν είναι για άσκοπες συζητήσεις με υποθέσεις ή τι αρέσει σε άλλον ,ειδικά όταν δεν υπάρχει χρόνος για να περνά η ώρα ,με ευκολες ερωτήσεις απαντήσεις σε περιπτώσεις που δεν ξέρει κανείς τι ισχύει.Οι οδηγίες σε ότι πωλείται από Hitachi εδώ και καιρό, γράφουν κανονικά σε όλες τις περιπτώσεις.Αν δεν ικανοποιούν ,τα παραπονά σου στην εταιρία και σε όσους έχεις συνεργαστεί για τη επιλογή σου .Εχεις αναφέρει ότι ρώτησες και κάποιον της Hitachi για ρυθμίσεις ,που υποτίθεται ήξερε καλύτερα.Δεν ασχολείται κανείς παραπάνω τι αρέσει και τι δεν αρέσει σε κάποιον για την ευκολία του,απλά έτυχε και έμαθα σχετικά ,και επειδή επανήρθες με τα ίδια ,ανέφερα.

για χώρο 30 τμ χρειάζομαι ενα κλιματιστικό μονο για θερμανση.θελω να ειναι πραγματικα αποδοτικο καθως θα ειναι το μοναδικο μεσον θερμανσεως.εχω δει αυτο-mitsubishi msz\muz fh35ve.ειναι καλό?καποια αλλη προταση?δινω μεχρι 1200 ευρω.

 

Aπό τα καλύτερα κλιματιστικά.Πληρώνεις όμως φίλτρα και ευκολίες που ίσως δεν χρειάζεσαι .Η απόδοση εξαρταται απο τον χώρο σου ,οπότε λόγω ακριβού κόστους, ενας λόγος παραπάνω να πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό τι ταιριαζει καλύτερα.Στα ίδια χρήματα και ποιότητα κοιτάς και σε Daikin και Toshiba τι θα βρείς διαθέσιμο στην αγορά,γιατι είναι τέλος εκπτώσεων και τα ακριβά μηχανήματα δεν υπάρχουν εύκολα διαθεσιμα.Αναλογα ρωτάς κάποιον που γνωρίζει τα μηχανήματα αν κάνουν στον χωρο σε σχέση με τι διαφημίζουν.Για καλύτερες τιμές καλυτερα να περιμένεις Πασχαλινές προσφορές.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Τα φορουμ δεν είναι για άσκοπες συζητήσεις με υποθέσεις ή τι αρέσει σε άλλον ,ειδικά όταν δεν υπάρχει χρόνος για να περνά η ώρα ,ε ευκολες ρωτήσεις απαντήσεις σε περιπτώσεις που δεν ξέρει κανείς τι ισχύει.Οι οδηγίες σε ότι πωλείται από Hitachi εδώ και καιρό, γράφουν κανονικά σε όλες τις περιπτώσεις.Αν δεν ικανοποιούν τα παραπονά σου στην εταιρία και σε όσους έχεις συνεργαστεί για τη επιλογή σου .Εχεις αναφέρει ότι ρώτησες και κάποιον της Hitachi για ρυθμίσεις ,που υποτίθεται ήξερε καλύτερα.Δεν ασχολείται κανείς παραπάνω τι αρέσει και τι δεν αρέσει σε κάποιον για την ευκολία του,απλά έτυχε και έμαθα σχετικά ,και επειδή επανήρθες με τα ίδια ανέφερα.

 

 

Gary δεν θεωρω οτι ειναι ασκοπη συζητηση το να μαθει καποιος πως να λειτουργει σωστα και οικονομικα το κλιματιστικο του και να κανει μετρησεις πανω σ αυτο οπως εγινε στην περιπτωση μου...αλλωστε γι αυτο μπαινουμε στο Forum για να ενημερωθουμε και να κρινουμε ο καθενας το τι ειναι σωστο και τι λαθος...η εταιρια Hitachi ...και καθε εταιρια κλιματιστικων πιστευω... κανει την δουλεια της σωστα σε οτι αφορα τεχνικα θεματα για το προιον της οχι για θεματα οικονομιας ομως...Σ ευχαριστω :)

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Κάθε κατασκευαστής επειδή γνωρίζει καλύτερα το προιόν του,σε αυτό που αγόρασες αναφέρει .Σε ότι διαφημίζει όπως οικονομία,σε οτι αντίθετα,καθένας απευθύνεται στους συνεργάτες του,τι πήρε και τι ισχύει,μέχρι και συνήγορο καταναλωτή,αν θεωρεί εξαπάτηση.Υποθέσεις και ότι νομίζει καθένας για καλύτερο,είναι για να περνά η ώρα ανεύθυνα,σε όποιον δεν ξέρει την περίπτωση άλλου,τον χώρο του και το μηχάνημα του.Οποιος θέλει να ρισκάρει μέχρι ζημιά με ότι λένε κάπου,και ότι βγει ,είναι δικό του θέμα,χρόνος,κόπος,χρήματα.Σε αμφιβολίες συνήθως δεν αγοράζει κάποιος ένα προιόν ή μια υπηρεσία. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Danai εχεισ δικιο η συζητηση ειναι χρησιμη και βαση τησ απορειασ που δημιουργηθηκε φθασαμε σε ενα καλυτερο αποτελεσμα χρησης του κλιματιστικου .

Ειδικα στην ελλαδα που οι περισσοτεροι λειτουργουμε το κλιματιστικο μασ οχι με το βελτιστο τροπο και τα manual δεν σου δεινουν το καλυτερο τροπο.

Ενα manual σου αξηγει την εννοια του καθε πληκτρου λειτουργιασ, ο λογοσ που δεν σου δεινει το βελτιστο τροπο λειτουργιεασ στο κλιμα σου ,ειναι γιατι το manual απευθυνεται σε χρηστες απο ολες τισ χωρεσ του κοσμου με διαφορετικα κλιματα. Αρα δεν μπορει να μπει σε βαθια αναλυση για το κλιμα τησ χωρασ σου

Φερειπειν υπαρχει το πληκτρο αφυγρανσησ σε ολα τα κλιματιστικα αλλα στην ελλαδα δεν ειναι χρηστικο γιατι εχει φτιαχθει για αφυγρανση σε χωρες τισ Ασιασ που εχουνε κλιμα 30C και 90% υγρασια . Στην ελλαδα αυτη η συνθηκη κλιματοσ δεν υπαρχει, εμεισ εχουμε υψηλη υγρασια το φθινοπωρο/χειμωνα , το καλοκαιρι το κλιμα μασ ειναι στεγνο και το mode αφυγρανσησ δουλευει βαση ψυξησ

Υπαρχει το πληκτρο Auto που απλα κανει αυτοματη ενναλαγη κλιματος απο θερμανση σε ψυξη, ειναι για κλιματα με ακραιες συνθηκες, δηλαδη να χρειαζεσαι το πρωι ψυξη και το βραδυ θερμανση, για παραδειγμα αν ειμαι στο Texas θα βρω τετοιες συθηκες καποιες εποχεσ του χρονου . Στην αθηνα σιγουρα οχι

Τα παραπανω πληκτρα εξηγουνται μεσα στο μανουαλ, αλλα δεν σου λεει οτι το MODE αφυγρανσησ αν το βαλεισ το χειμωνα θα σου κατεβασει την θερμοκρσια και θα κρυωνεις περισσοτερο.

Για αυτο υπαρχουν και τα φορουμ για να μπορουμε να ρωταμε και να μαθαινουμε αυτα, Μπραβο DANAI

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Οταν ένα κλιματιστικό αναφέρει σχετικά στις οδηγίες χρήσης ειδικές ρυθμίσεις λειτουργίας για οικονομία ,και για οτιδήποτε άλλη ρύθμιση τι λαμβάνει υπόψη να λειτουργήσει ,όταν δεν λειτουργεί , είτε αφορά βλάβη ,είτε το μηχάνημα δεν κάνει για τον χώρο ,είτε κάποιος εξαπάτησε τον άλλο σε πώλιση.Θεωρίες περί του αντιθέτου από ότι αναφέρει ενας κατασκευαστής,είναι για όσους θέλουν να πρέπει να γίνει άλλος επιστήμονας για επιλογή κλιματιστικού σε περιπτώσεις που δεν ξέρει κανείς,για όποιον ασχολείται για δικούς του λόγους τι κάνει καθένας στην επιχείριση του να πουλήσει όταν δεν σε υποχρέωσε να αγοράσεις,και για όποιον θελει να πουλήσει ότι αρέσει σε αυτόν.Για όσους δεν πιστεύουν ότι πάντα θα υπάρχουν καλύτερα προιόντα στην αγορά ,περισσότερα σε πολλά προηγούμενα με υπομονή,όπου έχουν αναφερθεί επιλογές και προβλήματα,ενδεικτικά γιατί κανείς δεν ξέρει τι πουλάνε κάθε φορά και τι έχει γίνει .Αυτά για όποιον δεν ζητά την εύκολη απάντιση για ευκολια του.Τα υπόλοιπα αφορούν τεχνικό επιτόπου για την κάθε περίπτωση ,που επειδή πληρώνεις έχει την νομική υποχρέωση να σου βρεί λύση και όχι εκ του ασφαλούς ,καθένας επιλεγει ότι θέλει και δεν αφορά αλλον λάθος του. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή διαβάζω τόσο κακογραμμένα post που δεν βγαίνει κανένα νόημα και πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω για τι πράγμα μιλάτε, θα παρακαλέσω να αρκεστείτε στα του τίτλου του παρόντος θέματος και μόνο. Οι off topic συζητήσεις θα μεταφέρονται πλέον άμεσα στον κάδο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο.Π.Χ.

Διαβάστε τους παρακαλώ πολύ καλά γιατί κάποιοι τους αγνοείτε. Τους έχουμε κάνει αποδεκτούς όλοι μας κατά την εγγραφή μας και οφείλουμε να τους γνωρίζουμε.

 

Προσωρινά το παρόν topic κλειδώνει. Ελπίζω όταν επιστρέψουμε να μην υπάρχουν παρεκτροπές γιατί θα ακολουθήσουν οι ενέργειες που προβλέπονται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο.Π.Χ.

Διαβάστε τους παρακαλώ πολύ καλά γιατί κάποιοι τους αγνοείτε. Τους έχουμε κάνει αποδεκτούς όλοι μας κατά την εγγραφή μας και οφείλουμε να τους γνωρίζουμε.

 

Προσωρινά το παρόν topic κλειδώνει. Ελπίζω όταν επιστρέψουμε να μην υπάρχουν παρεκτροπές γιατί θα ακολουθήσουν οι ενέργειες που προβλέπονται από τους Ο.Π.Χ.

 

Το ποστ ποτε θα ανοιξει τελικα και ποιο θα ειναι το ηθικο διδαγμα του κλεισιματοσ του ετσι ωστε να αποφευχθει αυτο στο μελλον

Θα πρεπει να παρουνε θεση οι Moderators !!!

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στη παρέα. Θα κινηθώ για κλιματιστικό τις επόμενες ημέρες και θα ήθελα την γνώμη σας. Θα κοιτάξω για ενα 18αρι και θέλω να ρωτήσω τα εξής.

Σαν προτεραιότητα δινω στην κατανάλωση ρεύματος στην ψύξη μιας και για ζέστη υπάρχει φυσικό αέριο.

Τέλος θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να πάρω κλιματιστικό απο premium μάρκα (toshiba, hitachi, Panasonic, daikin) ή να πάω σε κάτι πιο φθηνό. Το μπατζετ ειναι περίπου στο χιλιάρικο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που αναφερεις θα πηγαινα σε Toshiba http://www.skroutz.gr/s/8997097/Toshiba-Suzumi-Plus-RAS-18N3AV2-E-RAS-18N3KV2-E1.html στα 1000ε, ειναι νεο μοντελο σε καλη ενεργειακη Α++ και φιλτρο 3πλησ δρασης, προσοχη η toshiba εχει και 16αρια σε φθηνοτερη τιμη δεσ αν ο χωροσ σου ειναι οριακοσ στην καλυψη !!! Me 2 χρονια εγγυηση

Θα κοιταγα και σε ενα απο τα υψηλα μοντελα τησ Inventor στη γκαμα τους το Aria R32 στα 900ε, εχει φιλτρο 3πλησ δρασησ , υψηλησ ενεργειακησ κλασησ Α++, WIFI ετοιμο για ελεγχο μεσω κινητου/tablet ,χαμηλη σταθμη θορυβου στα 20 db και πολυ ωραιο design. Mε 10 χρονια εγγυηση

Τα Panasonic χωλαινουν στη υποστηριξη τουσ στην ελλαδα , λογω ελλειψη ελληνικησ αντιπροωπιασ

Τα Hitachi ειναι παροχυμενα και τα Daikin αξιζουν απο το μοντελο http://www.skroutz.gr/s/4689028/Daikin-FTXS50K-RXS50L.html που αρχιζει απο τα 1400ε και πανω σε αυτα τα λεφτα αγοραζεις πραγματικο Daikin , τα φθηνοτερα μοντελα ειναι παραγωγησ τουρκιας με αρκετα παραπονα (δεσ σκρουτζ) δηλαδη αγοραζεισ μονο τη μαρκα και οχι τεχνολογια/κατασκευη απο τη Daikin

Edited by ZZW30
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που αναφερεις θα πηγαινα σε Toshiba http://www.skroutz.gr/s/8997097/Toshiba-Suzumi-Plus-RAS-18N3AV2-E-RAS-18N3KV2-E1.html στα 1000ε, ειναι νεο μοντελο σε καλη ενεργειακη Α++ και φιλτρο 3πλησ δρασης, προσοχη η toshiba εχει και 16αρια σε φθηνοτερη τιμη δεσ αν ο χωροσ σου ειναι οριακοσ στην καλυψη !!! Me 2 χρονια εγγυηση

Θα κοιταγα και σε ενα απο τα υψηλα μοντελα τησ Inventor στη γκαμα τους το Aria R32 https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-aria-ar1mvi32-18wifir-ar1mvo32-18.html στα 900ε, εχει φιλτρο 3πλησ δρασησ , υψηλησ ενεργειακησ κλασησ Α++, WIFI ετοιμο για ελεγχο μεσω κινητου/tablet ,χαμηλη σταθμη θορυβου στα 20 db και πολυ ωραιο design. Mε 10 χρονια εγγυηση

 

Τι εννοεις να προσέξω τα φθηνότερα toshiba? Ο χώρος ειναι σάλο κουζίνα 36 m3 με αλουμινένια κουφώματα και σχετικά δροσερό το καλοκαιρι λογω προσανατολισμού.

Αν πάω σε inventor σε κάτι πιο οικονομικό τι θα πρότεινες. Το omnia ή το passion pro;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενδεικτικά προσιτά ποιοτικά Daikin 18αρια Tσεχίας, και σε παρτίδα με 7 έτη εγγύηση με όρους όπως άλλες μεγάλες εγγυήσεις και το Μαλαισίας, και το φθηνότερο του σε επιδόσεις απλά για την κατασκευή του Για απορίες και συγκρίσες σε σοβαρά καταστήματα σε ότι ενδιαφέρεται καθένας.:)Φίρμες με μηχανήματα κατά παραγγελία για θέμα κόστους ,είναι πάντα με ρίσκο όπως βγουν.Το ίδιο και παρτίδες με μεγάλες προσφορές τιμών.Για υποστήριξη,ότι αναφέρεται στην συσκευασία .Υπάρχουν και οι νόμιμες ενέργειες για ότι δεν ισχύει σε ότι διαφημίζουν.Δεν έχει και νόημα αν κάτι χαλά συχνά,να στο φτιάχνουν,και ν'ασχολείσαι συνέχεια .Οποιος έχει αμφιβολίες για οτιδήποτε ,καλύτερα μην αγοράσει αντί να κάνει λάθος.

 

Τα δύο πρώτα που μου πρότεινες έχουν ακριβώς τον ίδιο κωδικό Daikin FTX50KV/RX50K. Να υποθέσω ότι το σχόλιο σου περί Τσεχίας αφορούν αυτά τα δύο.

Το DAIKIN Siesta ATXS50K το αποκλείω λόγω τιμής στα 1.149€. Το ταβάνι είναι τα 1.000€ με υπέρβαση.

Το τρίτο μοντέλο Daikin ATXN50NB9 Siesta στα 999€ πιστέυεις ότι αξίζει ή απλά πληρώνεις την μάρκα και αγοράζεις ένα απλό κλιματιστικό;

Σε άλλη μάρκα π.χ. toshiba, gree ή inventor θα πρότεινες κάτι;

Edited by ZZW30
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Θυμίζω ότι δεν επιτρέπονται τα links προς καταστήματα διαρκώς, ας μην χρειάζεται να διαγράφουμε posts ή να τα τροποποιούμε

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να προσέξω τα φθηνότερα toshiba? Ο χώρος ειναι σάλο κουζίνα 36 m3 με αλουμινένια κουφώματα και σχετικά δροσερό το καλοκαιρι λογω προσανατολισμού.

Αν πάω σε inventor σε κάτι πιο οικονομικό τι θα πρότεινες. Το omnia ή το passion pro;

 

 

Με 36 μ2 θα εβλεπα και τα 16 αρια τησ toshiba τα τμ2 το σηκωνουν, θα εβλεπα το suzumi plus 16 sta 857e

 

Σε inventor θα εβλεπα σε οικονομικα το Life 16 στα 678ε (μπορεισ να το βρεισ και φθηνοτερα σε καποια σιτε) και το omnia 18 που ειναι φορτωμενο με εξτρα στα 757ε και τα 2 ειναι νεα μοντελα

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...