Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μεταξύ των Inventor Life L3VI-09, Omnia 01-MVI-09WFR και Passion Pro P6MVI ποιο να επιλέξω για υπνοδωμάτιο με κριτήριο πρώτα τον θόρυβο και μετα την κατανάλωση. Κυρίως με ενδιαφέρει η ψύξη. Τα βρίσκω 399€, 399€ καο 449€ αντίστοιχα. Ευχαριστω για την βοήθεια.

 

 

via tapatalk...

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ποιες η διάφορες Omnia και passion εκτός απο την τιμή; Στην κατανάλωση και θόρυβο ποιο ειναι καλύτερο;

Παιδια μεταξύ των Inventor Life L3VI-09, Omnia 01-MVI-09WFR και Passion Pro P6MVI ποιο να επιλέξω για υπνοδωμάτιο με κριτήριο πρώτα τον θόρυβο και μετα την κατανάλωση. Κυρίως με ενδιαφέρει η ψύξη. Τα βρίσκω 399€, 399€ καο 449€ αντίστοιχα. Ευχαριστω για την βοήθεια.

 

Ανοιγεις τα χαρακτηριστηκα τους απο το σιτε της invertor και συγκρινεις

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Delonghi DPWI130EC inverter 12.000BTU http://www.skroutz.gr/s/74800/Delonghi-DPWI130EC.html στο σαλόνι και εξυπηρετεί ένα ολοκληρο σπίτι 64τμ(2 υπνοδωμάτια). Το έχω 5,5 χρόνια και όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο καλύπτει όλο το σπίτι και με το παραπάνω και στην ψύξη και στην θέρμανση(χρησιμοποιείται για κύρια θέρμανση). Το κλιματιστικό κοιτάει προς τις πόρτες των δωματίων και του μπάνιου και σε συνδιασμό με την πολύ καλή μόνωση του σπιτιού(η θερμοκρασία δεν πέφτει ποτέ κάτω από 16,5 βαθμους όσο κρύο και να κάνει έξω) το καλύπτει μια χαρά. Το είχα αγοράσει για έναν χώρο 30τμ και όταν μετακόμισα στο νέο σπίτι το έβαλα στο σαλόνι με το σκεπτικό να πάρω άλλο ένα 9000btu για το υπνοδωμάτιο αλλά τελικά δεν χρειάστηκε. Ο τεχνικός που κάνει την συντήρηση κάθε χρόνο μου είπε οτι δεν έχει δει πολλά τέτοια να κυκλοφορούν και οτι είναι μέτριας ποιότητας και του έκανε εντύπωση που καλύπτει όλο το σπίτι. Επίσης δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά στην ΔΕΗ που για μένα είναι πολύ σημαντικό!

Οπότε θεωρώ οτι υπάρχει καλό και φθηνό.

Έχω το ίδιο από το 2008(απόσυρση τότε) και φαίνεται πως ήρθε η ώρα του.

Έκανε ένα ήχο σαν σφύριγμα ιμάντα Ι.Χ από την εσωτερική μονάδα και η απόδοσή του έπεσε σε λιγότερο από 9αρι. Τεχνικός που το είδε δεν μπορεί να κάνει κάτι, αντιπροσωπεία δεν υπάρχει και πάμε για καινούργιο.

Πάντως πολύ τίμιο μηχάνημα σαν τιμή/απόδοση, ήσυχο και οικονομικό. Το δούλευα χειμώνα-καλοκαίρι, μια χαρά.

Θα το διαδεχτεί ένα Toyotomi Hiro που βρήκα σε καλή τιμή...για να δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις τα χαρακτηριστηκα τους απο το σιτε της invertor και συγκρινεις

 

Ρωτάω για να μάθω απο χρήστες που τα έχουν ποια έχουν βγει πιο αξιόπιστα σαν σειρές κλιματιστικών. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά πάνω κατω ίδια ειναι. Γνωρίζεις κάτι να προτείνεις;

 

 

via tapatalk...

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Κάτοχος εδώ και λίγες ημέρες ενός invertor aria 12wifi. Ολα άψογα μέχρι στιγμής αλλά έχω ένα θέμα με το wifi module. Βάζω τον κωδικό του wifi router μου αλλά αυτό δεν συνδέεται με τίποτα. Failure connecting to Hotspot μου βγάζει συνέχεια. Έχει κάποιος το wifi για να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ πολύ

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Για 18000 btu κλιματιστικό τι θα προτίνατε??? Με αφορά βασικά η κατανάλωση να είναι χαμηλή. Ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

και εγώ που ψαχνω για 18αρη κοιτάζω αυτά:

1. http://airsam.gr/shop/mitsubishi-electric-msz-muz-fh50ve-klasi-a-a/

2.http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121850-mitsubishi-msz-sf50ve-plus ο κοτσόβολος άμα πας και πάρεις προσφορά και φύγεις μετά θα σε πάρουν τηλέφωνο για να σου κάνουν αντιπροσφορά για το συγκεκριμένο μου έκαναν 1080 ευρώ αλλά χωρίς δόσεις

3. http://www.tsampas.gr/product/15009/inventor-aria-ar1mvi32-18wifirar1mvo32-18-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-inverter-%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-wi-fi-ready-18000btu-a-%CF%83%CE%B5-12-%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

 

Αν πάς σε Mitsubishi πρέπει να κοιτάξεις να έχεις πολύ χώρο στο μπαλκόνι. Εγώ το απέρριψα από αυτή την άποψη. Η εξωτερική μονάδα είναι 90Χ90 και 55 κιλά. Την είδα και μου λέει η υπάλληλος είναι λίγο μεγάλη. Δεν την κρεμάμε αυτή, μόνο με αντίριδες από το μπετό του από πάνω μπαλκονιού ή κάτω ή στην ταράτσα την βάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Κάτοχος εδώ και λίγες ημέρες ενός invertor aria 12wifi. Ολα άψογα μέχρι στιγμής αλλά έχω ένα θέμα με το wifi module. Βάζω τον κωδικό του wifi router μου αλλά αυτό δεν συνδέεται με τίποτα. Failure connecting to Hotspot μου βγάζει συνέχεια. Έχει κάποιος το wifi για να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ πολύ

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

 

απενεργοποίησε το firewall στο wifi router

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άποψη για τα κλιματιστικά F&U FVIN 09075? Σε σχέση με τα aux ή τα αντίστοιχα του leroy τι έχετε να πείτε;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για 24 και εχω καταλήξει σε αυτό

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/152752-mitsubishi-msz-hj71va-smart

σε εκθεσιακό από Κοτσόβολο.

 

Εχεις κανείς καμιά γνωμη για το συγκεκριμένο... ή πρόταση για καποιο άλλο ;

 

Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι γύρω στα 45 τμ σαλονοκουζίνα.

 

Τρεχει προσφορα στον Κοτσόβολο το συγκεκριμενο με 200 ευρω δώρο επιταγή.

 

Βλεπω οτι ειναι περσινο μοντελο αλλα αυτο που με κολλαει δεν βλεπω να εχει συστημα αυτόματου καθαρισμου αερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά !!! Θέλω να αγοράσω αυτό http://www.skroutz.gr/s/4755631/Panasonic-CS-CU-RE12QKE.html για παιδικό δωμάτιο επειδη έχει αντιβακτηριδιακό φίλτρο έχει κανένας γνώμη για τα κλιματιστικά panasonic ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά !!! Θέλω να αγοράσω αυτό http://www.skroutz.gr/s/4755631/Panasonic-CS-CU-RE12QKE.html για παιδικό δωμάτιο επειδη έχει αντιβακτηριδιακό φίλτρο έχει κανένας γνώμη για τα κλιματιστικά panasonic ;

Έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο το etherea. Καθόλου ικανοποιημένος..απόδοση και συμπεριφορα χειρότερη από άλλα κατηγορίας 500 ευρώ..δεν το προτείνω

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο το etherea. Καθόλου ικανοποιημένος..απόδοση και συμπεριφορα χειρότερη από άλλα κατηγορίας 500 ευρώ..δεν το προτείνω

 

Όταν λες απόδοση και συμπεριφορά τι εννοείς ; Αυτό που αγόρασες εσύ δεν είναι το ίδιο είναι άλλη σειρά νομίζω. Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση θα το ψάξω περισσότερο άμα είναι τόσο χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για αγορα το DAIKIN το FTXM50M...καποιος που να εχει αποψη επι του θεματος?

Αξιζει την διαφορα των χρηματων? Απο πολλους που μιλησα ολοι λενε για την διαφορα σε ποιοτητα κ service αν χρειαστει...αλλα στο δια τατυτα?

Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για αγορα το DAIKIN το FTXM50M...καποιος που να εχει αποψη επι του θεματος?

Αξιζει την διαφορα των χρηματων? Απο πολλους που μιλησα ολοι λενε για την διαφορα σε ποιοτητα κ service αν χρειαστει...αλλα στο δια τατυτα?

Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη...

 

To ίδιο ακριβώς περιμένω και εγώ να έρθει. Λογικά από βδομάδα θα το έχω.

Πριν λίγες ημέρες έβαλα το FTX35J3 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες απόδοση και συμπεριφορά τι εννοείς ; Αυτό που αγόρασες εσύ δεν είναι το ίδιο είναι άλλη σειρά νομίζω. Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση θα το ψάξω περισσότερο άμα είναι τόσο χάλια...

Να φανταστεις αυτό που εβσκα εγώ είμαι υποτίθεται ή κορυφαία σειρά της Panasonic..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς προσφέρει η σειρά Εcolandia της Fujitsu? Κι αν προσφέρει κάτι παραπάνω, πώς είναι πιο φθηνό? Π.χ. γιατί αυτά τα δύο 9αρια έχουν διαφορά στην τιμή; Επιδόσεις, ενεργειακές κλάσεις κτλ. είναι περίπου τα ίδια.

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=4944738%2C6918238

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο 12αρι κυρίως για ζέστη το θέλω. Θέλω να το βάλω ως δεύτερο γιατί έχω ήδη ένα 24αρι Fujitsu αλλά δεν με καλύπτει. Ο γνωστός μου ψυκτικος επιμένει σε Mitsubishi και Daikin αλλά θέλω και άλλες προτάσεις πιο οικονομικές και αξιόπιστες παράλληλα
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ενα νεο κλιματιστικο 9.000btu (?) για υπνοδωματιο με ταβανι περιπου τα 500 ευρω...Απο την expert που εχουμε εδω στην περιοχη (επαρχια) βρηκα τα ακολουθα:

1) Hitachi RAS-K10HCG / RAC-K10HCG

2) Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-528ZR

3) Toshiba RAS-10BKV-E / RAS-10BAV-E

4) Fujitsu ASYG09LLC / AOYG09LL

 

απο τα παραπανω το (3), (4), (2) ειναι με δωρεαν εγκατασταση και για το (4) μου δινουν 10ετη εγγυηση (αυτο πρωθουν περισσοτερο)...Εχετε καμια προταση για τα παραπανω?

 

O χωρος ειναι 3,68 * 3,50 * 2,63 (υψος) = 12.88μ2 ή 33,87μ3

Link to comment
Share on other sites

Το 4 , αμα δεν σε "χαλανε" οπτικα οι γωνιες που κανει η εσωτερικη μοναδα

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από άποψη οικονομικότερης λειτουργίας, δεν είναι προτιμότερο να έχουμε υψηλότερη θερμοκρασία, πχ 25-26c και τον ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας στην υψηλότερη σκάλα;

Λογικά την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η εξωτερική μονάδα.

Σωστά;;;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από άποψη οικονομικότερης λειτουργίας, δεν είναι προτιμότερο να έχουμε υψηλότερη θερμοκρασία, πχ 25-26c και τον ανεμιστήρα της εσωτερικής μονάδας στην υψηλότερη σκάλα;

Λογικά την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η εξωτερική μονάδα.

Σωστά;;;

...εγώ πάντως,το βάζω στο...29°C. Ναι τόσο.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

29 φαντάζομαι όταν έξω έχει πάνω από 35 τουλάχιστον. Επίσης σε δωμάτιο το δέχομαι αλλά σε μεγάλο ενιαίο χώρο με 24αρι πχ εγώ το έχω στο 26
Link to comment
Share on other sites

29 φαντάζομαι όταν έξω έχει πάνω από 35 τουλάχιστον. Επίσης σε δωμάτιο το δέχομαι αλλά σε μεγάλο ενιαίο χώρο με 24αρι πχ εγώ το έχω στο 26

Έχει να κάνει με το κάθε μηχάνημα και τους αισθητήρες του...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...