Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πάτησα για τα καλα. Αγόρασα κλιματιστικό δαπεδου Gree inverter 9αρι. Καλή απόδοση, αθόρυβη λειτουργία, αλλά τα πλαστικά τρίζουν λες και τα σπας στο δύο. Δεν το κάνει μόνο στην αρχή, αλλά κάθε φορά που ξεκινάει ο συμπιεστής και κρυώνει αισθητά ο αέρας που βγάζει, αρχίζει το κρακ κρακ. Κι επειδή είναι σε υπνοδωμάτιο, εχω χασει τον ύπνο μου.

 

Αντίστοιχο ήχο κάνει το κλιματιστικό μια φίλης (Fujitsu παρακαλώ!! αλλα αγορασμενο πριν 4 χρόνια, προσφατα σχετικά δηλαδη), αλλά μονο στην λειτουργία του ζεστού. Στο κρύο δεν ακούγεται κατι. Δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα συμβαίνει με το δικό μου στην λειτουργία ζεστού. Επειδή, διάβασα παραπανω και το μηνυμα του/της ela002 που ανέφερε παρόμοιο πρόβλημα για το Panasonic, πιστεύω ότι τείνει να εξελιχθεί σε μάστιγα το θέμα.

 

Σε μεγάλο διαδικτυακό κατάστημα, λεει πως οι ήχοι αυτοί είναι λογικοί στα πλαίσια της λειτουργίας και δεν πρέπει να προκαλούν ανησυχία. ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!! Το κλιματιστικό που αντικατέστησα ήταν 26 ετών, δεν ακουγόταν τίποτα. Εχω 12αρι Panasonic αγορασμενο το '98 και δεν ακουγεται τίποτα. Έχω 9άρι sharp αγορασμενο το '97 δεν ακουγεται τίποτα. Επειδή οι εταιρίες τα έχουν κανει όλα σκατα, πρέπει να το αποδεχτούμε;;

 

Λοιπόν, το πρόβλημα δεν είναι τα χαμένα λεφτα, που λόγω μονάδας δαπεδου ήταν κι αρκετά, το πρόβλημα είναι πως αυτό το θεμα δεν γινεται να ελεγθεί πριν παρεις και λειτουργήσεις το κλιματιστικο. Δηλαδή, μπορουνα να χαθούν κι άλλα χρήματα σε κάποια άλλη μοναδα με παρόμοιο πρόβλημα.

 

Πριν το αγοράσω, είχα δει και καποια mitsubishi, κι αυτα είχαν εξαιρετικά λεπτα πλαστικά. Δεν ξερω βέβαια αν τρίζουν. Δεν ξέρω καν αν το ζήτημα του τριξίματος έχει να κάνει με το πάχος των πλαστικών.

 

Κάποια ιδέα κανεις? Για μαρκα τουλαχιστον. ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ. Ψιλοδιαφορες στις καταναλώσεις μου είναι αδιαφορες.

 

(λετε να μπορώ να διεκδικήσω επιστροφη χρημάτων? χλωμό το κοβω..)

Edited by Galois
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι άτυχος.Εγώ έχω εδώ και ένα μήνα Hitachi και δεν τρίζει καθόλου.Αλλά ούτε και δύο LG που έχω τρίζουν.Μήπως ισχύει και εδώ το ρητό " ότι πληρώνεις παίρνεις ";;;
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση απαιτείς από την αντιπροσωπεία και όχι από το κατάστημα που το αγόρασες, να έρθουν να ελέγξουν την εγκατάσταση. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει γίνει πλημμελής εγκατάσταση και να συντονίζουν τα πλαστικά κατά τη λειτουργία. Αν δεν είναι θέμα εγκατάστασης, μπορεί να βρεθεί λύση με αλλαγή μετώπης ή τοποθέτηση ελαστικών στηριγμάτων.

 

Όπως και να έχει, μπορεί να βρεθεί λύση με χαμηλότερο κόστος και ταλαιπωρία από την προμήθεια νέας μονάδας (η οποία συνοδεύεται από κόστος απεγκατάστασης της παλαιάς + κόστος εγκαταστασης νέας).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και μιλάει για μονάδα δαπέδου ο παραπoνούμενος, θα αναφέρω και εγώ ότι δεν υπάρχει ίχνος τριγμού από τα 2 Mitsubishi SF25VE που έβαλα πρόσφατα.

 

Αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που αναφέρει ο gnt...προτού μπείς σε έξοδα

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ήχοι συντονισμού αυτοί, είναι ήχοι συστολής/διαστολής και κόβω και το κεφαλι μου.

 

Το θέμα είναι, αν είναι όντως τέτοιοι ήχοι, μπορει να γίνει κάτι πέρα από πέταμα και αγορά καινούργιου?

Μπορουν να βοηθήσουν τα ελαστικά στηρίγματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ήχοι συντονισμού αυτοί, είναι ήχοι συστολής/διαστολής και κόβω και το κεφαλι μου.

 

Το θέμα είναι, αν είναι όντως τέτοιοι ήχοι, μπορει να γίνει κάτι πέρα από πέταμα και αγορά καινούργιου?

Μπορουν να βοηθήσουν τα ελαστικά στηρίγματα?

 

Αυτο που μπορει να βοηθησει ειναι λασκαρισμα των βιδων της πλατης στον τοιχο αν αυτος ειναι στραβος και εχει αποτελεσμα την στρεβλωση της μοναδας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στερεωμενη σε τοίχο η εσωτερική μοναδα. Πατάει σε βάσεις στο πάτωμα. Και το πάτωμα είναι ίσιο. (ουτε ταλαντώνεται, αν ακουμπησεις απαλα χερι επανω, δεν νιωθεις τίποτα)

 

Επίσης, δεν το κατέστησα σαφές παραπάνω, αλλά οι ήχοι δεν είναι συνεχόμενοι για να πουμε ότι είναι κάποιου είδους χτυπημα μεταξύ των πλαστικών ή συντονισμος. Οι ήχοι εμφανίζονται για κάποια ώρα, ακανόνιστα, όταν αλλαζει η θερμοκρασία του αέρα που βγάζει το μηχάνημα.

 

 

 

Ορίστε, κοιτάξτε σχόλιο σε κορυφαίο μηχάνημα. Δείτε το 2ο σχόλιο τι λεει στα αρνητικά. Είναι μαστιγα το πράγμα.

https://www.skroutz.gr/s/48351/Mitsubishi-MSZ-FD25VA.html

 

Παραπάνω 2 χρήστες είπαν ότι δεν έχουν πρόβλημα με Mitsubishi. Τι διάολο, με τις παρτίδες πάει?

Edited by Galois
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στερεωμενη σε τοίχο η εσωτερική μοναδα. Πατάει σε βάσεις στο πάτωμα. Και το πάτωμα είναι ίσιο. (ουτε ταλαντώνεται, αν ακουμπησεις απαλα χερι επανω, δεν νιωθεις τίποτα)

 

Επίσης, δεν το κατέστησα σαφές παραπάνω, αλλά οι ήχοι δεν είναι συνεχόμενοι για να πουμε ότι είναι κάποιου είδους χτυπημα μεταξύ των πλαστικών ή συντονισμος. Οι ήχοι εμφανίζονται για κάποια ώρα, ακανόνιστα, όταν αλλαζει η θερμοκρασία του αέρα που βγάζει το μηχάνημα.

 

 

 

Ορίστε, κοιτάξτε σχόλιο σε κορυφαίο μηχάνημα. Δείτε το 2ο σχόλιο τι λεει στα αρνητικά. Είναι μαστιγα το πράγμα.

https://www.skroutz.gr/s/48351/Mitsubishi-MSZ-FD25VA.html

 

Παραπάνω 2 χρήστες είπαν ότι δεν έχουν πρόβλημα με Mitsubishi. Τι διάολο, με τις παρτίδες πάει?

Απο ρυθμισεις,αερα,θερμοκρασιας?μηπως γινεσαι υπερβολικος?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα!

Ενδιαφέρομαι για την αγορά συνολικά τεσσάρων (4) κλιματιστικών για να βάλω στο σπίτι μου.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο απ' όλα είναι θέρμανση για τον χειμώνα.

Είχε έρθει ένας εγκαταστάτης στο σπίτι μου και μου είπε ότι χρειάζομαι 2 9αρια και 2 12άρια.

Μου πρότεινε επίσης σαν μία λύση φτηνή και αξιόπιστη τα εξής μηχανήματα:

http://www.fgeurope.gr/product/brand-2/cat-11/877/

http://www.fgeurope.gr/product/brand-2/cat-11/878/

 

Τα οποία θα κοστίσουν περίπου 1500-1600€.

 

Πήγα και τα ίδα απο κοντά κι αυτό που με φόβισε είναι η ποιότητα κατασκευής. Τα πλαστικά τους μέρη είναι πάρα πολύ λεπτά και αρκετά εύκαμπτα. Πιστεύω ότι με το πέρασμα του χρόνου θα αρχίσουν να τρίζουν τα πλαστικά και θα υπάρχει θέμα.

 

Μετά από μία μικρή έρευνα αγορά που έκανα έχω καταλήξει στα εξής :

 

9.000 BTU

http://www.skroutz.gr/s/3014269/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-A28DV.html

http://www.skroutz.gr/s/2775560/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF25VE.html

 

12.000 BTU

http://www.skroutz.gr/s/3014271/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-A35DV.html

http://www.skroutz.gr/s/2775653/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF35VE.html

 

Οι τιμές τους περίπου βγαίνουν στα 2.100€ τα TOYOTOMI και 2.800€ τα MITSUBISHI.

Η διαφορά είναι λοιπόν 700€ περίπου. Απο χαρακτηριστικά όλα τα κλιματιστικά φαίνονται πολύ καλά. Απλά δεν ξέρω τί να επιλέξω.

 

Αξίζουν τα Fujitsu για αγορά?

Ποιά θεωρείτε ότι είναι καλύτερα μηχανήματα απ' όλα τα παραπάνω? Λαμβανομένου υπόψη ότι τα μηχανήματα θα δουλεύουν τουλάχιστον 15 ώρες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

@Galois Η ποιότητα κατασκευής γενικά βαίνει φθίνουσα. Υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις αλλά το πρόβλημα είναι δυστυχώς υπαρκτό σε μεγάλη κλίμακα.

 

Η μεταβλητότητα στην ποιότητα κατασκευής φθάνει στο επίπεδο παρτίδας και αρκετές φορές προϊόντα της ίδιας παρτίδας έχουν διαφορετική συμπεριφορά, καθώς τα υποσυστήματα είναι και αυτά από διαφορετικές παρτίδες.

 

Γι'αυτό έχει μεγάλη σημασία να δίνουμε feedback και να αναφέρεται η εμπειρία χρήσης με τα συστήματα.

 

@mariouli Το κόστος κτήσης είναι συνήθως μικρότερο (εξαρτάται από το προφίλ χρήσης) του κόστους χρήσης.

 

Τα Toyotomi Kuro είναι πολύ καλά μηχανήματα αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τα Mitsubishi SFxxVE σε απόδοση/οικονομία, ποιότητα παραγόμενου αέρα και στάθμη παραγόμενου θορύβου. Αν το budget σου το επιτρέπει, προτίμησε τα συγκεκριμένα Mitsubishi. Αν ανατρέξεις στις προηγούμενες 40-50 σελίδες θα δείς αρκετά θετικά σχόλια από ευχαριστημένους κατόχους.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα Fujitsu που σου πρότειναν είναι παλαιότερα μοντέλα και η entry-level σειρά, οπότε είναι ανούσιο να συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις.

 

Τα αντίστοιχων δυνατοτήτων Fujitsu είναι τα Fujitsu-ASYG09LUC και Fujitsu-ASYG12LUC, τα οποία όπως μπορείς να δεις κοστολογούνται στα ίδια επίπεδα με τα Mitsubishi αλλά και πάλι δεν θεωρούνται καλύτερα συστήματα, υπερέχουν όμως των Toyotomi.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά των Fujitsu που μου δείχνεις είναι σχεδόν στην ίδια τιμή με τα Mitsubishi, οπότε με βλέπω να χτυπάω τα Mitsubishi μιας και είναι καλύτερα.

Θα περιμένω όμως μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου με μέσα Οκτωβρίου ελπίζοντας ότι θα έχουν πέσει λίγο οι τιμές των κλιματιστικών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα ρωτησει και προσφάτως και βοηθηκα για την αγορα κλιματιστικου οποτε να ρωτήσω και κατι εξτρα μιας και μπηκε στην εξίσωση μωράκι. Επειδη αναμενουμε παιδι σκεφτομαι το εξης στο παιδικο να μπει ενα κλιματιστικό είναι υγεινο?ή να βαλω περισσοτερα Btu στο δικο μας υπνοδωματιο και να απομονωσω τα δυο υπνοδωματια με το χωλ κλεινοντας πορτες και ετσι να τα ψύχω και να τα θερμαίνω και τα δυο. και κατι τελευταίο πρεπει να προσεξω κατι σε κλιματιστικο για μωρά (φιλτρα, ιονιστης κ.τ.λ? Παιδικο υπνοσωματιο 12m^2 και υπνοδωματιο 1 +2 +χωλ 32μ^2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κλιματιστικό σύστημα είναι αξιώσεων και τηρούνται κατά γράμμα οι οδηγίες του κατασκευαστή σχετικά με τη συντήρηση των συστημάτων καθαρισμού του αέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησης μονάδας στο παιδικό δωμάτιο.

 

Αν εγκατασταθεί υπερδιαστασιολογημένο σύστημα στο δικό σου χώρο, θα δημιουργηθούν προβλήματα διαστρωμάτωσης αερίων μαζών και ανομοιογένειας δυναμικού θερμοκρασίας. Κοινώς, το δωμάτιό σου θα είναι ψυγείο στην ψύξη (ή φούρνος στη θέρμανση) και στους παρακείμενους χώρους θα έχεις σαφώς μικρότερο αποτέλεσμα. Έτσι θυσιάζεις και τη δική σου άνεση και του νεογέννητου.

 

Για τα 12 m² θα χρειαστεί σύστημα 2,5 kW (~9000 BTU/h).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κλιματιστικό σύστημα είναι αξιώσεων και τηρούνται κατά γράμμα οι οδηγίες του κατασκευαστή σχετικά με τη συντήρηση των συστημάτων καθαρισμού του αέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησης μονάδας στο παιδικό δωμάτιο.

 

Αν εγκατασταθεί υπερδιαστασιολογημένο σύστημα στο δικό σου χώρο, θα δημιουργηθούν προβλήματα διαστρωμάτωσης αερίων μαζών και ανομοιογένειας δυναμικού θερμοκρασίας. Κοινώς, το δωμάτιό σου θα είναι ψυγείο στην ψύξη (ή φούρνος στη θέρμανση) και στους παρακείμενους χώρους θα έχεις σαφώς μικρότερο αποτέλεσμα. Έτσι θυσιάζεις και τη δική σου άνεση και του νεογέννητου.

 

Για τα 12 m² θα χρειαστεί σύστημα 2,5 kW (~9000 BTU/h).

 

Φιλε εισαι φοβερος , πραγματικα βοηθας πολυ κοσμο!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ευχαριστω πολυ. Και για να λέμε αξιώσεων εχουμε 2- 3 προτάσεις οσο πιο μπαντζετ γινεται μιας και τα εξοδα προβλέπονται πολλά:rolleyes:???
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από το budget. Το εύρος κυμαινεται από τα 600 έως τα περίπου 900 ευρώ για συστήματα με πολύ καλή έως κορυφαία ποιότητα παραγόμενου αέρα.

 

Επίσης μια άλλη παράμετρος που πρέπει να συνυπολογίσεις είναι η στάθμη παραγόμενου θορύβου.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η ακριβής διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για την δημιουργία κενού σε air condition που δεν έγινε κενό κατά την αρχική εγκατάσταση; έχει νόημα να μπω σε αυτή την διαδικασία αν το air condition λειτουργεί κανονικά και έχει σωστές πιέσεις; η στο τέλος θα έχω ένα μηχάνημα με μικρότερη απόδοση εάν βάλει το χεράκι του ο κάθε άσχετος ;
Link to comment
Share on other sites

Σου είχα απαντήσει στο ίδιο ακριβώς ερώτημα στο παρελθόν.

 

@anikologr Κατά πάσα πιθανότητα το κλιματιστικό έχει υποστεί μόνιμη έκπτωση της απόδοσής του. Aν τέθηκε σε λειτουργία το σύστημα πριν γίνει κένωση του κυκλώματος με αντλία κενού, τότε η υγρασία και τα στερεά υπολείμματα από την κόλληση έχουν αναμειχθεί με το ψυκτικό υγρό και έχουν κυκλοφορήσει σε όλο το μήκος του κυκλώματος. Το να μαζευτεί στο συμπιεστή το ψυκτικό και να γίνει κένωση εκ των υστέρων δεν αποκαθιστά τη ζημιά που έχει γίνει. Επίσης υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο η εταιρεία να βρει πάτημα μη τήρησης της εγγύησης λόγω «πλημμελούς εγκατάστασης». Τα προβλήματα που αναφέρεις στη χρήση του συσχετίζονται και με την εγκατάσταση. Δυστυχώς ό,τι έγινε, έγινε.

 

@anikologr Μου κάνει εντύπωση που εξουσιοδοτημένο συνεργείο έκανε τέτοια δουλειά. Αυτά είναι ελληνικά φαινόμενα. Το σύστημα έχει οδηγίες εγκατάστασης. Αν δεν τις τηρούν και οι εξουσιοδοτημένοι εγκαταστάτες, τι να πει πια κανείς.

 

Όπως σου έγραψα, εφόσον το σύστημα τέθηκε σε λειτουργία πριν γίνει κένωση με αντλία, η ζημιά έγινε και δεν αντιστρέφεται. Η έκταση της ζημιάς είναι σχετική και εξαρτάται από την ποσότητα υγρασίας και υπολειμμάτων που υπήρχε στο σύστημα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα απαντήσει στο ίδιο ακριβώς ερώτημα στο παρελθόν.

Θυμάμαι την απάντηση σου. Συνεπώς πρέπει να απαιτήσω αντικατάσταση του μηχανήματος. Το επαναφέρω γιατί σήμερα μετά από απαίτηση μου ήρθε τεχνικός και ω του θαύματος τα βρήκε όλα τέλεια..

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω κάτι ακόμα. Το R410a είναι ζεοτροπικό μείγμα δύο συστατικών με διαφορετικές ιδιότητες. Αν γίνει εξαέρωση και όχι κένωση του συστήματος, υπάρχει ενδεχόμενο να μεταβληθεί η σύσταση του μείγματος πέρα από το ορισθέν 50%/50% και αυτό με τη σειρά του δημιουργεί νέο κύκλο προβλημάτων όσον αφορά την απόδοση του συστήματος.

 

Εφόσον δεν τηρήθηκαν οι προδιαγραφές εγκατάστασης του κατασκευαστή, πρέπει να απαιτήσεις αντικατάσταση του συστήματος, να γίνει επισταμένος καθαρισμός και πλήρωση με άζωτο των σωληνώσεων και φυσικά να τηρηθούν κατά γράμμα οι προδιαγραφές εγκατάστασης του κατασκευαστή στο νέο σύστημα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα να μου πείτε τι ρόλο βαράνε τα φορητά κλιματιστικά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...