Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να είσαι καλά! πάντα βοηθάς. Έβαλα το θερμόμετρο και εβγαλε 41 βαθμούς και ζεσταθηκε και πολύ το χέρι μου, οπότε μπορεί να είναι ακόμα ψηλότερη η θερμοκρασία. Άρα δεν χάνει φρεον.

Οπότε μου έμεινε το χαμηλό γρου γρου μόνον. Θα μου λένε δεν ακούω τίποτε!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά! πάντα βοηθάς. Έβαλα το θερμόμετρο και εβγαλε 41 βαθμούς και ζεσταθηκε και πολύ το χέρι μου, οπότε μπορεί να είναι ακόμα ψηλότερη η θερμοκρασία. Άρα δεν χάνει φρεον.

Οπότε μου έμεινε το χαμηλό γρου γρου μόνον. Θα μου λένε δεν ακούω τίποτε!

 

Να έχει δουλέψει λίγο. Κάνε τη θερμομετρηση μετά από λίγο και όχι μόλις εκκινήσει.

Για τον θόρυβο, Βεβαιώσου με το μάτι ότι δεν έχει πέσει κάποιο πλαστικό από τη συσκευασία μέσα στο θάλαμο του ανεμιστήρα. Προσπάθησε να εντοπίσεις από που προέρχεται ο θόρυβος. Ακούμπησε με ένα πλαστικό την φτερωτή σε κάποιο επίπεδο μέρος και δώσε λίγο αντίσταση να δεις αν θα σταματήσει ο θόρυβος. Έρχεται από την μεριά του μοτέρ η από την άλλη μεριά?

Link to comment
Share on other sites

από το μεσημέρι δούλευε και πριν λίγο το μέτρησα, όταν σου είπα. Θα κάτσω να κοιταξω για τον ανεμιστήρα, ό,τι μου ειπες
Link to comment
Share on other sites

ευελπιστώ πως θα μείνουν σταθερές. Καλός η Κακός το πρώτο κλιματιστικό που κυκλοφόρησε σε ευρώπη ηταν μια ακριβή εταιρεία η Daikin και οι τιμές τις είναι εξωπραγματικες και απλισίαστες συμπεράσματα θα βγουν όταν έρθουν και των υπολοίπων εταιριών. Μπορεί και αυτά να είναι απλισίαστα σε τιμή πορει και οχι , αλλα μπορεί να ρίξουν τις τιμες των r410 , ποιος ξερει;...απλός λέω οτι όποιος κοιταει premium σειρες ας κανει λιγο υπομονη εξαλλου ο χειμώνας εφυγε. Επίσης η αντλία θερμότητας είναι σοβαρή επένδυση κ θα συμβούλευα και σε όσουσ την σκευτονται να περιμένουν και αυτοι μπας και έρθουν με ψυκτικό r32 ..

@anibel - Τα νέα μοντέλα που με r32 έχουν υπερβολικά καλύτερες αποδώσεις και σε ψύξη και σε θέρμανση εχω βαλει ενα λινκ σε ποστ μου στη σελιδα 443 #6642 που αναφέρει αποδώσεις των καινούριων κλιματιστικων

 

Καταρχάς να καλησπερίσω όλο το forum,

 

Είμαι εκπρόσωπος της DAIKIN ΞΕΝΙΚΑΚΗΣ και αποφάσισα να εγγραφώ στην σελίδα με σκοπό να βοηθήσω όσους χρειάζονται όχι μόνο για κλιματιστικά Daikin αλλά σαν έμπειρος οποιοδήποτε πρόβλημα βρεθεί.kkostas 88 άκου να δεις τι παίζει με το r32.Φυσικά δεν θα βγάζαμε φρέον ίδιο με το r410 γιατί δεν θα είχε και νόημα.Είναι μεν κάπως καλύτερο αλλά δεν είναι καμία τεράστια διαφορά με το r410.Απλά στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και γενικά σε αρκετά δύσκολες συνθήκες αλλά και σε κανονικές συνθήκες τα κλιματιστικά με φρέον r32 θα είναι κάπως πιο αποδοτικά από αυτά με το r410.Αλλά μην περιμένετε εσείς που θέλετε να πάρετε κλιματιστικό να βγουν τα καινούργια με το r32.Γιατί τέτοια κλιματιστικά θα έχουν πολύ πιο ακριβή τιμή εξου και αυτό που είπες για την σειρά τον καινούργιων κλιματιστικών της Daikin που έχουν πιο ακριβή τιμή από τα άλλα με r410.Και ναι θα πέσουν αλλά λίγο η τιμές των κλιματιστικών με r410.Μην περιμένετε όμως τα καινούργια.Και γιατί το λέω;Η τεχνολογία όλο εξελίσσεται.Και μετά άπω το r32 μπορεί να βγει και άλλο φρεον και άλλο και άλλο και πάει λέγοντας. Γιαυτό πάρτε τα κλιματιστικά που είναι στα καταστήματα με το κανονικό r410 και μην περιμένετε να βγουν τα καινούργια το οπία θα είναι και αρκετά πιο ακριβά.Ελπίζω να σε κάλυψα αρκετά.

 

Καλό σου μεσημέρι

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για την απάντηση αλλά

αν έφταιγαν οι σωληνώσεις θα έχανε και το προηγούμενο κλιματιστικό που ήταν στις ίδιες. 7 χρόνια δεν είχα συμπληρώσει φρεον και δεν είχε πτώση της απόδοσης. Απλά είχε ελάχιστη θερμαντική δύναμη και για αυτό το άλλαξα. Το ξέρω από τα κλιματιστικά της αδελφής μου το κόλπο, δεν σφίγγουν καλά τα ρακόρ για να χανει φρεον και να αναγκάζεσαι να κάνεις σέρβις και συμπλήρωμα φρεον κάθε 6 μήνες οεο! εγω αν βάλω θερμόμετρο τι θερμοκρασία πρέπει να δω;

εντωμεταξύ που γράφει με τι ροπή πρεπει να σφίγγονται τα ρακορ του δικού μου κλιματιστικου; Εδώ οι ψυκτικοι δεν ξερουν πως λειτουργει καλά καλά, άρα δεν διαβάζουν το μανουάλι. Σου λέει αν ήμασταν διαβαστεροι, θα γινόμασταν γιατροί ρε φίλε!

Φοβάμαι ότι για ένα χαμηλό γρου γρου του ανεμιστήρα δε θα κάνουν τίποτε. Άσε που φοβαμαι ότι θα μου χρεωσουν και επίσκεψη! Θα έλθουν θα μου πουν χαμηλός ο θόρυβος, καλη η θερμοκρασια, αντε γεια και πληρωσε και επίσκεψη. Τα ξέρω στο προηγούμενο είχα φέρει την αντιπροσωπία της Carrier όταν ήταν καινούργιο καi εντελώς ψόφιο στην θέρμανση!

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Δυστυχώς υπάρχουν τέτοιοι απατεώνες που δεν σφίγγουν τις σωληνώσεις για να χάνει φρέον.Ένα τεστ που μπορείς να κάνεις για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν αφήσει τα ρακόρ ξεβίδωτα είναι να ψεκάσεις τις βάνες με σπρέι οπου θα έχεις βάλει νερό και σαπούνι για τα πιάτα.Έτσι θα είσαι σίγουρος.Η θερμοκρασία με τον ανεμιστήρα στην χαμηλή πάντα σκάλα πρέπει να είναι γύρο στους 50 βαθμούς.

 

 

 

Να είσαι καλά! πάντα βοηθάς. Έβαλα το θερμόμετρο και εβγαλε 41 βαθμούς και ζεσταθηκε και πολύ το χέρι μου, οπότε μπορεί να είναι ακόμα ψηλότερη η θερμοκρασία. Άρα δεν χάνει φρεον.

Οπότε μου έμεινε το χαμηλό γρου γρου μόνον. Θα μου λένε δεν ακούω τίποτε!

 

Η θερμοκρασία είναι αρκετά καλή.Ειδικά αν έκανες την μέτρηση με κανονικό θερμόμετρο τότε είσαι μια χαρά.Τώρα για τον θόρυβο που ακούς το έχω συναντήσει μόνο μία φορά.Η είναι θόρυβος από το εξωτερικό μηχάνημα που διαπερνά τους τοίχους και νομίζεις ότι είναι από το μέσα μηχάνημα.Η διαφορετικά όπως απάντησε και παραπάνω ο φίλος μας μπορεί να έχει μπει η να έχει μίνι κάποιο εξάρτημα από την συσκευασία μέσα και να προκαλεί τον θόρυβο.Στην δικιά μου περιπτώσει είχε συμβεί το πρώτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα από τον Φιορεντίνο το καλύτερο κλιματιστικό της Mitsubishi (η μάλλον το ακριβότερο ανεξάρτητα μάρκας) στα 18.000 BTU, γιατί μόνο 18.000 έμπαιναν στις παλιές τις σωληνώσεις που είχα προεγκατάσταση.

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.MSZ-MUZ-FH50VE-Se-24-atokes-doseis.832997.html?ref=bestprice.gr

Έχω βάλει τις περσίδες στην αυτόματη θέση. Όταν βγάζει ζεστό αέρα προσπαθώντας να ανεβάσει θερμοκρασία χώρου, αυξάνει ταχύτητα ο ανεμιστήρας και οι περσίδες πάνε τέρμα κάτω. Όταν πιάσει τη θερμοκρασία του, τότε ο ανεμιστήρας χαμηλώνει σε πολύ χαμηλή ταχύτητα και ανεβάζει τις περσίδες αυτόματα στην οριζόντια θέση. Όμως μετά από ούτε ένα μήνα λειτουργίας στην πολύ χαμηλή λειτουργία του ανεμιστήρα που οριζοντιώνει τις περσίδες, ακούγεται από τον ανεμιστήρα ένας θόρυβος από το ρουλεμάν του χαμηλής έντασης: γρου-γρου-γρου. Όπως οι απορροφητήρες κουζίνας οι φθηνοί μετά από καιρό που αποκτά μπόσικο το ρουλεμάν του ανεμιστήρα. Καλά τόσο ακριβό μοντέλο και να έχει τέτοιο μάπα ανεμιστήρα; Άντε να ειδοποιήσω τον Φιορεντινο που το έβαλε δικός του τεχνικός, πως θα το φτιάξουν, για ένα ήπιο θόρυβο θα μου κάνουν τίποτε; Ακούγεται σε όλο το ήσυχο σαλόνι, όταν μπαίνει σε αναμονή: χαμηλής έντασης γρου-γρου-γρου. Σα πολύ φθηνό κλιματιστικό, αλλά και εκεί φυσιολογικό δεν είναι. Το καπάκι εφαρμόζει σωστά, ό ήχος είναι από τον ανεμιστήρα δεν είναι συντονισμός.

Επίσης στην αρχή έβγαζε πιο θερμό αέρα, πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν χάνει φρέον; Να βάλω ένα θερμόμετρο στην έξοδο αέρα και τι θερμοκρασία πρέπει να πιάνει; Το προηγούμενο κλιματιστικό που είχα στην ίδια προεγκατάσταση δεν έχανε καθόλου μα καθόλου φρέον! Υπενθυμίζω δυναμόκλειδο δεν χρησιμοποίησαν για να σφίξουν τα ρακορ! Τα έσφιξαν με το χέρι με απλό Γαλλικό κλειδί

 

 

Συγνώμη αυτό δεν το είχα δει.Έτσι όπως τα λες είναι πολύ πιθανών να έχει φαγωθεί το ρουλεμάν τώρα πως θα σε γελάσω.Μου φαίνεται περίεργο σε καινούργιο κλιματιστικό:blink: Αλλά αφού είσαι στην εγγύηση πάρε το service και μην δεχθείς καμία αντίρρηση.Θα πεις αυτό το πρόβλημα έχω ελάτε να το δείτε άμεσα χωρίς να σηκώσεις κουβέντα.Σε καμία περίπτωση μην το πειράξεις εσύ γιατί θα χάσεις την εγγύηση και είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδες..μολις χτες ενα 24.000 BTU Hitachi A/C(non-inverter) παρεδωσε το πνευμα και με τις τιμες του πετρελαιου..εκει που ειναι..σκεφτομαι αμεσα για την αντικατασταση του,θα τοποθετηθει στον ιδιο χωρο οπως το προηγουμενο,το budget ειναι γυρω στα 1400 ευρω...να σημειωσω οτι ο χωρος 50-60τ.μ κλιματιζεται μονο απο το A/C και ειδικα το χειμωνα ειναι ενεργο κατα μεσο ορο 6 ωρες/ημερα(λογικα χρειαζομαι Α+ ενεργ.κλαση?).Εχω κανει καποια ερευνα αγορας και εχω στανταρει καποια μοντελα κυριως Gree Fujitsu Mitsubishi,οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.Ευχαριστω. :)
Link to comment
Share on other sites

Για την κάλυψη του χώρου σου και το budget σου, οι καλύτερες επιλογές είναι τα:

-Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-GF71VE

-Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZK-S

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA

-Panasonic Etherea CS/CU-E24PKEW

 

Bέβαια, καλό θα ήταν να περιμένεις 2 μήνες να δεις τι λένε οι αντίστοιχες προτάσεις των εταιρειών για το 2014.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την κάλυψη του χώρου σου και το budget σου, οι καλύτερες επιλογές είναι τα:

-Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-GF71VE

-Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZK-S

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA

-Panasonic Etherea CS/CU-E24PKEW

 

Bέβαια, καλό θα ήταν να περιμένεις 2 μήνες να δεις τι λένε οι αντίστοιχες προτάσεις των εταιρειών για το 2014.

 

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση! Hitachi μαλλον τεινω να αποφυγω να παρω παλι,Panasonic δεν εχω ακουσει καλα λογια,τα Mitsubishi ειναι δυνατα και κοντα στο ταβανι των 1400ευρω..εγω τεινω προς το http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html?keyphrase=Fujitsu+ASYG+24+LFC εχει υψηλα ΒΤU θερμανσης,απο θορυβο ειναι σε καλα επιπεδα και αξιολογο COP,τα Mitsubishi πιστευεις οτι δικαιολογουν την διαφορα στα € ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Θα ήθελα να προβώ στην αγορά ενός κλιματιστικού για ένα χώρο 12-15μ2 (υπνοδωματιο)... Με ένα κόστος γύρω στα 500-600 Ευρώ, τι θα μου προτείνατε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Θα ήθελα να προβώ στην αγορά ενός κλιματιστικού για ένα χώρο 12-15μ2 (υπνοδωματιο)... Με ένα κόστος γύρω στα 500-600 Ευρώ, τι θα μου προτείνατε?

 

http://www.skroutz.gr/s/3433604/Toyotomi-Akira-Premium-GAN-GAG-A35IVL.html

πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

@emperor_gr Για την κάλυψη του χώρου σου και το budget σου, οι καλύτερες επιλογές είναι τα:

 

-Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE

-Toshiba RAS-B10N3KV2-E/RAS-10N3AV2-E Suzumi Plus

-Toyotomi Kuro TKN/TKG A28DV

-https://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html

 

Bέβαια, και στην περίπτωσή σου καλό θα ήταν να περιμένεις 2 μήνες να δεις τι λένε οι αντίστοιχες προτάσεις των εταιρειών για το 2014.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

THEDAIKIN σε ευχαριστω, πολύτιμες οι συμβουλές σου. Μαζί με τον gnt θα κάνετε τρομερό δίδυμο!

Πήρα λοιπόν τον Φιορεντίνο που αγόρασα το κλιματιστικό και του είπα για το γρου γρου και ότι στο φόρουμ μας φαινεται ότι είναι από το ρουλεμαν του ανεμιστήρα. Ειπε ότι θα το δώσει στην αντιπροσωπία και ότι θα περάσουν οι δικοι του τεχνικοί από Δευτέρα. Πάντως αμέσως ανταποκρίθηκε, άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τον φιλο THEDAIKIN σε σχέση με το r32 αν θεωρεί οτι π.χ.στο ftxz 25 η απόδοση στο scop +25% και seer +12% αποδοτικοτερο ενάντι του άμεσος επομένου hitachi rak-25psa (με 410 βεβαίως) και κάποια μοντέλα που κυκλοφορούν Ιαπωνία (mits. msz-zx25vu) που φτάνουν 8,23 και 12,54 αντίστοιχα είναι μικρές οι διαφορές;;; έκτος και είναι ανακριβή τα στοιχεια που δίνονται;
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τον φιλο THEDAIKIN σε σχέση με το r32 αν θεωρεί οτι π.χ.στο ftxz 25 η απόδοση στο scop +25% και seer +12% αποδοτικοτερο ενάντι του άμεσος επομένου hitachi rak-25psa (με 410 βεβαίως) και κάποια μοντέλα που κυκλοφορούν Ιαπωνία (mits. msz-zx25vu) που φτάνουν 8,23 και 12,54 αντίστοιχα είναι μικρές οι διαφορές;;; έκτος και είναι ανακριβή τα στοιχεια που δίνονται;

 

Φίλε μου καταρχάς συγνώμη που άργησα αλλά τρέχω και δεν φτάνω.

 

Αυτά που λες η εταιρίες όπως η HITACHI,DAIKIN και τα λοιπά τα έχουν υπολογίσει με βάσει την απόδοση του νέου φρεον.Φυσικά όμως μην νομίζεις ότι μόνο το φρεον κάνει αυτήν την τεράστια διαφορά.Όλες η εταιρίες έχουν αναβαθμίσει τα μοντέλα έχουν βγάλει καλύτερους συμπιεστές που να μπορούν να δεχτούν το νέο φρεον αλλά δεν εφθίνεται μόνο το φρέον για αυτήν την διαφορά που βλέπεις.Φταίνε και τα καινούργια πολύ πιο εξελιγμένα μηχανήματα που θα είναι για να μην σαν κοροϊδεύω και πολύ πιο ακριβά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

antonn Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια να βοηθήσω μόνο ήθελα και χαίρομαι που έπεσες σε καλό ανθρωπο.Ελπίζω να στείλει και καλούς τεχνικούς γιατί αυτή θα κάνουν ολόκληρη την δουλειά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

THEDAIKIN σε ευχαριστω, πολύτιμες οι συμβουλές σου. Μαζί με τον gnt θα κάνετε τρομερό δίδυμο!

Πήρα λοιπόν τον Φιορεντίνο που αγόρασα το κλιματιστικό και του είπα για το γρου γρου και ότι στο φόρουμ μας φαινεται ότι είναι από το ρουλεμαν του ανεμιστήρα. Ειπε ότι θα το δώσει στην αντιπροσωπία και ότι θα περάσουν οι δικοι του τεχνικοί από Δευτέρα. Πάντως αμέσως ανταποκρίθηκε, άντε να δούμε!

 

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Θα ήθελα να προβώ στην αγορά ενός κλιματιστικού για ένα χώρο 12-15μ2 (υπνοδωματιο)... Με ένα κόστος γύρω στα 500-600 Ευρώ, τι θα μου προτείνατε?

 

Η προτάσεις του gnt αλλά θα σου προτείνω το ίδιο που σου είπε και αυτός περίμενε λίγο δεν θα χάσεις τίποτα ο χειμώνας έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μετά από την ανακάλυψη αυτού του νήματος και μετά από αρκετές σελίδες διαβάσματος,χθες το βράδυ ήμουν με το μέτρο στα μπαλκόνια και μέτραγα σωλήνες.Από τα 5 κλιματιστικά του σπιτιού κανένα δεν έχει 3m σωλήνες, ούτε λουπ.Όμως τα 3 στα 5 λειτουργούν αρκετά ικανοποιητικά (2 LG -1 Fujitsu) ενώ τα 2 sharp έχουν προβλήματα στη θέρμανση μετά από χρόνια όμως.Τέλος πάντων ας ρωτήσω προτάσεις για την επόμενη αγορά μου.

Έχω δωμάτιο 25τμ τετραγωνισμένο,χτισμένο από ytong 20cm με στέγη από πανελ πολυουρεθάνης 5cm και από κάτω πετροβάμβακα και γυψοσανίδα. Περιοχή Αττική και από τους τοίχους οι δύο είναι εκτεθειμένοι στον καιρό (1 στο βορρά και 1 ανατολή).Τα κουφώματα είναι αλουμινίου με θερμοδιακοπή.Εκτός από προτάσεις θα ήθελα και γνώμη για αυτό http://www.skroutz.gr/s/3269159/LG-Libero-P12RK.html καθώς έχω ήδη δύο LG και είναι πολύ αποδοτικά και αθόρυβα.Budget περίπου 600 ευρώ.

Edited by sefosmaria
Link to comment
Share on other sites

Oι κατασκευαστές ορίζουν ένα ελάχιστο και ένα μέγιστο μήκος σωληνώσεων όπως επίσης και μια μέγιστη υψομετρική διαφορά μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδος. Στην πράξη σπάνια υπάρχει μεγάλη επίδραση στην απόδοση όταν το ελάχιστο μήκος είναι μικρότερο από την προδιαγραφή, καθώς οι κατασκευαστές έχουν φροντίσει να υπάρχει μεγάλη ανοχή στη συγκεκριμένη παράμετρο. Δεν συμβαίνει το ίδιο όταν το μήκος είναι μεγαλύτερο από ένα συγκεκριμένο όριο, όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζεται πλήρωση με ψυκτικό υγρό σύμφωνα με τύπο που ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Τώρα για την κάλυψη του χώρου και τη μόνωσή του μπορείς να βρεις καλύτερες επιλογές στο budget σου. Ενδεικτικά:

-Panasonic CS/CU-UE12PKE

-Toshiba Avant RAS-137SKV-E5/RAS-137SAV-E5

-Hitachi RAS/RAC-E14HAG

-Mitsubishi Standard SRK-35ZMP-S

-Toyotomi Kuro TKN/TKG A35DV

-Hitachi RAC/RAS-S14HA

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει αναφερθεί αλλα θα ηθελα να μου πείτε με τι υγρο καθαρίζουμε το εσωτερικό για βακτήρια κλπ
Link to comment
Share on other sites

Oι κατασκευαστές ορίζουν ένα ελάχιστο και ένα μέγιστο μήκος σωληνώσεων όπως επίσης και μια μέγιστη υψομετρική διαφορά μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδος. Στην πράξη σπάνια υπάρχει μεγάλη επίδραση στην απόδοση όταν το ελάχιστο μήκος είναι μικρότερο από την προδιαγραφή, καθώς οι κατασκευαστές έχουν φροντίσει να υπάρχει μεγάλη ανοχή στη συγκεκριμένη παράμετρο. Δεν συμβαίνει το ίδιο όταν το μήκος είναι μεγαλύτερο από ένα συγκεκριμένο όριο, όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζεται πλήρωση με ψυκτικό υγρό σύμφωνα με τύπο που ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Τώρα για την κάλυψη του χώρου και τη μόνωσή του μπορείς να βρεις καλύτερες επιλογές στο budget σου. Ενδεικτικά:

-Panasonic CS/CU-UE12PKE

-Toshiba Avant RAS-137SKV-E5/RAS-137SAV-E5ώ

-Hitachi RAS/RAC-E14HAG

-Mitsubishi Standard SRK-35ZMP-S

-Toyotomi Kuro TKN/TKG A35DV

-Hitachi RAC/RAS-S14HA

 

Ευχαριστώ για την πρόταση.Προτεραιότητα βάζω τη σχέση απόδοση/οικονομία και κατόπιν την αθόρυβη λειτουργία.Πως θα γίνει η σειρά επιλογής τώρα;Το LG που προτείνω μάλλον το αποκλείεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ήθελα να μoυ προτείνετε ένα κλιματιστικό 12αρι no ivernter για την κουζίνα θα το δουλεύω μόνο στην ψύξη , έχω δεί

https://www.skroutz.gr/s/329204/Hitachi-RAS-RAC-14KH3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/43596/Morris-INS-1201-INB-1201.html

 

https://www.skroutz.gr/s/340703/General-Electric-GAIR-B12-IGELW-EGNLW.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση.Προτεραιότητα βάζω τη σχέση απόδοση/οικονομία και κατόπιν την αθόρυβη λειτουργία.Πως θα γίνει η σειρά επιλογής τώρα;Το LG που προτείνω μάλλον το αποκλείεις;

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Μου φαίνεται παράξενο που λες ότι είχε πρόβλημα στην θέρμανση μετά από πολλά χρόνια.Δεν πρέπει να φταίνε η σωλήνες.Για υγρά το είδες?Παρόλο που η ιδέες του gnt είναι πολύ καλές θεωρώ ότι το lg libero είναι πολύ καλό κλιματιστικό:happy: και καθώς η lg δεν έχει ιστορικό με ελαττωματικά κλιματιστικά το προτείνω γιατί και εγώ τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση καθώς ενώ δουλεύω στην daikin σπίτι μου έχω ένα lg art cool στο σαλόνι και ένα lg inverter v στο υπνοδωμάτιο και έχω μίνι 100% ευχαριστημένος.:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια θα ήθελα να μoυ προτείνετε ένα κλιματιστικό 12αρι no ivernter για την κουζίνα θα το δουλεύω μόνο στην ψύξη , έχω δεί

https://www.skroutz.gr/s/329204/Hitachi-RAS-RAC-14KH3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/43596/Morris-INS-1201-INB-1201.html

 

https://www.skroutz.gr/s/340703/General-Electric-GAIR-B12-IGELW-EGNLW.html

 

Για να μείνουμε σε αυτά τα 3 κλιματιστικά που επέλεξες σου λέω για το κάθε ένα δύο πράγματα.

Το general electric ξέχνα το εντελώς καθώς είναι πολύ ενεργοβόρο.

Το morris δεν είναι και πολύ δημοφιλής και δεν θα το πολύ πρότεινα.

Το hitachi πάλι και αξιόπιστο είναι και ικανοποιητικό στην ψύξη και καλό μοντέλο έχεις επιλέξει είναι αρκετά καλό οπότε με βάση αυτά τα τρία επίλεξε το hitachi όπου φυσικά έχει και καλύτερη απόδοση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια θα ήθελα να μoυ προτείνετε ένα κλιματιστικό 12αρι no ivernter για την κουζίνα θα το δουλεύω μόνο στην ψύξη , έχω δεί

https://www.skroutz.gr/s/329204/Hitachi-RAS-RAC-14KH3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/43596/Morris-INS-1201-INB-1201.html

 

https://www.skroutz.gr/s/340703/General-Electric-GAIR-B12-IGELW-EGNLW.html

 

Μπορει να εχει αναφερθεί αλλα θα ηθελα να μου πείτε με τι υγρο καθαρίζουμε το εσωτερικό για βακτήρια κλπ

 

Χωρίς φυσικά να θέλω να σε απογοητεύσω τα καθαριστικά που κυκλοφορούν στην αγορά και σε όλα τα καταστήματα δεν κάνουν την δουλειά ενώς ειδικού.Αυτό που θες να κάνεις είναι αρκετά επικίνδυνο και μπορείς να καταστρέψεις το κλιματιστικό.Καλήτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να έρθει ένας έμπειρος που έχει και όλοι την ευθύνη παρά να το κάνεις εσύ και να μετανιώνεις μια ζωή αν προκαλέσεις καμιά ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μείνουμε σε αυτά τα 3 κλιματιστικά που επέλεξες σου λέω για το κάθε ένα δύο πράγματα.

Το general electric ξέχνα το εντελώς καθώς είναι πολύ ενεργοβόρο.

Το morris δεν είναι και πολύ δημοφιλής και δεν θα το πολύ πρότεινα.

Το hitachi πάλι και αξιόπιστο είναι και ικανοποιητικό στην ψύξη και καλό μοντέλο έχεις επιλέξει είναι αρκετά καλό οπότε με βάση αυτά τα τρία επίλεξε το hitachi όπου φυσικά έχει και καλύτερη απόδοση.

 

Να λέω την αλήθεια είμουν έτοιμος για το Μorris μου έκατσε στο μάτι , σίγουρα το hitachi είναι ποιο αξιόπιστο . Γνωρίζεις σε αυτή την κατηγορία άλλα; Κυκλοφορούν πολλά , το ερώτημα είναι ποιο είναι αξιόπιστο για μην τρέχω ; Για Fujitsu ή General Fujitsu τα ξέρω διότι έχω πολύ καλά ,αλλά ακριβά .Οσο για ποιο δευτερη μάρκα έχω Whirlpool δεν λέει και πολλά .Αν έχεις κατά νου κάτι να μου προτείνεις ; όμως nο invernter 12ρι η πρόταση σου σεβαστή.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Φιλε THEDAIKIN το ftxz 2,5 εχει την αποδοση που πρεπει για πρωτεουσα θερμανση υπνοδωματιου σε ακραιες θερμοκρασιες Αθηνας πχ -4,-5 η +42+43;;
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Να λέω την αλήθεια είμουν έτοιμος για το Μorris μου έκατσε στο μάτι , σίγουρα το hitachi είναι ποιο αξιόπιστο . Γνωρίζεις σε αυτή την κατηγορία άλλα; Κυκλοφορούν πολλά , το ερώτημα είναι ποιο είναι αξιόπιστο για μην τρέχω ; Για Fujitsu ή General Fujitsu τα ξέρω διότι έχω πολύ καλά ,αλλά ακριβά .Οσο για ποιο δευτερη μάρκα έχω Whirlpool δεν λέει και πολλά .Αν έχεις κατά νου κάτι να μου προτείνεις ; όμως nο invernter 12ρι η πρόταση σου σεβαστή.

 

Καλησπέρα φίλε,

 

Από Whirlpool μακριά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη εταιρία και τα κλιματιστικά της είναι φασόν φυσικά.Για Fujitsu,General Fujitsu

ενώ είναι πολύ καλές μάρκες δυστυχώς δεν βγάζουν η βγάζουν λίγα συμβατικά κλιματιστικά.Εγώ αν και επιμένω ότι σου ταιριάζει το hitachi που επέλεξες και το έχει επιλέξει πολύς κόσμος και όχι τυχαία κοίταξε την σειρά κλιματιστικών της Gree η οποία βγάζει ακόμα συμβατικά κλιματιστικά και αρκετά αξιόπιστα έχω συναντήσει αρκετά.Συγκεκριμένα αυτό το κλιματιστικό Gree Jade GRS - 123 H/JE - N2 είναι αρκετά αξιόπιστο.Απο εκεί και πέρα η απόφαση δικιά σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε THEDAIKIN το ftxz 2,5 εχει την αποδοση που πρεπει για πρωτεουσα θερμανση υπνοδωματιου σε ακραιες θερμοκρασιες Αθηνας πχ -4,-5 η +42+43;;

 

Φίλε μου καλησπέρα,

 

Φυσικά μπορεί να αντεπεξέλθει σε ένα δωμάτιο στις συνθήκες που μου λες απλά πρέπει να προσέξεις να έχει μια μόνωσει το σπίτι γιατί αλλιώς στις ακραίες συνθήκες θα δουλεύει τσάμπα. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Αντέχει στις συνθήκες που λές.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,ψαχνω για ενα κλιματιστικο 12αρι!Θα με ενδιεφερε και το design αλλα δεν καιγομαι κιολας!Budget μεχρι 900 ευρω.

 

https://www.skroutz.gr/s/3206607/Daikin-FTXS35K-RXS35K.html

 

https://www.skroutz.gr/s/335859/Mitsubishi-Kiri******-Zen-MSZ-MUZ-EF35VE.html

 

μερικα που κινησαν το ενδιαφερον μου!Για samsung και lg να φανταστω ουτε λογος οσο και ελκυστικα να ειναι σωστα?Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

 

Από Whirlpool μακριά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη εταιρία και τα κλιματιστικά της είναι φασόν φυσικά.Για Fujitsu,General Fujitsu

ενώ είναι πολύ καλές μάρκες δυστυχώς δεν βγάζουν η βγάζουν λίγα συμβατικά κλιματιστικά.Εγώ αν και επιμένω ότι σου ταιριάζει το hitachi που επέλεξες και το έχει επιλέξει πολύς κόσμος και όχι τυχαία κοίταξε την σειρά κλιματιστικών της Gree η οποία βγάζει ακόμα συμβατικά κλιματιστικά και αρκετά αξιόπιστα έχω συναντήσει αρκετά.Συγκεκριμένα αυτό το κλιματιστικό Gree Jade GRS - 123 H/JE - N2 είναι αρκετά αξιόπιστο.Απο εκεί και πέρα η απόφαση δικιά σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε καλησπέρα και σε έσενα για το gree είναι κιναζικη εταιρια εξολοκλήρου ; σήμερα πηγα σε καταστημα και μου προτειναν το carrier παλιά μάρκα δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη και τώρα ψεύτικο μου φάνηκε . Το hitachi δεν το βρίσκω στην περιοχή μου μόνο στο ιντερνετ δεν ξέρω αν πρέπει να ρισκάρω όμως μου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...