Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σε σαλοκουζινα 28-30 τ.μ οροφος τεταρτος τελευταιος καινουρια οικοδομη καλα κουφωματα τι να βαλω. Ελεγα 18αρι αλλοι μου λενε υπερβολη. Τι να βαλω 12αρι 14αρι τι;

 

 

για ρετιρε καλυτερα 18αρι για σιγουρια

 

εαν ησουν σε μεσοροφο και το 14αρι ειναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

εχω πελαγωσει τοσες μερες και πιανουν οι ζεστες στην λαρισα και μια κοιταω το ενα μια το αλλο.

1.θελουμε ενα κλιματιστικο μονο για ψυξη.

2.μια ωρα το μεσημερι και μια ωρα το βραδι γιατι συνηθως λειπουμε

3.να ειναι 12αρι

4.να μην ειναι πανω απο 600 ευρω

5. να μην ειναι φασον κινεζικο

 

ειμαι μεταξυ http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4716 και

http://e-xydas.gr/product.php?p=zteA4giXQHY6Its

 

απο αυτα που διαβασα εδω μεσα.

οποια αλλη προταση για πιο οικονομικο θα το εκτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

.Ενας εμπορος με καλή σχεση με ένα προμηθευτή σε μια φίρμα ξέρει σαφώς περισσότερα.Αφορά μυστικά της κάθε δουλειάς

 

και ξερει ο εμπορος τη σχεση εργοστασιου με τους δικους του προηθευτες η των πορμηθευτων του εργοστασιου με τους δικους τους προμηθευτες και των προμηθευτων των προμηθευτων του εργοστασιου με τους δικους τους προμηθευτες και ...

με λιγα λογια μη σπερνεις τον πανικο μονο για να γραψεις κατι. οι ποσοτητες μηχανηματων που φτιαχνονται ειναι τεραστιες. το να τυχουν ελατωματικα ειναι πιθανο αν και σε ελαχιστο ποσοστο σε σχεση με τη ποσοτητα παραγωγης στα περισσοτερα καταναλωτικα ειδη. σου απαντω γιατι με αυτα που εγραψες με εκανες να το ψαξω μια και ηθελα να αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

να ευχαριστήσω πρώτα τους συμμετέχοντες για τις πληροφορίες που μας παρέχουν...

έχω διαβάσει κατά καιρούς μεγάλο κομμάτι του νήματος αυτού και θα ήθελα να κάνω 2 πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις...

1) για χώρο ~40 (max)τμ σε 2ο όροφο νέας πολυκατοικίας φτάνει ένα 18αρι?

2) λόγω χρώματος και κόστους, έχω καταλήξει στο LG mirror... ξέρει κάποιος αν αξίζει να δώσω ~ 100 ευρώ πάνω για να πάρω το νέο μοντέλο Α18RK αντί το περσινό CA18AWR (πιο δοκιμασμένο)?

Ευχαριστώ!

Edited by pcfreak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

να ευχαριστήσω πρώτα τους συμμετέχοντες για τις πληροφορίες που μας παρέχουν...

έχω διαβάσει κατά καιρούς μεγάλο κομμάτι του νήματος αυτού και θα ήθελα να κάνω 2 πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις...

1) για χώρο ~40 (max)τμ σε 2ο όροφο νέας πολυκατοικίας φτάνει ένα 18αρι?

2) λόγω χρώματος και κόστους, έχω καταλήξει στο LG mirror... ξέρει κάποιος αν αξίζει να δώσω ~ 100 ευρώ πάνω για να πάρω το νέο μοντέλο Α19RK αντί το περσινό CA18AWR (πιο δοκιμασμένο)?

Ευχαριστώ!

 

1) ναι φτανει

2) για κανενα λογο

Link to comment
Share on other sites

και ξερει ο εμπορος τη σχεση εργοστασιου με τους δικους του προηθευτες η των πορμηθευτων του εργοστασιου με τους δικους τους προμηθευτες και των προμηθευτων των προμηθευτων του εργοστασιου με τους δικους τους προμηθευτες και ...

με λιγα λογια μη σπερνεις τον πανικο μονο για να γραψεις κατι.

 

Αν εσυ γνωρίζεις πως δουλευει κάθε μαγαζί με ένα προμηθευτή και πώς ενας εισαγωγεας με ενα εργοστάσιο να το πεις σε κάθε ενδιαφερόμενο με τι ρωτά εδώ μέσα, για πληροφοριση του, για να αποφευγεται ο πανικός που εσυ θεωρείς κατά την αποψη σου.

 

οι ποσοτητες μηχανηματων που φτιαχνονται ειναι τεραστιες. το να τυχουν ελατωματικα ειναι πιθανο αν και σε ελαχιστο ποσοστο σε σχεση με τη ποσοτητα παραγωγης στα περισσοτερα καταναλωτικα ειδη. σου απαντω γιατι με αυτα που εγραψες με εκανες να το ψαξω μια και ηθελα να αγορασω.

 

Το θέμα είναι τι μπορεί να ερχεται κάθε φορά στην αγορά από προιόντα και γιατι, και όχι τι μπορεί απλά να τυχει .Επίσης αν το έψαξες θα είδες ότι όλα τα μοντέλα των εταιριων δεν κυκλοφορουν σε όλες τις αγορες ή και αρκετά μοντέλα δεν κυκλοφορουν σε πολλά καταστήματα.Επίσης αν το έψαξες θα είδες ότι η Ελληνική αγορά είναι πολυ μικρή σε μεγεθος για συμπτώσεις.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. συγχαρητήρια για τον χρόνο που διαθέτετε για να ενημερώνετε τον κόσμο. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα την γνώμη σας για το Κλιματιστικό [ Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA ]. Προορίζεται για Σαλοκουζίνα 34 m2 σε διαμέρισμα 2ου ορόφου με καλή μόνωση χωρίς απώλειες με τέντες και με πολύ ήλιο (ΝΔ προσανατολισμός).

 

Καλημέρα και από εμένα.Και εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το μοντέλο σε ρετιρέ διαμέρισμα με πολλές απώλειες στην β.ελλάδα.Το πρόβλημά μου είναι αν θα το σηκώνει η ασφάλεια που είναι 10αρα ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα?Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

το Α+++ αναφερεται στον εποχιακο συντελεστη ομως ε... οχι πως δεν ειναι καλο μηχανημα αλλα μην το συγκρινουμε με καποιο αλλο που εχει Α στους κοινους συντελεστες... αυτο με τους εποχιακους συντελεστες εχει μπερδεψει πολυ κοσμο (κ εμενα μεσα :O)

 

Τώρα με ξε...βόλεψες

Δλδ????????:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.Και εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το μοντέλο σε ρετιρέ διαμέρισμα με πολλές απώλειες στην β.ελλάδα.Το πρόβλημά μου είναι αν θα το σηκώνει η ασφάλεια που είναι 10αρα ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα?Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?

 

'Οχι, πρέπει να καλέσεις ηλεκτολόγο να αλλάξει καλώδια και ασφάλεια, έχει καλό scop το hitachi ιδιαίτερα για την Β. Ελλάδα, καλή επιλογή.

Edited by dio66
Link to comment
Share on other sites

'Οχι, πρέπει να καλέσεις ηλεκτολόγο να αλλάξει καλώδια και ασφάλεια, έχει καλό scop το hitachi ιδιαίτερα για την Β. Ελλάδα, καλή επιλογή.

 

Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι,

Πρόκειται για αγορά ενός 9000btu & 12000btu

Με μια έρευνα αγοράς σε μαγαζιά (εως 1200€ διαθέτω συνολικά) πήρα προσφορές για τα εξής:

 

1. LG Libero E E09EK -> 510€

LG Libero E E12EK -> 610€

 

2. Panasonic KIT-RE9-PKE-3 -> 530€

Panasonic KIT-RE12-PKE-3 -> 630€

 

3. Hitachi RAS E10H3 -> 580€

Hitachi RAS E14H3 -> 670€

 

4. Toyotomi MTG 228IVP -> 550€

Toyotomi MTG 235IVP -> 630€

 

Για τα LG και Panasonic πήγα σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο, δεν είχε να μου τα δείξει γιατί είναι του 2013 (κορεάτικα αν θυμαμαι καλά), και αυτό μου το επιβεβαίωσε και άλλο ένα μαγαζί που πήγα. Τί προτείνετε από τα παραπάνω?? Έχω μια κλίση σε LG αλλά τελείως έτσι στη τύχη.. Σε θόρυβο και EER όλα είναι ίδια σχεδόν με μια προχειρη ματιά που έριξα. Σε κάποια άλλη μάρκα?? (εως 1200€ διαθέτω για 9αρι και 12αρι).

ΜΟΝΟ για ψυξη με ενδιαφέρουν και για θέρμανση λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα σημερα φυλλαδιο απο κωτσοβολο και αναφερει απο 27/5 εχει ολα τα inverter τιμη χωρις το φπα 23%. Δειτε το.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα σημερα φυλλαδιο απο κωτσοβολο και αναφερει απο 27/5 εχει ολα τα inverter τιμη χωρις το φπα 23%. Δειτε το.

 

Οι αρχικές τιμές είναι τιμές κατάλογου 'η τιμές με έκπτωση επί του καταλόγου?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει τιμες αρχικες και τελικες χωρις το φπα 23%. Απλα εναν ελεγχο που εκανα σε ενα κλιματιστικο η τιμη χωρις το φπα του ειναι 20 ευρω παραπανω απο οσο θα επρεπε να ειναι. Δλδ αρχικη τιμη 479 και εχουν τελικη 389 ενω θα επρεπε να ειναι 369. Δεν ξερω τι παιζει.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.Και εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το μοντέλο σε ρετιρέ διαμέρισμα με πολλές απώλειες στην β.ελλάδα.Το πρόβλημά μου είναι αν θα το σηκώνει η ασφάλεια που είναι 10αρα ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα?Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?
Yπάρχει πιθανότητα να το αντέχει. Είδα χαρακτηριστικά από άλλα μοντέλα Hitachi 18-άρια και η μέγιστη κατανάλωσή τους είναι 2100W ενώ σε άλλο 2700W. Δεν ξέρω ποιά είναι η μέγιστη κατανάωση στο μοντέλο που αναφέρεις Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA, αλλά αν είναι 2100W το αντέχει (220V x 10Α = 2200W). Kαι άλλωστε δεν δουλεύει πάντα σε μέγιστη ισχύ. Ίσως χρειαστεί να αλλαχθεί μόνο η ασφάλεια σε άλλη (δεν ξέρω πώς λέγεται) που είναι τύπου θερμική.

Με αντίστοιχο τρόπο έχω σε ασφάλεια 16Α θερμοσίφωνα 3700W (3700W / 220V = 16,8A) και μάλιστα χωρίς αλλαγή της ασφάλειας όπως σου είπα πριν. Και έχουν τοποθετηθεί πολλοί θερμοσίφωνες σε αντίστοιχες συνθήκες, πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει πιθανότητα να το αντέχει. Είδα χαρακτηριστικά από άλλα μοντέλα Hitachi 18-άρια και η μέγιστη κατανάλωσή τους είναι 2100W ενώ σε άλλο 2700W. Δεν ξέρω ποιά είναι η μέγιστη κατανάωση στο μοντέλο που αναφέρεις Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA, αλλά αν είναι 2100W το αντέχει (220V x 10Α = 2200W). Kαι άλλωστε δεν δουλεύει πάντα σε μέγιστη ισχύ. Ίσως χρειαστεί να αλλαχθεί μόνο η ασφάλεια σε άλλη (δεν ξέρω πώς λέγεται) που είναι τύπου θερμική.

Με αντίστοιχο τρόπο έχω σε ασφάλεια 16Α θερμοσίφωνα 3700W (3700W / 220V = 16,8A) και μάλιστα χωρίς αλλαγή της ασφάλειας όπως σου είπα πριν. Και έχουν τοποθετηθεί πολλοί θερμοσίφωνες σε αντίστοιχες συνθήκες, πίστεψέ με.

 

αυτά είναι αλχημείες να αλλάξεις ασφάλεια, εφόσων τα καλώδια παραμένουν τα ίδια, τα καλώδια θα θερμαίνονται από το φορτίο και θα έχεις μειωμένη απόδοση στο κλιματιστικό, είναι και θέμα ασφάλειας.

Edited by dio66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

να ευχαριστήσω πρώτα τους συμμετέχοντες για τις πληροφορίες που μας παρέχουν...

έχω διαβάσει κατά καιρούς μεγάλο κομμάτι του νήματος αυτού και θα ήθελα να κάνω 2 πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις...

1) για χώρο ~40 (max)τμ σε 2ο όροφο νέας πολυκατοικίας φτάνει ένα 18αρι?

2) λόγω χρώματος και κόστους, έχω καταλήξει στο LG mirror... ξέρει κάποιος αν αξίζει να δώσω ~ 100 ευρώ πάνω για να πάρω το νέο μοντέλο Α18RK αντί το περσινό CA18AWR (πιο δοκιμασμένο)?

Ευχαριστώ!

1) ναι φτανει

2) για κανενα λογο

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα τελικα πειρα αυτο το Panasonic CU-YE12MKX απο to Practiker σημερα 549ε σε 6 ατοκες νωμιζω καλη επιλογη? ας πει καποιος εντιπωσεις αν το εχει...

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ξε...βόλεψες

Δλδ????????:worry:

 

εχει δωσει μια εξηγηση και ο kkostas88... αν θελει να συγκρινεις βασει συντελεστων πρεπει να λαμβανεις υποψιν ιδια στοιχεια... για παραδειγμα eer και cop ή seer και scop (τους εποχικους δηλ)... οι εποχικοι παντα ειναι ψηλοτεροι οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις ενα κλιματιστικο βασει του seer(εποχικου) με ενα αλλο κλιματιστικο βασει του eer...

 

το πιο οικονομικο 9αρι που εχω δει αλλα και πολυ αρκετα ακριβο ειναι το Mitsubishi Heavy SRK / 20 ZJX-S με cop 5.56 και eer 5.71 ... αλλα παμε στα 800+ ευρω... :( αυτο θελω να παρω (κ οχι το 25 που εγραψα παραπανω...) αλλα το σκεφτομαι γιατι ειναι ακριβουτσικο... αλλα ειναι περιπου 35-40% πιο οικονομικο απο 9αρια των 500ευρω... και περιπου 15-20% απο 9αρια των 650+ευρω ... οποτε ολα ειναι θεμα αποσβεσης...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο και συγκρισεις κατεληξα και με βαση τιμη στο hitachi που λεει ι φιλος πιο πανω σε 9αρι και σε 18αρι. 1400 ευρω και τα δυο με την προσφορα του κωτσοβολου. Καλυτερη τιμη προς αποδοση δεν εχω βρει μεχρι τωρα που μιλαμε.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι,

Πρόκειται για αγορά ενός 9000btu & 12000btu

Με μια έρευνα αγοράς σε μαγαζιά (εως 1200€ διαθέτω συνολικά) πήρα προσφορές για τα εξής:

 

1. LG Libero E E09EK -> 510€

LG Libero E E12EK -> 610€

 

2. Panasonic KIT-RE9-PKE-3 -> 530€

Panasonic KIT-RE12-PKE-3 -> 630€

 

3. Hitachi RAS E10H3 -> 580€

Hitachi RAS E14H3 -> 670€

 

4. Toyotomi MTG 228IVP -> 550€

Toyotomi MTG 235IVP -> 630€

 

Για τα LG και Panasonic πήγα σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο, δεν είχε να μου τα δείξει γιατί είναι του 2013 (κορεάτικα αν θυμαμαι καλά), και αυτό μου το επιβεβαίωσε και άλλο ένα μαγαζί που πήγα. Τί προτείνετε από τα παραπάνω?? Έχω μια κλίση σε LG αλλά τελείως έτσι στη τύχη.. Σε θόρυβο και EER όλα είναι ίδια σχεδόν με μια προχειρη ματιά που έριξα. Σε κάποια άλλη μάρκα?? (εως 1200€ διαθέτω για 9αρι και 12αρι).

ΜΟΝΟ για ψυξη με ενδιαφέρουν και για θέρμανση λιγότερο!

Κάποιος να προτείνει κάτι από τα ανωτέρω??

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα τελικα πειρα αυτο το Panasonic CU-YE12MKX απο to Practiker σημερα 549ε σε 6 ατοκες νωμιζω καλη επιλογη? ας πει καποιος εντιπωσεις αν το εχει...

 

Thnx

Και δεν το επαιρνες 489 απο Κωτσοβολο επισης με ατοκες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...