Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά, μην ξεχνιώμαστε .... με βιαστικές αγορές ή να λέμε τα ίδια με άλλα λόγια :D

 

Xρόνια πολλά επίσης και του χρόνου με υγεία σε όλους . :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ηθελα να μου πει κάποιος τη γνώμη του.

Η ποιότητα θέρμανσης του κλιματιστικού σε ένα χώρο,είναι ίδια με την κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο? Και ποιές οι διαφορές τους ως προς την απόδοση αυτών?

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ηθελα να μου πει κάποιος τη γνώμη του.

Η ποιότητα θέρμανσης του κλιματιστικού σε ένα χώρο,είναι ίδια με την κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο? Και ποιές οι διαφορές τους ως προς την απόδοση αυτών?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Όχι, δε συγκρίνεται. Η ποιότητα θέρμανσης με σώματα καλοριφέρ είναι σαφώς ανώτερη αφού προσφέρει και ακτινοβολούμενη θερμότητα. Απλά στην Ελλάδα του 2012 και της οικονομικής κρίσης το Air Condition φαντάζει μια καλή και οικονομική λύση, ξεχνώντας τη ποιότητα θέρμανσης. Βέβαια είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από τα σουπερ-μαγκάλια που κυκλοφορούν εκεί έξω και γεμίζουν το χώρο και την ατμόσφαιρα με ρύπους.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε συγκρίνεται. Η ποιότητα θέρμανσης με σώματα καλοριφέρ είναι σαφώς ανώτερη... Βέβαια είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από τα σουπερ-μαγκάλια που κυκλοφορούν εκεί έξω και γεμίζουν το χώρο και την ατμόσφαιρα με ρύπους.

1. Κεντρική θέρμανση:

- Ασύγκριτη ποιότητα θέρμανσης, αν πριν την εγκατάσταση έγινε μελέτη από καλό μηχανολόγο και έχεις τα σωστά σώματα(βασικότατο), ώστε να έχεις την ίδια περίπου θερμοκρασία σε όλα τα δωμάτια και περισσότερο ομοιόμορφη κατανομή της στο ίδιο χώρο. Επηρεάζεται λιγότερο από τη διαρρύθμιση του χώρου. Δεν νοιώθεις καμία ενόχληση είτε είσαι κοντά είτε μακριά τους, αισθάνεσαι θαλπωρή.

2. Κλιματιστικό:

- Φθηνότερη λύση γενικά και σχετικά καλή ποιότητα θέρμανσης, όχι όμως σαν αυτή της κεντρικής θέρμανσης. Δεν έχεις την ίδια θερμοκρασία σε όλα τα δωμάτια, ούτε τόσο ομοιόμορφη στον ίδιο χώρο. Ακόμα και αν γίνει μελέτη από μηχανολόγο, χρειάζεσαι πρόσθετη ενημέρωση για να αποφύγεις τα λάθη. Να βρεις αυτό που ακριβώς ταιριάζει στο χώρο σου και στην ιδιοσυγκρασία σου.

 

Ακραίο παράδειγμα:

Το παλαιότερο κλιματιστικό μου δεν με ενοχλεί αν βάλω τον ανεμιστήρα στο medium και κάτσω φάτσα του στα 1.5-2m. Αντίθετα με ενοχλεί, και στο low, ο ανεμιστήρας νεώτερου, ακριβότερου inverter. Και ενοχλεί ακόμα περισσότερο, όταν καταναλώνει λιγότερο ρεύμα. Έχεις την αίσθηση ότι ο αέρας που σε χτυπά είναι κρύος. Αναγκάστηκα να αλλάξω την διαρρύθμιση του χώρου για να μπορέσω να συμβιώσω μαζί του.(και ήμουν τυχερός που μπορούσα)

Θεωρητικά έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις την ροή κατεύθυνσης του αέρα, αλλά αυτό στην πράξη δημιουργεί νέα προβλήματα στην ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας.

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Επειδη δεν εμπιστευομαι τεχνικους για την επιτοπια επισκοπηση του χωρου μου και θελω τη γνωμη σας σχετικα με το τι σκεφτομαι να βαλω στο χωρο μου. Εχω ηδη ενα inverter Toshiba RAS - 18SKV2 - E/RAS - 18SAV2-E απο το οποιο εχω μεινει σχετικα ευχαριστημενος. Το παραπανω εχει τοποθετηθει σε χωρο 40τμ σαλονι-κουζινα ενιαια και οκ με ζεσταινει. ο παραπανω χωρος ειναι ενωμενος με μικρο διαδρομο και καταληγει στο υπνοδωματιο 15τμ (+διαδρομο 5τμ).

Σκεφτομαι να βαλω ενα 18αρι ξανα ωστε αφενος να ζεσταινει το υπνοδωματιο (δε θερμαινεται πληρως) και αφετερου να μεταφερεται θερμοτητα και στο σαλονοκουζινα. Ο συλλογισμος μου ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έβαζα ένα 9άρι ή ένα 12άρι στο υπνοδωμάτιο. Το 18άρι θα είναι μάλλον άβολο καθώς θα κάνει μεγάλο ρεύμα αέρα μέσα στο χώρο σου. Επίσης η απόδοσή του (COP) θα είναι μικρότερη από ότι θα έχει ένα 9άρι ή 12άρι.

 

Γενικά τα Air Condition δεν έχουν πρόβλημα να ζεστάνουν ενιαίους χώρους, αλλά όταν μπαίνουν πόρτες στη μέση, όσο ανοικτές και αν είναι γίνεται δύσκολο να ζεστάνουν παραπέρα. Εδώ μου χει τύχει 12άρι να ζεσταίνει τέλεια ενιαίο χώρο 30τμ και με το που περνάς τη πόρτα προς δωμάτιο να έχει 2-3 βαθμούς διαφορά, γιατί ο ζεστός αέρας πάει πάνω και χτυπάει στο τοίχο αντί να περάσει από τη πόρτα ;)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει και εγω, απλα το 18αρι (συν οτι ειναι και επενδυση για το μελλον) σε χαμηλη ενταση το Fan δε πιστευω να εχει τοσο μεγαλο ρευμα αερα... Τι λετε? Απλα δε ξερω αν ο συλλογισμος μου ειναι σωστος...
Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει και εγω, απλα το 18αρι (συν οτι ειναι και επενδυση για το μελλον) σε χαμηλη ενταση το Fan δε πιστευω να εχει τοσο μεγαλο ρευμα αερα... Τι λετε? Απλα δε ξερω αν ο συλλογισμος μου ειναι σωστος...

 

Συνήθως στις τεχνικές προδιαγραφές αναφέρουν τα κυβικά αέρα ανά ώρα που βγάζουν σε κάθε ταχύτητα του φαν. Ρίξε σε αυτά μια ματιά, σύγκρινέ τα με ένα 12άρι και δες αν θα είναι οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στις τεχνικές προδιαγραφές αναφέρουν τα κυβικά αέρα ανά ώρα που βγάζουν σε κάθε ταχύτητα του φαν. Ρίξε σε αυτά μια ματιά, σύγκρινέ τα με ένα 12άρι και δες αν θα είναι οκ ;)

 

Ναι θα το κανω και θα σας παραθεσω τις σκεψεις μου για τα προιοντα που σκεφτομαι.... Παντως αν και καποιος αλλος εχει κατι αλλο να παραθεσει ευχαριστώς....

Link to comment
Share on other sites

Στην απορία σου για σωστούς τεχνικούς ,υπάρχουν πολλοι στην αγορά να ρωτήσεις για τον χώρο σου και μετά ειδικά για ότι μηχανημα επιλέξεις :)

 

Καλησπέρα! Ηθελα να μου πει κάποιος τη γνώμη του.Η ποιότητα θέρμανσης του κλιματιστικού σε ένα χώρο,είναι ίδια με την κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο ή φυσικό αέριο? Και ποιές οι διαφορές τους ως προς την απόδοση αυτών? Ευχαριστώ πολύ!

 

Υπάρχουν και οι ακριβές ακόμα λύσεις σε κόστος,που έχουμε αναφέρει τα συστήματα αντλίας θερμότητας (μέσω συμπιεστή κλιματιστικού) για παροχή κεντρικής θέρμανσης σε όλους τους χώρους στα υπάρχοντα σώματα κλπ .Λειτουργεί με ηλεκτρικό ρεύμα σαν το κλιματιστικό,δεν έχει όμως ψύξη,αλλα έχει μεγαλύτερη οικονομία σαν σύνολο για τους χώρους που καλύπτει και απόδοση.Ενδεικνύεται κυρίως εναλλακτικά για νέα κτίρια ή υποδομές.

 

Η κεντρική θέρμανση έχει μεγαλο συν ότι κρατά την ζεστη για αρκετή ώρα μετά αφού την κλείσεις και την διαχύει ομοιομορφα στον χώρο, αν έχει γίνει καλή μελέτη από μηχανολόγο όπως προαναφέρθηκε και τα σώματα είναι σωστά.Αυτή την περίοδο όμως συμφέρει το κλιματιστικό από άλλα προιόντα με ηλεκτρικο ρεύμα.Ομως όπως φαίνεται υπάρχει πολιτική με την απελευθέρωση τιμών και τα καρτελ που παιζονται ,ώστε τιμές πετρελαίου,ρεύματος,αερίου (που υποψη έχει και κόστος εγκατάστασης και πάγιο κάθε μήνα) να βγαίνουν πάνω κάτω ίδιες.Απλά τι θα βολεύει κάποιον θα επιλεγει ανάλογα τον χώρο.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το παλαιότερο κλιματιστικό μου δεν με ενοχλεί αν βάλω τον ανεμιστήρα στο medium και κάτσω φάτσα του στα 1.5-2m. Αντίθετα με ενοχλεί, και στο low, ο ανεμιστήρας νεώτερου, ακριβότερου inverter. Και ενοχλεί ακόμα περισσότερο, όταν καταναλώνει λιγότερο ρεύμα. Έχεις την αίσθηση ότι ο αέρας που σε χτυπά είναι κρύος. Αναγκάστηκα να αλλάξω την διαρρύθμιση του χώρου για να μπορέσω να συμβιώσω μαζί του.(και ήμουν τυχερός που μπορούσα)

Θεωρητικά έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις την ροή κατεύθυνσης του αέρα, αλλά αυτό στην πράξη δημιουργεί νέα προβλήματα στην ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας.

 

Είναι θέμα θέσης του κλιματιστικού :) Για τον κρύο αέρα τα έχουμε συζητήσει από εδώ και μετα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4384756#post4384756

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφέρουμε ένα μηχανημα από μια σειρά προιόντων τα υπερ και κατά του δύσκολα αλλάζουν ,δεν είναι διαφορετικό μηχανημα περα από την ισχύ.Οταν έχουν υπάρξει διαφορές σε μια σειρά το αναφέρουμε αν δεν έχεις προσέξει,όπως ότι η Panasonic και κάποιες άλλες εταιρίες σε 24αρια έχουν χαμηλούς συντελεστές απόδοσης στην θέρμανση καθώς δεν δίνουν βάση σε αυτή την κατηγορία για πωλήσεις.Θέμα πολιτικής τους.
Link to comment
Share on other sites

...Παντως αν και καποιος αλλος εχει κατι αλλο να παραθεσει ευχαριστώς....

 

- Σου μεταφέρω την μικρή εμπειρία μου από χρήση σε σχετικά παρόμοιο χώρο. Όσες ώρες βρισκόμαστε εκεί προσπαθούμε να έχει σταθερή θερμοκρασία 20 κελσίου, όχι παραπάνω. Δεν έχω εμπειρία με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στο μηδέν(0 κελσίου), παλαιότερα χρησιμοποιούσαμε μόνο την κεντρική θέρμανση-καλοριφέρ.

- Έχω παλαιό 12άρι kelvinator(on-off)με ονομαστική απόδοση στη θέρμανση 4300w(14500 BTU?). Βρίσκεται σε δωμάτιο 15τμ(με μπαλκονόπορτα και μονά τζάμια) που επικοινωνεί μέσω διάδρομου 6τμ, με άλλο χώρο 27τμ που θερμαίνεται με 12άρι inverter. Και τα 2 κλιματιστικά έχουν στο πλάι τους τον διάδρομο, δεν κατευθύνουν τον αέρα προς αυτόν. Με κλειστή την πόρτα των 27τμ, το παλαιό on-off 12άρι ζεσταίνει με χαρακτηριστική ευκολία το χώρο του.(15+6τμ) Ο διάδρομος έχει την ίδια θερμοκρασία με το δωμάτιο. Την ποιο κρύα μέρα της προηγούμενης εβδομάδας, μετά την 1η ώρα, δούλευε 35-40 λεπτά την ώρα, χτες βράδυ όχι πάνω από 30΄. Αν είναι ανοιχτές οι 2 πόρτες του διαδρόμου και αμφότερα τα κλιματιστικά σε λειτουργία, το inverter, στο δικό του χώρο, καταφέρνει να φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία γρηγορότερα.(περίπου στο 85-90% του χρόνου που χρειάζεται αν δουλεύει μόνο του.)

- Η κοινή λογική λέει ότι ένα καλό 12άρι(πχ. Toshiba RAS B13 SKVP-E Super Daiseikai3, και όχι μόνο αυτό) θα σε καλύψει και θα βοηθήσει το άλλο κλιματιστικό, καταναλώνοντας συγχρόνως λιγότερο ρεύμα, αλλά ο μόνος που μπορεί να το επιβεβαιώσει είναι ένας τεχνικός.

 

- Ένα κλιματιστικό με COP 4.42 ή 4.76(Super Daiseikai5) είναι επένδυση γιά το μέλλον. Με 3.72 είναι;

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε συγκρίνεται. Η ποιότητα θέρμανσης με σώματα καλοριφέρ είναι σαφώς ανώτερη αφού προσφέρει και ακτινοβολούμενη θερμότητα. Απλά στην Ελλάδα του 2012 και της οικονομικής κρίσης το Air Condition φαντάζει μια καλή και οικονομική λύση, ξεχνώντας τη ποιότητα θέρμανσης. Βέβαια είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από τα σουπερ-μαγκάλια που κυκλοφορούν εκεί έξω και γεμίζουν το χώρο και την ατμόσφαιρα με ρύπους.

 

Εμεις εχουμε καλυτερη ποιοτητα θερμανσης με τα air condition παρα με τα καλοριφερ. Με τα aircondition εχεις σταθερη θερμοκρασια ολο το 24αρο, και αν τα βαλεις σωστα δεν εχεις ουτε θορυβο ουτε ενοχλει ο αερας. Με τα καλοριφερ κρυώναμε οταν εσβηναν και περιμεναμε με το ωραριο να ζεταθουμε. Ασε που καθε ενοικος υποδείκνυε τι ωρες που θελει ο ιδιος.

 

Αν θελει καποιος να εχει την ιδια ισχυ με τα καλοριφερ θα πρεπει να αντικαταστασει καθε σωμα καλοριφερ με ena aircondition. Aν καποιος νομιζει οτι μπορει να αντικαταστησει το καλοριφερ με ενα aircondition κανει λαθος. Οσο το οτι ξηραινει την ατμοσφαιρα αυτα ειναι παραμυθια. Και τα καλοριφερ ξηραινουν τα ατμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά. Γράφω για δεύτερη φορά για να σας πω τις εντυπώσεις μου. Τελικα κατέληξα και αγόρασα το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E. Ωραίο , σχετικά ήσυχο στο sleep mode, 5 ταχύτητες ανεμιστήρα (πράγμα που πριν δεν το έβρισκα πουθενά σαν χαρακτηριστικό + turbo fan ) καλό καθαρισμό αέρα, γενικά ικανοποιημένος.Που μας τα χαλάει. Στην θέρμανση γιατί ψύξη δεν το δοκίμασα , ακουγωντε έντονα θόρυβοι από συστολές διαστολές (ένα έντονο τσακ ) το οποίο ώρες ώρες είναι αρκετά εκνευριστικό . Άλλα 2 κλιματιστικά που έχω Toyotomo made in japan δεν το έκαναν ποτέ. Θα θελα τη γνώμη σας. Δεν το περίμενα από κλιματιστικό των 1000 ευρω. Εαν το έχει και κάποιος άλλος θ άθελα να μου πει έχει το ίδιο θέμα με τούς τριγμούς? Edited by kwsgk
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα θέσης του κλιματιστικού...

Ναι και δυστυχώς μπορεί να μπει μόνο στο συγκεκριμένο σημείο που βρίσκεται τώρα. Γι αυτό άλλαξα θέση στα έπιπλα και γλίτωσα.

Αλλά μάλλον δεν είναι μόνο θέμα θέσης του κλιματιστικού…

- Ο ανεμιστήρας του Sharp AY-XP12LSR στο low, είναι πολύ δυνατός, αυτό δεν είναι κατ ανάγκη κάτι κακό ή πρόβλημα του μηχανήματος.

- Όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι κοντά στην επιθυμητή και σταθώ εμπρός του στα 2m, ο αέρας του φθάνει επάνω μου με δύναμη και θερμοκρασία αρκετά χαμηλότερη από τους 36.6 κελσίου. Αυτό δημιουργεί την αίσθηση του κρύου αέρα, δεν στέλνει κρύο αέρα πραγματικά.(μάλλον χλιαρό)

- Δοκίμασα απόψε το auto και τα πράγματα γίνονται μάλλον χειρότερα απ ότι στη θέση «θέρμανση».

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας..Χρειάζομαι ένα φορητό κλιματιστικό που να πέφτει κάτω από 18 βαθμούς να φτάνει δηλαδή μέχρι 10. Δε με ενδιαφέρει να δουλεύει από 20+. Με λίγα λόγια ένα κλιματιστικό να δουλεύει από 10-20 βαθμούς...Υπάρχει τέτοιο μηχάνημα?:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

- Όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι κοντά στην επιθυμητή και σταθώ εμπρός του στα 2m, ο αέρας του φθάνει επάνω μου με δύναμη και θερμοκρασία αρκετά χαμηλότερη από τους 36.6 κελσίου. Αυτό δημιουργεί την αίσθηση του κρύου αέρα, δεν στέλνει κρύο αέρα πραγματικά.(μάλλον χλιαρό)

 

Καλά τι είπες τώρα... Και αναρωτιόμουν για ποιο λόγο το LG μου δούλευε στα 600watt και μετά σταματούσε τελείως, αντί να κατέβει στα 500 ή και 400 watt που μπορεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές του. Είχα βάλει και θερμόμετρο πάνω και η ελάχιστη θερμοκρασία που έβγαζε ήταν 37,5 βαθμοί κελσίου. Κάτι ξέραν τελικά οι κορεάτες κι εγώ νόμιζα πως είχε πρόβλημα το μηχάνημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δυστυχώς μπορεί να μπει μόνο στο συγκεκριμένο σημείο που βρίσκεται τώρα. Γι αυτό άλλαξα θέση στα έπιπλα και γλίτωσα.Αλλά μάλλον δεν είναι μόνο θέμα θέσης του κλιματιστικού…

- Ο ανεμιστήρας του Sharp AY-XP12LSR στο low, είναι πολύ δυνατός, αυτό δεν είναι κατ ανάγκη κάτι κακό ή πρόβλημα του μηχανήματος. - Όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι κοντά στην επιθυμητή και σταθώ εμπρός του στα 2m, ο αέρας του φθάνει επάνω μου με δύναμη και θερμοκρασία αρκετά χαμηλότερη από τους 36.6 κελσίου. Αυτό δημιουργεί την αίσθηση του κρύου αέρα, δεν στέλνει κρύο αέρα πραγματικά.(μάλλον χλιαρό) - Δοκίμασα απόψε το auto και τα πράγματα γίνονται μάλλον χειρότερα απ ότι στη θέση «θέρμανση».

 

Δοκίμασε ρύθμιση σε άλλες θερμοκρασίες από το κοντρόλ, και να βγάζει τον αερα προς ψηλά αυτό που λέει Coanda.

Στην θέση Αuto αυτό το μηχανημα μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες.Αν δεν είναι σε καλή θέση και το εξωτερικό μηχανημα θα λαμβάνει λάθος ένδειξη.

 

Αν είναι ανοιχτές οι 2 πόρτες του διαδρόμου και αμφότερα τα κλιματιστικά σε λειτουργία, το inverter, στο δικό του χώρο, καταφέρνει να φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία γρηγορότερα.(περίπου στο 85-90% του χρόνου που χρειάζεται αν δουλεύει μόνο του.)

 

Το ένα βοηθά το άλλο ,αλλά σημαίνει επίσης ότι το Inverter δεν είναι κατάλληλο για τον συγκεκριμένο χώρο.Για τα 27τμ ίσως θα έπρεπε 14αρι

Είναι θέμα μελέτης από τεχνικό να ταιριαζει κάτι για τον χώρο μας και όχι μόνο για την θέση.

 

παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας..Χρειάζομαι ένα φορητό κλιματιστικό που να πέφτει κάτω από 18 βαθμούς να φτάνει δηλαδή μέχρι 10. Δε με ενδιαφέρει να δουλεύει από 20+. Με λίγα λόγια ένα κλιματιστικό να δουλεύει από 10-20 βαθμούς...Υπάρχει τέτοιο μηχάνημα?:rolleyes:

 

Δεν θα κάνεις δουλεια όπως το θές με φορητό κλιματιστικό ,χώρια όλα είναι Κινέζικα κάποια φθηνοκατασκευές και τα υποτιθέμενα καλά ακριβά .

http://www.skroutz.gr/s/77829/F-U-PA-120.html και http://www.skroutz.gr/s/1696690/Argo-Dados-XL.html

 

 

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά. Γράφω για δεύτερη φορά για να σας πω τις εντυπώσεις μου. Τελικα κατέληξα και αγόρασα το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E. Ωραίο , σχετικά ήσυχο στο sleep mode, 5 ταχύτητες ανεμιστήρα (πράγμα που πριν δεν το έβρισκα πουθενά σαν χαρακτηριστικό + turbo fan ) καλό καθαρισμό αέρα, γενικά ικανοποιημένος.Που μας τα χαλάει. Στην θέρμανση γιατί ψύξη δεν το δοκίμασα , ακουγωντε έντονα θόρυβοι από συστολές διαστολές (ένα έντονο τσακ ) το οποίο ώρες ώρες είναι αρκετά εκνευριστικό . Άλλα 2 κλιματιστικά που έχω Toyotomo made in japan δεν το έκαναν ποτέ. Θα θελα τη γνώμη σας. Δεν το περίμενα από κλιματιστικό των 1000 ευρω. Εαν το έχει και κάποιος άλλος θ άθελα να μου πει έχει το ίδιο θέμα με τούς τριγμούς?

 

Αν δεν έχει γίνει κάτι λάθος στην τοποθέτιση οπότε αν συνεχιστεί καλας τον τεχνικό που το έβαλε να το δει στην εγγύηση,αν δεν γίνεται απόψυξη και τα άλλα δεν το κάνουν γιατί είναι σε άλλο χώρο και καταλαβαίνουν αλλιώς, το πιό πιθανό είναι γιατί είναι αστρωτο επειδή είναι καινούριο .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνεις δουλεια όπως το θές με φορητό κλιματιστικό ,χώρια όλα είναι Κινέζικα κάποια φθηνοκατασκευές και τα υποτιθέμενα καλά ακριβά .

http://www.skroutz.gr/s/77829/F-U-PA-120.html και http://www.skroutz.gr/s/1696690/Argo-Dados-XL.html

 

Το δεύτερο φαίνεται πιο μορφωμένο αλλα δεν λεει σε τη θερμοκρασίες δουλεύει.Ψάχνοντας βρήκα αυτό http://www.vatis.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=170&category_id=31&flypage=flypage_images.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=121&lang=el... Τη είναι δε ξέρω.:O

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, άπειρος στα κλιματιστικά εφόσον πρώτη φορά βάζω.

Σκέφτομαι να πάρω αυτό (811€ σε άλλο κατάστημα αλλά εδώ έχουν τα specs), στα λεφτά του μου φαίνεται πολύ καλό.

Ο χώρος που θα ψύξη/θερμάνει είναι 25 τ.μ. αλλά το σπίτι είναι τελευταίο όροφο.

Βλέπω ότι EER και COP δεν συγκρίνονται με κλιματιστικά του 2012 αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με την διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ ως προς την διαφορά στην τιμή (το παλιό daisekai vs. καινούρια a/c 1300-1500€ με 4+ COP).

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, άπειρος στα κλιματιστικά εφόσον πρώτη φορά βάζω.Σκέφτομαι να πάρω αυτό (811€ σε άλλο κατάστημα αλλά εδώ έχουν τα specs), στα λεφτά του μου φαίνεται πολύ καλό.Ο χώρος που θα ψύξη/θερμάνει είναι 25 τ.μ. αλλά το σπίτι είναι τελευταίο όροφο.

Βλέπω ότι EER και COP δεν συγκρίνονται με κλιματιστικά του 2012 αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με την διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ ως προς την διαφορά στην τιμή (το παλιό daisekai vs. καινούρια a/c 1300-1500€ με 4+ COP).

 

Περί κατανάλωσης έχουμε αναφερθεί πάρα πολλές φορές ,και αφορά και θέμα πόσο το χρησιμοποιείς και περί του χώρου σου.Το συγκεκριμένο είναι παλαιότερο μοντέλο,αλλά έχει αρκετα ισχυρό ανεμιστήρα και ιονιστή από πολλα σημερινά κλιματιστικά.Είναι πρόγονος του daisekai 5 σε αυτό το θέμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ρύθμιση σε άλλες θερμοκρασίες από το κοντρόλ, και να βγάζει τον αερα προς ψηλά αυτό που λέει Coanda.

Στην θέση Αuto αυτό το μηχανημα μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες.Αν δεν είναι σε καλή θέση και το εξωτερικό μηχανημα θα λαμβάνει λάθος ένδειξη.

[...]

Το ένα βοηθά το άλλο ,αλλά σημαίνει επίσης ότι το Inverter δεν είναι κατάλληλο για τον συγκεκριμένο χώρο.Για τα 27τμ ίσως θα έπρεπε 14αρι

Είναι θέμα μελέτης από τεχνικό να ταιριαζει κάτι για τον χώρο μας και όχι μόνο για την θέση.

 

 

 

- Το θέμα με την αίσθηση του «κρύου αέρα» λύνεται λιγότερο ή περισσότερο και με το Coanda, με το ανέβασμα της θερμοκρασίας από το κοντρόλ και πιθανόν με άλλους τρόπους, με κάποιο κόστος όμως. Προτίμησα να το λύσω με αλλαγή στη θέση των επίπλων γιατί οι παραπάνω λύσεις δεν εξασφάλιζαν ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας ή την βαθμιαία άνοδο της που για μένα είναι τα βασικότερα, θέμα ιδιοσυγκρασίας καθαρά.

[...]

- Έχεις δίκιο. Ένα 12άρι, αν δουλεύει μόνο του, συνήθως δεν επαρκεί για να θερμάνει ένα για χώρο 27τμ.

Χρειαζόμουν δύο κλιματιστικά και δύο θερμοπομπούς αλλά υπήρχε όριο στα χρήματα που μπορούσα να χαλάσω και έτσι έγιναν μια σειρά υπολογισμοί, αρχικά από εμένα. Υπολόγισα τα 15+6+27τμ σαν ενιαίο χώρο. Τα δύο κλιματιστικά μαζί θα απέδιδαν στη θέρμανση 28000 έως 30500 BTU.(το προϋπάρχον on-off και ένα από τα δύο inverter που θα αγόραζα) Το δωμάτιο των 27τμ έχει μικρές απώλειες και είναι ανατολικό. Το 12άρι inverter μπήκε με τη λογική ότι θα δουλεύει τις ίδιες ώρες με όλα τα άλλα κύρια θερμαντικά του σπιτιού (δύο κλιματιστικά ακόμα και δύο θερμοπομπούς ) και ανοιχτές τις ενδιάμεσες πόρτες. Θα χρησιμοποιούνται δε, μόνο όταν οι διαφορές μεταξύ εξωτερικής και εσωτερικής επιθυμητής θερμοκρασίας είναι έως 17 βαθμούς κελσίου.

- Αν η θερμοκρασία είναι γύρω στο μηδέν ή αν χιονίσει, θα λειτουργήσει η κεντρική θέρμανση. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι εφεδρικά ή συμπληρωματικά. (διπλοκατοικία, δεν ανάβουμε καλοριφέρ φέτος λόγω αδυναμίας του άλλου ενοίκου να πληρώσει το πετρέλαιο όλης της χρονιάς.)

Φυσικά, συμβουλεύτηκα τεχνικό πριν την αγορά όλων, που συμφώνησε ότι μπορεί να μπει 12άρι για θέρμανση, με αυτές τις προϋποθέσεις.

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση. Εαν έχει κάποιος το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP θαθελα να μου πει εάν έχει και αυτός πρόβλημα με θόρυβο συστολών διαστολών κατά τη θέρμανση ή το έχω μόνο εγώ...Το μηχάνημα όντως ειναι μίας βδομάδας αλλά φίλε starenie δεν νομίζω να μπορεί να σταματήσει από μόνο του στην πορεία. Είναι πιστεύω λάθος υλικά , πολλά απαρτιζόμενα μέρη και σύνδεση. Εαν υπάρχει κάποιος που έχει ή έχει δουλέψει Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP ας μου πει.

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόσεξες αναφέραμε ότι δεν αποκλείεται να έχει γίνει κάτι λάθος στην τοποθέτιση όπως και ότι υπάρχει και η εγγύηση :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...