Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ ενδιαφερομαι και γω για 2 κλιματιστικα ενα 9000 για υπνοδωματιο(16 τ.μ) και ενα 18000 (για σαλονοκουζινοχωλ 45 τ.μ ορθογωνιου σχηματος θα τοποθετηθει σχεδον στην μεση του χωρου)

με ενα βατζετ περι τα 1400 ευρω συνολο μαζι ομως με τοποθετηση κτλπ τι θα μπορουσατε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο βλέπω κι εγώ με το νέο Sharp 9LSR inverter που εγκαταστάθηκε στο υπνοδωμάτιο.

Δουλεύει σε ψύξη (εδώ και μερικές μέρες) και δεν βγάζει ούτε σταγόνα συμπυκνώματα στο μπαλκόνι.

Ενώ το παλιό air condition (18000 BTU, όχι inverter) στο καθιστικό βγάζει κουβάδες!

Κάποια στιγμή σκέφτηκα.. μήπως τα στέλνει μέσα στον τοίχο.. (και από εκεί στον κάτω όροφο!)

Με τη ποιότητα της τοποθέτησης όλα μπορεί να συμβούν (αυτή τη φορά ο 'εξειδικευμένος' χτύπησε τα καλώδια και έριξε τον αυτόματο!) :worry:

 

Χαχαχα το μυστηριο του νερου χτυπησε και σε μενα! Fujitsu asyg 09lu ενος μηνος στην κρεβατοκαμαρα εβγαζε κανονικα μεχρι που εγκατασταθηκε 16αρι toshiba στο καθιστικο το οποιο λειτουργει συνεχεια, εκτος απο τις νυχτερινες ωρες που λειτουργει το 9αρι. Το 16αρι γεμιζει μπετονια, ποτιστηρια κλπ (σε λιγο θα πλενομαστε κιολας), το 9αρι ουτε σταγονα! Ακομα και αν λειτουργει για δοκιμη με ανοιχτο παραθυρο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ ενδιαφερομαι και γω για 2 κλιματιστικα ενα 9000 για υπνοδωματιο(16 τ.μ) και ενα 18000 (για σαλονοκουζινοχωλ 45 τ.μ ορθογωνιου σχηματος θα τοποθετηθει σχεδον στην μεση του χωρου)

με ενα βατζετ περι τα 1400 ευρω συνολο μαζι ομως με τοποθετηση κτλπ τι θα μπορουσατε να μου προτεινετε?

 

 

επειδή είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα ποστς

ΤΟΠ για 18ρι με το μεγαλύτερο COP Mitsubishi SRK-50ZJX-S

ή Toshiba Super Daiseikai RAS-18PAVP-E/RAS-18PKVP-E ανστίστοιχα κορυφαίο με ~4 θερμανση

 

πιο φτηνό στα COP ~4 Mitsubishi SRK-63ZE-S με πιο δυνατή ψύξη θέρμανση

Edited by moredread
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ ενδιαφερομαι και γω για 2 κλιματιστικα ενα 9000 για υπνοδωματιο(16 τ.μ) και ενα 18000 (για σαλονοκουζινοχωλ 45 τ.μ ορθογωνιου σχηματος θα τοποθετηθει σχεδον στην μεση του χωρου)

με ενα βατζετ περι τα 1400 ευρω συνολο μαζι ομως με τοποθετηση κτλπ τι θα μπορουσατε να μου προτεινετε?

 

αυτα που κοιταω ειναι τα εξης

τουοτομι MTN MTG A228IVP-->ινβερτερ

Toyotomi*GAN GAG A128VL -->συμβατικο

 

GAN GAG A180GVR-->ινβερτερ

Link to comment
Share on other sites

αυτα που κοιταω ειναι τα εξης

τουοτομι MTN MTG A228IVP-->ινβερτερ

Toyotomi*GAN GAG A128VL -->συμβατικο

 

GAN GAG A180GVR-->ινβερτερ

 

1400 όλα μαζί? νόμιζα μονο το 18αρι,

λάθος μου

Link to comment
Share on other sites

θΑ ήθελα προτάσεις για 24.000 μηχάνημα inverter με καλό COP. Αν είναι δυνατόν με σειρά προτήμησης. Ευχαριστώ....

 

Στα υπόψη... Sharp AY-XP24LR , Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S , Mitsubishi MSZ-GE60VA , Toyotomi Kuro MTN/MTG A271DV , Toshiba ??

Edited by doll1
Link to comment
Share on other sites

επισης αν και δεν γνωριζω για τα ινβεντορ κλιματιστικα παρα μονο οτι εχουν μεγαλη εγγυηση με δελεαζει και η συγκεκριμενη προσφορα

http://www.airconditioning.com.gr/product.asp?catid=1189

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο βλέπω κι εγώ με το νέο Sharp 9LSR inverter που εγκαταστάθηκε στο υπνοδωμάτιο.

Δουλεύει σε ψύξη (εδώ και μερικές μέρες) και δεν βγάζει ούτε σταγόνα συμπυκνώματα στο μπαλκόνι.

Ενώ το παλιό air condition (18000 BTU, όχι inverter) στο καθιστικό βγάζει κουβάδες!

Κάποια στιγμή σκέφτηκα.. μήπως τα στέλνει μέσα στον τοίχο.. (και από εκεί στον κάτω όροφο!)

Με τη ποιότητα της τοποθέτησης όλα μπορεί να συμβούν (αυτή τη φορά ο 'εξειδικευμένος' χτύπησε τα καλώδια και έριξε τον αυτόματο!) :worry:

 

Χαχαχα το μυστηριο του νερου χτυπησε και σε μενα! Fujitsu asyg 09lu ενος μηνος στην κρεβατοκαμαρα εβγαζε κανονικα μεχρι που εγκατασταθηκε 16αρι toshiba στο καθιστικο το οποιο λειτουργει συνεχεια, εκτος απο τις νυχτερινες ωρες που λειτουργει το 9αρι. Το 16αρι γεμιζει μπετονια, ποτιστηρια κλπ (σε λιγο θα πλενομαστε κιολας), το 9αρι ουτε σταγονα! Ακομα και αν λειτουργει για δοκιμη με ανοιχτο παραθυρο.

 

Μην λεμε τα ίδια καθε τόσο με άλλα λόγια.:wacko: Για το θέμα της αφύγρανσης αναφέραμε μόλις παραπάνω ότι αν δεν έχει υγρασία ο χώρος ,τι να βγάλει ;

Το πως την κάνει κάθε κλιμαστιστικό εξαρτάται απο την ποιότητα του μηχανήματος ,αν αυτό είναι κατάλληλο για τον χώρο μας αλλά και σε τι θέση το έχουμε και φυσικά μια σωστή εγκατάσταση.Ολα αφορουν μελέτη επιτόπου από κάποιον που γνωρίζει το μηχάνημα.

 

καλησπερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ ενδιαφερομαι και γω για 2 κλιματιστικα ενα 9000 για υπνοδωματιο(16 τ.μ) και ενα 18000 (για σαλονοκουζινοχωλ 45 τ.μ ορθογωνιου σχηματος θα τοποθετηθει σχεδον στην μεση του χωρου)

με ενα βατζετ περι τα 1400 ευρω συνολο μαζι ομως με τοποθετηση κτλπ τι θα μπορουσατε να μου προτεινετε?]

 

επισης αν και δεν γνωριζω για τα ινβεντορ κλιματιστικα παρα μονο οτι εχουν μεγαλη εγγυηση με δελεαζει και η συγκεκριμενη προσφορα

http://www.airconditioning.com.gr/product.asp?catid=1189

 

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Οπως λέμε κατά επανάληψη το ταιριαζει για τον χώρο σου το κρίνει τεχνικός επιτόπου,γιατι μπορείς να κάνεις και πολλούς συνδιασμούς.Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τις φίρμες και μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν επιτόπου ,εδώ είμαστε :)

 

θΑ ήθελα προτάσεις για 24.000 μηχάνημα inverter με καλό COP. Αν είναι δυνατόν με σειρά προτήμησης. Ευχαριστώ...Στα υπόψη... Sharp AY-XP24LR , Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S , Mitsubishi MSZ-GE60VA , Toyotomi Kuro MTN/MTG A271DV , Toshiba ??

 

Καλως ήλθες στην παρέα μας :) Μια επιλογή δεν είναι μονά ζυγά ,ούτε με βάση τι αναφέρουν οι εταιρίες .Ολα όσα θες τα έχουμε αναφέρει πρόσφατα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μην λεμε τα ίδια καθε τόσο με άλλα λόγια.:wacko: Για το θέμα της αφύγρανσης αναφέραμε μόλις παραπάνω ότι αν δεν έχει υγρασία ο χώρος ,τι να βγάλει ;

Το πως την κάνει κάθε κλιμαστιστικό εξαρτάται απο την ποιότητα του μηχανήματος ,αν αυτό είναι κατάλληλο για τον χώρο μας αλλά και σε τι θέση το έχουμε και φυσικά μια σωστή εγκατάσταση.Ολα αφορουν μελέτη επιτόπου από κάποιον που γνωρίζει το μηχάνημα.

 

 

 

 

 

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Οπως λέμε κατά επανάληψη το ταιριαζει για τον χώρο σου το κρίνει τεχνικός επιτόπου,γιατι μπορείς να κάνεις και πολλούς συνδιασμούς.Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τις φίρμες και μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν επιτόπου ,εδώ είμαστε :)

 

 

 

Καλως ήλθες στην παρέα μας :) Μια επιλογή δεν είναι μονά ζυγά ,ούτε με βάση τι αναφέρουν οι εταιρίες .Ολα όσα θες τα έχουμε αναφέρει πρόσφατα.:)

 

καλησπερα σε ολους...φρεσκοτατος εδω με μια τεραστια απορια....ψαχνω εδω και 2 εβδομαδες στο διαδυκτιο,που μπορω να προμηθευτο κλιματιστικο chofu 24αρι στη θεσσαλονικη και δεν βρισκο καμια πληροφορια για κανενα καταστημα η αντιπροσωπεια ισως...θα ειμουνα ευγνομων σε οποιαδηποτε βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας .:) Δυσκολα θα βρείς προιόντα της εταιρίας στην αγορά ,μάλλον λόγω κόστους ,αλλά δεν χάνεις τίποτε να τηλ.

για συνεργάτη ή κατάστημα στην περιοχή σου στον εισαγωγέα που τα διαφημίζει GLOBAL INTERNATIONAL Τηλ..: 210-5756048,210 5771909

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θΑ ήθελα προτάσεις για 24.000 μηχάνημα inverter με καλό COP. Αν είναι δυνατόν με σειρά προτήμησης. Ευχαριστώ...Στα υπόψη... Sharp AY-XP24LR , Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S , Mitsubishi MSZ-GE60VA , Toyotomi Kuro MTN/MTG A271DV , Toshiba ??

 

Καλως ήλθες στην παρέα μας :) Μια επιλογή δεν είναι μονά ζυγά ,ούτε με βάση τι αναφέρουν οι εταιρίες .Ολα όσα θες τα έχουμε αναφέρει πρόσφατα.:)

 

Εχω διαβάσει αρκετά. Απλά για 24.000 ΜΟΝΟ από άποψη απόδοσης, αξιοπιστίας, service θέλω την γνώμη σας και όχι αν κάνει για το χώρο μου ή όχι.... Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις μπλέξει πως επιλέγουμε κάτι με ότι έχεις διαβάσει:confused: Η απόδοση ,η κατανάλωση κλπ που ζητάς εξαρτάται πρώτα από τον χώρο σου,τι όντως χρειάζεσαι και λιγότερο τι διαφημίζουν οι εταιρίες που είναι σχετικά όπως έχουμε πει.Τα συγκεκριμένα μηχανήματα (και σαν σειρές) που αναφέρεις,τα έχουμε συζητήσει με υπερ και κατα τους πολλές φορές και πρόσφατα ,και με γνωμες για τις εταιρίες,τους εισαγωγείς τους κλπ που ζητάς .Αν έχεις διαβάσει αρκετα όπως γράφεις , θα έχεις προσέξει επίσης ότι είναι κουραστικό να γράφουμε ή να ψάχνουμε παραπομπές και κουραστικό και για άλλους να ξαναδιαβάζουν τα ίδια .Πόσο μάλλον όταν ζητάς πληροφορίες και για ένα Τoshiba ενώ δεν αναφέρεις μοντέλο :wacko: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άποψη σου. Αν κάποιος άλλος έχει να σχολιάσει επί των μηχανημάτων που αναφέρω θα του ήμουν υπόχρεως. Ειδικά αν έχει στην κατοχή του κάποιο και μπορεί να μας πει σχετικά με την πραγματική του απόδοση, την αξιοπιστία του (αν έχει παρουσιάσει προβλήματα) και το service (αν ποτέ το χρειάστηκε). Ευχαριστώ.

P.s.: (Toshiba Super Daiseikai RAS-18PAVP-E)

Edited by doll1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Και εμένα μου έχει χαλάσει η δίάθεση γιατί ο εξουσιοδοτημένος Mitsubishi εδώ στην περιοχή μου δεν έρχεται με τίποτα στο σπίτι να δει τον χώρο γιατί λέει εμπιστεύεταιτο σκαρίφημα που του έκανα...Και εγώ που θέλω μια επαγγελματική γνώμη τι θα κάνω δηλαδη; Πήρα στα κεντρικά στην Mitsubishi τους ρώτησα για την εγγύηση και μου είπανε ότι ισχύει μόνο αν γίνει η εγκατάσταση από τον εξουσιοτημένο...Μάλιστα λέει να τους πάρω αύριο για να μεσολαβήσουν να έρθει ο τοπικός σπίτι να κάνει την προσφορά.

Έλεος βρε παιδιά, αλλά υποτίθεται έχουμε οικονομική κρίση και εγώ θέλω να τους δώσω 1600 ευρώ για το 18αρι και βαριούνται να έρθουν!

Είμαι εκνευρισμένος και όσο και να μου αρέσει το SRK-50ZJX δεν θα το πάρω...

Προσανατολίζομαι σε ένα από αυτά:

Fujitsu ASYA18LE (http://www.fgeurope.gr/ns/index.php?about=22&pcat=84&prod=498&lang=en)

TOSHIBA RAS 18SKV2E (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=6&ved=0CF8QFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.toshiba-aircon.gr%2Ftechniki-bibliothiki%2Ftoshiba-catalogue-2012-1%2Fat_download%2Ffile&ei=ZO8aUMWMJenk4QS-xoGwCg&usg=AFQjCNHfUZ2MGPJ8kuKDRUgPLqX7x1f0Qg&sig2=RKuaaWx9wzKf5qLTjyLtiw)

DAIKIN FTX50GV (http://climahellas.gr/system/product_assets/000/003/900/original_jv.pdf)

Μαζί με εγκατάσταση τα πρώτα 2 είναι κοντά στα 1100, το Daikin είναι στα +400. Αξίζει;

Ποιο θα προτείνατε;

Είδα ότι το Toshiba έχει περισσότερη παροχή αέρα από το Daikin (954m3/h έναντι 882m3/h).

Από πλευράς φίλτρων, το φωτοκαταλυτικό του daikin είναι καλύτερο από το ηλεκτροστατικό του toshiba;

Επίσης η daikin ανακοινώνει ετήσια κατανάλωση 775kwh ενώ η toshiba 710kwh.

Από την άλλη η daikin δίνει 3 χρόνια εγγύηση σε όλα ενώ η toshiba 1 χρόνο για ηλεκτρονικά και 5 για συμπιεστή.

Τέλος, αυτά θέλουν 2μισάρι καλώδιο; Ο ένας μου είπε θα πάρει από τις μπρίζες που έχω...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα...

 

Καλως ήλθες στην παρέα μας :) Tα χαρακτηριστικά έχουμε πει είναι σχετικά με τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή ,όπως και οι εγγυήσεις ανάλογα τι αναφέρουν.Το συγκεκριμένο Toshiba έχει στην πράξη καλύτερο ανεμιστήρα αλλά σαν σύνολο το Daikin υπερτερεί .Το Fujitsu είναι απλό μηχανημα .

 

Τώρα αν δεν έρχονται να δούν τον χώρο σου, μπορείς να ρωτήσεις και αλλού να δείς αν το σχεδιο σου κρινεται επαρκές για ότι μηχάνημα ενδιαφέρεσαι.Oσo αφορά τα ηλεκτρικά αφορά ηλεκτρολόγο επιτόπου,και όχι στο περίπου από άλλων γνώμη .Το 2,5αρι καλώδιο με 16Α ασφάλεια,ξεχωριστό διακόπτη στο πίνακα ή μπρίζα σουκο μόνο για παροχή στο κλιματιστικό είναι στα standard για να έχεις ασφάλεια στον χώρο σου.

 

Καταρχήν ευχαριστώ το φίλο starenios για τη βοήθεια του.

Τελικά εγκατέστησα το DAIKIN και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Κατασκευή: Τσεχία η εξωτερική μονάδα και Ταυλάνδη η εσωτερική. Ειναι ΟΚ αυτό (η διαφοροποίηση δηλαδή);

Για την ηλεκτροδότηση χρειάστηκε να πάρουμε ρεύμα από μια κοντινή παροχή τριφασικού ρεύματος (χρησιμοποιώντας μόνο τη μία φάση) γιατί είχε 2.5άρι καλώδιο, αφού βέβαια ο ηλεκτρολόγος απομόνωσε την παροχή από το νυχτερινό. Το κλιματιστικό έχει έτσι ασφάλεια δική του 16Α.

Το κλιματιστικό το δουλεύω στους 25-27 βαθμούς και δημιουργεί μια πάρα πολύ ευχάριστα δροσερή ατμόσφαιρα ενώ έχω ανοικτές και τις πόρτες που οδηγούν στην κρεβατοκάμαρα όπου εκεί βέβαια δεν είναι τόσο δροσερά αλλά είναι ασύγκριτα καλύτερα από πριν.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι η εξωτρική μονάδα δεν έχει καθόλου κραδασμούς και ειναι ιδιαιτερα αθόρυβη! Πρέπει να είμαι στο 1μέτρο για να την ακούσω.

Τώρα, δύο απορίες:

1. από ότι κατάλαβα ανάλογα με το πόσο απέχει η θερμοκρασια στόχος που ρυθμίζω από την θερμοκρασια δωματίου νομίζω ότι διαφέρει και η θερμοκρασία αέρα που βγάζει το κλιματιστικό; Δηλαδή αν το δωμάτιο έχει 30 βαθμούς και το βάλω στους 25 βγάζει πιο κρυο αέρα από αυτόν που θα έβγαζε αν το έβαζα στους 27. Είναι ιδέα μου;

2. Είδα ένα σωληνάκι πίσω από την εξωτερική μονάδα και μου είπαν ότι είναι για την μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας. Μπορώ να έχω ένδειξη ποια είναι αυτή; Π.χ. μπορείς εκτελέσεις διαγνωστικά τεστ που να σου λένε αυτές τις παραμέτρους;

3.Πως μπορώ να μετρώ την κατανάλωση του κλιματιστικού μόνο; Υπάρχει κάποια συσκευή να συνδέσω στον πίνακα ή στο κλώδιο που δίνει ρευμα;

Ευχαριστώ πολύ.

Mi A3 Not just Blue 4GB RAM 64GB ROM, official international version, PFQEUXM
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω μια έρευνα αγοράς σε καταστήματα πιο "εξειδικευμένα" για το θέμα μου... σχετικά με συνεργείο εγκατάστασης (ώστε να προσέξει μονώσεις κτλ κτλ) έχετε κάποιο να προτείνετε (έστω με πμ) για Θεσσαλονίκη (ανατολική) ; Θεωρητικά μπορώ να ρωτάω ή να υποδεικνύω στον καθένα που θα έρθει να το τοποθετήσει αλλά θα φανεί χαζό να το παίζω έξυπνος χωρίς να καταλαβαίνω τί τους λέω:lol:
Link to comment
Share on other sites

Με τα δικά σου χρήματα,κανείς δεν μπορεί να σε κακολογήσει τι θες να κάνεις. :) Το τι γίνεται και ταιριαζει βεβαια στον χώρο σου,αφορά τεχνικό που γνωρίζει κάθε μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι.Εκεί δεν μπορείς να το παίξεις έξυπνος ,απλά μπορείς να τσεκάρεις ότι σου πούν και αλλού.Οσο αφορα για συνεργείο εγκατάστασης καλύτερα να τηλ. στην αντιπροσωπεια του μηχανήματος που ενδιαφέρεσαι να σου πούν τον κοντινότερο συνεργάτη τους.

 

Καταρχήν ευχαριστώ το φίλο starenios για τη βοήθεια του.Τελικά εγκατέστησα το DAIKIN και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Κατασκευή: Τσεχία η εξωτερική μονάδα και Ταυλάνδη η εσωτερική. Ειναι ΟΚ αυτό (η διαφοροποίηση δηλαδή);

 

Τώρα, δύο απορίες:

1. από ότι κατάλαβα ανάλογα με το πόσο απέχει η θερμοκρασια στόχος που ρυθμίζω από την θερμοκρασια δωματίου νομίζω ότι διαφέρει και η θερμοκρασία αέρα που βγάζει το κλιματιστικό; Δηλαδή αν το δωμάτιο έχει 30 βαθμούς και το βάλω στους 25 βγάζει πιο κρυο αέρα από αυτόν που θα έβγαζε αν το έβαζα στους 27. Είναι ιδέα μου;

2. Είδα ένα σωληνάκι πίσω από την εξωτερική μονάδα και μου είπαν ότι είναι για την μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας. Μπορώ να έχω ένδειξη ποια είναι αυτή; Π.χ. μπορείς εκτελέσεις διαγνωστικά τεστ που να σου λένε αυτές τις παραμέτρους;

3.Πως μπορώ να μετρώ την κατανάλωση του κλιματιστικού μόνο; Υπάρχει κάποια συσκευή να συνδέσω στον πίνακα ή στο κλώδιο που δίνει ρευμα;Ευχαριστώ πολύ.

 

1) Σωστα κατάλαβες,αλλά εξαρτάται και πως το μηχανημα καταλαβαίνει τον χώρο.

2) Αν όντως έχει μέτριση εξωτερικής θερμοκρασίας για την επίτευξη της εσωτερικής, θα γράφει στις οδηγίες χρήσης ότι στην θέση Αuto την λαμβάνει υπόψη μόνο του σε κάποια χρονικά διαστήματα.Αν δεν το γράφει, αφορά αισθητήρα λειτουργίας του συμπιεστή .

3) Ενας ηλεκτρολόγος μπορεί να σου συνδέσει κάποιο μετρητη στον πίνακα ,αλλά υπάρχουν αμφιβολίες σχετικά με την ποιοτητα και αποτελεσματικότητα τους γιατί η κατανάλωση δεν είναι σταθερή στο κλιματιστικό,αλλάζει ανάλογα τις συνθήκες.Είναι πιό εύκολο να υπολογίσεις χονδρικά τις ώρες λειτουργίας και βλέπεις στον λογ/μό της ΔΕΗ την διαφορά με περίοδο που δεν το λειτουργείς.

 

Οσο αφορά την κατασκευή του κλιματιστικού ,εμπορικοί συνδιασμοί γίνονται για θέμα κόστους από τον εισαγωγέα.Η Daikin όπως και άλλες εταιρίες έχουν εργοστάσια σε πολλες χώρες.Ξινίζει βεβαια ,αλλο Ευρώπη άλλο Ταιλάνδη ....αλλά και άλλο Κίνα και Ιαπωνία ....αλλά υπάρχει και η εγγύηση.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα σωληνάκι πίσω από την εξωτερική μονάδα και μου είπαν ότι είναι για την μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας. Μπορώ να έχω ένδειξη ποια είναι αυτή; Π.χ. μπορείς εκτελέσεις διαγνωστικά τεστ που να σου λένε αυτές τις παραμέτρους;

.

 

Νομίζω ότι το online controller δείχνει εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία.Απ' ότι βλέπω υποστηρίζεται και το δικό σου μοντέλο.

 

http://daikin.mcquay.hu/7_Speci%C3%A1lis_Tartalom/Documents/Term%C3%A9k%20vide%C3%B3k/daikin_online_controller/Daikin_OnlineControllerBrochure_LR.pdf

Link to comment
Share on other sites

3.Πως μπορώ να μετρώ την κατανάλωση του κλιματιστικού μόνο; Υπάρχει κάποια συσκευή να συνδέσω στον πίνακα ή στο κλώδιο που δίνει ρευμα;

Ευχαριστώ πολύ.

 

καλοριζικο το daikin!

Για μετρηση καταναλωσης υπαρχουν πολλες συσκευες οπως ενδεικτικα αυτη http://www.conrad.com/VOLTCRAFT-Energy-Monitor-3000-LCD-0.001-Wh---15000-kWh-2376-h.htm?websale7=conrad-int&pi=125331

Link to comment
Share on other sites

To online controller της Daikin (αλλα και παρόμοια συστήματα άλλων εταιριών), είναι για απομακρυσμένο έλεγχο του κλιματιστικού και αξίζει (και λόγω κόστους) μόνο για χώρους με πολλά μηχανήματα μαζί .Οι ενδειξεις που αναφερονται είναι παρόμοιες με αυτές του τηλεκοντρολ του κλιματιστικου ,μόνο που έχουν αμφιδρομη επαφή με μια άλλη συσκευη που ορίζουμε για τον έλεγχο ,και μετά πάνε οι εντολές στο κλιμαστικό.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ενα μεγαλο μπραβο στον Starenios ο οποιος κρατα κατα 99% μονος του αυτο το forum! Χαρα στο κουραγιο σου!! Πραγματικα πρεπει να εχεις σωσει κοσμο!

Διαβαζοντας εδω περι τις τελευταιες 100 σελιδες εχω βγαλει και εγω καποια συμπερασματα και εχω να κανω και εγω 2 ερωτησεις-αποριες.

1) Θελω να βαλω ενα καινουργιο AC inverter 18.000 btu στην θεση του παλιου (πρεπει σιγουρα να εχει κλεισει 15ετια) Sharp 18.000 btu το οποιο συνεχιζει αψογα την λειτουργια του (αθανατο!!!!!!) χωρις καμια βλαβη και απο οτι θυμαμαι εγω, ουτε αλλαγη φρεον. Τον χωρο που θελω (Σαλονι-χωλ περιπου 35 τμ-το σπιτι ειναι συνολο 80τμ) τον καλυπτει ανετα απλα ενας φιλος μου προτεινε να βαλω 24.000 btu ετσι ωστε να θερμαινει τον χωρο πιο γρηγορα και οικονομικα και να πιανει και αλλους χωρους (κουζινα, υπνοδωματιο).Οντως θα μου βγαινει πιο οικονομικο να παρω παραπανω btu απο οτι χρειαζομαι;;; Να επισημανω οτι απο φετος θα το χρησιμοποιω και για την θερμανση του σπιτιου.

2) Θελω απο σενα Starenios να μου προτεινεις εαν εβαζες εσυ 18αρι inverter με προταιρεοτητα στην ποιοτητα-καθαρισμο του αερα και στην οικονομια τι θα εβαζες αυτη την στιγμη (και ποιο μοντελο) σε TOSHIBA, PANASONIC, HITACHI, SHARP (με σειρα προταιρεοτητας)

Ευχαριστω εκ των προτερω!

Link to comment
Share on other sites

2. Είδα ένα σωληνάκι πίσω από την εξωτερική μονάδα και μου είπαν ότι είναι για την μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας.

 

Είναι για την μέτρηση της εξωτερικής υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας μετρά δύο παραμέτρους,υγρασία και θερμοκρασία.Αν δεν αναφέρεται κάτι στις οδηγίες είναι απλά για τα όρια λειτουργίας του συμπιεστή.

 

Καταρχην ενα μεγαλο μπραβο στον Starenios ο οποιος κρατα κατα 99% μονος του αυτο το forum! Χαρα στο κουραγιο σου!! Πραγματικα πρεπει να εχεις σωσει κοσμο!

Διαβαζοντας εδω περι τις τελευταιες 100 σελιδες εχω βγαλει και εγω καποια συμπερασματα και εχω να κανω και εγω 2 ερωτησεις-αποριες.

1) Θελω να βαλω ενα καινουργιο AC inverter 18.000 btu στην θεση του παλιου (πρεπει σιγουρα να εχει κλεισει 15ετια) Sharp 18.000 btu το οποιο συνεχιζει αψογα την λειτουργια του (αθανατο!!!!!!) χωρις καμια βλαβη και απο οτι θυμαμαι εγω, ουτε αλλαγη φρεον. Τον χωρο που θελω (Σαλονι-χωλ περιπου 35 τμ-το σπιτι ειναι συνολο 80τμ) τον καλυπτει ανετα απλα ενας φιλος μου προτεινε να βαλω 24.000 btu ετσι ωστε να θερμαινει τον χωρο πιο γρηγορα και οικονομικα και να πιανει και αλλους χωρους (κουζινα, υπνοδωματιο).Οντως θα μου βγαινει πιο οικονομικο να παρω παραπανω btu απο οτι χρειαζομαι;;; Να επισημανω οτι απο φετος θα το χρησιμοποιω και για την θερμανση του σπιτιου.

2) Θελω απο σενα Starenios να μου προτεινεις εαν εβαζες εσυ 18αρι inverter με προταιρεοτητα στην ποιοτητα-καθαρισμο του αερα και στην οικονομια τι θα εβαζες αυτη την στιγμη (και ποιο μοντελο) σε TOSHIBA, PANASONIC, HITACHI, SHARP (με σειρα προταιρεοτητας)

Ευχαριστω εκ των προτερω!

 

Ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις :) Στις απορίες σου : 1) Αφού έχεις μείνει ευχαριστημένος με 18αρι ,προφανώς αυτό είναι κατάλληλο για τον χώρο σου.Δεδομένου ότι το παλιό σου κλιματιστικό δεν είναι Inverter ,με ένα ίδιας ισχύς αλλά Ιnverter, η απόδοση που θα έχεις θα είναι σαν έχεις ήδη 24αρι κλιματιστικό.Aν όμως αυτό που εχεις ,θεωρείς δεν έφτανε ως τώρα και να ήταν μεγαλύτερο να πιανει και αλλους χωρους,θα πρέπει να του αλλάξεις θέση αλλά και θα πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό επιτόπου αν ταιριαζει 24αρι,θες και καλύτερα υλικά εγκατάστασης ,ηλεκτρολογικά κλπ

 

2) Δεν αναφέρεις πλαφόν τιμής ,οπότε υποθέτω ζητάς στο μέσο όρο. Για καλο καθαρισμό αέρα μπορείς να κοιτάξεις το http://www.skroutz.gr/s/269314/Sharp-AY-XPC18LR.html ή το αντίστοιχό του 24αρι http://www.skroutz.gr/s/275860/Sharp-AY-XP24LR.html με λόγο παραπάνω αφού είσαι ευχαριστημένος απο την φίρμα :) Αν μπορεί να μπει σε θέση πχ διάδρομος,να καλύπτεις αρκετά και τα 80 τμ του χώρου σου,πάς στο γνωστό εδώ μέσα κορυφαίο σχετικά ακριβό http://www.skroutz.gr/s/391336/Mitsubishi-SRK-63ZK-S.html αλλά με επίσης γνωστό ότι κοντά του δεν θα μπορείς να σταθείς γιατι θα ενοχλεί :p Τελος υπόψη όλα τα κλιματιστικά πάνω από 18αρια έχουν και σχετικό μεγάλο όγκο μέσα έξω,οπότε πρέπει να τα δεις κάπου απο κοντά.Καλα μηχανήματα όμως υπάρχουν και σε άλλες φίρμες .Ενδεικτικά πάντως κάποια 18αρια έχουμε αναφέρει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Starenios ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Θελω να σε ρωτησω μιας και το συγκεκριμενο λινκ το ειχα υποψην μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 , τα συγκεκριμενα AC (γιατι το λινκ ειναι Ιουλιος 2011) ειναι τελευταια μοντελα; Eυχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόσεξες πολλα καταστήματα διαφημίζουν ακόμα τα παραπάνω κλιματιστικά ,οπότε ανημέρωτα δεν γίνεται να είναι όλα :) Αυτό γιατί όπως έχουμε πει, τα τελευταία έτη λόγω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης ,οι εταιρίες κοιτάνε το κόστος,και έτσι δεν βγάζουν κάθε χρόνο νέα εξ'ολοκλήρου κλιματιστικά παρά μόνο κάποιες παραλλαγές ή facelift παλαιότερων μοντέλων τους, με λίγες συνήθως προς το χειρότερο αλλαγές.Ομως και αυτά τα μοντέλα δεν έρχονται πάντα στην Ελληνική αγορά ,ειδικά τώρα με την δική μας οκονομική κρίση που οι πωλήσεις και οι εισαγωγές είναι περιορισμένες :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...