Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα σε 2 μηχανήματα γιατί κολλάω σε λεπτομέρειες:rolleyes:

Είμαι ανάμεσα σε ένα General (Fujitsu) 14000btu και ένα Toshiba 13000btu.To πρόβλημα είναι οτι το General καλύπτει καλύτερα το χώρο μου(σχεδόν 30τ.μ, ταράτσα, ξύλινα κουφώματα)αλλά είναι ενεργειακής κλασης Β ψύξη:(/Α θέρμανσης. Το Toshiba είναι Α/Α αλλά φοβάμαι οτι θα δουλεύει οριακά.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ανάμεσα σε Α και Β κλάση? Αν πχ το κλιματιστικό δουλευει 2-3 ώρες την ημέρα για τι διαφορά μιλάμε (χονδρικά:!:)στο λογαριασμό της ΔΕΗ?:worry:

 

Εσείς ποιό από τα 2 μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα σε 2 μηχανήματα γιατί κολλάω σε λεπτομέρειες:rolleyes:

Είμαι ανάμεσα σε ένα General (Fujitsu) 14000btu και ένα Toshiba 13000btu.To πρόβλημα είναι οτι το General καλύπτει καλύτερα το χώρο μου(σχεδόν 30τ.μ, ταράτσα, ξύλινα κουφώματα)αλλά είναι ενεργειακής κλασης Β ψύξη:(/Α θέρμανσης. Το Toshiba είναι Α/Α αλλά φοβάμαι οτι θα δουλεύει οριακά.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ανάμεσα σε Α και Β κλάση? Αν πχ το κλιματιστικό δουλευει 2-3 ώρες την ημέρα για τι διαφορά μιλάμε (χονδρικά:!:)στο λογαριασμό της ΔΕΗ?:worry:

 

Εσείς ποιό από τα 2 μου προτείνετε?

 

Ανάμεσα στις 2 ενεργειακές κλάσεις που αναφέρεις και για χρήση 2-3 ωρών την ημέρα η οικονομία στο ρεύμα είναι μηδαμινή.

Διαφορά στην κατανάλωση θα δεις με πολύ περισσότερες ώρες χρήσης ημερησίως.

Για το θέμα Inverter ή όχι που αναφέρεται γενικά, η οικονομία πράγματι φαίνεται μόνο στην πολύωρη καθημερινή χρήση.

Δεν είναι μόνο αυτό όμως.

Μια άλλη παράμετρος είναι ότι ενώ τα μη Inverter ανοίγουν και κλείνουν, τα inverter είναι συνεχώς ανοιχτά και ρίχνουν κατάλληλα τις "στροφές".

Αυτό σημαίνει π.χ. ότι όταν κοιμάσαι δεν θα ψάχνεις το σεντόνι και μετά πάλι θα το βγάζεις και ούτω καθεξής.

Αν βρεις και ρυθμίσεις την κατάλληλη θερμοκρασία θα την έχεις σταθερή χωρίς να αρρωσταίνεις!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο εχω.φιλτρα εχει εδω:

http://www.apothema.gr/Product/5-1-270-29004/Hitachi/SPX-CFH15.html

 

To Hitachi SPX-CFH15 (στο apothema) ειναι το φιλτρο απολυμαντικου νανοτιτανιου (που δεν με ενδιαφερει) για τον εξαερισμο η το φιλτρο καθαρισμου αερα που εχει και τη ραβδο ιονισμου (και ειναι αυτο που θελω να αλλαξω).

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ενδιαφερομαι για φορητο κλιματιστικο.εχω μια σοφιτα περιπου 15 τ.μ χαμηλονταβανι οπου το καλοκαιρι η ζεστη ειναι πραγματικα αφορητη σε υψηλες θερμοκρασιες.ακουω καποια κλιματιστικα φορητα με 220 ευρο κ καποια αλλα με 500 κ 600 ευρο(στα ιδια btu).πιστευετε οτι με ενα 9ακι θα ειμαι καλυμενος κ αν ναι εχετε στα υποψιν σας καποιο καλο (αλλα κ αθορυβο) ? η τιμη γιατι διαφερει τοσο πολυ?δεν ενδιαφερομαι για θερμανση παρα μονο για ψηξη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ενδιαφερομαι για φορητο κλιματιστικο.εχω μια σοφιτα περιπου 15 τ.μ χαμηλονταβανι οπου το καλοκαιρι η ζεστη ειναι πραγματικα αφορητη σε υψηλες θερμοκρασιες.ακουω καποια κλιματιστικα φορητα με 220 ευρο κ καποια αλλα με 500 κ 600 ευρο(στα ιδια btu).πιστευετε οτι με ενα 9ακι θα ειμαι καλυμενος κ αν ναι εχετε στα υποψιν σας καποιο καλο (αλλα κ αθορυβο) ? η τιμη γιατι διαφερει τοσο πολυ?δεν ενδιαφερομαι για θερμανση παρα μονο για ψηξη.

η τιμη ειναι διαφορετικη γιατι αλλα ειναι ενεργ.κλ. α ενω αλλα οχι.

Επισης αλλα ειναι Inverter και αλλα οχι.

Αν τα παραπανω χαρακτηριστικα τα χει ενα κλιματιστικο ειναι πιο ακριβο αλλα και πιο οικονομικο στην καταναλωση ρευματος.

Εκτος απο αυτα καποια μπορει να εχουν διαφορα φιλτρα κτλ.

Το δικο μου ειναι Hitachi air exchanger inverter,εχει πολλα φιλτρα και ειμαι πολυ ικανοποιημένος.Η τιμή ομως ανεβαινει πολυ σε συγκριση με τα απλα.

Link to comment
Share on other sites

για 18αρη class Α ψυξη/Α θερμανση inverter

στην μιτσουμπιση βρηκα αυτο 1490 με τοποθετηση(υπαρχει κ μια εκδοση ιδια χωρις το χ στο τελος κανα 100-200ε φτηνοτερη μικρες διαφορες μ παν αλλα δεν το ψαξα)MITSUBISHI SRK50ZGX-S INVERTER (18000 BTU) -αν δεν κανω λαθος η mitsubishi electric δεν εχει 18αρη α κλαση-

κ στην daikin urura surura το ακριβοτερο κ καλυτερο-τραβαει αερα,φιλτρα διαφορα κ υγρανση,αφυγρανση κτλ-http:// http://www.daikin.gr/products/for_your_home/ururusarara/default.jsp στα 1800ε !

τουοτομυ http://www.atsidas.gr/Product.aspx?ID=381&MenuID=96 1400ε

 

κ για πιο φτηνα παιζει

toshiba http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17786 1145e

samsung http://www.apothema.gr/default.asp?pid=5&itmId=28384&catId=145&la=1 1200e(Α ψυξη/β? θερμανση)

lg artcool http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-4242/LG/C18AWR.html 1000e (βεβαια στην θερμανση ειναι κλαση c,αλλα εχει πολλες καινουργιες τεχνολογιες οπως τα ακριβα π.χ. πλασμα φιλτρο,αφυγρανση)

 

 

το θεμα ειναι οτι το πιο ωραιο κ με αρκετα καλα στοιχεια ειναι το Lg,να ακυρωσω το mitsubishi Που ειναι κ +500ε?

για να βρειτε αντ/πους mitsubishi heavy industry μιας κ στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω παρτε τηλ στον εισαγωγεα 210-5288888

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ένα GE που έχει ο Κωτσόβολος 9000btu μόνο 289 € πώς σας φαίνεται ? Κάτι μου βρωμάει (το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω βρει πουθενά στο διαδίκτυο)...

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=43481

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω Παντως εχω ενα Mirror της lg και ειμαι πολυ ευχαρισημενος .Πανεμορφο,δυνατο,μονο προβλημα οτι δεν φαινεται καλα το ματακι του τηλεκοντρολ κ δεν υπακουει αμεσα...
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω και γω κλιματιστικα και καποιος απο τη δουλεια μου που κανει και αυτη τη δουλεια τα απογευματα δηλαδη να τοποθετει κλιματιστικα μου εδωσε καποιες προσφορες ειδικα για το inventor μου ειπε για 9αρι στα 280 ευρω και 80 ευρω η τοποθετηση στο καθενα κλιματιστικο δηλαδη εγω που θελω να βαλω 3 θα μου παρει 240 ευρω για εργασια......τι λετε παιδες;;;καποιος που ξερει να μου πει για τα inventor και αν ειναι ακριβα τα 80 ευρω για τοποθετηση που μου ζηταει ο αλλος.ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

9αρι inverter με 280€?Πού?Τι μάρκα? Για το general electric που σας γράφω παραπάνω καμία γνώμη??

 

inventor λεω οχι inverter,αμερικανικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρωτησα στην αντιπροσωπεια της MITSUBISHI και κατεληξα σε αυτο

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductPhoto.aspx?Photo=/lib/img/product/ctlgbig/18128ctlgbig.jpg

 

δυο 9αρια θα βαλω στα δωματια και ενα 12αρι στο σαλονι δε χρειαζεται μεγαλυτερο γιατι το σαλονι δεν ειναι και τερας.για τα 9αρια μου ειπε 850 ευρω το καθενα μεσα ειναι και η τιμη της εγκαταστασης το 12αρι δε ξερω τι τιμη εχει γιατι δε ρωτησα πιστευω καπου στο 1000ρικο.θα τα βαλω γιατι αξιζουν τι να λεμε ειναι κορυφη στο ειδος τους τα MITSUBISHI.

Link to comment
Share on other sites

Κορυφή είναι η DAIKIN στον κλιματισμό.- Αν θες να πιστεύεις ότι είναι κ η Mitsubishi δικαίωμά σου βέβαια, αλλά η κορυφή είναι η DAIKIN. H Mitsubishi απλά βγάζει αθόρυβα κλιματιστικά (πλέον).
Link to comment
Share on other sites

Κορυφή είναι η DAIKIN στον κλιματισμό.- Αν θες να πιστεύεις ότι είναι κ η Mitsubishi δικαίωμά σου βέβαια, αλλά η κορυφή είναι η DAIKIN. H Mitsubishi απλά βγάζει αθόρυβα κλιματιστικά (πλέον).

 

ε απο αυτα που λενε οι ειδικοι αυτο ειναι το συμπερασμα πως η Mitsubishi ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ότι πεις. Οι ειδικοί εγώ ξέρω πως συστήνουν ανεπιφύλακτα DAIKIN πάντως, άσε που για μένα μια εταιρία με παράδοση στον κλιματισμό δε μπορεί να συγκριθεί με μία που βγάζει αυτοκίνητα, κινητά κ άλλα 1002.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ότι πεις. Οι ειδικοί εγώ ξέρω πως συστήνουν ανεπιφύλακτα DAIKIN πάντως, άσε που για μένα μια εταιρία με παράδοση στον κλιματισμό δε μπορεί να συγκριθεί με μία που βγάζει αυτοκίνητα, κινητά κ άλλα 1002.

 

σωστος δεν αντιλεγω ομως τοσα χρονια Mitsubishi και Mitsubishi ακουω στον κλιματισμο :) δεν ειναι τυχαιο αυτο νομιζω,παντως και για τη DAIKIN μου μιλησε με καλα λογια αυτος ο συναδελφος απο τη δουλεια μου που ηθελε να με πεισει να παρω inventor.

Link to comment
Share on other sites

Η Toyotomi σε τι θεση βρισκεται? Εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο τη αποδοτικοτητα του μηχανηματος που πηρα. Αθορυβο με φοβερα ομαλοποιημενη λειτουργια.
Link to comment
Share on other sites

σωστος δεν αντιλεγω ομως τοσα χρονια Mitsubishi και Mitsubishi ακουω στον κλιματισμο :) δεν ειναι τυχαιο αυτο νομιζω,παντως και για τη DAIKIN μου μιλησε με καλα λογια αυτος ο συναδελφος απο τη δουλεια μου που ηθελε να με πεισει να παρω inventor.

inverter εννοείς? :worry:

Τέσπα, για μένα κ πιστεύω αντικειμενικά κ με βάση τις απόψεις των περισσότερων επιστημόνων, τα DAIKIN είναι τα καλύτερα. Τώρα αν εσύ πιστεύεις κάτι άλλο δικαίωμά σου.

Link to comment
Share on other sites

inverter εννοείς? :worry:

Τέσπα, για μένα κ πιστεύω αντικειμενικά κ με βάση τις απόψεις των περισσότερων επιστημόνων, τα DAIKIN είναι τα καλύτερα. Τώρα αν εσύ πιστεύεις κάτι άλλο δικαίωμά σου.

 

εννοω τα αμερικανικα κλιματιστικα inventor το inverter που λες εσυ ειναι η τεχνολογια που εχει καποιο κλιματιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδειξα το thread αυτο στα αδερφια μου και στον πατερα μου ( ψυκτικοι και καταξιωμενοι στο χωρο την ψυξης γενικοτερα εδω στη Μεσσηνια:D) ΚΑΙ εχουν πεθανει στο γελιο με ορισμενα που γραφονται εδω,,,ειλικρινα αν ειχαν το χρονο θα βοηθουσαν, :O

Εγω ομως δεν μπορω να βοηθησω,δεν ξερω και πολλα:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θα ταν ωραία αν μας έλεγες κάποια από τις κοτσάνες που διαβάσατε. Για παράδειγμα είναι χάλια τα DAIKIN, ή μήπως το inverter δεν εξοικονομάει αρκετή ενέργεια? Δώσε κανένα παράδειγμα βρε :p
Link to comment
Share on other sites

Θα ταν ωραία αν μας έλεγες κάποια από τις κοτσάνες που διαβάσατε. Για παράδειγμα είναι χάλια τα DAIKIN, ή μήπως το inverter δεν εξοικονομάει αρκετή ενέργεια? Δώσε κανένα παράδειγμα βρε :p

Νο μαν,,,δεν το ειπα για αυτο που ειπες..γενικα με καποια που γραφονται σε αυτο το θεμα,,,εγω δεν γνωριζω να σου απαντησω αυτη τη στιγμη,,ουτε καποιος απο τους τεχνικους:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πριν κανα μηνα εβαλα ενα 9αρι inverter SAMSUNG στο δωματιο μου και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα,kai απο πλευρας επιπεδου θορυβου και απο σχεδιασης και απο ολα γενικα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...