Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσέχτε πως τα χρησιμοποιείτε μην σας έρθει κανένα εξωφρανικό ρεύμα μόνο.

 

Αν ζεστένεσαι δεν το σκέφτεσαι, αρκεί να μην τα αφήνεις να δουλέυουν όταν δεν χρειάζοντε (όταν λείπεις, όταν έχει αρκετή δροσιά κλπ). Πέρισι μας ήρθε 400Ε η ΔΕΗ αλλά και φέτος δεν κάνουμε περιορισμό, καλύτερα να τα σκάσουμε στη ΔΕΗ παρά να λιώσουμε. Στην επαρχία επειδή το κλίμα είναι ποιό normal απο την Αθήνα δεν χρειάζοντε συνέχεια και τα σβήνουμε, στην Αθήνα μπορεί να τα έχουμε αναμένα και 2-3 μέρες συνεχόμενα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Tι κλιματιστικά είχες?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 4 των 9.000btu, ένα των 12.000btu και ενα των 18.000btu όλα panasonic εκτος απο το 18αρι που είναι vg. Σε κανονικές συνθήκες δεν τα δουλέυουμε όλα μαζί συνήθως 3 (2 των 9000btu και το 18αρι). Είχαμε και πολυκοσμία οπότε καμιά φορά ήταν και 5 μαζί. Είχαμε φτάσει να είμαστε και 12 άτομα στο σπίτι :lol:.
Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτα τα διαφορετικα ειδη αεριων που δεχονται τι ρολο παιζουν? Δεν βρηκα τπτ στο ιντερνετ να λεει... Ειδα μερικα με αεριο R410 και άλλα με R407. Τι διαφορα έχουν ?

 

Εγω εχω ενα Sharp αρκετα παλιο μοντελο. Μαλλον θα αντικατασταθει φετος...

Link to comment
Share on other sites

to vg mhpws einai lg?

VG είναι :) . Να σου πω την αλλήθεια δεν τα εχω δεί πουθενά αλλού. Το αγόρασα μαζί με τα panasonic απο τον ίδιο δηλαδή τον αντιπρόσωπο της panasonic διότι αν έπερνα 18αρι panasonic θα ερχόταν πολύ ακριβότερα. Μια χαρά πάντως αποδίδει!

 

Παιδια αυτα τα διαφορετικα ειδη αεριων που δεχονται τι ρολο παιζουν? Δεν βρηκα τπτ στο ιντερνετ να λεει... Ειδα μερικα με αεριο R410 και άλλα με R407. Τι διαφορα έχουν ?

 

Εγω εχω ενα Sharp αρκετα παλιο μοντελο. Μαλλον θα αντικατασταθει φετος...

 

Νομίζω οτι το R410 έχει μεγαλύτερη απόδοση απο το R407.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Εχω ένα πρόβλημα στην άμεση επιλογή air condition. Χρειάζομαι να παραγγείλω ένα 24αρι και φυσικά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω... Θέλω κάτι που να είναι αξιόπιστο. Αν και ήθελα inverter μετά πό αυτά που διάβασα σε άλλα post και μετά απο ερώτηση σε κάποιους φίλους κατέληξα ότι δεν είναι αναγκαίο. Το μηχάνημα προορίζεται για σπίτι σχεδόν μόνο για ψύξη με λογική λειτουργία. Ολοι τονίζουν ότι με αυτά τα δεδομένα δεν είναι αναγκαία η οικονομική υπερβαση για inverter. Θα ήθελα τη γνώμη σας για 24αρια γύρω στα 1200 ευρώ. Ψάχνω για αθόρυβο, αξιόπιστο κλπ κλπ Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

ΤOYOTOMI...εγώ έχω ενα 12 και ενα 9 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα αν μπορείτε να βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα απο τα 2 κλιματιστικά, όσο αφορα τα χαρακτηριστικά αλλά και την εμφάνιση. Μου αρέσουν εξίσου και τα 2 και έχω ψιλοθολώσει.:wacko:

 

1. Samsung Vivace Inverter AQV12VBA 1180€ με έξοδα τοποθέτησης

2. LG C12AWR Mirror Inverter 950€ με έξοδα τοποθέτησης

 

Έχει κάποιος απο εσάς τα αναφερόμενα μοντέλα και αν είναι ευχαριστιμένος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν μπορείτε να βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα απο τα 2 κλιματιστικά, όσο αφορα τα χαρακτηριστικά αλλά και την εμφάνιση. Μου αρέσουν εξίσου και τα 2 και έχω ψιλοθολώσει.:wacko:

 

1. Samsung Vivace Inverter AQV12VBA 1180€ με έξοδα τοποθέτησης

2. LG C12AWR Mirror Inverter 950€ με έξοδα τοποθέτησης

 

Έχει κάποιος απο εσάς τα αναφερόμενα μοντέλα και αν είναι ευχαριστιμένος;

Δεν εχω δει το Samsung Vivace Inverter AQV12VBA αλλα γενικα για την Samsung δεν εχω ακουσει καλα λογια...Ειναι και τα δυο ακριβα κλιματιστικα οποτε σιγουρα ειναι και τα δυο καλα!

Θα διαλεγα το LG C12AWR Mirror Inverter καθως ειναι πανεμορφο και εχει πολυ καλη αποδοση(το εχει ενας γνωστος μου)!:)

 

να προτιματε παντα ακριβα κλιματιστικα διοτι τα φθηνα δεν ειναι καλα και δεν αποδιδουν στον καυσωνα:O:O

Link to comment
Share on other sites

να προτιματε παντα ακριβα κλιματιστικα διοτι τα φθηνα δεν ειναι καλα και δεν αποδιδουν στον καυσωνα:O:O

 

Προτιμώ ακριβό γιατί έχει να κάνει με τον αέρα που αναπνέω

 

 

 

Είδα το LG (live) και μπορώ να πω πως απογοητεύτικα λίγο με την εμφάνιση. Mirror απο μπροστά ασπρο απο κάτω και ένα ασημί πλαστικό γύρω γύρω που δέιχνει φτωχό και περσινό μοντέλο στην αγορά είναι.

Οπότε πάω στην άλλη μου επιλογή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια η ηλεκτρονικη εχει μια καλη προσφορα μεχρι 27/10.

kelvinator TAC-18CHSC/E(18000BTU) και δωρο

kelvinator TAC-09CHSC/E(9000BTU)

MONO 569 EURO.

Σημερα κιολας θα παω να τα δω και μαλλον θα τα κλεισω

Link to comment
Share on other sites

παιδια η ηλεκτρονικη εχει μια καλη προσφορα μεχρι 27/10.

kelvinator TAC-18CHSC/E(18000BTU) και δωρο

kelvinator TAC-09CHSC/E(9000BTU)

MONO 569 EURO.

Σημερα κιολας θα παω να τα δω και μαλλον θα τα κλεισω

 

Απ' οσο καταλαβαινω απο τον αριθμο μοντελου, η ενεργειακη κλαση του ειναι Ε? Αν ισχυει και δεν εχει Α ενεργειακο μην το παρεις... Ειναι ακριβο για Ε. Θα τα ακομπησεις στο μελλον στη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ΒΤU θα πρεπει να ειναι το κλιματιστικο για τον χώρο μου; Δηλαδη υπαρχει αντιστοιχια;

Ειναι 45μ2 για ενα κλιματιστικο. Τι πρεπει να βαλω1

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

22.000 btu αν δεν είναι ψιλοτάβανο.Υπολόγισε 1.000 btu καλύβουνε 2 τετραγωνικά.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eγω για το δωματιο τσιμπησα ενα toshiba 9kbtu Ενεργειακης Α! Καιει μονο 440W την ωρα :D και τον χειμωνα με βλεπω να το δουλευω (ο θερμοσυσωρευτεις καιει 4000w κατα το φορτωμα και 1200w κατα την χρηση...)
Link to comment
Share on other sites

22.000 btu αν δεν είναι ψιλοτάβανο.Υπολόγισε 1.000 btu καλύβουνε 2 τετραγωνικά.

 

Ευχαριστω αυτο ακριβως ηθελα για να ξερω να υπολογιζω.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Eγω για το δωματιο τσιμπησα ενα toshiba 9kbtu Ενεργειακης Α! Καιει μονο 440W την ωρα :D και τον χειμωνα με βλεπω να το δουλευω (ο θερμοσυσωρευτεις καιει 4000w κατα το φορτωμα και 1200w κατα την χρηση...)

 

Ωραίος αυτό ήθελα να μάθω, βέβαια ο θερμοσυσωρευτής δουλεύει 5ώρες για να αποδόσει τις επόμενες 19ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

2. LG C12AWR Mirror Inverter 950€ με έξοδα τοποθέτησης

 

Έχει κάποιος απο εσάς τα αναφερόμενα μοντέλα και αν είναι ευχαριστιμένος;

 

 

εχω στο σαλονι το 12αρι καθρεπτης της LG και στο δωμάτιο εχω το 9αρι που ειναι σαν πινακας .

 

απο ομορφια ειναι απαιχτα αλλα αποδοση δεν ειμαι ευχαριστημενος.μου φαινεται οτι δεν ειναι αθορυβα οπως ο κατασκευαστης λεει.

 

επισης ο χειρισμος τους γενικα ειναι αρκετά δυσκολος.

 

αν τα παιρνεις μονο για την αποδοση τους σου συνιστω να τα αποφύγεις.

αν τα παιρνεις και για το Look τοτε να τα πάρεις με την μια.

ειναι εντυπωσιακότατα.

 

http://www.rauschenbach.de/Bilder/artcool%20frame.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

pantos egw auto pou kserw einai oti ta Mitsubishi einai ta korifea klhmatistika ston kosmo!

exei kai o pateras mou 10 xronia twra kai den eixe pote tou toparamikro provlima!

fisika exoun kai thn diplasia timh,alla oti plhrwneis pernhs!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 σπιτια εχουμε MITSUBISHI. Κορυφαια με διαφορα σε αποδοση. Προβληματα δεν εχουν βγαλει ποτε.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...