Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nominal ειναι η ονομαστικη ισχυς και ειναι η ισχυς που μπορει να αποδωσει σε ολες τις συνθηκες.

Μιn,ειναι η ισχυς ππου μπορει να αποδιδει στην χαμηλοτερη δυνατη λειτουργια του.

Max ειναι η ισχυ που πιανει το κλιματιστικο σε καποιες 'ιδανικες' για αυτο συνθηκες.

ΟΙ ετησιες (1440) ωρες που εχουν επιλεξει αφορα ενα μεσο σπιτι με τις προδιαγραφομενες μονωσεις.Σαφως ενα σπιτι με χειροτερη μονωση θα καιει περισστερα και αντιθετα με καλυτερη λιγοτερα,Αρα ειναι μια γενικη μελετη και οχι ειδικη για καθε σπιτι.

Για το scop τωρα,Η θερμοκρασια του σπιτιου παιζει σημαντικο ρολο,αλλη ενεργεια θελει ενα σπιτι απο 10 βαθμους να παει 20 και αλλες να διατηρειται στους 20.Εννοειται το σπιτι αυτο εχει μελετηθει να παρει το συγκεκριμενο κλιματιστικο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντησή αλλά επέτρεψέ μου να σχολιάσω λίγο αυτά που γράφεις.

"nominal ειναι η ονομαστικη ισχυς και ειναι η ισχυς που μπορει να αποδωσει σε ολες τις συνθηκες."

Θεωρητικά μπορεί ένα 24άρι να αποδώσει 24000 btus αλλά πρακτικά αν έξω έχει 17 βαθμούς και μέσα 20 και εγώ του ζητήσω να τους πάει στους 22 τότε δε θα βγάλει 24000 btus.

Σίγουρα παίζει ρόλο η ταχύτητα του ανεμιστήρα, η διαφορά ζητούμενης - υπάρχουσας εσωτερικής και η υπάρχουσα εξωτερική. Οπότε γιαυτό ρώτησα σε ποιές συνθήκες αναφέρεται η nominal ισχύς. Είναι ορισμένες αυτές οι συνθήκες ή ο κάθε κατασκευαστής γράφει ότι γουστάρει?

 

"Max ειναι η ισχυ που πιανει το κλιματιστικο σε καποιες 'ιδανικες' για αυτο συνθηκες."

Αφού λοιπόν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες είναι σαν να λέμε πως είναι άλλο ένα νούμερο που το γράφουν οι κατασκευαστές έτσι για να το γράφουν.

Γιατί εμείς σαν καταναλωτές κοιτάμε την max ισχύ και σκεφτόμαστε πως αυτή θα μας την αποδόσει το μηχάνημα στα πολλά κρύα και μάλιστα όταν ο χώρος μας θα είναι και κρύος. Κοιτάμε δλδ την μέγιστη ισχύ και σκεφτόμαστε.."ααααα δες... στα πολλά τα κρύα θα έχει να μας ζεστάνει το μηχάνημα...."

Αυτό λοιπόν το ξεχνάμε. Είναι νούμερο που δε είτε θα το δούμε ποτέ να συμβαίνει στην πράξη είτε σίγουρα δε θα το δούμε στις συνθήκες που θα χρειαζόμαστε αυτά τα παραπανίσια από την nominal ισχύ btus. Σωστά?

Μήπως όμως δεν είναι έτσι? Μήπως υπάρχει τρόπος να πάρουμε αυτή την μέγιστη ισχύ από κάθε μηχάνημα?

Anyway... δηλώνω πως δε γνωρίζω οπότε ας περιμένω και μία δεύτερη γνώμη.

 

"ΟΙ ετησιες (1440) ωρες που εχουν επιλεξει αφορα ενα μεσο σπιτι με τις προδιαγραφομενες μονωσεις"

Με δεδομένο ότι συνήθως ανάβουμε θέρμανση οκτώβρη και σβήνουμε Απρίλη και επίσης με δεδομένο ότι Οκτώβρης, Νοέμβρης, Μαρτης και Απρίλης είναι ήπιοι μήνες με σχεδόν μισή κατανάλωση σε ενέργεια θέρμανσης από ότι Δεκέμβρης, Γενάρης και Φλεβάρης ουσιαστικά αυτό το 1440 λοιπόν σημαίνει 10 ώρες καθημερινής λειτουργίας τους 3 κρύους μήνες και 5 ώρες λειτουργίας τους 4 ήπιους.

Δηλαδή ένα κλιματιστικό για να έχει την αποδοτικότητα και την ισχύ που γράφει πρέπει να λειτουργεί τόσες ώρες σε ένα χώρο. Αλλιώς είτε δε θα καλύπτει τον χώρο από άποψη ενέργειας και θα ρωτάμε μήπως πήρα μικρό είτε θα τον καλύπτει αλλά με χειρότερη αποδοτικότητα και θα ρωτάμε μήπως μας κορόιδεψαν με τα cop.

Σωστά?

 

"Για το scop τωρα,Η θερμοκρασια του σπιτιου παιζει σημαντικο ρολο,αλλη ενεργεια θελει ενα σπιτι απο 10 βαθμους να παει 20 και αλλες να διατηρειται στους 20."

Και μόνος σου γράφεις περί ενέργειας. Και σωστά. Η θερμοκρασία του χώρου επηρεάζει την ζητούμενη από αυτόν τον χώρο ενέργεια. Όμως το cop αφορά αποδοτικότητα του μηχανήματος. Και είναι ορισμένη αυτή η αποδοτικότητα για συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Το θέμα είναι τι αφορούν αυτές οι θερμοκρασίες και ειδικότερα η εσωτερική θερμοκρασία. Οταν λέμε πχ cop 4,4 στους 7-20 τι ακριβώς είναι αυτό το 20?

Edited by gdevil_1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντησή αλλά επέτρεψέ μου να σχολιάσω λίγο αυτά που γράφεις.

 

Θεωρητικά μπορεί ένα 24άρι να αποδώσει 24000 btus αλλά πρακτικά αν έξω έχει 17 βαθμούς και μέσα 20 και εγώ του ζητήσω να τους πάει στους 22 τότε δε θα βγάλει 24000 btus.

Σίγουρα παίζει ρόλο η ταχύτητα του ανεμιστήρα, η διαφορά ζητούμενης - υπάρχουσας εσωτερικής και η υπάρχουσα εξωτερική. Οπότε γιαυτό ρώτησα σε ποιές συνθήκες αναφέρεται η nominal ισχύς. Είναι ορισμένες αυτές οι συνθήκες ή ο κάθε κατασκευαστής γράφει ότι γουστάρει?

 

 

Αφού λοιπόν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες είναι σαν να λέμε πως είναι άλλο ένα νούμερο που το γράφουν οι κατασκευαστές έτσι για να το γράφουν.

Γιατί εμείς σαν καταναλωτές κοιτάμε την max ισχύ και σκεφτόμαστε πως αυτή θα μας την αποδόσει το μηχάνημα στα πολλά κρύα και μάλιστα όταν ο χώρος μας θα είναι και κρύος. Κοιτάμε δλδ την μέγιστη ισχύ και σκεφτόμαστε.."ααααα δες... στα πολλά τα κρύα θα έχει να μας ζεστάνει το μηχάνημα...."

Αυτό λοιπόν το ξεχνάμε. Είναι νούμερο που δε είτε θα το δούμε ποτέ να συμβαίνει στην πράξη είτε σίγουρα δε θα το δούμε στις συνθήκες που θα χρειαζόμαστε αυτά τα παραπανίσια από την nominal ισχύ btus. Σωστά?

Μήπως όμως δεν είναι έτσι? Μήπως υπάρχει τρόπος να πάρουμε αυτή την μέγιστη ισχύ από κάθε μηχάνημα?

Anyway... δηλώνω πως δε γνωρίζω οπότε ας περιμένω και μία δεύτερη γνώμη.

 

 

Με δεδομένο ότι συνήθως ανάβουμε θέρμανση οκτώβρη και σβήνουμε Απρίλη και επίσης με δεδομένο ότι Οκτώβρης, Νοέμβρης, Μαρτης και Απρίλης είναι ήπιοι μήνες με σχεδόν μισή κατανάλωση σε ενέργεια θέρμανσης από ότι Δεκέμβρης, Γενάρης και Φλεβάρης ουσιαστικά αυτό το 1440 λοιπόν σημαίνει 10 ώρες καθημερινής λειτουργίας τους 3 κρύους μήνες και 5 ώρες λειτουργίας τους 4 ήπιους.

Δηλαδή ένα κλιματιστικό για να έχει την αποδοτικότητα και την ισχύ που γράφει πρέπει να λειτουργεί τόσες ώρες σε ένα χώρο. Αλλιώς είτε δε θα καλύπτει τον χώρο από άποψη ενέργειας και θα ρωτάμε μήπως πήρα μικρό είτε θα τον καλύπτει αλλά με χειρότερη αποδοτικότητα και θα ρωτάμε μήπως μας κορόιδεψαν με τα cop.

Σωστά?

 

 

Και μόνος σου γράφεις περί ενέργειας. Και σωστά. Η θερμοκρασία του χώρου επηρεάζει την ζητούμενη από αυτόν τον χώρο ενέργεια. Όμως το cop αφορά αποδοτικότητα του μηχανήματος. Και είναι ορισμένη αυτή η αποδοτικότητα για συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Το θέμα είναι τι αφορούν αυτές οι θερμοκρασίες και ειδικότερα η εσωτερική θερμοκρασία. Οταν λέμε πχ cop 4,4 στους 7-20 τι ακριβώς είναι αυτό το 20?

 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε όλα αυτά αλλά αν δεις στα χαρακτηριστικα ενος 24000 κλιματιστικού στην θέρμανση δεν είναι η ονομαστική ισχύς 24000 αλλά σχεδόν 29-30000 λογικά για να πιάνει απόδοση σχεδόν πάντα 24000 φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω καιρο να παρακολουθησω το Forum και θα ηθελα να μαθω τι γνωμη εχετε για αυτο A/C HITACHI RAS/RAC-S10HA INVERTER και το αντιστοιχο σε 12?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω καιρο να παρακολουθησω το Forum και θα ηθελα να μαθω τι γνωμη εχετε για αυτο A/C HITACHI RAS/RAC-S10HA INVERTER και το αντιστοιχο σε 12?

 

Με λίγη αναζήτηση έχεις μία κριτική(λογικα του GNT)

http://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html?keyphrase=HITACHI+RAS%2FRAC-S10HA+INVERTER

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για 2 κλιματιστικα.Ενα 9.000 btu και ενα 12.000 btu.

To badget μου και για τα 2 ειναι στα 1.000 ευρω.Η σειρα izuru μου ερχεται και για τα 2 καπου στα 960 ενω παραλληλα τα βρισκω ευκολα σε καταστηματα που κανουν ατοκες δοσεις 24 που με ενδιαφερουν.Στα Hitachi την σειρα s, τα βρισκω καπου στα 1050 και χωρις δωσεις.Πιστευω οτι τα Hitachi αξιζουν την διαφορα στην τιμη τους αλλα με προβληματιζει που δεν τα βρισκω σε μαγαζια που κανουν δωσεις ατοκες,οποτε με βολευουνι ακομη περισσοτερο στην τσεπη τα izuru.Τελος θα πρεπει να υπολογισω και καπου στα 150 ευρω για την εγκατασταση και των δυο.Οποιος ξερει καποιο καταστημα για τα Hitachi που κανουν ατοκες μπορει να μου στειλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντησή αλλά επέτρεψέ μου να σχολιάσω λίγο αυτά που γράφεις.

 

Θεωρητικά μπορεί ένα 24άρι να αποδώσει 24000 btus αλλά πρακτικά αν έξω έχει 17 βαθμούς και μέσα 20 και εγώ του ζητήσω να τους πάει στους 22 τότε δε θα βγάλει 24000 btus.

Σίγουρα παίζει ρόλο η ταχύτητα του ανεμιστήρα, η διαφορά ζητούμενης - υπάρχουσας εσωτερικής και η υπάρχουσα εξωτερική. Οπότε γιαυτό ρώτησα σε ποιές συνθήκες αναφέρεται η nominal ισχύς. Είναι ορισμένες αυτές οι συνθήκες ή ο κάθε κατασκευαστής γράφει ότι γουστάρει?

 

 

Αφού λοιπόν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες είναι σαν να λέμε πως είναι άλλο ένα νούμερο που το γράφουν οι κατασκευαστές έτσι για να το γράφουν.

Γιατί εμείς σαν καταναλωτές κοιτάμε την max ισχύ και σκεφτόμαστε πως αυτή θα μας την αποδόσει το μηχάνημα στα πολλά κρύα και μάλιστα όταν ο χώρος μας θα είναι και κρύος. Κοιτάμε δλδ την μέγιστη ισχύ και σκεφτόμαστε.."ααααα δες... στα πολλά τα κρύα θα έχει να μας ζεστάνει το μηχάνημα...."

Αυτό λοιπόν το ξεχνάμε. Είναι νούμερο που δε είτε θα το δούμε ποτέ να συμβαίνει στην πράξη είτε σίγουρα δε θα το δούμε στις συνθήκες που θα χρειαζόμαστε αυτά τα παραπανίσια από την nominal ισχύ btus. Σωστά?

Μήπως όμως δεν είναι έτσι? Μήπως υπάρχει τρόπος να πάρουμε αυτή την μέγιστη ισχύ από κάθε μηχάνημα?

Anyway... δηλώνω πως δε γνωρίζω οπότε ας περιμένω και μία δεύτερη γνώμη.

 

 

Με δεδομένο ότι συνήθως ανάβουμε θέρμανση οκτώβρη και σβήνουμε Απρίλη και επίσης με δεδομένο ότι Οκτώβρης, Νοέμβρης, Μαρτης και Απρίλης είναι ήπιοι μήνες με σχεδόν μισή κατανάλωση σε ενέργεια θέρμανσης από ότι Δεκέμβρης, Γενάρης και Φλεβάρης ουσιαστικά αυτό το 1440 λοιπόν σημαίνει 10 ώρες καθημερινής λειτουργίας τους 3 κρύους μήνες και 5 ώρες λειτουργίας τους 4 ήπιους.

Δηλαδή ένα κλιματιστικό για να έχει την αποδοτικότητα και την ισχύ που γράφει πρέπει να λειτουργεί τόσες ώρες σε ένα χώρο. Αλλιώς είτε δε θα καλύπτει τον χώρο από άποψη ενέργειας και θα ρωτάμε μήπως πήρα μικρό είτε θα τον καλύπτει αλλά με χειρότερη αποδοτικότητα και θα ρωτάμε μήπως μας κορόιδεψαν με τα cop.

Σωστά?

 

 

Και μόνος σου γράφεις περί ενέργειας. Και σωστά. Η θερμοκρασία του χώρου επηρεάζει την ζητούμενη από αυτόν τον χώρο ενέργεια. Όμως το cop αφορά αποδοτικότητα του μηχανήματος. Και είναι ορισμένη αυτή η αποδοτικότητα για συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Το θέμα είναι τι αφορούν αυτές οι θερμοκρασίες και ειδικότερα η εσωτερική θερμοκρασία. Οταν λέμε πχ cop 4,4 στους 7-20 τι ακριβώς είναι αυτό το 20?

ενα κλιματιστικο 24btu σε ολες τις συνθηκες (που εχει δωσει ο κατασκευαστης..ας πουμε υπαρχουν κλιματιστικα που αποδιδουν θερμανση εως -5 βαθμους) θα αποδιδει τοσο.

Οπως απαντησε ευστοχα ενας φιλος το Nominal 24000 μπορει μαξ.να φτασει 29-30btu αλλα ειναι αποδοση σε ειδικες συνθηκες και βεβαια ποτε δεν κοιτας αυτη την ισχυ..

Τροπος να παρεις την μεγιστη ισχυ υπαρχει.Σιγουρα δεν θα ειναι οικονομικοτερος απο το να παρεις μεγαλυτερο κλιμαιστικο.

την εσωτερικη θερμοκρασια των 20 βαθμων την εχει σαν τιμη αναφορας.Αλλιως δεν θα ειχαμε μεσο συγκρισης.

Παλι μπαινεις στο τριπακι να συγκρινεις τα αποτελεσματα με το δικο σου σπιτι.

(ισως γινει πιο απλο το παραδειγμα με τα πλυντηρια.Εχουν υπολογισει σε αυτα ετησια καταναλωση εχοντας στο μυαλο τους 150-τυχαιο-πλυσεις τον χρονο.Αλλος κανει 200 αλλος 300 αλλος 400.Το αποτελεσμα ομως δεν αλλαζει.σε 150 πλυσεις θα καταναλωσει τοσα.Σε 300 τα διπλασια).Αρα λοιπον ενα κλιματιστικο αποδιδει την nominal ισχυ του σε οποιαδηποτε θερμοκρασια(λειτουργιας του) .Αυτο που αλλαζει εινα ο βαθμος αποδοσης του.Ασχετως λοιπον στον χωρο που θα μπει η αποδοση του κλιματιστικου δεν αλλαζει.Αυτο που αλλαζει ειναι οι αναγκες του χωρου για θερμανση ή ψυξη.

 

 

 

ΥΓ και το σημαντικοτερο λαθος που κανουμε ειναι : Γιατί εμείς σαν καταναλωτές κοιτάμε

 

δεν επρεπε να το κοιταμε εμεις αλλα ο ειδικος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω σαν τρελός και κανείς δεν μπορεί να μου παρέχει αυτό που ζητάω ,σαν καταναλωτής που ΕΙΝΑΙ MUST για κάθε τεχνικό.

 

1. Να χρησιμοποιήσει ρακόρ

2. Να χρησιμοποιήσει αντλία κενού.

3. Να έχει χωριστή μόνωση για τον εκάστωτε σωλήνα και όχι ενοποιημένη

4. Να μου δώσει απόδειξη

και το πιο βασικό που ζητάνε πλεόν η εταιρίες.

 

5. ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΩΣΤΗΣ. Όχι, την εγγύηση κατασκευαστή αλλά εγγύηση ενυπόγραφη ότι έκανε σωστή δουλειά και εγγυάτε ο ίδιος υπ'ευθύνη του για τυχόν λάθη κατά την διάρκεια εγκατάστασης.

 

Τόσα πολλά ζητάω για Θεσσαλόνικη;

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι τελευταιο και συγνωμη για το πρηξιμο.Ποια σειρα πιστευεται οτι ειναι καλυτερη της Toyotomi.H izrur ή η kuro?Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους / ολες.

 

Μετα απο αρκετο διαβασμα στο forum αποφασισα να βαλω ενα νεο κλιματιστικο στο σπιτι με χρηση κυριως θερμανση.

Ο χωρος στον οποιο αναφερομαι ειναι περιπου 60μ2 (κουζινα και σαλονι-καθιστικο) , με υψος 2.7μ σε σχημα Γ, οπου στην μια ακρη του Γ βρισκεται η κουζινα. Εχω επισης 4μ μπαλκονοπορτα με καινουρια αλουμινια και διπλα τζαμια. Απο κατω ειναι πυλωτη (μετρια προς λιγο μονωμενη) και απο επανω και στις αλλες πλευρες βρισκονται αλλα διαμερισματα. Το σπιτι ειναι στην Αγ. Παρασκευη. Στη γωνια ακριβως του Γ υπαρχει σκαλα που ανεβαινει στο 2ο οροφο οπου υπαρχουν 2 υπνοδωματια και ενα μπανιο.

 

Βασει εμβαδου εχω καταλαβει οτι χρειαζομαι 24κ BTU αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης: Στη μεση περιπου του ενος σκελους του Γ κατεβαινει απο το ταβανι δοκαρι 0.50μ (φανταστειτε το σαν τετραγωνικη καμάρα). Αν λοιπον τοποθετηθει το μηχανημα στον ενα τοιχο (στην ακρη του Γ) ο ζεστος αερας που βγαινει (και δεδομενου οτι ο ζεστος αερας πηγαινει προς τα πανω) θα πηγαινει σε ολο τον χωρο η θα εκλωβιζεται στο χωρο μεχρι την καμάρα. Διοτι αν εγκλωβιζεται απο την καμαρα τοτε σημαινει οτι το 24αρι θα θερμαινει μονο τον μισο χωρο (δηλαδη γυρω στα 25-30 μ2) για τον οποιον θεωρειται πολυ μεγαλο μηχανημα. Το αποτελεσμα θα ειναι στην ουσια να εχω κανει υπερδιαστασιολογηση με οτι αυτο συνεπαγεται στο θεμα κοστους χρησης του A/C;

 

Επισης να πω οτι εχω καταληξει στο HITACHI RAK/RAC 70PPA, μετα απο αρκετη ερευνα.

 

Και μια ερωτηση προς τον gnt (τον οποιο οφειλω να ευχαριστησω γαι την επιμορφωση που μου εχει προσφερει με τις απαντησεις του σε πολλους αλλους). Αν ειναι δυνατον το τηλ. του εγκαταστατη που χρησιμοποιησες με PM καθως μενουμε σχετικα κοντα. Να πω βεβαια οτι εχω ηδη διαβασει με τη δεουσα προσοχη τις απαραιτητες απαιτησεις για την σωστη εγκατασταση που πρεπει να πουμε στον οποιοσδηποτε εγκαταστατη.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους / ολες.

 

Μετα απο αρκετο διαβασμα στο forum αποφασισα να βαλω ενα νεο κλιματιστικο στο σπιτι με χρηση κυριως θερμανση.

Ο χωρος στον οποιο αναφερομαι ειναι περιπου 60μ2 (κουζινα και σαλονι-καθιστικο) , με υψος 2.7μ σε σχημα Γ, οπου στην μια ακρη του Γ βρισκεται η κουζινα. Εχω επισης 4μ μπαλκονοπορτα με καινουρια αλουμινια και διπλα τζαμια. Απο κατω ειναι πυλωτη (μετρια προς λιγο μονωμενη) και απο επανω και στις αλλες πλευρες βρισκονται αλλα διαμερισματα. Το σπιτι ειναι στην Αγ. Παρασκευη. Στη γωνια ακριβως του Γ υπαρχει σκαλα που ανεβαινει στο 2ο οροφο οπου υπαρχουν 2 υπνοδωματια και ενα μπανιο.

 

Βασει εμβαδου εχω καταλαβει οτι χρειαζομαι 24κ BTU αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης: Στη μεση περιπου του ενος σκελους του Γ κατεβαινει απο το ταβανι δοκαρι 0.50μ (φανταστειτε το σαν τετραγωνικη καμάρα). Αν λοιπον τοποθετηθει το μηχανημα στον ενα τοιχο (στην ακρη του Γ) ο ζεστος αερας που βγαινει (και δεδομενου οτι ο ζεστος αερας πηγαινει προς τα πανω) θα πηγαινει σε ολο τον χωρο η θα εκλωβιζεται στο χωρο μεχρι την καμάρα. Διοτι αν εγκλωβιζεται απο την καμαρα τοτε σημαινει οτι το 24αρι θα θερμαινει μονο τον μισο χωρο (δηλαδη γυρω στα 25-30 μ2) για τον οποιον θεωρειται πολυ μεγαλο μηχανημα. Το αποτελεσμα θα ειναι στην ουσια να εχω κανει υπερδιαστασιολογηση με οτι αυτο συνεπαγεται στο θεμα κοστους χρησης του A/C;

 

Επισης να πω οτι εχω καταληξει στο HITACHI RAK/RAC 70PPA, μετα απο αρκετη ερευνα.

 

Και μια ερωτηση προς τον gnt (τον οποιο οφειλω να ευχαριστησω γαι την επιμορφωση που μου εχει προσφερει με τις απαντησεις του σε πολλους αλλους). Αν ειναι δυνατον το τηλ. του εγκαταστατη που χρησιμοποιησες με PM καθως μενουμε σχετικα κοντα. Να πω βεβαια οτι εχω ηδη διαβασει με τη δεουσα προσοχη τις απαραιτητες απαιτησεις για την σωστη εγκατασταση που πρεπει να πουμε στον οποιοσδηποτε εγκαταστατη.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση.

Λογικά δεν θες ένα 24άρι αλλά 2 μηχανήματα 18 και 18 ή 18 και 12 από κάθε πλευρά. Σε κάθε περίπτωση το hitachi δύσκολα θα σε καλύψει και θα ήταν καλύτερα για τέτοιο κόστος εγκατάστασης να συμβουλευτείς έναν μηχανικό που θα σου κάνει μία μελέτη κάλυψης-θέρμανσης παρά να κλαίς τα χρήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μου κανανε την εξης προσφορα απο γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων με δωρο την εγκατασταση για τα μοντελα

http://www.skroutz.gr/s/3291185/Fujitsu-ASYG09LMC.html

http://www.skroutz.gr/s/3291189/Fujitsu-ASYG12LMC.html

και τα δυο μαζι στα 1150 ευρω .

Για τα Izuru το 9 και το 12 τα βρισκω μαζι στα 960 χωρις την εγκατασταση.

Ποια ειναι καλυτερη σειρα ?Με ενδιαφερει πολυ η αποδοση οικονομια στην θερμανση/ψυξη και μετα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, καλύτερα είναι να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών από μηχανικό που ασχολείται με το αντικείμενο, διότι τόσο η διαρρύθμιση του χώρου, αλλά κυρίως το γεγονός ότι δεν απομονώνεται από το υπόλοιπο οίκημα (λόγω του ανοίγματος της σκάλας), περιπλέκει την όλη κατάσταση.

 

Θέλω να θίξω ένα θέμα που αφορά την τρέχουσα κατάσταση στην Ελλάδα. Στο παρόν thread έχω τονίσει πάρα πολλές φορές τη σημαντική διαφορά στην απόδοση που έχουν οι αντλίες θερμότητας έναντι των υπολοίπων μορφών θέρμανσης. Όμως, πλέον, με την τιμή του πετρελαίου να τείνει προς ιστορικά χαμηλές τιμές, θεωρώ ότι δεν είναι η καλύτερη περίοδος για εγκατάσταση αντλίας θερμότητας αποκλειστικά για θέρμανση. Επίσης, ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού δικαιούται επιδόματος θέρμανσης, με αποτέλεσμα η τιμή ανά λίτρο να είναι ακόμα χαμηλότερη.

 

Ασφαλώς και μακροπρόθεσμα, όταν οι τιμές του πετρελαίου σταθεροποιηθούν σε φυσιολογικά για τις συνθήκες επίπεδα, η χρήση αντλίας θερμότητας παραμένει η πλέον αποδοτική λύση για θέρμανση και ακόμα και τώρα συνιστώ τη χρήση της από όσους ήδη έχουν προχωρήσει σε εγκατάσταση σχετικών συστημάτων, έτσι ώστε να επισπευθεί η απόσβεση της επένδυσης. Για τη φετινή χρονιά, θα μπορούσατε να προχωρήσετε σε ενέργειες που μειώνουν τις απώλειες ενέργειας, όπως λ.χ. την τοποθέτηση αεροστόπ στα κουφώματα και τις πόρτες, εγκατάσταση τεντών, προαιρετικά τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών στους υαλοπίνακες και για όσους θέλουν καλύτερα αποτελέσματα, να ενισχύοσουν την μόνωση του οικήματος, ειδικά εκεί που είναι ισχνή ή ανύπαρκτη.

 

Συνιστώ, λοιπόν, να παρακολουθείτε τις εξελίξεις και να έχετε πάντα στο πίσω μέρους του μυαλού σας το γεγονός ότι το κόστος χρήσης, μακροπρόθεσμα, συνηθώς είναι ανώτερο του κόστους κτήσης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θες ένα 24άρι αλλά 2 μηχανήματα 18 και 18 ή 18 και 12 από κάθε πλευρά. Σε κάθε περίπτωση το hitachi δύσκολα θα σε καλύψει και θα ήταν καλύτερα για τέτοιο κόστος εγκατάστασης να συμβουλευτείς έναν μηχανικό που θα σου κάνει μία μελέτη κάλυψης-θέρμανσης παρά να κλαίς τα χρήματα σου.

 

Ευχαριστω. ξεχασα (κακως) να αναφερω οτι στο χωρο που αναφερω υπαρχει ηδη ενα παλαιο 18κ btu Samsung, non inverter,

στη μεση περιπου του χωρου το οποιο θα ηθελα να μην χρησιμοποιω καθως ειναι ενεργοβορο. Ισως ομως με την προσθηκη ενος ακομα 18κ (Hitachi Rak50 pbb) στην αλλη πλευρα -εκει που θα εβαζα και το 24κ δηλαδη- (τα δυο μηχανηματα θα ηταν δηλαδη απεναντι το ενα απο το αλλο στο μακρυ σκελλος του Γ) να ηταν η καλυτερη λυση και να χρησιμοποιω το παλιο μονο σε περιπτωσεις πολυ κρυου.

Και μια ακομη ερωτηση. Πειραζει οι περσιδες σε χρηση θερμανσης να ειναι τελειως καθετες προς το εδαφος η πρεπει να εχουν μια ελαφρα κληση?

Ευχαριστω για τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη χρήση θέρμανσης οι περσίδες πρέπει να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή κλίση προς το έδαφος, καθώς εκεί η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη σε σχέση με το ύψος του ενός μέτρου ή της οροφής. Επίσης, θα πρέπει η ταχύτητα του ανεμιστήρα να είναι τουλάχιστον στη μεσαία ταχύτητα, έτσι ώστε να αποφεύγεται το φαινόμενο διαστρωμάτωσης αερίων μαζών, δηλαδή να υπάρχουν πολλαπλές ζώνες αέρα με δυναμικό θερμοκρασίας. Τέλος, το ρεύμα αέρα θα πρέπει να είναι ανεμπόδιστο, οπότε καλό είναι να μην υπάρχουν έπιπλα ή οποιοδήποτε άλλο εμπόδιο κοντά στην έξοδο των περσίδων.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα, διαβασα αρκετα και ψαχνομαι για φθηνο και αξιοπρεπες κλιματιστικο ινβερτερ για υπνοδωματιο. Ειμαι αναμεσα στα: toyotomi kenzo ktn/ktg-09iv στα 360€ και inventor cosmo c2v1/c2v0-09 στα 350€. Ποιο ειναι καλητερο και γιατι? Η αν υπαρχει κατι αλλο με ταβανι τα 400€, ευχαριστω.

Εχω δει και το fujitsu ecolandia στα 380€ αλλα δεν εχει εξτρα λειτουργιες, οπως τον αυτοκαθαρισμο που με ενδιαφερει λογω υγρασιας στο δωματιο. Γενικα ακουω και βλεπω για τα toyotomi οτι υστερουν στην θερμανση, και το zen και το akira παιζουν στην τιμη μου.

Και μια ερωτηση ακομα, ποια χρονικη περιοδο κανουν προσφορες στα κλιματιστικα, δωρεαν τοποθετηση θυμαμαι κλπ, γιατι τωρα δεν βλεπω τιποτα. να αγορασω τωρα η να περιμενω?

Edited by NICK1982
Link to comment
Share on other sites

Επισης ψαχνω και καλο μαστορα για αχαρναι και απο κοντινες περιοχες. Καμια βοηθεια συνανθρωποι....? Κανενας? Edited by NICK1982
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι για το ιδιο σχεδον προβλημα που ειχα προ διμηνου.

Το κλιματιστικο AUX το αγορασα τον νοεμβριο και εγκατασταθηκε τον ιδιο μηνα.

Απο την πρωτη στιγμη-οπως ειχα γραψει κι εδω- ενω το ρυθμιζα στους 24 βαθμους φερ ειπειν, αυτο με το που επιανε 19 σταματουσε.

Ειχα καλεσει τοτε την εταιρεια, και ο μαστορας μου ειπε πως ετσι ειναι σε ολα τα κλιματιστικα και πως ειναι θεμα αισθητητα.

Αν και δεν με επεισε, γιατι ακομα και σε κλιματιστικο καρφουρ που ειχα αγορασει, αν το εβαζα στους 22 θα σταματουσε στους 22.Αν το εβαζα στους 27 θα σταματουσε στου 27 κοκ.

Αυτες τις μερες το εχω ρυθμισμενο στο 27 για να σταματαει στους 19-20 βαθμους.Παρολα αυτα κανει κανα 10λεπτο καθε φορα να ξεκινησει..Και φυσικα σταματα στους 19 βαθμους.

Τι μπορει να φταιει?

επικοινωνησα και παλι με την εταιρεια που μου το εγκατεστησε και μου ειπαν κατι για παρεμβαλοντες τοιχους.Τους εξηγησα πως δεν υπαρχουν, πως ειναι το κλιματιστικο σε ενα δωματιο και δεν υπαρχει κανενας τοιχος μπροστα του για περιπου 6 μετρα.

Μου ειπαν να επικοινωνησω παλι μαζι τους αυριο για να ερθουν απο δευτερα.

Καμια ιδεα?

Επισης του ειπα πως μου το εχουν τοποθετησει ελαφρως στραβα και μου ειπαν πως δεν εχει σχεση αυτο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παραπάνω ρωτησες για τεχνικό, εμείς πήραμε κουπόνια από εδώ και κάναμε service σε 2 κλιματιστικά Fujitsu στο σπίτι. Μια χαρά ήταν όλα. Ηρθαν και τα έλεγξαν, τα ψέκασαν, και τώρα δουλεύουν μια χαρά! Ρίξε μια ματιά.
Link to comment
Share on other sites

σερβις σε κλιματιστικό 2 μηνών???

Οπως και να έχει ηρθαν απο τον χώρο μου, μετα απο 3 τηλεφωνα γιατι ενω ειχαμε ραντεβου στις 2 δεν ήρθαν γιατι....δε το ειχαν σημειώσει!

Τελικα δεν εκαναν τπτ.

Οταν τους ειπα οτι τους καλεσα για 3 λογους :

1 γιατι το μηχανημα σταματαει στους 19 βαθμους ενω το έχω ρυθμίσει στους 27(μετα απο δικη τους συμβουλη, τηλεφωνικα)

2. γιατι μου το τοποθετησαν στραβα

και

3. γιατι μου αφησαν ενθυμιο μια τρυπα που οι ιδιοι ανοιξαν,

μου απαντησαν πως

1. το μηχανημα λειτουργει. Καμια αντίρρηση , λειτουργει αλλά σταματάει οταν πίασει 19-20 βαθμους.Η απάντηση σε αυτό ηταν "ρύθμισε το σε μεγαλύτερη θερμοκρασια". Οταν ανταπάντησα "μα το εχω στους 27 και σταματαει με το που πιασει 20.. μέχρι 32 με αφήνει" δεν μου απάντησαν τίποτα.

2. ειναι ισιο. Απλά οι τοιχοι, το σοβατεπι, τα κουρτινοξυλα και καθε τι αλλο που βρισκεται στον χωρο, ειναι στραβο.Οχι ομως το κλιματιστικο .Οταν του ζητησα (μου διαφευγει η λεξη αυτη τη στιγμη, αυτο που ελεγχεις αν κατι ειναι σε ευθεια ή οχι) μου ειπαν πως δεν το εχουν μαζί τους!

3. δεν ειναι στις υποχρεωσεις τους λέει ουτε να κλεινουν τρυπες, ουτε να κανουν τη σύνδεση στο ρευμα..Μαλλον απλα κρεμανε το μηχανημα!

 

Να μη σας τα πολυλογω, απο μενα ακυρο αυτη η εταιρεια ακομα και για σερβις ή εγκατασταση ή ή ή!!

Εφυγαν "κλωτσηδον" ο ενας μαλιστα που ηταν και πιο επιθετικος ειχε ηδη φυγει απο μονος του πριν τελειωσει ο διαλογος...!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και την εταιρεια καλυτερα , για να την αποφυγουμε;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και την εταιρεια καλυτερα , για να την αποφυγουμε;

 

Και εγώ νομίζω ότι όπως πρέπει να αναφέρονται οι σωστοί επαγγελματίες, άλλο τόσο οφείλουμε να αναφέρουμε τους κακούς.

 

Τι νόημα έχει να αναφέρουμε μόνο το τι πάθαμε αφήνοντας και άλλους επίσης να την "πατήσουν";

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι όπως πρέπει να αναφέρονται οι σωστοί επαγγελματίες, άλλο τόσο οφείλουμε να αναφέρουμε τους κακούς.

 

Τι νόημα έχει να αναφέρουμε μόνο το τι πάθαμε αφήνοντας και άλλους επίσης να την "πατήσουν";

διαφωνω για τον λογο οτιδεν εχουν δυνατοτητα να απαντησουν...

Οπως και οι καλοι μαστορες ειναι 1000% σιγουρο οτι καπου καποτε κανανε ματσολια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...