Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα, δυστυχώς μετά από 11 χρόνια μου άφησε χρόνους το 12ρι Inverter Mitsubishi MSZ-G12SV. Το μηχάνημα αυτό άρχισε να μην συμπεριφέρεται σωστά τον τελευταίο χρόνο. Αργούσε πολύ να ξεκινήσει στην αρχή και κατόπιν αφού ξεκινούσε για 10λεπτά έκανε μια διακοπή 30 λεπτών και ξαναξεκινούσε. Τον τελευταίο μήνα όταν το άναβα έριχνε το ρελέ (παρόλο που έχει δικιά του ασφάλεια).

Ο τεχνικός που φώναξα μπόρεσε να το βάλει μπροστά μόνο βγάζοντας την γείωση και αφού άλλαξε το φρέον από R22 (το οποίο ήταν λίγο) σε 410 άκουσε τον συμπιεστή να ανοίγει μόνο για 2-3 δευτερόλεπτα και κατόπιν να κόβει. Τέλος μέτρησε το μοτέρ του συμπιεστή και το βρήκε βραχυκυκλωμένο.

Ο Συμπιεστής κοστίζει 600€ και άρα έφαγα πακέτο.

 

Αφού λοιπόν σας είπα τον πόνο μου ας περάσω στο κυρίως θέμα που είναι η αλλαγή του κλιματιστικού. Λόγω κρίσης λοιπόν δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 700€ στην αγορά του νέου μηχανήματος. Διαβάζοντας αρκετές (για να μην πω πάρα πολλές) σελίδες αλλά και κοιτώντας τα διαθέσιμα μοντέλα στην αγορά έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Toshiba RAS-137SKV-E/RAS-137SAV-E στα 639€ πρώτη επιλογή μου γιατί η Elecronet που το έχει κάνει δόσεις χωρίς κάρτα.

Sharp AY - XP12LSR στα 610-620€ για τα καλά λόγια που διάβασα στο forum απο τον Starenio για την κατηγορία τιμής του

Mitsubishi SRK-35ZJP-S στα 690€ τελευταίο και καταϊδρωμένο λόγω της τιμής που φτάνει στο άνω όριο μου αλλά και γιατί έχω τσαντιστεί για τον προκάτοχό του.

 

Θα ήθελα να αναφέρω ακόμα πως είναι σημαντικό να έχει πολύ δυνατό ανεμιστήρα και οι περσίδες του να μπορούν να στέλνουν τον αέρα όσο πιο αριστερά γίνετε, λόγω της τοποθέτησής του στην άκρη της μεγάλης πλευράς του μακρόστενου σαλονιού μου.

 

Είμαι ανοιχτός και σε άλλα μοντέλα και μάρκες αλλά καλό θα ήταν να μην υπερβαίνουν τα 700€

Να ρωτήσω και κάτι που μου έκανε εντύπωση, στο Skroutz είδα 2 διαφορετικά (;) παρόμοια μοντέλα της Toshiba το ένα Ε και το άλλο Ε3. Υπάρχει διαφορά ή όχι: http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=Toshiba+RAS-137SKV

 

Τέλος να κάνω και μια ερώτηση σχετικά με το περίφημο COP, ποιά είναι η διαφορά στην πράξη δηλαδή σε KWh ενός μηχανήματος που έχει πχ COP 3,7 από κάποιο άλλο του έχει COP 4.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα inverter Haier 9αρι.

Το καλοκαίρι οικονομία και πολύ καλή δροσιά στην κρεβατοκάμαρα.

Τώρα αυτές τις μέρες το δουλεύω 2 ώρες κάθε βράδυ 9-11, στους 22 βαθμούς και μου κάνει εντύπωση ότι δεν μπορεί να τους πιάσει μέσα σε αυτές τις 2 ώρες και συνεχώς δείχνει 20-21 και άρα δουλεύει και στο φουλ συνέχεια και με την πόρτα κλειστή στο δωμάτιο.

Είναι νορμάλ αυτό; και δεν μένω στην Φλώρινα, αλλά σε κεντρική περιοχή στην Αθήνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα, δυστυχώς μετά από 11 χρόνια μου άφησε χρόνους το 12ρι Inverter Mitsubishi MSZ-G12SV. Το μηχάνημα αυτό άρχισε να μην συμπεριφέρεται σωστά τον τελευταίο χρόνο. Αργούσε πολύ να ξεκινήσει στην αρχή και κατόπιν αφού ξεκινούσε για 10λεπτά έκανε μια διακοπή 30 λεπτών και ξαναξεκινούσε. Τον τελευταίο μήνα όταν το άναβα έριχνε το ρελέ (παρόλο που έχει δικιά του ασφάλεια).

Ο τεχνικός που φώναξα μπόρεσε να το βάλει μπροστά μόνο βγάζοντας την γείωση και αφού άλλαξε το φρέον από R22 (το οποίο ήταν λίγο) σε 410 άκουσε τον συμπιεστή να ανοίγει μόνο για 2-3 δευτερόλεπτα και κατόπιν να κόβει. Τέλος μέτρησε το μοτέρ του συμπιεστή και το βρήκε βραχυκυκλωμένο.

Ο Συμπιεστής κοστίζει 600€ και άρα έφαγα πακέτο.

 

Αφού λοιπόν σας είπα τον πόνο μου ας περάσω στο κυρίως θέμα που είναι η αλλαγή του κλιματιστικού. Λόγω κρίσης λοιπόν δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 700€ στην αγορά του νέου μηχανήματος. Διαβάζοντας αρκετές (για να μην πω πάρα πολλές) σελίδες αλλά και κοιτώντας τα διαθέσιμα μοντέλα στην αγορά έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Toshiba RAS-137SKV-E/RAS-137SAV-E στα 639€ πρώτη επιλογή μου γιατί η Elecronet που το έχει κάνει δόσεις χωρίς κάρτα.

Sharp AY - XP12LSR στα 610-620€ για τα καλά λόγια που διάβασα στο forum απο τον Starenio για την κατηγορία τιμής του

Mitsubishi SRK-35ZJP-S στα 690€ τελευταίο και καταϊδρωμένο λόγω της τιμής που φτάνει στο άνω όριο μου αλλά και γιατί έχω τσαντιστεί για τον προκάτοχό του.

 

Θα ήθελα να αναφέρω ακόμα πως είναι σημαντικό να έχει πολύ δυνατό ανεμιστήρα και οι περσίδες του να μπορούν να στέλνουν τον αέρα όσο πιο αριστερά γίνετε, λόγω της τοποθέτησής του στην άκρη της μεγάλης πλευράς του μακρόστενου σαλονιού μου.

 

Είμαι ανοιχτός και σε άλλα μοντέλα και μάρκες αλλά καλό θα ήταν να μην υπερβαίνουν τα 700€

Να ρωτήσω και κάτι που μου έκανε εντύπωση, στο Skroutz είδα 2 διαφορετικά (;) παρόμοια μοντέλα της Toshiba το ένα Ε και το άλλο Ε3. Υπάρχει διαφορά ή όχι: http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=Toshiba+RAS-137SKV

 

Τέλος να κάνω και μια ερώτηση σχετικά με το περίφημο COP, ποιά είναι η διαφορά στην πράξη δηλαδή σε KWh ενός μηχανήματος που έχει πχ COP 3,7 από κάποιο άλλο του έχει COP 4.

 

Θέλω να πιστεύω οτί αν εγκατασταθούν σωστά με όλα θα μείνεις ευχαριστημένος...Δεν είναι και ότι να 'ναι κλιματιστικά...

Το 4 με το 3.7 έχει 4/3.7 έχει 8% παραπάνω κατανάλωση. Το mitsu που χάλασε είχε σωστή συντήρηση;

 

Έχω ένα inverter Haier 9αρι.

Το καλοκαίρι οικονομία και πολύ καλή δροσιά στην κρεβατοκάμαρα.

Τώρα αυτές τις μέρες το δουλεύω 2 ώρες κάθε βράδυ 9-11, στους 22 βαθμούς και μου κάνει εντύπωση ότι δεν μπορεί να τους πιάσει μέσα σε αυτές τις 2 ώρες και συνεχώς δείχνει 20-21 και άρα δουλεύει και στο φουλ συνέχεια και με την πόρτα κλειστή στο δωμάτιο.

Είναι νορμάλ αυτό; και δεν μένω στην Φλώρινα, αλλά σε κεντρική περιοχή στην Αθήνα.

 

Τί θερμοκρασία έχει ο χώρος όταν το βάζεις μπροστά; Πόσο μεγάλος είναι; Γενικά σε 2 ώρες κάθε μέρα δουλειά δεν κάνουν μην περιμένεις και πολλά...Εκτός και αν είναι μεγάλο το μηχάνημα για το χώρο...

Link to comment
Share on other sites

@ stonerolling : Στο Mitsubishi που χάλασε,ανέφερες έπαιρνε ψυκτικό υγρό R22 .Σε αντικατασταση έπρεπε να μπει υποκατάστατο του παρόμοιο.

Αν του έβαλαν R410 όπως γράφεις,είναι πολύ νεώτερο του, αυτοί που το έκαναν έκαψαν το μηχανημα.:X Στις επιλογές σου το Sharp έχει καλύτερη διανομή αέρα,οπότε σε αίσθηση θα σε βολέψει.Το Mitsubishi έχει καλό ανεμιστήρα και ρυθμίσεις,είναι μοντέλο για δύσκολες συνθήκες,ενω το Toshibα είναι ένα απλό κλιματιστικό. Η διαφορά στον κωδικό αφορά παραλλαγή για άλλη αγορά,σαν νεώτερο.Τώρα αν έχουν αλλάξει κάτι εσωτερικά άγνωστο :confused:

 

@ junglist : Aν ρυθμίζεις 22 και πιανεις 21 καλά είναι.Πρέπει να σε απασχολεί πως λειτουργεί το μηχάνημα στον χώρο σου,μόνο αν προσέξεις στο παρελθόν δεν λειτουργούσε έτσι σε μια λειτουργία.Αν όμως η αίσθηση που αφήνει σε ενοχλεί,αφορά είτε δεν κάνει καλή αφύγρανση,είτε η θερμοκρασία περιβάλλοντος γενικά είναι με απόκλιση με τις ρυθμίσεις που βαζεις και τέλος το μηχανημα είναι οριακο για τον χώρο σου ή σε λάθος θέση.Κοίταξε τι λένε οι οδηγίες χρήσης για όλα. και δουλεψέ το σε θέση Heat και όχι Auto ή αντίστροφα .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο είναι περίπου 20 τετραγωνικά και δεν θεωρώ ότι είναι καλή η απόδοση, με την έννοια ότι δουλεύει συνέχεια στο φουλ και άρα δεν γίνεται οικονομία. Σύγκριση με παρελθόν δεν έχω, γιατί είναι πρώτος χειμώνας που δουλεύει. Πως το καλοκαίρι έκανε φοβερή δουλειά στην ψύξη.

Όταν ξεκινάει, δείχνει θερμοκρασία 10 βαθμούς συνήθως.

Και εννοείται ότι το έχω στην ζέστη και μάλιστα στην φουλ ταχύτητα.

Για αυτό μου κάνει εντύπωση ότι ζορίζεται τόσο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι και λίγο να ρίξει την θερμοκρασία ενα κλιματιστικό, γίνεται αισθητό πιό άμεσα.Με την ζέστη είναι αντίστροφα γι'αυτό όλα τα Inverter βγάζουν περισσότερο ισχύ σε θερμανση από ψύξη.Αν ο χώρος έχει 10 βαθμούς που δείχνει το μηχανημα,ώσπου να φτάσει τους 21 θέλει χρόνο όχι μόνο για να τους πετύχει μια στιγμή αλλά και για να τους διατηρήσει.Αν ο χώρος σου είναι σε θέση που μπάζει πχ βορινό δωμάτιο,φυσικά ο χώρος θα κρυώνει πολύ σύντομα και το μηχάνημα θα λειτουργεί συνεχώς.Αν δεν συντρέχουν και οι άλλοι λόγοι που αναφέραμε,το μηχανημα είναι οριακό για τον χώρο σου. Μπορείς να αποκλείσεις επισης την περίπτωση να έχει κάπου προβλημα το μηχανημα με το να το κοιτάξει τεχνικός,καθως είναι στην εγγύηση.

Ομως αποκλείεται να είναι θέμα ποιότητας καθώς πιάνει την θερμοκρασία που βάζεις.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

γεια σας :)

ψάχνομαι και εγώ για κλιματιστικό γύρω στα 350-400ευρώ. Χάρη σε σάς έχω καταλάβει λίγο τι παίζει οπότε το μόνο που μένει είναι να κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά για προσφορές. Κοίταγα επίσης το MIDEA MSR-09HRDN1 λόγω eshop. Αυτό που δέν έχω καταλάβει είναι ποια η διαφορά με τα υπόλοιπα midea ίδιας κατηγορίας: ms9a, msc, msy, msv1 και τα 09hrdn1 και 09ardn1. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι το d σημαίνει inverter :P. Έχουν μεγάλες διαφορές ή πάνω κάτω τα ίδια είναι σαν απόδοση/ποιότητα?

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο όμως είναι το αντι-αλλεργικό, που έχει γίνει μαύρο στη βρώμα και θέλει σίγουρα αντικατάσταση.
Για να είναι μαύρο στη βρώμα, σημαίνει ότι δουλεύει καλά! Όχι δεν θέλει αντικατάσταση, θέλει να βρεις ένα τρόπο να το πλύνεις καλά. Αυτό αν δεν κάνω λάθος θέλει αντικατάσταση κάθε 3 χρόνια. Θα το αντικατασστήσεις όταν πια δεν γίνεται μαύρο στη βρωμιά.
Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο είναι περίπου 20 τετραγωνικά και δεν θεωρώ ότι είναι καλή η απόδοση, με την έννοια ότι δουλεύει συνέχεια στο φουλ και άρα δεν γίνεται οικονομία. Σύγκριση με παρελθόν δεν έχω, γιατί είναι πρώτος χειμώνας που δουλεύει. Πως το καλοκαίρι έκανε φοβερή δουλειά στην ψύξη.

Όταν ξεκινάει, δείχνει θερμοκρασία 10 βαθμούς συνήθως.

Και εννοείται ότι το έχω στην ζέστη και μάλιστα στην φουλ ταχύτητα.

Για αυτό μου κάνει εντύπωση ότι ζορίζεται τόσο.

 

Καλημέρα, αφού αφήνεις το χώρο να πέσει τόσο εγώ το θεωρώ απόλυτα λογικό να μην επαρκεί μετά. Άστο το μηχάνημα 2-3 μέρες να ζεστάνει το χώρο και μετά πες μας αν ζορίζεται τόσο ή όχι :) Στην ψύξη οι απαιτήσεις είναι πολύ λιγότερες, σκέψου το καλοκαίρι τί ζητάς μέσα πχ 25-26 και πόσο έχει έξω το πολύ 10-15 βαθμούς παραπάνω και αυτό σε ημέρες καύσωνα και μόνο το καταμεσήμερο πχ το βράδυ έχεις κοντά 30 αυτές τις μέρες. Χειμώνα μπορεί σε κρύες μέρες να έχεις και 20 βαθμούς διαφορά μέσα έξω όλη μέρα και ανάλογα που ζεις φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω οτί αν εγκατασταθούν σωστά με όλα θα μείνεις ευχαριστημένος...Δεν είναι και ότι να 'ναι κλιματιστικά...

Το 4 με το 3.7 έχει 4/3.7 έχει 8% παραπάνω κατανάλωση. Το mitsu που χάλασε είχε σωστή συντήρηση;

Όχι δεν είχε σωστή συντήρηση

 

Στο Mitsubishi που χάλασε,ανέφερες έπαιρνε ψυκτικό υγρό R22 .Σε αντικατασταση έπρεπε να μπει υποκατάστατο του παρόμοιο.

Αν του έβαλαν R410 όπως γράφεις,είναι πολύ νεώτερο του, αυτοί που το έκαναν έκαψαν το μηχανημα.:X Στις επιλογές σου το Sharp έχει καλύτερη διανομή αέρα,οπότε σε αίσθηση θα σε βολέψει.Το Mitsubishi έχει καλό ανεμιστήρα και ρυθμίσεις,είναι μοντέλο για δύσκολες συνθήκες,ενω το Toshibα είναι ένα απλό κλιματιστικό. Η διαφορά στον κωδικό αφορά παραλλαγή για άλλη αγορά,σαν νεώτερο.Τώρα αν έχουν αλλάξει κάτι εσωτερικά άγνωστο :confused:

Υποτίθεται πως του έβαλαν υποκατάστατο που και αυτό βρίσκεται δύσκολα και είναι και ακριβό (δεν είμαι σίγουρος ποιό όμως).

Εκτός από τον ιονιστή και την ροή του αέρα στους τοίχους στο Sharp βλέπεις κάποια σημαντική διαφορά με το Toshiba;

Link to comment
Share on other sites

Επομένως φίλε stonerolling είτε σου έβαλαν ακατάλληλο ψυκτικό υγρό, είτε το μηχάνημα δουλεύτηκε πολύ ώρα χωρίς αρκετό υγρό και χάλασε ο συμπιεστής.

Απ' όσο ξέρω το ψυκτικό υγρό λειτουργεί και ως λιπαντικό του συμπιεστή γι' αυτό προσοχή να μην δουλεύουμε μηχάνημα που δείχνει οτί κάτι δεν πάει καλά...

Και εννοείται και ένα καθάρισμα - συντήρηση ανάλογα με τη χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι μαύρο στη βρώμα, σημαίνει ότι δουλεύει καλά! Όχι δεν θέλει αντικατάσταση, θέλει να βρεις ένα τρόπο να το πλύνεις καλά. Αυτό αν δεν κάνω λάθος θέλει αντικατάσταση κάθε 3 χρόνια. Θα το αντικατασστήσεις όταν πια δεν γίνεται μαύρο στη βρωμιά.

 

Το φίλτρο αυτό θέλει αντικατάσταση σίγουρα το πολύ στα 2-3 χρόνια .Δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί για κάποιους λόγους να φθαρεί πολυ νωρίτερα. Συνήθως αυτό γίνεται αντιληπτό όταν αλλάζει το αρχικό πορτοκαλί του χρώμα σε λευκό ή δεν κρατά βρώμα αφού το έχουμε πλύνει :)

 

Εκτός από τον ιονιστή και την ροή του αέρα στους τοίχους στο Sharp βλέπεις κάποια σημαντική διαφορά με το Toshiba;

 

Μέτριση εξωτερικών συνθηκών για επίτευξη των εσωτερικών,καλύτερη ποιοτητα κατασκευής και αίσθηση λειτουργίας :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα ινβερτερ, και θελω να ρωτησω αν η ταχυτητα του ανεμιστηρα επηρεαζει την οικονομια.

 

η ταχυτητα του ανεμιστηρα ειναι στο αυτοματο, αλλα μετα απο λιγη ωρα χαμηλωνει και νομιζω δεν διαχεει καλα την θερμοτητα στον χωρο.

 

αν αυξησω την ταχυτητα του ανεμιστηρα, ανεβαινει πολυ και η καταναλωση του κλιματιστικου?

 

δηλαδη αυξανοντας την ταχυτητα του ανεμιστηρα, αυξανεται και η καταναλωση του συμπιεστη? (που αποσο ξερω αυτος ειναι που τραβαει το πιο πολυ ρευμα)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι έχουμε πει για το μικρότερο αδελφάκι του,ενα απλό κλιματιστικό με πλέον καλή υποστήριξη στην αγορά.:)

 

πηρα ενα ινβερτερ, και θελω να ρωτησω αν η ταχυτητα του ανεμιστηρα επηρεαζει την οικονομια.η ταχυτητα του ανεμιστηρα ειναι στο αυτοματο, αλλα μετα απο λιγη ωρα χαμηλωνει και νομιζω δεν διαχεει καλα την θερμοτητα στον χωρο.αν αυξησω την ταχυτητα του ανεμιστηρα, ανεβαινει πολυ και η καταναλωση του κλιματιστικου? δηλαδη αυξανοντας την ταχυτητα του ανεμιστηρα, αυξανεται και η καταναλωση του συμπιεστη? (που αποσο ξερω αυτος ειναι που τραβαει το πιο πολυ ρευμα)

 

Η ταχύτητα του ανεμιστήρα αυξάνει τον θόρυβο.Η κατανάλωση κανονίζεται από τον υπολογιστή του κλιματιστικού πώς καταλαβαίνει τον χώρο μας .

Η κατανομή αέρα ελέγχεται από τις ρυθμίσεις που βάζεις εσυ ,αλλά μπορεί και χειροκίνητα πχ οι περσίδες .Σε όλα αυτά μεγάλο ρόλο παίζει η θέση

τοποθέτισης του μηχανήματος:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς απλο φιλε starenie? ειδα οτι εχει διαφορες λειτουργιες. σε αυτη τη τιμη παιζει κατι καλυτερο?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Oλα τα κλιματιστικά διαφημίζουν διάφορα :) Στα χρήματα αυτα δεν βρίσκεις κάτι άλλο σε ίδια ισχύ και με συν καλύτερη υποστήριξη.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πλέον λόγω κόστους κάποια μοντέλα μόνο σε κάποιες φίρμες και ανάλογα την παρτίδα ή και την αγορά .:cry:

 

starenie επειδη δεν βγαζω ακρη ξερεις τι κλασσης ειναι? αλλου λεει Α αλλου C.

 

A ψύξη και θέρμανση και είναι το πιό λογικό καθώς είναι και πρόσφατο σχετικά μοντέλο :) Αν έχεις βρεί κάτι διαφορετικό υπάρχει περίπτωση

ν'αφορά παραλλαγή ,καθώς ισχύει καi αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4413430#post4413430

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω για ενα '18 μηχανιμα, με απολυτη προτεραιοτητα στην C.O.P., (φιλτρα, ιονιστες κ.λ.π. στα δευτερεωντα) και επιδοσεις του στην θερμανση, επισης να αποκλησουμε τα φασων και τα κινεζικα. Το c.o.p. να ειναι κοντα στα 4 η και παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι γνώστης θα προτείνω από αυτά που έχω διαβάσει εδώ

http://www.skroutz.gr/s/328490/LG-Art-Cool-CA18AWR.html (βασικά είδα ότι θες 4,00 αυτό έχει 3,80, άρα πας για πάνω από χιλιάρικο, πες και μπάτζετ)

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...