Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ρε παιδια ειχα στο παλιο σπιτι 2 9αρια samsung και ημουν ευχαριστημενος με χρηση χειμωνα καλοκαιρι σε σπιτι με πολυ κακη μονωση, ζεστο το καλοκαιρι , κρυο το χειμωνα. τωρα στο νεο μου σπιτι λεω να βαλω αυτο http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4756.

 

χρηση μονο καλοκαιρι 2-3 μηνες μιας και το δωματιο δεν το χτυπαει ο ηλιος . λετε να βρω κατι καλυτερο στα 350 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε κάποια άλλη μάρκα σε inverter...στα ίδια λεφτά περίπου μπορείς να βρείς πχ Midea Inverter που έχουν βγεί αρκετά αξιόπιστα.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα τα βρω στην εξπερτ(εχω λογαριασμο εκει). αυτοι μου προτεινανε ενα μιτσουμπισι στα ιδια λεφτα. εκτος μιντεα καποια δευτερη επιλογη?
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ το mitsubishi δεν είναι inverter ε? Γενικά είναι καλό να προτιμήσεις inverter. Παρολαυτά το mitsubishi είναι καλύτερη επιλογή απο το samsung.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι ινβερτερ. για τη χρηση που θα το κανω παιζει τοσο μεγαλο ρολο? απο θορυβο τι λεει? γιατι σε καποια σαιτ ειδα οτι το σαμσουνγκ γενικα ειναι πιο αθορυβο απο καποια αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την χρήση που θα το κάνεις αλλα γενικά εχουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση και αυτό θα φανεί όσο περισσότερο το χρησιμοποιείς... Tα mitsubishi είναι αρκετά αθόρυβα δεν νομίζω να καταλάβεις διαφορά απο το samsung. Απλά τα samsung έχουν βγάλει προβλήματα και είναι λίγο θέμα τύχης.
Link to comment
Share on other sites

εγραψα και πιο πανω οτι πιο πολυ το θελω για καλοκαιρι οχι για χειμωνα. αλλα αφου μου λες οτι τα ινβερτερ εχουν τοσο διαφορα στην καταναλωση θα κοιταξω προς τα εκει.

Mitsubishi SKM-28ZG-S αυτο βρηκα στην τιμη που θελω αλλα χαρακτηριστικα πουθενα

Edited by james9
Link to comment
Share on other sites

εγραψα και πιο πανω οτι πιο πολυ το θελω για καλοκαιρι οχι για χειμωνα. αλλα αφου μου λες οτι τα ινβερτερ εχουν τοσο διαφορα στην καταναλωση θα κοιταξω προς τα εκει.

Mitsubishi SKM-28ZG-S αυτο βρηκα στην τιμη που θελω αλλα χαρακτηριστικα πουθενα

 

To Mitsubishi SKM-28ZG-S είναι Inverter.... αν το βρείς (αναφέρεται σαν καταργημενο) είναι απλά ένα καλής ποιότητας κλιματιστικό είναι,τίποτε ιδιαίτερο...όμως κυκλοφορεί σε συνδιασμό με διαιρούμενο τύπου μονάδες ,και δεν ξέρω αν συνδιάζεται με μονές, εκεί που το βρήκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχουμε ένα mitsubishi inverter heavy αρκετά χρόνια στο σπίτι και προχτές έκανε έναν θόρυβο το κουτί που είναι στο μπαλκόνι και ο έλικας γυρίζει λίγο και μετά σταματάει...μέσα βγάζει μόνο χλιαρό αέρα...

 

Ένα φίλος μου είπε να το βγάλω από την πρίζα και να το ξαναβάλω μετά από ώρα, αλλά τίποτα...

 

Πήρα στο 210-5288832 και κράτησαν τα στοιχεία μου λέγοντάς μου σε 2 μέρες και αν...

 

Μήπως ξέρετε άλλο τηλέφωνο για τα κλιματιστικά αυτά? ΄Αλλη λύση?

 

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα καλά μηχανήματα κάποτε χαλάνε....ελπίζω όμως να μην οφείλεται σε κακό χειρισμό ή να μην του είχες κάνει ποτέ συντήριση .....γιατί θα τα πληρώσεις παραπάνω.

 

Οσο αφορά το τηλ. θα έπρεπε πρώτα να πάρεις τον ψυκτικό που στο έβαλε (που υποθέτω είναι εξιδεικευμένος σε Mitsubishi) γιατί θα σου κοστίσει λιγότερο από το service της αντιπροσωπείας στην ίδια εργασία και ανταλλακτικά...

Link to comment
Share on other sites

Η hitachi είναι παλιά εταιρία στον χώρο,και στην πρώτη 5αδα των εταιριών σε πωλήσεις διεθνώς. Κοιτάς γι΄αυτό το μοντέλο http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19928

όπου το βρείς σε καλή τιμή (και Μαλαισίας κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για ένα 9άρι κλιματιστικό Inverter τι προτείνετε ?

σκέφτομαι κάποιο hitachi, είναι καλή μάρκα??

 

Ίσως η κορυφαία εταιρεία στα splitακια αλλά με πολύ κακό service στην Ελλάδα:O

Η επιλογή είναι δική σου:)

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα λίγο τα κλιματιστικά αυτές τις μέρες, ψάχνοντας ένα 9άρι που να είναι ιδιαίτερα οικονομικό (στη λειτουργία)

Βρήκα, ότι αρκετά επώνυμα inverter (fujitsu, hitachi, samsung) καταφέρνουν ένα βαθμό απόδοσης (EER) γύρω στο 4 με 4.4.

Καλύτερο από αυτό βρήκα σε Mitsubishi και Toshiba με 5.1.

Η ερώτηση: Έχω ξεχάσει κάποια μάρκα που ίσως δεν τη βρίσκω στα μαγαζιά που κοίταξα; Είναι αληθινά αυτά τα νούμερα ή πάνω κάτω όλα το ίδιο θα κάψουν;

Και τέλος, γιατί στα multi inverter, πέφτει τόσο πολύ ο βαθμός απόδοσης; Ποιο είναι τελικά το όφελος τους πέρα από το λιγότερο χώρο που πιάνει η εξωτερική μονάδα;

 

Επίσης, μιας και αναφέρατε τα hitachi: Έχω σε μια εγκατάσταση 8 hitachi inverter μοντέλα 2000. Το κάθε ένα είναι αυτόνομο. Είναι μερικές φορές που η πλειοψηφία τους (6 ή και παραπάνω) αρνούνται πεισματικά να δουλέψουν. Δηλαδή ανάβουν, αλλά δεν ανάβει η εξωτερική μονάδα. Αυτό μου έχει συμβεί και χειμώνα και καλοκαίρι. Η μόνη σκέψη που έχω κάνει είναι όταν συμβαίνει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην τάση. Σε τεχνικό δεν έχω καταφέρει να το δείξω ποτέ, επειδή η βλάβη δεν κρατάει πάνω από μέρα... Έχετε καμιά ιδέα;

Edited by rigasnic

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ειμαι νεος στο φορουμ και θα θελα και γω τι βοηθεια σας. Ειμαι φοιτητης και με χτυπησε η ζεστη εν καιρο εξεταστικης...τι να κανουμε... Διαθετω μεχρι 300ευρω για ενα σχετικα καλο κλιματιστικο(12αρι κατα προτιμιση αλλιως 9αρι). Μηπως εχετε να προτεινετε κατι καλο σ αυτα τα χρηματα? Απ το skroutz ψαχνω και γω αλλα εχει αρκετα και λογω ελλειψης χρονου δεν μπορω να τα ψαξω ενα ενα για χαρακτηριστηκα και τετοια και να αποφασισω. Εξαλλου ειμαι και τελειως ασχετος με το θεμα οποτε καθε προταση δεκτη. Καποιος μου προτεινε ΤΟΥΟΤΟΜΙ και GREE. Εχει αρκετα σ αυτη την τιμη αλλα παλι δεν ξερω. Καθε βοηθεια δεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η κορυφαία εταιρεία στα splitακια αλλά με πολύ κακό service στην Ελλάδα:

 

Για ποιο service μιλάς γιατί φαίνεται έχει δυο επισημους διανομείς στην Ελλάδα.

 

QUOTE=rigasnic;3211756]Έψαχνα λίγο τα κλιματιστικά αυτές τις μέρες, ψάχνοντας ένα 9άρι που να είναι ιδιαίτερα οικονομικό (στη λειτουργία)

Βρήκα, ότι αρκετά επώνυμα inverter (fujitsu, hitachi, samsung) καταφέρνουν ένα βαθμό απόδοσης (EER) γύρω στο 4 με 4.4.

Καλύτερο από αυτό βρήκα σε Mitsubishi και Toshiba με 5.1.

Η ερώτηση: Έχω ξεχάσει κάποια μάρκα που ίσως δεν τη βρίσκω στα μαγαζιά που κοίταξα; Είναι αληθινά αυτά τα νούμερα ή πάνω κάτω όλα το ίδιο θα κάψουν;

Samsung,Fujitsu είναι δευτεροκλασατες φίρμες συγκριτικά με Mitsubishi.

Ξέχασες την Panasonic που είναι η πρώτη σε πωλήσεις διεθνώς αυτήν την περίοδο και την 2η Daikin .

Oι τιμές είναι κάπου θεωρητικές γιατί κάθε εταιρία μετρά με ορισμένες συνθήκες λειτουργίας.Εκει που δεν μπορεί εύκολα να λένε ψέμματα είναι πόσα Α (ασφάλεια) θέλουν για εκκίνηση και τερματισμό και πόσα Watt καταναλωση έχουν γιατί φαίνεται άμεσα.

 

Και τέλος, γιατί στα multi inverter, πέφτει τόσο πολύ ο βαθμός απόδοσης; Ποιο είναι τελικά το όφελος τους πέρα από το λιγότερο χώρο που πιάνει η εξωτερική μονάδα;

Oταν συμπέζεις 2 πράγματα σε ένα,δεν θα είναι το ίδιο ανετα όπως ξεχωριστά,είναι απλός κανόνας

 

 

Επίσης, μιας και αναφέρατε τα hitachi: Έχω σε μια εγκατάσταση 8 hitachi inverter μοντέλα 2000. Το κάθε ένα είναι αυτόνομο. Είναι μερικές φορές που η πλειοψηφία τους (6 ή και παραπάνω) αρνούνται πεισματικά να δουλέψουν. Δηλαδή ανάβουν, αλλά δεν ανάβει η εξωτερική μονάδα. Αυτό μου έχει συμβεί και χειμώνα και καλοκαίρι. Η μόνη σκέψη που έχω κάνει είναι όταν συμβαίνει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην τάση. Σε τεχνικό δεν έχω καταφέρει να το δείξω ποτέ, επειδή η βλάβη δεν κρατάει πάνω από μέρα... Έχετε καμιά ιδέα;
Το πιό πιθανό που καταλαβαίνω και γώ είναι δεν τροφοδοτούνται από ρεύμα συνεχώς,μπορεί και από λάθος ή φθαρμένη σύνδεση .Καλύτερα να τα δεί τεχνικός (ή ηλεκτρολόγος τον πίνακα)

 

Γεια σας παιδια. Ειμαι νεος στο φορουμ και θα θελα και γω τι βοηθεια σας. Ειμαι φοιτητης και με χτυπησε η ζεστη εν καιρο εξεταστικης...τι να κανουμε... Διαθετω μεχρι 300ευρω για ενα σχετικα καλο κλιματιστικο(12αρι κατα προτιμιση αλλιως 9αρι). Μηπως εχετε να προτεινετε κατι καλο σ αυτα τα χρηματα? Απ το skroutz ψαχνω και γω αλλα εχει αρκετα και λογω ελλειψης χρονου δεν μπορω να τα ψαξω ενα ενα για χαρακτηριστηκα και τετοια και να αποφασισω. Εξαλλου ειμαι και τελειως ασχετος με το θεμα οποτε καθε προταση δεκτη. Καποιος μου προτεινε ΤΟΥΟΤΟΜΙ και GREE. Εχει αρκετα σ αυτη την τιμη αλλα παλι δεν ξερω. Καθε βοηθεια δεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δίνεις λίγα παραπάνω και πέρνεις μηχανημα με καλύτερη ποιοτητα αερα.

Αν ψαξεις θα τα βρείς φθηνότερα από παρακάτω,λόγω εκπτώσεων των ηλεκτραγορών

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16533

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13735

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα σαλόνι 60 περίπου τετραγωνικών μέτρων το οποίο δεν σφραγίζει λόγω της γυριστής σκάλας που οδηγεί στον επάνω όροφο. το καλοκαίρι μας αρέσει να μαζευόμαστε με φίλους αλλά η ζέστη είναι αφόρητη. Αξίζει να βάλω κλιματιστικό (μόνο η ψύξη με ενδιαφέρει) με τα εξης δεδομένα:

 

1. θερμός αέρας θα διαφέυγει περισσότερο από τον ψυχρό από τη σκάλα

2. δεν θα είναι για συστηματική χρήση, αλλά για περιστασιακή

3. το κλιματιστικό θα είναι κοντά στο κυρίως καθιστικό και μακρυά από τον χώρο της σκάλας.

 

Να σημειώσω ότι το σαλόνι δεν το χτυπάει ο ήλιος ενώ τα κουφώματα έχουν διπλά κρύσταλλα. Πόσα BTU πιστεύετε θα με κάλυπταν για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο service μιλάς γιατί φαίνεται έχει δυο επισημους διανομείς στην Ελλάδα.

 

Γενικότερα μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο service μιλάς γιατί φαίνεται έχει δυο επισημους διανομείς στην Ελλάδα.

 

αυτό πώς το κατάλαβες? που το λέει?

Επίσης υπάρχει κανείς να που να έχει χρησιμοποιήσει την λειτουργία Air Exchanger(εισαγωγή αέρα από έξω) της hitachi ? Αξίζει ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικότερα μιλάω...

 

Εχω ακουσει περιστατικά με το δίκτυο των εξουσιοδοτημένων της Hitachi σε κάποιες περιοχές ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται,όχι για τους διανομείς ΑΒΒ και Ηitachi Europe (Ελληνική).

 

 

Παιδιά έχω ένα σαλόνι 60 περίπου τετραγωνικών μέτρων το οποίο δεν σφραγίζει λόγω της γυριστής σκάλας που οδηγεί στον επάνω όροφο. το καλοκαίρι μας αρέσει να μαζευόμαστε με φίλους αλλά η ζέστη είναι αφόρητη. Αξίζει να βάλω κλιματιστικό (μόνο η ψύξη με ενδιαφέρει) με τα εξης δεδομένα:

 

1. θερμός αέρας θα διαφέυγει περισσότερο από τον ψυχρό από τη σκάλα

2. δεν θα είναι για συστηματική χρήση, αλλά για περιστασιακή

3. το κλιματιστικό θα είναι κοντά στο κυρίως καθιστικό και μακρυά από τον χώρο της σκάλας.

 

Να σημειώσω ότι το σαλόνι δεν το χτυπάει ο ήλιος ενώ τα κουφώματα έχουν διπλά κρύσταλλα. Πόσα BTU πιστεύετε θα με κάλυπταν για κάτι τέτοιο;

 

Ενα φθηνό καλό 18αρι είναι αρκετό για την περίπτωση σου.Ψαξε για καλύτερη τιμή τώρα με τις εκπτώσεις...

Ενδεικτικά http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34435

και http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10934

 

αυτό πώς το κατάλαβες? που το λέει?

Επίσης υπάρχει κανείς να που να έχει χρησιμοποιήσει την λειτουργία Air Exchanger(εισαγωγή αέρα από έξω) της hitachi ? Αξίζει ή όχι?

 

Τα συνοδευτικά χαρτιά του μηχανήματος (στο κουτί) λένε σχετικά,για την εγγύηση.

Για το Air Exchanger έχει αναφερθεί μερικές σελίδες πιό πίσω...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια. Δε τη παλευω καθολου εδω και λιγες ημερες. Ιδρωνω συνεχεια, κανει ανυποφορη ζεστη! Ειμαι 2ο χρονο σε αυτο το σπιτι στην Αθηνα, αλλα φετος δε παλευεται! Περυσι την ειχα βγαλει με ενα ανεμιστηρα, αλλα φετος εχει ψιλοχαλασει και κανει εντονους θορυβους. Δε μπορω να κοιμηθω το βραδυ.

 

Air-Condition δε θελω να βαλω, γιατι παιζει και να φυγω σε λιγους μηνες. Τα air-condition δαπεδου ειναι καλα; Ειδα μερικα, αλλα πολυ ακριβα! Γιατι ετσι;

 

Μαλλον ανεμιστηρα θα παρω, αλλα θελω να μου προτεινετε τιποτα καλο. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συμφορουμίτες χαιρετώ την παρέα, ανήκω και εγώ σε αυτούς που τους έπιασε η πολλή ζέστη!!

 

Έχω προβληματιστεί με την επιλογή κλιματιστικού στα 9000 Btu.

πιθανό να καταλήξω στο:

 

http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html?keyphrase=Panasonic+re9jke

 

Έχει κανείς γνώμη για το συγκεκριμένο;

 

Άλλες σκέψεις είναι

http://www.skroutz.gr/s/6126/Hitachi-RAS-RAC-E10H2.html?keyphrase=10H2

και

http://www.skroutz.gr/s/96493/Fujitsu-General-ASYA09LG.html?keyphrase=ASYA+09LG

 

που όμως είναι λίγο ακριβότερα από το αρχικό.

 

Τι προτείνετε ως πιο αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

 

Samsung,Fujitsu είναι δευτεροκλασατες φίρμες συγκριτικά με Mitsubishi.

Ξέχασες την Panasonic που είναι η πρώτη σε πωλήσεις διεθνώς αυτήν την περίοδο και την 2η Daikin .

Από ότι είδα η daikin σε επιδόσεις πλησιάζει τα mitsubishi, αλλά δε βλέπω γιατί να την προτιμήσω (δέχομαι αντιρρήσεις) και η panasonic είχα την αίσθηση ότι είχε κάνει μια κοιλιά στην ποιότητα της. Πάντως βλέπω τα μηχανήματα της σε επιδόσεις να είναι κατώτερα των mitsubishi και daikin.

Το πιό πιθανό που καταλαβαίνω και γώ είναι δεν τροφοδοτούνται από ρεύμα συνεχώς,μπορεί και από λάθος ή φθαρμένη σύνδεση .Καλύτερα να τα δεί τεχνικός (ή ηλεκτρολόγος τον πίνακα)

ότι τροφοδοτούνται είναι σίγουρο, γιατί είναι ALL DC Inverter που σημαίνει ότι η εσωτερική μονάδα παίρνει DC ρεύμα από την έξω και η εσωτεική καταλήγει να έχει ρεύμα! Επιπλέον θεωρώ δύσκολο να έχουν και τα 8 πρόβλημα στην καλωδίωση όταν ανήκουν σε 2 διαφορετικά σπίτια/ηλεκτρολογικούς πίνακες. Για αυτό η σκέψη μου έπεφτε στη ΔΕΗ. (Δέχομαι και εδώ αντιρρήσεις γιατί προσπαθώ να βγάλω άκρη)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα η daikin σε επιδόσεις πλησιάζει τα mitsubishi, αλλά δε βλέπω γιατί να την προτιμήσω (δέχομαι αντιρρήσεις) και η panasonic είχα την αίσθηση ότι είχε κάνει μια κοιλιά στην ποιότητα της. Πάντως βλέπω τα μηχανήματα της σε επιδόσεις να είναι κατώτερα των mitsubishi και daikin.

 

Τα pansonic είναι τελευταία στην κατηγορία των split..

Αξιόλογες εταιρείες στον χώρο είναι η daikin-toshiba-lg-hitachi και τα mitsubishi τα heavy και οχι τα electric.

Όποιος ψάχνει και το after sales service εκει τα πράγματα είναι τα εξής:

1)LG

2)daikin

3)toshiba

4)mitsubishi

και πάει λέγοντας....

 

'Οποιος θελήσει παραπάνω ενημέρωση-πληροφορίες σχετικά με την επιλογή του ας μου στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...