Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθόνη δε χρειάζεται να ανάψει πρώτα για το δαχτυλικο αποτύπωμα.

Επίσης είναι πολύ καλή σε συνθήκες ηλιοφάνειας και διαβάζεις τα πάντα εύκολα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λίγα λόγια για την οθόνη αν μπορεί κάποιος να γράψει. Ευκαιρία, σε συνθήκες ηλιοφάνειας, φωτεινότητα κτλ. Επίσης η aod βγάζει όλες τις ειδοποιήσεις; messenger, YouTube viber κτλ;

Και τέλος το δακτυλικο δουλεύει με κλειστή οθόνη; η πρέπει να ανάψει πρώτα;

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα εμφανίζεται έστω και αν μετακινήσεις/ακουμπήσεις τη συσκευή.

Η οθόνη μπορεί να είναι amoled αλλά γενικά δε θα δεις υπερκορεσμενα σημεία.

Στο αυτόματο τα nits φτάνουν στα 640. Βλέπεις κάτω από τον ήλιο. Προσωπικά θα ήθελα ένα κλικ περισσότερο.

Οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά. Λόγω miui πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για καλύτερη παραμετροποίηση.

Σε γενικές γραμμές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Σκέφτομαι την αγορά της συσκευής σαν δεύτερη και νομίζω θα με καλύψει.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά η Λειτουργία τσέπης??

Δεν μπορώ να το βρω πουθενά

 

Επίσης μπορώ να απενεργοποιησω το πλαϊνό κουμπί ΑΙ??

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tommy1984
Mi 9 128gb :shoot:
Link to comment
Share on other sites

Σας είναι τόσο δυσκολο να απαντήσετε σε αυτό που ρωτησα? Τι το θελετε τότε το θέμα αυτό που ανοιξατε? Μόνο για να μιλάτε όσοι γνωρίζεστε? Πείτε τα από το τηλέφωνο το ίδιο είναι....
Link to comment
Share on other sites

@spaceboyagr

Ρωτάς κάτι που πραγματικά είναι χωρίς νόημα. Οκ, δεν την έχεις εσύ την επιλογή, αλλά είναι γνωστό ότι στο κινητό σε ΣΤΟΚ, το moon mode υπάρχει από την 10.2.12.0 .

Έχει απαντηθεί η ερώτησή σου, πρωτού ακόμη πραγματοποιηθεί.

Το πραγματικό ερώτημα εδώ, είναι γιατί να μην έχεις moon mode στην Developer rom και όχι αν υπάρχει στην Global μαμά Rom.

ΥΓ: Μπορείς να είσαι περισσότερο ευγενικός, αν το θέλεις. Ο λόγος που δεν απαντήθηκε το ερώτημά σου, είναι απλός και με ένα Google θα μπορούσες να βρεις μόνος σου απάντηση, αντί να μπεις 3 ημέρες μετά και να κράζεις.

 

Σε άλλα νέα, η infoquest, καθυστερεί την παράδοση του κινητού σε γνωστά καταστήματα. Σήμερα έχει ακριβώς 1 μήνα που έκανα παραγγελία το κινητό, το οποίο ακόμη περιμένω. Ειλικρινά είμαι στο τσακ να ακυρώσω, αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να εξαργυρώσω την δωροεπιταγή που έχω στην διάθεσή μου...

Link to comment
Share on other sites

Για service το κινητό πάει αύριο.

Μάλλον προβληματική κάμερα κύρια δεν κάνει αυτόματο zoom το laser και τα δείχνει θολά να πλησιάσω σε κοντινή απόσταση τα δείχνει καθαρά, και αν αλλάξω τύπο κάμερα photo 48mp κολλάει και γράφει Can't connect.

Δοκίμασα επανεκκίνηση factory reset τα ίδια.

Στοιχεία

Χωρίς Root

Bootloader κλειδωμένο

Android Ver 9 PKQ1.181121.001

Android Sec Patch 2019/4/01

MIUI Ver Globaal 10.2 Stable 10.2.24.0 (PFAEUXM)

Karnel Ver 4.14.83-perf-g4777897

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά η Λειτουργία τσέπης??

Δεν μπορώ να το βρω πουθενά

 

Επίσης μπορώ να απενεργοποιησω το πλαϊνό κουμπί ΑΙ??

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το πλαϊνό κουμπί το ΑΙ... Δοκίμασε Ρυθμίσεις - πρόσθετες ρυθμίσεις - συντομεύσεις πλήκτρων και ενεργειών - κουμπί ΑΙ και επιλέγεις κανένα. Σε μένα που ειμαι με την 9.5.23 eu επιτέλους απενεργοποιηθηκε. :D

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω απορία για τις ειδοποιήσεις του viber. Κατά τα άλλα μετά από oneplus, δεν περίμενα να ήμουν τόσο ευχαριστημένος απ το mi 9. Είναι value for money & all the money. Και είναι κ η πρώτη μου φορά με xiaomi.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να αλλάξετε ήχο ειδοποίησης στο viber;;;

Τι κάνω λάθος;

 

Τίποτα δεν κάνεις λάθος φίλε μου, απλά δεν μπορείς επειδή δεν έχει η συγκεκριμένη Ρομ αυτή τη δυνατότητα. Στην global developer και σε όλες τις custom eu Rom μπορείς.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να αλλάξετε ήχο ειδοποίησης στο viber;;;

Τι κάνω λάθος;

Κατέβασε οποίο ήχο θέλεις εσύ. Αντέγραψε τον στον file manager android/media/viber notifications.

Έπειτα κάνε αντιγραφή την ονομασία που έχει από επιλογή το viber, διέγραψε τον official ήχο και κάνε μετονομασία στον ήχο που πέρασες αυτό που αντέγραψες παραπάνω..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω απορία για τις ειδοποιήσεις του viber. Κατά τα άλλα μετά από oneplus, δεν περίμενα να ήμουν τόσο ευχαριστημένος απ το mi 9. Είναι value for money & all the money. Και είναι κ η πρώτη μου φορά με xiaomi.
Καλημέρα στις ρυθμίσεις του Viber στις ειδοποιήσεις δείτε αν είναι έχει τον ήχο κλήσεις όπως στο screenshot αλλάζει τον ήχο ειδοποίησης

133381ef46a334a41c9f2d108033e03d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε οποίο ήχο θέλεις εσύ. Αντέγραψε τον στον file manager android/media/viber notifications.

Έπειτα κάνε αντιγραφή την ονομασία που έχει από επιλογή το viber, διέγραψε τον official ήχο και κάνε μετονομασία στον ήχο που πέρασες αυτό που αντέγραψες παραπάνω..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το έκανα αλλά τπτ...

Καλημέρα στις ρυθμίσεις του Viber στις ειδοποιήσεις δείτε αν είναι έχει τον ήχο κλήσεις όπως στο screenshot αλλάζει τον ήχο ειδοποίησης

133381ef46a334a41c9f2d108033e03d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, δεν υπάρχει η επιλογή αυτή στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Για το πλαϊνό κουμπί το ΑΙ... Δοκίμασε Ρυθμίσεις - πρόσθετες ρυθμίσεις - συντομεύσεις πλήκτρων και ενεργειών - κουμπί ΑΙ και επιλέγεις κανένα. Σε μένα που ειμαι με την 9.5.23 eu επιτέλους απενεργοποιηθηκε. :D

 

Στην 10.2.24.0, οι 2 επιλογες ειναι Πατηστε παρατεταμενα και διπλο πατημα, δεν εχει να βαλεις ''κανενα'' στο single press. Δεν με πειραζει το κουμπακι, με πειραζει που ενεργοποιητε μονο του οποτε θελει το google assistant/google search χωρις να το πατησεις.

 

Για να περασεις την EU, φανταζομαι πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader, να χασεις την κρυπτογραφηση του εσωτερικου χωρου και την ασφαλεια του mi cloud;

Link to comment
Share on other sites

Στην 10.2.24.0, οι 2 επιλογες ειναι Πατηστε παρατεταμενα και διπλο πατημα, δεν εχει να βαλεις ''κανενα'' στο single press. Δεν με πειραζει το κουμπακι, με πειραζει που ενεργοποιητε μονο του οποτε θελει το google assistant/google search χωρις να το πατησεις.

 

Για να περασεις την EU, φανταζομαι πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader, να χασεις την κρυπτογραφηση του εσωτερικου χωρου και την ασφαλεια του mi cloud;

 

δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα (για λόγους ασφαλείας όμως εγώ το κάνω) γίνεται και από την ενημέρωση συστήματος :)

δεν χάνεις την κρυπτογραφηση αλλά σου σβήνει τον εσωτερικό χώρο :mad:

για να ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο πρέπει να περάσεις τον λογαριασμό miui που είναι συνδεδεμένο από πρίν.Σου ζητά και συγχρονισμό με το Mi cloud( άρα δεν χάνεις τίποτα):p

Προσοχή όμως.. με κλειδωμένο bootloader δεν μπορείς να γυρίσεις από Global Stable ή global developer σε EEA θα χρειαστεί ξεκλείδωμα του bootloader και χρήση του miflash tool ή Twrp για να επιστρέψεις:cry:

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε οποίο ήχο θέλεις εσύ. Αντέγραψε τον στον file manager android/media/viber notifications.

Έπειτα κάνε αντιγραφή την ονομασία που έχει από επιλογή το viber, διέγραψε τον official ήχο και κάνε μετονομασία στον ήχο που πέρασες αυτό που αντέγραψες παραπάνω..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ευελπιστώ να είναι κατανοητή η διαδικασία..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το παρήγγειλα, κάποιο καλό tempered glass και hard case?

 

Επίσης ένα link με τον 27w φορτιστη

Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα (για λόγους ασφαλείας όμως εγώ το κάνω) γίνεται και από την ενημέρωση συστήματος :)

δεν χάνεις την κρυπτογραφηση αλλά σου σβήνει τον εσωτερικό χώρο :mad:

για να ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο πρέπει να περάσεις τον λογαριασμό miui που είναι συνδεδεμένο από πρίν.Σου ζητά και συγχρονισμό με το Mi cloud( άρα δεν χάνεις τίποτα):p

Προσοχή όμως.. με κλειδωμένο bootloader δεν μπορείς να γυρίσεις από Global Stable ή global developer σε EEA θα χρειαστεί ξεκλείδωμα του bootloader και χρήση του miflash tool ή Twrp για να επιστρέψεις:cry:

 

Είσαι σίγουρος ότι για την EU, δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα και twrp; Όπως επίσης αν ξεκλειδώσεις τον bootloader και περάσεις twrp είσαι σίγουρος ότι δεν ανοίγει οποιος θέλει το τηλέφωνό σου με restore και έχει πρόσβαση κανονικά στον εσωτερικό χωρο (φωτογραφίες, αρχεία κτλ).

 

Γιατί νομίζω ότι το mi account σε προστατεύει όταν είναι στοκ και κλειδωμένος ο bootloader; Ακόμα και stock rom να μην μπορείς να ενεργοποιήσεις λογικά θα παίζει κάποια custom.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κλέψουν, αλλάζεις password από τον υπολογιστή, και του μπλοκάρει ς το κινητό.

Αν βάλει custom rom, δεν νομίζω ότι ζητάνε mi account.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κλέψουν, αλλάζεις password από τον υπολογιστή, και του μπλοκάρει ς το κινητό.

Αν βάλει custom rom, δεν νομίζω ότι ζητάνε mi account.

 

Ναι αλλά αν είναι κλειδωμένος ο bootloader πως θα βάλει άλλη rom, εκτός official miui που θα του ζητήσει activation στο πρώτο boot, αν φτάσει και μέχρι εκει δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, επειδή σκέφτομαι να προβώ σε αγορά, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως τα πάει η συσκευή από διάρκεια μπαταρίας αλλά και ποιότητα στην κάμερα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν είναι κλειδωμένος ο bootloader πως θα βάλει άλλη rom, εκτός official miui που θα του ζητήσει activation στο πρώτο boot, αν φτάσει και μέχρι εκει δλδ.

 

Ειτε εχεις κλειδωμενο ειτε ξεκλειδωτο τον bootloader και πας να του περασεις οποιαδηποτε miui rom official (stable-developer) ή custom miui (βλεπε miui eu-miroom-Ros) σου ζηταει να ενεργοποιησεις το mi account (εφοσον το χεις περασμενο ηδη) ζητωντας το password...οποτε εαν εχεις ξεκλειδωτο bootloader το μονο που μπορει να κανει ειναι να φλασαρει μια custom rom (οχι miui ομως) και να δουλευει το τηλεφωνο

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευελπιστώ να είναι κατανοητή η διαδικασία..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις δίκιο τελικά.

Ξεγελάς το σύστημα έτσι.

Το λάθος που έκανα ήταν στην αντιγραφή επικόλληση. Δεν επέλεγα το mp3.

Φίλε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευελπιστώ να είναι κατανοητή η διαδικασία..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι λες τωρα...σ ευχαριστω ρε φιλε...ηταν το μονο πραγμα που με ξενερωνε σε αυτη τη ρομ

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...