Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω,σήμερα είδα το εικονίδιο του vowifi.Κλησεις κανονικά με λειτουργία πτήσης και wifi ανοικτό.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

af88e581cc34c3e7e442567b9fe9ceb4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το MIUI έχει πολύ σαβούρα που τρέχει από πίσω με πολλές εφαρμογές που κάνουν συγχρονισμους.

Εδω https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3358433

Είναι ένας πολύ καλός οδηγός που θα σε βοηθήσει αρκετά στην βελτίωση της μπαταρίας.

Εγω έχω την εφαρμογή nine με δύο email που τρέχουν και όλες τις άλλες εφαρμογές του συστήματος τις έχω απενεργοποιση.

FB, messenger, viper, what's up και ότι εφαρμογή δουλεύω και θέλω να έρχονται μηνύματα τρέχουν συνέχεια.

a656642e4651428d5ca7869856cc6ab8.jpg

Τις υπόλοιπες περιορισμό

f509896e105ded3972c3735e5c1a19e5.jpg

Μετά στης Google τις σαβούρες πας

στην ασφάλεια

bf22ae08af0ea0b3f51aa95c4959b376.jpgfadf4533410d4c4738af619fb829f19d.jpg

Μετά τοποθεσία το έχω συνέχεια

Εδω5c44db79f7ffdc825e5d94d7285f393e.jpg

 

για να έχω έχω ενημέρωση για τον καιρό

Μετά βάλε off

e123d1bfbb73efa2efdd8ddd129341a1.jpga049decc56e5d0f46c9e4bd28a1923e4.jpg

Οn έχω μόνο εδω

bcf2ed8a10836e1a6047af664b20d15d.jpg

Την ημέρα το τηλέφωνο ( pocophone) το έχω πάντα 4G με ανοιχτό το WiFi και Bluetooth.

Τέλος επειδή δεν κλείνω το τηλέφωνο ποτέ για το βράδυ έχω αυτήν τη εφαρμογή που την δουλεύω χρόνια

22dbfea14fca534f7e72dc5a024a4af6.jpg

Με αυτές τις ρυθμίσεις

681aec0651fdf698b6c04b399be49b76.jpg

Οπότε το βράδυ το drain είναι 0%

 

Τα παραπάνω είναι για unroot συσκευές γιατί είμαι unroot μετά από δέκα + χρόνια.

Πιστεύω να βοήθησα χωρίς να κόψεις πράγματα από την καθημερινότητα σου. :cool:

 

 

 

 

 

Pocophone F1

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είχα απογοητευτεί με τη μπαταρία του, πειράζοντας αυτά που πρότεινες έχω δει σήμερα τεράστια διαφορά!!!

Εκεί που έβγαζε δεν έβγαζε τη μέρα, τώρα ίσως να φτάνει και για τη μισή μέρα αύριο.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το MIUI έχει πολύ σαβούρα που τρέχει από πίσω με πολλές εφαρμογές που κάνουν συγχρονισμους.

 

Το 2011 πήρε τηλέφωνο και ζήτησε τις μπακαλολυσεις του πίσω.

 

Ανέκαθεν τα Xiaomi κινητά είχαν τους καλύτερους χρόνους οθόνης αναλογικά με τις μπαταρίες τους λόγω software που δεν επιτρέπει στα πάντα να μένουν ανοιχτά πίσω όπως το (άθλιο σε αυτον τον τομέα) στοκ ατροιτ

 

Αν κλείσεις κάθε είδους sync και location services θα δεις διαφορά σε όλα τα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το παρω απο amazon it (επισημο-πωλητης amazon), γιατι η quest δεν μας τα λεει καλα. Απο εγγυησεις εκει λογικα εχουμε 1 χρονο amazon ή 2;
Link to comment
Share on other sites

Το 2011 πήρε τηλέφωνο και ζήτησε τις μπακαλολυσεις του πίσω.

 

 

 

Ανέκαθεν τα Xiaomi κινητά είχαν τους καλύτερους χρόνους οθόνης αναλογικά με τις μπαταρίες τους λόγω software που δεν επιτρέπει στα πάντα να μένουν ανοιχτά πίσω όπως το (άθλιο σε αυτον τον τομέα) στοκ ατροιτ

 

 

 

Αν κλείσεις κάθε είδους sync και location services θα δεις διαφορά σε όλα τα τηλέφωνα.

Λόγω software που κλείνει τα πάντα και αναγκάζεται το κινητό να ξανανοιγει κάθε εφαρμογή ε; Εν έτει 2019 με κινητά με 4+gb ram.. Και παρότι βάζεις στις ρυθμίσεις να παρακάμπτει τις ******** αυτές και να κρατάει ανοιχτές τις εφαρμογές, η miui συνήθως κάνει του κεφαλιού της. Και αυτό το λες feature.. Redraws εφαρμογών λόγω κακογραμμένου λειτουργικού.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Λεω να το παρω απο amazon it (επισημο-πωλητης amazon), γιατι η quest δεν μας τα λεει καλα. Απο εγγυησεις εκει λογικα εχουμε 1 χρονο amazon ή 2;

Από εκεί το παρήγγειλα κι εγώ. Τη Τρίτη με το καλό θα μου έρθει.

 

Λόγω software που κλείνει τα πάντα και αναγκάζεται το κινητό να ξανανοιγει κάθε εφαρμογή ε; Εν έτει 2019 με κινητά με 4+gb ram.. Και παρότι βάζεις στις ρυθμίσεις να παρακάμπτει τις ******** αυτές και να κρατάει ανοιχτές τις εφαρμογές, η miui συνήθως κάνει του κεφαλιού της. Και αυτό το λες feature.. Redraws εφαρμογών λόγω κακογραμμένου λειτουργικού.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

Δεν είναι κακογραμμένο το MIUI η προσωπική μου άποψη. Έχει πολύ επιθετικό multitasking.

Θέλει δουλειά από τον ίδιο κάτοχο για να το φέρει στα μέτρα του.

Εάν δε με ικανοποιήσει με τα 6gb ram, θα το γυρίσω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί το παρήγγειλα κι εγώ. Τη Τρίτη με το καλό θα μου έρθει.

Δεν είναι κακογραμμένο το MIUI η προσωπική μου άποψη. Έχει πολύ επιθετικό multitasking.

Θέλει δουλειά από τον ίδιο κάτοχο για να το φέρει στα μέτρα του.

Εάν δε με ικανοποιήσει με τα 6gb ram, θα το γυρίσω πίσω.

 

Εριξα και εγω τελικα την παραγγελια για το 64αρι, απο αυτα που διαβασα κατω στα χαρακτηριστικα, μιας και ειναι επισημος πωλητης το amazon, πρεπει να δινει κανονικα 24 μηνες εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το χουν ας τσεκάρουν nfc αν δουλεύει. Αν δουλεύει και δεν είναι θέμα software να το γυρίσω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία ιδέα γιατί μπορεί να μην δουλεύει το nfc στο Mi9 global?

Μήπως δεν ακουμπάς καλά τη πλάτη;

Τι θέμα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα. Το δοκίμασα με πολλά και δεν αποκρίνεται με κανένα. Ούτε ίχνος λειτουργιας
Link to comment
Share on other sites

Λόγω software που κλείνει τα πάντα και αναγκάζεται το κινητό να ξανανοιγει κάθε εφαρμογή ε; Εν έτει 2019 με κινητά με 4+gb ram.. Και παρότι βάζεις στις ρυθμίσεις να παρακάμπτει τις ******** αυτές και να κρατάει ανοιχτές τις εφαρμογές, η miui συνήθως κάνει του κεφαλιού της. Και αυτό το λες feature.. Redraws εφαρμογών λόγω κακογραμμένου λειτουργικού.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

Αυτα που λες ειναι αστικοι μυθοι.

 

Δηλαδη η ανοιχτη εφαρμογη στο παρασκηνιο δεν χαλαει καθολου μπαταρια αλλά η μπαταρια χαλαει οταν αναγκαζεται το κινητο να την ξαναναοιξει; :lol:

 

Δηλαδη πχ το instagram να τρεχει 8 ωρες στο παρασκηνιο για να ανοιξει πιο γρηγορα οταν θα το ανοιξω μετα ε;

Και "γλυτωνω μπαταρια", ε;

 

Δηλαδη να μενουν ολες οι εφαρμογες ανοιχτες απο πισω, χωρις ελεγχο, για να "μην εχουμε redraw", ε;

 

Απο την μια εχουμε την ηλιθιοτητα με τα permissions που πρπεει να κανουμε 500 τικ οταν βαζουμε μια εφαρμογη, αλλα το δυσκολο ειναι να κανουμε manually approve τις εφαρμογες που θελουμε να τρεχουν απροσκοπτα στο background?

 

To σωστο ειναι να ειναι κλειστα ολα απο πισω και αν και οταν εχεις προβλημα, να επεμβαινει ο χρηστης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες ειναι αστικοι μυθοι.

 

 

 

Δηλαδη η ανοιχτη εφαρμογη στο παρασκηνιο δεν χαλαει καθολου μπαταρια αλλά η μπαταρια χαλαει οταν αναγκαζεται το κινητο να την ξαναναοιξει; :lol:

 

 

 

Δηλαδη πχ το instagram να τρεχει 8 ωρες στο παρασκηνιο για να ανοιξει πιο γρηγορα οταν θα το ανοιξω μετα ε;

 

Και "γλυτωνω μπαταρια", ε;

 

 

 

Δηλαδη να μενουν ολες οι εφαρμογες ανοιχτες απο πισω, χωρις ελεγχο, για να "μην εχουμε redraw", ε;

 

 

 

Απο την μια εχουμε την ηλιθιοτητα με τα permissions που πρπεει να κανουμε 500 τικ οταν βαζουμε μια εφαρμογη, αλλα το δυσκολο ειναι να κανουμε manually approve τις εφαρμογες που θελουμε να τρεχουν απροσκοπτα στο background?

 

 

 

To σωστο ειναι να ειναι κλειστα ολα απο πισω και αν και οταν εχεις προβλημα, να επεμβαινει ο χρηστης.

Ποιοι είναι οι αστικοί μύθοι; Ότι η miui λειτουργεί τελείως επιθετικά και κλείνει τα πάντα αναγκάζοντας το κινητό να επαναφορτώνει σχεδόν το σύνολο των εφαρμογών; Και στην τελική εμένα δεν με απασχολεί η μπαταρία και πόσο γρήγορα ξοδεύεται, αλλά το να μην κλείνει εφαρμογές και να αναγκάζεται μετά να τις ξανανοίγει. Ας δώσει και αυτή τη δυνατότητα. Και όχι, παρότι θεωρητικά την δίνει, πρακτικά δεν, καθώς ακόμη και αν κλείσω τα miui optimizations και όλα τα σχετικά, η miui εξακολουθεί να κλείνει τα πάντα στο παρασκήνιο. Δεν αναφέρομαι καν στα υπόλοιπα προβλήματα της.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο τζαμακι και θήκη για το κινητό ?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο τζαμακι και θήκη για το κινητό ?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα φίλε μου. Τζαμάκι πήρα αυτό και είναι κορυφή.

Ibywind Screen Protector for Xiaomi Mi 9 [Pack of 2] Premium 9H Tempered Glass Screen Protectors with Easy Install Kit-Transparent (with Easyinstaller) https://www.amazon.co.uk/dp/B07P85JC2X/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_xSTSCbK6S3XVN

 

Θήκες περιμένω από το AliExpress.

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Τζαμάκι πήρα αυτό και είναι κορυφή.

Ibywind Screen Protector for Xiaomi Mi 9 [Pack of 2] Premium 9H Tempered Glass Screen Protectors with Easy Install Kit-Transparent (with Easyinstaller) https://www.amazon.co.uk/dp/B07P85JC2X/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_xSTSCbK6S3XVN

 

Θήκες περιμένω από το AliExpress.

 

The power of the Mi 9 be with you

Ευχαριστω . Το τζαμακι θα το παραγγείλω σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο τζαμακι και θήκη για το κινητό ?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θήκες δες εδω: εγώ έβαλα τη Nillkin frosted

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/category&path=67_70#/εταιρεία-xiaomi-a15-vXiaomi/μοντέλο-mi-9-a16-vMi%209/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

και τζαμακι εδω: έβαλα επίσης της Nillikin CP +full που είναι κορυφαίο

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/category&path=67_69#/εταιρεία-xiaomi-a15-vXiaomi/μοντέλο-mi-9-a16-vMi%209/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θήκες δες εδω: εγώ έβαλα τη Nillkin frosted

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/category&path=67_70#/εταιρεία-xiaomi-a15-vXiaomi/μοντέλο-mi-9-a16-vMi%209/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

και τζαμακι εδω: έβαλα επίσης της Nillikin CP +full που είναι κορυφαίο

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/category&path=67_69#/εταιρεία-xiaomi-a15-vXiaomi/μοντέλο-mi-9-a16-vMi%209/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ φιλαράκι. Τζαμακι έβαλες το διαφανές ή το black?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θήκες δες εδω: εγώ έβαλα τη Nillkin frosted

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/category&path=67_70#/εταιρεία-xiaomi-a15-vXiaomi/μοντέλο-mi-9-a16-vMi%209/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

και τζαμακι εδω: έβαλα επίσης της Nillikin CP +full που είναι κορυφαίο

 

https://microcenter.gr/index.php?route=product/category&path=67_69#/εταιρεία-xiaomi-a15-vXiaomi/μοντέλο-mi-9-a16-vMi%209/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κομματακι τσιμπημενο το nillkin σε σχεση με τα υπολοιπα full cover στο link που παραθετεις και 5πλασια τιμη απο τους κινεζους (για full cover) , τουλαχιστον καθεται κουτι μεχρι τις ακρες, χωρις να αλλοιωνει χρωματα και να μην επηρεαζει τον fingerprint scanner;

 

Η θηκη φαινεται ωραια και οτι προστατευει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμακι ταιριάζει μια χαρά και δουλεύει και το δαχτυλικο αποτύπωμα, όσο αφορά τη τιμή στο aliexpress το ίδιο γυαλί έχει 10,70€, δες το σύνδεσμο παρακάτω

 

https://s.click.aliexpress.com/e/o9bjXC8

 

Όσο αφορά τη θήκη είναι εξαιρετική και προστατεύει πολύ καλά τη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις nillkin έβαλα, ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλες καλές, όπως γράφει στο νήμα, στην πίσω σελίδα.

Το αποτύπωμα μπορεί να χρειαστεί και 2η προσπάθεια..

Θήκη παρήγγειλα της mofi flip cover, από Κίνα, αλλά δεν βλέπω να έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμακι ταιριάζει μια χαρά και δουλεύει και το δαχτυλικο αποτύπωμα, όσο αφορά τη τιμή στο aliexpress το ίδιο γυαλί έχει 10,70€, δες το σύνδεσμο παρακάτω

 

https://s.click.aliexpress.com/e/o9bjXC8

 

Όσο αφορά τη θήκη είναι εξαιρετική και προστατεύει πολύ καλά τη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το θεμα δεν ειναι ποσο κανει το nillkin στην Κινα, το θεμα ειναι οτι και αυτα με τα ουτε 3€, μοιαζουν πολυ, με την διαφορα οτι ειναι unbranded και χωρις κουτι. Ετσι και αλλιως δεν ψηνομαι μεχρι να ερθει το κινεζικο να το εχω χωρις tempered glass, οποτε θα παρω καποιο απο Ελλαδα, ισως και το nillkin και ελπιζω να μην μαθω ποτε αν το κινεζικο ειναι το ιδιο η χειροτερο, ας μεινει backup για παντα.

 

Τις nillkin έβαλα, ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλες καλές, όπως γράφει στο νήμα, στην πίσω σελίδα.

Το αποτύπωμα μπορεί να χρειαστεί και 2η προσπάθεια..

Θήκη παρήγγειλα της mofi flip cover, από Κίνα, αλλά δεν βλέπω να έρχεται.

 

Αυτο δεν ειναι καθολου ενθαρρυντικο. Για εμενα αν δεν κατσει κουτι και δεν δουλευει το δακτυλικο αψογα ειναι no go, η επομενη λυση ειναι καποια θηκη με αρκετο χειλος και καλυτερες γωνιες.

 

Σκεφτομαι να αγορασω και τον ασυρματο φορτιστη για αυτοκινητο μιας και ειμαι καθε μερα σχεδον 1 ωρα στο αμαξι, δεν θα μεινω ποτε απο μπαταρια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ότι όταν περνας tempered glass, πρεπει να καταργησεις το αποτυπωμα, και να το ξαναπεράσεις, πανω από το tempered glass.

σωστο/ λαθος δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ότι όταν περνας tempered glass, πρεπει να καταργησεις το αποτυπωμα, και να το ξαναπεράσεις, πανω από το tempered glass.

 

σωστο/ λαθος δεν ξερω..

Σωστό φίλε μου. Με το tempered glass που έβαλα εγώ το αποτύπωμα πιάνει με την μια.

100% επιτυχία

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...