Jump to content

Note 6 vs Poco , αξίζουν τα +100€?


janpap08
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, εδώ και λίγο καιρό έχω το συγκεκριμένο δίλημμα με βασική προϋπόθεση το ότι δεν είμαι απαιτητικός χρήσης

 

Και για να εξηγήσω, όπως και να γλιτώσω κάποιους από το να μου εξηγήσουν πράγματα που κατανοώ, φυσικά και αντιλαμβάνομαι τις διαφορές μεταξύ των δύο συσκευών και ότι το Poco είναι μια κατηγορία επάνω.

 

Εγώ λοιπόν δεν παίζω καθόλου παιχνίδια,δεν με πολυαπασχολουν τα benchmarks,δεν νομίζω να φτάσω έναν επεξεργαστή στα όρια του και αυτή τη στιγμή γράφω από ένα Nexus 6 που μέχρι και τώρα κουτσα στραβά με καλύπτε.

 

Τα χαρακτηριστικά που βάζω στην ζυγαριά είναι η οθόνη,η κάμερα,η μπαταρία και η υποστήριξη.Βλεποντας λοιπόν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά νομίζω ότι το μόνο που θα μου λείψει από το Poco είναι η γρήγορη φόρτιση.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν για να κλείσω είναι το εάν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω που έχω παραλείψει και αν κατά τη γνώμη σας αξίζει να δώσει ένας χρήστης σαν και εμένα +100€ για να πάει σε μια ανώτερη συσκευή όπως το Poco.

Link to comment
Share on other sites

To Poco υποθέτω με βάση ότι έχω διαβάσει έχει καλύτερη κάμερα και επίσης σε θέμα future proof υπερτέρει με την 6άρα RAM και τον 845 που θα σε βγάλει άνετα για πολύ καιρό...

Από εκεί και πέρα, σε καθημερινή χρήση πιστεύω θα σε καλύψει το Note 6, αλλά ναι το Poco αξίζει τα 100 παραπάνω σα συσκευή συνολικά και γενικά είναι πολύ VFM στην τιμή του...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει η κάμερα τότε όχι, δεν αξίζει. Διαφορετικά, του Poco είναι λίγο καλύτερη. Αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις 2-3 μήνες στην θέση σου θα κοιτούσα και το Redmi Note 7. Επίσης θα πρότεινα και το Mi Note 3, το οποίο και έχω. Έχει μάλλον καλύτερη κάμερα από Poco και RN6 Pro, γρήγορη φόρτιση και τσιπάκι NFC. Το μόνα μείον είναι πως δεν έχει μπάντα Β20 (όχι ιδιαίτερο θέμα αν έχεις Cosmote και είσαι στην Αθήνα, διαφορετικά είναι).
Link to comment
Share on other sites

Για μένα παρε το poco αν μπορείς. Ειδικά αν δεν αλλάζεις συχνά συσκευές. Μπορεί ας πούμε τώρα να μη καταλάβεις διαφορά μεταξύ αυτού και του redmi note 6 Pro αλλά μελλοντικά θα την καταλάβεις

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αξιζει.........θα επερνες gsxr1000 για να πηγαινεις με 90?

 

Αν ομως σκοπευεις να το κρατησεις για πολυ,παρτο το poco.

Εχει κανει μεγαλο σουξε που σημαινει οτι μελλοντικα θα παρει και μεγαλη ανεπισημη υποστηριξη.

Κατι σαν το le max 2.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τις συσκευές μου τις κρατάω 2+ χρόνια οπότε με αυτή τη λογική ίσως αξίζουν τα λίγο παραπάνω χρήματα για το Poco.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγώ σε αντίστοιχο δίλημμα.

Και σκέφτομαι να περιμένω το redmi note 7 pro.

 

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ακόμα το rn3pro, και από θέμα απόδοσης δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ο μόνος κύριως λόγος αλλαγής είναι οι κάμερες.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από το κινητό που ήδη έχεις αλλά και από τα λεγόμενά σου, συμπεραίνω ότι κρατάς τα κινητά μια 2ετια τουλάχιστον.

Με βάση αυτό λοιπόν, θα σου πρότεινα να πας στο poco. Είναι ένα κινητό που θα σε βγάλει παλικάρι για πολλά χρόνια ακόμα.

 

Αν πάλι δες θες να δώσεις πολλά λεφτά, θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω και θα σου πρότεινα το mi note 3.

Κινητό από τα λίγα και σε τιμή χώμα στις διάφορες αγγελίες. Με 170€ πωλούνται πολλά σε κατάσταση βιτρίνας.

Κατ' εμέ το καλύτερο premium midrange κινητό ακόμα και χωρίς τη Β20. Με cosmote πολύ δύσκολα θα συναντήσεις πρόβλημα.

Θα αργήσει πολύ να ξαναβγεί κινητό σαν το συγκεκριμένο.

 

Στάλθηκε από το Mi Mix 2s

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το pocophone με 6/64 έχει 269€ και με 6/128 μνήμη έχει 289€ στο skyfon.gr τι συζητάτε πλέον είναι τζάμπα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το pocophone με 6/64 έχει 269€ και με 6/128 μνήμη έχει 289€ στο skyfon.gr τι συζητάτε πλέον είναι τζάμπα!

 

Ούτε μετοχές να είχες :lol:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=470304&page=242 ποστ#3627

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρήκα το Mi Mix 2 6/64 μεταχειρισμένο 5 μηνών στα 210€ .

 

Νομίζω ότι θα είμαι οκ δλδ και στα χρήματα που θέλω και σίγουρο ανώτερο από το Note,ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρήκα το Mi Mix 2 6/64 μεταχειρισμένο 5 μηνών στα 210€ .

 

Νομίζω ότι θα είμαι οκ δλδ και στα χρήματα που θέλω και σίγουρο ανώτερο από το Note,ποια είναι η γνώμη σας?

Θα έδινα τα 50Ευρώ παραπάνω που ζητά το Pocophone. Είναι πιο όμορφο το MiMix2 αλλά τιποτα παραπάνω, το Poco έχει πολυ καλύτερη αυτονομία και την καλύτερη και πιο πλήρη υποστήριξη και από την Xiaomi και από τους devs μέχρι στιγμής. Πολύ πιο future-proof.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρήκα το Mi Mix 2 6/64 μεταχειρισμένο 5 μηνών στα 210€ .

 

Νομίζω ότι θα είμαι οκ δλδ και στα χρήματα που θέλω και σίγουρο ανώτερο από το Note,ποια είναι η γνώμη σας?

Σαφώς ανώτερο από το Note 6 Pro αλλά σαφώς κατώτερο από το Poco στα χαρακτηριστικά.

Το Mi mix 2 είναι πολύ πιο όμορφο και πιο premium συσκευή.

Το Poco δεν είναι όμορφο, το έχουμε πει αυτό, αλλά κερδίζει σε άλλους πιο ουσιαστικούς τομείς. (μπαταρία, επεξεργαστή, κάμερα)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η ομορφιά όσο η μπαταρία,η ποιότητα στις κλήσεις η οθόνη η κάμερα και η υποστήριξη.

 

Αλλά πάντα σε αναλογία με την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η ομορφιά όσο η μπαταρία,η ποιότητα στις κλήσεις η οθόνη η κάμερα και η υποστήριξη.

 

Τότε πας για POCO.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και για να το κλείσω το θέμα, τελικά πήρα το Poco .Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για να το κλείσω το θέμα, τελικά πήρα το Poco .Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Έκανες την καλύτερη επιλογή.

Καλορίζικο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...