Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηθελα να το σβησω απο τη συσκευη αλλα μαλλον δεν ειχα επιλεξει μονο συσκευη και σβηστηκε και απο cloud.

Λογικα τωρα πρεπει να σας δουλευει. Θυμηθειτε να μπειτε saturation και να βαλετε τις πισω καμερα 1.3 highlight και 1.8 shadow.

Αν κάποιος προτιμαει "ποιοτητα" (λογος λεπτομερια/θορυβου) στις νυχτερινες με κόστος κατώτερο dynamic range, ας γυρισει τα Libs σε default.

 

Παραμενει βεβαια καλυτερη η πρώτη εναλλακτικη αλλα αυτη του bulkin ειναι η πιο ολοκληρωμενη... και νομιζω οτι δεν εχει θεματα με exposure που ειχε αναφερει ο @jimteo στην πρωτη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα μ'άρεζε μία αλλαγή από το επίσης τρομερό Redmi Note 5.Μπορεί κάποιος να μου πει μία μέση τιμή SOT με 50% φωτεινότητα μεικτή χρήση χωρίς παιχνίδια;Επίσης αν η οθόνη είναι κομπλέ και όχι washed out colours όπως το RN5.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι το πρώτο Xiaomi, κλείνω 3 μήνες πλέον και είμαι ευχαριστημένος, ίσως θα ήθελα στη μπαταρία κάτι παραπάνω. 4g+ έχει, αλλά δεν έχει ένδειξη. Στο 5 plus πώς βλέπεις μπάντες κλπ εσύ;

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

NetMonitor+NetMonster για CA.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη ερώτηση. Το region αν δεν το έχεις Ελλάδα ενοχλεί κάπου?και font από πού αλλάζει να βάλω άλλη γραμματοσειρά?

Κάποιος????

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος????

 

Δεν πειράζει να το έχεις σε οποιοδήποτε region. Εγώ το έχω σε ΗΠΑ για να έχω πρόσβαση στα themes.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.Θα μ'άρεζε μία αλλαγή από το επίσης τρομερό Redmi Note 5.Μπορεί κάποιος να μου πει μία μέση τιμή SOT με 50% φωτεινότητα μεικτή χρήση χωρίς παιχνίδια;Επίσης αν η οθόνη είναι κομπλέ και όχι washed out colours όπως το RN5.Ευχαριστώ!

H οθόνη του είναι washed out colours.... Δεν με ξετρέλανε... Έχω γράψει και παραπάνω πως το παλιό μου redmi 4a είχε πιο ζωντανά και φωτεινά χρώματα και με καλύτερο μαύρο ασχέτως εάν η ανάλυση της οθόνης τους δεν συγκρίνεται. Αλλά εντάξει, τρώγεται... Αυτό που για μένα αποτελεί πρόβλημα είναι οι κάμερες που προεξέχουν τραγικά και για να βρεις θήκη να τις προστατεύει, το κινητό γίνεται γκουμούτσα...

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει να το έχεις σε οποιοδήποτε region. Εγώ το έχω σε ΗΠΑ για να έχω πρόσβαση στα themes.

Ξέρει κανείς αν η αλλαγή region αυξάνει την ένταση του ήχου στα ακουστικά όπως σε παλιότερα μοντέλα;

Από θήκη πιστεύω η Nillkin Super Frosted είναι μια χαρά, προστατεύει τις κάμερες, δε δίνει όγκο και και έχει καλό κράτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παραμενει βεβαια καλυτερη η πρώτη εναλλακτικη αλλα αυτη του bulkin ειναι η πιο ολοκληρωμενη... και νομιζω οτι δεν εχει θεματα με exposure που ειχε αναφερει ο @jimteo στην πρωτη.

Πολύ καλή η φωτό Αντρέα.

Κι εγώ θεωρώ καλύτερη την πρώτη gcam με τα configs που είχες ανεβάσει αλλά εξακολουθεί να υφίσταται το θέμα με το exposure που ανέφερες, καθώς και το γεγονός ότι καμιά φορά γυρίζει συνέχεια χωρίς τελικά να τραβάει φωτό.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η φωτό Αντρέα.

Κι εγώ θεωρώ καλύτερη την πρώτη gcam με τα configs που είχες ανεβάσει αλλά εξακολουθεί να υφίσταται το θέμα με το exposure που ανέφερες, καθώς και το γεγονός ότι καμιά φορά γυρίζει συνέχεια χωρίς τελικά να τραβάει φωτό.

 

Στην bulkin όμως νομίζω δεν το κάνει το πρόβλημα με το exposure. Το χεις τεσταρει καθόλου; Γιατί εγώ σιγά σιγά με βλέπω να καταλήγω σε bulkin για τις ημερήσιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει. Γι αυτό την προτιμώ, ειδικά στις περιπτώσεις που δεν έχω ευκαιρία για δεύτερη φωτό.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει. Γι αυτό την προτιμώ, ειδικά στις περιπτώσεις που δεν έχω ευκαιρία για δεύτερη φωτό.

 

Οποτε αν δεν εχεις δυνατοτητα για δευτερο κλικ, σε ημερησια πας bulkin αφου οπό οτι ειδα και γω δεν εχει random exposure. Ενω νυχτα ή indoor που δεν υπαρχουν θεματα exposure μπορεις χωρις φοβο την fu24... και αν μαλιστα εχεις την πολυτελεια δευτερου κλικ την χρησιμοποιεις τελικα και τη μερα.

 

Αυτα για τους μερακληδες βεβαια... οποιος βαριεται παιζει μονο με bulkin και τελος... απλα αποφασιζει αν θελει καλυτερη ποιοτητα (default libs) ή καλυτερο dynamic range (τα Libs που χω screenshot)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να έχουμε τις προτεινόμενες

gcam με τις ρυθμίσεις τους κάπου συγκεντρωμένες;Για να πειραματιστούμε κ εμείς οι λιγότερο γνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει διαφορά στην έκδοση των 64gb με την 128gb εκτός από την τιμή φυσικά και την χωρητικότητα;

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει διαφορά στην έκδοση των 64gb με την 128gb εκτός από την τιμή φυσικά και την χωρητικότητα;

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι φίλε δεν αλλάζει κάτι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η αλλαγή region αυξάνει την ένταση του ήχου στα ακουστικά όπως σε παλιότερα μοντέλα;

Από θήκη πιστεύω η Nillkin Super Frosted είναι μια χαρά, προστατεύει τις κάμερες, δε δίνει όγκο και και έχει καλό κράτημα.

Ωραία θήκη αλλά από τις φωτό που είδα καθώς και ένα βίντεο νομίζω πως δεν προστατεύει τις κάμερες. Στην ίδια ευθεία σχεδόν είναι θήκη και τζαμάκι κάμερας... Μπορεί να μας πει κάποιος φίλος που έχει τη συγκεκριμένη θήκη;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θήκη αλλά από τις φωτό που είδα καθώς και ένα βίντεο νομίζω πως δεν προστατεύει τις κάμερες. Στην ίδια ευθεία σχεδόν είναι θήκη και τζαμάκι κάμερας... Μπορεί να μας πει κάποιος φίλος που έχει τη συγκεκριμένη θήκη;
Προστατεύει πολύ καλά, απλά να ξέρεις ότι είναι σκληρή θήκη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει να το έχεις σε οποιοδήποτε region. Εγώ το έχω σε ΗΠΑ για να έχω πρόσβαση στα themes.

 

H οθόνη του είναι washed out colours.... Δεν με ξετρέλανε... Έχω γράψει και παραπάνω πως το παλιό μου redmi 4a είχε πιο ζωντανά και φωτεινά χρώματα και με καλύτερο μαύρο ασχέτως εάν η ανάλυση της οθόνης τους δεν συγκρίνεται. Αλλά εντάξει, τρώγεται... Αυτό που για μένα αποτελεί πρόβλημα είναι οι κάμερες που προεξέχουν τραγικά και για να βρεις θήκη να τις προστατεύει, το κινητό γίνεται γκουμούτσα...

Με το sa2ration δε σώζεται;Εμένα στο 5ρι την ανέβασε πολλααα επίπεδα πάνω!!

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση με 6gb ram υπάρχει κάπου Ελλάδα; Δεν βλέπω κάτι στο skroutz.

 

https://www.bestprice.gr/item/2155495447/xiaomi-redmi-note-7-6gb-64gb.html

 

Αλλά δε νομίζω ότι αξίζει στα 300€

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα ξαναεβαλα του fu με το xml σου, μου φαίνεται ο κορεσμός είναι λίγο στο θεό, πώς το ρυθμίζω;8a99ffb9d50c912c7958c12f7e43f9f8.jpg

 

εσύ 1,3 και 1,8 το έχεις;

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα ξαναεβαλα του fu με το xml σου, μου φαίνεται ο κορεσμός είναι λίγο στο θεό, πώς το ρυθμίζω;8a99ffb9d50c912c7958c12f7e43f9f8.jpg

 

εσύ 1,3 και 1,8 το έχεις;

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Όχι. 1.0 και 1.6 το έχω στην fu.

 

Στου bulkin είναι που το ανέβασα λίγο αφού στις ημερήσιες ήταν λίγο άτονο.

Link to comment
Share on other sites

Base το έχεις auto; Τώρα στο σούρουπο ειλικρινά 1/3 φωτό βγαίνουν overexposed, την έβαλα όμως για την απαιχτη selfie. Οι υπόλοιπες βγάζουν θολό το πρόσωπο μπροστά σε αυτή 5b361b176613006144b07e75e4584506.jpg

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Base το έχεις auto; Τώρα στο σούρουπο ειλικρινά 1/3 φωτό βγαίνουν overexposed, την έβαλα όμως για την απαιχτη selfie. Οι υπόλοιπες βγάζουν θολό το πρόσωπο μπροστά σε αυτή 5b361b176613006144b07e75e4584506.jpg

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Ναι auto το έχω και model pixel 3xl (βασικά δες και το xml). Όταν είναι κοντά base iso, όπως είχε διαπιστώσει και ο jimteo παλαιότερα, μπορεί να τύχει να κάνει overexpose. Αν δεν έχεις πολυτέλεια δεύτερης φωτογραφίας την ημέρα, τράβα με bulkin

 

Πάντως εμένα δεν το κάνε τόσο συχνά. Μία στις 7 φορές ίσως; Και πολύ λέω. Βέβαια παίζει ρόλο και το κάδρο που τραβάς. Ενδεχομένως εδώ να ήταν τέτοια περίπτωση. Και μιλάμε πάντα για φωτό με χαμηλό iso. Νύχτα ή indoor δεν έχει θέμα.

 

Θολά πρόσωπα; Ο κυρίως λόγος που έχω κολλήσει σε αυτήν είναι τα πορτρέτα. Μήπως έπαιξε θέμα με εστίαση;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή εδώ και πέντε χρόνια σε κάθε κινητό βάζω την spigen rugged armor την έχω βαρεθεί λίγο. Έχει κανείς την ringke fusion x να μου πει αν είναι καλή;
Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο του vowifi πάνω στην οθόνη υπαρχει;Αν όχι κάτι δεν έχεις κάνει καλά ,διάβασε τι γράφω στο προηγούμενο ποστ και κάνε ακριβώς ότι γράφω,πάνε δες και το ims αν είναι ενεργοποιημένο.*#*#4636#*#* κατάσταση ims
Τελικά η λύση βρέθηκε.Αλλαγη τις sim κάρτας με 7.90 η οποία λόγο παλαιότητας δεν συμβαδίζει και λειτουργίας όλα κανονικά!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...