Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, για αλλαγή μπαταρίας σε iStorm, σε πόσο χρονικό διάστημα παραλαμβάνεις τη συσκευή μετά από αλλαγή μπαταρίας; 
Και τα 99€ που γράφουν, είναι η τελική τιμή μαζί με τη δουλειά κλπ; Ή η εργασία μπαίνει εξτρά; 

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
1 hour ago, zurabi_97 said:

Καλημέρα, για αλλαγή μπαταρίας σε iStorm, σε πόσο χρονικό διάστημα παραλαμβάνεις τη συσκευή μετά από αλλαγή μπαταρίας; 

Επικοινωνείς με το εκάστοτε service και ενημερώνεσαι για το αν έχουν άμεση διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά. Αν το πας επί τόπου, το πιθανότερο είναι να πάρεις τη συσκευή πίσω αυθημερόν μετά από λίγες ώρες. Αν γίνει αποστολή από μακριά, θα πρέπει να συνυπολογιστεί ο χρόνος των μεταφορικών. Όσον αφορά τα επίσημα service, προτείνω Document και μετά iStorm.

 

1 hour ago, zurabi_97 said:

Και τα 99€ που γράφουν, είναι η τελική τιμή μαζί με τη δουλειά κλπ; Ή η εργασία μπαίνει εξτρά; 

Τελική τιμή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Μόλις πήρα iphone 15pro max και πρόκειται να μπω για πρώτη φορα στην διαδικασία μετάβασης απο android. διαβάζω αρκετά για το πως να μεταφέρω τα αρχεία και τις εφαρμογες. υπάρχει κάποιος χριστιανός να μου πει αν γίνεται να μεταφέρω την εφαρμογή του viber από το android στο ios χωρις να χάσω τα δεδομένα. Οτι διαβάζω  στο web  ειναι απο εξαιρετικα πολυπλοκο ως αμφιβολης αποτελεσματικότητας

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tenten7 said:

καλημέρα. Μόλις πήρα iphone 15pro max και πρόκειται να μπω για πρώτη φορα στην διαδικασία μετάβασης απο android. διαβάζω αρκετά για το πως να μεταφέρω τα αρχεία και τις εφαρμογες. υπάρχει κάποιος χριστιανός να μου πει αν γίνεται να μεταφέρω την εφαρμογή του viber από το android στο ios χωρις να χάσω τα δεδομένα. Οτι διαβάζω  στο web  ειναι απο εξαιρετικα πολυπλοκο ως αμφιβολης αποτελεσματικότητας

 

Δεν νομίζω να γίνεται. Για όλα τα άλλα κατέβασε την εφαρμογή move to ios στο android 

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tenten7 said:

καλημέρα. Μόλις πήρα iphone 15pro max και πρόκειται να μπω για πρώτη φορα στην διαδικασία μετάβασης απο android. διαβάζω αρκετά για το πως να μεταφέρω τα αρχεία και τις εφαρμογες. υπάρχει κάποιος χριστιανός να μου πει αν γίνεται να μεταφέρω την εφαρμογή του viber από το android στο ios χωρις να χάσω τα δεδομένα. Οτι διαβάζω  στο web  ειναι απο εξαιρετικα πολυπλοκο ως αμφιβολης αποτελεσματικότητας

 

Να έχεις υπόψην ότι η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μην μπορείς να τα επαναφέρεις από το ένα στο άλλο 

Αν βρεις κάποιον τρόπο καλοδεχούμενος αλλά όπως λες αμφιβόλου επιτυχίας 

Τα υπόλοιπα σου έγραψε ο από πάνω τι να κανείς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone 13 μπορώ να περάσω περισσότερες από δυο eSIM  και να έχω ταυτόχρονα ενεργοποιημένες μόνο τις δύο , σωστά;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, panoszavra said:

Σε iPhone 13 μπορώ να περάσω περισσότερες από δυο eSIM  και να έχω ταυτόχρονα ενεργοποιημένες μόνο τις δύο , σωστά;

Σωστά, μπορείς να έχεις μέχρι 6 νομίζω, αλλά όπως αναφέρεις, μέχρι 2 ενεργές ταυτόχρονα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2024 at 7:20 ΠΜ, zurabi_97 said:

Καλημέρα, για αλλαγή μπαταρίας σε iStorm, σε πόσο χρονικό διάστημα παραλαμβάνεις τη συσκευή μετά από αλλαγή μπαταρίας; 
Και τα 99€ που γράφουν, είναι η τελική τιμή μαζί με τη δουλειά κλπ; Ή η εργασία μπαίνει εξτρά; 

Έστειλα 12 PM από Καλαμάτα στη Document (αλλαγή μπαταρίας και οθόνης) και το παρέλαβαν Δευτέρα, Τρίτη το είχαν στείλει ήδη πίσω, Τετάρτη το είχα στα χέρια μου.

Οι τιμές που βλέπεις στο site τους είναι τελικές.

On 1/2/2024 at 11:34 ΠΜ, pavlidisc said:

@arxontas2323
Macrumors και από εμένα.
Δαγκωτό.
Εάν ψάχνεις το κάτι παραπάνω, τότε μόνο Macrumors.

@bill_viper
H ποιότητα των χρηστών δεν έχει σχέση με την ποιότητα του περιεχομένου.
Αδιαμφησβήτητα η ποιότητα χρηστών του forum που αναφέρεσαι είναι υψηλή. 
Τις γνώσεις "που μακάρι να είχαμε και οι υπόλοιποι" όμως...δεν τίς είδα πουθενά όσο καιρό το παρακολουθούσα (έχω πάνω από χρόνο να το επισκεφτώ). Είχα μπει και στο γκρουπάκι του Telegram, αλλά εκεί κι αν ήταν απογοήτευση.
Εκτός εάν το "ποια θήκη θα πάρω", "ποιο λουράκι", "τί χρόνο αναμονής έχω", "τί υγεία μπαταρίες έχω" ή το "πώς θα κάνω επαναφορά από iTunes" τα θεωρείς τρομερές γνώσεις σε σχέση με το iOS, το macOS και την Appe. Τότε πάσο.

Τώρα, ερχόμαστε σε αντιπαράθεση σε ξένο αχερώνα.
Και λάθος μας (μου).
Αλλά όχι και υψηλή ποιότητα γνώσεων περί Apple το συγκεκριμένο forum. Μην τρελαθούμε κιόλας. 

Δεν θέλω να προσβάλω ΚΑΝΕΝΑΝ και συγγνώμη εάν φαίνεται κάτι τέτοιο.
Απλά, το τί είναι "γνώση" για τον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό.

Και πάλι συγγνώμη εάν προσέβαλα κάποιον.

Ποιος ασχολείται με το Telegram; Είναι φόρουμ το Telegram; Προσωπικά δεν έκανα ποτέ join εκεί.

Αλλά κάνεις μεγάλο λάθος και προσβάλλεις όλους εμάς που γράφουμε κατεβατά εκεί για να βοηθήσουμε τα μέλη. 

Ότι πρόβλημα έχεις θα λυθεί εκεί 100%! Εδώ μέσα 100 σελίδες διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια από 2-3-4 usernames και άντε πάλι copy paste...

Εδώ το φόρουμ έχει πεθάνει εδώ και χρόνια, προσωπικά μπαίνω γιατί από το 2000 που ήμουν στο gsm.eos.gr είμαι συναισθηματικά δεμένος (και ας μην υπάρχουν πλέον ενεργοί ο MsK και οι υπόλοιποι που ήμασταν mods).

On 1/2/2024 at 11:55 ΠΜ, athanaso77 said:

Δε θα το έλεγα. Ας μην ήταν ο Νίκος εκεί και δε θα υπήρχε σήμερα καν το συγκεκριμένο forum. Ωστόσο, ενημερώνω ότι η παρούσα συζήτηση μεταφέρθηκε στο γενικό θέμα μιας και δεν αφορά τη συσκευή του τίτλου.

Ναι, αυτό έγραψα, το φόρουμ στο iphonehellas είναι παρατημένο στη τύχη του από τους ιδιοκτήτες. Πέρσι που έπεσε μία φορά κι έκανε ο Νίκος 1 μήνα να το ανεβάσει (τότε άνοιξε και το Telegram) έγινε κακός χαμός από όλους που ρωτούσαν τι έγινε και που πήγε το φόρουμ!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2024 at 11:17 ΠΜ, tenten7 said:

καλημέρα. Μόλις πήρα iphone 15pro max και πρόκειται να μπω για πρώτη φορα στην διαδικασία μετάβασης απο android. διαβάζω αρκετά για το πως να μεταφέρω τα αρχεία και τις εφαρμογες. υπάρχει κάποιος χριστιανός να μου πει αν γίνεται να μεταφέρω την εφαρμογή του viber από το android στο ios χωρις να χάσω τα δεδομένα. Οτι διαβάζω  στο web  ειναι απο εξαιρετικα πολυπλοκο ως αμφιβολης αποτελεσματικότητας

 

Καλησπερα . Υπάρχει πρόγραμμα που μεταφέρει τα πάντα από Viber android σε Viber iOS . Επι πληρωμή , 27€ εάν θυμάμαι καλά. Ότι άλλο και να δοκιμάσεις , δεν .. Για μένα , αξίζει μόνο αν έχεις πολυυυυ σοβαρό λόγο να το κανεις . 🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

IOS 17.3.1 

IMG_3236.jpeg

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, giorgos_dinamik said:

 

Πάμε και στα αρνητικά 

-Bluetooth ακουστικά στο ultra με το που το έβαζα στο αυτί συνδεοταν αμέσως και άνοιγε η κλήση.εδω δεν κάνει τίποτα,πρέπει πρώτα να δεχτώ την κλήση και να πατήσω στο ηχείο για να διαλέξω την συσκευή. Επίσης δεν συνδέεται αμέσως με τα ακουστικά για να δω YouTube πχ. Πρέπει πάντα χειροκίνητα να το συνδέω 

-always on. Δεν έχει επιλογή να ανάβει η οθόνη όταν έρχεται πχ μήνυμα και να μένει ανοιχτή η οθόνη μέχρι να το διαβάσω . Μόνιμα ανοιχτή δεν το θέλω.εδω η Samsung το είχε λύσει πολύ καλά 

-Status bar θα ήθελα περισσότερες επιλογές να ανοιγω και κλείνω πχ gps και άλλα πολλά 

-app store κάτι εφαρμογές που είναι και στο play store είναι επί πληρωμή 

-αγορασμενες εφαρμογές από Android θέλουν ξανά αγορά στο ios.αυτο βέβαια το ήξερα,αλλά μικρό το κακό 

-χωρίς θήκη γλυστραει απ τα χέρια.το s23u ήταν χειρότερο 

-φωτεινότητα τέρμα και τα 2 το Samsung καλύτερο 

-tubemate μη διαθέσιμο 

-WhatsApp συνομιλίες δεν μπόρεσα να μεταφέρω. Ίσως κάπου έκανα εγώ λάθος 

-συλλογή φωτογραφίες δεν μπορείς να τα ξεχωρίζεις σε φακέλους 

-κάποιες εφαρμογές έχουν άλλη προβολή σε σχέση με το Android. WhatsApp για παράδειγμα . συνήθεια και αυτό 

 

οσον αφορά το status bar η apple έχει αλλη φιλοσοφία. Δεν χρειάζεται να κλέινεις τίποτα, τα αφήνεις όλα ανοιχτα. Ουτε καν wifi και bluetooth δεν μπορείς να κλείσεις απο τη status bar!

Για youtube χρησιμοποίησε το POPtube

WhatsApp συνομιλίες μεταφέρονται κανονικα απο ios σε android. Για το ανάποδο δεν ξέρω...

Στις φωτογραφίες μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους, απλά όλες μένουν και στο recents.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, koutsis said:

οσον αφορά το status bar η apple έχει αλλη φιλοσοφία. Δεν χρειάζεται να κλέινεις τίποτα, τα αφήνεις όλα ανοιχτα. Ουτε καν wifi και bluetooth δεν μπορείς να κλείσεις απο τη status bar!

Για youtube χρησιμοποίησε το POPtube

WhatsApp συνομιλίες μεταφέρονται κανονικα απο ios σε android. Για το ανάποδο δεν ξέρω...

Στις φωτογραφίες μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους, απλά όλες μένουν και στο recents.

Όντως σε κάποια πράγματα εντελώς διαφορετική και χαζή φιλοσοφία για μένα αλλά εντάξει...

WhatsApp από Android σε ios ήθελα . αν και νομίζω στην αρχική μεταφορά που επέλεγα είχε την επιλογή για WhatsApp.απλα πρέπει να γίνει πριν στηθεί το κινητό. Η εφαρμογή ήταν αυτή που λέει και στις οδηγίες το WhatsApp.

Φακέλους είδα ότι μπορώ να κάνω,απλά για μένα είναι βολικό όταν βγάζω φωτογραφία να μπαίνει αυτό στον φάκελο camera. Έχω φωτογραφίες WhatsApp αυτόματα στον δικό του φάκελο και πάει λέγοντας. Είδα ότι έχει κάποιες εφαρμογές αλλά επί πληρωμή .

Για το YouTube θα ψάξω την συμβουλή σου 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giorgos_dinamik said:

15pro max vs s23ultra 

Σήμερα κλείνω μια εβδομάδα από την μετάβαση Android σε ios. Περίμενα τα πράγματα πολύ χειρότερα,μιας και δεν είχα ποτέ iPhone 
Στα θετικά τώρα 
-Ελαφρύ και ωραίο κράτημα στο χέρι σε σχέση με το s23ultra. To 14pro max του αδερφού μου πολύ βαρύ 
-μπαταρία φοβερή. Ένα κλικ καλύτερη από s23u(ακριβώς ενός χρόνου το κινητό)

-Κάμερα την ημέρα και τα 2 πολύ καλά . την νύχτα και ειδικά στο αυτόματο το 15pm ανώτερο κατά πολύ σε σχέση με το ultra.βασικα η Samsung στα 50 και 200mp με την επεξεργασία χαλάει όλη την φωτογραφία.

-γρήγορο σε όλα

-face id καταπληκτικό απλά 

-τα κολπάκια του Android πλέον γίνονται και εδώ 

Πάμε και στα αρνητικά 

-Bluetooth ακουστικά στο ultra με το που το έβαζα στο αυτί συνδεοταν αμέσως και άνοιγε η κλήση.εδω δεν κάνει τίποτα,πρέπει πρώτα να δεχτώ την κλήση και να πατήσω στο ηχείο για να διαλέξω την συσκευή. Επίσης δεν συνδέεται αμέσως με τα ακουστικά για να δω YouTube πχ. Πρέπει πάντα χειροκίνητα να το συνδέω 

-always on. Δεν έχει επιλογή να ανάβει η οθόνη όταν έρχεται πχ μήνυμα και να μένει ανοιχτή η οθόνη μέχρι να το διαβάσω . Μόνιμα ανοιχτή δεν το θέλω.εδω η Samsung το είχε λύσει πολύ καλά 

-Status bar θα ήθελα περισσότερες επιλογές να ανοιγω και κλείνω πχ gps και άλλα πολλά 

-app store κάτι εφαρμογές που είναι και στο play store είναι επί πληρωμή 

-αγορασμενες εφαρμογές από Android θέλουν ξανά αγορά στο ios.αυτο βέβαια το ήξερα,αλλά μικρό το κακό 

-χωρίς θήκη γλυστραει απ τα χέρια.το s23u ήταν χειρότερο 

-φωτεινότητα τέρμα και τα 2 το Samsung καλύτερο 

-tubemate μη διαθέσιμο 

-WhatsApp συνομιλίες δεν μπόρεσα να μεταφέρω. Ίσως κάπου έκανα εγώ λάθος 

-συλλογή φωτογραφίες δεν μπορείς να τα ξεχωρίζεις σε φακέλους 

-κάποιες εφαρμογές έχουν άλλη προβολή σε σχέση με το Android. WhatsApp για παράδειγμα . συνήθεια και αυτό 

Κάτι άλλο δεν μου έρχεται τώρα. Μπορώ να πω πως δεν μετάνιωσα την μετάβαση . το ultra θα το κρατήσω φυσικά.ο μόνος λόγος που πήρα iPhone ήταν λόγο ανανέωσης συμβολαίου και ότι το s24u δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω από το s23. Πέρα από τα προβλήματα που διαβάζω δεν μου άρεσε καθόλου στο χέρι. Ίσια οθόνη έχει και το 15 αλλά κάθεται φοβερά στο χέρια.το 24 πολύ τετράγωνο,το 23 μου άρεσε καλύτερα στο χέρι.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα . καλό σαββατοκύριακο 

Καλά το πήρες το θέμα......

Εμένα με χάλασε αρκετά η μετάβαση από s23u στο 15pm........😁 

Με υγεία να το χαρείς.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, montoya_42 said:

Καλά το πήρες το θέμα......

Εμένα με χάλασε αρκετά η μετάβαση από s23u στο 15pm........😁 

Με υγεία να το χαρείς.

Βασικά το Android (Samsung όλα τα τελευταία μου κινητά) τα δούλευα στοκ. Δεν έβαζα άλλους launcher..Το πολύ πολύ την γραμματοσειρά να άλλαζα . οπότε στο ios δεν βρήκα κάτι να με χάλασε. Το spen ζήτημα 3 φορές να το δούλεψα . Διάλεγα τα ultra λόγο μεγέθους,μπαταρίας, edge οθόνης και τον καλύτερων χαρακτηριστικων. 

Βέβαια στο Android κάνεις κάτι απλά πράγματα πολύ εύκολα και γρήγορα. Εδώ αναρωτιέμαι ποίος λεβεντης σκέφτηκε κάποια πράγματα . Αλλά ήξερα ότι κάπου θα πρέπει να κάνω κάτι μικρές υποχωρήσεις χωρίς να είναι Deal breaker για μένα 

Πριν μερικά χρόνια ούτε θα σκεφτόμουν iPhone να πω την αλήθεια . Απ την άλλη βαρέθηκα και τα Samsung για αυτό και iPhone τώρα για αλλαγή. Ένας λόγος ήταν και η κάμερα. Η Samsung με την επεξεργασία της εικόνας μετά την λήψη από 50 η 200mp η εικόνα ήταν άχρηστη για μένα.Το 100Χ ζουμ απλά παιχνίδι. Ποιότητα δεν ψάχνεις εκεί. Έπρεπε να μένεις στα 12mp. Για νυχτερινά για μένα ξεκάθαρα το  15αρι ανώτερο όπως και σε άτομα αν κινούνται και θέλεις γρήγορη λήψη. Να κάτσω όμως να μπω χειροκινητες ρυθμίσεις για νυχτερινή λήψη καινα παίξω με iso και τα σχετικά για να βγάλω στα γρήγορα φωτογραφία ούτε καν. Αν θέλω συγκριτικά μεταξύ τους τότε ναι,αλλά σε καθημερινές καταστάσεις όχι.

Εσύ σε τι πράγματα σε χάλασε η μετάβαση?

Edited by giorgos_dinamik
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, giorgos_dinamik said:

15pro max vs s23ultra 

Σήμερα κλείνω μια εβδομάδα από την μετάβαση Android σε ios. Περίμενα τα πράγματα πολύ χειρότερα,μιας και δεν είχα ποτέ iPhone 
Στα θετικά τώρα 
-Ελαφρύ και ωραίο κράτημα στο χέρι σε σχέση με το s23ultra. To 14pro max του αδερφού μου πολύ βαρύ 
-μπαταρία φοβερή. Ένα κλικ καλύτερη από s23u(ακριβώς ενός χρόνου το κινητό)

-Κάμερα την ημέρα και τα 2 πολύ καλά . την νύχτα και ειδικά στο αυτόματο το 15pm ανώτερο κατά πολύ σε σχέση με το ultra.βασικα η Samsung στα 50 και 200mp με την επεξεργασία χαλάει όλη την φωτογραφία.

-γρήγορο σε όλα

-face id καταπληκτικό απλά 

-τα κολπάκια του Android πλέον γίνονται και εδώ 

Πάμε και στα αρνητικά 

-Bluetooth ακουστικά στο ultra με το που το έβαζα στο αυτί συνδεοταν αμέσως και άνοιγε η κλήση.εδω δεν κάνει τίποτα,πρέπει πρώτα να δεχτώ την κλήση και να πατήσω στο ηχείο για να διαλέξω την συσκευή. Επίσης δεν συνδέεται αμέσως με τα ακουστικά για να δω YouTube πχ. Πρέπει πάντα χειροκίνητα να το συνδέω 

-always on. Δεν έχει επιλογή να ανάβει η οθόνη όταν έρχεται πχ μήνυμα και να μένει ανοιχτή η οθόνη μέχρι να το διαβάσω . Μόνιμα ανοιχτή δεν το θέλω.εδω η Samsung το είχε λύσει πολύ καλά 

-Status bar θα ήθελα περισσότερες επιλογές να ανοιγω και κλείνω πχ gps και άλλα πολλά 

-app store κάτι εφαρμογές που είναι και στο play store είναι επί πληρωμή 

-αγορασμενες εφαρμογές από Android θέλουν ξανά αγορά στο ios.αυτο βέβαια το ήξερα,αλλά μικρό το κακό 

-χωρίς θήκη γλυστραει απ τα χέρια.το s23u ήταν χειρότερο 

-φωτεινότητα τέρμα και τα 2 το Samsung καλύτερο 

-tubemate μη διαθέσιμο 

-WhatsApp συνομιλίες δεν μπόρεσα να μεταφέρω. Ίσως κάπου έκανα εγώ λάθος 

-συλλογή φωτογραφίες δεν μπορείς να τα ξεχωρίζεις σε φακέλους 

-κάποιες εφαρμογές έχουν άλλη προβολή σε σχέση με το Android. WhatsApp για παράδειγμα . συνήθεια και αυτό 

Κάτι άλλο δεν μου έρχεται τώρα. Μπορώ να πω πως δεν μετάνιωσα την μετάβαση . το ultra θα το κρατήσω φυσικά.ο μόνος λόγος που πήρα iPhone ήταν λόγο ανανέωσης συμβολαίου και ότι το s24u δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω από το s23. Πέρα από τα προβλήματα που διαβάζω δεν μου άρεσε καθόλου στο χέρι. Ίσια οθόνη έχει και το 15 αλλά κάθεται φοβερά στο χέρια.το 24 πολύ τετράγωνο,το 23 μου άρεσε καλύτερα στο χέρι.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα . καλό σαββατοκύριακο 

Καλημερα φιλε μου, για μεταφορα διαλογων viber και whatsapp, το 1ο γινεται με πληρωμενη εφαρμογη στον υπολογιστη με ενα 20αρικο περιπου, το εκανα και ηρθαν ολα εκτος απο φωτο, αλλα εμενα με ενδιεφεραν οι διαλογοι ετσι και αλλιως λογω δουλειας. εδω αν σε ενδιαφερει: 

https://www.backuptrans.com/tutorial/transfer-viber-chat-history-from-android-to-iphone.html

το whatsapp το κανει μονο του αρα θα επρεπε να σου ερθουν, εμενα μου ηρθαν.

Τα ακουστικα, εγω εχω τα buds pro απο samsung και σχεδον παντα γυρναει εκει, δεν εχω αυτο το θεμα. Απλα στο Samsung δουλευε καλυτερα και σε σχεση με ρολοι.

Το προβλήμα μου ειναι οτι οταν χτυπησει το τηλεφωνο και εχεις το ρολοι, σταματαει να χτυάει το κινητο και σε περιπτωσεις που εχω κοσμο, φασαρια κτλ χανω κλησεις επειδη πανε στο ρολοι το οποιο δεν το παιρνω χαμπαρι παντα και πολλες φορες βρισκω αναπαντητες που δεν ειχα δει. αυτο ειναι το πιο βασικο μου προβλημα αυτη τη στιγμη.

Στη συλλογη παλι ειχα αλμπουμς αλλα εδω δεν ερχονται σε μορφη φακελων να τα διαβασει οποτε ειναι κατι διαφορετικο. βεβαια τα ειχα στη gallery της Samsung και στο onedrive, οχι στης google η οποια επισης δεν κανει αλμπουμ σε φυσικους φακελους...

Επισης δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο που ψαχνω και δε βρισκω, να σβησεις φωτο απο whataapp/viber τις οποιες δεν τις εχεις βαλει να κατεβαινουν στο κινητο, ομως πιανουν χωρο στη συσκευη και στο back up, με αποτελεσμα μονο για αυτα τα 2 να θελω 5-6gb οταν στο ανδροιδ ηθελα λιγα MB καθως εβρισκα το φυσικο φακελο της εφαρμογης και εσβηνα απο εκει ο,τι φωτο ειχε στα σταλθεντα κτλ κτλ και μικραινα το back up το οποιο στο ΙΟΣ ειναι προβλημα γιατι αυξανει την αναγκη για ios cloud...δεν παει ξεχωριστα δηλαδη στην εφαρμογη ή σε καποιο gdrive

Οσο για τη διαφορετικη προβολη εφαργμογων, αυτο ισχυει στο FB οπου βλεπεις τα μισα αλμπουμ των φωτογραφιων αν υπαρχουν και τις δειχνει χυμα ολες σε σχεση με ανδροιδ (τουλαχιστον στο δικο μου προφιλ ειναι χειροτερη η προβολη)

Τελος η ανεση του να κανεις ενα swipe down Και να εχεις ρυθμισεις και ειδοποιησεις δεν υπαρχει (τουλαχιστον τοσο ευκολα και απλα) στο ios ουτε υπαρχουν συντομευσεις ρυθμισεων οπως θες. Επισης δεν ξερεις στο wifi αν εισαι σε δικτυο wifi 5,6 ή απλο παρα μονο αν μπεις στις ρυθμισεις και το δεις κατι που μου δημιουργει προβλημα στο σπιτι.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl

Στο WhatsApp σίγουρα εγώ έκανα στην αρχή κάπου λάθος. Τώρα στο s23u μου δείχνει το ξεκίνημα της εφαρμογής σαν να την κατεβαζεις πρώτη φορά. Δεν νομίζω μέσω Backup να μπούνε οι συζητήσεις τώρα στο iPhone. Θα την παλεψω όμως 😂

Viber δούλευα παλιά πριν έρθουν οι κλήσεις στο WhatsApp.

Ρολόι δεν δουλεύω. Πάντως το ίδιο θέμα με ακουστικά έχει και ο ξάδερφος με ίδια jbl στο 14pm

Facebook εμένα δείχνει κανονικά τους φακέλους στις φωτογραφίες αν εννοείς αυτό 

Η συλλογή στο Samsung ήταν όνειρο. Όλα σε άλμπουμ όμορφα και ωραία. Εδώ ένα μπάχαλο 

Γενικά αυτό με νευριαζει λιγάκι ότι στο ios κάποια απλά πράγματα που είναι για διευκόλυνση εδώ δεν υπάρχουν.

Κάθε συσκευή και λογισμικό έχει και θετικά και αρνητικά. Ευτυχώς τα αρνητικά που βρήκα δεν είναι τόσο σοβαρά που να πω πουλάω την συσκευή και δεν ξανά ακουμπώ ios 

Ίσως με κάτι αναβαθμίσεις να έρθουν κάτι εύκολες επιλογές. 

Link to comment
Share on other sites

IMG_2705.PNG

Το πιο μεγάλο του μείον είναι ο dialer ....παιδιά βοηθήστε με.... αυτή είναι η κατάσταση των επαφών μου

πως μπορώ να τις περασω ΟΛΕΣ τις επαφές μου (846).... στο iCloud????

Edited by harley5
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, harley5 said:

IMG_2705.PNG

Το πιο μεγάλο του μείον είναι ο dialer ....παιδιά βοηθήστε με.... αυτή είναι η κατάσταση των επαφών μου

πως μπορώ να τις περασω ΟΛΕΣ τις επαφές μου (846).... στο iCloud????

Από τον υπολογιστή 

Πηγαίνεις στο gmail.com και κανείς κατέβασμα όλων των επαφών σε vcf 

Μετά πηγαίνεις iCloud.com και κανείς εισαγωγή vcf

Θα εμφανιστούν στην συσκευή σου αυτόματα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tasos19s said:

Από τον υπολογιστή 

Πηγαίνεις στο gmail.com και κανείς κατέβασμα όλων των επαφών σε vcf 

Μετά πηγαίνεις iCloud.com και κανείς εισαγωγή vcf

Θα εμφανιστούν στην συσκευή σου αυτόματα 

Σε ευχαριστώ φιλε μου...όμως οι συνολικές επαφές είναι διαφορετικές από του gmail...πως μπορώ να παρω μπακαπ από τις συνολικές και να τις περασω στο icloud?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, harley5 said:

Σε ευχαριστώ φιλε μου...όμως οι συνολικές επαφές είναι διαφορετικές από του gmail...πως μπορώ να παρω μπακαπ από τις συνολικές και να τις περασω στο icloud?

Αυτό τώρα δεν ξέρω πως το κατάφερες 

by default αποθηκεύει στο iCloud 

Μήπως περνούσες επαφές χωρίς να έχεις συνδεμένο iCloud στην συσκευή; 
Μεσα εκεί στις συνολικές μήπως έχει κάποια επιλογή 

Εμενα είναι όλες στο iCloud και δεν έχω την δυνατότητα να ψάξω να σε βοηθήσω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tasos19s said:

Αυτό τώρα δεν ξέρω πως το κατάφερες 

by default αποθηκεύει στο iCloud 

Μήπως περνούσες επαφές χωρίς να έχεις συνδεμένο iCloud στην συσκευή; 
Μεσα εκεί στις συνολικές μήπως έχει κάποια επιλογή 

Εμενα είναι όλες στο iCloud και δεν έχω την δυνατότητα να ψάξω να σε βοηθήσω 

Δεν ξερω πως  το έκανα ...σε ευχαριστώ παντως

Edited by harley5
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Just now, harley5 said:

Δεν ξερω πως  το έκανα ...σε ευχαριστώ παντως

Κλείσε τον διακόπτη των επαφών μέσα στις ρυθμίσεις iCloud 

Άφησε λίγο να εξαφανιστούν οι επαφές από την συσκευή σου 

Μην φοβάσαι δεν χάνονται. Απλά δεν φαίνονται στην συσκευή 

Μετα αν πας να τον ξανά ανοίξεις λογικά θα σου πει εάν θέλεις να γίνει συγχώνευση των επαφών 

 

Βεβαια πρώτα πήγαινε και κλείσε από ρυθμίσεις/επαφές/λογαριασμοί/gmail τον διακόπτη επαφές 

 

Θα γίνει νομίζω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Κλείσε τον διακόπτη των επαφών μέσα στις ρυθμίσεις iCloud 

Άφησε λίγο να εξαφανιστούν οι επαφές από την συσκευή σου 

Μην φοβάσαι δεν χάνονται. Απλά δεν φαίνονται στην συσκευή 

Μετα αν πας να τον ξανά ανοίξεις λογικά θα σου πει εάν θέλεις να γίνει συγχώνευση των επαφών 

 

Βεβαια πρώτα πήγαινε και κλείσε από ρυθμίσεις/επαφές/λογαριασμοί/gmail τον διακόπτη επαφές 

 

Θα γίνει νομίζω 

Κατι έκανα...σε ευχαριστώ και πάλι .....αν τύχει και βρεις κανένα καλό dιaler ανέβασε το να μας σώσεις 

Edited by harley5
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σε θέλει το τηλέφωνο και να μην σε θέλει η Cosmote μην σου τύχει. 
Δλδ μετάβαση από 14 pro σε 15 pro max όλα τέλεια και την ώρα που ζητάς νέα e sim σου λένε από τα κεντρικά συστημικό λάθος / το επεξεργαζόμαστε / δεν μπορούμε να σας εκδώσουμε νέα esim!!!!!

Οπότε είμαι ultra σετ με το 15 ( με την μια γραμμή φυσική sim)

14 που έχει την esim που από εκεί παίρνω τους κωδικούς για τις τραπεζικές συναλλαγές που όμως οι εφαρμογές είναι στο 15 και κατά τα άλλα μια χαρα!!!!

Καλα θα πάει και αυτό!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, giorgos_dinamik said:

15pro max vs s23ultra 

Σήμερα κλείνω μια εβδομάδα από την μετάβαση Android σε ios. Περίμενα τα πράγματα πολύ χειρότερα,μιας και δεν είχα ποτέ iPhone 
Στα θετικά τώρα 
-Ελαφρύ και ωραίο κράτημα στο χέρι σε σχέση με το s23ultra. To 14pro max του αδερφού μου πολύ βαρύ 
-μπαταρία φοβερή. Ένα κλικ καλύτερη από s23u(ακριβώς ενός χρόνου το κινητό)

-Κάμερα την ημέρα και τα 2 πολύ καλά . την νύχτα και ειδικά στο αυτόματο το 15pm ανώτερο κατά πολύ σε σχέση με το ultra.βασικα η Samsung στα 50 και 200mp με την επεξεργασία χαλάει όλη την φωτογραφία.

-γρήγορο σε όλα

-face id καταπληκτικό απλά 

-τα κολπάκια του Android πλέον γίνονται και εδώ 

Πάμε και στα αρνητικά 

-Bluetooth ακουστικά στο ultra με το που το έβαζα στο αυτί συνδεοταν αμέσως και άνοιγε η κλήση.εδω δεν κάνει τίποτα,πρέπει πρώτα να δεχτώ την κλήση και να πατήσω στο ηχείο για να διαλέξω την συσκευή. Επίσης δεν συνδέεται αμέσως με τα ακουστικά για να δω YouTube πχ. Πρέπει πάντα χειροκίνητα να το συνδέω 

-always on. Δεν έχει επιλογή να ανάβει η οθόνη όταν έρχεται πχ μήνυμα και να μένει ανοιχτή η οθόνη μέχρι να το διαβάσω . Μόνιμα ανοιχτή δεν το θέλω.εδω η Samsung το είχε λύσει πολύ καλά 

-Status bar θα ήθελα περισσότερες επιλογές να ανοιγω και κλείνω πχ gps και άλλα πολλά 

-app store κάτι εφαρμογές που είναι και στο play store είναι επί πληρωμή 

-αγορασμενες εφαρμογές από Android θέλουν ξανά αγορά στο ios.αυτο βέβαια το ήξερα,αλλά μικρό το κακό 

-χωρίς θήκη γλυστραει απ τα χέρια.το s23u ήταν χειρότερο 

-φωτεινότητα τέρμα και τα 2 το Samsung καλύτερο 

-tubemate μη διαθέσιμο 

-WhatsApp συνομιλίες δεν μπόρεσα να μεταφέρω. Ίσως κάπου έκανα εγώ λάθος 

-συλλογή φωτογραφίες δεν μπορείς να τα ξεχωρίζεις σε φακέλους 

-κάποιες εφαρμογές έχουν άλλη προβολή σε σχέση με το Android. WhatsApp για παράδειγμα . συνήθεια και αυτό 

Κάτι άλλο δεν μου έρχεται τώρα. Μπορώ να πω πως δεν μετάνιωσα την μετάβαση . το ultra θα το κρατήσω φυσικά.ο μόνος λόγος που πήρα iPhone ήταν λόγο ανανέωσης συμβολαίου και ότι το s24u δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω από το s23. Πέρα από τα προβλήματα που διαβάζω δεν μου άρεσε καθόλου στο χέρι. Ίσια οθόνη έχει και το 15 αλλά κάθεται φοβερά στο χέρια.το 24 πολύ τετράγωνο,το 23 μου άρεσε καλύτερα στο χέρι.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα . καλό σαββατοκύριακο 

Πόσο χρήσιμο θα ήταν αυτό που λες για την  Always On!! 

Μακάρι κάποια στιγμή να το προσθέσει του χρόνου με το νέο iOS!!

Επίσης κι εγώ δεν έχω καταφέρει να μεταφέρω τις συνομιλίες μου στο Viber από Android σε iOS!! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...