Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, panoszavra said:

Δεν έχει καμία διαφορά. Το ίδιο αποτέλεσμα έχει. 

Ολα ειναι σε μενα  ακαριαια. Κατι αλλο συμβαινει.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ειναι μονο θεμα των browser, και των εφαρμογών   ειναι και θεματα των server των καμερων και των συναγερμων,  οι φτηνοι κινεζικοι και οι φτηνες κινεζικες καμερες χρησιμοποιούν φυσικά οχι αξιοπιστους servers,  χιλιαδες καμερες περνάνε απο αυτούς,  καλες ακριβες μάρκες με συνδρομές έχουν μηδενικό delay,  οι φτηνες φτανουν 5-10 sec και 30 sec delay πολλές φορες, ασε που μπορει να τις βλέπουν και άλλοι κατα περιπτωση........

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, odys04 said:

Δεν ειναι μονο θεμα των browser, και των εφαρμογών   ειναι και θεματα των server των καμερων και των συναγερμων,  οι φτηνοι κινεζικοι και οι φτηνες κινεζικες καμερες χρησιμοποιούν φυσικά οχι αξιοπιστους servers,  χιλιαδες καμερες περνάνε απο αυτούς,  καλες ακριβες μάρκες με συνδρομές έχουν μηδενικό delay,  οι φτηνες φτανουν 5-10 sec και 30 sec delay πολλές φορες, ασε που μπορει να τις βλέπουν και άλλοι κατα περιπτωση........

Δεκτό. Πώς εξηγείς όμως την διαφορά στην καθυστέρηση μεταξύ iOS και android συσκευών μιας και οι servers παραμένουν ίδιοι;

Στην δική μου περίπτωση αργεί να έρθει η ειδοποίηση όταν κάποιος πατάει το κουμπί της θυροτηλεόρασης. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, odys04 said:

Δεν ειναι μονο θεμα των browser, και των εφαρμογών   ειναι και θεματα των server των καμερων και των συναγερμων,  οι φτηνοι κινεζικοι και οι φτηνες κινεζικες καμερες χρησιμοποιούν φυσικά οχι αξιοπιστους servers,  χιλιαδες καμερες περνάνε απο αυτούς,  καλες ακριβες μάρκες με συνδρομές έχουν μηδενικό delay,  οι φτηνες φτανουν 5-10 sec και 30 sec delay πολλές φορες, ασε που μπορει να τις βλέπουν και άλλοι κατα περιπτωση........

Έκανες αυτοψία στα σπίτια  μας; 

Έχω ίσως τον καλύτερο  συναγερμό που υπάρχει, με τους καλύτερους σέρβερ.

Όλα σε Android είναι άμεσα, δεν έχει να κάνει ούτε ο Κινέζος ούτε ο Αμερικάνος.

9 ώρες πριν, Tasos19s said:

Μήπως κλείνετε την εφαρμογή από το multitask γι αυτό αργεί να ανοίξει; 
 

Το ανάποδο ισχύει, κλείνω  από μουλτι για να μπορέσει να τρέξει άμεσα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, konandrio said:

Έκανες αυτοψία στα σπίτια  μας; 

Έχω ίσως τον καλύτερο  συναγερμό που υπάρχει, με τους καλύτερους σέρβερ.

Όλα σε Android είναι άμεσα, δεν έχει να κάνει ούτε ο Κινέζος ούτε ο Αμερικάνος.

Το ανάποδο ισχύει, κλείνω  από μουλτι για να μπορέσει να τρέξει άμεσα.

Έχει κάποιο θέμα η εφαρμογή 

Σε παλαιότερες εκδόσεις δούλευε σωστά; Είτε εκδόσεις εφαρμογής είτε εκδόσεις του iOS 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το background app refresh το έχετε ανοιχτό;
Γιατί και για το telegram και άλλα άκουγα παλαβά του τύπου δεν ανεβάζει στο παρασκήνιο αν βγεις από την εφαρμογή, αλλά το θέμα συνήθως είναι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κλείνουμε πράματα και μετά δεν δουλεύουν όπως πρέπει άλλα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikos523 said:

Το background app refresh το έχετε ανοιχτό;
Γιατί και για το telegram και άλλα άκουγα παλαβά του τύπου δεν ανεβάζει στο παρασκήνιο αν βγεις από την εφαρμογή, αλλά το θέμα συνήθως είναι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κλείνουμε πράματα και μετά δεν δουλεύουν όπως πρέπει άλλα πράματα.

Εγώ τα έχω όλα κλειστά εκτός από το Google photos γαι να ενεβαζεο της φωτογραφίες χωρίς να το ανοίξω. Όλα τα άλλα τα έχω κλειστά και δεν έχω θέμα.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nikos523 said:

Το background app refresh το έχετε ανοιχτό;
Γιατί και για το telegram και άλλα άκουγα παλαβά του τύπου δεν ανεβάζει στο παρασκήνιο αν βγεις από την εφαρμογή, αλλά το θέμα συνήθως είναι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κλείνουμε πράματα και μετά δεν δουλεύουν όπως πρέπει άλλα πράματα.

Σε iOS δεν χρειάζεται να ασχολείσαι τι είναι ανοιχτό και τι όχι . Όταν πρέπει να δουλέψει κάτι , απλά Θα δουλέψει. Έτσι είναι η αρχιτεκτονική του iOS και αυτή είναι η βασική διαφορά με το Android. Δεν ασχολείσαι για να δουλέψει κάτι , απλά δουλεύει . 🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2023 at 4:44 ΜΜ, konandrio said:

Έκανες αυτοψία στα σπίτια  μας; 

 

Είσαι σε κατάσταση ignore λόγω ανοητης υπεροπτικής απάντησης  για εμένα καλή συνέχεια.

Edited by odys04
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, odys04 said:

Είσαι σε κατάσταση ignore λόγω ανοητης υπεροπτικής απάντησης  για εμένα καλή συνέχεια.

Οκ μέντιουμ που ξέρεις τι συσκευές έχουμε.

 

10 ώρες πριν, spok said:

Σε iOS δεν χρειάζεται να ασχολείσαι τι είναι ανοιχτό και τι όχι . Όταν πρέπει να δουλέψει κάτι , απλά Θα δουλέψει. Έτσι είναι η αρχιτεκτονική του iOS και αυτή είναι η βασική διαφορά με το Android. Δεν ασχολείσαι για να δουλέψει κάτι , απλά δουλεύει . 🙂

Και αμα δεν δουλεύει κάτι σωστά δύσκολα έχεις εναλλακτική.

 

19 ώρες πριν, nikos523 said:

Το background app refresh το έχετε ανοιχτό;
Γιατί και για το telegram και άλλα άκουγα παλαβά του τύπου δεν ανεβάζει στο παρασκήνιο αν βγεις από την εφαρμογή, αλλά το θέμα συνήθως είναι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κλείνουμε πράματα και μετά δεν δουλεύουν όπως πρέπει άλλα πράματα.

Ύστερα από ξενύχτι και ψάξιμο, σε κάποιες εφαρμογές όντως βοήθησε, foscam, ezviz..

Σοβαρό πρόβλημα  έχω με το ajax pro, δοκίμασα το ajax που δεν είναι pro και δεν έχει καμία σχέση, είναι άμεσο όπως με Android.

Edited by konandrio

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από ξενύχτι και ψάξιμο, σε κάποιες εφαρμογές όντως βοήθησε, foscam, ezviz..
Σοβαρό πρόβλημα  έχω με το ajax pro, δοκίμασα το ajax που δεν είναι pro και δεν έχει καμία σχέση, είναι άμεσο όπως με Android.

H ezviz σε σχέση με την Tapo μου ειχε και εμενα delay.
ο Ajax ειναι άμεσος
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, konandrio said:

Ύστερα από ξενύχτι και ψάξιμο, σε κάποιες εφαρμογές όντως βοήθησε, foscam, ezviz..

Σοβαρό πρόβλημα  έχω με το ajax pro, δοκίμασα το ajax που δεν είναι pro και δεν έχει καμία σχέση, είναι άμεσο όπως με Android.

 

6 ώρες πριν, vasilllios said:


H ezviz σε σχέση με την Tapo μου ειχε και εμενα delay.
ο Ajax ειναι άμεσος

Όποτε είναι θέμα συνεργασίας κάποιων εφαρμογών με το iOS. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoszavra said:

 

Όποτε είναι θέμα συνεργασίας κάποιων εφαρμογών με το iOS. 

Είναι θέμα της ίδιας της εφαρμογής που δεν δουλεύει σωστά επάνω στο iOS ή ειδικότερα πάνω στην συγκεκριμένη έκδοση iOS 

Μήπως σε iOS 16 δούλευε σωστά και απλά δεν έχουν κάνει τα σωστά βήματα ώστε να δουλέψει όπως πρέπει και σε iOS 17

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Είναι θέμα της ίδιας της εφαρμογής που δεν δουλεύει σωστά επάνω στο iOS ή ειδικότερα πάνω στην συγκεκριμένη έκδοση iOS 

Δεν είπα κάτι διαφορετικό.

 

1 hour ago, Tasos19s said:

Μήπως σε iOS 16 δούλευε σωστά και απλά δεν έχουν κάνει τα σωστά βήματα ώστε να δουλέψει όπως πρέπει και σε iOS 17

Σε μένα τουλάχιστον ποτέ δεν δούλεψε καλά. Ούτε στο iOS 16 ούτε στο 17. Αναφέρομαι στην εφαρμογή Hik-Connect.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panoszavra said:

Δεν είπα κάτι διαφορετικό.

 

Σε μένα τουλάχιστον ποτέ δεν δούλεψε καλά. Ούτε στο iOS 16 ούτε στο 17. Αναφέρομαι στην εφαρμογή Hik-Connect.

Επειδη εχω την ιδια εφαρμογη για το συναγερμο , δεν αντιμετωπιζω απολυτως κανενα προβλημα εδω και 27 μηνες που εχω το συναγερμο. Αρα λοιπον κατι αλλο φταιει κι οχι η εφαρμογη η το  ios. Πιθανως το σεταρισμα που σου εκανε ο εγκαταστατης του συναγερμου.

IMG_5022.png

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aenaos15 said:

Επειδη εχω την ιδια εφαρμογη για το συναγερμο , δεν αντιμετωπιζω απολυτως κανενα προβλημα εδω και 27 μηνες που εχω το συναγερμο. Αρα λοιπον κατι αλλο φταιει κι οχι η εφαρμογη η το  ios. Πιθανως το σεταρισμα που σου εκανε ο εγκαταστατης του συναγερμου.

IMG_5022.png

Δεν έχω συναγερμό , θυροτηλεόραση έχω. Όταν μου χτυπάνε  το κουδούνι (κούριερ ), αργεί να έρθει η ειδοποίηση στο κινητό για να ανοίξω απομακρυσμένα την πόρτα. Σε Android που είχα πριν δεν είχα παρατηρήσει καθυστέρηση. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Σε iOS δεν χρειάζεται να ασχολείσαι τι είναι ανοιχτό και τι όχι . Όταν πρέπει να δουλέψει κάτι , απλά Θα δουλέψει. Έτσι είναι η αρχιτεκτονική του iOS και αυτή είναι η βασική διαφορά με το Android. Δεν ασχολείσαι για να δουλέψει κάτι , απλά δουλεύει .

Κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό.
Αν κλείνεις πχ το background app refresh, δεν θα κατεβαίνουν φωτογραφίες, ηχητικά, αυτόματα backup, ανέβασμα στο παρασκήνιο σε εφαρμογές IM.
Αν έχεις κλειστό το system customization και το significant locations, δεν θα σου δουλέψει το optimized battery charging.
Αν κλείσεις το location based alerts, δεν θα δουλεύουν reminders ή shortcuts που θα βάλεις να ενεργοποιηθούν όταν φτάσεις ή φύγεις από κάπου.

Απλά βασικά παραδείγματα τα παραπάνω, η λίστα είναι ατελείωτη.
Αν ΔΕΝ αρχίσεις να κλείνεις πράγματα (ή έστω πράγματα που δεν ξέρεις*), μόνο τότε η συσκευή θα δουλεύει όπως πρέπει out of the box.

*Και το τονίζω αυτό, αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξέρεις και έχεις καταλάβει τι κάνει το κάθε τι. Γιατί ακόμα και στο IPH να μπεις, τις μεγαλύτερες αρλούμπες διαβάζεις από τους δήθεν ειδικούς συνήθως.
Δεν θέλω να γίνομαι κακός, απλά η παραπληροφόρηση δυστυχώς πάει σύννεφο.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panoszavra said:

Δεν έχω συναγερμό , θυροτηλεόραση έχω. Όταν μου χτυπάνε  το κουδούνι (κούριερ ), αργεί να έρθει η ειδοποίηση στο κινητό για να ανοίξω απομακρυσμένα την πόρτα. Σε Android που είχα πριν δεν είχα παρατηρήσει καθυστέρηση. 

Αυτό στο κάνει είτε είσαι με δεδομένα είτε σε Wi-Fi? 
Σπίτι χρησιμοποιείς Wi-Fi 5g? Μήπως είσαι σε 2.4g? 
Υπάρχει μεταξύ τους μια σεβαστή διαφορά πάντως σε απόκριση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nikos523 said:


Κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό.
Αν κλείνεις πχ το background app refresh, δεν θα κατεβαίνουν φωτογραφίες, ηχητικά, αυτόματα backup, ανέβασμα στο παρασκήνιο σε εφαρμογές IM.
Αν έχεις κλειστό το system customization και το significant locations, δεν θα σου δουλέψει το optimized battery charging.
Αν κλείσεις το location based alerts, δεν θα δουλεύουν reminders ή shortcuts που θα βάλεις να ενεργοποιηθούν όταν φτάσεις ή φύγεις από κάπου.

Απλά βασικά παραδείγματα τα παραπάνω, η λίστα είναι ατελείωτη.
Αν ΔΕΝ αρχίσεις να κλείνεις πράγματα (ή έστω πράγματα που δεν ξέρεις*), μόνο τότε η συσκευή θα δουλεύει όπως πρέπει out of the box.

*Και το τονίζω αυτό, αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξέρεις και έχεις καταλάβει τι κάνει το κάθε τι. Γιατί ακόμα και στο IPH να μπεις, τις μεγαλύτερες αρλούμπες διαβάζεις από τους δήθεν ειδικούς συνήθως.
Δεν θέλω να γίνομαι κακός, απλά η παραπληροφόρηση δυστυχώς πάει σύννεφο.

Χμμμ περιπου το ιδιο λεμε? Αφηνεις τα παντα ανοιχτα , δεν ξαναασχολεισαι και αφηνεις το ios να αποφασιζει μονο του να κανει οτι και οποτε πρεπει. 😊

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, nikos523 said:


Κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό.
Αν κλείνεις πχ το background app refresh, δεν θα κατεβαίνουν φωτογραφίες, ηχητικά, αυτόματα backup, ανέβασμα στο παρασκήνιο σε εφαρμογές IM.
Αν έχεις κλειστό το system customization και το significant locations, δεν θα σου δουλέψει το optimized battery charging.
Αν κλείσεις το location based alerts, δεν θα δουλεύουν reminders ή shortcuts που θα βάλεις να ενεργοποιηθούν όταν φτάσεις ή φύγεις από κάπου.

Απλά βασικά παραδείγματα τα παραπάνω, η λίστα είναι ατελείωτη.
Αν ΔΕΝ αρχίσεις να κλείνεις πράγματα (ή έστω πράγματα που δεν ξέρεις*), μόνο τότε η συσκευή θα δουλεύει όπως πρέπει out of the box.

*Και το τονίζω αυτό, αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξέρεις και έχεις καταλάβει τι κάνει το κάθε τι. Γιατί ακόμα και στο IPH να μπεις, τις μεγαλύτερες αρλούμπες διαβάζεις από τους δήθεν ειδικούς συνήθως.
Δεν θέλω να γίνομαι κακός, απλά η παραπληροφόρηση δυστυχώς πάει σύννεφο.

Όλοι είναι μαθημένοι από τα windows και το android 

Με το που ανοίγει η συσκευή, κλείνουν Bluetooth, κλεινουν τοποθεσία, κλείνουν πολλά 

Μετα τους γίνεται δύσκολη η ζωή και καταλήγουμε να λέμε τα ίδια και τα ίδια 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Tasos19s said:

Αυτό στο κάνει είτε είσαι με δεδομένα είτε σε Wi-Fi? 
Σπίτι χρησιμοποιείς Wi-Fi 5g? Μήπως είσαι σε 2.4g? 
Υπάρχει μεταξύ τους μια σεβαστή διαφορά πάντως σε απόκριση 

Το παρατηρώ είτε με WiFi είτε με 4g. Το 5g το έχω απενεργοποιήσει. Δεν έχει νόημα με το σήμα που έχω στην περιοχή μου. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panoszavra said:

Το παρατηρώ είτε με WiFi είτε με 4g. Το 5g το έχω απενεργοποιήσει. Δεν έχει νόημα με το σήμα που έχω στην περιοχή μου. 

Έχετε άλλο iPhone στο σπίτι να δοκιμάσεις από αυτό τι συμβαίνει; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Tasos19s said:

Έχετε άλλο iPhone στο σπίτι να δοκιμάσεις από αυτό τι συμβαίνει; 

Δυστυχώς όχι. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panoszavra said:

Δυστυχώς όχι. 

Κάνε εγκατάσταση τότε σε κάποιον φίλο επισκέπτη που θα έρθει για να δεις εάν συμβαίνει και στην δίκη του συσκευή 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Tasos19s said:

Κάνε εγκατάσταση τότε σε κάποιον φίλο επισκέπτη που θα έρθει για να δεις εάν συμβαίνει και στην δίκη του συσκευή 

 

Θα το δουλέψω λίγο με την 17.2. Σαν να βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...