Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 minutes ago, mol said:

Όσον αφορά τη μπαταρία.... 

Ισχύει ότι από κάποιο ποσοστό υγείας και κάτω αλλάζουν δωρεάν τη μπαταρία εντός εγγύησης?

Αν ναι ποιο είναι το ποσοστό?

Κάτω από 80%

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 ώρες πριν, mol said:

Όσον αφορά τη μπαταρία.... 

Ισχύει ότι από κάποιο ποσοστό υγείας και κάτω αλλάζουν δωρεάν τη μπαταρία εντός εγγύησης?

Αν ναι ποιο είναι το ποσοστό?

Νομίζω κάτω από 80

Δεν είμαι 100% σίγουρος όμως 

Καλυτερα κάνε ένα τηλεφώνημα σε κάποιο κατάστημα πχ document πες έχω την τάδε συσκευή εντός εγγύησης και έχω μπαταρία πχ 76%
Καλυπτει η εγγύηση; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ναι πολλές φορές μας κάνουν την ζωή δύσκολη 

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο 

Πχ έκρυψαν την επιλογή για αυτόματη φωτεινότητα μέσα σε ρυθμίσεις των ρυθμίσεων των υπό ρυθμίσεων 

Αντι να είναι εύκολα μέσα στην φωτεινότητα 

Εγώ καταλαβαίνω το λόγο και δεν με ενοχλεί καθόλου. Το 95% των χρηστών δεν ασχολείται με αυτή τη ρύθμιση ΠΟΤΕ.

Edited by motoboots
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, motoboots said:

Εγώ καταλαβαίνω το λόγο και δεν με ενοχλεί καθόλου. Το 95% των χρηστών δεν ασχολείται με αυτή τη ρύθμιση ΠΟΤΕ.

Στο android όμως είναι εκεί εύκολα 

Μπορει να είναι και πιο εύκολα ακόμα επάνω στην κουρτίνα των ειδοποιήσεων 

Ενας που έρχεται από αυτό το λογισμικό θα έχει θέμα 

Κι αλλά τέτοια 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στο android όμως είναι εκεί εύκολα 
Μπορει να είναι και πιο εύκολα ακόμα επάνω στην κουρτίνα των ειδοποιήσεων 
Ενας που έρχεται από αυτό το λογισμικό θα έχει θέμα 
Κι αλλά τέτοια 

Δεν είναι σοβαρές τέτοιες συζητήσεις τόσα χρόνια μετά. Ούτε οι πιτσιρικάδες δεν κάνουν έτσι πλέον. Ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει. Ευτυχώς δεν είναι όλα ίδια και όπως αρέσουν σε ένα άτομο.
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, motoboots said:


Δεν είναι σοβαρές τέτοιες συζητήσεις τόσα χρόνια μετά. Ούτε οι πιτσιρικάδες δεν κάνουν έτσι πλέον. Ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει. Ευτυχώς δεν είναι όλα ίδια και όπως αρέσουν σε ένα άτομο.

Κι όμως αν θα δεις εδώ μέσα μόνο αυτά συζητάμε κάθε μέρα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, motoboots said:


Δεν είναι σοβαρές τέτοιες συζητήσεις τόσα χρόνια μετά. Ούτε οι πιτσιρικάδες δεν κάνουν έτσι πλέον. Ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει. Ευτυχώς δεν είναι όλα ίδια και όπως αρέσουν σε ένα άτομο.

Κάποιος που προέρχεται από αντροιντ δεν θα ξέρει ότι υπάρχουν τόσο τραγικές ελλείψεις σε βασικές λειτουργίες, διότι φαίνονται με την καθημερινή χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που προέρχεται από αντροιντ δεν θα ξέρει ότι υπάρχουν τόσο τραγικές ελλείψεις σε βασικές λειτουργίες, διότι φαίνονται με την καθημερινή χρήση. 

Τραγικές ελλείψεις δεν είναι θέματα όπως η θέση του διακόπτη αυτόματης φωτεινότητας στην προσβασιμότητα. Ούτε είναι τρόπος προσέγγισης της αρτιότητας ενός λειτουργικού συστήματος αυτός. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά, υπάρχουν και επιλογές ανάλογα με τις ανάγκες.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sneakysneaky said:

Κάποιος που προέρχεται από αντροιντ δεν θα ξέρει ότι υπάρχουν τόσο τραγικές ελλείψεις σε βασικές λειτουργίες, διότι φαίνονται με την καθημερινή χρήση. 

Ακόμα κι εμείς δεν τις γνωρίζουμε όλες 

Αλλαζει το λειτουργικό με τις αναβαθμίσεις και πολλές φορές τα κρύβουν κάποια πράγματα και τα ψάχνουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, motoboots said:


Τραγικές ελλείψεις δεν είναι θέματα όπως η θέση του διακόπτη αυτόματης φωτεινότητας στην προσβασιμότητα. Ούτε είναι τρόπος προσέγγισης της αρτιότητας ενός λειτουργικού συστήματος αυτός. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά, υπάρχουν και επιλογές ανάλογα με τις ανάγκες.

Κι όμως αυτό είναι παράδειγμα ενός χαρακτηριστικού που επηρεάζει καθημερινά κάποιους χρήστες. Όχι όλους , εξ ου κι ο λόγος ύπαρξης quick toggles και η δυνατότητα προσαρμογής στο που θα βρίσκονται στο control center. 

Οι τραγικές ελλείψεις στις οποίες αναφέρομαι είναι κάθε θέμα που έχει τεθεί από διάφορους χρήστες και αφορά σε μικρά καθημερινά features που κάνουν εύκολη την λειτουργία του κινητού.

Η αλήθεια είναι ότι αν βγάλουμε τα features του οικοσυστηματος: τι κάνει το iOS πλέον καλό?

Παλιά ήταν η σταθερότητα και fluidity. Πλέον δεν είναι τόσο σταθερό, και η διαφορά στο fluidity δεν είναι δα και χαώδης. Οπότε τι μένει? Προσωπικά αν δεν είχα Μακ (άρα οικοσύστημα )και δεν μπορούσα να έχω μικρό κινητο, θα είχα αλλάξει ήδη πίσω σε αντροιντ . Το iphone ως αυτούσια και μοναδική συσκευή τι προσφέρει σήμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά, π. χ. την καλύτερη κάμερα, μακράν το καλύτερο βίντεο και φωτογραφίες σε παρόμοιες συσκευές.

Υ. Γ. Τραγικός είναι αυτός που αναφέρεται στην τραγωδία, ή είναι οδυνηρός, ή προσφέρει μεγάλη συγκίνηση και πόνο, ή έχει πολύ σοβαρές συνέπειες.

Αυτό που γίνεται εδώ είναι κωμικοτραγικό.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Κι όμως αυτό είναι παράδειγμα ενός χαρακτηριστικού που επηρεάζει καθημερινά κάποιους χρήστες. Όχι όλους , εξ ου κι ο λόγος ύπαρξης quick toggles και η δυνατότητα προσαρμογής στο που θα βρίσκονται στο control center. 

Οι τραγικές ελλείψεις στις οποίες αναφέρομαι είναι κάθε θέμα που έχει τεθεί από διάφορους χρήστες και αφορά σε μικρά καθημερινά features που κάνουν εύκολη την λειτουργία του κινητού.

Η αλήθεια είναι ότι αν βγάλουμε τα features του οικοσυστηματος: τι κάνει το iOS πλέον καλό?

Παλιά ήταν η σταθερότητα και fluidity. Πλέον δεν είναι τόσο σταθερό, και η διαφορά στο fluidity δεν είναι δα και χαώδης. Οπότε τι μένει? Προσωπικά αν δεν είχα Μακ (άρα οικοσύστημα )και δεν μπορούσα να έχω μικρό κινητο, θα είχα αλλάξει ήδη πίσω σε αντροιντ . Το iphone ως αυτούσια και μοναδική συσκευή τι προσφέρει σήμερα ?

Μάλλον πρέπει να το πάρεις από την αρχή!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Κι όμως αυτό είναι παράδειγμα ενός χαρακτηριστικού που επηρεάζει καθημερινά κάποιους χρήστες. Όχι όλους , εξ ου κι ο λόγος ύπαρξης quick toggles και η δυνατότητα προσαρμογής στο που θα βρίσκονται στο control center. 

Οι τραγικές ελλείψεις στις οποίες αναφέρομαι είναι κάθε θέμα που έχει τεθεί από διάφορους χρήστες και αφορά σε μικρά καθημερινά features που κάνουν εύκολη την λειτουργία του κινητού.

Η αλήθεια είναι ότι αν βγάλουμε τα features του οικοσυστηματος: τι κάνει το iOS πλέον καλό?

Παλιά ήταν η σταθερότητα και fluidity. Πλέον δεν είναι τόσο σταθερό, και η διαφορά στο fluidity δεν είναι δα και χαώδης. Οπότε τι μένει? Προσωπικά αν δεν είχα Μακ (άρα οικοσύστημα )και δεν μπορούσα να έχω μικρό κινητο, θα είχα αλλάξει ήδη πίσω σε αντροιντ . Το iphone ως αυτούσια και μοναδική συσκευή τι προσφέρει σήμερα ?

Ξέρεις τι γίνεται; 
Εχουν πολλοί απομεινάρια από τα windows και από το android 

Το 90% των χρηστών κλείνουν τις εφαρμογές από το multitask 

Άλλοι θέλουν να κλείνουν το Wi-Fi 

Άλλοι θέλουν να κλείνουν το Bluetooth 

Άλλοι θέλουν κάτι άλλο τέτοιο πάλι παρόμοιας λογικής 

 

Αυτα στην Apple είναι ξεπερασμένα και όταν κάποιοι τα κάνουν, τα θέλουν και τα ψάχνουν εγώ γελάω 

 

Apple σημαίνει, δεν πειράζω Wi-Fi, δεν πειράζω Bluetooth 

Δεν κλείνω εφαρμογές 

Δεν ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις της συσκευής 

 

Αυτο είναι Apple 

Ασχολείται η συσκευή για εσένα 

 

Υπάρχει άλλη λογική από πίσω δεν είμαστε android 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, motoboots said:

Πολλά, π. χ. την καλύτερη κάμερα, μακράν το καλύτερο βίντεο και φωτογραφίες σε παρόμοιες συσκευές.

Υ. Γ. Τραγικός είναι αυτός που αναφέρεται στην τραγωδία, ή είναι οδυνηρός, ή προσφέρει μεγάλη συγκίνηση και πόνο, ή έχει πολύ σοβαρές συνέπειες.

Αυτό που γίνεται εδώ είναι κωμικοτραγικό.

Η εμπειρία χρήσης είναι οδυνηρή, εξ'ου και η χρήση της λέξεως τραγικό.

Απ'ό,τι φαίνεται θίχτηκαν χρήστες φανμποιζ. Παραβλέπετε το γεγονός ότι όσοι κάνουμε παράπονα ΕΙΜΑΣΤΕ χρήστες. Είχα χρόνια iphone 6s , τώρα 13 μινι. Έχω μακμπουκ. ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να βελτιωθουν καποια πράγματα. Γι'αυτό και το παράπονο.

Τεσπα, δεν είμαι σε φάση στην ζωη μου για flame wars όπως γινόταν στα φορουμ το 2013.  Αν δεν θέλετε να καταλάβετε ότι η κριτική βοηθάει στην παραγωγή καλύτερου προϊόντος, πάσο.  Απολαύστε την pro motion, τα widgets και την aod ελεύθερα.  Πριν κάποια χρόνια όμως κράζατε με τα ίδια επιχειρήματα όσους χρήστες έκαναν παράπονο για αυτές τις ελλείψεις.

Σεντ φρομ μαη μακμπουκ αιρ μ2.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sneakysneaky said:

Η εμπειρία χρήσης είναι οδυνηρή, εξ'ου και η χρήση της λέξεως τραγικό.

Απ'ό,τι φαίνεται θίχτηκαν χρήστες φανμποιζ. Παραβλέπετε το γεγονός ότι όσοι κάνουμε παράπονα ΕΙΜΑΣΤΕ χρήστες. Είχα χρόνια iphone 6s , τώρα 13 μινι. Έχω μακμπουκ. ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να βελτιωθουν καποια πράγματα. Γι'αυτό και το παράπονο.

Τεσπα, δεν είμαι σε φάση στην ζωη μου για flame wars όπως γινόταν στα φορουμ το 2013.  Αν δεν θέλετε να καταλάβετε ότι η κριτική βοηθάει στην παραγωγή καλύτερου προϊόντος, πάσο.  Απολαύστε την pro motion, τα widgets και την aod ελεύθερα.  Πριν κάποια χρόνια όμως κράζατε με τα ίδια επιχειρήματα όσους χρήστες έκαναν παράπονο για αυτές τις ελλείψεις.

Σεντ φρομ μαη μακμπουκ αιρ μ2.

Κάνε όσα παράπονα θες δεν πρόκειται να ακουστούν στο Cupertino 

Μην φτάνουμε όμως να λέμε κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια γιατί το Wi-Fi γιατί το Bluetooth 

Υπάρχουν ελλείψεις, lag, bug, προβλήματα αυτονομίας, προβλήματα στις εγγυήσεις

Καθε μέρα για 16 χρόνια μπορούμε να λέμε γιατί η εγγύηση είναι 1 έτος;;;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tasos19s said:

Κάνε όσα παράπονα θες δεν πρόκειται να ακουστούν στο Cupertino 

Μην φτάνουμε όμως να λέμε κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια γιατί το Wi-Fi γιατί το Bluetooth 

Υπάρχουν ελλείψεις, lag, bug, προβλήματα αυτονομίας, προβλήματα στις εγγυήσεις

Καθε μέρα για 16 χρόνια μπορούμε να λέμε γιατί η εγγύηση είναι 1 έτος;;;

Είναι αναπόφευκτο κάθε φορά που έχεις καινούριους χρήστες. Προφανώς τα παράπονα σε ελληνικό φορουμ δεν ακουγονται. Αλλά το νήμα είναι συζητήσεις/προβλήματα/απορίες.

Τι να συζητηθεί εδώ δηλαδή?  Να ποστάρει ο καθένας "να το δικό μου σε κοκκινάκι, lol" όπως κάνουν στο reddit?

Αν παρατήρησε κανείς, προσωπικά δεν έχω κάνει κάποιο παράπονο, ξέρω τι πήρα με τα υπερ και κατά. Το airtag πχ έχει αποβεί σωτήριο* για να βρίσκω το κουκλάκι της κόρης μου. Επεσήμανα σε νέους χρήστες/υποψήφιους χρήστες τις ελλείψεις που μπορεί να μην έχουν υπόψιν. 

 

*θα επιμείνω στην λέξη σωτήριο, όποιον ορισμό κι αν θελήσει να καταθέσει κάποιος από το λεξικό Μπαμπινιωτη.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία χρήσης είναι οδυνηρή, εξ'ου και η χρήση της λέξεως τραγικό.
Απ'ό,τι φαίνεται θίχτηκαν χρήστες φανμποιζ. Παραβλέπετε το γεγονός ότι όσοι κάνουμε παράπονα ΕΙΜΑΣΤΕ χρήστες. Είχα χρόνια iphone 6s , τώρα 13 μινι. Έχω μακμπουκ. ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να βελτιωθουν καποια πράγματα. Γι'αυτό και το παράπονο.
Τεσπα, δεν είμαι σε φάση στην ζωη μου για flame wars όπως γινόταν στα φορουμ το 2013.  Αν δεν θέλετε να καταλάβετε ότι η κριτική βοηθάει στην παραγωγή καλύτερου προϊόντος, πάσο.  Απολαύστε την pro motion, τα widgets και την aod ελεύθερα.  Πριν κάποια χρόνια όμως κράζατε με τα ίδια επιχειρήματα όσους χρήστες έκαναν παράπονο για αυτές τις ελλείψεις.
Σεντ φρομ μαη μακμπουκ αιρ μ2.

Αν έχεις εσύ MacBook Air M2, εγώ είμαι Αρειανός. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι αν κάτι δεν μας βολευει/ταλαιπωρεί /είναι λειψο με την πρώτη ευκαιρία το δίνουμε και περνουμε κάτι άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να χαλιομαστε. Το να γράφουμε σε ένα φόρουμ είναι καλό και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας αλλά δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεισφέρω και εγώ στη γκρινια να κάνω μια ερώτηση. Όταν μπαίνω στο ιστορικό κλήσεων και πατάω επανω σε μια κλήση παίρνει αμέσως τηλέφωνο. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να αλλάξει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 minutes ago, kostassoula1 said:

Για να συνεισφέρω και εγώ στη γκρινια να κάνω μια ερώτηση. Όταν μπαίνω στο ιστορικό κλήσεων και πατάω επανω σε μια κλήση παίρνει αμέσως τηλέφωνο. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να αλλάξει αυτό?

Τι θέλεις να κάνει δηλαδή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να κανει. Να μην κάνει κλήση αμέσως. Να υπάρχει μια ερώτηση προτού

κάνει την κλήση.

Edited by kostassoula1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostassoula1 said:

Τι θέλω να κανει. Να μην κάνει κλήση αμέσως. Να υπάρχει μια ερώτηση προτού

κάνει την κλήση.

Δοκίμασε να πατάς στο (ι) στα δεξιά του τηλεφωνικού αριθμού ή του ονόματος. 

 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...