Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με το σήμα να σου πω την αλήθεια δεν το έχω διαβάσει πουθενά, πρώτη φορά από εσένα. Εγώ για την κάμερα εννοούσα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

https://forum.xda-developers.com/essential-phone/help/tmobile-signal-strength-issues-t3665999

 

 

They can't do anything, it's a hardware flaw. Which is why I just sold my essential phone. I loved everything about it, but the signal was just to bad and unreliable. Where I am my phone would be any where from 96 dBm to 130 dBm no matter where I was. Indoors forget it, dead no signal pretty much. I got the Pixel 2 XL and it's around 72 dBm to maybe 89 dBm. And I have a good signal indoors. I still prefer the display and size of the essential phone over the Pixel 2 XL, but I need a phone that works and has a reliable signal which the essential phone didn't. When the PH-2 comes out I will certainly look out for that one and hope that they have fixed these signal issues. I'm T-Mobile BTW..I can say without a doubt that the essential phone is the worst phone I've ever owed in terms of signal quality. My 13 year old nephew's BLU phone from 2 years ago has a better signal..
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

@_Alexandros37 Android πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα από άποψη επιδόσεων στο συγκεκριμένο κόστος (και επίσης για απλά παιχνίδια για τα παιδιά :) ) Edited by tampere
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το essential για κάποιες λίγες ώρες σήμερα έπαιζε στα 224$. Σκεφτόμουν να το χτυπήσω χωρίς καν να χρειάζομαι κινητό!

Αν πετύχεις τέτοια προσφορά συμφέρει να το πάρεις κατ εμε. Αλλιώς δες και άλλα τηλέφωνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος και το λειτουργικό το redmi note 5 είναι καλύτερη συσκευή σε σχέση με το lite.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Θελω να παρω ενα καινουριο κινητο το οποιο να μην ειναι πανω απο 5' οθονη. Πηγα σε ενα καταστημα κι αισθητικα μου αρεσαν αυτο και αυτο

Θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποιο ειναι καλυτερο και μπορειτε να μου δωσετε ισως κι αλλες ιδεες αλλα οχι σε μεγαλο μεγεθος κινητου...

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για δύο κινητά εντελώς διαφορετικά, τόσο από πλευράς ικανοτήτων, όσο και από πλευράς τιμής.

Αν μπορείς, όμως, συμπλήρωσε αυτή τη λίστα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 για για να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε τι σου ταιριάζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στην κατοχη μου σχεδον ενα χρονο κι ειναι ενα εξαιρετικης ποιοτητας κινητο. Στο εξωτερικο εχει μεγαλη κινηση αλλα στην Ελλαδα η αντιπροσωπεια δεν το κυνηγαει και πολυ. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι εμφανης με την πρωτη ματια. Επισης ειναι πολυ κομψο. Δεν σπαει με τιποτα και μπαινει και στη θαλασσα για φωτογραφιες.
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

-300 ε

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

4' - 5'

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Απο Ελλαδα με καλη εγγυηση

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

4g

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

δεν θελω δυο καρτες και δεν μου ειναι απαραιτητο το ραδιοφωνο τα υπολοιπα δεν τα γνωριζω

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Ελληνικο μενου

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Καλος στερεοφωνικος ήχος

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

ταχυτητα - καμερα - gaming - αυτονομια

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Nokia 520

Link to comment
Share on other sites

Το Xperia xz1 compact έχει όλα όσα ζητάς.

 

Πολυ καλη φαινεται η προταση σου και σ ευχαριστώ. Το μονο που με χαλαει με την πρωτη ματια ειναι οι τετραγωνες γωνιες. Πιστευεις πως ενα android δεν υστερει μπροστα σε ενα iphone?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη φαινεται η προταση σου και σ ευχαριστώ. Το μονο που με χαλαει με την πρωτη ματια ειναι οι τετραγωνες γωνιες. Πιστευεις πως ενα android δεν υστερει μπροστα σε ενα iphone?

 

Σε τι ακριβώς να υστερεί;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως τα iPhone δεν προσβάλλονται από ιούς malware και τα συναφή. Επίσης έχουν ελαφρύ λογισμικό κι ότι έχουν συνεχείς αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως τα iPhone δεν προσβάλλονται από ιούς malware και τα συναφή. Επίσης έχουν ελαφρύ λογισμικό κι ότι έχουν συνεχείς αναβαθμίσεις.
Όλα προσβαλονται από malware (όχι μόνα τους) στο αν θα προσβληθούν και πόσο είναι θέμα καθαρά και μόνο νοημοσύνης του χρήστη (χαμηλή νοημοσύνη και αντίληψη = όλα χάλια στο κινιτο ψηλότερη αντίληψη = ούτε θόρ δεν περνάει

 

Πλέον δεν έχει ελάφι βαρύ και τα δύο είναι καλογραμμένα και είναι θέμα hardware

Αν πας σε συσκευές Android χαμηλού κόστους και όχι ναυαρχιδες τα κολλήματα θα τα δεις λίγο εκεί λιγο εδώ. Το ίδιο και στην Apple, αν πάρεις κάνα iPhone 8/x η και 7 θα είσαι μια χαρά τώρα με 6/6s/se τα λαγακια θα τα δεις

 

Με λίγα λόγια αν δίνεις αρκετά χρήματα (~600 650) και έχεις λίγο μιαλο και αντίληψη θα έχεις μηδενικά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Όλα προσβαλονται από malware (όχι μόνα τους) στο αν θα προσβληθούν και πόσο είναι θέμα καθαρά και μόνο νοημοσύνης του χρήστη (χαμηλή νοημοσύνη και αντίληψη = όλα χάλια στο κινιτο ψηλότερη αντίληψη = ούτε θόρ δεν περνάει

 

Πλέον δεν έχει ελάφι βαρύ και τα δύο είναι καλογραμμένα και είναι θέμα hardware

Αν πας σε συσκευές Android χαμηλού κόστους και όχι ναυαρχιδες τα κολλήματα θα τα δεις λίγο εκεί λιγο εδώ. Το ίδιο και στην Apple, αν πάρεις κάνα iPhone 8/x η και 7 θα είσαι μια χαρά τώρα με 6/6s/se τα λαγακια θα τα δεις

 

Με λίγα λόγια αν δίνεις αρκετά χρήματα (~600 650) και έχεις λίγο μιαλο και αντίληψη θα έχεις μηδενικά προβλήματα

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το τελευταίο. Το xz1 compact που του πρότεινα μπορεί να έχει περίπου 300€ αλλά με τον sd835 δε νομίζω πως θα βρει κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το τελευταίο. Το xz1 compact που του πρότεινα μπορεί να έχει περίπου 300€ αλλά με τον sd835 δε νομίζω πως θα βρει κολλήματα.

 

Και να συμπληρώσω ότι η sony έχει πολύ καλή υποστήριξη, συχνά updates και καλογραμμένο λογισμικό. Είχα πάθει πλάκα με το xperia x. Πέραν της εξαιρετικής οθόνης, το κινητό πήγαινε σφαίρα λες και είχε stock android ενώ η αυτονομία ήταν η διπλάσια από ότι περίμενα.

 

Μόνο στη καμερα μας τα χαλάει η sony στις νυχτερινές. Από όσο ξέρω δεν βάζει σε κανενα της κινητό ois.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!

 

Δεν είχα ποτέ μου συσκευή iPhone. Όσες φορές το έπιασα στα χέρια μου ήταν από συσκευή που είχε κάποιος φίλος ή σε κάποιο κατάστημα. Άρα δεν είχα ποτέ μου καθημερινή επαφή με iPhone. Σκέφτομαι λοιπόν για πρώτη φορά να κάνω την αλλαγή και να πάω σε iPhone.

 

Το θέμα είναι ότι είχα συσκευές που ήταν και μεσαίας κατηγορίας, αλλά και τις λεγόμενες ναυαρχίδες. Συσκευές από σχεδόν όλες τις εταιρίες έχουν περάσει από τα χέρια μου. Motorola, Samsung, LG, Huawei κτλ Αν εξαιρέσω το LG G2 και το S7 Edge που είχα και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, με τις άλλες εταιρίες πάντα είχα μικρά ή μεγάλα προβλήματα.

 

Σαν χρήστης θέλω μια συσκευή που να μην κολλάει. Να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στις απαιτήσεις μου. Πχ να πάω να πάρω ένα τηλέφωνο και όταν κάνω επιστροφή στην αρχική οθόνη να μην κολλάει. Κάμερα δεν έχω τρελές απαιτήσεις και ούτε ασχολούμαι με iso ή άλλες ρυθμίσεις. Με ενδιαφέρει να είναι ικανοποιητικες γιατί συνήθως βγάζω τα παιδιά μου και όχι πχ τοπία ή κάτι πιο ψαγμένες. Στο θέμα μπαταρίας όλοι θέλουμε πιστεύω να μας κρατάει όσο το δυνατόν περισσότερο αν και βεβαίως εξαρτάται από την χρήση. Αυτά που χρησιμοποιώ συχνότερα λόγω δουλειάς είναι τηλέφωνα, ίντερνετ πιο πολύ μέσω δεδομένων, GPS και λιγότερο φωτογραφίες. Καθόλου παιχνίδια. Απλώς ψάχνω για μια συσκευή που να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη γίνεται και σταθερή. Να την κρατήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Αν και ξέρω ότι η ερώτηση μου μπορεί να σας φανεί περίεργη και χαζή θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής :

 

Τι κερδίζω σας χρήστης άμα κάνω την μετάβαση από Android σε iPhone (iOS) ;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις.

 

Υ. Γ.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

 

Υ. Γ. (2)

Το έγραψα εδώ γιατί σκέφτομαι σαν αγορά το iPhone 7.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που ζητάς, δε νομίζω πως αξίζει να πάρεις iPhone (και ειδικά προπερσινο).

Ένα oneplus 6 θα σε καλύψει άνετα σε όσα ζητάς.

Υγ. Ποια ήταν η τελευταία ναυαρχίδα που είχες;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το p20 lite και πριν p10/p10 pro. Ειλικρινά "φοβάμαι" κάτι τέτοιες εταιρίες. Και τα Huawei που είχα το μετάνιωσα. Πολλά κολλήματα. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σε τέτοια εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνει το iphone. Επειδή όμως έχω περάσει άπειρα τηλέφωνα και επειδή λες ότι λόγω δουλειάς προτεραιότητα έχουν τα τηλέφωνα θα σου πω ότι ΜΟΝΟ το mate 10 pro με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Δεν έχω χάσει καμία κλήση δεν έχει κολλήσει ποτέ δουλεύει και volte και vowifi και έχει πάντα το καλύτερο δυνατό σήμα.

 

Μάλιστα επειδή μου έσπασε η οθόνη και στο ενδιάμεσο πήρα iphone 6 ενός φίλου, και lg g6 μέχρι να αποφασίσω αν το φτιάξω, σου λέω ότι τότε το εκτίμησα ακόμη περισσότερο. Ρε φίλε απλά είναι τελειως απροβληματιστο. Έχει θεματακια όπως ΟΛΑ τα τηλέφωνα. Αλλά στα πιο σημαντικά που είναι τηλέφωνα μπαταρία και κάμερα απλά δεν παίζεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως λέω μακριά από iPhone σε επίδοξους νέους χρήστες του, αλλά με αυτά που γράφεις θα σου ταιριάζει ταμάμ, πχ ο φίλος πάνω σου λέει OnePlus 6, αλλά με το shutter lag που έχει στο θεό, θα βγάζεις τα παιδιά σου blurred. Στο iPhone δεν έχει τέτοια θέματα, επίσης εμένα βολεύει πολύ το 3d touch και καλώ στο άψε σβήσε τους 4 πιο κοντινούς μου ανθρώπους εφόσον κάνεις συχνά κλήσεις. Εμπειρία iOS χωρίς ίχνος lag τουλάχιστον μέχρι του χρόνου το Σεπτέμβρη εφόσον διαλέξεις το 7, για να μη σου πω μέχρι το Σεπτέμβρη του 20. Το μόνο που χάνεις ως χρήστης iOS είναι η διεπαφή του κινητού με υπολογιστή όσον αφορά το συγχρονισμό φωτογραφιών και μουσικής εφόσον το επιθυμείς που ειναι άλλης και πιο περίεργης φιλοσοφίας μεσω iTunes. Όχι πως είναι κάτι δύσκολο, αλλά αν το κάνεις μια φορά το τρίμηνο, ναι θα σου σπάει τα νεύρα. Για μένα προχώρα άφοβα σε iOS, θα τρομάξεις ίσως την πρώτη βδομάδα αλλά μετά θα το συνηθίσεις

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το samsung s4 που πλέον κολλάει τρελά και τρώει μπαταρία σφαίρα. Χρειάζομαι ένα απλό (σχετικά) smartphone που να μπορώ να το φορτώσω αρκετές εφαρμογές, να βγάζει normal φωτό (να είναι καλύτερες του s4 τουλάχιστον) και γενικά να είναι οκ. Θα ήθελα να το αγοράσω σχετικά άμεσα.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Έως 180 MAX (αργότερα μπορεί να πάρω άλλο)

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

~ 5"

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα. Έψαχνα για διετή εγγύηση αλλά το βλέπω δύσκολο.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Δεν ξέρω. Γενικά και με Η+ το παλεύω

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual: δεν με ενδιαφέρει. ραδιόφωνο: θα το ήθελα. Ir και nfc: θα τα ήθελα αλλά οκ αν δεν έχει

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Αγγλικό μενού. Καλό είναι να γίνεται και ελληνικό ΧΩΡΙΣ φλασάρισμα.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Θέλω καλό ήχο και οθόνη (καλή φωτεινότητα)

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, βαρύ gaming

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

samsung s4 i9506

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ ψάξιμο θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο ZTE Nubia z17 mini(Global version).Υπαρχει σε ένα κατάστημα στο skroutz μπορείς να το βρεις και πιο φθηνά από Κίνα.Αν ανεβάσεις λίγο τις ίντσες θα βρούμε περισσότερες επιλογές,αν πάντως δεις ότι σε καλύπτει είναι δυνατό (το μόνο αρνητικό,αν μπορείς να το πεις είναι ότι νομίζω πως τρέχει Android 6).
Link to comment
Share on other sites

iPhone ή κάτι σε stock Android.

Δες και τα Nokia.

 

Προτείνω το Nokia 7 plus ή το Nokia 8

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε κατι μετρησεις μπαταριας αναμεσα σε flagships το mix 2s βγαινει τελευταιο

 

Και ποιο από τα άλλα 2 βγαίνει πρώτο?Ήμουν και γω ανάμεσα σ αυτές τις 2 συσκευές (mi 8 και op6)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...