Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που βρίσκεται κοντά στα λεφτά που δίνεις και έχει όλα όσα θες είναι το Honor 10, του οποίου η κάμερα είναι απλά καλή. Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς NFC ή IR blaster υπάρχουν περισσότερες επιλογές. Χωρίς NFC υπάρχει το Redmi Note 5, το Mi Max 3, το Nokia 7 Plus και σύντομα το Pocophone F1. Κανένα από αυτά δεν έχει κορυφαία κάμερα πάντως για την κατηγορία τιμής τους, αλλά έχουν πολύ καλή μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρίσκεται κοντά στα λεφτά που δίνεις και έχει όλα όσα θες είναι το Honor 10, του οποίου η κάμερα είναι απλά καλή. Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς NFC ή IR blaster υπάρχουν περισσότερες επιλογές. Χωρίς NFC υπάρχει το Redmi Note 5, το Mi Max 3, το Nokia 7 Plus και σύντομα το Pocophone F1. Κανένα από αυτά δεν έχει κορυφαία κάμερα πάντως για την κατηγορία τιμής τους, αλλά έχουν πολύ καλή μπαταρία.

 

Ποιο κινητό έχει καλύτερη κάμερα από το redmi note 5 στα ίδια λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κινητό έχει καλύτερη κάμερα από το redmi note 5 στα ίδια λεφτά;
Κανένα! Ακόμα και το mia2 το οποίο βρίσκεις και 180 ευρώ από Κίνα, αλλού κερδίζει κι αλλου χάνει στη καμερα σε σχέση με το redmi note 5

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κάτοχος s9 plus αλλά μιας και θέλω να προχωρήσω σε πιο smooth experience και να κάνω unlocked bootloader χωρίς να χάσω εγγύηση είμαι σε δίλημμα op6 η pixel 2xl?

Να επισημάνω ότι Ξέρω τις διαφορές τους, με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα μεταπωλησης μιας και αλλάζω κινητά συνέχεια , στην αρχή η ζυγαριά είχε κλίση προς το pixel αλλά μιας και έχει περσινό snapdragon και 4gb ram το ξανά σκέφτομαι.

 

Από μπαταρία (άσχετα με την αστραπιαία φόρτιση του op6) ποιο κρατάει περισσότερο υπάρχει κάποιος που είχε και τα δύο ?

 

Για να είμαι ειλικρινής το op6 μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά, υποστηρίζει project tremble και έχει και gestures πολύ πιο βολικά από του pie 9 αλλά το pixel έχει αυτα τα smooth animation 60fps που πάντα ζητούσα από μια συσκευή αν και έχω ακούσει ότι έχει μειωθεί η απόδοση του τελευταία .

 

Τι λέτε?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα.

Μπορώ να σου πω για το pixel 2xl, αλλά και ως πρώην κάτοχος του 5t.

Στην διάρκεια της μπαταρίας ειμαι καλύτερα με το Pixel.

Βέβαια παίζει ρόλο το πώς διαχειρίζεσαι την συσκευή σου.

Με βγάζει άνετα μιάμιση μέρα με περίπου 8-10 ώρες sot με εναλλαγή 4G με WiFi.

Τα gestures της 1+ σίγουρα είναι πιο βολικά και smooth απ'ότι είναι στην 9.

Όσο αφορά την ram, στην ταχύτητα δεν έχω δεί διαφορά, ανοίγει τις εφαρμογές εξίσου γρήγορα και smooth.

Είναι πολύ σημαντικό η διαχείριση της ram που και σε αυτό το κομμάτι έχει γίνει καλή δουλειά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι όταν έχεις αρκετές βαριες εφαρμογές ανοιχτές, κάποιες θα σου τις ξαναφορτωσει βέβαια αυτό μου το έκανε και το 1+ , αλλά εκεί θα φανεί η διαφορά τους.

Το κινητό το έχω περίπου 3 μήνες και είναι smooth σαν να το έχω ανοίξει τώρα.

Εκεί που υπερτερεί το Pixel είναι στην αναμονή

Το βράδυ στις 8 ώρες θα χάσει 1%.

Έχει κάνει φοβερή δουλειά η Google σε αυτό το κομμάτι.

Και με το που το πιάσεις στα χέρια λειτουργεί άψογα χωρίς να καταπίνει τα πρώτα 3-4%.

Το ξεκλείδωμα της συσκευής είναι εξίσου εύκολο όσο της 1+.

Και τέλος η τεράστια διαφορά των 2 συσκευών είναι η κάμερα.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ο φίλος σκέφτεται το op6 και όχι το 5t. Υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξυ 5t και 6. Άλλος soc και εκθετικα καλύτερη κάμερα.

 

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά για το op6 vs pixel 2xl

 

Σε μεταπώληση να πω ότι οι συσκευες της op συνήθως κρατάνε τιμή. Σκέφτεσαι για επίσημο ή κινεζομαγαζο; Μήπως να περιμενες να δεις και το 6t;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Γύρω στα ±300$.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5,5 και άνω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα και θα προτιμούσα εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι θέλω 800αρα.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Ir και nfc θα ήθελα γιατί τα χρησιμοποιώ. Dual ευπρόσδεκτο (αν γίνεται όχι υβριδικό). Ράδιο δεν με ενδιαφέρει.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι φλασαρίσματα. Δεν με βιάζουν τα Ελληνικά αρκεί να δουλεύει out of the box.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Θέλω καλή και μεγάλη οθόνη γιατί διαβάζω κόμικς. Ηχος θα μου άρεσε στερεοφωνικός χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα. Σπάνια παίζω παιχνίδια και αυτά μάλλον δεν απαιτούν τρελά πραγματα (παιχνίδια στυλ GO, το παιχνίδι στρατηγικής).

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Honor 8, HTC U ultra.

 

Για να δικαιολογήσω την τιμή που έχω θέσει κοιταζω για αγορά και σε αγγελίες για σφραγισμένα ή και για καμιά περσινή ναυαρχιδα πάλι σε κατάσταση σφραγισμένου.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Αν έπαιζε και αδιαβροχοποίηση..... Ειμαι ελαφρώς ατζαμής.... :).

Επίσης να έχει καλή υποστήριξη σε αναβαθμίσεις.

 

Επιπλέον θα ήθελα, αν είναι δυνατόν σε αυτά τα όρια που έχω θέσει, χώρο πάνω από 64GB γιατί θέλω να απαλλαγώ από sd.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στην μεταπώληση στην οποία δεν ανέφερα πριν δεν νομίζω να συγκρίνετε με το 1+.

Και μόνο από το γεγονός ότι η Google βγάζει μία συσκευή το χρόνο ενώ η 1+ δύο,είναι λογικό ότι τα Pixel κρατάνε την τιμή αρκετά ψηλά.

Και επίσης δεν βρίσκεις την συσκευή σε κινεζομαγαζα.

Ηδη τα 1+ τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά τώρα που βγαίνει το 6t.

Αλλά όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος καλύτερα 6t ή pixel 3.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεταξυ των δυο, θα προτεινα το Op6. Δεν εχει αδικο σε αυτα που λεει ο Ανδρεας για 5t vs pixel 2xl. Μονο που εδω μιλαμε για το op6 και οχι το 5t. Σε ξερα specs το op6 εχει ανωτερο soc, μεγαλύτερη ram και καλύτερη οθόνη απο το pixel ενω στη καμερα ειναι κοντα (καμια σχεση με του 5t).

 

Οσον αφορα τη μεταπωλητικη αξια, μην κοιτας την τιμη ποσο ψηλα ειναι αλλα ποσο της % εχασε στη τιμη μεταπωλησης (αγγελιες).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον θα ήθελα, αν είναι δυνατόν σε αυτά τα όρια που έχω θέσει, χώρο πάνω από 64GB γιατί θέλω να απαλλαγώ από sd.
Είτε θα ανέβεις σε budget είτε θα κάνεις υποχωρήσεις σε χαρακτηριστικά ή εγγύηση. Το mi a2 6/128 GB από Ελλάδα το βρίσκεις γύρω στα 270€ αλλά ξεχνάς εγγύηση αντιπροσωπείας και nfc, ενώ από μπαταρία έχει μέτρια. Αν ανέβεις σε budget βλέπεις το Huawei honor view 10, σε καλύπτει σε όλα, γύρω στα 355€ και έχεις και εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

Αν δεν έχεις θέμα να πάρεις από Κίνα, στα 320€ παίζει το honor 10 4/128gb, σε καλύπτει σε όλα εκτός από εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το έκανα με 5t είναι γιατί θεωρώ στην γενικότερη σύγκριση με το 6αρι δεν έχει και τρανταχτές διαφορές.

Μπορεί να έχει νεότερο επεξεργαστή,στην πράξη όμως δεν καταλαβαίνεις διαφορές.

Εκεί που θα δεις σίγουρα είναι στην απαράδεκτη κάμερα του 5t.

Στο 6αρι πολύ καλύτερη.

Αλλά και πάλι θεωρώ του Pixel είναι ένα κλικ καλύτερες ιδιαίτερα στις low light, και στις δύσκολες συνθήκες.

Επίσης το pixel έχει καλύτερο ηχείο, και ip67.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by Andreas_1977
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το έκανα με 5t είναι γιατί θεωρώ στην γενικότερη σύγκριση με το 6αρι δεν έχει και τρανταχτές διαφορές.

Μπορεί να έχει νεότερο επεξεργαστή,στην πράξη όμως δεν καταλαβαίνεις διαφορές.

Εκεί που θα δεις σίγουρα είναι στην απαράδεκτη κάμερα του 5t.

Στο 6αρι πολύ καλύτερη.

Αλλά και πάλι θεωρώ του Pixel είναι ένα κλικ καλύτερες ιδιαίτερα στις low light, και στις δύσκολες συνθήκες.

Επίσης το pixel έχει καλύτερο ηχείο, και ip67.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Κοίτα, το pixel 2 xl το έχω δουλέψει όταν κάναμε ένα συγκριτικό φωτογραφικές (u11 vs pixel 2 xl vs s9+). Από την εμπειρία που είχα, μπορω να πω με σιγουριά ότι δεν διαφέρουν ιδιαίτερα. Αν καναμε τωρα συγκρικο pixel και op6, αλλού θα κέρδιζε το ένα και αλλού το άλλο.

 

Οσον αφορά τις "μικρές" διαφορές, οταν μιλάμε για msec διάφορα στο άνοιγμα των εφαρμογών τότε ναι κάνει διάφορα ο soc και η ram. Γιατί φαντάζομαι και οι διαφορές που έγραψες μεταξύ op5t και pixel 2 xl θα ήταν επίσης μικρες. ;)

 

Γενικά είναι λάθος να κρίνεις από προηγούμενη συσκευή και όχι την ίδια :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όντως διαφορές μεταξύ 5t και Pixel στο άνοιγμα που ανέφερες δεν είδα.

Ούτε στο 6αρι, αλλά αυτή η δοκιμή ήταν 5λεπτη έχοντας το στα χέρια μου για λίγο.

Βέβαια αυτό δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

Όσο αφορά στο τελευταίο που ανέφερες έχεις δίκιο, δεν συγκρίνεται παλαιότερη με καινούργια.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by Andreas_1977
Link to comment
Share on other sites

Ζητείται κινητό με WiFi, 3.5mm, μεταβλητό φωτισμό, φακό όπως:

 

E5, E52, E55, E72

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Smartphone με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη και υποστήριξη ταυτόχρονης χρήσης δυο καρτών sim, (όχι stand by), στο εύρος τιμής 200-250€, από Ελλάδα αποκλειστικά.

Τι επιλογές υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά s9 plus κατέληξα κι εγώ... Εύχομαι να μην το μετανιώσω... Τρομερή συσκευή... Αλλά δεν ακούγονται δυνατά οι ειδοποιήσεις δεν ξέρω γιατί... Πάντως ευχαριστημένος στο σύνολο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Smartphone με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη και υποστήριξη ταυτόχρονης χρήσης δυο καρτών sim, (όχι stand by), στο εύρος τιμής 200-250€, από Ελλάδα αποκλειστικά.

Τι επιλογές υπάρχουν;

 

Με τις προδιαγραφές που βάζεις θα σου πρότεινα το Mi Max 2. Δεν έχει τον γρηγορότερο επεξεργαστή αλλά είναι επαρκέστατος για καθημερινή χρήση και η κάμερα του επίσης αξιοπρεπής σε φωτισμένες λήψεις, όχι τόσο στις νυχτερινές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από δω μοντέλα και ψάξε να τα βρεις αν έρχονται Ελλάδα.

 

http://www.etotalk.com/Wholesale-dual-sim-full-active_c1108

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματά από Ελλάδα δες το huawei honor 8. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει το μέγεθός της οθόνης, αλλά για dual active SIM δεν έχεις και πολλές αξιόπιστες επιλογές.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi redmi note 4 η honor 6X ??????

 

Πέρυσι τα είχα και τα δύο, και σου λέω με βεβαιότητα ότι το 6X είναι ανώτερη συσκευή... Η διαφορά είναι ότι το Ν4 4/64 το βρίσκεις πολύ φτηνά, ενώ το 6Χ είναι 3/32,χωρις όμως να κολλάει πουθενά η θα δεις διαφορά στην καθημερινή χρήση...

Κάμερα σε όλους τους τομείς ανώτερο το 6Χ,και γενικά μου άρεσε καλύτερα από το Ν4,που είχα και τις δυο εκδόσεις, 3/32 και 4/64...Φυσικα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κοιτάς το Ν5,που μπορείς να το βρεις σε πολύ καλή τιμή...

Αλλα ανάμεσα σε αυτά που έγραψες το 6Χ είναι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3/32 και τα δύο

Με απασχολεί λόγο επαγγελματικής βαριές χρήσης η μπαταρία....

Ποιο υπερτερεί?

Σου έχω στείλει και ένα inbox

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...