Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6270


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερεις αν πρεπει να κανω off το pc suite kai μετα να τρεξω το update?

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα φίλε μου! Είναι μέχρι να καταλάβεις πως δουλεύει. Κάνει διενέξεις με το PC Suite αλλά δε χρειάζεται να το κλείσεις. Μόλις ανοίγεις το Software Updater φαίνεται σα να σε "πετάει" από το PC Suite. Πηγαίνεις κάτω δεξιά (στο tray) στο εικονίδιο του PC Suite και παίζεις λίγο με τη διαχείριση συνδέσεων και το usb. Ξε-τσεκάρεις όλα τα άλλα (bluetooth κ.λπ.) και τσεκάρεις μόνο το usb (dku-2, ca-53). Με λίγο "παιχνίδι" και λίγη υπομονή θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα φίλε μου! Είναι μέχρι να καταλάβεις πως δουλεύει. Κάνει διενέξεις με το PC Suite αλλά δε χρειάζεται να το κλείσεις. Μόλις ανοίγεις το Software Updater φαίνεται σα να σε "πετάει" από το PC Suite. Πηγαίνεις κάτω δεξιά (στο tray) στο εικονίδιο του PC Suite και παίζεις λίγο με τη διαχείριση συνδέσεων και το usb. Ξε-τσεκάρεις όλα τα άλλα (bluetooth κ.λπ.) και τσεκάρεις μόνο το usb (dku-2, ca-53). Με λίγο "παιχνίδι" και λίγη υπομονή θα τα καταφέρεις.

Τελικα το καταφερα και μπηκε στο soft update. Το προβλημα που υπαρχει είναι ότι ήθελα να μπω γιατι κάποιες στιγμές μου "έχανε" τη καρτα μνήμης και έπρεπε να κανω restart για να την δει. Το κινητό έχει την 3,81. Στο soft update μου βγάζει ότι δεν υπάρχει πιο καινούργια version, ενώ στο 9volto λένε ότι έχουν την 3,90!!!!. ξανα πέρασα την 3.81 αλλα δεν διορθωθηκε κατι. Τι γνώμη έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το καταφερα και μπηκε στο soft update. Το προβλημα που υπαρχει είναι ότι ήθελα να μπω γιατι κάποιες στιγμές μου "έχανε" τη καρτα μνήμης και έπρεπε να κανω restart για να την δει. Το κινητό έχει την 3,81. Στο soft update μου βγάζει ότι δεν υπάρχει πιο καινούργια version, ενώ στο 9volto λένε ότι έχουν την 3,90!!!!. ξανα πέρασα την 3.81 αλλα δεν διορθωθηκε κατι. Τι γνώμη έχετε ?

 

Γνώμη μου είναι οτι δεν είναι θέμα firmware. Έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα άλλο NOKIA το οποίο φοράει επίσης τελευταία έκδοση firmware. Απλά τη βγάζω και την ξαναβάζω και όλα είναι εντάξει! Μπορεί να χάνει την επαφή λόγω κραδασμών ή οτιδήποτε άλλο αθώο που δεν περνάει απ' το μυαλό σου. Μη σε ανησυχεί! Το θέμα είναι με τι συχνότητα στο κάνει. Το δικό μου το παθαίνει 2-3 φορές το μήνα και συνήθως όταν το έχω στην τσέπη που λογικό είναι να ψιλοζορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι οτι δεν είναι θέμα firmware. Έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα άλλο NOKIA το οποίο φοράει επίσης τελευταία έκδοση firmware. Απλά τη βγάζω και την ξαναβάζω και όλα είναι εντάξει! Μπορεί να χάνει την επαφή λόγω κραδασμών ή οτιδήποτε άλλο αθώο που δεν περνάει απ' το μυαλό σου. Μη σε ανησυχεί! Το θέμα είναι με τι συχνότητα στο κάνει. Το δικό μου το παθαίνει 2-3 φορές το μήνα και συνήθως όταν το έχω στην τσέπη που λογικό είναι να ψιλοζορίζεται.

Το δικο μου το κανει 2 φορες την ημέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το κανει 2 φορες την ημέρα!!

 

Αν υπάρχει η δυνατότητα θα ήταν καλό να δοκιμάσεις με μια άλλη κάρτα μνήμης. Μπορεί να φταίει η κάρτα. Το λέω γιατί δεν έχει αναφέρει κάποιος άλλος χρήστης τέτοιο πρόβλημα και μάλιστα με αυτή τη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να ποστάρω την ερώτηση μου,

αν δεν είναι ας μεταφερθεί από τους μοντς..

 

Λοιπόν η μάνα μου πριν 6 μήνες, πήρε το ΝΟΚΙΑ 6270 (από γερμανό).

Εδώ και 2 βδομάδες έχει φύγει μία βιδούλα από το κινητό, κι επειδή είναι slide, "παίζει", ανοίγει κτλ κτλ.. εν τω μεταξύ εξαιτίας αυτού της κολλάει, κλείνει,

αναβοσβήνει κτλ.. (λογικό)

 

Το θέμα είναι ότι το πήγε για service στο γερμανό, (από το ίδιο κατάστημα που το πήρε), και της είπαν ότι πρώτα πρέπει να σιγουρευτούν αν φτιάχνεται,

και αν φτιάχνεται θα έχει επιβαρυνση οικονομική.

 

Η ερώτησή μου είναι: δεν πρέπει να της το φτιάξουν δωρεάν?ή να το αντικαταστήσουν? αφού έχει 2 χρόνια εγγύηση...

Κρίμα είναι, πριν 6 μήνες το πήρε.. (αν με καταλαβαίνετε)

 

Πρέπει να το πάει σε ΝΟΚΙΑ μήπως, για να μην πληρώσει?

 

Αν είναι υποχρεωμένοι να της το φτιάξουν, μάλλον θα πάω εγώ από κει και θα πάρω τη γραμμή καταναλωτή μπροστά τους... :mad:

 

Ευχαριστω για το χρόνο σας παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

exo provlima me nokia 6270 epese kato kai apo tote den douleuoun ta pliktra pou exei sto kinito meros kato ap tin othoni to exo aniksi kai exo 2 komatia ena ayto me tin othoni kai ena to kirios meros

den ksero pos anigi ayto me tin othoni thelo tin voithia sas

to tilefono kata ta alla douleui kanonika anavi i othoni dexete kliseis den mporis na mpis sto menou kai na apantiseis

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

exo provlima me nokia 6270 epese kato kai apo tote den douleuoun ta pliktra pou exei sto kinito meros kato ap tin othoni to exo aniksi kai exo 2 komatia ena ayto me tin othoni kai ena to kirios meros

den ksero pos anigi ayto me tin othoni thelo tin voithia sas

to tilefono kata ta alla douleui kanonika anavi i othoni dexete kliseis den mporis na mpis sto menou kai na apantiseis

euxaristo

 

Φίλε μου πιστεύω οτι αφού έφτασες στο σημείο να το ανοίξεις, έχεις κάποιες βασικές γνώσεις. Η απάντηση στην ερώτησή σου βρίσκεται στο service manual του τηλεφώνου το οποίο μόλις σου ανέβασα. Ορίστε και καλή τύχη:

 

Download

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα,

απο προχθές έχω και εγώ το 6270 και μετά απο χρήση 2 ημερών είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πρώτη φορά με NOKIA και με έχει βολέψει πολύ.

 

θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Έψαξα και δεν τα βρήκα αυτές τις μερες που διαβάζω το θέμα αυτό (sorry αν μου ξέφυγαν - είναι πολλές οι σελίδες...)

 

1. όταν συνδέω το τηλ. με τον υπολογιστή και χρησιμοποιώ το Nokia PC Suite το τηλέφωνο φορτίζει ή όχι;

2. χρειάζεται η προέκταση του καλωδίου φόρτισης; το ρωτάω γιατί στο manual λέει ότι πρέπει να το συνδέσουμε.

 

αυτά για αρχή....ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πιστεύω ότι η προέκταση είναι άχρηστη αφού δεν ταιριάζει ούτε με τους παλιούς φορτιστές :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα δυστυχώς μου βουτήξαν το 6270 μου σε μια καφετέρια...

 

Νομίζω κάπου είχα ακούσει ότι μπορώ να δηλώσω το κινητό ως κλεμμένο σε nokia club για να το ανγνωρίσουν από το ΙΜΕΙ αν πάει για service? Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό θα το εκτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια απο που μπορω να κανω το συρωμενο "ενεργο" ετσι ωστε να το ανοιγω και να απανταω στην κληση?Και κατι ακομα.Σας ειχε η συσκευασια καλωδιο usb μεσα?Εμενα δεν ειχε και πηγα σ'ενα συνοικιακο μαγαζι να παρω και μου ειπαν οτι επρεπε να εχει μεσα...:blink:
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες? Έπρεπε να έχει μέσα στη συσκευασία...

 

Τώρα για το ενεργό, πας στις επιλογές διαχείρισης κλήσεων αν θυμάμαι καλά... Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται η επιλογή... Σε κάθε περίπτωση, ρίξε μια ματιά στο manual!

Link to comment
Share on other sites

Για το ενεργο το βρηκα.Το κινητο ηταν του πατερα μου και το καβαντζωσα και απ'οσο μου ειπε δε θυμαται να ειχε καλωδιο μαζι.Απο την Tim το ειχε παρει περσυ με αναβαθμιση συνδεσης.
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Αν και το πακέτο έπρεπε να περιείχε καλώδιο,μπορεις να πάς στον κωτσόβωλο να πάρεις καλώδιο,το είδα σήμερα σε προσφορά μόλις 1 ευρώ! Στα nokia shops έχει τουλάχιστον 15€!:):!:
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στου Περιστεριου τον Κωτσοβολο και δεν ειχαν.Μαλλον θα ηταν προσφορα του καταστηματος.
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
kserei kaneis an borw na apothikeusw apeutheias stin memory card dedomena anti na apothikeuontai sto tilefono prota.Iparxei provlima idiaitera stin lipsi megalwn arxeiwn apo bluetooth.Iparxei kapoio programma isws?thanks prokatavolika
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από μερικούς αριθμούς όταν λαμβάνω SMS και επιλέγω απάντηση, μου βγάζει μήνυμα λάθους ελέγξτε τα στοιχεία του παραλήπτη και το SMS παραμένει στα εξερχόμενα.

 

Αν τώρα σβήσω τον παραλήπτη και επιλέξω ξανά τον αριθμό από τον τηλ. κατάλογο, τότε το στέλνει κανονικά.

 

Γνωρίζει κανείς τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Από μερικούς αριθμούς όταν λαμβάνω SMS και επιλέγω απάντηση, μου βγάζει μήνυμα λάθους ελέγξτε τα στοιχεία του παραλήπτη και το SMS παραμένει στα εξερχόμενα.

 

Αν τώρα σβήσω τον παραλήπτη και επιλέξω ξανά τον αριθμό από τον τηλ. κατάλογο, τότε το στέλνει κανονικά.

 

Γνωρίζει κανείς τπτ?

 

Αλλαξε στις ρυθμισεις των μηνυματων το

αποστολη μεσω του ιδιου κεντρου σε ΟΧΙ .

 

Λογικα αυτο συμβαινει οταν πας να απαντησεις σε συνδρομητη

που ανηκει σε αλλο δικτυο απο το δικο σου

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση από την ημέρα που πήρα το κινητό(το 2006).Ήμουν ανάμεσα σ'αυτό και το SE K800.Τελικά,διάλεξα το 6270.Την πρώτη φορά το joypad δεν καθόταν καλά,έστι το πήγα για αλλαγή...Μόλις το αλλάζω,παρατηρώ ότι το πρόβλημα διορθώθηκε.Παρόλα αυτά,τώρα υπήρχε άλλο πρόβλημα:το κινητό πολύ ΣΥΧΝΑ κόλλαγε και η οθόνη γινόταν άσπρη:(,δηλαδή έσβηνε.Συχνά γίνεται όταν κοιτάω τα αρχεία,τα μεταφέρω,στα παιχνίδια κλπ κλπ.Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αυτό το πρόβλημα,αλλά είναι πολύ έντονο και σπαστικό!!Ξέρει κανείς τι φταίει τι μπορώ να κάνω?

ΥΓ:έχω δοκιμάσει firmware update αλλά το ίδιο πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...