Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6270


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια sorry που ρωταω εδω..αλλα ειμαι αναμεσα στο να αγορασω το νοκια 6270 κ 6280 ρε .... πιο απο τα 2 ειναι καλυτερο το 6280 επηδει ειναι 3G η το 6270 επηδει εχει καλυτερη καμερα οθονη κ ηχεια.υπαρχη καποιος που να ασχοληθηκε κ με τα 2 κινητα να μου πει την γνωμη του...?
MAFIOZOS o TROMEROS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα ξεχασμενο 6270,και αν και εκανα αναζητηση δεν βρηκα κατι σχετικο με αυτο που θελω να ρωτησω.Η ερωτηση λοιπον ειναι οτι ξαφνικα στο 6270 δεν μπορω να ρυθμισω την ωρα.Δεν την εχω στο αυτοματο.Μολις βαλω την ωρα και βγω απο το μενου αυτο,την κανει 00.00.Το εχει συναντησει κανεις ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα προβληματάκι με το Bluetooth του 6270. Πρόσφατα επιχείρησε ένας φίλος μου να μου στείλει μέσω bluetooth ένα βιντεάκι. Το μέγεθος ήταν 5MB και δεν χωρούσε στη μνήμη του κινητού. Γι' αυτό το λόγο (υποψιάζομαι) η αποστολή αποτύγχανε. Στην επικοινωνία των κινητών δεν υπήρχε πρόβλημα, αφού κάποιες φωτογραφίες ή μικρότερα βιντεάκια μπορούσε να μου τα στείλει. Μόνο το μεγάλο βίντεο που δεν χωρούσε στη μνήμη δεν ερχόταν.

 

Πώς μπορώ να ρυθμίσω το 6270 ώστε να δέχεται τα εισεχόμενα με bluetooth στην κάρτα μνήμης του κινητού και όχι στην μνήμη του κινητού?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα προβληματάκι με το Bluetooth του 6270. Πρόσφατα επιχείρησε ένας φίλος μου να μου στείλει μέσω bluetooth ένα βιντεάκι. Το μέγεθος ήταν 5MB και δεν χωρούσε στη μνήμη του κινητού. Γι' αυτό το λόγο (υποψιάζομαι) η αποστολή αποτύγχανε. Στην επικοινωνία των κινητών δεν υπήρχε πρόβλημα, αφού κάποιες φωτογραφίες ή μικρότερα βιντεάκια μπορούσε να μου τα στείλει. Μόνο το μεγάλο βίντεο που δεν χωρούσε στη μνήμη δεν ερχόταν.

 

Πώς μπορώ να ρυθμίσω το 6270 ώστε να δέχεται τα εισεχόμενα με bluetooth στην κάρτα μνήμης του κινητού και όχι στην μνήμη του κινητού?

 

Δυστυχώς... ΔΕΝ γινεται!:mad: :mad: :mad:

 

Έχει βάλει κανείς dual sim adaptor? (Δηλαδή 2 κάρτες sim μαζί;)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς... ΔΕΝ γινεται!

 

Οκ..... Πόσο τραγικός κατασκευαστής μπορεί να είναι η Nokia για να έχει κάνει ένα τόσο ΗΛΙΘΙΟ λάθος?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Οκ..... Πόσο τραγικός κατασκευαστής μπορεί να είναι η Nokia για να έχει κάνει ένα τόσο ΗΛΙΘΙΟ λάθος?

 

Και όμως... το λάθος δεν είναι της ΝΟΚΙΑ αλλά δικό μας. Η ΝΟΚΙΑ έβγαλε το κινητό για ένα target group που δεν θα θέλει ένα κινητό να του βγάλει τα μάτια. Τέτοια κινητά (να τα ξεζουμίζεις) είναι τα Νseries. Επομένως δεν έδωσε και πολύ σημασία τι θα γίνει αν μας στέλνουν ένα αρχείο μεγαλύτερο της ελέυθερης μνήμης του κινητού, πολύ απλά γιατί δεν θα συμβαίνει συχνά!

Παρεπιπτώντως, αν αδειάσεις την μνήμη του τηλεφώνου, δηλαδή να μεταφέρεις ήχους, εικόνες, θέματα, βίντεο κτλ. στην κάρτα μνήμης και να σβήσεις τα μηνύματα, θα εξοικονομήσεις αρκετά MB, έτσι θα έχεις ελέυθερα γύρω στα 7MB.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και όμως... το λάθος δεν είναι της ΝΟΚΙΑ αλλά δικό μας. Η ΝΟΚΙΑ έβγαλε το κινητό για ένα target group που δεν θα θέλει ένα κινητό να του βγάλει τα μάτια. Τέτοια κινητά (να τα ξεζουμίζεις) είναι τα Νseries. Επομένως δεν έδωσε και πολύ σημασία τι θα γίνει αν μας στέλνουν ένα αρχείο μεγαλύτερο της ελέυθερης μνήμης του κινητού, πολύ απλά γιατί δεν θα συμβαίνει συχνά!

Παρεπιπτώντως, αν αδειάσεις την μνήμη του τηλεφώνου, δηλαδή να μεταφέρεις ήχους, εικόνες, θέματα, βίντεο κτλ. στην κάρτα μνήμης και να σβήσεις τα μηνύματα, θα εξοικονομήσεις αρκετά MB, έτσι θα έχεις ελέυθερα γύρω στα 7MB.

 

Κάτσε ρε φίλε, το 6270 είναι ένα κατεξοχήν multimedia phone για την εποχή του. Με εξελιγμένο connectivity και με κάρτα 128MB μαμίσια. Τι μας την έδωσε τότε? Δεν σκεφτήκανε ότι μπορεί να θέλεις π.χ. να μεταφέρεις αρχεία ή mp3 μέσω bluetooth? Πάλι καλά που το λογισμικό της φωτογραφικής μηχανής σου επιτρέπει να σώσεις φωτογραφίες στην κάρτα όταν η μνήμη είναι γεμάτη... Αυτό πώς το σκεφτήκανε?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοητευση η ποιότητα του κινητού. Δεν ξέρω αν εμένα μου έτυχε το σκάρτο,αλλα είναι...:mad:

 

Εκτός απο το χρώμα,που έχει ξεβάψει το αλουμίνιο και είναι το μίσό κόκκινο...(Ουτε με γυαλόχαρτο να το έτριβα), πρόσφατα χάλασε το hands-free (hs-23), λειτουργεί το ένα ακουστικό και το μικροφωνο κάνει διακοπές, οπότε το χρεισιμόποιώ μόνο για μουσική.

 

τελευταία έχει αρχίσει να χάνει επάφη και η κάρτα. οπότε στο ασχετο πας να βγάλες φώτογραφία κ δεν αποθηκεύετε...

 

Είμαι πολυ περίεργος να δούμε τι θα πουν στη Alpha Copy...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε, το 6270 είναι ένα κατεξοχήν multimedia phone για την εποχή του. Με εξελιγμένο connectivity και με κάρτα 128MB μαμίσια. Τι μας την έδωσε τότε? Δεν σκεφτήκανε ότι μπορεί να θέλεις π.χ. να μεταφέρεις αρχεία ή mp3 μέσω bluetooth? Πάλι καλά που το λογισμικό της φωτογραφικής μηχανής σου επιτρέπει να σώσεις φωτογραφίες στην κάρτα όταν η μνήμη είναι γεμάτη... Αυτό πώς το σκεφτήκανε?

 

Λάθος! Το 6270 ήταν ένα αρκετά καλό κινητό!

Το 6270, κατα την γνώμη μου, βγήκε στην παραγωγή απο λάθος!

Δεν είναι δυνατόν να μην έχει τόση υποστήριξη όσο άλλα κινητά ΝΟΚΙΑ και 2ον, ποιος ο λόγος ύπαρξης του, την ώρα που το 6280 με καλύτερα χαρακτηριστικά, καλύτερο σχεδιασμό, καλύτερη ποιότητα υλικών, με 3G, +++... έχει διαφορά τιμής στα 50 ευρώ πάνω κάτω?

Το 6270 είναι ένα μέτριο κινητό. Ένα S40 κινητό. Εάν ήθελες κάτι καλύτερο έπρεπε να πας για S60.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λάθος! Το 6270 ήταν ένα αρκετά καλό κινητό!

Το 6270, κατα την γνώμη μου, βγήκε στην παραγωγή απο λάθος!

Δεν είναι δυνατόν να μην έχει τόση υποστήριξη όσο άλλα κινητά ΝΟΚΙΑ και 2ον, ποιος ο λόγος ύπαρξης του, την ώρα που το 6280 με καλύτερα χαρακτηριστικά, καλύτερο σχεδιασμό, καλύτερη ποιότητα υλικών, με 3G, +++... έχει διαφορά τιμής στα 50 ευρώ πάνω κάτω?

Το 6270 είναι ένα μέτριο κινητό. Ένα S40 κινητό. Εάν ήθελες κάτι καλύτερο έπρεπε να πας για S60.

 

Ξαναδιάβασε προσεκτικά σε παρακαλώ τι έγραψα. Και για να σε βοηθήσω :

 

είναι ένα κατεξοχήν multimedia phone για την εποχή του

 

ίσως χρησιμοποίησα λανθασμένα το "είναι". Το "για την εποχή του" πιστεύω το κάνει αρκετά σαφές. Και anyway, τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι η Nokia, με τη λογική ότι ΘΑ βγάλει πιο βελτιωμένα κινητά του χρόνου, πρέπει να γεμίζει με bugs τα τρέχοντα μοντέλα; Όχι βέβαια. Απλά οι Φινλανδοί έκανα μια μεγάλη αβλεψία στο συγκεκριμένο θέμα...

 

Υ.Γ. 1) Δεν με ενδιαφέρουν οι τιμές και τα χαρακτηριστικά (χέστηκα για 2η κάμερα, 3G κτλ) , το γεγονός όμως παραμένει, ότι δηλαδή το 6270 ΕΙΝΑΙ ένα Multimedia phone.

2) To 6270 το αγόρασα τα περασμένα Χριστούγεννα, απλά το συγκεκριμένο bug ή αβλεψία στον σχεδιασμό του λογισμικου διαπίστωσα τώρα. Σου είπε κανείς ότι το αγόρασα σήμερα?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κατι? και συγνώμη αν εχει ήδη ειπωθει αλλά οταν γράφω μηνύματα ενω κανονικά θα ήταν 1 sms μου το χρεώνει σαν δύο. τι κανω για να το απενεργοποιήσω αυτό???

 

εντάξει έψαξα καλύτερα και το βρήκα. ευχαριστώ ουτως ή άλλως

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά...έχω ένα μικρό πρόβλημα με το 6270....Δεν φορτίζει......Αρχικά νόμιζα ότι έφταιγε το κινητό.....(φόρτωνε με τα χίλια ζόρια).αλλά μετά βρήκα ότι το καλώδιο του φορτιστή ήταν ψιλοκομμένο.....πήρα τότε ένα παλιό φορτιστή της νόκια με τον αντάπτορα που έχει το κουτί και το συνδέω........μου εμφάνιζε την ένδειξη "Δεν φορτίζει".Τι να κάνω?????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Έκανα μία αγορά ενός ακουστικού bluetooth και συγκεκριμένα του Samsung wep200.Δυστυχώς όμως μετά από την φόρτιση του ακουστικού και πηγαίνωντας να το ενεργοποιήσω για να το δοκιμάσω το 6270 μου δεν το βρίσκει το ακουστικό.Πήγα στην "αναζήτηση εξαρτημάτων ήχου" τίποτα, πήγα στις αξιόπιστες συσκευές, πάλι τίποτα.Γιατί συμβαίνει αυτό?Το bluetooth του 6270 είναι v2.0 η όχι?Λέτε να πάιζει συμβατότητα λόγω version του bluetooth???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

πήρα τότε ένα παλιό φορτιστή της νόκια με τον αντάπτορα που έχει το κουτί και το συνδέω........μου εμφάνιζε την ένδειξη "Δεν φορτίζει".Τι να κάνω?????

 

Είχα αντίστοιχο πρόβλημα όταν χάλασε κι εμένα ο φορτιστής μου από μία πτώση που είχε και χρησιμοποίησα έναν παλιό φορτιστή NOKIA. Όσους φορτιστές παλιού τύπου (αυτούς που έχουν σχήμα κύβου στην μπρίζα) χρησημοποίησα μου έβγαζε αυτή την ένδειξη. Όταν βρήκα, όμως, ένα φορτιστή που η μπρίζα του είχε το ίδιο σχήμα με αυτό του κανονικού φορτιστή του 6270, αλλά με το χοντρό βίσμα που συνδέεται στο κινητό, και έβαλα τον αντάπτορα όλα δούλεψαν κανονικά και έτσι φορτίζω τώρα το κινητό!

 

Επομένως, θεωρώ ότι είναι κάποια διαφορά στα χαρακτηριστικά των δύο τύπων φορτιστών της εταιρείας και ότι ο αντάπτορας, προφανώς, δεν μπορεί να κάνει κάτι αν ο φορτιστής δεν έχει τη δυνατότητα να φορτίση το κινητό (από απόψη επαρκούς τροφοδοσίας ρεύματος).

Link to comment
Share on other sites

Γει χαρα σε ολους. Ειμαι καινουριος στο site και εχω μερικες ερωτισεις για το 6270.

1)Βρηκα καποια θεματα τα οποια εχουν flash background. Ενω στο Nokia theme studio λειτουργουν κανονικα το τηλεφωνο αρνειται να τα λειτουργισει.

2)Υπαρχει καποια εκδοση αναβαθμισης του λειτουργικου (εχω την εκδοση 3.69)

3)Χρησιμοποιοντας τον κωδικο *#92702689# σε κατασταση αναμονης και προσπαθωντας να τροποποιησω το publish date παιρνω το μηνυμα Invalid Date.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.:X

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Έκανα μία αγορά ενός ακουστικού bluetooth και συγκεκριμένα του Samsung wep200.Δυστυχώς όμως μετά από την φόρτιση του ακουστικού και πηγαίνωντας να το ενεργοποιήσω για να το δοκιμάσω το 6270 μου δεν το βρίσκει το ακουστικό.Πήγα στην "αναζήτηση εξαρτημάτων ήχου" τίποτα, πήγα στις αξιόπιστες συσκευές, πάλι τίποτα.Γιατί συμβαίνει αυτό?Το bluetooth του 6270 είναι v2.0 η όχι?Λέτε να πάιζει συμβατότητα λόγω version του bluetooth???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια...

 

Διαβασε τις οδηγιες του Samsung wep200 για το πως θα κανεις pairing με το

κινητο/

http://img99.imageshack.us/img99/9751/1ou4.gif

 

http://erms.samsungusa.com/customer/DownloadAnsTempl?AT_ID=70156&SEQ_NO=1

Το bt του 6270 δεν ειναι δεν ειναι v2.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Nervous τις διάβασα τις οδηγίες προσεκτικά πριν κάνω την σύνδεση.Ενεργοποίησα το ακουστικό και μετά ενεργοποίησα το bluetooth στο τηλέφωνο.Πάω στο μενού του bluetooth.Επέλεξα την "Αναζήτηση εξαρτημάτων ήχου", έψαχνε και δεν βρήκε τίποτα.Πήγα και στις "Αξιόπιστες συσκευές" και μετά το ψάξιμο πάλι δεν το βρήκε.Τώρα στο manual του ακουστικού γράφει ότι το ακουστικό υποστηρίζει bluetooth v2 και μεταγενέστερη.Λες να είναι εκεί το πρόβλημα?

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Το πρόβλημα λύθηκε :D :D :D .Το λάθος που έκανα ήταν ότι έπρεπε να κρατάω πατημένο το κουμπί του bluetooth την ώρα που στο τηλέφωνο έκανα αναζήτηση της συσκευής.Οπότε τέλος καλό όλα καλά...Nervous ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

 

BTW το πρόβλημα μου το έλυσε τεχνικός του Nokia Club στο Μαρούσι και μου είπε ότι η τελευταία έκδοση λογισμικού για το 6270 είναι η 3.81 (αυτό το γράφω για τον nikosk31 που ρώτησε)

Link to comment
Share on other sites

Γiα τον ηχο:Εγω παντως ακουσα το ιδιο mp3 με (σχεδον ) τα ιδια settings στον εκουαλαιζερ και στην ιδια ενταση και μου φανηκε ιδια η ποιοτητα με ενα 6233!!!Εσεις τι λετε?!! :music:

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε μέχρι τι χωρητικότητας κάρτα μνήμης υποστηρίζει το 6270? Επίσης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά της (μάρκα, ταχύτητα, τιμή)? Ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε μέχρι τι χωρητικότητας κάρτα μνήμης υποστηρίζει το 6270? Επίσης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά της (μάρκα, ταχύτητα, τιμή)? Ευχαριστώ πολύ!!!
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, θα σε βοηθήσει αρκετά :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε μέχρι τι χωρητικότητας κάρτα μνήμης υποστηρίζει το 6270? Επίσης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά της (μάρκα, ταχύτητα, τιμή)? Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Ότι θες το παίρνει! Φυσικά μέχρι 2GB αφού μεγαλύτερες δεν υπάρχουν και μόνο miniSD (ή microSD με αντάπτορα miniSD). Απο μάρκα προτίμησε κάποια γνωστή (πχ. Sandisk, Twinmos, Kingston κτλ.)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γει χαρα σε ολους. Ειμαι καινουριος στο site και εχω μερικες ερωτισεις για το 6270.

1)Βρηκα καποια θεματα τα οποια εχουν flash background. Ενω στο Nokia theme studio λειτουργουν κανονικα το τηλεφωνο αρνειται να τα λειτουργισει.

2)Υπαρχει καποια εκδοση αναβαθμισης του λειτουργικου (εχω την εκδοση 3.69)

3)Χρησιμοποιοντας τον κωδικο *#92702689# σε κατασταση αναμονης και προσπαθωντας να τροποποιησω το publish date παιρνω το μηνυμα Invalid Date.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.:X

 

Τιποτα καινουριο απο εδω?

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...