Jump to content

Ειστε υπερ ή κατα του εορτασμου του Halloween στην Ελλαδα?


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Εσεις ειστε υπερ του εορτασμου του halloween στην χωρα μας  

50 members have voted

  1. 1. Εσεις ειστε υπερ του εορτασμου του halloween στην χωρα μας

    • Ναι,εχει αρκετη πλακα η ολη φαση
      14
    • Οχι,ειναι μια γελοια ξενοφερτη συνηθεια που δεν εχει κανενα νοημα εδω
      36


Recommended Posts

Τα τελευταια χρονια εχω παρατηρησει οτι ολο και περισσοτεροι ελληνες γιορταζουν το halloween.Αρκετα μπαρ και εστιατορια διοργανωνουν costume parties,διαφορα μαγαζια διακοσμουνται με κολοκυθες,ιστους αραχνης και αλλα μπιχλιμπιδια που θυμιζουν αυτη την παραξενη αμερικανικη γιορτη,ενω δεν ειναι καθολου απιθανο στα τελη Οκτωβρη να βλεπεις νεους να κυκλοφορουν εξω το βραδυ ντυμενοι φαντασματα,ζομπι ή σκελετοι.Εγω προσωπικα το θεωρω εντελως γελοιο.Δεν βρισκω τον λογο να αντιγραφουμε τους Αμερικανους σε καθε τι.Εξαλλου για τους καθολικους εχει και καποια θρησκευτικη σημασια(ημερα προς τιμην των ψυχων των νεκρων-all hallows day),για εμας δεν εχει απολυτως κανενα νοημα.Εσεις τι πιστευετε γι'αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η μα.....ια παει συννεφο με αυτες τις αμερικανιες για αυτο χαλαει ο καιρος και βρεχει...Εδω που το καθιερωσανε οι δικοι μας οι μαγκες σε εισαγωγικα μαγκες δηλαδη ,,, το κανανε για να ξεσαβουριασουνε οτι δεν πουλιεται για να μην μεινει και εχουν χασουρα,,,,οπως γινεται με τις εκπτωσεις που κοροιδευουν το κοσμο...π.χ. μπλουζα πριν την εκπτωση 40 ευρω στην περιοδο εκπτωσεων 52 ευρω και με εκπτωση 40 ευρω παλι,, και ετσι δεν εχουν χασουρα οι εξυπνακιδες.
Link to comment
Share on other sites

Halloween, αγιου βαλεντινου και τσικνοπεμπτη.

οι πιο αδιοφορες μερες της χρονιας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι;Αλλά στις ΗΠΑ το έχουν αρκετά διαδεδομένο.Είναι , όπως εδώ με τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα.Πάντα κάποιος θα σου χτυπήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την ευκαιρεία δείτε και αυτό:

''Χολιγουντιανό υπερθέαμα η Μέρα των Νεκρών στο Μεξικό (pics)''

 

https://www.ethnos.gr/kosmos/1347_holigoyntiano-ypertheama-i-mera-ton-nekron-sto-mexiko-pics

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Halloween, αγιου βαλεντινου και τσικνοπεμπτη.

οι πιο αδιοφορες μερες της χρονιας.

Δεν είμαι φαν καμίας από αυτές αλλά αν ήταν να επιλέξω, ξεκάθαρα θα διάλεγα Χάλοουϊν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Για μένα, που έχω ζήσει παιδικά χρόνια στην Αμερική, δεν έχει καμία σχέση το έθιμο, όπως το λανσάρουν σ' εμάς, εντελώς για εμπορικούς σκοπούς. Θεωρητικά είμαι υπέρ, λόγω αναμνήσεων, αλλά πρακτικά για Ελλάδα, είμαι κατά.

 

Περί Black Friday, που αναφέρατε: κάθε φορά που στην Ελλάδα ισχυρίζονται τα καταστήματα πως έχουμε Black Friday, ένας Αμερικάνος πεθαίνει απ' τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν μπορω να κοιμηθω και γενικα με επηρεαζει και στην λειτουργια του εντερου αν δεν γιορτασω Χαλογουιν
Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα λόγια σας ρε για την Τσικνοπέμπτη. Δεν ξενια γιορτή είναι ιεροτελεστία η Τσικνοπέμπτη από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Halloween, αγιου βαλεντινου και τσικνοπεμπτη.

οι πιο αδιοφορες μερες της χρονιας.

Αδιάφορη η Τσικνοπέμπτη μόνο άμα ΔΕΝ είσαι Έλληνας! Και οι vegans μπορεί να μην είναι βάρβαροι, αλλά Ελληναράδες δεν τους λες με τίποτα! ;)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα λόγια σας ρε για την Τσικνοπέμπτη. Δεν ξενια γιορτή είναι ιεροτελεστία η Τσικνοπέμπτη από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Μόνο για το φαϊ/πιοτο φαντάζομαι :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H Tσικνοπεμπτη τουλαχιστον εχει ενα νοημα για μας.Εφοσον ακουλουθει μια μακρα περιοδος νηστειας(σαρακοστη),ειναι λογικο λιγο πριν να εχουμε μια γιορτη κρεατοφαγιας.Ειναι η καλυτερη μερα για μενα απο την περιοδο της Αποκριας,την οποια κατα τα αλλα θεωρω γελοια.Οχι την ιδια την Αποκρια σαν θρησκευτικη γιορτη,αλλα τα εθιμα με τα καρναβαλια,τα παρτυ μασκε,τους χαρταετους κτλ.Μου φαινεται πολυ ανοητο και παιδικο ολο αυτο.Ποσο μαλλον το Halloween που ειναι και κατι εντελως ξενοφερτο και εκτος ελληνικης πραγματικοτητας.
Link to comment
Share on other sites

Εαν απο ολους αυτους που.. γιορταζουν/τσικνιζουν την μερα της Τσικνοπεμπτης κάνουν νηστεία, ΝΑΙ ειναι μια σεβαστη ημερα.

Ομως αυτο δεν ισχυει..

ουτε το 10% αυτων δεν νηστευουν σαραντα μερες. Ας μην ειμαστε υποκριτες.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε λέτε τέτοια, να μας πάρουν την Τσικνοπέμπτη οι αμερικανοί και να μείνουμε με το Χάλογουιν να κοιταζόμαστε
Link to comment
Share on other sites

Το Halloween στην Ελλάδα είναι μία ανοησία. Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά, αν κάποιος θέλει να το γιορτάσει, είναι ελεύθερος να το κάνει.

 

Αλλά παραμένει μία ανοησία.

Είναι μία θρησκευτική γιορτή, η δυτική εκδοχή της γιορτής των Αγίων Πάντων, που οι ανατολικές εκκλησίες γιορτάζουν μετά την Πεντηκοστή.

Και έχει ξεχωριστό νόημα για τις δυτικές χώρες γιατί τα έθιμα που συνδέονται με αυτήν (το μασκάρεμα, το trick or treating κτλ) είναι μέρος της κουλτούρας τους.

 

Εμείς προσπαθούμε (για κάποιο αδιανόητο λόγο) να οικειοποιηθούμε μίας γιορτής που δε μας λέει τίποτα γιατί δεν έχουμε συναισθηματικό δέσιμο μαζί της ούτε έθιμα που να τη συνοδεύουν.

 

Το παράδειγμα με την Τσικνοπέμπτη δεν είναι καλό, άλλωστε το μοναδικό που συμβαίνει εκείνη την ημέρα είναι ότι τρώμε κρέας (ότι και καλά ο σύγχρονος Έλληνας τρώει κρέας τόσο σπάνια που είναι σημαντική ημέρα; :lol::lol: ).

Ένα καλό παράδειγμα (που ταιριάζει και οπτικά) είναι οι Απόκριες.

 

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν απόκριες, όχι όπως εδώ τουλάχιστον. Στη Βραζιλία ωστόσο (όπως και στην Ελλάδα) είναι μια μεγάλη γιορτή. Έχουμε συναισθηματικό δέσιμο με τη γιορτή αυτή, έθιμα που τη συνοδεύουν και αναμνήσεις από τα παιδικά μας χρόνια.

 

Ξαναλέω ότι είναι ελεύθερος ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει και να γιορτάζει αν θέλει και το ότι ο θερμοσίφωνάς του έβγαλε ζεστό νερό.

Είναι όμως προφανές παράλληλα ότι είναι και μία εξαιρετική ευκαιρία για τα μαγαζιά να κάνουν λίγο τζίρο, πατώντας στην μόνιμη και ακόρεστη ανάγκη του Έλληνα να γιορτάσει. Για κάτι. Για οτιδήποτε. Γιορτή δώσε του Έλληνα και ας είναι και επειδή η Παπαρίζου κέρδισε στη Eurovision ή γιατί ο Γαύρος πήρε το πρωτάθλημα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το Halloween στην Ελλάδα είναι μία ανοησία. Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά, αν κάποιος θέλει να το γιορτάσει, είναι ελεύθερος να το κάνει.

 

Αλλά παραμένει μία ανοησία.

Είναι μία θρησκευτική γιορτή, η δυτική εκδοχή της γιορτής των Αγίων Πάντων, που οι ανατολικές εκκλησίες γιορτάζουν μετά την Πεντηκοστή.

Και έχει ξεχωριστό νόημα για τις δυτικές χώρες γιατί τα έθιμα που συνδέονται με αυτήν (το μασκάρεμα, το trick or treating κτλ) είναι μέρος της κουλτούρας τους.

 

Εμείς προσπαθούμε (για κάποιο αδιανόητο λόγο) να οικειοποιηθούμε μίας γιορτής που δε μας λέει τίποτα γιατί δεν έχουμε συναισθηματικό δέσιμο μαζί της ούτε έθιμα που να τη συνοδεύουν.

 

Το παράδειγμα με την Τσικνοπέμπτη δεν είναι καλό, άλλωστε το μοναδικό που συμβαίνει εκείνη την ημέρα είναι ότι τρώμε κρέας (ότι και καλά ο σύγχρονος Έλληνας τρώει κρέας τόσο σπάνια που είναι σημαντική ημέρα; :lol::lol: ).

Ένα καλό παράδειγμα (που ταιριάζει και οπτικά) είναι οι Απόκριες.

 

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν απόκριες, όχι όπως εδώ τουλάχιστον. Στη Βραζιλία ωστόσο (όπως και στην Ελλάδα) είναι μια μεγάλη γιορτή. Έχουμε συναισθηματικό δέσιμο με τη γιορτή αυτή, έθιμα που τη συνοδεύουν και αναμνήσεις από τα παιδικά μας χρόνια.

 

Ξαναλέω ότι είναι ελεύθερος ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει και να γιορτάζει αν θέλει και το ότι ο θερμοσίφωνάς του έβγαλε ζεστό νερό.

Είναι όμως προφανές παράλληλα ότι είναι και μία εξαιρετική ευκαιρία για τα μαγαζιά να κάνουν λίγο τζίρο, πατώντας στην μόνιμη και ακόρεστη ανάγκη του Έλληνα να γιορτάσει. Για κάτι. Για οτιδήποτε. Γιορτή δώσε του Έλληνα και ας είναι και επειδή η Παπαρίζου κέρδισε στη Eurovision ή γιατί ο Γαύρος πήρε το πρωτάθλημα.

Μπράβο φίλε μου, η καλύτερη τοποθέτηση που έχω διαβάσει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, που έχω ζήσει παιδικά χρόνια στην Αμερική, δεν έχει καμία σχέση το έθιμο, όπως το λανσάρουν σ' εμάς, εντελώς για εμπορικούς σκοπούς.

 

Αυτο που εζησες στα παιδικα χρόνια στην Αμερικη, εχει μεταλλαχθει στο πέρασμα του χρόνου σε carnival show... οχι εδω... εκει στην Αμερικη. Εφόσον εκει στην Αμερική εχει μετατραπει σε κάτι τετοιο, τι εικονες περίμενες να μεταδοθουν εδω?

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

''Halloween: Χάος και βία στο Παρίσι - Ληστείες, μολότοφ, επιθέσεις σε τραμ''

 

https://www.news247.gr/kosmos/halloween-chaos-kai-via-sto-parisi.6663704.html

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εννοείται κιόλας, αλλά δε μας λες τον λόγο που είσαι κατά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...