Jump to content

Google Pixel 3 XL


panoramix77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα έχω σε 4xl. Πολύ καλά δεν το περίμενα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Πραγματι! Για τα χρηματα του με 3 μεσα, ουτε εγω περιμενα να ειναι τοσο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αφησα το κινητο να κλεισει τελειως απο μπαταρια ωστε να το φορτισω μεχρι 100% μετα.

 

Προσεξα 2 πραγματα.

Εκλεισε στο 4% και για να φορτισει απο 0% σε 100% εκανε 3 ωρες και 15 λεπτα.

 

Σας φαινεται κι εσας παραξενο πολυς ο χρονος φορτισης του οπως και οτι εκλεισε απο 4%?

 

Εχω την εντυπωση πως το 2 Xl που ειχα φορτιζε πιο γρηγορα και δεν μου ειχε κλεισει και ποτε στο 4%

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αφησα το κινητο να κλεισει τελειως απο μπαταρια ωστε να το φορτισω μεχρι 100% μετα.

 

Προσεξα 2 πραγματα.

Εκλεισε στο 4% και για να φορτισει απο 0% σε 100% εκανε 3 ωρες και 15 λεπτα.

 

Σας φαινεται κι εσας παραξενο πολυς ο χρονος φορτισης του οπως και οτι εκλεισε απο 4%?

 

Εχω την εντυπωση πως το 2 Xl που ειχα φορτιζε πιο γρηγορα και δεν μου ειχε κλεισει και ποτε στο 4%

 

Μην αφήνεις το κινητό μέχρι το 0% (ή το 4%), κάνει κακό στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνεις το κινητό μέχρι το 0% (ή το 4%), κάνει κακό στην μπαταρία.
Μια φορά στο τόσο, δεν είναι κακο να γίνεται.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι φορτιζει αργα η συσκευη σε συγκριση με το 2 XL που ειχα. 3 ωρες για 0-100% ειναι πολυ. Σαν να μην φορτιζει fast.
Για 18W φόρτιση δεν δικαιολογούνται οι 3 ώρες. Σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα.

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για 18W φόρτιση δεν δικαιολογούνται οι 3 ώρες. Σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα.

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Γι' αυτο και το αναφερα, γιατι κατι δεν μου καθεται κι εμενα. Θα δω μηπως στρωσει με την σημερινη ενημερωση. Αλλιως, δεν ξερω. Εχει λιγες μερες που ξεκινησε. Οχι, οταν το πρωτοπηρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά στο τόσο, δεν είναι κακο να γίνεται.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Δεν προσφέρει κάτι καλό. Το λεγόμενο "calibration" της μπαταρίας είναι ψιλο-μύθος. Αντίθετα το άδειασμα της μπαταρίας μέχρι το 0% προκαλεί προβλήματα όσον αφορά στη μακροβιότητά της. Και για να λέει ο Φώτης ότι τώρα ξεκίνησε σημαίνει ότι το έχει ξαναδοκιμάσει, εκτός αν δεν καταλαβαίνω καλά.

Το ιδανικό είναι φορτίσεις τύπου 40-80%, πρακτικά βέβαια αυτό δεν είναι εφικτό και θα πρέπει να είσαι συνεχώς με το κινητό στην πρίζα, αλλά τουλάχιστον στο μίνιμουμ όταν είναι δυνατό το φορτίζουμε πριν πέσει πολύ χαμηλά και αδειάσει.

 

Όσον αφορά στην ώρα, μέχρι το 75% πρέπει να φτάσει γρήγορα και από εκεί και πέρα ο ρυθμός πέφτει. Φυσικά χωρίς να γίνεται παράλληλα χρήση του κινητού. Τρεις ώρες όντως ακούγονται πολλές, αλλά πρέπει να δούμε και ένα διάγραμμα για το πώς πήγε η φόρτιση. Αν δουλεύει σωστά η γρήγορη φόρτιση κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρει κάτι καλό. Το λεγόμενο "calibration" της μπαταρίας είναι ψιλο-μύθος. Αντίθετα το άδειασμα της μπαταρίας μέχρι το 0% προκαλεί προβλήματα όσον αφορά στη μακροβιότητά της. Και για να λέει ο Φώτης ότι τώρα ξεκίνησε σημαίνει ότι το έχει ξαναδοκιμάσει, εκτός αν δεν καταλαβαίνω καλά.

Το ιδανικό είναι φορτίσεις τύπου 40-80%, πρακτικά βέβαια αυτό δεν είναι εφικτό και θα πρέπει να είσαι συνεχώς με το κινητό στην πρίζα, αλλά τουλάχιστον στο μίνιμουμ όταν είναι δυνατό το φορτίζουμε πριν πέσει πολύ χαμηλά και αδειάσει.

 

Όσον αφορά στην ώρα, μέχρι το 75% πρέπει να φτάσει γρήγορα και από εκεί και πέρα ο ρυθμός πέφτει. Φυσικά χωρίς να γίνεται παράλληλα χρήση του κινητού. Τρεις ώρες όντως ακούγονται πολλές, αλλά πρέπει να δούμε και ένα διάγραμμα για το πώς πήγε η φόρτιση. Αν δουλεύει σωστά η γρήγορη φόρτιση κ.ο.κ.

 

Τωρα ξεκινησε η αργη φορτιση, οχι δεν το εχω ξανα κανει αυτο με 0-100% φορτιση. Απλα, συνηθως το φορτιζα στο 20% και το εβγαλα πριν φτασει 100% η φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρει κάτι καλό. Το λεγόμενο "calibration" της μπαταρίας είναι ψιλο-μύθος. Αντίθετα το άδειασμα της μπαταρίας μέχρι το 0% προκαλεί προβλήματα όσον αφορά στη μακροβιότητά της. Και για να λέει ο Φώτης ότι τώρα ξεκίνησε σημαίνει ότι το έχει ξαναδοκιμάσει, εκτός αν δεν καταλαβαίνω καλά.

 

Το ιδανικό είναι φορτίσεις τύπου 40-80%, πρακτικά βέβαια αυτό δεν είναι εφικτό και θα πρέπει να είσαι συνεχώς με το κινητό στην πρίζα, αλλά τουλάχιστον στο μίνιμουμ όταν είναι δυνατό το φορτίζουμε πριν πέσει πολύ χαμηλά και αδειάσει.

 

 

 

Όσον αφορά στην ώρα, μέχρι το 75% πρέπει να φτάσει γρήγορα και από εκεί και πέρα ο ρυθμός πέφτει. Φυσικά χωρίς να γίνεται παράλληλα χρήση του κινητού. Τρεις ώρες όντως ακούγονται πολλές, αλλά πρέπει να δούμε και ένα διάγραμμα για το πώς πήγε η φόρτιση. Αν δουλεύει σωστά η γρήγορη φόρτιση κ.ο.κ.

Ότι προκαλεί πρόβλημα για την ζωή της μπαταρίας να το ξελιγωνεις, κάθε λίγο και λιγάκι, το ξέρουμε.

 

Δεν έγραψα να το κάνει κάθε μέρα η σε κάθε φόρτιση. Έγραψα ότι που και που, χρειάζεται. Το "που και που" μπορεί να είναι μια φορά το εξάμηνο πχ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, δεν κάνεις κακό στην μπαταρία.

 

Ορισμένες φορές χρειάζεται για να "θυμίζει" στην μπαταρία την χωρητικότητα της. Οι μπαταρίες έχουν μνήμη. Το γεγονός ότι του έσβησε στο 4%, κάτι τέτοιο υποδεικνύει. Βέβαια πολλές φορές υπάρχει και το placebo effect, που το ποσοστό της μπαταρίας δείχνει "λανθασμένα νούμερα" που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι προκαλεί πρόβλημα για την ζωή της μπαταρίας να το ξελιγωνεις, κάθε λίγο και λιγάκι, το ξέρουμε.

 

Δεν έγραψα να το κάνει κάθε μέρα η σε κάθε φόρτιση. Έγραψα ότι που και που, χρειάζεται. Το "που και που" μπορεί να είναι μια φορά το εξάμηνο πχ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, δεν κάνεις κακό στην μπαταρία.

 

Ορισμένες φορές χρειάζεται για να "θυμίζει" στην μπαταρία την χωρητικότητα της. Οι μπαταρίες έχουν μνήμη. Το γεγονός ότι του έσβησε στο 4%, κάτι τέτοιο υποδεικνύει. Βέβαια πολλές φορές υπάρχει και το placebo effect, που το ποσοστό της μπαταρίας δείχνει "λανθασμένα νούμερα" που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

Ναι ρε συ, κατάλαβα τι λες, αλλά κι εγώ σου λέω ότι δεν προσφέρει κάτι:

https://www.makeuseof.com/tag/battery-calibration-for-android/

 

Ο μόνος λόγος να το κάνεις είναι να σβήνει στο 30% ή να πέφτει από το 100% στο 80% ξαφνικά κ.ο.κ. και αυτό όχι γιατί θα αλλάξει κάτι στην μπαταρία σου ή αν βάλεις κάποια ROM.

Για καινούριο κινητό που έκλεισε στο 4% δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Υπάρχει μια τεράστια μυθολογία γύρω από το ζήτημα όπως και για το batterystats.bin

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θυμάμαι καλά μιάμιση ώρα έκανα με το 3xl να γεμίσω (απο 15-20%).

Το καλώδιο σου θα έχει θέμα λογικά.

 

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θυμάμαι καλά μιάμιση ώρα έκανα με το 3xl να γεμίσω (απο 15-20%).

Το καλώδιο σου θα έχει θέμα λογικά.

 

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω τα γνησια τα δικα του που ειχε μεσα. Απο 0 σε 100% ανοιχτο φορτισε απο τις 17:34 που το εβαλα, φορτισε στις 20:43.

 

Φοβαμαι μην εχει κανα θεμα η συσκευη γιατι λιγο στο ιντετνετ που εψαξα, υπαρχουν σχετικα θεματα για αργη φορτιση μετα απο την 10αρα νομιζω.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα γνησια τα δικα του που ειχε μεσα. Απο 0 σε 100% ανοιχτο φορτισε απο τις 17:34 που το εβαλα, φορτισε στις 20:43.

 

 

 

Φοβαμαι μην εχει κανα θεμα η συσκευη γιατι λιγο στο ιντετνετ που εψαξα, υπαρχουν σχετικα θεματα για αργη φορτιση μετα απο την 10αρα νομιζω.

Την επόμενη φορά δοκίμασε με άλλον φορτιστή και καλώδιο να δεις πως θα πάει.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά δοκίμασε με άλλον φορτιστή και καλώδιο να δεις πως θα πάει.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Δεν εχω τετοια δυνατοτητα, δυστυχως. Λεω να ξεκινησω με αλλαγη καλωδιου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τετοια δυνατοτητα, δυστυχως. Λεω να ξεκινησω με αλλαγη καλωδιου.
Έστω αυτό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έστω αυτό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Δεν νομιζω παντως να φταιει το καλωδιο, αλλιως, θα ειχα το ιδιο θεμα απο την πρωτη μερα και οχι τις τελευταιες μερες.

Link to comment
Share on other sites

90% σε αυτές τις περιπτώσεις καλώδιο φταίει.. Μπορεί να τσάκισε σε κάποιο σημείο ή να το πιεσες κάποια στιγμή κλπ.

Δεν έχει κάποιος κοντά σου καλώδιο γνήσιο να δοκιμάσεις;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω παντως να φταιει το καλωδιο, αλλιως, θα ειχα το ιδιο θεμα απο την πρωτη μερα και οχι τις τελευταιες μερες.

 

Συνήθως κάτι σε καλώδιο ή φορτιστή είναι. Τσεκάρεις αν στην αρχή ανεβαίνει γρήγορα; Σου βγάζει ότι κάνει γρήγορη φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

90% σε αυτές τις περιπτώσεις καλώδιο φταίει.. Μπορεί να τσάκισε σε κάποιο σημείο ή να το πιεσες κάποια στιγμή κλπ.

Δεν έχει κάποιος κοντά σου καλώδιο γνήσιο να δοκιμάσεις;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω καλωδιο type c αλλα βγαινει σε usb, οποτε, δεν μπαινει στο δικο του μπριζακι. Οσο για το καλωδιο, ειναι μονιμα στην μπριζα με το καλωδιο, οποτε, απο θεμα τσακισματος κλπ, δεν παιζει γτ ειναι σε τραπεζακι πανω. Θα δοκιμασω να αλλαξω την θυρα που κουμπωνει στο μπριζακι με αυτη που μπαινει στο κινητο μπας και. Χθες το βραδυ παντως, απο 75% πηγε 95% σε 15-20 λεπτα περιπου και μου φανηκε πολυ οκ. Θελω να δοκιμασω απο 15-20% ποσο θα κανει σε 95-100%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνήθως κάτι σε καλώδιο ή φορτιστή είναι. Τσεκάρεις αν στην αρχή ανεβαίνει γρήγορα; Σου βγάζει ότι κάνει γρήγορη φόρτιση;

 

Μου εβγαζε κανονικα γρηγορη φορτιση, αλλα, ο χρονος που εκανε ηταν αυτος που ανεφερα. Χθες οπως εγραψα και στο αλλο μνμ, εκανε 15-20 λεπτα απο 75 σε 95% και μου φανηκε οκ. Θα κοιταξω απο πιο μικρο ποσοστο μπαταριας πχ 15-20% σε 95% ποσο θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την εφαρμογή Ampere να δεις με πόσα mA φορτίζει.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την εφαρμογή Ampere να δεις με πόσα mA φορτίζει.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Την εβαλα. 1020 εγραφε και χθες νομιζω με 2580 απο 75% σε 95% που φορτισε.

Κλειστο που δοκιμασα, απο 62% σε 83% πηγε πολυ πιο γρηγορα.

 

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει και συμβαινει αυτο...να παρω καινουργιο 18W φορτιστη πχ belkin η τον δικο του (δεν ξερω κατα ποσο γνησιος κλπ θα ειναι) ?

Ανοιχτο και το μπριζακι που επιασα, δεν εκαιγε και πολυ οπως τις προηγουμενες φορες που φορτιζε ταχυτατα.

 

Πηγα πηρα εναν belkin 18W φορτιστη. Θα δοκιμασω με το καλωδιο που ηδη εχω και αν εχω θεμα, θα αλλαξω και καλωδιο μετα και αν μου κανει τα ιδια με βλεπω για φορματ. Σιγουρα δεν θα παει χαμενος ο φορτιστης τουλαχιστον.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται, μαλλον το γνησιο μπριζακι του κινητου μας αφησε χρονους.

 

Πηρα χθες αυτο:

https://www.germanos.gr/product/fortistis-taksidiou-belkin-boost-charge-usb-c-18w/20389349/

 

Εβαλα το κινητο να φορτισει στο 40% και εφτασε στο 91% που το εβγαλα κιολας σε μολις 25 λεπτα (το εγραφε κιολας στην οθονη κλειδωματος).

 

Αρχικα, εξαιρετικο μπριζακι και πολυ καλο απο θεμα μαρκας που ειναι belkin.

Οποτε, το καλωδιο του γνησιου φορτιστη, ειναι μια χαρα.

 

Απο τι ομως να "χαλασε" το δικο του μπριζακι λετε?

 

Ισως γι' αυτο και να μου εκλεινε απο το 4%, επειδη μαλλον δεν φορτιζε σωστα.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 3 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...