Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.οχι τιποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εστω να του κανω root να σβηστουν ολα της at&t απο μεσα.πως το κανω.εχω κοιταξει διαφορα αλλα δεν ξερω πιο ειναι το σωστο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.οχι τιποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εστω να του κανω root να σβηστουν ολα της at&t απο μεσα.πως το κανω.εχω κοιταξει διαφορα αλλα δεν ξερω πιο ειναι το σωστο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Ελεγξε αν παιζει στις σωστες μπαντες,αν δεν .... τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Ειναι θεμα υλικου.Δεν ξερω,απλά λεω.

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones/SGH-I337ZWAATT-specs

 

Ποσο φτηνοτερο το βρηκες και αξιζει τον κοπο αν εχεις τοσα προβληματα;:O

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη της γυναικας μου το εστειλε.τσαμπα.πως του κανω root.αλλα θελω ενα σωστο τροπο . Ευχαριστώ

 

Θα πρέπει να περάσεις τους σωστούς drivers σε πρώτη φάση στον υπολογιστή σου (είτε εγκαθιστώντας το KIES ώστε να τους πάρει αυτόματα είτε βρίσκοντας τους στον οδηγό της υπογραφής μου), έπειτα θεωρητικά το έχουν καταφέρει με τη χρήση ADB.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ αλλά και εδώ.

 

Όσον αφορά το θέμα ίντερνετ είναι λογικό η κάρτα SIM να λειτουργεί σε άλλες συσκευές, η συσκευή σου δεν μπορεί να δει τις εδώ μπάντες όχι η SIM σου, λογικά θα έχεις 2G (GSM) και για ίντερνετ αλλά κάτι παραπάνω (ιδίως 4G) μάλλον αδύνατον μιας και πρόκειται για hw περιορισμό. Ούτε το root μπορεί να βοηθήσει σε αυτό.

 

Τέλος όταν θέλουμε βοήθεια πρώτα κάνουμε μία αναζήτηση και έπειτα φροντίζουμε να ρωτήσουμε στο σωστό μέρος και όχι σε 2,3 διάσπαρτα στο ίδιο φόρουμ. :)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε sofo και συγνωμη για τα διασπαρτα μυνηματα απλα φρικαρα με την *******.Αρα συμφωνα με την πειρα σου να μην το ρουταρο? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε sofo και συγνωμη για τα διασπαρτα μυνηματα απλα φρικαρα με την *******.Αρα συμφωνα με την πειρα σου να μην το ρουταρο? Ευχαριστω

 

Το ρουταρισμα δεν πρόκειται να σε ωφελήσει στο θέμα σου.

Είναι σαν να εχεις ασπρομαυρη τηλεόραση και να θες να την κανεις να δείχνει έγχρωμα.Οτι αποκωδικοποιητή και να συνδέσεις δεν θα δείξει περα απο άσπρο και μαυρο.

 

 

 

 

 

Moλις κατάλαβα πόσα χρόνια έχω να χρησιμοποιήσω το "ασπρόμαυρο" με την "τηλεόραση" :worry::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε billy.αρα πακετο.ιντερνετ μονο απο wi-fi.αν υπαρχει αλλη πατεντα πες την.ευχαριστω ολους για ολα

 

Iσως με otg 3g dongle,αν υπάρχει κάτι τέτοιο δηλαδή.

Αλλιώς βρίσκεις ενα mifi και βαζεις εκεί μια καρτα και συνδέεσαι με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ειναι συμβατο αλλα ειναι κλειδωμενο απο την at&t για το ιντερνετ.οταν το ξεκλειδωσα εγω περσυ μαλλον το network εμεινε κλειδωμενο.Τωρα ρε παιδια πως ξεκλειδωνει χωρις βεβαια το 30αρι€ χαχαχαχα.κατι εχω δει αλλα αν ξερει κανεις κατι αξιοπιστο και σωστο ξεκλειδωμα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

βρέθηκε τυχαία στα χέρια μου το εν λόγω κινητό. το είχε ένας φίλος που του το είχαν στείλει απ τον καναδά. είναι το galaxy s2 το καναδικό.έπειτα απο πολύ ψάξιμο κατάφερα να το ξεκλειδώσω ώστε να δουλέυει με ελληνική sim. το έκανα root του πέρασα recovery την clockworkmod v.6.0.4.3 αλλά δε μπορώ να του περάσω αλλη rom για να έχει και ελληνικά. στη φώτο που επισυνάπτω φαίνεται το σφάλμα που μου βγάζει κατα την εγκατάσταση οποιας rom πήγα να του περάσω κ δοκίμασα 2-3... οποιος γνωριζει καθε βοηθεια δεκτη!!!

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/586dcaa341bfc3f16d7dbd54bc0bf762.jpg

Edited by fanisgauros
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

βγαζει σφαλμα στο radio. το αναβαθμισες;

πέρασα ένα zip για να ξεκλειδωσει κ να δουλέυει ελληνική sim. UVLE1 για το συγκεκριμένο μοντέλο. Πως το κάνω αναβάθμιση αυτό;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω το s5 αλλα ειναι εκδοση g900a και θελω να το χρησιμοποιω και Ελλαδα. Η αμερικανικη εγγυηση εχει ληξει, και ουτε με απασχολει, ετσι κι αλλιως το εχω ρουταρισμενο. Ειμαι στην 4.4.4 με δικαιωματα root. Δεν μπορω να βρω ομως καποιον οδηγο που να λεει πως αλλαζουμε το g900a σε ευρωπαικο. Εχω βρει μονο καποια site που πουλανε κωδικο για ξεκλειδωμα για να κανω κλησεις με ελληνικη σιμ. Το 4g δε με ενδιαφερει. Θελω ομως να λειτουργει σαν τηλεφωνο, και αμα μπορεσω να περασω και ρομ για να εχω και ελληνικα ακομα καλυτερα. Το τηλεφωνο προοριζεται για τον πατερα μου.

 

Καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτόν τον οδηγό... http://highonandroid.com/android-roms/how-to-fix-status-7-error-with-cwm-recovery-on-rooted-android/

Αυτό το error μου βγάζει όταν πάω να φλασαρω την rom αλλά δεν τα κατάφερα πάλι... Τι λάθος κάνω;;; η recovery είναι αυτή που ζητάει για τη rom... Δε ξέρω καμία βοήθεια;

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αγοράσει από την AT&T ή το έχεις αποκτήσει με κάποιον άλλο τρόπο; Γιατί αν το έχεις "επίσημα" και έχει λήξει το συμβόλαιο με την ΑΤ&Τ, μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν τον κωδικό ξεκλειδώματος για να μπορείς να το χρησιμοποιείς ως τηλέφωνο στην Ελλάδα. Αν, πάλι, το απέκτησες με άλλον τρόπο, ο μόνος τρόπος να το ξεκλειδώσεις είναι να πληρώσεις στο ebay το ποσό που ζητάνε για να σου δώσουν κωδικό ξεκλειδώματος (δεν υπάρχει, δυστυχώς, άλλος τρόπος).

 

Όσο για φλασάρισμα, επίσημη ευρωπαϊκή ρομ (μέσω kies ή odin) δε νομίζω να μπορείς να βάλεις (π.χ. αγγλική ή ελληνική). Αυτό που μπορείς είναι να βάλεις κάποια custom. Κάνε κι ένα ψάξιμο στο θέμα με τις roms για το S5 (είτε εδώ είτε στο xda) να δεις ποια σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αγοράσει από την AT&T ή το έχεις αποκτήσει με κάποιον άλλο τρόπο; Γιατί αν το έχεις "επίσημα" και έχει λήξει το συμβόλαιο με την ΑΤ&Τ, μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν τον κωδικό ξεκλειδώματος για να μπορείς να το χρησιμοποιείς ως τηλέφωνο στην Ελλάδα. Αν, πάλι, το απέκτησες με άλλον τρόπο, ο μόνος τρόπος να το ξεκλειδώσεις είναι να πληρώσεις στο ebay το ποσό που ζητάνε για να σου δώσουν κωδικό ξεκλειδώματος (δεν υπάρχει, δυστυχώς, άλλος τρόπος).

 

Όσο για φλασάρισμα, επίσημη ευρωπαϊκή ρομ (μέσω kies ή odin) δε νομίζω να μπορείς να βάλεις (π.χ. αγγλική ή ελληνική). Αυτό που μπορείς είναι να βάλεις κάποια custom. Κάνε κι ένα ψάξιμο στο θέμα με τις roms για το S5 (είτε εδώ είτε στο xda) να δεις ποια σε καλύπτει.

 

το ειδα τωρα αυτο για το συμβολαιο αμα ληξει. Ναι στελνει κωδικο η at&t για ξεκλειδωμα, παιζει βεβαια να εχει καποια μικρη χρεωση γιατι τα 2 χρονια δεν εχουν περασει. Αυτο για να λειτουργησει η σιμ. Για τα ελληνικα θελω custom rom . Για custom rom ψαχνομαι αλλα σε ενα θεμα εδω δεν αναφερει για το g900a αλλα αναφερει ολες τις αλλες εκδοσεις. Φοβαμαι μην το μπρικαρω το τηλεφωνο. Και στο xda που κοιταξα δεν βρηκα κανεναν οδηγο για το πως περναω custom rom σε g900a . Προς το παρον ειμαι μονο root. Μαλλον θα το παω σε καποιον τεχνικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μια γρηγορη ερώτηση έχει βάλει κανεις κάποια rom custom η official που να έχει ελληνικά η να ξεκινήσω να τις ψάχνω όλες μια μια??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τέτοιο θέμα δεν υπάρχει. Το νέο τζάμι έχει και το touch (δεν είναι στην οθόνη) οπότε η αφή θα δουλεύει τέλεια.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη με το τζάμι είναι κολλημένες, και θέλει δυνατό πιστολάκι (ή καλύτερα πιστόλι θερμού αέρα) να μαλακώσει η κόλα, τόσο που να είναι εφικτή η αποκόλληση της παλιάς οθόνης. Δύσκολη διαδικασία για κάποιον αρχάριο, με μη εγγυημένο αποτέλεσμα

Επίσης το νέο τζάμι θα πρέπει να κολλήσει στην οθόνη με την παλιά κόλα, αφού δεν το συγκρατεί τίποτα άλλο. Αν η διαδικασία δεν είναι απόλυτα επιτυχημένη, το τζάμι θα εξέχει μια ιδέα.

Το κόστος όμως μιας νέας οθόνης είναι σημαντικό, οπότε μπορεί κάποιος που πιάνουν τα χέρια του (και δεν του περισσεύουν) να μπεί στον πειρασμό.

 

Φίλε tsaglis φαίνεται οτι γνωρίζεις γι'αυτό σε παρακαλώ βοήθησε με . Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες για την αλλαγή οθόνης και εκ πρώτης όψης φάνηκε πως πέτυχε. Η καινούρια οθόνη εφάπτεται τέλεια και γενικά φαίνεται σαν να μην έχει υποστεί αλλαγή. Όταν όμως επιχείρησα ν'ανοίξω το κινητό δεν εμφανίστηκε τίποτα στην οθόνη . Παρ'όλα αυτά τα λαμπάκια στα πλήκτρα ανοίξανε και ακούστηκε κανονικά ο ήχος εκκίνησης . Έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα την βοήθειά σας. Εχω μόλις έσβησα κατα λάθος όλες τις φώτο και τα βίντεο. Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω ανάκτηση χωρίς όμως να είναι root το κινητό γιατί είναι ακόμα στη εγγύηση και δεν θέλω να το κάνω ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

συνδεσε το σε εναν υπολογιστη και χρησιμοποιησε ενα προγραμμα ανακτησης δεδομενων.σαν να τα ειχες σβησει σε ενα στικακι

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

συνδεσε το σε εναν υπολογιστη και χρησιμοποιησε ενα προγραμμα ανακτησης δεδομενων.σαν να τα ειχες σβησει σε ενα στικακι

 

Πχ με το recuva?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα και το recuva. Με πήγε σε αυτό που ήδη είχα κατεβάσει. Αλλά τις φώτο που χάθηκαν δεν τις βρίσκει. Μόνο απ' το facebook μου βρίσκει 3000 φώτο στο άσχετο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...