Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Έκλεισα ένα 24ωρο με το μαύρο μου XR.

Ερχόμενος από 8 plus, η συσκευή μου φάνηκε δυσάρεστα, αρκετά πιο παχιά.

Η οθόνη είναι οκ, ο ήχος δυνατός, η μπαταρία από 58% με το που ανοίχτηκε, είναι τώρα στο 3%.

Πάει σφαίρα το άτιμο, ας λένε ότι ο a11 είναι γρήγορος, ο a12 είναι φανερά πιο σβέλτος.

Φωτογραφίες δεν έβγαλα ακόμη, ελπιζω αν είναι λίγο καλός ο καιρός, να πάω καμία βόλτα.

Ένα πρόβλημα: η φωνή που αναγγείλει τον καλούντα, δυστυχώς μου τα λέει στα αγγλικά (πχ Παπαντόπουλους) κι όχι στα ελληνικά. Τσέκαρα τις ρυθμίσεις, αλλά δεν βρήκα κάτι. Any ideas?

 

ΥΓ. Ήταν θέμα της Siri τελικά. Όλα καλά, η συσκευή ξεκίνησε με 100% το πρωί και τώρα βρίσκεται στο 87% με μερικά τηλεφωνήματα και λίγο surfing. Δεν ενθουσιάστηκα από τη συσκευή είναι η αλήθεια... ίσως δεν συνήθισα τα gestures ακόμη.

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απίστευτη η μπαταρία.

Τέσσερις ημέρες με λίγη χρήση (είχα κι ένα Android μαζί για πείραγμα), τέτοια διάρκεια είχα να δω αναλογικά από τον καιρό του 6 plus.

Μπήκε και λεπτή θήκη (spigen airskin) και το κινητό έγινε πολύ βολικό, αν και πιο ευπαθές τώρα.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

το ειδα χθες στο istorm (river west) που ειχα παει να παρω watch και να πω την αληθεια ειχα παει λιγο προκατηλημενος αρνητικα.....τελικα με εξεπληξε θετικα και σαν μεγεθος και παχος αλλα και σαν αποδοση οθονης. Εχει γινει αρκετα καλη δουλεια και η συσκευη δεν δειχνει να απογοητευει.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα που περνάει, γίνεται όλο και καλύτερο.

Βέβαια... Βολικό το Tap to wake, αλλά με δυσκολεύει το Face ID στο γραφείο...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα που περνάει, γίνεται όλο και καλύτερο.

Βέβαια... Βολικό το Tap to wake, αλλά με δυσκολεύει το Face ID στο γραφείο...

 

Κατάργησε το

Ρίξε ένα κωδικό PIN μόνο

Εγώ έτσι κάνω

Παλιές καλές τεχνολογίες

Με καθυστέρηση κιόλας 15' κάνεις άψογα την δουλειά σου

Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώνει συνέχεια. Αν δεν το δουλέψεις 15' τότε ζητάει PIN

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με καθυστέρηση κιόλας 15' κάνεις άψογα την δουλειά σου

Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώνει συνέχεια. Αν δεν το δουλέψεις 15' τότε ζητάει PIN

 

Έτσι ακριβώς. Βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά κάτι τέτοιο ήταν. Μία διαφορετική έκδοση iOS για το XR και μόνο.

https://www.macrumors.com/2018/11/06/apple-releases-new-ios-12-1-update-for-iphone-xr/

 

Αυτή η Apple με το που δίνει αναβάθμιση στις συσκευές την ίδια στιγμή βγάζει και δεύτερη αναβάθμιση για το XR μέσω iTunes.

 

Αυτό είναι πολύ ενοχλητικό γιατί αφενός είναι 3 και GB κάθε φορά και αφετέρου με το που συνδέσεις το κινητό στο μακ δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν δεν αναβαθμιστεί.

 

Έλεος ρε αππλε.. τα έχεις κάνει σκ@τ@

Link to comment
Share on other sites

Και στο 8 Plus μου το έκανε. Για κάποιο λόγο έδωσε αυτή τη φορά και ΟΤΑ την 12.1.2 αλλά και μια διαφορετική 12.1.2 μέσω iTunes. Πολλά καραγκιοζιλίκια κάνει στο software τώρα τελευταία η Apple.
Link to comment
Share on other sites

Και στο 8 Plus μου το έκανε. Για κάποιο λόγο έδωσε αυτή τη φορά και ΟΤΑ την 12.1.2 αλλά και μια διαφορετική 12.1.2 μέσω iTunes. Πολλά καραγκιοζιλίκια κάνει στο software τώρα τελευταία η Apple.

 

Αυτή είναι η δεύτερη φορά. Το είχε κάνει στην 12.1.1 και τώρα ξανά στην 12.1.2. Εντωμεταξύ δεν εξηγεί κάπου τι αλλαγές φέρνει. Στα μουλωχτά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Apple με το που δίνει αναβάθμιση στις συσκευές την ίδια στιγμή βγάζει και δεύτερη αναβάθμιση για το XR μέσω iTunes.

 

Αυτό είναι πολύ ενοχλητικό γιατί αφενός είναι 3 και GB κάθε φορά και αφετέρου με το που συνδέσεις το κινητό στο μακ δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν δεν αναβαθμιστεί.

 

Έλεος ρε αππλε.. τα έχεις κάνει σκ@τ@

 

Στο Mac σε ρωτάει

Πατάς ακύρωση και δεν κάνεις αναβάθμιση και τελειώνεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ίδια έκδοση με διαφορετικό build για να διορθώσει άμεσα αστοχίες που ρμφανίζονται στα διαφορετικά μοντέλα.

Άμα χάσουμε και το software ρε Apple άστα τότε...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η σειρά μου να το πάρω (μπλε 128gb) και να βάλω στην άκρη το 7+ που είχα. Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος με την επιλογή και Οσα λέγονται για την οθόνη είναι απλά στα "χαρτιά". Στο μάτι δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά και η μπαταρία δείχνει πολύ καλά σημάδια.
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην οθόνη υπάρχει σε σχέση με τα XS & XS max. Με το 7 plus δεν αντιλαμβάνεσαι διαφορά.

Πόσο μάλλον αφού έχει και True Tone πλέον.

Καλορίζικο, πολύ καλή επιλογή. Κρίμα που εγώ βρήκα μόνο 64 διαθέσιμο όταν το πήρα....

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην οθόνη υπάρχει σε σχέση με τα XS & XS max..

 

Για να γίνει όμως αντιληπτή πρέπει να βάλεις τις συσκευές δίπλα-δίπλα και να έχεις αρκετά έμπειρο και εκπαιδευμένο μάτι. Στην καθημερινή χρήση δεν αντλαμβάνεσαι απολύτως καμία διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω σε δευτερη γραμμη και το x εχω να πω οτι, οχι δεν φαινεται η διαφορα στην καθημερινη χρηση ουτε με το 7+ ουτε με το x.
Link to comment
Share on other sites

Διαφορες στην οθονη υπαρχουν οταν μιλαμε για X και XS/Max σε σχεση με το XR μονο και μονο λογω διαφορετικου panel.

Δεν ειναι μονο το θεμα της αναλυσης,ειναι και το θεμα οτι μιλαμε για lcd/ips οθονη σε σχεση με amoled.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω δει 3-4 φορές δίπλα δίπλα στα public και τουλάχιστον σε εσωτερικό χώρο, δεν βλέπω καμία διαφορα. Είναι άριστη η οθόνη του XR.

Τώρα σε μια ηλιόλουστη παραλία το καλοκαίρι μάλλον θα υπάρχει κάποια διαφορα υπέρ των amoled.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανένας ότι έχει χάλια οθόνη

Απλά είπαμε ότι το x/xs έχουν καλύτερη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερη, αλλά όχι και dealbreaker.

Εδώ είχα δίπλα δίπλα Xs με 8 plus και δεν είδα καμία σχεδόν διαφορά που τα είχα για λίγη ώρα (με ίδιο φόντο και τέρμα φωτεινότητα). Είναι και το ότι η apple ρυθμίζει τις amoled οθόνες της να απεικονίζουν σωστά τα χρώματα, κι όχι όπως ανταγωνίστριες εταιρίες που νομίζεις ότι βλέπεις ελαιογραφία.

Το XR είναι για μένα λίγο καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον σε αυτή τη γενιά και με αυτές τις τιμές.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερη, αλλά όχι και dealbreaker.

Εδώ είχα δίπλα δίπλα Xs με 8 plus και δεν είδα καμία σχεδόν διαφορά που τα είχα για λίγη ώρα (με ίδιο φόντο και τέρμα φωτεινότητα). Είναι και το ότι η apple ρυθμίζει τις amoled οθόνες της να απεικονίζουν σωστά τα χρώματα, κι όχι όπως ανταγωνίστριες εταιρίες που νομίζεις ότι βλέπεις ελαιογραφία.

Το XR είναι για μένα λίγο καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον σε αυτή τη γενιά και με αυτές τις τιμές.

 

Γούστα είναι αυτά

Εμένα με εντυπωσιάζει η τεχνολογίας οθόνης του Χ

Είναι μας και η οθόνη βγαίνει έξω από την συσκευή

Μέχρι τώρα αυτό δεν υπάρχει σε καμία συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Ενδιαφέρομαι για την εν λόγω συσκευή και κυρίως για την κάμερα της. Διάβασα αναλυτικά και την παρουσίαση στο dxomark και σε ένα σημείο που αναλύει την εστίαση, αναφέρει ότι εστιάζει πολύ γρήγορα και ότι το λογισμικό επί της ουσίας τραβά πολλές φωτό και πριν πατήσεις το κουμπί, οπότε η φωτογραφία που βγάζεις έχει τραβήξει ελάχιστα πριν και είναι εστιασμένη άψογα.

Ενδιαφέρομαι για αυτό και απευθύνομαι στους κατόχους που είναι και γονείς. Ισχύει κάτι τέτοιο;αν ναι τραβάτε καλά παιδιά που όλο κουνιούνται;

Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως με το mi a1, παιδιά δε βγάζεις για κανένα λόγο :) Για κάμερα είναι άψογο που το έχω δοκιμάσει, απίστευτα πρόσωπα, μηδενικό shutter lag όπως το s7 που είχες, αλλά η Samsung επιμένει στο μακιγιαρισμένο πρόσωπο. Το smart hdr όπως ανέφερες κάνει δουλειά όπως το hdr+ περίπου της google. Long exposure του λείπει στη μαμά εφαρμογή, όπως και το 2x zoom οπτικό ελλείψει δεύτερης κάμερας. Επισης ένα αρνητικό είναι τα 32 mm της selfie, ισα ίσα για να χωρέσουν 2 πρόσωπα κι αν....Ακριβό αλλά είναι κινητό για 4 χρόνια μπροστά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως με το mi a1, παιδιά δε βγάζεις για κανένα λόγο :) Για κάμερα είναι άψογο που το έχω δοκιμάσει, απίστευτα πρόσωπα, μηδενικό shutter lag όπως το s7 που είχες, αλλά η Samsung επιμένει στο μακιγιαρισμένο πρόσωπο. Το smart hdr όπως ανέφερες κάνει δουλειά όπως το hdr+ περίπου της google. Long exposure του λείπει στη μαμά εφαρμογή, όπως και το 2x zoom οπτικό ελλείψει δεύτερης κάμερας. Επισης ένα αρνητικό είναι τα 32 mm της selfie, ισα ίσα για να χωρέσουν 2 πρόσωπα κι αν....Ακριβό αλλά είναι κινητό για 4 χρόνια μπροστά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θυμάσαι την ιστορία μου ρε θηρίο! Σε ευχαριστώ πολύ με καλύψες απόλυτα. Το σκέφτομαι σε συνδυασμό με το ότι με κούρασε το android. Θα δω γιατί είναι κ πολλά τα λεφτά δυστυχώς.

Καλή χρονιά να έχεις

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XR
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...