Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πάλι ακόμα και στα σκοτάδια προτιμώ το s10 plus. Είναι μεν πιο σκοτεινές και με περισσότερο θορυβο, αλλα αφενώς μου μοιάζουν κάπως σαν ζωγραφιά του p30 pro και αφετέρου φαντάζομαι ότι του s10 είναι πιο κοντά σε αυτό που εβλεπες.

 

Κατά τα άλλα έχει πολύ πιο ήπια επεξεργασία η huawei σε σχέση με πέρισυ στο p20 pro. Αλλά θα ήθελα ένα κλικ ακόμα χαμηλότερα.

 

Γι αυτο το λόγο κι εγώ ρώτησα τι ωρα τραβήχτηκαν οι φωτο για να δω κατα πόσο η φωτο ανταποκρίνεται στο τι βλέπει πραγματικά το μάτι. Έξτρα φως προσωπικά δεν το θέλω

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

ναι δεν το είχα σκεφτεί αυτό και ομολογώ έχετε μεγάλο δίκιο!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η λογική των κινητών με τα night sight δεν είναι να αποτυπώσουν τι πραγματικά βλέπεις εκείνη τη στιγμή, αλλά να βγει μια φωτογραφία οσο πιο φωτεινή γίνεται, σε αρκετό έως πίσσα σκοτάδι, ώστε να φαίνεται τι έχεις τραβήξει.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ίσως να υπάρχει λογική όταν τραβάς ανθρώπους και θες να αποτυπώσεις την στιγμή σε πίσσα σκοτάδι.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

ίσως να υπάρχει λογική όταν τραβάς ανθρώπους και θες να αποτυπώσεις την στιγμή σε πίσσα σκοτάδι.

 

 

Σωστό και αυτο

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Η λογική των κινητών με τα night sight δεν είναι να αποτυπώσουν τι πραγματικά βλέπεις εκείνη τη στιγμή, αλλά να βγει μια φωτογραφία οσο πιο φωτεινή γίνεται, σε αρκετό έως πίσσα σκοτάδι, ώστε να φαίνεται τι έχεις τραβήξει.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

Να συμφωνήσω και να συμπληρώσω, και χωρίς την χρήση βοηθητικού εξοπλισμού (π.χ. τριποδακι).

Οι φωτογραφίες να βγαίνουν το καλύτερο δυνατό και στο χέρι, άμεσα. Αλλιώς με τρίποδο, σε pro mode, τις κάνεις ότι θέλεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η λογική των κινητών με τα night sight δεν είναι να αποτυπώσουν τι πραγματικά βλέπεις εκείνη τη στιγμή, αλλά να βγει μια φωτογραφία οσο πιο φωτεινή γίνεται, σε αρκετό έως πίσσα σκοτάδι, ώστε να φαίνεται τι έχεις τραβήξει.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

Δεν είναι night mode όμως... Δεν γράφει κάτι ο akizaki και αν κρίνω από το shutter είναι αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά στις βραδινές η με λίγο φωτισμό το θέμα είναι η συσκευή να «ζωντανέψει» ας το πούμε τη φωτογραφία ώστε να πάρεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Το να βγάζει ακριβώς αυτό που βλέπεις το βράδυ δεν έχει κανένα νόημα. Ένα σκοτεινό δωμάτιο θα παραμείνει σκοτεινό γιατί αυτό βλέπεις και είναι στην πραγματικότητα..so what; Έχετε τραβήξει με xs βράδυ; Ακριβώς αυτό που βλέπεις.. Δεν λέει όμως δεν έχει αυτή τη ζωντάνια που θέλεις σε μια βραδινή φωτογραφία.

Του p30 pro κάνουν ακριβώς αυτό το πράγμα χωρίς υπερβολές κατά τη γνώμη μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι λάτρεψα τις βραδινές τoυ p20 prο και ας μην αρέσει η επεξεργασία σε όλους,αρέσει σε μένα :p

46842005924_f8852165bc_c.jpgIMG_20190407_211644 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

46650361065_435ce86301_c.jpgIMG_20190407_204552 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

46642845255_0cd6b41c6a_c.jpgIMG_20190407_203125 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω ούτε με την μια άποψη ούτε με την άλλη.

Στις πρωινές όπως στα λουλούδια τα μωβ τα παραζωντάνεψε τα χρώματα,σχεδόν ψεύτικα.

Στις νυχτερινές ιδίως σε εσωτερικούς χώρους ή ακόμα και εξωτερικούς-γιατί όχι- όταν θες να αποθανατίσεις πρόσωπα είναι ότι πρέπει,αλλά στην νυχτερινή πιο πάνω ο ουρανός δεν είναι για 10 το βράδυ,Πως να το κάνουμε.

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα,πάντως νομίζω κοινά αποδεκτό ότι βγάζει νυχτερινές χωρίς noise και κρατάει τις λεπτομέρειες της εκάστοτε εικόνας.

 

Γιώργο πολύ καλές!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιου είδους βραδυνές το αν έχει λεπτομέρεια ή όχι δεν παίζει ρόλο γιατί δεν θα τη χρησιμοποιήσεις πουθενά. Θέλουν οι εταιρείες να φωτίσουν το σκηνικό για να δεις κάτι που δεν θα το έβλεπες υπό άλλες συνθήκες. Ναι έχει περισσότερη λεπτομέρεια το samsung αλλά σε τέτοια σκηνικά δεν σε (πολυ)νοιάζει. Σε σκηνικά με φωτεινές πηγές θα φανεί καλύτερα ποιο πάει καλύτερα. Ποιο θα κρατήσει μεν τη φωτεινότητα σε ικανοποιητικά επίπεδα αλλά δεν θα κάψει πχ τις πινακίδες.

Εκεί που (τουλάχιστον για μένα) μετράει, είναι όταν τραβάει πρόσωπα. Θέλω τη λεπτομέρεια και μάλλον το P30 λόγω της (περισσότερης) επεξεργασίας θα χάσει. Από την άλλη το P30 το παντρεύεσαι για το ζουμ. Ιδανικός σύντροφος στις διακοπές για όσους μπορούν να παραβλέπουν το processing. Να δούμε αν το 2020 τη φτάσουν οι υπόλοιποι. Μεταξύ των 2 αυτών, μιας και δεν βλέπω το κάτι ιδιαίτερο από τη samsung τελικά, αν είχα 1000 ευρώ να "σκοτώσω" θα διάλεγα P30.

 

Ax ρε HTC ξύπνα λίγο και κάνε 2,3 απλές κινήσεις...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά ειναι καθαρά θεμα προτίμησης!

 

Εγώ αν πάω ταξίδι και βγάλω φωτο , θέλω να βγει αυτο που βλέπω. Το να μου κάνει τον ουρανό σαν πίνακα 22:30 τη νύχτα δε μου λεει κατι. Στις βραδινές με ενδιαφέρει να βγαίνουν σωστά τα φώτα που δίνουν τον τόνο στη φωτογραφία.

 

Το ζουμ βέβαια ειναι αλλο θεμα, ασυναγώνιστο

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά στις βραδινές η με λίγο φωτισμό το θέμα είναι η συσκευή να «ζωντανέψει» ας το πούμε τη φωτογραφία ώστε να πάρεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Το να βγάζει ακριβώς αυτό που βλέπεις το βράδυ δεν έχει κανένα νόημα. Ένα σκοτεινό δωμάτιο θα παραμείνει σκοτεινό γιατί αυτό βλέπεις και είναι στην πραγματικότητα..so what; Έχετε τραβήξει με xs βράδυ; Ακριβώς αυτό που βλέπεις.. Δεν λέει όμως δεν έχει αυτή τη ζωντάνια που θέλεις σε μια βραδινή φωτογραφία.

Του p30 pro κάνουν ακριβώς αυτό το πράγμα χωρίς υπερβολές κατά τη γνώμη μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τις ομορφότερες βραδινές φωτογραφίες τις έχω τραβήξει με σκοτεινές σκιές. Μην σου πω ότι χαμηλώνω ακόμα περισσότερο τον φωτισμό των σκιών. Οπότε είναι σχετικό το αν αυτό είναι όντως επιθυμητο αποτέλεσμα... Για μένα πάντως δεν είναι!

 

Δεν λέω ότι είναι άχρηστο το να τα φωτίζει. Αλλά να έχεις την επιλογή να αποφασίζεις εσύ αν θες να φωτίσουν τα πάντα. Να αποφασίζω εγώ αν θα βάλω night mode ή αν προτιμώ να βγάλω αυτό που βλέπω. Εδώ όμως είναι αυτόματο... Οπότε δεν έχεις την επιλογή αν τυχόν προτιμούσες να βγαλει αυτό που βλέπεις...

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με το xs Max που είχα τραβήξει σχεδόν στο ίδιο σημείο στο ντέρμπι... Ήταν και τα καπνογόνα αλλά μαύρα μεσάνυχτα

 

spacer.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν μου αρεσει καθολου το P20 pro...

Πολυ επεξεργασια και σβησιμο λεπτομερειας..

Μονο η 2η ειναι πολυ καλη!

 

Βασιλη για στοκ ωραια το Mix 2 και πολυ ωραιο καδρο!! :)

 

Mi 9 Stock Auto

 

Macro

33708648268_6cec39b3c2_c.jpgMacro mode by John, on Flickr

46670051085_bb2d34a6e3_c.jpgIMG_20190411_131033 by John, on Flickr

40619544043_bcc9b69ca4_c.jpgIMG_20190411_125802 by John, on Flickr

47585558641_35be68426e_c.jpgIMG_20190411_141411 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γούστα Γιάννη, για μένα είναι μακράν η καλύτερη κάμερα που έχω πιάσει.

Πολύ soft οι φωτογραφίες Γιάννη του mi9 τα λέγαμε και με τον Ανδρέα, το βράδυ ειδικά πέφτει πολύ η ποιότητα, γενικά μετά το mi mix 2s τα έχει κάνει μαντάρα η xiaomi με τις κάμερες, mi8(το άντεξα για μια βδομάδα) και τώρα mi mix 3,mi9 να δούμε μήπως με κάνα update διορθωθούν λίγο τα πράγματα.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Α καλά......Γιάννη τι χρώματα και λεπτομέρεια είναι αυτη ρε φίλε.

Τι να πω γι'αυτες σε κλειστο χώρο....ή την macro που οσο κ να ζουμαρεις ολα φαίνονται πεντακάθαρα!!!

Οσο για του p20 pro κ του p30 pro στο γήπεδο ο, τι κ να πω είναι λίγο.... κρίμα πραγματικά να δίνει ο κοσμος τόσα λεφτά γιαυτο το αποτέλεσμα.... επεξεργασία στο φουλ με αποτέλεσμα εντελώς χάλια

Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης John ανέβασε να δούμε και βραδινές, την μέρα και με midrange βγάζεις καλές φωτογραφίες, να έχουμε και σύγκριση πριν και μετά από update όταν πάρει.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@scorpio3 Πλεον ξερουμε οτι οσο ακριβη και αν ειναι μια συσκευη δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη..

Εχει διαπιστωθει πολλες φορες!!

@Giwrgos_gk Εχω ανεβασει 3-4 δειγματα βραδινες(σουρουπο κτλ) σε προηγουμενα post!Απλα για βραδυ δεν εχω προλαβει ακομη να βγαλω οσες θα ηθελα.

Εδω ειναι το αλμπουμ του Mi9

 

https://flic.kr/s/aHskQ5n5dF

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@scorpio3 Πλεον ξερουμε οτι οσο ακριβη και αν ειναι μια συσκευη δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη..

Εχει διαπιστωθει πολλες φορες!!

@Giwrgos_gk Εχω ανεβασει 3-4 δειγματα βραδινες(σουρουπο κτλ) σε προηγουμενα post!Απλα για βραδυ δεν εχω προλαβει ακομη να βγαλω οσες θα ηθελα.

Εδω ειναι το αλμπουμ του Mi9

 

https://flic.kr/s/aHskQ5n5dF

Α θα τσεκάρω δεν τα είχα δει, έχεις και με gcam έχει βγει καμία καλή έκδοση;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α θα τσεκάρω δεν τα είχα δει, έχεις και με gcam έχει βγει καμία καλή έκδοση;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eχω και με gcam και στοκ!

Δουλευουν αποκλειστικη gcam για Mi9 οπως και στο Mi8.!

Eιναι σε πολυ καλο δρομο!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Eχω και με gcam και στοκ!

 

Δουλευουν αποκλειστικη gcam για Mi9 οπως και στο Mi8.!

 

Eιναι σε πολυ καλο δρομο!! :)

έτσι σωστός κ με φυσική λεπτομέρεια τοσο η gcam οσο κ η στοκ χωρίς καμία άσχημη επεξεργασία... οτι βλέπει το μάτι

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Eχω και με gcam και στοκ!

 

Δουλευουν αποκλειστικη gcam για Mi9 οπως και στο Mi8.!

 

Eιναι σε πολυ καλο δρομο!! :)

Ωραίος Γιάννη,δεν μου λες μπαταρία καλύτερη από mi8;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...