Jump to content

Επιλογή κινητού με περίπου 150 ευρώ


nifmid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Ψάχνω συσκευή με τα παρακάτω χαρακτηριστικά (που θα αντικαταστήσει το Lumia 640 που μόλις χάλασε):

 

  • Ποσό: περίπου 150 ευρώ.
  • Μέγεθος οθόνης: 5'' με 6''
  • Αγορά από Ελλάδα (με αν είναι δυνατόν καλή εγγύηση).
  • Καλό είναι να έχει καλή λήψη 4g.
  • Dual sim.
  • Δεν χρειάζεται ελληνικό μενού. Όχι φλασάρισμα.
  • Με ενδιαφέρει ο καλός ήχος και η καλή οθόνη, αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να είναι γερή κατασκευή που να είναι ανθεκτική (θα το βάλω και σε θήκη βέβαια).
  • Σε σειρά προτεραιότητας: Καλή κατασκευή (γερή, εφάμιλλη του Lumia 640), κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, μηδέν gaming.
  • Η τωρινή μου συσκευή είναι το Lumia 640 με το οποίο ήμουν πολύ ικανοποιημένος μέχρι που χάλασε (και το παράτησε η Microsoft).

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή σ αυτά τα χρήματα (ίσως 10 ευρώ παραπάνω) είναι το xiaomi redmi note 5. Η μικρή έκδοση

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το Xiaomi Redmi Note 5 ή το Xiaomi Redmi 5 Plus (τι διαφορά έχουν αυτά);

 

Redmi note 5.Καλυτερη κάμερα και επεξεργαστή σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα το Nokia 3.1, μιας και είχα το Lumia. Ποιες είναι περίπου οι διαφορές (πρακτικά) μεταξύ των Xiaomi Redmi Note 5 και Nokia 3.1;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα το Nokia 3.1, μιας και είχα το Lumia. Ποιες είναι περίπου οι διαφορές (πρακτικά) μεταξύ των Xiaomi Redmi Note 5 και Nokia 3.1;

 

Λογισμικο & Υποστηριξη

Εαν θες καθαρο λογισμικο παρε το Nokia.

 

Εδω συγκριτικο

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9215&idPhone2=8768

Edited by ceron
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Λογισμικο & Υποστηριξη

Εαν θες καθαρο λογισμικο παρε το Nokia.

 

Εδω συγκριτικο

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9215&idPhone2=8768

 

Κάτι έχεις μπερδέψει. Ρωτάει για το redmi note 5 . Το οποίο δεν έχει σχέση με το nokia.

Βουρ φίλε για το redmi note 5 /32gb. Γύρω στα 156€.

https://www.skroutz.gr/s/14920478/Xiaomi-Redmi-Note-5-32GB.html

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα το Nokia 3.1, μιας και είχα το Lumia. Ποιες είναι περίπου οι διαφορές (πρακτικά) μεταξύ των Xiaomi Redmi Note 5 και Nokia 3.1;

 

Χάνει σε όλα. Το redmi note 5 έχει καλύτερη μπαταρία, καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη (το Nokia για κάποιο λόγο έχει 720p ανάλυση), έχει ir blaster, έχει αλουμινένιο σώμα ( το Nokia έχει αλουμινένιο frame και πλαστικό πίσω μέρος) και τέλος έχει χαοτικά καλύτερο επεξεργαστή.

Τα μόνα πλεονεκτήματα που έχει το Nokia είναι το μικρότερο μέγεθος και το nfc...

Προσωπική μου γνώμη, δεν αξίζει να ασχοληθείς με το Nokia

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα το Nokia 3.1, μιας και είχα το Lumia. Ποιες είναι περίπου οι διαφορές (πρακτικά) μεταξύ των Xiaomi Redmi Note 5 και Nokia 3.1;

 

To Nokia 3.1 έχει μικρότερη οθόνη, μικρότερη μπαταρία, πολύ κατώτερο επεξεργαστή (και μάλιστα της MediaTek), κατώτερη κάμερα ειδικά σε νυχτερινές λήψεις. Βασικά δεν υπερέχει σε τίποτα σε σχέση με το Redmi Note 5 εκτός από το μέγεθος, αν θέλεις πιο μικρό κινητό.

 

Α, το Nokia 3.1 έχει εγγύηση πως θα πάρει 2 αναβαθμίσεις στο Android One του. Κινητά της Xiaomi που έχουν κλείσει 4ετία ακόμα παίρνουν αναβαθμίσεις του MIUI (η εκδοχή της Xiaomi για Android). Πάντως και Android One κινητό να θέλεις, και πάλι υπάρχουν πολύ καλύτερα από το Nokia 3.1 όπως το Mi A1 και Mi A2 lite της Xiaomi, με την ίδια εγγύηση των 2 αναβαθμίσεων.

 

Κττμγ το Nokia 3.1 στα 140+ που κοστίζει είναι από τα χειρότερα value for money κινητά για τις δυνατότητες του, τουλάχιστον σαπάκια όπως τα Galaxy J της Samsung έχουν μια όμορφη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα είπαν οι παραπάνω για τα πλεονεκτήματα του Note 5. Στα 150-160 ευρώ παίζει μόνο του. Το nokia 3.1 θα το κοιτούσα μόνο αν ήταν στα 100-110. :)

Τώρα που το σκέφτομαι ούτε και τότε :P

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον καταιγισμό σχολίων υπέρ του Xiaomi Redmi Note 5!! Θα πάρω αυτό λοιπόν. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στο μαγαζί από όπου θα το παραγγείλω ή απλά να διαλέξω το πιο φθηνό; Έχει κανείς υπόψη του καμία θήκη; Επίσης, πιστεύετε ότι θα χρειαστεί προστατευτικό οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον καταιγισμό σχολίων υπέρ του Xiaomi Redmi Note 5!! Θα πάρω αυτό λοιπόν. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στο μαγαζί από όπου θα το παραγγείλω ή απλά να διαλέξω το πιο φθηνό; Έχει κανείς υπόψη του καμία θήκη; Επίσης, πιστεύετε ότι θα χρειαστεί προστατευτικό οθόνης;

Global Version να γράφει στο πλαι του κουτιού. Θήκη έχει μέσα στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον καταιγισμό σχολίων υπέρ του Xiaomi Redmi Note 5!! Θα πάρω αυτό λοιπόν. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στο μαγαζί από όπου θα το παραγγείλω ή απλά να διαλέξω το πιο φθηνό; Έχει κανείς υπόψη του καμία θήκη; Επίσης, πιστεύετε ότι θα χρειαστεί προστατευτικό οθόνης;

 

Πάρε ένα τηλ. το μαγαζί πριν το παραγγείλεις να δεις αν το έχουν διαθέσιμο (την έχω πατήσει σε αυτό το θεμε και περίμενα περισσότερο απ ότι να το έπαιρνα από Κίνα), επίσης ρώτα αν είναι η global version, με την 800άρα μπάντα δηλαδή, (λογικά αν το γράφει στο σαιτ τους θα είναι, αλλά για καλό και για κακό....). Επέλεξε κάποιο από τα πρώτα που σου βγάζει το Σκρουτζ που δέχονται και τις περισσότερες παραγγελίες. Θήκη έχει μαζί με το κινητό και η οθόνη του προστατευεται από Gorilla glass οπότε νομίζω ότι είσαι καλυμμένος σε ότι αφορά αντοχή και γρατσουνιές. Τώρα αν θέλεις extra προστασία πάρε ένα tempered glass (εγώ θα έπαιρνα από Κίνα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια παρακολουθω τη συζητηση......και απορω.Γιατι τοση εμπαθεια για τους επεξεργαστες mediatek; Τι εχουν και τους αποριπτετε εντελως; Ποιος ο λογος;Υπ οψιν οτι εχω κινητα και με τους δυο επεξεργαστες οποτε και δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα μεταξυ τους...Παντως καλη επιλογη στον θεματοθετη,αν και καθυστερημενα,ειναι το nokia 5.Στο σκρουτζ κυκλοφορει με περιπου 125 ευρω.(εχει οχταπυρηνο snapdragon).
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια παρακολουθω τη συζητηση......και απορω.Γιατι τοση εμπαθεια για τους επεξεργαστες mediatek; Τι εχουν και τους αποριπτετε εντελως; Ποιος ο λογος;Υπ οψιν οτι εχω κινητα και με τους δυο επεξεργαστες οποτε και δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα μεταξυ τους...Παντως καλη επιλογη στον θεματοθετη,αν και καθυστερημενα,ειναι το nokia 5.Στο σκρουτζ κυκλοφορει με περιπου 125 ευρω.(εχει οχταπυρηνο snapdragon).

 

Το Nokia 5 έχει τον 430, 3 κλάσεις κάτω από τον 636, με μεγάλη διαφορά και στην ταχΰτητα και την οικονομία. Mediatek επεξεργαστή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά 2 χρόνια πριν που είχα κινητό με δικό της επεξεργαστή η κατανάλωση ενέργειας ήταν τραγική.

Link to comment
Share on other sites

@ad276 Ο mediateck είναι δυνατός, φθηνός αλλά πιο ενεργοβορος.Επίσης δεν έχουν τόσο καλή υποστήριξη όσο ο snapdragon.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Off topic.το τωρινό μου κινητό έχει mediatek.το προηγούμενο snapdragon.το μονο που έχω δει διάφορα,είναι στην κατανάλωση.και όχι τρομερη διάφορα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Οι mediatek επεξεργαστές είναι κατώτεροι για πολλούς λόγους. Έχουν χειρότερες gpu, καθυστερούν υπερβολικά να δώσουν κώδικες στους OEMs με αποτέλεσμα να καθυστερούν οι αναβαθμίσεις (ορισμένες φορές δεν τους δίνουν καν), έχουν περισσότερα nm που σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας και χειρότερες επιδόσεις όταν ζοριστούν. Ο μόνος λόγος που τους προτιμούν κάποιοι OEMs είναι το αρκετά χαμηλό κόστος τους.
Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 5 έχει τον 430, 3 κλάσεις κάτω από τον 636, με μεγάλη διαφορά και στην ταχΰτητα και την οικονομία. Mediatek επεξεργαστή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά 2 χρόνια πριν που είχα κινητό με δικό της επεξεργαστή η κατανάλωση ενέργειας ήταν τραγική.

 

Εχει η γυναικα μου το honor 6a με τον ιδιο οχταπυρηνο sndragon 430 οπως το nokia 5 και πραγματικα παει κομματια.Αν εξαιρεσης τα χιαομι δεν υπαρχει κανενα καλυτερο απο τα δυο προαναφερθεντα τουλαχιστον στα 130 ευρω.Οπως βλεπω ομως και η χιαομι αρχιζει και βαζει mediatek σε αρκετα νεα μοντελα χαμηλου κοστους βεβαια.Αυτο παντως οτι ειναι πιο ενεργοβοροι οι mediatek το επιβεβαιωνω και εγω γιατι οπως ειπα διαθετω δυο τηλεφωνα ενα απο καθε επεξεργαστη.Και οντως το xperia L1 που εχω σε σχεση με το nokia 5 και το honor 6a της συζυγου θελει πιο τακτικα φορτισμα,αναλογως βεβαια και της χρησης που γινεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο που μου τη σπαει στο redmi note 5 ειναι το μεγεθος του.......ελεος δηλαδη που θα φτασουν τα τηλεφωνα.......Ηδη αυτα που εχω δεν χωρανε στις τσεπες οπως το L1 με 5,5 " οθονη και 151χ74 διαστασεις.Φυσικα αυτο με τα μεγεθη ισχυει για ολες τις εταιρειες,δεν "θαβω" ουτε "φωτογραφιζω" καποια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως οτι ειναι πιο ενεργοβοροι οι mediatek το επιβεβαιωνω και εγω γιατι οπως ειπα διαθετω δυο τηλεφωνα ενα απο καθε επεξεργαστη.Και οντως το xperia L1 που εχω σε σχεση με το nokia 5 και το honor 6a της συζυγου θελει πιο τακτικα φορτισμα,αναλογως βεβαια και της χρησης που γινεται.

 

Το sony έχει 2600 μπαταρία και τα άλλα 3000 και έχουν διαφορετικά firmware. Δε συγκρίνονται.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα το Nokia 3.1, μιας και είχα το Lumia. Ποιες είναι περίπου οι διαφορές (πρακτικά) μεταξύ των Xiaomi Redmi Note 5 και Nokia 3.1;
Καμία σχέση το Lumia με το Nokia 3.1

Επίσης το redmi note 5 είναι πολύ ανώτερο κινητό και στο λέω γιατί το έχω. Σ αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Κάτι έχεις μπερδέψει. Ρωτάει για το redmi note 5 . Το οποίο δεν έχει σχέση με το nokia.

Βουρ φίλε για το redmi note 5 /32gb. Γύρω στα 156€.

https://www.skroutz.gr/s/14920478/Xiaomi-Redmi-Note-5-32GB.html

Καλά ο φίλος ότι και να τον ρωτήσεις θα σου προτείνει κάποιο νοκια. Ακόμη και αν ζητήσεις ψυγείο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το Lumia με το Nokia 3.1

Επίσης το redmi note 5 είναι πολύ ανώτερο κινητό και στο λέω γιατί το έχω. Σ αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει ανταγωνισμός.Καλά ο φίλος ότι και να τον ρωτήσεις θα σου προτείνει κάποιο νοκια. Ακόμη και αν ζητήσεις ψυγείο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λάστιχα εάν θες μπορώ να σου προτείνω.

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

https://www.skroutz.gr/c/578/lastixa-autokinitou/m/5809/Nokian.html

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...