Jump to content

Συσκευή κάτω από 340 euro, οθόνη +5,3' και καλή κάμερα


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Η τιμή διαμορφώνει σημαντικό μέρος της επιλογής γιατί είναι για δώρο.

Ο ιδιοκτήτης είχε πριν το Samsung S6 το οποίο και έχασε.

 

Χαρακτηριστικά ... Εδώ σας Θέλω ... :lol:

1. Τιμή max 350 ... προτίμηση για under 300 αν γίνεται

2. Καλή κάμερα

3. Επεξεργαστής πάνω από SD 820 ...

4. Οθόνη μεγαλύτερη από 5,3 inches

5. Καλή μπαταρία γιατί είναι για επαγγελματική χρήση και πρέπει οπωσδήποτε να βγάζει την μέρα

6. Αν παίζει κάτι με καθαρό android

 

Η αγορά θα γίνει άμεσα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η τιμή διαμορφώνει σημαντικό μέρος της επιλογής γιατί είναι για δώρο.

Ο ιδιοκτήτης είχε πριν το Samsung S6 το οποίο και έχασε.

 

Χαρακτηριστικά ... Εδώ σας Θέλω ... :lol:

1. Τιμή max 350 ... προτίμηση για under 300 αν γίνεται

2. Καλή κάμερα

3. Επεξεργαστής πάνω από SD 820 ...

4. Οθόνη μεγαλύτερη από 5,3 inches

5. Καλή μπαταρία γιατί είναι για επαγγελματική χρήση και πρέπει οπωσδήποτε να βγάζει την μέρα

6. Αν παίζει κάτι με καθαρό android

 

Η αγορά θα γίνει άμεσα ...

 

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Nokia 8 στα ~300 απλά είναι ακριβώς 5,3".Ολα τα υπόλοιπα είναι όπως τα θες.

Link to comment
Share on other sites

@George6633 Σε ευχαριστώ και καλημέρα,

έχει κάποια καλά χαρακτηριστικά όπως ο 835 και το jack ( χρησιμοποιεί πολύ τα ακουστικά), δεν με τρελαίνει η μπαταρία τα χοντρά περιθώρια πάνω κάτω και η ips.

 

Το κρατάω στα υπόψη ... Άλλη επιλογή έχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το Nokia 8 θα έλεγα. Μη σε "ανησυχεί" η IPS του. Είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν. Και η αυτονομία της συσκευής είναι πολύ καλή- βγάζεις ημέρα άνετα. Το είχα εναν μηνα και το έχει τώρα ο αδελφός μου, οπότε τα λέω εκ πείρας αυτά.

 

Αλλιώς το Samsung Galaxy A8. Λίγο μεγαλύτερη amoled οθόνη και επεξεργαστής μεταξύ 820 και 835. Αυτονομία επίσης πολύ καλή.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

@George6633 Σε ευχαριστώ και καλημέρα,

έχει κάποια καλά χαρακτηριστικά όπως ο 835 και το jack ( χρησιμοποιεί πολύ τα ακουστικά), δεν με τρελαίνει η μπαταρία τα χοντρά περιθώρια πάνω κάτω και η ips.

 

Το κρατάω στα υπόψη ... Άλλη επιλογή έχουμε ?

 

Τα περιθώρια ναι πιθανόν να ενοχλούνε..η οθόνη αν και ips είναι εξαιρετική,πρόσφατα το είδα πρώτη φορά από κοντά και όντως είναι όμορφη.Για μπαταρία δεν έχω άποψη,υποθέτω οι 5,3" και το stock Android να το κρατάνε μια μέρα.Σίγουρα θα έρθουν και άλλες προτάσεις από τα παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Nokia 8 και από μένα αν και από camera μην περιμένεις τπτ επιπέδου s7 edge s8 s9 p20 κλπ αλλά κακή δεν είναι
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση του Nokia. είναι άσχημο δεν το κρύβω και ψάχνω εναλλακτική :X

 

Το Α8 που αναφέρατε ( μου αρέσει σαν σχέδιο και οθόνη πολύ περισσότερο), αλλά έψαξα λίγο το θέμα CPU και δεν ενθουσιάστηκα ... ο Exynos 7885 είναι από ότι διαβάζω σε απόδοση κοντά στον 660 σε sigle core και 625 σε multi ... και στα bech scores υπολείπεται σημαντικά του 835

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση του Nokia. είναι άσχημο δεν το κρύβω και ψάχνω εναλλακτική :X

 

Το Α8 που αναφέρατε ( μου αρέσει σαν σχέδιο και οθόνη πολύ περισσότερο), αλλά έψαξα λίγο το θέμα CPU και δεν ενθουσιάστηκα ... ο Exynos 7885 είναι από ότι διαβάζω σε απόδοση κοντά στον 660 σε sigle core και 625 σε multi ... και στα bech scores υπολείπεται σημαντικά του 835

 

Aν δεν παίζεις βαριά 3D games ή δεν κάνεις video editing στο κινητό δεν θα καταλάβεις σοβαρή διαφορά πάντως. Όλα εξαρτώνται από τη χρήση που κάνει κάποιος.

Τα bench είναι απλώς να έχουμε να λέμε πόσο τερματίζει η απόδοση του SoC. :)

Link to comment
Share on other sites

@protsimer

Games παίζουν τα παιδίά αλλά είναι αδιάφορη η απόδοση ... Βαρύ multitasking με πολλές εφαρμογές και παράθυρα στον Chrome είναι η χρήση

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και το LG G6,δεν ξέρω βέβαια πως τα πάει η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία λίστα ...

 

Pixel XL ( στα 310-320 ) SD821

LG G6 ( στα 300 ) SD821

Huawei Honor 10 ( στα 340-350 ) Kirin 970

Nokia 8 ( στα 311 ) SD835

Xiaomi Mi A2 ( το οικονομικότερο όλων στα 230 ) SD660

 

Lg Από εμφάνιση, Nokia από επεξεργαστή , Huawei από μπαταρία, Pixel από κάμερα :wacko:

To LG έχει βγάλει προβλήματα ? (δηλαδή bootloop και άλλα τα άλλα γνωστά θέματα της LG ? )

 

 

edit ... μόλις ανακάλυψα αυτό Xiaomi Mi 8 SE στα 355 ... review

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_8_se-review-1794.php

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία λίστα ...

 

Pixel XL ( στα 310-320 ) SD821

LG G6 ( στα 300 ) SD821

Huawei Honor 10 ( στα 340-350 ) Kirin 970

Nokia 8 ( στα 311 ) SD835

Xiaomi Mi A2 ( το οικονομικότερο όλων στα 230 ) SD660

 

Lg Από εμφάνιση, Nokia από επεξεργαστή , Huawei από μπαταρία, Pixel από κάμερα :wacko:

To LG έχει βγάλει προβλήματα ? (δηλαδή bootloop και άλλα τα άλλα γνωστά θέματα της LG ? )

 

Δε νομίζω πως ο 835 είναι καλύτερος από τον 970 (τουλάχιστον, όχι αισθητά)

Το g6 όχι, δεν έχει βγάλει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να φτάσεις στα 350 θα σου σύστημα το Mi Mix 2, όχι το s, το προηγούμενο μοντέλο. Καλύτερη μπαταρία και επεξεργαστής από το LG G6 και κατά τη γνώμη μου πολύ όμορφο. Μόνο μείον η θέση της σελφοκάμερας.
Link to comment
Share on other sites

Nokia 8 κι από εμένα λόγω υποστήριξης και SD 835.
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία λίστα ...

 

Pixel XL ( στα 310-320 ) SD821

LG G6 ( στα 300 ) SD821

Huawei Honor 10 ( στα 340-350 ) Kirin 970

Nokia 8 ( στα 311 ) SD835

Xiaomi Mi A2 ( το οικονομικότερο όλων στα 230 ) SD660

 

Lg Από εμφάνιση, Nokia από επεξεργαστή , Huawei από μπαταρία, Pixel από κάμερα :wacko:

To LG έχει βγάλει προβλήματα ? (δηλαδή bootloop και άλλα τα άλλα γνωστά θέματα της LG ? )

 

 

edit ... μόλις ανακάλυψα αυτό Xiaomi Mi 8 SE στα 355 ... review

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_8_se-review-1794.php

 

Lg / pixel ούτε στον εχθρό λόγο προβλημάτων mi a2 μέτρια camera Nokia 8 κάπως καλύτερη camera, το honor δεν πρόλαβα να το δω

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία λίστα ...

 

Pixel XL ( στα 310-320 ) SD821

LG G6 ( στα 300 ) SD821

Huawei Honor 10 ( στα 340-350 ) Kirin 970

Nokia 8 ( στα 311 ) SD835

Xiaomi Mi A2 ( το οικονομικότερο όλων στα 230 ) SD660

 

Lg Από εμφάνιση, Nokia από επεξεργαστή , Huawei από μπαταρία, Pixel από κάμερα :wacko:

To LG έχει βγάλει προβλήματα ? (δηλαδή bootloop και άλλα τα άλλα γνωστά θέματα της LG ? )

 

 

edit ... μόλις ανακάλυψα αυτό Xiaomi Mi 8 SE στα 355 ... review

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_8_se-review-1794.php

 

Αυτο το καιρο δουλευω το lg g6 (στο bestprice το βρισκεις 280). Τα specs το αδικουνε. Αν ενα κινητο για σενα ειναι μονο ο soc τοτε κοιτα αλλου (δηλαδη καποιο με 835). Αν παλι το κοιτας ως συνολο τοτε ειναι μια καλη επιλογη.

 

Ειναι ενα πολυ ομορφο κινητο, με καλη/στιβαρη κατασκευη, πολυ καλη οθονη, καλη καμερα, καλοστημενο λογισμικο και καποια εξτρας που δε τα βρισκεις ευκολα όπως αδιαβραχοποιηση και jack. Θεμα bootloop στη σειρα g εχουν σταματησει απο εποχες lg g4. Νομιζω για 280 ευρω ειναι μια καλη επιλογη. Υποψιν ειναι μεν 5.7 ιντσες αλλα αναλογις 18:9. Οποτε δεν ξερω μην σου φανει μικρο (ειναι σαν 5.15 ιντσες με μεγαλωμενη την μια πλευρα).

 

Αν δεν σε νοιαζει η εγγυηση μπορεις να δεις και το εξαιρετικο Mi Mix 2 που εχει περιπου 330 ευρω απο bestprice.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείω το Xiaomi Mi Mix 2 λόγω μπαταρίας και IPS και MUI ... ίσως να το δεχόμουν αν είχε μόνο ένα από αυτά τα μειονεκτήματα αλλά με όλα μαζί όχι.

Επίσης αποκλείστηκε από την λίστα και το Xiaomi Mi A2

 

Αν ισχύουν αυτά που λέτε για το Pixel XL ( περί προβλημάτων ) τότε η λογική λέει :

 

- Nokia 8 ( λόγω επεξεργαστή, και αποδεκτής μπαταρίας ) - Συνεχίζει βέβαια να μην μου αρέσει αυτό το χονδρό περιθώριο επάνω και κάτω... απορώ ποιος το είδε και είπε ΟΚ ας το βγάλουμε έτσι σαν συσκευή του 2015 ... :X

- Lg G6 ( με σαφή περιορισμό στα Upgrade ) αλλά σαφώς πιο όμορφο.

- Huawei Honor 10 ( δεν το ξέρω καθόλου και βλέπω video στο youtube ) στα μείον η IPS και κάμερα την νύχτα στα + ο 970 και ξεκινάει με 8,1 Oreo

- Xiaomi Mi 8 SE ( Μία από τα ίδια πολύ καινούργιο ) Καλύτερα χαρακτηριστικά από το Huawei αλλά αυτό που με φοβίζει είναι η Mui και μην μπλέξω με κινέζική version.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείω το Xiaomi Mi Mix 2 λόγω μπαταρίας και IPS και MUI ... ίσως να το δεχόμουν αν είχε μόνο ένα από αυτά τα μειονεκτήματα αλλά με όλα μαζί όχι.

Επίσης αποκλείστηκε από την λίστα και το Xiaomi Mi A2

 

Αν ισχύουν αυτά που λέτε για το Pixel XL ( περί προβλημάτων ) τότε η λογική λέει :

 

- Nokia 8 ( λόγω επεξεργαστή, και αποδεκτής μπαταρίας ) - Συνεχίζει βέβαια να μην μου αρέσει αυτό το χονδρό περιθώριο επάνω και κάτω... απορώ ποιος το είδε και είπε ΟΚ ας το βγάλουμε έτσι σαν συσκευή του 2015 ... :X

- Lg G6 ( με σαφή περιορισμό στα Upgrade ) αλλά σαφώς πιο όμορφο.

- Huawei Honor 10 ( δεν το ξέρω καθόλου και βλέπω video στο youtube ) στα μείον η IPS και κάμερα την νύχτα στα + ο 970 και ξεκινάει με 8,1 Oreo

- Xiaomi Mi 8 SE ( Μία από τα ίδια πολύ καινούργιο ) Καλύτερα χαρακτηριστικά από το Huawei αλλά αυτό που με φοβίζει είναι η Mui και μην μπλέξω με κινέζική version.

 

Ολα οσα εχεις βαλει εχουν IPS οθονη.

 

Θα σου λεγα να κοψεις και το nokia 8 αν η καμερα ειναι οντως σημαντικο κριτηριο. Εχει απλα ικανοποιητικη κάμερα, όχι καλη (δηλαδη θα χασεις σε σχεση με το s6). Απο αυτα που κράτησες θα ημουν μεταξυ honor 10 και lg g6. Αν και καλο θα ηταν να ψαξεις λιγα δειγματα του honor γιατι δεν εχει ois και δεν ξερω ποσο καλα τα παει (δεν το χω δουλεψει).

 

Οσον αφορα το mi8 se, υποψιν οτι ουτε αυτο εχεις ois... αν παλι μπορουσες να παρεις απο Κινα αυτο το καιρο παιζει κουπονι για το mi8 στα 325 + 12 ευρω priority (για αποφυγη τελωνειου) και εχει οντως καλη καμερα.

 

Αν τυχον μπορεις να κανεις την υπερβαση δες και το HTC U11. Μακραν η καλυτερη καμερα σε αυτα τα χρηματα και εχει soc 835 και με εξαιρετικη αυτονομια λογω του boost + (λογισμικου της HTC).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

είπα να κάνω την υπέρβαση ... σκέφτηκα LG V30 που τα έχει όλα και το βρήκα 390 euro https://www.bestprice.gr/item/2155138851/lg-v30-64gb.html?qid=3gwnr5RNqGW_2959b&seq=1

 

Δεν ξέρω αν αξίζει τα +100 euro από το Nokia ... αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο. Η εναλλακτική είναι η σειρά Honor της Huawei τα οποία είναι ίδια https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9157&idPhone2=9230&idPhone3=8938#diff-*,*,* με διαφορά στην κάμερα και στην μπαταρία ...

 

https://www.skroutz.gr/s/13449939/Huawei-Honor-View-10-128GB.html

https://www.skroutz.gr/s/15691041/Huawei-Honor-Play-64GB.html

https://www.skroutz.gr/s/15035815/Huawei-Honor-10-64GB.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα για αγορά από Κίνα, το honor 10, 4/128gb η global έκδοση, παίζει στα 323€ στο Gearbest. Αν όμως έχεις εγγύηση για το lg v30 από επίσημη αντιπροσωπεία, τότε συμφέρει να δώσεις τα παραπάνω χρήματά για το lg

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα mi8 από Κίνα στη θέση σου. Και με ακόμη λιγότερα χρήματα θα χτυπούσα το pocophone

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχεις εγγύηση για το lg v30 από επίσημη αντιπροσωπεία, τότε συμφέρει να δώσεις τα παραπάνω χρήματά για το lg

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

+1. Απλα ας ρωτησει το καταστημα αν ειναι ευρωπαϊκο.

 

Υ.Γ. Τι αποτομη κατρακυλα που πηρε; Την τελευταια φορα θυμαμαι που το προτεινες εσυ κοντα στα 430 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα mi8 από Κίνα στη θέση σου. Και με ακόμη λιγότερα χρήματα θα χτυπούσα το pocophone

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Αγορά χωρίς κατάστημα εδώ και service δεν παίζει με την καμία. Την πάτησα μία φορά με asus zenphone και από τότε είπα ποτέ ξανά.

Ειδικά όταν πρόκειται να δοθεί ποσό κοντά στα 400 και όχι κάνα 50άρι 100άρι.

 

Τι να το κάνω το pocophone ... που θα έχει service αν χρειαστεί κάτι ? πως θα πάρει αναβαθμίσεις ? τι λογισμικό κουβαλάει ? ποιος το έχει για να γράψει εμπειρία χρήσης ?

Με το LG V30 νιώθω μία σιγουριά και για την απόδοση του και το σχέδιο και την αντιπροσωπία .

 

Μια ερώτηση μόνο. Πως ξεχωρίζω και πώς βεβαιώνω ( η αγορά θα γίνει μέσω του bestPrice στο link που έβαλα πριν ) ότι πρόκειται για προϊόν με Ελληνική Εγγύηση ?

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

+1. Απλα ας ρωτησει το καταστημα αν ειναι ευρωπαϊκο.

 

Υ.Γ. Τι αποτομη κατρακυλα που πηρε; Την τελευταια φορα θυμαμαι που το προτεινες εσυ κοντα στα 430 ευρω.

 

Ναι, είναι λουκουμακι σε αυτήν τιμή...

 

Αγορά χωρίς κατάστημα εδώ και service δεν παίζει με την καμία. Την πάτησα μία φορά με asus zenphone και από τότε είπα ποτέ ξανά.

Ειδικά όταν πρόκειται να δοθεί ποσό κοντά στα 400 και όχι κάνα 50άρι 100άρι.

 

Τι να το κάνω το pocophone ... που θα έχει service αν χρειαστεί κάτι ? πως θα πάρει αναβαθμίσεις ? τι λογισμικό κουβαλάει ? ποιος το έχει για να γράψει εμπειρία χρήσης ?

Με το LG V30 νιώθω μία σιγουριά και για την απόδοση του και το σχέδιο και την αντιπροσωπία .

 

Μια ερώτηση μόνο. Πως ξεχωρίζω και πώς βεβαιώνω ( η αγορά θα γίνει μέσω του bestPrice στο link που έβαλα πριν ) ότι πρόκειται για προϊόν με Ελληνική Εγγύηση ?

 

Θα συμφωνήσω ότι με αυτά τα ποσά θες εγγύηση. Καταρχήν θα ρωτήσεις το κατάστημα και στο νήμα του κινητού τι έκανα οι κάτοχοί του, από που το πήραν κλπ. Εγώ για να είμαι σίγουρος 100% για την εγγύηση, αυτό που έκανα σε ανάλογη περίπτωση με άλλη μάρκα όμως κινητού, ήταν να πάρω τηλέφωνο το κατάστημα και να ζητήσω το ΙΜΕΙ. Μετά πηρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και επιβεβαιωσα με βάση το ΙΜΕΙ ότι έχει εγγύηση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...