Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Γιατι οι 8 στους δέκα έχουν Cosmote. 
Λοιπον… Cavo Olympo στο ξενοδοχείο όπως μπαίνεις στη Πλάκα Λιτοχώρου από τον Α1 θέλει βελτίωση. Μετά στη διασταύρωση για Λιτόχωρο στο Olympus Beach Camping… αν κατεβεις κάτω στη παραλία σήμα οριακό από ολους. 
Καλα για μέσα στη Λεπτοκαρυά, θέμα έχει η παραλία προς τα ΚΑΑΥ και Olympian Bay μεχρι τον 1ο ανισόπεδο κόμβο για να μπεις στο χωριό. Και αν έχει κίνηση το καλοκαίρι… όλη η Λεπτοκαρυά κάτω από τις γραμμές, σχεδόν όλο το 24ωρο δεδομένα γιόκ η Cosmote. Στα ίδια σημεία η Nova παίζει μπάλα μόνη της.

ΥΓ: Πηγαίνω πολλά καλοκαίρια διακοπές εκεί και από πέρυσι που πήγα για αρκετές μέρες ειδα ότι δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με 5 χρόνια πριν. Θέλει δουλειά…

Εκεί θέλει micro κάθε 5μετρα με τον κόσμο που μαζεύει το καλοκαίρι.  Όλη η Πιερία το καλοκαίρι είναι μη λειτουργική από cosmote , γνωστό θέμα εδώ και αιώνες 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Εκεί θέλει micro κάθε 5μετρα με τον κόσμο που μαζεύει το καλοκαίρι.  Όλη η Πιερία το καλοκαίρι είναι μη λειτουργική από cosmote , γνωστό θέμα εδώ και αιώνες 

Ο σχεδιασμός των ακτογραμμων και ειδικά εκεί που φισκαρει κόσμο, είναι αγκάθι για όλους.. Micro και N78 σε όλους τους γύρω σταθμούς η μόνη λύση. Και πάλι θα υπάρχει πρόβλημα στα σημεία πιστεύω.. 

12 ώρες πριν, vgiourgias said:

Σε τεράστιο τμήμα της παραλιακής βόρειας κορινθίας (Λέχαιο, Περιγιάλι, Κάτω Άσσος, Βραχάτι, Κοκκώνι) η cosmote ανύπαρκτη εδώ και 3 χρόνια, κάλυψη 1mbits στις καλές, no internet συνήθως. Αν πας παραμέσα μάλιστα σ'αυτές τις κωμοπόλεις δεν πιάνεις ούτε καν GSM σε μερικά σημεία. Τραγική η cosmote στο νομό κορινθίας (πληροφοριακά, σχεδόν ίδιο χάλι η wind, ενώ η vodafone έφτιαξε και τουλάχιστον έχεις usable internet εδώ και ένα χρόνο).

Οι κεραίες είναι πιο μέσα από την ακτογραμμή και λογικά πιάνεις από τον σταθμό του Λουτρακίου πάνω στα Γεράνεια. Όχι πάντα, αλλά στα κενά πολλές φορές λογικά σε συνδέει εκεί. Η vodafone απλά έχει πιο κοντά τους σταθμούς στην ακτή και έχει το πλεονέκτημα. Λέχαιο δεν έβαλαν ακόμα στο μεταξύ τον νέο σταθμό μου φαίνεται. Αν θες και μπορείς να περάσεις, ενημέρωσε μας άμα έχουν κάνει καμιά πρόοδο 😏

Link to comment
Share on other sites

@mixtri μπαινει φετος η πράσινη στην Ευρωπαϊκή δεκάδα;;;;Για το έτος 2022 ήταν στην 8η θέση και το 2023 εκτός δεκάδας

Ακούω προβλέψεις από όλους φυσικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

@mixtri μπαινει φετος η πράσινη στην Ευρωπαϊκή δεκάδα;;;;Για το έτος 2022 ήταν στην 8η θέση και το 2023 εκτός δεκάδας

Ακούω προβλέψεις από όλους φυσικά!!!!

Ούτε φέτος! Αλλά θα ανέβουν οι συνεργάτιδες!

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ούτε φέτος! Αλλά θα ανέβουν οι συνεργάτιδες!

Δεν νομίζω ότι οι συνεργάτιδες θα ανέβουν πολύ και ταυτόχρονα αμφιβάλλω για την ένταξη της πράσινης στα τοπ 10.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ούτε φέτος! Αλλά θα ανέβουν οι συνεργάτιδες!

Εγώ λέω ότι θα έχουν άνοδο οι συνεργάτιδες(τουλάχιστον η κόκκινη για την μαύρη λόγω λίγης χρήσης δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη)αλλά η πράσινη θα επιστρέψει στο top-10 της Ookla

 

1 minute ago, Gv2008 said:

Δεν νομίζω ότι οι συνεργάτιδες θα ανέβουν πολύ και ταυτόχρονα αμφιβάλλω για την ένταξη της πράσινης στα τοπ 10.

 

Link to comment
Share on other sites

Από του χρόνου θα έλεγα πάλι διεκδίκηση για δεκάδα. Αρκετά μεταβατική χρονιά φέτος με τον νέο CEO κιόλας 😏

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο είναι αρκετά πεσμένο σε σχέση με πέρσι σε πολλές περιοχές της χώρας λόγω της μετάβασης στο SA

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2024 at 3:25 ΜΜ, johnnybegood said:

Το χα κατα νου Μιχαλη.

Αυριο θα τους παρω τηλ για παραπονα και θα δω τι θα μου πουν...

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) τι συσκευή έχεις;

2) από που την αγόρασες;

3) έχεις κάνει root;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mixtri said:

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) τι συσκευή έχεις;

2) από που την αγόρασες;

3) έχεις κάνει root;

Πριν λιγο πηρα τηλεφωνο και δηλωσα βλαβη.
1. Samsung s23 ultra
2. Απο σκρουτζομαγαζο (ευρωπαικη συσκευη)
3. Οχι

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, johnnybegood said:

Πριν λιγο πηρα τηλεφωνο και δηλωσα βλαβη.
1. Samsung s23 ultra
2. Απο σκρουτζομαγαζο (ευρωπαικη συσκευη)
3. Οχι

Μμμ. Το θέμα είναι τι ROM φοράει. Έχω βάσιμη υποψία ότι λείπουν capabilities στο uecap που δίνει στην Κοσμοτε. Το S23 Ultra όπως και όλα τα Samsung είναι πολύ περίεργα σε αυτόν τον τομέα. Δουλεύω με την TEMS και πολλές φορές με Ευρωπαϊκή ROM αλλά άλλο variant δεν κάνει report capabilities. Εκ των υστέρων, μιλάμε με Samsung, στέλνουμε συσκευή και IMSI και μας ξεκλειδώνουν capabilities.

Είναι απιστευτο! Κάποτε είχαμε το ίδιο θέμα με τα Sony αλλά τώρα ακολουθούν general policyman capability.

Μια γρήγορη λύση είναι να δοκιμάσεις με ένα iPhone στα ίδια σημεία να δεις. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Μμμ. Το θέμα είναι τι ROM φοράει. Έχω βάσιμη υποψία ότι λείπουν capabilities στο uecap που δίνει στην Κοσμοτε. Το S23 Ultra όπως και όλα τα Samsung είναι πολύ περίεργα σε αυτόν τον τομέα. Δουλεύω με την TEMS και πολλές φορές με Ευρωπαϊκή ROM αλλά άλλο variant δεν κάνει report capabilities. Εκ των υστέρων, μιλάμε με Samsung, στέλνουμε συσκευή και IMSI και μας ξεκλειδώνουν capabilities.

Είναι απιστευτο! Κάποτε είχαμε το ίδιο θέμα με τα Sony αλλά τώρα ακολουθούν general policyman capability.

Μια γρήγορη λύση είναι να δοκιμάσεις με ένα iPhone στα ίδια σημεία να δεις. 

Και η γυναικα μου εχει samsung fold 3 και αυτη τα ιδια προβληματα...θα προσπαθησω να κανω αυτο με το iphone...τωρα που το λες η Rom του ειναι EUX/-/EUX/VGR και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το VGR σημαινει vodafone Gr αν σημαινει κατι σε σχεση με ασυμβατοτητες.
παλια θυμαμαι η Samsung ειχε λογισμικο αποκλειστικα για καθε provider(δεν ξερω αν συμβαινει για το S23 θα το κοιταξω ).
Ευχαριστω Μιχαλη και μακαρι να βρω καποια ακρη.
Θα ρωτησω και στο νημα του S23

Edited by johnnybegood
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnnybegood said:

Και η γυναικα μου εχει samsung fold 3 και αυτη τα ιδια προβληματα...θα προσπαθησω να κανω αυτο με το iphone...τωρα που το λες η Rom του ειναι EUX/-/EUX/VGR και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το VGR σημαινει vodafone Gr αν σημαινει κατι σε σχεση με ασυμβατοτητες.
παλια θυμαμαι η Samsung ειχε λογισμικο αποκλειστικα για καθε provider(δεν ξερω αν συμβαινει για το S23 θα το κοιταξω ).
Ευχαριστω Μιχαλη και μακαρι να βρω καποια ακρη.
Θα ρωτησω και στο νημα του S23

Πάντως εγώ που πήρα S23 από Nova και το εχει ο πατέρας μου με Cosmote καρτα δεν έχει κανένα θέμα με τις ταχύτητες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, johnnybegood said:

Και η γυναικα μου εχει samsung fold 3 και αυτη τα ιδια προβληματα...θα προσπαθησω να κανω αυτο με το iphone...τωρα που το λες η Rom του ειναι EUX/-/EUX/VGR και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το VGR σημαινει vodafone Gr αν σημαινει κατι σε σχεση με ασυμβατοτητες.
παλια θυμαμαι η Samsung ειχε λογισμικο αποκλειστικα για καθε provider(δεν ξερω αν συμβαινει για το S23 θα το κοιταξω ).
Ευχαριστω Μιχαλη και μακαρι να βρω καποια ακρη.
Θα ρωτησω και στο νημα του S23

Στο λέω ειλικρινά, δε ξέρω τι γίνεται με τα Samsung. Έχουμε δει τρελά πράγματα με διάφορες ROM. Θεωρώ ότι προσπαθούν να κάνουν οικονομία κλίμακας στο licensing από Qualcomm και τα έχουν κάνει μαντάρα. Το VGR μάλλον είναι Vodafone GR όπως λες, και αν όντως ισχύει ότι κόβει capabilities είναι εντελώς χαζό κατά την άποψή μου.

Η άλλη περίπτωση είναι ότι όντως να είναι χάλια η ΚΟΣΜΟΤΕ όπου δοκίμασες, αλλά είναι κομμάτι δύσκολο. Παραείναι πολλές οι περιπτώσεις...

Όσον αφορά τα OOKLA tests, έχω δει λίγα επίσημα αποτελέσματα και η διαφορά μεταξύ των δικτύων είναι ακόμα μεγαλύτερη. Η ΝΟΒΑ νομίζω είναι σε ιστορικό χαμηλό και η Vodafone βελτιώθηκε λίγο. Θα τα δείτε να μη τα λέω εγώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Όσον αφορά τα OOKLA tests, έχω δει λίγα επίσημα αποτελέσματα και η διαφορά μεταξύ των δικτύων είναι ακόμα μεγαλύτερη. Η ΝΟΒΑ νομίζω είναι σε ιστορικό χαμηλό και η Vodafone βελτιώθηκε λίγο. Θα τα δείτε να μη τα λέω εγώ.

Σημαντικό αυτό που μόλις ανάφερες. Άρα στην πρώτη θέση η πράσινη που διεύρυνε την διαφορά της και στην δεύτερη θέση η κόκκινη που έχει ανέβει

Link to comment
Share on other sites

Μελίσσια 

Screenshot_20240320_143156_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2024 at 12:35 ΜΜ, johnny_htc said:

Ο σχεδιασμός των ακτογραμμων και ειδικά εκεί που φισκαρει κόσμο, είναι αγκάθι για όλους.. Micro και N78 σε όλους τους γύρω σταθμούς η μόνη λύση. Και πάλι θα υπάρχει πρόβλημα στα σημεία πιστεύω.. 

Οι κεραίες είναι πιο μέσα από την ακτογραμμή και λογικά πιάνεις από τον σταθμό του Λουτρακίου πάνω στα Γεράνεια. Όχι πάντα, αλλά στα κενά πολλές φορές λογικά σε συνδέει εκεί. Η vodafone απλά έχει πιο κοντά τους σταθμούς στην ακτή και έχει το πλεονέκτημα. Λέχαιο δεν έβαλαν ακόμα στο μεταξύ τον νέο σταθμό μου φαίνεται. Αν θες και μπορείς να περάσεις, ενημέρωσε μας άμα έχουν κάνει καμιά πρόοδο 😏

Κάποια στιγμή θα περάσω, αλλά πού βρίσκεται στο Λέχαιο για να κοιτάξω συγκεκριμένα?

Aπ'ότι άκουσα έχουν παίξει και διάφορες αντιδράσεις από τα γνωστά ούγκανα για εγκατάσταση εκεί.

Edited by vgiourgias
Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή, στη γέφυρα.

Screenshot_20240320_145118_Speedtest.jpg

Παιανία 

Screenshot_20240320_145835_Speedtest.jpg

Παιανία το φτιάξανε!! 

Τους είχα κάνει αίτημα για τα μονοψήφια.

Πάντως το 4G συνεχίζει με 8Mbps.

Screenshot_20240320_151544_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, MIKU said:

Αγία Παρασκευή, στη γέφυρα.

Screenshot_20240320_145118_Speedtest.jpg

Παιανία 

Screenshot_20240320_145835_Speedtest.jpg

Παιανία το φτιάξανε!! 

Τους είχα κάνει αίτημα για τα μονοψήφια.

Πάντως το 4G συνεχίζει με 8Mbps.

Screenshot_20240320_151544_Speedtest.jpg

Αυτά τα νούμερα είναι εν κινήσει;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mixtri said:

Αυτά τα νούμερα είναι εν κινήσει;

Ναι ναι 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mixtri said:

Στο λέω ειλικρινά, δε ξέρω τι γίνεται με τα Samsung. Έχουμε δει τρελά πράγματα με διάφορες ROM. Θεωρώ ότι προσπαθούν να κάνουν οικονομία κλίμακας στο licensing από Qualcomm και τα έχουν κάνει μαντάρα. Το VGR μάλλον είναι Vodafone GR όπως λες, και αν όντως ισχύει ότι κόβει capabilities είναι εντελώς χαζό κατά την άποψή μου.

Η άλλη περίπτωση είναι ότι όντως να είναι χάλια η ΚΟΣΜΟΤΕ όπου δοκίμασες, αλλά είναι κομμάτι δύσκολο. Παραείναι πολλές οι περιπτώσεις...

Όσον αφορά τα OOKLA tests, έχω δει λίγα επίσημα αποτελέσματα και η διαφορά μεταξύ των δικτύων είναι ακόμα μεγαλύτερη. Η ΝΟΒΑ νομίζω είναι σε ιστορικό χαμηλό και η Vodafone βελτιώθηκε λίγο. Θα τα δείτε να μη τα λέω εγώ.

Όσα γράφεις συνάδουν με τις καταγραφές μας. Η πράσινη παρά τα προβλήματά της λόγω της επικείμενης ενεργοποίησης του sa έχει ξεφύγει, η vf έχει βελτιωθεί ενώ η nova είναι σκεύη απογοήτευση 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gv2008 said:

Όσα γράφεις συνάδουν με τις καταγραφές μας. Η πράσινη παρά τα προβλήματά της λόγω της επικείμενης ενεργοποίησης του sa έχει ξεφύγει, η vf έχει βελτιωθεί ενώ η nova είναι σκεύη απογοήτευση 

+10000. Την ίδια άποψη έχουμε 

Πλέον έχουμε μια καλή εναλλακτική απέναντι στην πράσινη που πάει με σπασμένα φρένα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vgiourgias said:

Κάποια στιγμή θα περάσω, αλλά πού βρίσκεται στο Λέχαιο για να κοιτάξω συγκεκριμένα?

Aπ'ότι άκουσα έχουν παίξει και διάφορες αντιδράσεις από τα γνωστά ούγκανα για εγκατάσταση εκεί.

Ωραίος. Εδώ βρίσκεται που σου βάζω το στίγμα, απέναντι από το my market αν το ξέρεις. Είχε γίνει θέμα, κάπου το καλοκαίρι είχα διαβάσει και γω την είδηση, εσύ πιθανότατα να έχεις ακούσει κάτι παραπάνω. Δεν κατάλαβα όμως αν πήγαν να την εγκαταταστησουν και τους σταμάτησαν ή αν πήραν πρέφα για τη νέα άδεια διάφοροι σύλλογοι που "κινητοποιουν" πολίτες 🤔. Μικρή σημασία, όπως και αν έγινε, επέρχεται καθυστέρηση κάπου στον ένα χρόνο έχω καταλάβει μέχρι να βγει απόφαση.. 

Screenshot_20240320_152453_Maps.jpg

Screenshot_20240320_152253_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...