Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέγιστο στην 103141 (Αλεξανδρούπολη) και νέο προσωπικό ρεκόρ 🤓😍 ξεπερνώντας και την 104050 (Ιωάννινα) σε ίδιες συνθήκες που είχα πέρσι (1654). 

Με κόσμο και απεριόριστα δίνει 300-600 Mbps down.

IMG_0704.thumb.PNG.e63efaf48fcaebecd4b279aa72c6bf40.PNGIMG_0709.thumb.PNG.2ecb081e4976bdb3757c87467dbf9b3d.PNG

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, waeo said:

Με κόσμο και απεριόριστα δίνει 300-600 Mbps down.

Πολλά νιώθω ότι λες. Όσο είμαι Αλεξανδρούπολη (εδώ κ καμία εβδομάδα) πάνω από 250 δεν έχω δει ακόμα και 3πμ.. Μπροστά από τον ΟΤΕ που το καλοκαίρι χτυπούσε 900+, τώρα είδα ένα ωραιότατο 140.. 

Πάντως η κατάσταση είναι πολύ βελτιωμένη, αν και κάποια μπουκώματα του παρελθόντος εμφανίστηκαν ξανά σε ορισμένα σημεία 

 

Edit: τώρα στην 103561. Το μεγαλύτερο που έχω δει τις τελευταίες ημέρες. 

IMG_4418.png

IMG_4419.png

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paanos said:

Πολλά νιώθω ότι λες. Όσο είμαι Αλεξανδρούπολη (εδώ κ καμία εβδομάδα) πάνω από 250 δεν έχω δει ακόμα και 3πμ.. Μπροστά από τον ΟΤΕ που το καλοκαίρι χτυπούσε 900+, τώρα είδα ένα ωραιότατο 140.. 

 

 

Όλες οι μετρήσεις στο κέντρο κάτω από την εθνικής αντιστάσεως προς το λιμάνι,  διαφορετικές ώρες και μέρες για να καλύψω πολύ συνοπτικά μια ημέρα. Μπροστά από την Cosmote πλέον για να χτυπήσεις 800+ όπως πριν, το καλοκαίρι που λες πρέπει να μετρήσεις μετά τις 12 τα μεσάνυχτα. (Αν και πλέον όχι, από σήμερα τουλάχιστον που βλέπω).

Η 103561 μου έδωσε το πρωί κάπου στις 7:30 κοντά 800. Γενικά όμως μέσα στην ημέρα είναι πιο χαμηλές οι πτήσεις.

IMG_0715.thumb.PNG.362e2b089ccc4c53a3243028a5e0d67e.PNGIMG_0714.thumb.PNG.d374de56324a246aa107f5fc12175806.PNGIMG_0713.thumb.PNG.705fb3bfb4a9ea6dd3acc2e8d58343f4.PNGIMG_0712.thumb.PNG.aca1396f5598d99210d98c3d49de4873.PNGIMG_0711.thumb.PNG.443346849f785d6a44d70fc9c658bd3c.PNGIMG_0710.thumb.PNG.4ddc15ae269a2dc0dd8cdabf027ab1a1.PNG
 

Edit: Αυτή τη στιγμή

IMG_0716.thumb.png.fcc9733c46100e4d0f9fb6b8e4f2232a.pngEdit 2: IMG_0720.thumb.PNG.0ceb421ecf4772a587e99c4478ea6c78.PNGIMG_0721.thumb.PNG.a317b31978234327ba6e0d0f3a7917b6.PNG

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Η μ@λακια με την b20 και στον 103094 κ 103093 σε ωρα αιχμής και στις σερρες … QPSK ακόμα και με καλό σήμα και ταχύτητες υπό του 0.1mbps . Ευτυχώς έχει καλή κάλυψη και σπανίζουν οι περιπτώσεις που γυρνάει σε b20 ακόμα και σε εσωτερικό χώρο . Το βράδυ πάει κλτρ 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, georgebad said:

Η μ@λακια με την b20 και στον 103094 κ 103093 σε ωρα αιχμής και στις σερρες … QPSK ακόμα και με καλό σήμα και ταχύτητες υπό του 0.1mbps . Ευτυχώς έχει καλή κάλυψη και σπανίζουν οι περιπτώσεις που γυρνάει σε b20 ακόμα και σε εσωτερικό χώρο . Το βράδυ πάει κλτρ 

Για να έχεις qpsk το σήμα μάλλον δεν είναι και τόσο καλό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

Για να έχεις qpsk το σήμα μάλλον δεν είναι και τόσο καλό.

Δεν ξέρω αν -108 σήμα δικαιολογεί QPSK . Δεν γα έπρεπε να είναι μεταξύ 16-64qam ? Δεν βάζω και το χέρι κου στην φωτιά γιατί είναι και μενού iPhone και γενικα τα έχει τα θεματάκια του όπως ξέρουμε όλοι 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgebad said:

Δεν ξέρω αν -108 σήμα δικαιολογεί QPSK . Δεν γα έπρεπε να είναι μεταξύ 16-64qam ? Δεν βάζω και το χέρι κου στην φωτιά γιατί είναι και μενού iPhone και γενικα τα έχει τα θεματάκια του όπως ξέρουμε όλοι 

16qam max με καλό SNR. CQI?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

16qam max με καλό SNR. CQI?

Δεν είχα προσέξει . 
παραδειγμα νούμερο 2 σήμερα όπου το δίκτυο συμπεριφέρθηκε όπως έπρεπε . Με άφησε κολλημένο για λίγα δευτερόλεπτα  σε μια b20 η οποία ΔΝ λειτουργούσε , και αμέσως αμέσως μόλις κατάλαβα και εγώ ότι δεν κπυνιοταν με γύρισε σε μια b3 στα -125

IMG_4782.thumb.png.60151a2a5de47499e2b3f06faae1273e.png

https://www.speedtest.net/result/i/5926954049

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

Δεν είχα προσέξει . 
παραδειγμα νούμερο 2 σήμερα όπου το δίκτυο συμπεριφέρθηκε όπως έπρεπε . Με άφησε κολλημένο για λίγα δευτερόλεπτα  σε μια b20 η οποία ΔΝ λειτουργούσε , και αμέσως αμέσως μόλις κατάλαβα και εγώ ότι δεν κπυνιοταν με γύρισε σε μια b3 στα -125

IMG_4782.thumb.png.60151a2a5de47499e2b3f06faae1273e.png

https://www.speedtest.net/result/i/5926954049

Προφανώς δεν είχες καλό σήμα. Τώρα αν σχετίζεται με κάποιο συγκεκριμένο bug eg uplink interference or performance σε συγκεκριμένο radio δεν είμαι σε θέση να ξέρω. Τα lowband radios της /// έχουν πολύ καλή ευαισθησία αλλά ποτέ δε ξέρεις… Είναι huawei η κεραία ή commscope?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mixtri said:

Προφανώς δεν είχες καλό σήμα. Τώρα αν σχετίζεται με κάποιο συγκεκριμένο bug eg uplink interference or performance σε συγκεκριμένο radio δεν είμαι σε θέση να ξέρω. Τα lowband radios της /// έχουν πολύ καλή ευαισθησία αλλά ποτέ δε ξέρεις… Είναι huawei η κεραία ή commscope?

Το συγκεκριμένο PCI (από το μεσημέρι) εχει  commscope . Επίσης σερρες δεν έχουμε από όσο ξέρω Huawei passive 

Link to comment
Share on other sites

-125;

Πού βρίσκεται η κεραία;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgebad said:

Το συγκεκριμένο PCI (από το μεσημέρι) εχει  commscope . Επίσης σερρες δεν έχουμε από όσο ξέρω Huawei passive 

Έχω δει κι εγώ περίεργο uplink performance με Commscope όχι σε κοσμοτε αλλά σε άλλο δίκτυο. Κι εγώ σε Β20 το έχω δει. Χάνονται uplink πακέτα όταν είσαι εκτός λοβού κάλυψης στο uplink. Μπορείτε να καταλάβετε αν το pattern αφορά μόνο lowband σε Commscope?

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mixtri said:

Έχω δει κι εγώ περίεργο uplink performance με Commscope όχι σε κοσμοτε αλλά σε άλλο δίκτυο. Κι εγώ σε Β20 το έχω δει. Χάνονται uplink πακέτα όταν είσαι εκτός λοβού κάλυψης στο uplink. Μπορείτε να καταλάβετε αν το pattern αφορά μόνο lowband σε Commscope?

Και η 101016 που το δημιουργεί commscope έχει πάνω . Στην 101166 και στην  101022 Kathrein έχει . Οππτε δεν φαίνεται για μοτίβο . Βέβαια αυτά τα kathrein είναι αρκετά παλιά 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, georgebad said:

Και η 101016 που το δημιουργεί commscope έχει πάνω . Στην 101166 και στην  101022 Kathrein έχει . Οππτε δεν φαίνεται για μοτίβο . Βέβαια αυτά τα kathrein είναι αρκετά παλιά 

Γνωρίζεις αν τα panels είναι uptilted? Φαίνεται από την άδεια λογικά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mixtri said:

Γνωρίζεις αν τα panels είναι uptilted? Φαίνεται από την άδεια λογικά.

1401016-KAROLOY_NTIL-R02.pdf

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, waeo said:

Ναι φαίνεται να έχει κάποιο uptilt.

Για να εξηγήσω τι μπορεί να συμβαίνει. Το RSRP έχει να κάνει με το downlink power, ούτε καν το SNR. Αν η κοσμοτε σηκώνει τα panels προς τα πάνω για να αποφύγει overlaps, πιθανότατα σκοτώνει το uplink performance. Γιατί το κέρδος βοηθά κυρίως το uplink. 
Αν έχεις rsrp -108dbm και δε σε κοιτάει το πάνελ (είσαι εκτός λοβού) πιθανότατα το uplink να είναι νεκρό (να είσαι εκτός κάλυψης). 
 

Δεν είναι κάποιο λάθος, είναι σχεδιαστική επιλογή. Απλά είστε εκτός κάλυψης σε αυτό το σημείο από Β20. Για αυτό πρέπει να γίνει optimisation. Όταν κάνουν optimisation μπορούν να δούνε τις νεκρές ζώνες και να κάνουν διορθώσεις.

Εδώ πάντως Σουηδία όλοι έχουν 0 or down tilt. Κανένας up tilt. H cosmote έχει λίγο αλλιώτικο σχεδιασμό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mixtri said:

Εδώ πάντως Σουηδία όλοι έχουν 0 or down tilt. Κανένας up tilt

Σωστή παρατηρηση. 
Τωρα που το σκέφτομαι όντως στην Ελλάδα εχω δει panels να κοιτάνε προς τα πάνω. 
Σε αλλες χωρες δεν εχω παρατηρήσει κατι τέτοιο. Ουτε στη Σουηδία ούτε στη Βραζιλία που γενικά εβλεπα κεραίες. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κι εγώ περίεργο uplink performance με Commscope όχι σε κοσμοτε αλλά σε άλλο δίκτυο. Κι εγώ σε Β20 το έχω δει. Χάνονται uplink πακέτα όταν είσαι εκτός λοβού κάλυψης στο uplink. Μπορείτε να καταλάβετε αν το pattern αφορά μόνο lowband σε Commscope?
Πωω. Άμα τους το κάνει αυτό το πράμα ο εξοπλισμός, αντε βρες το πρώτον και αντε δες μετά πώς το διορθώνεις με την εταιρεία. Αλλά δεν φαίνεται για μοτίβο πάντως λόγω Commscope. Και στην Πάτρα που είχα αναφέρει εγώ το πρόβλημα, σύμφωνα με την άδεια, Huawei φοράει.. Άρα μάλλον όχι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

a82e30887eb877c82298dcf5cd26c645.jpg

https://www.speedtest.net/result/i/5928120334

Χανιά χαμηλές πτήσεις και το σήμα σχεδόν παντού 1-2 γραμμές (Εκτός κάποιων κεντρικών σημείων)
34eabcba60dc7135c993cb4aeb1474df.jpg


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, johnny_htc said:

Πωω. Άμα τους το κάνει αυτό το πράμα ο εξοπλισμός, αντε βρες το πρώτον και αντε δες μετά πώς το διορθώνεις με την εταιρεία. Αλλά δεν φαίνεται για μοτίβο πάντως λόγω Commscope. Και στην Πάτρα που είχα αναφέρει εγώ το πρόβλημα, σύμφωνα με την άδεια, Huawei φοράει.. Άρα μάλλον όχι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα συνδυασμού κίνησης με low uplink sinr. Δυστυχώς αυτά είναι τρύπες κάλυψης. Και η κοσμοτε πρέπει να τα διορθώσει.

Έρχομαι να συμφωνήσω με το @HORGRAP ότι δε φαίνονται όλα στους counters αν δεν υπάρχει καν επικοινωνία με το δίκτυο (νεκρό uplink).

Πρέπει να κάνουν field testing.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


IMG_4785.thumb.png.e96f19fa272a4234dcd86ea1f0c8c61a.png

χωρίς οπτική επαφή με την 103094 και μου δίνει αυτά . Γύρω γύρω κατοικίες 4-5 ορόφων σε στενά δρομάκια . Κου φαίνεται κάτι άλλαξαν στον σχεδιασμό . ΠΟΤΕ δεν είχα n78 σε αυτό το σημείο 

https://www.speedtest.net/result/i/5928127607

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2022 at 5:59 ΜΜ, mixtri said:

Το uptilt συμβαίνει σε περιπτώσεις που θες να καλύψεις περιοχή με υψηλότερο υψόμετρο σε σχέση με το σταθμό.

Ίσως να μην καταλαβαίνω αρκετά καλά αυτό που θες να πεις, αλλά το uptilt δε μειώνει με κάποιο τρόπο το θόρυβο στο uplink. Το ίδιο καλά ακούς τις συσκευές.

Τα overlaps είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ένα πραγματικό δίκτυο.

 

On 7/8/2022 at 6:50 ΜΜ, HORGRAP said:

Μιχαααααααααλη 🙂

Είσαι σιγουρος οτι εφαρμόζουν ....UpTilt μονο στις περιπτωσεις που θέλουν να καλυψουν στόχους με μεγαλυτερο υψομετρο?

Μην ορκίζεσαι 🙂 🙂 🙂 🙂

 

 

On 7/8/2022 at 10:22 ΜΜ, mixtri said:

Στις περιπτώσεις που το έχω δει, ήταν για τέτοιο σκοπό. Δεν καταλαβαίνω που αλλού μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

 

Μιχάλη,  ευγενικά θα σου ζητήσω να μας πεις αν άλλαξες γνώμη γιατί εχω μπερδευτεί.

 Παλαιότερα οταν έγραφα οτι το Uptilt στις κεραίες " ξεγελάει " τα KPI του παρόχου με " καθαρο φασμα " ενω στην πραγματικότητα ....ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΊ  Dead Zones ακόμη και με άριστο σημα και οι συσκευές δεν " ακούγονται" απο τον σταθμό  βασης σε πολλές ζώνες κάλυψης της ...MIMO 2 Band 20 

  ... γράψατε πως δεν ισχύει !!

 

Φιλικά ,   απο τις ωραιότερες κουβέντες που εχουμε κάνει  με ζουμερό περιεχόμενο  όλοι εδω μεσα  εδώ :

https://myphone.gr/forum/topic/170205/page/170/

 

 

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

IMG_4786.thumb.png.8fd5a34b1b0cb145450091ec247f996b.png
IMG_4785.thumb.png.e96f19fa272a4234dcd86ea1f0c8c61a.png

χωρίς οπτική επαφή με την 103094 και μου δίνει αυτά . Γύρω γύρω κατοικίες 4-5 ορόφων σε στενά δρομάκια . Κου φαίνεται κάτι άλλαξαν στον σχεδιασμό . ΠΟΤΕ δεν είχα n78 σε αυτό το σημείο 

https://www.speedtest.net/result/i/5928127607

Είμαστε πολυ καλοί στο NLOS σε midband 🙂 

1 minute ago, HORGRAP said:

 

 

 

Μιχάλη,  ευγενικά θα σου ζητήσω να μας πεις αν άλλαξες γνώμη γιατί εχω μπερδευτεί.

 Παλαιότερα οταν έγραφα οτι το Uptilt στις κεραίες " ξεγελάει " τα KPI του παρόχου με " καθαρο φασμα " ενω στην πραγματικότητα ....ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΊ  Dead Zones ακόμη και με άριστο σημα και οι συσκευές δεν " ακούγονται" απο τον σταθμό  βασης σε πολλές ζώνες κάλυψης της ...MIMO 2 Band 20 

  ... γράψατε πως δεν ισχύει !!

 

Φιλικά ,   απο τις ωραιότερες κουβέντες που εχουμε κάνει  με ζουμερό περιεχόμενο  όλοι εδω μεσα  εδώ :

https://myphone.gr/forum/topic/170205/page/170/

 

 

 

Ναι, παραείναι πολλές οι περιπτώσεις. Uptilt πρέπει να γίνεται μόνο για υψομετρική κάλυψη εκεί ήμουν ξεκάθαρος. Δεν είμαι στο RAN opt της cosmote, dev είμαι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω καλά νεα.

 Νομίζω πως κατι άλλαξε ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΆ η Cosmote τις τελευταίες ημέρες και στα ίδια σημεία πλεον ΚΡΑΤΑΕΙ ευκολότερα N78 Band οπως στους άλλους παρόχους κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη.

( ΑΝ όμως σε ' ρίξει " σε N1 N28 τότεσε κρατάει εκει χωρίς  εύκολη επιστροφή σε N78 )

 Επίσης παρατήρησα οτι πλεον ΔΕΝ  εγκλωβίζει τις συσκευές τοσο επιθετικά σε Band B20 οπως την προηγούμενη εβδομάδα.

 Νομίζω πως μας διαβάζουν τα μεγάλα κεφάλια εδώ.

 Το πρόβλημα είναι οτι ολο αυτό τον καιρό έχαναν συνδρομητές γιατί είχαν ΛΑΘΟΣ Configuration στις MIMO 2 Band 20 και ισως και αλλού.

 

Παίζει βέβαια και να μην άλλαξαν τίποτα και απλα να μην έχει κίνηση τώρα η περιοχή που είμαι για να υπάρξει το " σενάριο "  όπου ο σταθμός βάσης " πιέζει " τις συσκευές για Band 20....

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...