Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Μου φαίνεται πρέπει να βάλω στο πρόγραμμα την αγορά 5G συσκευήςemoji13.png
Με 4G+ στο Lidl Ξάνθης στο τέρμα Δημοκρίτου
da5056b58b792da2e6dad10e0d1a37b8.jpg
d3a015458b3df04442bc02b5be7621d8.jpg

Έχει καλύτερο band combo εκεί με LTE. Με μια άλλη συσκευή θα ήσουν πολύ καλύτερα. 2100+1800+1800+2600+2600+800

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το iPhone 12 γιατί έπιασα δουλειά και θα χρειάζομαι αρκετές κάρτες sim Ξέρω ότι στο iPhone μπορώ να έχω ενεργές κάρτες και να λειτουργούν 2. Μία esim και μια sim. Μπορώ να προσθέσω παραπάνω από μια esim και να επιλέγω ποια θα λειτουργεί;

Μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το iPhone 12 γιατί έπιασα δουλειά και θα χρειάζομαι αρκετές κάρτες sim Ξέρω ότι στο iPhone μπορώ να έχω ενεργές κάρτες και να λειτουργούν 2. Μία esim και μια sim. Μπορώ να προσθέσω παραπάνω από μια esim και να επιλέγω ποια θα λειτουργεί;

Εννοείται. IMG_9594.thumb.jpeg.a841eb4bd8c774c3beeece6a9161f19a.jpeg
 

ΥΓ: Χρόνια πολλά🇬🇷

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, panos.k2 said:

Εννοείται. IMG_9594.thumb.jpeg.a841eb4bd8c774c3beeece6a9161f19a.jpeg
 

ΥΓ: Χρόνια πολλά🇬🇷

Σίγουρα και στο 12 ; Ξέρω ότι από το 13 και μετά γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, panos.k2 said:

Εννοείται. IMG_9594.thumb.jpeg.a841eb4bd8c774c3beeece6a9161f19a.jpeg
 

ΥΓ: Χρόνια πολλά🇬🇷

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.  Χρόνια πολλά σε όλους! !!

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Gv2008 said:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.  Χρόνια πολλά σε όλους! !!

30 minutes ago, georgebad said:

Σίγουρα και στο 12 ; Ξέρω ότι από το 13 και μετά γίνεται 

Απ ότι διαβάζω στο Ίντερνετ λένε πως στα 12αρια δεν μπορείς να έχεις 2 eSIM ταυτοχρονα ενεργές. Πρέπει οπωσδήποτε η μια να είναι φυσική. 
Μπορεις δηλαδη να έχεις περισσότερες από δυο eSIM αποθηκευμένες αλλα δεν γίνεται να χρησιμοποιείς 2 eSIM ταυτοχρονα, αυτό γίνεται από το 13 και μετά και το επιβεβαιώνω και γω που το εχω δοκιμάσει στο 13 προ μαξ. 

Εγω αυτό καταλαβαίνω απ ό.τι διαβάζω. Κανε και συ την έρευνα σου πριν αγοράσεις όμως. Μπορεί να Έχει αλλάξει κάτι με τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις  

Εχει χρησιμοποιήσει κάποιος 2 eSIM ταυτοχρονα σε 12άρι; 

Επέστρεψα χθες από τα Γιάννενα στην Αθήνα (Μέσω Ιόνιας-Ολυμπίας) Και εχω να πω πως η Cosmote είναι φοβερή το λιγοτερο. 
Η μαγεία της σταθερότητας των ερικσον στα μεγαλεία της. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panos.k2 said:

Απ ότι διαβάζω στο Ίντερνετ λένε πως στα 12αρια δεν μπορείς να έχεις 2 eSIM ταυτοχρονα ενεργές. Πρέπει οπωσδήποτε η μια να είναι φυσική. 
Μπορεις δηλαδη να έχεις περισσότερες από δυο eSIM αποθηκευμένες αλλα δεν γίνεται να χρησιμοποιείς 2 eSIM ταυτοχρονα, αυτό γίνεται από το 13 και μετά και το επιβεβαιώνω και γω που το εχω δοκιμάσει στο 13 προ μαξ. 

Εγω αυτό καταλαβαίνω απ ό.τι διαβάζω. Κανε και συ την έρευνα σου πριν αγοράσεις όμως. Μπορεί να Έχει αλλάξει κάτι με τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις  

Εχει χρησιμοποιήσει κάποιος 2 eSIM ταυτοχρονα σε 12άρι; 

Επέστρεψα χθες από τα Γιάννενα στην Αθήνα (Μέσω Ιόνιας-Ολυμπίας) Και εχω να πω πως η Cosmote είναι φοβερή το λιγοτερο. 
Η μαγεία της σταθερότητας των ερικσον στα μεγαλεία της. 

Και το ότι έχουν υπερβολικά παρά πολλές κεραίες 😂 welcome to paradise 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, panos.k2 said:

Εχει χρησιμοποιήσει κάποιος 2 eSIM ταυτοχρονα σε 12άρι; 

2 eSIM δεν μπορείς. Μπορείς μια e και μια φυσική ταυτόχρονα. Μπορείς να έχεις μέχρι 6 eSIM αποθηκευμένες αλλά μόνο μια μπορεί να είναι ενεργη

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, paanos said:

2 eSIM δεν μπορείς. Μπορείς μια e και μια φυσική ταυτόχρονα. Μπορείς να έχεις μέχρι 6 eSIM αποθηκευμένες αλλά μόνο μια μπορεί να είναι ενεργη

Αυτό ακριβώς, έχω δύο esim και μία φυσική. Μια esim και φυσική ταυτόχρονα ενεργές είναι δυνατό αλλά δύο esim αδύνατο (στο 12άρι)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους. Αυτό που θέλω είναι 2 ενεργές, μια φυσική και μία esim και μία ακόμα esim αποθηκευμένη και εναλλαγή των ενεργών esim που και που 

Link to comment
Share on other sites

Τους βλέπω για 93%-94% κάλυψη 5G στο τέλος του έτους! Ήδη ξεπερνά το 90% σήμερα! Τον πάνε εξαιρετικά καλά. Το 2024 θα κλείσουν και τα όποια κενά κάλυψης πανελλαδικά πλην της έναρξης του αυτόνομου 5G δικτύου της. Κάθε μέρα και καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Τους βλέπω για 93%-94% κάλυψη 5G στο τέλος του έτους! Ήδη ξεπερνά το 90% σήμερα! Τον πάνε εξαιρετικά καλά. Το 2024 θα κλείσουν και τα όποια κενά κάλυψης πανελλαδικά πλην της έναρξης του αυτόνομου 5G δικτύου της. Κάθε μέρα και καλύτερα!

Η πραγματικη καλυψη ποση ειναι ομως? Εννοω για Ν78 μιας και εκει εχεις πραγματικο 5G. Τα fake καμουφλαρισμενα 4G+ ως Ν1 και Ν28 bands δεν ειναι 5G καλυψη. Για την Ελλαδα ειναι αλλα για οσους ειμαστε στο myphone οχι που ξερουμε κατι παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, king2009 said:

Η πραγματικη καλυψη ποση ειναι ομως? Εννοω για Ν78 μιας και εκει εχεις πραγματικο 5G. Τα fake καμουφλαρισμενα 4G+ ως Ν1 και Ν28 bands δεν ειναι 5G καλυψη. Για την Ελλαδα ειναι αλλα για οσους ειμαστε στο myphone οχι που ξερουμε κατι παραπανω. 

Εάν λες την γεωγραφική κάλυψη είναι πάνω από 80+%! Ότι έχει απομείνει το 2024 θα αναβαθμιστεί, θα προστεθεί, θα επεκταθεί! Να δούμε ποιός από τους 2 παρόχους θα ακολουθήσει σε αυτό το επίπεδο κάλυψης- ταχυτήτων;;; Μην παίζει μόνο η Cosmote έτσι.

ΥΓ: Πανελλαδικά, όχι σε μεμονωμένες περιπτώσεις.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Εάν λες την γεωγραφική κάλυψη είναι πάνω από 80+%! Ότι έχει απομείνει το 2024 θα αναβαθμιστεί θα προστεθεί, θα επεκταθεί! Να δούμε ποιός από τους 2 παρόχους θα ακολουθήσει σε αυτό το επίπεδο κάλυψης- ταχυτήτων. 

ΥΓ: Πανελλαδικά, όχι σε μεμονωμένες περιπτώσεις.

80% Ν78 στην cosmote? Οντως η απλα ειναι τρομερα αισιοδοξη εκτιμηση?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, king2009 said:

80% Ν78 στην cosmote? Οντως η απλα ειναι τρομερα αισιοδοξη εκτιμηση?

Γενικά το 5G με όλες τις πάντες! Δεν γνωρίζω για το 78 μεμονωμένα. Αλλά θα πυκνώσει το 2024. Την ίδια μέρα του χρόνου θα είναι σε αρκετά υψηλό ποσοστό η συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Chrischal1908 said:

Γενικά το 5G με όλες τις πάντες! Δεν γνωρίζω για το 78 μεμονωμένα. Αλλά θα πυκνώσει το 2024. Την ίδια μέρα του χρόνου θα είναι σε αρκετά υψηλό ποσοστό η συγκεκριμένη.

Ναι αυτο γραφω αν ξερουμε μια εκτιμηση το ποσοστο της Ν78 που αυτο ειναι το πραγματικο 5G με σοβαρες ταχυτητες. Εμεις εδω εχουμε Ν1 πιο περα υπαρχει Ν28 και 10χλμ μετα Ν78. Το ποσοστο του πραγματικου 5G πρεπει να ειναι αρκετα κατω απο 50% στη χωρα μας και οχι το 90+% που διαβαζω. Μακαρι του χρονου να ξανα συζητησαμε και να μιλαμε για πραγματικη 90%+ καλυψη πραγματικου 5G. Τωρα οτι αρθρα διαβαζω ειναι τερμα παραπλανητικα και κοροιδευουν τη μαζα των Ελληνων. Ξεκαθαρα. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, king2009 said:

Ναι αυτο γραφω αν ξερουμε μια εκτιμηση το ποσοστο της Ν78 που αυτο ειναι το πραγματικο 5G με σοβαρες ταχυτητες. Εμεις εδω εχουμε Ν1 πιο περα υπαρχει Ν28 και 10χλμ μετα Ν78. Το ποσοστο του πραγματικου 5G πρεπει να ειναι αρκετα κατω απο 50% στη χωρα μας και οχι το 90+% που διαβαζω. Μακαρι του χρονου να ξανα συζητησαμε και να μιλαμε για πραγματικη 90%+ καλυψη πραγματικου 5G. Τωρα οτι αρθρα διαβαζω ειναι τερμα παραπλανητικα και κοροιδευουν τη μαζα των Ελληνων. Ξεκαθαρα. 

Το δίκτυο 5G έχει στάδια ανάπτυξης! Δεν ξεκινάς αμέσως με το αυτόνομο δίκτυο (SA). Ξεκινάς πρώτα με το NSA που βασίζεται στις υποδομές του 4G (εδώ η σημασία της αναβάθμισης του) προσθέτεις χωρητικότητα και τις μπάντες του δικτύου και μόλις φτάσεις σε ένα προβλεπόμενο ποσοστό κάλυψης (συνήθως το 80%) πας στο SA. Είναι σταδιακή η ανάπτυξη του! Γι'αυτό αναφέρω συχνά ότι βιάζονται μερικοί! Από την μία μέρα στην άλλη ΔΕΝ. Ειδικά με τις χρονοβόρες διαδικασίες των αδειοδοτήσεων, την εύρεση μέρους εγκατάστασης σταθμών και micro, τις δικαστικές διαμάχες από τους Μάο Μάο για το ξήλωμα σταθμών κτλπ.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Κοπανός , eNb 103336. Το αποτέλεσμα είναι με N1. Ακραίο upgrade, άφησε τον ανταγωνισμό στην b20.

https://www.speedtest.net/result/i/5834861494

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε και η 3930 στις Σέρρες στην κοιλάδα . 
Ξενοδοχειο Ελπιδα  στην Κόιλαδα 

https://www.speedtest.net/result/i/5834984757

Και στο κολυμβητήριο Σερρών 

https://www.speedtest.net/result/i/5834986140

Παραμενουν με Edge οι άλλες δυο στην περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, georgebad said:

Αναβαθμίστηκε και η 3930 στις Σέρρες στην κοιλάδα . 
Ξενοδοχειο Ελπιδα  στην Κόιλαδα 

https://www.speedtest.net/result/i/5834984757

Και στο κολυμβητήριο Σερρών 

https://www.speedtest.net/result/i/5834986140

Παραμενουν με Edge οι άλλες δυο στην περιοχή 

Σέρρες αναβαθμίσεις τέλος δηλαδή;;

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Chrischal1908 said:

Σέρρες αναβαθμίσεις τέλος δηλαδή;;

Βλέπω ότι έχει μείνει και η 3240 που καλύπτει την περιοχή. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, waeo said:

Βλέπω ότι έχει μείνει και η 3240 που καλύπτει την περιοχή. 

Πρέπει να έχει αναβαθμιστεί και αυτή απλά δεν εχω περάσει από ορεινή για να δω . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...