Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, jimmis11 said:

Φίλε σε όσες περιοχές έχω κάνει μετρήσεις, κυρίως στην Χαλκιδική, πρώτο πόδι, η διαφορά μεταξύ Cosmote με την Vodafone στο 5G, είναι όση και η διαφορά του πύραυλου με τον καρβουνιάρη!!!

Και όχι μόνο στη περιοχή σου! 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, jimmis11 said:

Φίλε σε όσες περιοχές έχω κάνει μετρήσεις, κυρίως στην Χαλκιδική, πρώτο πόδι, η διαφορά μεταξύ Cosmote με την Vodafone στο 5G, είναι όση και η διαφορά του πύραυλου με τον καρβουνιάρη!!!

Είχε πολλά μπουκωματα και φέτος η βοντα, απλά καμιά σχέση με πέρυσι. Στα τουριστικά πχ Ναύπλιο που ήμουν, τις ώρες αιχμής πχ βράδυ μπορεί να έτρωγες πακέτο, όχι πάντα βέβαια, αλλά συνέβαινε, τις υπόλοιπες ώρες όμως ενώ πέρυσι ήταν μια δουλεύει μια όχι, φέτος πήγαινε ρολόι. Αυτό φυσικά μπορεί να μην ισχύει σε όλα τα τουριστικά, γιατί στις αναβαθμίσεις τους είναι λίγο πάμε τώρα εδώ, πάμε λίγο εκεί, σταμάτα άραξε. Δεν βλέπω τόσο οργάνωση. Η Cosmote τα πάει καλύτερα στα χρονοδιαγραμματα, αλλά αργεί και αυτή σε σημεία που πρέπει να αλλάξει ιστό ας πούμε. Κατ άλλα, όλες θέλουν δουλειά ακόμα πολύ.. Επίσης και ο πύραυλος, στέρεο καύσιμο καίει έτσι για το σπασικλέ που με πιάνει, απλά άλλης ποιότητας αχαχαχ😛🤣

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Είχε πολλά μπουκωματα και φέτος η βοντα, απλά καμιά σχέση με πέρυσι. Στα τουριστικά πχ Ναύπλιο που ήμουν, τις ώρες αιχμής πχ βράδυ μπορεί να έτρωγες πακέτο, όχι πάντα βέβαια, αλλά συνέβαινε, τις υπόλοιπες ώρες όμως ενώ πέρυσι ήταν μια δουλεύει μια όχι, φέτος πήγαινε ρολόι. Αυτό φυσικά μπορεί να μην ισχύει σε όλα τα τουριστικά, γιατί στις αναβαθμίσεις τους είναι λίγο πάμε τώρα εδώ, πάμε λίγο εκεί, σταμάτα άραξε. Δεν βλέπω τόσο οργάνωση. Η Cosmote τα πάει καλύτερα στα χρονοδιαγραμματα, αλλά αργεί και αυτή σε σημεία που πρέπει να αλλάξει ιστό ας πούμε. Κατ άλλα, όλες θέλουν δουλειά ακόμα πολύ.. Επίσης και ο πύραυλος, στέρεο καύσιμο καίει έτσι για το σπασικλέ που με πιάνει, απλά άλλης ποιότητας αχαχαχ😛🤣

Αυτό ακριβώς. Όλες θέλουν αρκετή δουλειά και καμιά δεν είναι τέλεια 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουν δρόμο να διανύσουν όλες, όμως άλλο είναι να θες να διανύσεις 100 χιλιόμετρα κι άλλο 1000.

Η Cosmote το καλοκαίρι του 2023, στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής, με 5G έδινε κατά μέσο όρο 400 με 500 mbps, στα ίδια μέρη φέτος το καλοκαίρι, περίπου 1000 mbps. Τουλάχιστον σε αυτά που κινήθηκα εγώ. 

Αυτό σίγουρα το λες πρόοδο. 

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, jimmis11 said:

Προφανώς έχουν δρόμο να διανύσουν όλες, όμως άλλο είναι να θες να διανύσεις 100 χιλιόμετρα κι άλλο 1000.

Η Cosmote το καλοκαίρι του 2023, στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής, με 5G έδινε κατά μέσο όρο 400 με 500 mbps, στα ίδια μέρη φέτος το καλοκαίρι, περίπου 1000 mbps. Τουλάχιστον σε αυτά που κινήθηκα εγώ. 

Αυτό σίγουρα το λες πρόοδο. 

Ναι έχει αύξηση τη χωρητικότητά της φαίνεται σε σημεία που θεώρησε ότι θα μπουκωναν. Είναι καλό όταν η εταιρεία κοιτάει πώς τα πάει το προϊόν της και πάει και το βελτιώνει. Καιρός να δει και εκτός τουριστικών τώρα, για του χρόνου στα περισσότερα τουριστικά σημεία θα είναι μια χαρά με τα φετινά άλματα που έκαναν, άρα πρέπει να δώσει έμφαση σε επαρχιακά μέρη πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγα το δίκτυο βάλτε νόβα να σωθείτε από το άγχος του SA και με συσκευή 20ετιας πετάει 😂😂😂😂😂😂

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cmvr said:

Σίγα το δίκτυο βάλτε νόβα να σωθείτε από το άγχος του SA και με συσκευή 20ετιας πετάει 😂😂😂😂😂😂

Όντως, τι καθόμαστε και ασχολούμαστε και χαλάμε σάλιο 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Για τις περιοχές στη Θεσσαλονίκη που ανέφερα πχ Νικήτη

Εε όχι και περιοχή της Θεσσαλονίκης, Χαλκιδική είναι εκεί χαχα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mixtri said:

Άσχετο για την τιμή του φαίνεται εξαιρετικό. Βέβαια δε ξέρω τι RF θα έχει αλλά το chipset είναι high end.

2 in 1 5G WiFi6 Mobile Hotspot Charger, Portable BT5.1 5G WiFi Router with 8 Cores, 5G and 4G LTE Hotspot Sharing, 16 Devices Connectable WiFi Hotspot with 10000MAh Battery

https://amzn.eu/d/9gbjqQw

 

Δεν εχει ethernet...  Για αγγλικα, αλλαξτε το amazon.se σε amazon.de.

Link to comment
Share on other sites

-πωπω φίλε  μάλλον δεν πιάνουν καλά τα δεδομένα μου 

-έχεις speedtest;

-ναι

-στείλε τα Results 

Εντωμεταξύ τα Results του 🙉

 

IMG_20240907_222229_342.thumb.jpg.d5961d9e9ad10475cef937acdee7e41b.jpg

Σίγουρα δεν είναι καλα τα δεδ του θα έχει μάθει με mmwave 🤣

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, elkons said:

-πωπω φίλε  μάλλον δεν πιάνουν καλά τα δεδομένα μου 

-έχεις speedtest;

-ναι

-στείλε τα Results 

Εντωμεταξύ τα Results του 🙉

 

IMG_20240907_222229_342.thumb.jpg.d5961d9e9ad10475cef937acdee7e41b.jpg

Σίγουρα δεν είναι καλα τα δεδ του θα έχει μάθει με mmwave 🤣

Μαγικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, elkons said:

-πωπω φίλε  μάλλον δεν πιάνουν καλά τα δεδομένα μου 

-έχεις speedtest;

-ναι

-στείλε τα Results 

Εντωμεταξύ τα Results του 🙉

 

IMG_20240907_222229_342.thumb.jpg.d5961d9e9ad10475cef937acdee7e41b.jpg

Σίγουρα δεν είναι καλα τα δεδ του θα έχει μάθει με mmwave 🤣

Από που είναι αυτές οι μετρήσεις; 😛

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Από που είναι αυτές οι μετρήσεις; 😛

Από εμένα είναι 🤣

Όλες Βασιλικό και Χαλκίδα γύρω γύρω εκεί που πιάνουν Ν78

Τα 1000αρια από Βασιλικό 100% σε σπίτι ενός φίλου το ένα χιλιάρι μέσα,στο Βασιλικό απλά είδα φουλ σήμα και λέω ας κάνω speedtest στα 390μ είναι η κεραία με Ν78 αλλά μέσα δεν περίμενα το αποτέλεσμα . Στην αρχή έλεγε μήπως κολλάνε τα δεδομένα [είχε πέσει fb κ insta] και μου φάνηκε περίεργο γιατί είχε Ν78.

COSMOTE είναι. 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2024 at 9:36 ΠΜ, mixtri said:

Άσχετο για την τιμή του φαίνεται εξαιρετικό. Βέβαια δε ξέρω τι RF θα έχει αλλά το chipset είναι high end.

2 in 1 5G WiFi6 Mobile Hotspot Charger, Portable BT5.1 5G WiFi Router with 8 Cores, 5G and 4G LTE Hotspot Sharing, 16 Devices Connectable WiFi Hotspot with 10000MAh Battery

https://amzn.eu/d/9gbjqQw

 

Γ@μώ την Στοκχόλμη μου. Πως θα δω τιμές σε ευρώ ή λέβα; Μόνο σε τούρκικες λίρες, σε γιεν και σε κάτι σουηδικά kr βλέπω. Ξενέρωσα!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, memoriesradio said:

Γ@μώ την Στοκχόλμη μου. Πως θα δω τιμές σε ευρώ ή λέβα; Μόνο σε τούρκικες λίρες, σε γιεν και σε κάτι σουηδικά kr βλέπω. Ξενέρωσα!

https://www.amazon.de/dp/B0D3QRHJKC?ref=cm_sw_r_cso_em_apan_dp_QMN6157Q5A6Q18SM2B2T_1&ref_=cm_sw_r_cso_em_apan_dp_QMN6157Q5A6Q18SM2B2T_1&social_share=cm_sw_r_cso_em_apan_dp_QMN6157Q5A6Q18SM2B2T_1&starsLeft=1&skipTwisterOG=1

Link to comment
Share on other sites

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Νερού (Καλλιθέα, Αθήνα) από την micro που έχουν εγκαταστήσει για τα events, στο Primer Music Festival, 5 λεπτά μετά τη λήξη που ανεβαίνουν αβέρτα τα stories

20240909_010256.thumb.jpg.481a02b48ad9a0dff389542c0f6ec8c1.jpgScreenshot_20240908_234145_NetMonster.thumb.jpg.7e30198bf2043c7367d81d656d8bb6c1.jpg

Galaxy A54 5G - COSMOTE Gigamax Unlimited

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, manzoump said:

Πλατεία Νερού (Καλλιθέα, Αθήνα) από την micro που έχουν εγκαταστήσει για τα events, στο Primer Music Festival, 5 λεπτά μετά τη λήξη που ανεβαίνουν αβέρτα τα stories

20240909_010256.thumb.jpg.481a02b48ad9a0dff389542c0f6ec8c1.jpgScreenshot_20240908_234145_NetMonster.thumb.jpg.7e30198bf2043c7367d81d656d8bb6c1.jpg

Κάνει δουλίτσα η Ν78 ,μια χαρά είναι. 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα η αμερικανική έκδοση του s24 ultra θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα?

Μηπως περιμένουμε αναβαθμίσεις απο τις εταιρείες με αλλαγές στις μπάντες και ακόμα και να υπάρχει συμβατότητα σήμερα αλλαξει στο μέλλον?

δεν ξέρω αν τα στοιχεία στο gsmarena είναι σωστά, https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s24_ultra-ampp-12771.php

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, drdedus said:

καλημέρα η αμερικανική έκδοση του s24 ultra θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα?

Μηπως περιμένουμε αναβαθμίσεις απο τις εταιρείες με αλλαγές στις μπάντες και ακόμα και να υπάρχει συμβατότητα σήμερα αλλαξει στο μέλλον?

δεν ξέρω αν τα στοιχεία στο gsmarena είναι σωστά, https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s24_ultra-ampp-12771.php

Καλημέρα. Από τις μπάντες που διαβάζω ότι υποστηρίζει η συσκευή, έχει όλες αυτές που χρησιμοποιούν τα ελληνικά δίκτυα και σε 4G και 5G. Δηλαδή στις international με τις αμερικανικές, κάποιες ταυτίζονται. Η 1, 28 και 78 μας ενδιαφέρουν προς το παρόν για Ελλάδα οπωσδήποτε για το 5G και περιλαμβάνονται και στα δύο. Θεωρώ θα είσαι εντάξει. Συμβατότητα να αλλάξει στο μέλλον για τέτοια συσκευή θεωρώ δύσκολο. Επίσης οι εταιρείες ήδη κάνουν αναβαθμίσεις και παίζουν με αυτές τις μπάντες επειδή το ρωτάς. Γενικά με αυτές που σου ανέφερα θα κινηθεί το 5G Ελλάδα. Η Samsung υποστηρίζει επίσης τις συσκευές για αρκετά χρόνια με updates. Άρα φαίνεται εξασφαλισμενη επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

επίσης και στις mm band αν ποτέ ξεκινήσουν εστω και δοκιμαστικά νομίζω η μια απο τις 2 είναι η επικρατέστερη για Ευρώπη.

θυμάμαι πριν 2 χρόνια που συζητούσαμε για Φιλανδία οτι ειχε ξεκινήσει δοκιμαστικά.

νομίζω καλύτερη επιλογή δεν ειναι η Αμερική αν μπορείς να αγοράσεις και αν δεν κόβεις καποιο τιμολόγιο εδω.

 

https://www.reddit.com/r/samsunggalaxy/comments/1asfkxe/s24_ultra_international_versions/

το βλέπω λίγο ο τζόκερ βέβαια τι θα κάτσει να παραλάβεις κι αν θα κάνει τελικά

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, drdedus said:

επίσης και στις mm band αν ποτέ ξεκινήσουν εστω και δοκιμαστικά νομίζω η μια απο τις 2 είναι η επικρατέστερη για Ευρώπη.

θυμάμαι πριν 2 χρόνια που συζητούσαμε για Φιλανδία οτι ειχε ξεκινήσει δοκιμαστικά.

νομίζω καλύτερη επιλογή δεν ειναι η Αμερική αν μπορείς να αγοράσεις και αν δεν κόβεις καποιο τιμολόγιο εδω.

 

https://www.reddit.com/r/samsunggalaxy/comments/1asfkxe/s24_ultra_international_versions/

το βλέπω λίγο ο τζόκερ βέβαια τι θα κάτσει να παραλάβεις κι αν θα κάνει τελικά

Έχω πετύχει παλιότερα μια άδεια της Cosmote στην Ιπποκράτειο Πολιτεία που τις έψαχνα, για mmWave στα 26000. Αλλά αυτό προϋποθέτει να αρχίσουν τα κινητά να πουλιούνται με τέτοιες δυνατότητες, αλλιώς δεν θα δούμε μεγάλη έκταση από τέτοια μπάντα πιστεύω να βάζουν. Από την άλλη αν έχεις ενδοιασμούς, πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία εδώ και πες τους θα το υποστηρίζεται το κινητό αν το πάρω κλπ, κάπως έτσι. Η παραλαβή που αναφέρεις και μετά τα πιθανά πιαωγυρισματα, είναι όντως καθοριστικός παράγοντας. Το χεις βρει σε καλή τιμή να φανταστώ; 

Link to comment
Share on other sites

Κεντρική πλατεία Ελασσόνας, η Vodafone παίζει με n78 αλλά δεν έχω megabytes να κάνω τέστ 

Screenshot_2024-09-09-12-44-04-686_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2024-09-09-12-43-59-965_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ap1986 said:

Κεντρική πλατεία Ελασσόνας, η Vodafone παίζει με n78 αλλά δεν έχω megabytes να κάνω τέστ 

Screenshot_2024-09-09-12-44-04-686_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2024-09-09-12-43-59-965_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Για 700αρα πάει τρένο εγώ κάνω τάμα να πιάνει πάνω από 50 😂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...