Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρουμε τι διαφορά έχει η pixel experience με την pixel experience plus edition και αν η δεύτερη μπαίνει με την ίδια διαδικασία με τη πρώτη η αν αλλάζει κάτι?
Η κανονική pixel experience είναι ίδια με αυτή των pixel, χωρίς πολλά εξτρα. Μπαίνουν και οι 2 με τον ίδιο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Η κανονική pixel experience είναι ίδια με αυτή των pixel, χωρίς πολλά εξτρα. Μπαίνουν και οι 2 με τον ίδιο τρόπο.
είδα σε κάτι βίντεακια κάτι σχετικά με vendor. Ξέρουμε τι είναι αυτό?

Ευχαριστω για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο καλό τζαμακι από Ελλάδα? Με μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω. Όχι με 20 ευρώ...

 

https://www.skroutz.gr/s/16794801/Nillkin-3D-CP-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Pocophone-F1.html

Link to comment
Share on other sites

αν θελω να περασω custom rom εκτος pixel που εχει τα gapps ενσωματομενα για αλλες rom που βρισκω gapps και ποια βαζω ?
Link to comment
Share on other sites

https://opengapps.org/

 

διαλέγεις nano η pico ARM64 android 9

τι διαφορα εχει η nano και η pico ?
Link to comment
Share on other sites

 

Έχει δίκιο ο χρήστης του σκρούτζ που γράφει την εξής κριτική:

 

"Στο σημείο που είναι το notch της συσκευής, το tempered glass δημιουργούσε μια μαύρη γραμμή λίγο πιο κάτω (με λίγα λόγια δεν ήταν συμμετρικό), με αποτέλεσμα να χαλάει την όλη εικόνα της οθόνης. Επίσης, μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και χωρίς να χτυπήσει κάπου το κινητό ή να υπάρχει τριβή, έκανε μια εμφανή γρατζουνιά. Δυστυχώς επηρέαζε και την απόκριση στο άγγιγμα της οθόνης, αφού κάποιες φορές χρειαζόταν να πατήσω 2 και 3 φορές, σε σημείο που νόμιζα ότι έχει πρόβλημα το κινητό μου. Για 12 ευρώ που το πουλάνε εδώ, δεν αξίζει με τίποτα."

 

Ισχύει αυτό με τη συμμετρικότητα.

Αν το τοποθετήσεις έτσι ώστε να φαίνεται το led notification, φαίνεται μια μαύρη γραμμή στο notch. Είναι από το μαύρο χρώμα στο περίγραμμα του τζαμιού. Αν το τοποθετήσεις έτσι ώστε να μη φαίνεται η μαύρη γραμμή, κρύβεται αρκετά το notification led. Δεν έχει γίνει καλός σχεδιασμός από τη nillkin.

Επίσης έχει ένα θεματάκι με τις μικρογρατζουνιές, τις παίρνει σχετικά εύκολα. Καθώς και ότι περιφερειακά δεν κάνει τέλεια εφαρμογή, με αποτέλεσμα να μαζεύεται κάποια σκόνη, η οποία δε φαίνεται λόγω του μαύρου περιγράμματος.

 

Παρόλα αυτά το τζαμάκι είναι ποιοτικό. Τα δάχτυλα γλιστράνε ωραία, είναι πολύ ανθεκτικό στις κρούσεις και δε μαζεύει εύκολα δαχτυλιές. Στα θετικά το ότι "συνεργάζεται" καλά με θήκες, υπό την έννοια ότι βάζοντας μια θήκη, δεν ξεκολλάει το τζαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο χρήστης του σκρούτζ που γράφει την εξής κριτική:

 

"Στο σημείο που είναι το notch της συσκευής, το tempered glass δημιουργούσε μια μαύρη γραμμή λίγο πιο κάτω (με λίγα λόγια δεν ήταν συμμετρικό), με αποτέλεσμα να χαλάει την όλη εικόνα της οθόνης. Επίσης, μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και χωρίς να χτυπήσει κάπου το κινητό ή να υπάρχει τριβή, έκανε μια εμφανή γρατζουνιά. Δυστυχώς επηρέαζε και την απόκριση στο άγγιγμα της οθόνης, αφού κάποιες φορές χρειαζόταν να πατήσω 2 και 3 φορές, σε σημείο που νόμιζα ότι έχει πρόβλημα το κινητό μου. Για 12 ευρώ που το πουλάνε εδώ, δεν αξίζει με τίποτα."

 

Ισχύει αυτό με τη συμμετρικότητα.

Αν το τοποθετήσεις έτσι ώστε να φαίνεται το led notification, φαίνεται μια μαύρη γραμμή στο notch. Είναι από το μαύρο χρώμα στο περίγραμμα του τζαμιού. Αν το τοποθετήσεις έτσι ώστε να μη φαίνεται η μαύρη γραμμή, κρύβεται αρκετά το notification led. Δεν έχει γίνει καλός σχεδιασμός από τη nillkin.

Επίσης έχει ένα θεματάκι με τις μικρογρατζουνιές, τις παίρνει σχετικά εύκολα. Καθώς και ότι περιφερειακά δεν κάνει τέλεια εφαρμογή, με αποτέλεσμα να μαζεύεται κάποια σκόνη, η οποία δε φαίνεται λόγω του μαύρου περιγράμματος.

 

Παρόλα αυτά το τζαμάκι είναι ποιοτικό. Τα δάχτυλα γλιστράνε ωραία, είναι πολύ ανθεκτικό στις κρούσεις και δε μαζεύει εύκολα δαχτυλιές. Στα θετικά το ότι "συνεργάζεται" καλά με θήκες, υπό την έννοια ότι βάζοντας μια θήκη, δεν ξεκολλάει το τζαμάκι.

εγω οταν πηρα το poco ειχα βαλει της nillkin αλλα το αλλο που δεν ειναι full cover και με τη πρωτη τουμπα απο το κρεβατι στο χαλι στο πατωμα το χειμωνα αμεσως εσπασε ολο το τζαμι
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα pixel

Ξέρει κανείς στις ειδοποιήσεις αριστερά πως αντί για κουκίδα γίνεται να βγαίνει εικονίδιο της εφαρμογής πχ του messenger όταν έχω μήνυμα? Και επίσης πως γίνετε εκεί που έχει τις εφαρμογές αντί να έχει 6 πχ να βάλω 5 η 4?

επεισης δε μπορω να βρω πως ενεργοποιειται το volte

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα pixel

Ξέρει κανείς στις ειδοποιήσεις αριστερά πως αντί για κουκίδα γίνεται να βγαίνει εικονίδιο της εφαρμογής πχ του messenger όταν έχω μήνυμα? Και επίσης πως γίνετε εκεί που έχει τις εφαρμογές αντί να έχει 6 πχ να βάλω 5 η 4?

επεισης δε μπορω να βρω πως ενεργοποιειται το volte

 

Για τις ειδοποιήσεις χωράνε το πολύ 1-2 λόγω του notch, αν έχει και άλλες βγάζει τελίτσα.

Για το πλέγμα στην αρχική οθόνη δεν αλλάζει από τον προεγκατεστημένο, μπορείς να βάλεις έναν άλλο launcher όπως Nova, Lean ή Lawnchair.

Το VoLTE υποστηρίζεται από την rom, ενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις > δίκτυα και συνδέσεις > κάρτες SIM > επικοινωνία με 4G LTE. Χρειάζεται επίσης να έχεις ενεργό το volte στην γραμμή σου, ζητώντας να στο ενεργοποιήσουν από την εξυπηρέτηση ή ενεργοποιόντας το από άλλη συμβατή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις χωράνε το πολύ 1-2 λόγω του notch, αν έχει και άλλες βγάζει τελίτσα.

Για το πλέγμα στην αρχική οθόνη δεν αλλάζει από τον προεγκατεστημένο, μπορείς να βάλεις έναν άλλο launcher όπως Nova, Lean ή Lawnchair.

Το VoLTE υποστηρίζεται από την rom, ενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις > δίκτυα και συνδέσεις > κάρτες SIM > επικοινωνία με 4G LTE. Χρειάζεται επίσης να έχεις ενεργό το volte στην γραμμή σου, ζητώντας να στο ενεργοποιήσουν από την εξυπηρέτηση ή ενεργοποιόντας το από άλλη συμβατή συσκευή.

εμένα και μια να έχει πει messenger βγάζει τελιτσα ενώ σε miui έβγαζε το εικονίδιο του messenger επίσης εγώ βάλει αυτό που λέει με 4g αλλά δε βλέπω πουθενά εικονικό για volte ούτε για vowifi όπως έβγαζε σε miui. Επίσης ξέρεις πως βγαίνει αυτό που έχει κάτω κατω της Google το ψαχτηρι στην αρχική οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

εγώ βάλει αυτό που λέει με 4g αλλά δε βλέπω πουθενά εικονικό για volte ούτε για vowifi όπως έβγαζε σε miui.
έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία άρα στην γραμμή σου; Πληκτρολόγησε στο καντράν *#*#4636#*#* > πληροφορίες συσκευής και πάνω δεξιά στις τελιτσες επιλεξε το κατάσταση ims. Τι σου βγάζει εκεί;

 

Επίσης ξέρεις πως βγαίνει αυτό που έχει κάτω κατω της Google το ψαχτηρι στην αρχική οθόνη?

Με αλλαγή launcher.

Link to comment
Share on other sites

έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία άρα στην γραμμή σου; Πληκτρολόγησε στο καντράν *#*#4636#*#* > πληροφορίες συσκευής και πάνω δεξιά στις τελιτσες επιλεξε το κατάσταση ims. Τι σου βγάζει εκεί;

 

 

Με αλλαγή launcher.

Καλημέρα, σε Pocophone αγορασμένο από το επίσημο Mi Store, αντίστοιχα που δεν δουλεύει το VoWiFi στο ims μου βγάζει ότι δεν είναι ενεργό, ενώ το έχω ενεργοποιήσει.

Τί δεν έχω κάνει σωστά;

f5f7dc1b1e1d22c7746f90142ce47a49.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε Pocophone αγορασμένο από το επίσημο Mi Store, αντίστοιχα που δεν δουλεύει το VoWiFi στο ims μου βγάζει ότι δεν είναι ενεργό, ενώ το έχω ενεργοποιήσει.

Τί δεν έχω κάνει σωστά;

f5f7dc1b1e1d22c7746f90142ce47a49.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα κινητά που δεν υποστηρίζονται επίσημα υπάρχει πιθανότητα να μην παίζει το VoWiFi. Το έχεις ενεργό φαντάζομαι από τις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία άρα στην γραμμή σου; Πληκτρολόγησε στο καντράν *#*#4636#*#* > πληροφορίες συσκευής και πάνω δεξιά στις τελιτσες επιλεξε το κατάσταση ims. Τι σου βγάζει εκεί;

 

 

Με αλλαγή launcher.

μη εγγεγραμενη μη διαθέσιμη σε όλα

Το θέμα είναι ότι με miui έπαιζε κανονικοτατα

Οποτε τι παίζει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ξαναβάλω πάλι dev eu να τέλειωνει

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως πρέπει να πατήσω άλλους κωδικούς όπως και στο miui για να ενεργοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Στα κινητά που δεν υποστηρίζονται επίσημα υπάρχει πιθανότητα να μην παίζει το VoWiFi. Το έχεις ενεργό φαντάζομαι από τις ρυθμίσεις;

Ναι είναι ενεργό από τις ρυθμίσεις.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να πατήσω άλλους κωδικούς όπως και στο miui για να ενεργοποιηθεί?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε Pocophone αγορασμένο από το επίσημο Mi Store, αντίστοιχα που δεν δουλεύει το VoWiFi στο ims μου βγάζει ότι δεν είναι ενεργό, ενώ το έχω ενεργοποιήσει.

Τί δεν έχω κάνει σωστά;

f5f7dc1b1e1d22c7746f90142ce47a49.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

*#*#vowifi#*#* στο dialer για ενεργοποίηση wificalling σε miui (θα βγάλει ενα μνμ carrier check disabled)

σε custom rom μέσα απο τις ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιηθει το εικονίδιο volte

TreLaras εχεις cosmote η vodafone ;

επίσης έχω δοκιμάσει πολλές custom ,η καλύτερη σε σταθερότητα wificalling/volte είναι η viper os (cosmote/vodafone)

Edited by kopap81
Link to comment
Share on other sites

*#*#vowifi#*#* στο dialer για ενεργοποίηση wificalling σε miui (θα βγάλει ενα μνμ carrier check disabled)

σε custom rom μέσα απο τις ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιηθει το εικονίδιο volte

TreLaras εχεις cosmote η vodafone ;

επίσης έχω δοκιμάσει πολλές custom ,η καλύτερη σε σταθερότητα wificalling/volte είναι η viper os (cosmote/vodafone)

Πως βάζουμε γράμματα στον dialer?

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζουμε γράμματα στον dialer?

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

κάθε νούμερα αντιστοιχεί σε 3 γράμματα

Link to comment
Share on other sites

κάθε νούμερα αντιστοιχεί σε 3 γράμματα
Χα. Το ξέρω αυτό. Απλά δεν βγάζει γράμματα. Είτε κρατημένο το πατήσω. Μέχρι κι επικόλληση έκανα όλη τη λέξη γραμμένη αλλά δεν μου έβγαλε πάλι τα γράμματα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

*#*#vowifi#*#* στο dialer για ενεργοποίηση wificalling σε miui (θα βγάλει ενα μνμ carrier check disabled)

σε custom rom μέσα απο τις ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιηθει το εικονίδιο volte

TreLaras εχεις cosmote η vodafone ;

επίσης έχω δοκιμάσει πολλές custom ,η καλύτερη σε σταθερότητα wificalling/volte είναι η viper os (cosmote/vodafone)

Τελικά μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα, διαπίστωσα ότι το VoWiFi δουλεύει κανονικά, πραγματοποιήθηκε και εισερχόμενη, εξερχόμενη κλήση.

Όλο το θέμα γίνεται λόγω της επιλογής που έχει το Pocophone κάτω στο μενού για τις προτιμήσεις δικτύου, το VoWiFi δουλεύει ΜΟΝΟ εάν αυτή η επιλογή είναι στο "κατά προτίμηση Wi-Fi".

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει εκεί μια 3η επιλογή για αυτόματη ρύθμιση από το δίκτυο έτσι ώστε να γίνεται η σύνδεση για πραγματοποίηση κλήσεων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ανάλογα την ισχύ σήματος κινητής τηλεφωνίας κτλ.

82640ca1c3c0be6fc14d6e4590cd000f.jpg

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Χα. Το ξέρω αυτό. Απλά δεν βγάζει γράμματα. Είτε κρατημένο το πατήσω. Μέχρι κι επικόλληση έκανα όλη τη λέξη γραμμένη αλλά δεν μου έβγαλε πάλι τα γράμματα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

*#*#869434#*#* = *#*#vowifi#*#*

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...