Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε ρυθμίσεις μπαταρία επιλογή εφαρμογών. Βρες την εφαρμογή το Gmail πάτα επάνω και βάλε χωρίς περιορισμούς.

 

Το έκανα έτσι και νομίζω πάει καλύτερα. Θα το παρακολουθήσω περισσότερο για να το διαπιστώσω. Αλλά έτσι δεν θα ξοδεύει περισσότερο μπαταρία; Και το άλλο είναι ότι στο προηγούμενο Xiaomi δεν είχα πειράξει ποτέ αυτή τη ρύθμιση και δούλευε σωστά. Εδώ γιατί θα πρέπει να πειραχτεί;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σε όσες εφαρμογές θέλω άμεση ενημέρωση. Π.χ messages viber WhatsApp mail τράπεζες. Στην κανονική ρύθμιση κόβει δεν έρχονται άμεσα. Πιστεύω φταίει η miui 10.
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σε όσες εφαρμογές θέλω άμεση ενημέρωση. Π.χ messages viber WhatsApp mail τράπεζες. Στην κανονική ρύθμιση κόβει δεν έρχονται άμεσα. Πιστεύω φταίει η miui 10.

 

Ίσως πρέπει να απενεργοποιήσεις το Miui Battery Saver, που είναι default ενεργοποιημένο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να απενεργοποιήσεις το Miui Battery Saver, που είναι default ενεργοποιημένο.

 

Σε μένα το Miui Battery Saver δεν ήταν ενεργοποιημένο default από την αρχή που πήρα τη συσκευή. Όπως και τώρα είναι απενεργοποιημένο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω κάνει σε όσες εφαρμογές θέλω άμεση ενημέρωση. Π.χ messages viber WhatsApp mail τράπεζες. Στην κανονική ρύθμιση κόβει δεν έρχονται άμεσα. Πιστεύω φταίει η miui 10.

 

Εγώ μόνο στο gmail έχω το θέμα όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. δυο βδομάδες έχω το ποκο, και παρατηρώ κάποια αλόγιστη σπατάλη δεδομένων. ναι μεν τα περισσότερα μβ προέρχονται από facebook και όχι messenger, αλλά δεν ξέρω, με την ίδια χρήση που κάνω (προηγούμενο κινητό σ7) τα μβ μου πέφτουν με διπλάσια ή τριπλάσια ταχύτητα. ξέρει κανείς που οφείλεται; δεν νομίζω να φταίει τόσο πολύ η εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κυλιση στο screenshot σας δουλεύει??

Έτσι ώστε να πάρουμε πολύ μακρύτερο screenshot!!

Φίλε μου δεν ξέρω πώς μπορεί το pocof1 να τρώει παραπάνω δεδομένα από το προηγούμενο τηλέφωνο μάλλον κάτι άλλο είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Το night mode στη gcam κάνει μεγάλη διαφορά στις βραδινές λείψεις με περιορισμένο φωτισμό.

Παρεμπιπτόντως ειμαι με beta 8.11.15 και gcam 6.1.013 και οταν παω να απενεργοποιησω το hdr κολλάει και δεν τραβάει φωτογραφία. Συμβαίνει και σε άλλους;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσεις gcam χωρίς hdr+?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσεις gcam χωρίς hdr+?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Κανένας. Απλά στη φάση του πειραματισμού το διαπίστωσα.

Δεν είναι ότι με ενοχλεί ή ότι το θεωρώ πρόβλημα.

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο θέμα ταιριάζει, οπότε το γράφω εδώ..

 

Με Miui 10.0.4.0, με Full Screen Mode στο On, αν κάνετε μικρή κίνηση swipe, από δεξιά ή αριστερά τα οθόνης, στο εφέ θα εμφανίσει δ ένα βελάκι και θα πάτε ένα βήμα πίσω.

 

Αν η κίνηση swipe πάει πιο βαθιά μέσα στη οθόνη, θα αισθανθείτε τη δόνηση να χτυπάει μία φορά και το βελάκι να αλλάζει στο εικονίδιο της εφαρμογής που χρησιμοποιήσατε, πριν από αυτή που έχετε τώρα ανοιχτή.

 

Π.χ. Έχω ανοίξει το app της μουσικής και αμέσως μετά ανοίγω τον browser. Αν κάνω "μεγάλη" κίνηση Store, θα εμφανιστεί το εικονίδιο της μουσικής στο εφέ της χειρονομία και θα γυρίσω αμέσως στο app της μουσικής, χωρίς ενδιάμεσες οθόνες.

 

EDIT:

 

Επίσης, διόρθωση για το θέμα με το touch που αντιμετωπίζουν κάποιοι στο pubg στο επόμενο (?) update της beta.

 

http://en.miui.com/thread-4632861-1-1.html

 

P.S.: Δεν είμαι με beta.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Xθες μόλις έπιασα το δικό μου κινητό, δεν το πολυπεξεργάστηκα δεν είχα χρόνο μιας και είμαι σε φάση διαβάσματος. Οπότε θα ασχοληθώ ουσιαστικά το σκ που θα αλλάξω και σιμ και θα το κάνω 1ο τηλ. Όμως έχω πρώτες εντυπώσεις.

Καταρχάς νόμιζα ότι βλέποντας το καπάκι πίσω θα ξενέρωνα, αλλά αντιθέτως μου φάνηκε πολύ όμορφη η συσκευή, πολύ καλό υλικό νόμιζα ότι θα έβλεπα την πλαστικούρα όταν είχα πρωτοπάρει 1o μου xiaomi note 2 αλλά καμία σχέση. Μου φάνηκε η οθόνη πιο έντονα τα χρώματα σε σχέση με το max 2 που έχω τώρα ίσως να φταίει ότι έχει παραπάνω ppi; Μου άρεσε από την μια ότι το κρατούσα καλά στο χέρι μου και δεν με ζόριζε όπως με max 2. Φυσικά και μου φάνηκε η οθόνη μικρότερη, δεν κατάλαβα ότι ήταν 6,2 ίντσες, νομίζω ότι θα το συνηθίσω εφόσον θέλω να θυσιάσω μεγαλύτερη οθόνη με προσιτή συσκευή στο χέρι μου. Το notch μου φάνηκε απίστευτα περίεργο όταν το είδα, συνηθίζεται απ ότι διάβασα.

Τώρα για να το τεστάρω, δεν έκανα πολλά ίσα-ίσα τα βασικά 2,3 εφαρμογές και το έκλεισα. Πάντως μόνο που σκέφτομαι ότι αυτό το κινητό έχει 6gb ram με μπριζώνει να του βάλω άπειρες εφαρμογές. Θέλω να κοιτάξω τι εστί swipe και εάν θα με βολέψει αντί των on screen κουμπιών.

Απορία που έχω είναι ξέρουμε κανένα καλό τζαμάκι από Ελλάδα που να πιάνει όλη την οθόνη και να είμαστε σίγουροι ότι δεν ξεκολλάει εύκολα;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Xθες μόλις έπιασα το δικό μου κινητό, δεν το πολυπεξεργάστηκα δεν είχα χρόνο μιας και είμαι σε φάση διαβάσματος. Οπότε θα ασχοληθώ ουσιαστικά το σκ που θα αλλάξω και σιμ και θα το κάνω 1ο τηλ. Όμως έχω πρώτες εντυπώσεις.

Καταρχάς νόμιζα ότι βλέποντας το καπάκι πίσω θα ξενέρωνα, αλλά αντιθέτως μου φάνηκε πολύ όμορφη η συσκευή, πολύ καλό υλικό νόμιζα ότι θα έβλεπα την πλαστικούρα όταν είχα πρωτοπάρει 1o μου xiaomi note 2 αλλά καμία σχέση. Μου φάνηκε η οθόνη πιο έντονα τα χρώματα σε σχέση με το max 2 που έχω τώρα ίσως να φταίει ότι έχει παραπάνω ppi; Μου άρεσε από την μια ότι το κρατούσα καλά στο χέρι μου και δεν με ζόριζε όπως με max 2. Φυσικά και μου φάνηκε η οθόνη μικρότερη, δεν κατάλαβα ότι ήταν 6,2 ίντσες, νομίζω ότι θα το συνηθίσω εφόσον θέλω να θυσιάσω μεγαλύτερη οθόνη με προσιτή συσκευή στο χέρι μου. Το notch μου φάνηκε απίστευτα περίεργο όταν το είδα, συνηθίζεται απ ότι διάβασα.

Τώρα για να το τεστάρω, δεν έκανα πολλά ίσα-ίσα τα βασικά 2,3 εφαρμογές και το έκλεισα. Πάντως μόνο που σκέφτομαι ότι αυτό το κινητό έχει 6gb ram με μπριζώνει να του βάλω άπειρες εφαρμογές. Θέλω να κοιτάξω τι εστί swipe και εάν θα με βολέψει αντί των on screen κουμπιών.

Απορία που έχω είναι ξέρουμε κανένα καλό τζαμάκι από Ελλάδα που να πιάνει όλη την οθόνη και να είμαστε σίγουροι ότι δεν ξεκολλάει εύκολα;

 

Κάτοχος και εγώ, μια εβδομάδα τώρα. Αγορά επίσημη, από Ελλάδα.

 

-"πλαστικούρα": ούτε καν, μια χαρά είναι. Για τα γούστα μου είναι τέλειο.

-οθόνη: Κανονική, αν εξαιρέσουμε το light bleeding στο κάτω μέρος που το βλέπεις ΠΟΛΥ δύσκολα. Υπάρχει όμως. Το notch το συνήθισα, αν και ήμουν μεγάλος hater. Τελικά δεν είναι τόσο πρόβλημα. Αν εμφανιστούν και οι ειδοποιήσεις πάνω αριστερά σε επόμενο update, κανένα πρόβλημα.

Touch latency ΔΕΝ έχω δει.

-Widevine L1: και να δοθεί συμβατότητα για HD Netflix, αν ήμουν Netflixάς του smartphone, δεν θα αγόραζα το Poco. 1ον γιατί θα ήθελα 100% συμβατότητα και όχι μπαλώματα. 2ον γιατί θα ήθελα μια amoled για να βλέπω το περιεχόμενο που πληρώνω. Οπότε όποιος θέλει Netflix, θα έλεγα να μείνει μακριά. Προσωπικά μόνο στο PC και την τηλεόραση βλέπω, οπότε...

 

 

Τα άλλα απλά κορυφή, για τα δεδομένα των χρημάτων που δίνεις και του προσωπικού μου γούστου: ταχύτητα εξωπραγματική (προέρχομαι από...Snapdragon 430...), η RAM άφθονη. Όλα πετάνε. Fingerprint αστραπή, face unlock πολή γρήγορο. Κάμερες δεν πολυκαίγομαι αλλά με καλύπτουν. Η σέλφι πολύ καλή. Οι πίσω χάνουν το βράδυ αλλά η γκουγκλοcamera κάνει ΟΝΤΩΣ διαφορά!

Άλλα σημαντικά: λήψη σήματος και wifi σε πολύ υψηλά στάνταρ. Ωραίο ηχείο. GPS μια χαρά, όπως και η ποιότητα κλήσης (πώς σε ακούνε αλλά και πώς ακούς).

Υπερθέρμανση ποτέ.

Πρώτη επαφή με ταχεία φόρτιση για εμένα, μέσω του Poco. Πολύ καλό και απαραίτητο feature. Καλά, η αυτονομία δεν υπάρχει. Δεν έχω καταφέρει να το γονατίσω σε 24ωρο, κάνοντας χρήση χαρτών-GPS, bluetooth, κλήσεων, μηνυμάτων, όλη μέρα wifi ή 4G, social media, browsing, μουσική. Μιλάμε για 8 ή και 9 ώρες SOT... Δεν τελειώνει η μπαταρία και αυτό είναι από τα πιο σημαντικά για εμένα.

Επίσης σημαντικά: type C, θύρα 3.5 jack, SD card, ραδιόφωνο.

Το miui το συνηθίζω και μου αρέσει πια.

Τα gestures αντί των κλασικών κουμπιών είναι εθιστικά. Δε γυρίζεις πίσω με τίποτα...

 

Για τζαμάκια πρέπει να μπεις στη διαδικασία να τεστάρεις, χάνοντας χρήματα και χαλώντας τη διάθεσή σου και το χρόνο σου, μέχρι να βρει κάποιος κάτι αξιόπιστο και να το μοιραστεί.

 

Θα επανέλθω με edit για συμπληρωματικά σχόλια αργότερα.

Edited by ParallelUniverse
Προσθήκες
Link to comment
Share on other sites

Απορία που έχω είναι ξέρουμε κανένα καλό τζαμάκι από Ελλάδα που να πιάνει όλη την οθόνη και να είμαστε σίγουροι ότι δεν ξεκολλάει εύκολα;

Στα περισσότερα κινητά επιλέγω την παρακάτω εταιρεία.

Πολύ ποιοτικό τζαμακι, εφαρμόζει τέλεια και είναι λεπτό οσο πρέπει,ώστε να μην εξέχει πολύ από το κινητό.

 

https://www.skroutz.gr/s/16495606/3MK-Tempered-Glass-Pocophone-F1.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω αυτό...https://thikishop.gr/thikes-kinitwn/tempered-glass-xiaomi-pocophone-f1-nillkin-20640/ Ναι είναι λίγο ακριβό αλλά δεν εχω μετανιώσει το παραμικρό σεντσι που ξόδεψα γι αυτό. Τέλεια κάλυψη (full glue δηλαδή) και αίσθηση - απόκριση.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε ΌΛΑ. Κι εγώ από επίσημη αντιπροσωπεία. Πάντως αυτό που γουστάρω περισσότερο στην καθημερινή χρήση είναι τα gestures. Εθιστικα όπως είπες. Τόσο, που κάνω gestures στο tablet ενώ φυσικά δεν έχει...
Link to comment
Share on other sites

antutu στην σημερινή beta..... 298226! σοκ!

 

Ωπα ωπα φίλε μου μιλάμε για την 8.11.29 σωστά;

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ χθες. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το led όταν έρχεται μήνυμα (viber, messenger κτλ)

Θέλει κάποια παραμετροποίηση ή πρέπει να περιμένω κάποιο update. Φοράω την stable version 10.0.6.0

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ χθες. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το led όταν έρχεται μήνυμα (viber, messenger κτλ)

Θέλει κάποια παραμετροποίηση ή πρέπει να περιμένω κάποιο update. Φοράω την stable version 10.0.6.0

 

Ρυθμίσεις -> εγκατεστημένες εφαρμογές -> μηνύματα -> ειδοποιήσεις.... κτλ

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι κάποιος κάτοχος που να έχει νούμερο cosmote με ενεργοποιημένο WiFi calling από άλλη συσκευή και να δουλεύει το volte και στο poco;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι κάποιος κάτοχος που να έχει νούμερο cosmote με ενεργοποιημένο WiFi calling από άλλη συσκευή και να δουλεύει το volte και στο poco;
Ναι λειτουργεί και volte και vowifi

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...