Jump to content

Τι κινητό να πάρω μέχρι 200 ευρώ;


tsoutsas7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μηπως ξερετε κανενα ευρωπαικο site παιδια; για αναζητηση κινητων; να μην ειναι απο αμερικη και απο κινα δηλαδη που δεν μπορουν να ερθουν ευκολα εδω μπας και εχει καμια καλη προσφορα
Link to comment
Share on other sites

τωρα μου βαζετε δυσκολα παιδια χαχα :P ο ενας redmi note 5 και ο αλλος mi a2 καταλαβατε τι γινεται τωρα; χαχα και εγω αυτο το διλλημα εχω... απο την μια δεν δεχεται sd και ακουστικα (μονο με ανταπτορα) αλλα απο την αλλη ειναι πολυ καλυτερο... απλα αγχωνομαι μηπως τα 64 gb δεν ειναι αρκετα δεν ξερω ποσο χωρο πιανει γενικα το συστημα και ποσο θα μεινει ελευθερο

to mi a2 lite δεν συμφερει καθολου;

ενταξει και το redmi note 5 θα παιρνει αναβαθμισεις λογικα μεχρι 2 χρονια τουλαχιστον...

σας ειπα τι κινητο ψαχνω στην αρχη του θεματος.. απλα ενα καλο 200 με 250...

Edited by tsoutsas7
Link to comment
Share on other sites

τωρα μου βαζετε δυσκολα παιδια χαχα :P ο ενας redmi note 5 και ο αλλος mi a2 καταλαβατε τι γινεται τωρα; χαχα και εγω αυτο το διλλημα εχω... απο την μια δεν δεχεται sd και ακουστικα (μονο με ανταπτορα) αλλα απο την αλλη ειναι πολυ καλυτερο... απλα αγχωνομαι μηπως τα 64 gb δεν ειναι αρκετα δεν ξερω ποσο χωρο πιανει γενικα το συστημα και ποσο θα μεινει ελευθερο

to mi a2 lite δεν συμφερει καθολου;

ενταξει και το redmi note 5 θα παιρνει αναβαθμισεις λογικα μεχρι 2 χρονια τουλαχιστον...

σας ειπα τι κινητο ψαχνω στην αρχη του θεματος.. απλα ενα καλο 200 με 250...

Δεν είναι πολύ καλύτερο. Είναι ελάχιστα. Αν είναι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατεληξα σε redmi note 5 η mi a2 με λιγα παραπανω χρηματα...

Από αυτά προτείνω mi a2 λόγω stock.

Βέβαια αντί για Mi A2 με 40 ευρώ παραπάνω περνεις Nokia 8 με SD 835.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, να ρωτησω κατι τελευταιο που μου ηρθε τωρα... σε περιπτωση που παρω το redmi note 5 θα αναβαθμιστει σε android pie; και αν ναι, ξερετε περιπου ποτε; (θα εχει και miui 10 ?) το τελευταιο δηλαδη...

 

και αμα παρω το mi a2 ποτε θα αναβαθμιστει σε android pie; θα ειναι απο τα πρωτα λογο του android one; με λιγα λογια θελω να μαθω με ποσο διαστημα διαφορα θα αναβαθμιστουν τα 2 κινητα...

Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμιστεί σίγουρα σε miui 10 οπότε δεν σε νοιάζει το p κλπ. Άλλωστε η xiaomi γενικά δίνει αναβαθμίσεις του miui σε όλες τις συσκευές της ως κ 5 ετών
Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμιστεί σίγουρα σε miui 10 οπότε δεν σε νοιάζει το p κλπ. Άλλωστε η xiaomi γενικά δίνει αναβαθμίσεις του miui σε όλες τις συσκευές της ως κ 5 ετών
Γιατί να μην τον νοιάζει το p? Το ζήτημα είναι να παίρνει αναβαθμίσεις έκδοσης Android και security patches και όχι απλά κάποιες αλλαγές στο interface.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις... ναι φιλε εννοειται πως με νοιαζει το android p. το mi a2 σιγουρα θα αναβαθμιστει αφου ειναι καθαρο android και μονο... απλα εγω ρωταω για το redmi note 5 αμα παρει την αναβαθμιση του android (το miui σιγουρα θα εχει το 10 αλλα ειναι το τελευταιο που με νοιαζει)
Link to comment
Share on other sites

Για P δεν είμαι σίγουρος αν θα πάρει το note 5 αλλά να ξέρεις, όλα τα καινούργια features και τα security patches αναβαθμίζονται με βάση την έκδοση miui και όχι την έκδοση android οπότε αν μείνει πίσω στην έκδοση android το μόνο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι ασυμβατότητα με κάποιες εφαρμογές (πολύ σπάνιο, σχεδόν όλες οι εφαρμογές υποστηρίζουν ακόμα και KitKat).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι, σας στέλνω μια τελευταία "μεγάλη¨απορία που ξέχασα. :P

Λοιπόν, 1) θέλω να ρωτήσω ποια μαγαζιά από κίνα κατά την γνώμη σας είναι τα πιο "γνωστά και εγγυημένα"; όσο γίνεται... εγώ έχω ακούσει για banggood,gearbest,geekbuying σαν τα top 3. Πείτε μου και εσείς τα δικά σας. 2) Ξέρω θα ζητήσω πολλά τώρα απλά θέλω να ξέρω ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για μια τέτοια αγορά; όποιος θέλει να γράψει άμα δεν βαριέται ή αν υπάρχει σχετικό ποστ ας μου στείλει να το διαβάσω. 3)Με τις εγγυήσεις τι παίζει; (πιστεύω είναι ένα από τα μειονεκτήματα) άκουσα ότι 1 χρόνος υπάρχει αλλά πρέπει να το πας πάλι κίνα, οπότε θα το πάρεις το κινητό ξανά μετά από κανένα 2μηνο με τόσο ταξίδι. Οπότε από πλευρά εγγυήσεων πιστεύω πρώτο μειονέκτημα. (αν ισχύει τίποτα άλλο πείτε το μου) 4) άμα πάθει κάτι δηλαδή το κινητό πρέπει να το πάω σε δικό μας σέρβις; όπου πληρώνω έξτρα έτσι; θα το δεχτούν όμως επειδή θα είναι αγορασμένο από κίνα; 5)Είναι τελικά αξιόπιστες οι αγορές από εκεί; αξίζουν; γενικά πολλά κινητά που έχουν εδώ 400 και πάνω τα βρίσκεις με 250 εκεί. Οπότε συμφέρει να πάρω ένα καλό κινητό από*εκεί που η αξία του εδώ είναι πολύ μεγαλύτερη; ας πούμε εγώ θέλω ένα κινητό μέχρι 250 τι αξίζει να πάρω από εκεί; (αν αξίζει) 6) Με το τελωνείο τι γίνεται; ισχύει ότι μπορούμε να το αποφύγουμε σίγουρα ή όχι και θα πληρώνουμε τα "κερατιάτικα"; θέλω απάντηση από αυτούς που έχουν εμπειρία. Γιατί αυτό φοβόμαστε όλοι μην πληρώσουμε τα 50 ευρώ + πόσα είναι τέλος πάντων μπορεί και παραπάνω. ξέρω ότι υπάρχει το priority mail από banggood και οι άλλες έχουν τα δικά τους οι σελίδες αλλά πόσο %*επιτυχία υπάρχει; και όχι τίποτα άλλο χάνουμε και τα λεφτά μας μετά σε περίπτωση που το επιστρέψουμε πίσω, γιατί δεν έχουμε να πληρώσουμε το τελωνείο ή για να τα πάρουμε θέλει διαδικασία. Οπότε καλό είναι να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Ξέρω ότι πρέπει να πληρώνουμε με paypal για να είμαστε σίγουροι ότι θα πάρουμε πίσω τα λεφτά μας πιο "σίγουρα". Δεν πιστεύω να ξέχασα κάτι, αν έχετε κάτι να συμπληρώσετε μου το λέτε. (Αν υπάρχει κανένα κουπόνι ας μου το στείλετε αν*αξίζει) και 7 ) που ξέχασα ισχύει ότι για να σου έρθει ένα κινητό χρειάζεται 30 με 60 μέρες;

 

Και τελευταία ερώτηση άμα κάνω υπομονή 2 μήνες μέχρι την black friday αξίζει; θα πέσει κανένα καλό τηλέφωνο στα 250 κατά την γνώμη σας;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και σορρυ για το κατεβατό. Όποιος θέλει απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι, σας στέλνω μια τελευταία "μεγάλη¨απορία που ξέχασα. :P

Λοιπόν, 1) θέλω να ρωτήσω ποια μαγαζιά από κίνα κατά την γνώμη σας είναι τα πιο "γνωστά και εγγυημένα"; όσο γίνεται... εγώ έχω ακούσει για banggood,gearbest,geekbuying σαν τα top 3. Πείτε μου και εσείς τα δικά σας. 2) Ξέρω θα ζητήσω πολλά τώρα απλά θέλω να ξέρω ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για μια τέτοια αγορά; όποιος θέλει να γράψει άμα δεν βαριέται ή αν υπάρχει σχετικό ποστ ας μου στείλει να το διαβάσω. 3)Με τις εγγυήσεις τι παίζει; (πιστεύω είναι ένα από τα μειονεκτήματα) άκουσα ότι 1 χρόνος υπάρχει αλλά πρέπει να το πας πάλι κίνα, οπότε θα το πάρεις το κινητό ξανά μετά από κανένα 2μηνο με τόσο ταξίδι. Οπότε από πλευρά εγγυήσεων πιστεύω πρώτο μειονέκτημα. (αν ισχύει τίποτα άλλο πείτε το μου) 4) άμα πάθει κάτι δηλαδή το κινητό πρέπει να το πάω σε δικό μας σέρβις; όπου πληρώνω έξτρα έτσι; θα το δεχτούν όμως επειδή θα είναι αγορασμένο από κίνα; 5)Είναι τελικά αξιόπιστες οι αγορές από εκεί; αξίζουν; γενικά πολλά κινητά που έχουν εδώ 400 και πάνω τα βρίσκεις με 250 εκεί. Οπότε συμφέρει να πάρω ένα καλό κινητό από*εκεί που η αξία του εδώ είναι πολύ μεγαλύτερη; ας πούμε εγώ θέλω ένα κινητό μέχρι 250 τι αξίζει να πάρω από εκεί; (αν αξίζει) 6) Με το τελωνείο τι γίνεται; ισχύει ότι μπορούμε να το αποφύγουμε σίγουρα ή όχι και θα πληρώνουμε τα "κερατιάτικα"; θέλω απάντηση από αυτούς που έχουν εμπειρία. Γιατί αυτό φοβόμαστε όλοι μην πληρώσουμε τα 50 ευρώ + πόσα είναι τέλος πάντων μπορεί και παραπάνω. ξέρω ότι υπάρχει το priority mail από banggood και οι άλλες έχουν τα δικά τους οι σελίδες αλλά πόσο %*επιτυχία υπάρχει; και όχι τίποτα άλλο χάνουμε και τα λεφτά μας μετά σε περίπτωση που το επιστρέψουμε πίσω, γιατί δεν έχουμε να πληρώσουμε το τελωνείο ή για να τα πάρουμε θέλει διαδικασία. Οπότε καλό είναι να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Ξέρω ότι πρέπει να πληρώνουμε με paypal για να είμαστε σίγουροι ότι θα πάρουμε πίσω τα λεφτά μας πιο "σίγουρα". Δεν πιστεύω να ξέχασα κάτι, αν έχετε κάτι να συμπληρώσετε μου το λέτε. (Αν υπάρχει κανένα κουπόνι ας μου το στείλετε αν*αξίζει) και 7 ) που ξέχασα ισχύει ότι για να σου έρθει ένα κινητό χρειάζεται 30 με 60 μέρες;

 

Και τελευταία ερώτηση άμα κάνω υπομονή 2 μήνες μέχρι την black friday αξίζει; θα πέσει κανένα καλό τηλέφωνο στα 250 κατά την γνώμη σας;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και σορρυ για το κατεβατό. Όποιος θέλει απαντάει.

 

1)banggood και gearbest μόνο από εμένα.

2)Συνοπτικά :Το μεγαλύτερο υπέρ της Κίνας είναι η τιμή. Αν το κινητό εδώ κοστίζει 400 και στην Κίνα 300 σίγουρα η αγορά από Κίνα συμφέρει. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να περιμένεις μέχρι να παραλάβεις από 10 μέρες, στην καλύτερη, μέχρι και 40, στη χειρότερη.

3)Η εγγύηση που δίνουν τα κινεζομάγαζα είναι ένας χρόνος. Τόσο δίνουν και τα καταστήματα στο σκρουτζ. Μόνο αν το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, (πολύ ακριβότερα), θα έχεις 2 χρόνια εγγύηση.

4)Αν χαλάσει το στέλνεις με δικά σου έξοδα πίσω και όταν φτάσει, το επισκευάζουν ή αν δεν μπορούν σε αποζημιώνουν πλήρως (κόστος αγοράς και μεταφορικά που πλήρωσες για να το στείλεις πίσω). Ίσως να μην το δεχτούν με την πρώτη και ίσως σου προτείνουν partial refund. Εκεί πρέπει να επιμείνεις. Στην τελική μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PayPal (πάντα αγόραζε με αυτό) και να κάνεις dispute. Αυτά βέβαια ισχύουν για τα δύο καταστήματα που σου ανέφερα στο 1. Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα.

5)Νομιζω απάντησα παραπάνω.

6)Το banggood έχει το priority που είναι 100% αξιόπιστη μέθοδος και το gearbest το Belgium register που εξίσου δεν έχει αναφερθεί κάτι με έξτρα χρεώσεις. Βέβαια, το gearbest, αν το δέμα σου περάσει τελωνείο τους στέλνεις την απόδειξη και σε αποζημιώνουν.

Υ. Γ. 1)Κάνε ένα search στο φόρουμ. Θα βρεις πολλές απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα. Αν σε ενδιαφέρει κάποιο κινητό μπες στο αντίστοιχο θέμα και διάβασε, ρώτα για αυτό και από που μπορείς να το αγοράσεις.

Υ.Γ 2)Ελπίζω να κάλυψα πολλές από τις απορίες σου. Γενικα θέλει λίγο ψάξιμο λίγο το θέμα με τις αγορές από Κίνα για να πάρεις κάτι που να αξίζει χωρίς να πληρώσεις έξτρα κερατιάτικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...