Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Δύο ερωτησούλες.

 

Σε φάση επανεκκίνησης (ή απλά εκκίνησης αν ήταν κλειστό),βάζω το pin συσκευής και μετα εμφανίζεται ένα λουκετάκι που περιβάλλεται απο έναν ενεργό κύκλο. Και εκεί καθυστερεί αρκετά.

Χρειάζεται να κάνω κατι πέρα από......υπομονή?

 

Και ένα πιο σοβαρό.

Όπως και στο S7e που είχα, έτσι κ στο note 9,έχω μόνιμα τα πάντα ανοικτά (wifi, δεδομένα 4G, gps, always on, bt με τουλάχιστον 2 συσκευές σε σύνδεση, φωτισμός οθόνης edge).

Η λογική απλή...

Όταν είμαι στο wifi να το χρησιμοποιεί χωρίς να καταναλώνει δεδομένα αλλά όταν βγω από την εμβέλεια του wifi να έχει πρόσβαση στο net μέσω δεδομένων, χωρίς να ασχολούμαι.

Ομοίως κ το αντίστροφο βεβαίως, με στάνταρ γεγονός ότι αν υπάρχουν κ τα δύο, να δίδεται προπορεία στο wifi.

Το πρόβλημα είναι πως αρκετές φορές φεύγω απο το wifi κ μετά απο κανένα μισάωρο ή 40λεπτο, αντιλαμβάνομαι πως δεν έχω σύνδεση στο δίκτυο. Παρόλο που εξακολουθούν να είναι όλα ανοικτά.

Το πρόβλημα είναι πως αν σβήσω/ανοίξω τα δεδομένα δε γίνεται κάτι. Ομοίως και το wifi.

H μόνη λύση, να κάνω επανεκκίνηση το κινητό (και εδώ έχω 2πλό εκνευρισμό λόγω αργού start up)

 

Αλλά προφανώς δε τη δέχομαι ως λύση.

Άλλαξα κ κάρτα sim στη vodafone για να απορρίψω το σενάριο να φταίει η κάρτα που την είχα 3+ χρόνια.

Τίποτα

 

Σήμερα δοκίμασα το εξής: απενεργοποίησα το "ασφαλές wifi" που πιθανότατα έκανε κάτι στο θέμα μου.

 

Στο samsung members μου είπε κάποιος της samy να ενεργοποιήσω το "Αλλαγή σε δεδομένα κινητής" αλλά δε θα το κάνω.

Αφενός δε το είχα ούτε στο S7e. Το οποίο δούλευε άψογα. Αφετέρου φοβάμαι μήπως έχω περιέργες καταναλώσεις σε δεδομένα αφού δίνω το δικαίωμα στο κινητό να επιλέξει δεδομένα αν κρίνει το wifi ως ασταθές...

Προτιμώ να το κάνω μόνος μου.

 

 

Έχετε άποψη για τα συγκεκριμένα?

Σας έχουν τύχει?

Έχετε κάποια απάντηση?

 

Δε πάω σε service Samsung γιατί δε θεωρώ λογικό να υποχρεωθώ να φάω ένα γεμάτο 3ωρο για να ξαναστήσω το κινητό μου επειδή μου έκαναν επαναφορά και τελικά δε λυθεί κ το πρόβλημα.

 

Υ.Γ.: έχω κάνει και επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου στο τηλέφωνο. Αλλά τζίφος

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα αυτην την εφαρμογη αλλα δειχνει εκτος απο αλλες πληροφοριες ΜΟΝΟ το ποσοστο της μπαταριας που δειχνει κ η συσκευη πανω δεξια στην οθονη.Εκτος αν δεν βλεπω σωστα και δεν ειδα καπου υγεια της μπαταριας δηλαδη ποση φθορα εχει η μπαταρια εναν χρονο τωρα λειτουργιας ετσι ωστε να δω αν θελει αντικατασταση η οχι.Νομιζω οτι με συνδιασμο καποιων κουμπιων με * και # και καποια μηδενικα βλεπεις κατι οπως στοιχεια οθονης κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Phone info+ apk. Για τον athanasiosm

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

την εβαλα αυτην την εφαρμογη αλλα δειχνει εκτος απο αλλες πληροφοριες ΜΟΝΟ το ποσοστο της μπαταριας που δειχνει κ η συσκευη πανω δεξια στην οθονη.Εκτος αν δεν βλεπω σωστα και δεν ειδα καπου υγεια της μπαταριας δηλαδη ποση φθορα εχει η μπαταρια εναν χρονο τωρα λειτουργιας ετσι ωστε να δω αν θελει αντικατασταση η οχι.Νομιζω οτι με συνδιασμο καποιων κουμπιων με * και # και καποια μηδενικα βλεπεις κατι οπως στοιχεια οθονης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Δύο ερωτησούλες.

 

Σε φάση επανεκκίνησης (ή απλά εκκίνησης αν ήταν κλειστό),βάζω το pin συσκευής και μετα εμφανίζεται ένα λουκετάκι που περιβάλλεται απο έναν ενεργό κύκλο. Και εκεί καθυστερεί αρκετά.

Χρειάζεται να κάνω κατι πέρα από......υπομονή?

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις ενεργό το Secure Startup. Μέσα από τις ρυθμίσεις --> Biometrics and Security --> Secure startup, μπορείς να επιλέξεις Do not require. Έτσι θα σου ζητάει τον κωδικό της συσκευής μετά την εκκίνηση της συσκευής και θα είναι λίγο ταχύτερη η εκκίνηση. Όπως το έχεις διαμορφωμένο τώρα, θεωρητικά είναι πιο ασφαλή τα δεδομένα σου σε περίπτωση απώλειας της συσκευής.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ μπορεί να μου πει κάποιος πώς μπορώ να μεταφέρω τους κωδικούς WiFi από Note 3 σε Note 9 ??

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις ενεργό το Secure Startup. Μέσα από τις ρυθμίσεις --> Biometrics and Security --> Secure startup, μπορείς να επιλέξεις Do not require. Έτσι θα σου ζητάει τον κωδικό της συσκευής μετά την εκκίνηση της συσκευής και θα είναι λίγο ταχύτερη η εκκίνηση. Όπως το έχεις διαμορφωμένο τώρα, θεωρητικά είναι πιο ασφαλή τα δεδομένα σου σε περίπτωση απώλειας της συσκευής.

 

 

 

 

Θα ζητάει μόνο pin της sim?

Φαντάζομαι πως θα θέλει και δακτυλικό ή κωδικό συσκευής.

Τι παταπάνω κάνει το secure startup?

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ksino1100 εδώ και 4 μέρες έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα

Wifi και δεδομένα ,bluetooth τα έχω πάντα ανοιχτά

Και αυτό που παρατήρησα είναι όταν φεύγω το πρωι για δουλειά αποσυνδέεται η συσκευή από το wifi και έχω 4g κανονικά αλλά το περίεργο είναι ότι δεν έχω ίντερνετ.

Ανοίγω κλείνω τα 4g πάλι τίποτα

Και μόνο μετά από επανεκκίνηση τηλεφώνου στρώνει η κατάσταση

Αρκετά σπαστικό θα έλεγα

 

Θα το παρατήρησω της επόμενες μέρες να δω αν υπάρχει ακόμα το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητάει μόνο pin της sim?

Φαντάζομαι πως θα θέλει και δακτυλικό ή κωδικό συσκευής.

Τι παταπάνω κάνει το secure startup?

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Με το secure startup η συσκευή είναι κρυπτογραφημένη, μέχρι να βάλεις το πιν, να αρχίσει η αποκρυπτογράφηση και η εκκίνηση της συσκευής.

Εάν το απενεργοποιήσεις θα ανοίγει πολύ πιο γρήγορα και εννοείται πως θα σου ζητάει κωδικό και πιν μετά την εκκίνηση.

Αυτό με το wifi που λες, εγώ δεν το είδα ως τώρα. Πάντα έχω όλες τις λειτουργίες διαθέσιμες όπως είπες παραπάνω.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα αυτην την εφαρμογη αλλα δειχνει εκτος απο αλλες πληροφοριες ΜΟΝΟ το ποσοστο της μπαταριας που δειχνει κ η συσκευη πανω δεξια στην οθονη.Εκτος αν δεν βλεπω σωστα και δεν ειδα καπου υγεια της μπαταριας δηλαδη ποση φθορα εχει η μπαταρια εναν χρονο τωρα λειτουργιας ετσι ωστε να δω αν θελει αντικατασταση η οχι.Νομιζω οτι με συνδιασμο καποιων κουμπιων με * και # και καποια μηδενικα βλεπεις κατι οπως στοιχεια οθονης κλπ

 

Στο playstore υπαρχει η δωρεαν εφαρμογη phone info, που δειχνει μερικα μονο στοιχεια. Εγω σου ειπα για την phone info+ , που κοστιζει €5 και τα δειχνει ολα.

Ειναι σχετικα ευκολο να τη βρεις κι εκτος store βεβαια. Αν δυσκολευτεις στειλε μου μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore υπαρχει η δωρεαν εφαρμογη phone info, που δειχνει μερικα μονο στοιχεια. Εγω σου ειπα για την phone info+ , που κοστιζει €5 και τα δειχνει ολα.

Ειναι σχετικα ευκολο να τη βρεις κι εκτος store βεβαια. Αν δυσκολευτεις στειλε μου μηνυμα.

Οκ το βρήκα σε ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Ksino1100 εδώ και 4 μέρες έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα

Wifi και δεδομένα ,bluetooth τα έχω πάντα ανοιχτά

Και αυτό που παρατήρησα είναι όταν φεύγω το πρωι για δουλειά αποσυνδέεται η συσκευή από το wifi και έχω 4g κανονικά αλλά το περίεργο είναι ότι δεν έχω ίντερνετ.

Ανοίγω κλείνω τα 4g πάλι τίποτα

Και μόνο μετά από επανεκκίνηση τηλεφώνου στρώνει η κατάσταση

Αρκετά σπαστικό θα έλεγα

 

Θα το παρατήρησω της επόμενες μέρες να δω αν υπάρχει ακόμα το προβλημα

 

Και εγώ τα πάντα ανοικτά....Εάν έχετε τη SIM στο tray 1, δοκιμάστε να την βάλετε στο 2. Δεν ξέρω αν θα δώσει λύση , αλλά σε εμένα εδώ και καιρό, μου το κάνει αυτό μόνο όταν του βάζω να χρησιμοποιεί δεδομένα απο την SIM 1...όταν το έχω να χρησιμοποιεί για δεδομένα την SIM2 ποτέ δε μου το παρουσίασε... και οι 2 κάρτες που έχω είναι vodafone

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητάει μόνο pin της sim?

Φαντάζομαι πως θα θέλει και δακτυλικό ή κωδικό συσκευής.

Τι παταπάνω κάνει το secure startup?

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Συνεχίζει να το ζητάει. Η ρύθμιση που έχεις τώρα σου ζητάει τον κωδικό για να ξεκινήσει η φόρτωση του λειτουργικού, ενώ με την άλλη επιλογή, σου ζητάει τον κωδικό, αφού κάνει εκκίνηση.

Έχει και περιγραφή στο μενού με τη ρύθμιση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore υπαρχει η δωρεαν εφαρμογη phone info, που δειχνει μερικα μονο στοιχεια. Εγω σου ειπα για την phone info+ , που κοστιζει €5 και τα δειχνει ολα.

Ειναι σχετικα ευκολο να τη βρεις κι εκτος store βεβαια. Αν δυσκολευτεις στειλε μου μηνυμα.

 

Έβαλα την εφαρμογή καο δείχνει battery health 95.9%. Να ανησυχώ?

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα πάντα ανοικτά....Εάν έχετε τη SIM στο tray 1, δοκιμάστε να την βάλετε στο 2. Δεν ξέρω αν θα δώσει λύση , αλλά σε εμένα εδώ και καιρό, μου το κάνει αυτό μόνο όταν του βάζω να χρησιμοποιεί δεδομένα απο την SIM 1...όταν το έχω να χρησιμοποιεί για δεδομένα την SIM2 ποτέ δε μου το παρουσίασε... και οι 2 κάρτες που έχω είναι vodafone

 

 

 

 

Αν μπει στη θεση sim2 μπορούμε να έχουμε microsdxc?

 

 

Ενημερωτικά, μου το ξαναέκανε.

Είχα κλείσει το wifi κατά τις 10

Κατά τις 11:20 έλαβα ένα μήνυμα μέσω viber

Το είδα 12 παρά.

Έστειλα απάντηση κ δε πηγε ποτέ. Οπότε ελεγξα αν έχω σύνδεση και....ναι....τίποτα.

Ωραία πράγματα

 

Τυχαία δείγματα για ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα

 

Ξενέρωμα

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την εφαρμογή καο δείχνει battery health 95.9%. Να ανησυχώ?

Μια χαρα εισαι. Προτίμησε τις "αργες" φορτισεις, και μην αφηνεις την μπαταρια να πεφτει κατω απο 10-15%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενημερωτικά, μου το ξαναέκανε.

Είχα κλείσει το wifi κατά τις 10

Κατά τις 11:20 έλαβα ένα μήνυμα μέσω viber

Το είδα 12 παρά.

Έστειλα απάντηση κ δε πηγε ποτέ. Οπότε ελεγξα αν έχω σύνδεση και....ναι....τίποτα.

Ωραία πράγματα

 

Τυχαία δείγματα για ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα

 

Ξενέρωμα

 

Αφου δεν ειχες ιντερνετ, πως ελαβες το μηνυμα απο το viber?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι. Προτίμησε τις "αργες" φορτισεις, και μην αφηνεις την μπαταρια να πεφτει κατω απο 10-15%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αφου δεν ειχες ιντερνετ, πως ελαβες το μηνυμα απο το viber?

 

 

 

 

Είχα σύνδεση με δεδομένα αφού είδα πως το μήνυμα είχε φτάσει στο κινητό 11:20.

Ήμουν στο δρόμο.

Το διάβασα 12 παρά.

Και όταν απαντησα στο μήνυμα, η απάντησή μου δεν εφυγε ποτέ αφού πρακτικά δεν είχα σύνδεση εκείνη την ώρα.

 

 

Με απλά ελληνικά: κάπου ανάμεσα στις 11:20 με 12 παρά, χάθηκε η δυνατότητα χρήσης δεδομένων.

Και για να επανέλθει, έκανα επανεκκίνηση του κινητού.

 

 

Κάτι το οποίο πέρα από κουραστικό είναι και απολύτως απογοητευτικό για μια ναυαρχίδα της Samy

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν πεφτει απο την αρχη η συνδεση σου, αλλα καποιο διαστημα αφου ενεργοποιηθουν τα δεδομενα της συσκευης.

 

Για να μην παιδευεσαι, ρωτα στη σμαρτεκ, αν εισαι Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν πεφτει απο την αρχη η συνδεση σου, αλλα καποιο διαστημα αφου ενεργοποιηθουν τα δεδομενα της συσκευης.

 

Για να μην παιδευεσαι, ρωτα στη σμαρτεκ, αν εισαι Αθηνα.

 

 

 

 

Δεν είμαι Αθήνα.

Θα πάω στο επίσημο service της Samy στην Πάτρα.

Αν και θα ήθελα να το αποφύγω γιατί θα κάνουν επαναφορά και θα φάω πάλι κανένα 4ωρο να το στήσω παλι απο την αρχή.

 

 

Και πρακτικα μιλαμε για κινητό που πριν από 20 μέρες στήθηκε...

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Στη χρηση μπαταριας οταν το συστημα android εχει περισσοτερη καταναλωση απο την οθονη ειναι λογικο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Αθήνα.

Θα πάω στο επίσημο service της Samy στην Πάτρα.

Αν και θα ήθελα να το αποφύγω γιατί θα κάνουν επαναφορά και θα φάω πάλι κανένα 4ωρο να το στήσω παλι απο την αρχή.

 

 

Και πρακτικα μιλαμε για κινητό που πριν από 20 μέρες στήθηκε...

 

Για πιο λόγο να πας εκεί?

Κάνε μόνος σου την επαναφορά και δες αν έστρωσε!!

Το θέμα δεν είναι ότι δεν έχουμε ίντερνετ με δεδομένα αλλά όλη η δουλειά γίνεται στην αλλαγή από wifi σε 4g! Δεν ξέρω πιο είναι ακριβώς το πρόβλημα Αλλά σίγουρα δεν υπήρχε!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σου πάρει 4 ώρες το στήσιμο;

Κάνε backup με Samsung cloud ή smartswitch και σε λιγότερο από 1 ώρα για όλα μαζί, θα είσαι έτοιμος.

Εντάξει, δεν είναι άψογα όπως τα iCloud/iTunes backup, αλλά δεν χρειάζεται και 4ωρα σεταπ όπως μια 10ετια πριν!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανένας πως απενεργοποιουμε την αναμονή κλήσης?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...