Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ειστε ευχαριστημενοι με τη μπαταρια του ΝΟΤ 9;

Πόσο αντέχει?

Τι χρηση κανετε?

Συμβουλές για μεγαλυτερη διάρκεια?

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια...για αγορα θα εμπιστευόσασταν καποια μεγαλη αλυσιδα ?? όπως πλαισιο...κωτσοβολο ??

Αν αναφέρεσαι σε service από όπου και να το πάρεις,και φυσικά είναι Ευρωπαϊκή συσκευή,μια χαρά σε καλύπτει η αντιπροσωπεία...

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο πριν την αγορά(skroutz,best price) τους δίνεις το IMEI και σου λένε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..

Τι συμβαίνει με την συσκευή αν την κάνεις root?

Πέρα απ το θέμα της εγγύησης επειδή γράφει το knox(ή γυρίζει αν ξερουταρεις;;) Υπάρχει πρόβλημα με άλλες λειτουργίες της συσκευής;;

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..

Τι συμβαίνει με την συσκευή αν την κάνεις root?

Πέρα απ το θέμα της εγγύησης επειδή γράφει το knox(ή γυρίζει αν ξερουταρεις;;) Υπάρχει πρόβλημα με άλλες λειτουργίες της συσκευής;;

 

Δεν επανερχεται το Knox αν ρουταρεις, οποτε δεν εχεις εγγυηση. Επισης χανεται το Secure Folder feature και νομιζω και κατι ακομα που δε μου ερχεται atm.

Aυτος ειναι και ο λογος που δεν εχω προχωρησει κι εγω σε root. :(

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μαμά Samsung rom θέλουν το optimization τους..Μια custom rom θα έκανε το τέρας αχτυπητο..

Είμαι σε φοβερό δίλλημα, επειδή έχω δουλέψει Samsung με custom rom ..είχα να αλλάξω κινητό για πάνω από χρόνο!! #καποτε...

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μαμά Samsung rom θέλουν το optimization τους..Μια custom rom θα έκανε το τέρας αχτυπητο..

 

Είμαι σε φοβερό δίλλημα, επειδή έχω δουλέψει Samsung με custom rom ..είχα να αλλάξω κινητό για πάνω από χρόνο!! #καποτε...

 

Μόνο secure folder χάνεις.

Samsung Pay πρέπει να παίζει κανονικά που αρχικά έχανες και αυτό αν κρίνω από εδώ με την παρακάτω rom

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-9/development/26-08-18-n960-dr-ketan-rom-jio-volte-t3834184

 

Όλα τα υπόλοιπα παίζουν όπως και με stock rom.

 

Η αλήθεια είναι ότι η Pie σε προδιαθέτει για root ειδικά αν θες substratum theme,αλλιώς με 8.1 δεν θα είχα τέτοια όρεξη που παίζει άψογα με Andromeda και stock :p

 

Βέβαια πάντα παίζει ρόλο τι θέλει ο καθένας μας διότι ανάγκες,γούστα κλπ διαφέρουν.

 

Αλλά όσο να ναι παίζει το ρόλο του και τα της εγγύησης.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα συμμαζεματα που γίνονται σε μια custom rom τα έξτρα features και τα fixes που είναι άκρως δελεαστικό, ειδικά αν κάποιος θέλει ροοτ για αυτά που μπορεί να προσφέρει..

Δίκιο έχεις όμως γούστα είναι αυτά.. Αλλά από θέμα εγγύησης τοοοοσα χρόνια με τοοοοσα κι ήταν ούτε μισή φορά δεν χρειάστηκα service ρε γμτ..

Το έχουν τραβήξει πολύ με το Knox εκεί στη Samsung..Αλλά τουλάχιστον έχουν σενιαρει πολύ το λογισμικό τους(μιλάω από την εποχή που είχα Note)

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε service από όπου και να το πάρεις,και φυσικά είναι Ευρωπαϊκή συσκευή,μια χαρά σε καλύπτει η αντιπροσωπεία...

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο πριν την αγορά(skroutz,best price) τους δίνεις το IMEI και σου λένε...

 

ευχαριστω πολύ :) φανταζομαι μεσω σκρουτζ δεν εχουμε θεμα παραεισαγωγης….είναι όλα ευρωπαικα λογικα :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο ποια άποψη? Εξυπηρέτησης κλπ, σίγουρα. Τιμης πχ, μαλλον θα κοιτουσα στο Σκρουτζ.

 

ευχαριστω πολύ :) φανταζομαι μεσω σκρουτζ δεν εχουμε θεμα παραεισαγωγης….είναι όλα ευρωπαικα λογικα :rolleyes:

παντως προς τα εκει προσανατολίζομαι και εγω..

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Ευρωπαϊκή συσκευή έχεις κανονικά εγγύηση...

Έχω πάρει από Skroutz και ποτέ δεν είχα θέμα με εγγύηση...

Φυσικά στις μεγάλες αλυσίδες αυτά τα παρουσιάζουν σαν παραεισαγωγης....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, καινούργια συσκευή με 2 φορτίσεις κατέβασα Samsung info και μου βγάζει battery health 94.1%... κανονικα δεν επρεπε να ειναι 100%;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, καινούργια συσκευή με 2 φορτίσεις κατέβασα Samsung info και μου βγάζει battery health 94.1%... κανονικα δεν επρεπε να ειναι 100%;
Να μη δίνεις σημασία σε τέτοιου είδους μετρήσεις. Δεν είναι αξιόπιστες.

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, τις τελευταιες 3 εβδομαδες δεν μπορω να ενεργοποιησω με τιποτα το Samsung Cloud στο Gallery settings του κινητου...ξαφνικα απο μονο του απενεργοποιηθηκε και δεν επανερχεται, ενω ηταν "οκ" για περιπου 2 μηνες! 3eaff42d8439435daf459370a4964b53.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

S8+
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, καινούργια συσκευή με 2 φορτίσεις κατέβασα Samsung info και μου βγάζει battery health 94.1%... κανονικα δεν επρεπε να ειναι 100%;

 

Κομπλέ είσαι ολοκαίνουργιος! Ότι έγραψε ο elthis μην δίνεις σημασία παραπέρα... ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετάβαση από P20 Pro ομόλογω πως η κάμερα της Samsung είναι ένα στάδιο ανώτερη από την πολυσυζητημένη κάμερα της Huawei
Link to comment
Share on other sites

Είχα με το Android 8 μια gcam (δεν θυμάμαι πια έκδοση) Αναβαθμισα σε pie και από τότε κρασάρει όλη την ώρα. Την έσβησα κατέβασα κάποιες εκδόσεις που βρήκα αλλά δεν δουλεύει καμία. Έχει κανείς καμιά λύση?
Link to comment
Share on other sites

Είχα με το Android 8 μια gcam (δεν θυμάμαι πια έκδοση) Αναβαθμισα σε pie και από τότε κρασάρει όλη την ώρα. Την έσβησα κατέβασα κάποιες εκδόσεις που βρήκα αλλά δεν δουλεύει καμία. Έχει κανείς καμιά λύση?

 

Είναι καλύτερο το τηλέφωνο με την pie? Μου την είχε βγάλει αλλά δεν αναβάθμισα αλλά τώρα δεν μου τη βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Είχα με το Android 8 μια gcam (δεν θυμάμαι πια έκδοση) Αναβαθμισα σε pie και από τότε κρασάρει όλη την ώρα. Την έσβησα κατέβασα κάποιες εκδόσεις που βρήκα αλλά δεν δουλεύει καμία. Έχει κανείς καμιά λύση?

 

και εγω στην ιδια φαση αναζητησης ειμαι..gcam στην pie δεν πρεπει να εχουν δωσει πληρως λειτουργικη ακομα!

αν καποιος ξερει κατι ας μας πει

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, όντως, η gcam δεν είναι πλήρως λειτουργική στις τελευταίες της εκδόσεις για Android 9.

Αναμένουμε...

 

Η πιο λειτουργική έκδοση πάντως είναι η παρακάτω. Μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε μέχρι να βγει και να λειτουργεί σωστά η τελευταία έκδοση με night sight κτλ.

 

https://www.dropbox.com/s/0yfj1dcec0u8du7/GCam_5.1.018.177470874.41362666_IDan_N6_3.5_fix.apk?dl=0

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετάβαση από P20 Pro ομόλογω πως η κάμερα της Samsung είναι ένα στάδιο ανώτερη από την πολυσυζητημένη κάμερα της Huawei

 

Οχι δεν ειναι ανωτερη η φωτογραφικη καμερα της Samsung απο του P20 pro,απλα η Samsung κανει την μαγκια(οπως και η Apple)και τραβανε παρα πολυ καλες φωτογραφιες σε point and shoot(auto)συνθηκες που φυσικα τραβαει ο περισσοτερος κοσμος.

 

Στην Huawei για να εχεις το μεγιστο αποτελεσμα θελει πειραγμα/σκαλισμα που φυσικα η πλειοψηφια δεν ασχολειται με τετοια.

 

Το ιδιο βεβαια παει και απο την αναποδη μερια.Αν πχ δωσεις σε καποιον ενα Note 9 και μετα του δωσεις και το mate20pro,δεν προκειται να καταλαβουν καποιες διαφορες απο πλευρας χρωματων με μια πρωτη ματια και ας ειναι η οθονη του Note9 καλυτερη/ανωτερη.

 

Εδω βλεπεις τον κοσμο να πηγαινει στα μαγαζια και να βλεπει Iphone XR με Ips οθονη και αναλυση 820p και να μην βλεπει διαφορες σε σχεση με αυτη του XS max που ειναι και απο τις καλυτερες Oled της αγορας(μαζι με το Note)και παραπανω αναλυσης(1200p).

 

Με λιγα λογια πεφτει αρκετο φουσκωμα πραγματων στο διαδικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση πως φορτίζουμε την μπαταρία του Νοτε μέχρι 100 η καλύτερα να σταματάμε στο 80 για να μην γράψει κύκλο η μπαταρία;;

 

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι σχετικά με τη φόρτιση της μπαταρίας είναι ανούσια και ψυχαναγκασμοί... φόρτισε την όπως θέλεις.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση πως φορτίζουμε την μπαταρία του Νοτε μέχρι 100 η καλύτερα να σταματάμε στο 80 για να μην γράψει κύκλο η μπαταρία;;

 

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Αν σου βγαζει ανετα την μερα,καλυτερα μεχρι 80περιπου

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο το τηλέφωνο με την pie? Μου την είχε βγάλει αλλά δεν αναβάθμισα αλλά τώρα δεν μου τη βγάζει

 

Εγώ την πέρασα κατευθείαν από πάνω όταν μου έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση. Δεν είχα όρεξη για καθαρή εγκατάσταση. Μέχρι τώρα όλα τέλεια. Θέλει λίγο να συνηθίσεις στο καινούργιο μενού αλλά μέχρι τώρα όλα οκ. Το μοναδικό που με έχει νευριάσει (δεν ξέρω αν αλλάζει από τις ρυθμίσεις) είναι ότι όταν έρχεται μήνυμα γενικά και είναι κλειστή η οθόνη με την oreo απλά έκανα προς τα δεξιά και έφευγε η ειδοποίηση για μήνυμα. Τώρα πρέπει να πατήσω πάνω στο εικονίδιο και μετά προς τα δεξιά για να φύγει η ειδοποίηση. Αν αλλάζει αυτό ας μου πει κάποιος. Η μπαταρία με την ίδια χρήση ακόμα καλύτερη σε μένα.

 

Όσο για την gcam υπομονή δηλαδή

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα, όντως, η gcam δεν είναι πλήρως λειτουργική στις τελευταίες της εκδόσεις για Android 9.

Αναμένουμε...

 

Η πιο λειτουργική έκδοση πάντως είναι η παρακάτω. Μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε μέχρι να βγει και να λειτουργεί σωστά η τελευταία έκδοση με night sight κτλ.

 

https://www.dropbox.com/s/0yfj1dcec0u8du7/GCam_5.1.018.177470874.41362666_IDan_N6_3.5_fix.apk?dl=0

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

 

Χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη ρύθμιση στο μενού ή όπως γίνει εγκατάσταση είμαστε έτοιμοι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση πως φορτίζουμε την μπαταρία του Νοτε μέχρι 100 η καλύτερα να σταματάμε στο 80 για να μην γράψει κύκλο η μπαταρία;;

 

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Φορτισε στο 100% για να ευχαριστηθείς την συσκευή σου και άσε όλα τα ψυχαναγκαστικα που λέει και ο φίλος. Στην τελική αλλαζεις και μια μπαταρία στα 2 χρόνια (αν κρατήσεις τόσο την συσκευή).

Το να φορτίζεις την μπαταρία μέχρι 80% είναι σαν να έχεις συσκευή με 3200mah μπαταρία. Αστεία πράγματα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φορτισε στο 100% για να ευχαριστηθείς την συσκευή σου και άσε όλα τα ψυχαναγκαστικα που λέει και ο φίλος. Στην τελική αλλαζεις και μια μπαταρία στα 2 χρόνια (αν κρατήσεις τόσο την συσκευή).

Το να φορτίζεις την μπαταρία μέχρι 80% είναι σαν να έχεις συσκευή με 3200mah μπαταρία. Αστεία πράγματα.....

 

Συμφωνω αν κανουμε την ευχαριστηση μας ...καθημερινη δυσκολια...δεν εχει αξια….και εδώ που τα λεμε δε κραταμε κανενας σχεδόν πανω από 2 χρονια συσκευή....:p

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...